Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , LeneL είπε:

      Τίποτα απολύτως.. όλα είναι με εισοδηματικά κριτήρια. Φαντάσου της γέννας, που είναι στα 40.000 έχει από τα πιο υψηλά κριτήρια, στα αλλά τα ποσά είναι ακόμα χαμηλότερα.

      Να πεις στον καπετάνιο ότι σου χρωστάει ένα ΠΟΛΥ καλό δώρο!

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

Ειμαι εγκυος η οχι...συλληψη και γονιμες μερες


Recommended Posts

Κορ΄τσια μου επέστρεψα κι εγώ από τη δουλειά!!!Η μουτζουρίτσα ακόμη δεν έγραψε τίποτα ε;;;;Άναμένουμε λοιπόν.

Τονάκι μου καλό και θαρραλέο!!! Συμφωνώ με την χαρούμενη μανούλα!!Αν αισθάνεσαι ότι είναι πολύ σημαντικό για σένα να το κάνεις. Απλά να ακούσεις καλά και τη γιατρό σου γιατί αυτοί είναι οι επιστήμονες και ξέρουν πολύ καλύτερα. ΄΄Εχεις ακόμη χρόνο να το ακεφτείς φαντάζομαι ότι δεν βιάζεσαι να  πάρεις την απόφαση.

  • Μου αρέσει 2

k0oZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αγαπακια γυρισα!λοιπον!!!!!καναμε αρκετη ωρα μια κουβεντα...στο παρελθον καποια λαθακια εχουν γινει ....ως προς το πως το πηγαμε με τον γιατρο μου εννοω...σε πρωτη φαση θα κανω λιγες ακομα εξετασεις ορμονικες...και σαλπιγγογραφια!κ ο αντρας μου επαναληψη σπερματος Απριλιο!ολα αυτα με την προυποθεση πως θα αδιαθετησω σε δεκα μερες βεβαια!μηπως κ μας προλαβει ενα γλυκο σπορακι κ γλιτωσουμε!!!

ολα αυτα για να φυγουν ολα απο το μυαλο μας...να ξερουμε που παταμε...κ μετα λεει αν ολα ειναι καλα...μεχρι το τελος του καλοκαιριου να μην ξαναασχοληθουμε..να κανουμε επαφες με παθος και αγαπη!

γενικα με βρηκε πολυ  καλα υπερηχογραφικα...κ οι εξετασεις μου οσες εχω κανει  καλες ηταν...καποια λαθακια του γιατρου μου  τα εντοπισε...θα τα διορθωσουμε...ικανοποιημενη εμεινα...ηταν αναλυτικος και καθησυχαστικος πως σιγουρα ολες οι εξετασεις θα ναι καλες κ θα τσακωσουμε το σπορακι μας!ειπε επι λεξη θεωρω πως τσαμπα στεναχωριεσαι!:)

γενικα ερωτηματα που μας απασχολουν τωρα...να κανω τεστ ωορρρηξιας γιατρε?ναι αν δεν σε αγχωνουν κανε...αλλα να μην το ξερει ο συζυγος γτ αυτος αγχωνεται σιγουρα...και επισης τονισε πως κ εμεις αγχωνομαστε ενδομυχα κ ας μην θελουμε να το δουμε!

επαφες καλο ειναι να εχουμε μερα παρα μερα κοντα στις μερες της ωορρηξιας...κ καθε μερα στην ωορρηξια!

απο βιταμινες φιλισιν να παιρνουμε ειμαστε οκ!σε μενα συνεστησε να σταματησω τα ινοφερτ καθως ειναι για αλλη κατηγορια περιπτωσεων..και να ξεκινησω τις προφερτιλ τις γυναικειες απο τον αλλο κυκλο που να μην ερθει Παναγια μου!

δεν θυμαμαι κατι αλλο αγαπες!αναμονη τωρα!ξανααααα!χαχαχα!θα δουμε τι μας επιφυλασσει το μελλον λοιπον!

Τονακι μου γλυκο οσο μενουν δεκατα καλα ειναι!τωρα ως προς το ερωτημα σου...νομιζω πρεπει να το συζητησεις με ειδικους..να μαθεις αναλυτικα την διαδικασια...κ επισης οι ηδη μαμαδες που εχουν περασει τη ν διαδικασια θα σου απαντησουν καλυτερα!

