Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Αδύνατα μωρα - Ομάδα στήριξης/επικοινωνίας


bebaki-eva

Recommended Posts

@vikib, @mama16σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Εγώ έχω ύψος 1,68 και ο άντρας μου 1,88.Η παιδίατρος που τον βλέπει από μωρό λέει ότι αφού είναι μέσα στις καμπύλες δεν είναι παθολογικά και κάθε φορά παίρνει από ύψος. Η εφηβεία είναι πίσω μας είπε και ότι θα ψηλωσσει απότομα. Θυροειδη έχουμε κοιτάξει. Μια χαρά είναι. Αυτό με την οστικη μάζα που την κάνεις;; σε ορθοπαιδικο;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 883
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, valentina23 είπε:

@vikib, @mama16σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Εγώ έχω ύψος 1,68 και ο άντρας μου 1,88.Η παιδίατρος που τον βλέπει από μωρό λέει ότι αφού είναι μέσα στις καμπύλες δεν είναι παθολογικά και κάθε φορά παίρνει από ύψος. Η εφηβεία είναι πίσω μας είπε και ότι θα ψηλωσσει απότομα. Θυροειδη έχουμε κοιτάξει. Μια χαρά είναι. Αυτό με την οστικη μάζα που την κάνεις;; σε ορθοπαιδικο;; 

εμεις δ την εχουμε κανει,οποτε καλυτερα να πει η μαμα που την κανανε ,μην πω κτ λαθος

στον μικρο μπορεις να πεις οτι πραγματι τα αγορια αργουν να παρουν υψος,να μην στεναχωριεται

θεωρητικα με βαση εσας θα γινει 1,80περιπου

αν κτ σε προβληματιζει δ ειναι κακο να παρετε κ μια δευτερη γνωμη

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

@vikib, @mama16σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Εγώ έχω ύψος 1,68 και ο άντρας μου 1,88.Η παιδίατρος που τον βλέπει από μωρό λέει ότι αφού είναι μέσα στις καμπύλες δεν είναι παθολογικά και κάθε φορά παίρνει από ύψος. Η εφηβεία είναι πίσω μας είπε και ότι θα ψηλωσσει απότομα. Θυροειδη έχουμε κοιτάξει. Μια χαρά είναι. Αυτό με την οστικη μάζα που την κάνεις;; σε ορθοπαιδικο;; 

Είστε αρκετά ψηλοί κ οι 2 οπότε θα πρέπει κ το παιδί σας να ψηλώσει αρκετά. Σε διαγνωστικά κέντρα την κάνεις την εξέταση. Ακτινογραφία βγάζουν στον καρπό του παιδιού για να δουν την οστική ηλικία. Πάντως όπως είπε κ η Βίκυ δεν είναι κακό να πάρεις μια δεύτερη γνώμη. Ο παιδοενδοκρινολογος είναι ο πλέον κατάλληλος. Εγώ πηγαίνω στον κ. Διαμαντόπουλο Σταύρο, έχει ιατρείο στην Αθήνα κ στο Βόλο. Όσο για την ακτινογραφία είναι φθηνή. 10-15 ευρώ κοστίζει κ σου δίνουν πόρισμα σε τι ηλικία είναι η οστική ηλικία του παιδιού. Αν η οστική ηλικία βγει μικρότερη της πραγματικής σημαίνει ότι έχει περιθώριο να ψηλώσει

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Είστε αρκετά ψηλοί κ οι 2 οπότε θα πρέπει κ το παιδί σας να ψηλώσει αρκετά. Σε διαγνωστικά κέντρα την κάνεις την εξέταση. Ακτινογραφία βγάζουν στον καρπό του παιδιού για να δουν την οστική ηλικία. Πάντως όπως είπε κ η Βίκυ δεν είναι κακό να πάρεις μια δεύτερη γνώμη. Ο παιδοενδοκρινολογος είναι ο πλέον κατάλληλος. Εγώ πηγαίνω στον κ. Διαμαντόπουλο Σταύρο, έχει ιατρείο στην Αθήνα κ στο Βόλο. Όσο για την ακτινογραφία είναι φθηνή. 10-15 ευρώ κοστίζει κ σου δίνουν πόρισμα σε τι ηλικία είναι η οστική ηλικία του παιδιού. Αν η οστική ηλικία βγει μικρότερη της πραγματικής σημαίνει ότι έχει περιθώριο να ψηλώσει