εγω θα σου πω να κανεις οτι θα σε κανει να νιωσεις καλυτερα..γτ οτι θα διασφαλισεις το μωρο σου κ σενα το ξερω πολυ καλα!

πως εισαι τωρα καρδουλα?η μικρη?την ενιωσες?

 

 

  • Μου αρέσει 2

RyZa.png

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, moutzoura2016 είπε:

αγαπακια γυρισα!λοιπον!!!!!καναμε αρκετη ωρα μια κουβεντα...στο παρελθον καποια λαθακια εχουν γινει ....ως προς το πως το πηγαμε με τον γιατρο μου εννοω...σε πρωτη φαση θα κανω λιγες ακομα εξετασεις ορμονικες...και σαλπιγγογραφια!κ ο αντρας μου επαναληψη σπερματος Απριλιο!ολα αυτα με την προυποθεση πως θα αδιαθετησω σε δεκα μερες βεβαια!μηπως κ μας προλαβει ενα γλυκο σπορακι κ γλιτωσουμε!!!

ολα αυτα για να φυγουν ολα απο το μυαλο μας...να ξερουμε που παταμε...κ μετα λεει αν ολα ειναι καλα...μεχρι το τελος του καλοκαιριου να μην ξαναασχοληθουμε..να κανουμε επαφες με παθος και αγαπη!

γενικα με βρηκε πολυ  καλα υπερηχογραφικα...κ οι εξετασεις μου οσες εχω κανει  καλες ηταν...καποια λαθακια του γιατρου μου  τα εντοπισε...θα τα διορθωσουμε...ικανοποιημενη εμεινα...ηταν αναλυτικος και καθησυχαστικος πως σιγουρα ολες οι εξετασεις θα ναι καλες κ θα τσακωσουμε το σπορακι μας!ειπε επι λεξη θεωρω πως τσαμπα στεναχωριεσαι!:)

γενικα ερωτηματα που μας απασχολουν τωρα...να κανω τεστ ωορρρηξιας γιατρε?ναι αν δεν σε αγχωνουν κανε...αλλα να μην το ξερει ο συζυγος γτ αυτος αγχωνεται σιγουρα...και επισης τονισε πως κ εμεις αγχωνομαστε ενδομυχα κ ας μην θελουμε να το δουμε!

επαφες καλο ειναι να εχουμε μερα παρα μερα κοντα στις μερες της ωορρηξιας...κ καθε μερα στην ωορρηξια!

απο βιταμινες φιλισιν να παιρνουμε ειμαστε οκ!σε μενα συνεστησε να σταματησω τα ινοφερτ καθως ειναι για αλλη κατηγορια περιπτωσεων..και να ξεκινησω τις προφερτιλ τις γυναικειες απο τον αλλο κυκλο που να μην ερθει Παναγια μου!

δεν θυμαμαι κατι αλλο αγαπες!αναμονη τωρα!ξανααααα!χαχαχα!θα δουμε τι μας επιφυλασσει το μελλον λοιπον!

Τονακι μου γλυκο οσο μενουν δεκατα καλα ειναι!τωρα ως προς το ερωτημα σου...νομιζω πρεπει να το συζητησεις με ειδικους..να μαθεις αναλυτικα την διαδικασια...κ επισης οι ηδη μαμαδες που εχουν περασει τη ν διαδικασια θα σου απαντησουν καλυτερα!

εγω θα σου πω να κανεις οτι θα σε κανει να νιωσεις καλυτερα..γτ οτι θα διασφαλισεις το μωρο σου κ σενα το ξερω πολυ καλα!

πως εισαι τωρα καρδουλα?η μικρη?την ενιωσες?

 

 

Αγάπη μου γλυκιά πόσο χαίρομαι με αυτά που διάβασα! ! Κατ αρχήν εύχομαι να μην χρειαστεί τίποτα από όλα αυτά και να σας προλάβει το σπορακι.  Δευτερον αν τελικά κάνεις την σαλπιγγογραφια έχεις πολλές πιθανότητες να μείνεις αμέσως μετά έγκυος. Αν δεν έχεις ακούσει σχετικά θα σου πω.  Τρίτον συμφωνώ 1000% με το ότι οι άντρες δεν πρέπει να ξέρουν για ωορηξιες τεστ κλπ.  Είναι πολύ ευαίσθητοι σε αυτό το θέμα κι ας μην το πιστεύουν ούτε οι ίδιοι.  Ποτέ είπαμε δεν περιμένεις? 