αφου ειναι τοσο απλο,μαλλον θα του την κανω το φθινοπωρο με τις γενικες:D

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, vikib είπε:

αφου ειναι τοσο απλο,μαλλον θα του την κανω το φθινοπωρο με τις γενικες:D

Χαχαχα ναι είναι πολύ απλό, αν κ ο μικρός σου θυμάμαι ότι είναι στο μέσο όρο της καμπύλης αλλά εφόσον ο άντρας σου είναι πολύ ψηλός σίγουρα θα έχει περιθώρια να ψηλώσει κ άλλο!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Χαχαχα ναι είναι πολύ απλό, αν κ ο μικρός σου θυμάμαι ότι είναι στο μέσο όρο της καμπύλης αλλά εφόσον ο άντρας σου είναι πολύ ψηλός σίγουρα θα έχει περιθώρια να ψηλώσει κ άλλο!!!!

μεγαλη γκαντεμια αν πηρε μονο απο μενα

κ οκ δ σκεφτομαι οτι μπορει να γινει 1,75.σιγα το πραγμα.αλλα αν η αδερφη του ειναι 1,80;εκει νομιζω κ αυτος θα ζηλευει:shock:

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Πάνω που μπήκα στο φόρουμ για να γράψω στο θέμα με τις μανουλες Ιανουαρίου 2020 για τον προβληματισμό μου είδα αυτό το thread... 

Ο μικρός μας είναι 15 μηνών. Γενικά έπαιρνε πολύ ικανοποιητικά υψος. Πήγαμε σήμερα στον παιδίατρο και το τελευταίο δίμηνο πήρε μόνο μισό πόντο! Εκείνη την στιγμή δεν έδωσα σημασία γιατί προσπαθούσα να ηρεμήσω τον μικρό από το εμβόλιο αλλά τώρα που γυρίσαμε το σκέφτομαι και με προβληματίζει...  

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Blue-entry είπε:

Καλησπέρα, 

Πάνω που μπήκα στο φόρουμ για να γράψω στο θέμα με τις μανουλες Ιανουαρίου 2020 για τον προβληματισμό μου είδα αυτό το thread... 

Ο μικρός μας είναι 15 μηνών. Γενικά έπαιρνε πολύ ικανοποιητικά υψος. Πήγαμε σήμερα στον παιδίατρο και το τελευταίο δίμηνο πήρε μόνο μισό πόντο! Εκείνη την στιγμή δεν έδωσα σημασία γιατί προσπαθούσα να ηρεμήσω τον μικρό από το εμβόλιο αλλά τώρα που γυρίσαμε το σκέφτομαι και με προβληματίζει...  

 

με μια φορα δ νομιζω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας.(εξαρταται αν ηταν ηρεμο κ το παιδακι,δ ειναι ευκολο το μετρημα παντα)θα το δεις κ την επομενη κ μπορεις να ρωτησεις τον παιδιατρο.μπορει να παρει μαζεμενα τον επομενο μηνα-διμηνο.η παιδιατρος μας πχ απο 1-2χρ εβλεπε ποσο πηρε συνολικα κ εβλεπε αν ειναι οκ.να πω την αληθεια δ θυμαμαι ποσο

επισης κοιταμε γενικα να ακολουθει την καμπυλη,κ να μην πεσει γρηγορα 2καμπυλες

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

με μια φορα δ νομιζω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας.(εξαρταται αν ηταν ηρεμο κ το παιδακι,δ ειναι ευκολο το μετρημα παντα)θα το δεις κ την επομενη κ μπορεις να ρωτησεις τον παιδιατρο.μπορει να παρει μαζεμενα τον επομενο μηνα-διμηνο.η παιδιατρος μας πχ απο 1-2χρ εβλεπε ποσο πηρε συνολικα κ εβλεπε αν ειναι οκ.να πω την αληθεια δ θυμαμαι ποσο

επισης κοιταμε γενικα να ακολουθει την καμπυλη,κ να μην πεσει γρηγορα 2καμπυλες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Δεν ήταν ήρεμος στην μέτρηση η αλήθεια είναι αλλά δεν νομίζω να μην έγινε και σωστά. Του κρατούσα τα ποδαράκια ίσια όπως και τις προηγούμενες φορές. Με προβληματίζει γιατί κάθε μήνα έβαζε δύο με τρεις πόντους και τώρα ξαφνικά μέσα σε δύο μήνες μισό μόνο πόντο? Αγχώθηκα λίγο...αλλά τώρα προσπαθω να το δω με λίγη παραπάνω λογική. Θα κάνω υπομονή μέχρι την επόμενη φορά...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Blue-entry είπε:

Καλησπέρα, 

Πάνω που μπήκα στο φόρουμ για να γράψω στο θέμα με τις μανουλες Ιανουαρίου 2020 για τον προβληματισμό μου είδα αυτό το thread... 

Ο μικρός μας είναι 15 μηνών. Γενικά έπαιρνε πολύ ικανοποιητικά υψος. Πήγαμε σήμερα στον παιδίατρο και το τελευταίο δίμηνο πήρε μόνο μισό πόντο! Εκείνη την στιγμή δεν έδωσα σημασία γιατί προσπαθούσα να ηρεμήσω τον μικρό από το εμβόλιο αλλά τώρα που γυρίσαμε το σκέφτομαι και με προβληματίζει...  

 

Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου είναι απόλυτα φυσιολογικό. Τώρα πλέον δεν θα παίρνει με τους ίδιους ρυθμούς ύψος. Κ μπορεί έναν μήνα να πάρει αρκετά κ τον επόμενο όχι. Όπως είπε κ η Βίκυ μπορεί να μην έγινε κ σωστά η μέτρηση είτε τώρα είτε την προηγούμενη φόρα. Αν δεν πέσει απότομα καμπύλες είναι οκ, μερικά σκαμπανεβάσματα εννοείται ότι πάντα θα υπάρχουν.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου είναι απόλυτα φυσιολογικό. Τώρα πλέον δεν θα παίρνει με τους ίδιους ρυθμούς ύψος. Κ μπορεί έναν μήνα να πάρει αρκετά κ τον επόμενο όχι. Όπως είπε κ η Βίκυ μπορεί να μην έγινε κ σωστά η μέτρηση είτε τώρα είτε την προηγούμενη φόρα. Αν δεν πέσει απότομα καμπύλες είναι οκ, μερικά σκαμπανεβάσματα εννοείται ότι πάντα θα υπάρχουν.

Ευχαριστώ πολύ!!! Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή δεν αγχώθηκα απλά, τρελάθηκα! Έχουμε να κάνουμε και εξετάσεις αίματος που κάνουν όλα τα παιδάκια σε αυτή την ηλικία. Φαντάζεσαι να βγει κάποια τιμή χαμηλότερη η υψηλότερη από το φυσιολογικό, λογικά θα φουνταρω, αν με τον μισό πόντο τρελαθηκα! :D Τοσο ψυχραιμη! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Blue-entry είπε:

Ευχαριστώ πολύ!!! Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή δεν αγχώθηκα απλά, τρελάθηκα! Έχουμε να κάνουμε και εξετάσεις αίματος που κάνουν όλα τα παιδάκια σε αυτή την ηλικία. Φαντάζεσαι να βγει κάποια τιμή χαμηλότερη η υψηλότερη από το φυσιολογικό, λογικά θα φουνταρω, αν με τον μισό πόντο τρελαθηκα! :D Τοσο ψυχραιμη! 

Χαχαχα είναι το πρώτο σου ε?? Το μικρούλη σου ποσο είναι? Πάντως πολλές φορές μπορεί ο αιματοκρίτης να είναι πεσμένος κ η βιταμίνη D, όχι βέβαια σε όλα τα παιδάκια, αλλά είναι κάτι σύνηθες, μην αγχωθεις αν δεν είναι στα φυσιολογικά όρια.. :)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Χαχαχα είναι το πρώτο σου ε?? Το μικρούλη σου ποσο είναι? Πάντως πολλές φορές μπορεί ο αιματοκρίτης να είναι πεσμένος κ η βιταμίνη D, όχι βέβαια σε όλα τα παιδάκια, αλλά είναι κάτι σύνηθες, μην αγχωθεις αν δεν είναι στα φυσιολογικά όρια.. :)