Εγώ αγάπη μου τα ίδια αλλά ευτυχώς η μικρή είναι ζωηρουλα.  Την αισθάνθηκε πρώτη φορά και ο άντρας μου πριν . Μόνο δύο τακ κατάφερε να νιώσει αλλά όσο περνάνε οι μέρες ελπίζω να την καταλάβει καλύτερα.  

10 minutes ago, nini84 είπε:

Κορ΄τσια μου επέστρεψα κι εγώ από τη δουλειά!!!Η μουτζουρίτσα ακόμη δεν έγραψε τίποτα ε;;;;Άναμένουμε λοιπόν.

Τονάκι μου καλό και θαρραλέο!!! Συμφωνώ με την χαρούμενη μανούλα!!Αν αισθάνεσαι ότι είναι πολύ σημαντικό για σένα να το κάνεις. Απλά να ακούσεις καλά και τη γιατρό σου γιατί αυτοί είναι οι επιστήμονες και ξέρουν πολύ καλύτερα. ΄΄Εχεις ακόμη χρόνο να το ακεφτείς φαντάζομαι ότι δεν βιάζεσαι να  πάρεις την απόφαση.

Νινι μου οχι δεν βιάζομαι.  Απλά πρέπει να ψάξω τους ανθρώπους αν είναι να το κάνω 

  • Μου αρέσει 4

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, moutzoura2016 είπε:

αγαπακια γυρισα!λοιπον!!!!!καναμε αρκετη ωρα μια κουβεντα...στο παρελθον καποια λαθακια εχουν γινει ....ως προς το πως το πηγαμε με τον γιατρο μου εννοω...σε πρωτη φαση θα κανω λιγες ακομα εξετασεις ορμονικες...και σαλπιγγογραφια!κ ο αντρας μου επαναληψη σπερματος Απριλιο!ολα αυτα με την προυποθεση πως θα αδιαθετησω σε δεκα μερες βεβαια!μηπως κ μας προλαβει ενα γλυκο σπορακι κ γλιτωσουμε!!!

ολα αυτα για να φυγουν ολα απο το μυαλο μας...να ξερουμε που παταμε...κ μετα λεει αν ολα ειναι καλα...μεχρι το τελος του καλοκαιριου να μην ξαναασχοληθουμε..να κανουμε επαφες με παθος και αγαπη!

γενικα με βρηκε πολυ  καλα υπερηχογραφικα...κ οι εξετασεις μου οσες εχω κανει  καλες ηταν...καποια λαθακια του γιατρου μου  τα εντοπισε...θα τα διορθωσουμε...ικανοποιημενη εμεινα...ηταν αναλυτικος και καθησυχαστικος πως σιγουρα ολες οι εξετασεις θα ναι καλες κ θα τσακωσουμε το σπορακι μας!ειπε επι λεξη θεωρω πως τσαμπα στεναχωριεσαι!:)

γενικα ερωτηματα που μας απασχολουν τωρα...να κανω τεστ ωορρρηξιας γιατρε?ναι αν δεν σε αγχωνουν κανε...αλλα να μην το ξερει ο συζυγος γτ αυτος αγχωνεται σιγουρα...και επισης τονισε πως κ εμεις αγχωνομαστε ενδομυχα κ ας μην θελουμε να το δουμε!

επαφες καλο ειναι να εχουμε μερα παρα μερα κοντα στις μερες της ωορρηξιας...κ καθε μερα στην ωορρηξια!

απο βιταμινες φιλισιν να παιρνουμε ειμαστε οκ!σε μενα συνεστησε να σταματησω τα ινοφερτ καθως ειναι για αλλη κατηγορια περιπτωσεων..και να ξεκινησω τις προφερτιλ τις γυναικειες απο τον αλλο κυκλο που να μην ερθει Παναγια μου!