Χαχαχαχαχ τόσο μπαμ κάνει ότι είναι το πρώτο μου??? Είναι 15 μηνών τώρα... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Κορίτσια καλησπέρα! Χάθηκα δεν ξέρω τι γίνεται με ειδοποίησεις...δεν έρχονται και έτσι δεν έμπαινα....Πως πάνε τα μικρά σας;;; Εμείς συνεχίζουμε Μινιόν boy... Νήπιο πλέον με παααααααρα πολύ ενέργεια, πάμε μπάλα και κολύμβηση  .....χαχα και μετά παλεύω να πάρει κιλά....18.2 και 1.10 υψος....σχεδον  5.5χρονων...... Πετυχαίνεις τις σάχλες μάνες που ρωτάνε...-καλε πως θα κουβαλάς την τσάντα του χρόνου εσυ?? -Αμέ στην δουλειά σου κυρία μου χαχαχαχα

@vikib και εγώ το ίδιο θέμα εχω με κορίτσι αγόρι χαχα του μικρού του κρατάω ρούχα 2χρονια και η άλλη στο εξάμηνο ψαράδικο!


@vikib @Blue-entry

@Blue-entryόλα καλά εσείς; Πως πήγατε τελικά;! 

@mama16 εσείς όλα καλά?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , lameleni είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Χάθηκα δεν ξέρω τι γίνεται με ειδοποίησεις...δεν έρχονται και έτσι δεν έμπαινα....Πως πάνε τα μικρά σας;;; Εμείς συνεχίζουμε Μινιόν boy... Νήπιο πλέον με παααααααρα πολύ ενέργεια, πάμε μπάλα και κολύμβηση  .....χαχα και μετά παλεύω να πάρει κιλά....18.2 και 1.10 υψος....σχεδον  5.5χρονων...... Πετυχαίνεις τις σάχλες μάνες που ρωτάνε...-καλε πως θα κουβαλάς την τσάντα του χρόνου εσυ?? -Αμέ στην δουλειά σου κυρία μου χαχαχαχα

@vikib και εγώ το ίδιο θέμα εχω με κορίτσι αγόρι χαχα του μικρού του κρατάω ρούχα 2χρονια και η άλλη στο εξάμηνο ψαράδικο!


@vikib @Blue-entry

@Blue-entryόλα καλά εσείς; Πως πήγατε τελικά;! 

@mama16 εσείς όλα καλά?

καλημερα

καλα κ εμεις

φυσικα στα ιδια.τουλ εχει καλο υψος

ο δικος μου ειναι λιγο πιο κοντουλης.δ νομιζω να εφτασε τα 16κιλα.ειναι ελλειποβαρης,επρεπε να ειναι απο 17κ πανω

τι να κανουμε,τουλ να τρωνε

συνηθως ειμαι ευχαριστημενη.τρωει λιγο για πρωινο,αλλα πριν το σχολειο βιαστικα νωρις δ μπορει για παραπανω.οταν δ εχει σχολειο τρωει πιο πολυ.φυσικα στο σχολειο χαζευει κ τρωει το μισο απο οσο βαζω,πχ μισο τοστ.μεσημεριανο κ βραδινο ειμαι πολυ ευχαριστημενη.συνηθως απογευμα θα φαει το δεκατιανο που αφησε,η κανενα φρουτο.εκει θα προτιμουσα κτ παραπανω,κ ισως κ κανενα γαλα πριν τον υπνο

την προηγουμενη βδομαδα ηταν λιγο αρρωστος,κυριως βηχα,κ δ ετρωγε πολυ.υπηρξε μερα που ειχε φαει,δυο κουλουρακια,λιγο ρυζι κ ενα γιαουρτακι.την ιδια μερα η μεγαλη ειχε φαει σπιτι 3κουλουρακια,σχολειο ενα τοστ,αγγουρι-καροτο,μπαρα,ριζοτο ενα πιατο,φρουτο κ δυο σαντουιτσακια για βραδυ.τον αχορταγο η μεγαλη,δ ξερω που τα βαζει

μην νομιζεις,κ εγω το σκεφτομαι πως θα κουβαλαει την τσαντα του χρονου.εχουμε κ πολλα σκαλια εμεις στο δημοτικο.αλλα εχει συμμαθητρια στο μεγεθος του η κορη μου,που τα καταφερνει,οποτε παιρνω κουραγιο

κ ο δικος μου ποδοσφαιρο παει.αλλα νιωθω οτι φετος κουραζεται.πολυ νυστα.απο τις 8:30κοιμαται κ παλι δυσκολα ξυπναει

@mama16τα νεα σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...