δεν θυμαμαι κατι αλλο αγαπες!αναμονη τωρα!ξανααααα!χαχαχα!θα δουμε τι μας επιφυλασσει το μελλον λοιπον!

Τονακι μου γλυκο οσο μενουν δεκατα καλα ειναι!τωρα ως προς το ερωτημα σου...νομιζω πρεπει να το συζητησεις με ειδικους..να μαθεις αναλυτικα την διαδικασια...κ επισης οι ηδη μαμαδες που εχουν περασει τη ν διαδικασια θα σου απαντησουν καλυτερα!

εγω θα σου πω να κανεις οτι θα σε κανει να νιωσεις καλυτερα..γτ οτι θα διασφαλισεις το μωρο σου κ σενα το ξερω πολυ καλα!

πως εισαι τωρα καρδουλα?η μικρη?την ενιωσες?

 

 

μπραβο μουτζουρα χερομαι που πηγαν ολα καλα με το γιατρο και εγω για την ωορρηξια χωρις να ξερω ετσι το σκεφτομουν καθε μερα..!!!! θα δεις που το σπορακι σου θα ερθει πολυ πολυ συντομα  !!!!!!

τονια στις μανουλες αυγουστου 2017 ειναι μια μανουλα που γεννησε στο σπιτι και ετσι σκεφτετε να γεννησει και τωρα μπορεις να την ρωτησεις και την ιδια να σου δωσει περισσοτερες πληροφοριες ωστε να εχεις μια ποιο ολοκληρωμενη εικονα οταν θα αποφασισεις τι θα διαλεξεις τελικα...!!!!!


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, xaroumenh mama είπε:

μπραβο μουτζουρα χερομαι που πηγαν ολα καλα με το γιατρο και εγω για την ωορρηξια χωρις να ξερω ετσι το σκεφτομουν καθε μερα..!!!! θα δεις που το σπορακι σου θα ερθει πολυ πολυ συντομα  !!!!!!

τονια στις μανουλες αυγουστου 2017 ειναι μια μανουλα που γεννησε στο σπιτι και ετσι σκεφτετε να γεννησει και τωρα μπορεις να την ρωτησεις και την ιδια να σου δωσει περισσοτερες πληροφοριες ωστε να εχεις μια ποιο ολοκληρωμενη εικονα οταν θα αποφασισεις τι θα διαλεξεις τελικα...!!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ.  Θα το ψάξω.  ☺


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μουτζουρίτσα μου μπράβο!!!Κι εγώ χάρηκα πολύ που είναι ολα καλά!!!

Και αυτό με τη σαλπιγγογραφία το έχω διαβάσει κι εγώ ότι μετά υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες!!!Ολοψυχα εύχομαι να μην αδιαθετήσεις αυτον τον μήνα και να μην χρειαστεί να κάνεις κάτι από αυτά!!! Αλλά αν χρειαστεί είπαμε ότι θα κάνουμε τα πάντα για τα σποράκια μασ!!!

  • Μου αρέσει 2

k0oZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τονακι μουυυυ ποσο υπεροχοοοο πρωτη φορααααα!!!θα τρελαθηκε ο μπαμπας σας εε?...της αρεσει της χουζουρλους το σπιτακι κ κανει ναζια!αρκει να μην ηταν αδιαθετη η μανουλα!

17-18/3 δεν περιμενω!εχουμε ακομα φουλ μερες!

για την σαλπιγγογραφια με ενημερωσε κ ο ντοκ πως αμεσως μετα υπαρχουν αρκετες πιθανοτητες συλληψης!σε περιπτωση βεβαια που υπαρχουν μικρες συμφυσεις κ τις ξεβουλωνει το σκιαγραφικο χωρις να χρειαστει κατι αλλο!αν ειναι διαβατες ηδη δεν αυξανει κατι!!!

Νινακι μου καθε βημα πιο κοντα στο μωρακι ειναι ηδη ενα μεγααααλο βημα!

Χαρουμενομανουλα θα δουμε πως θα παει...ελπιζουμε να μην ερθει και βλεπουμε!εσενα κατεβηκε η ατιμη?

  • Μου αρέσει 2

RyZa.png

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, moutzoura2016 είπε:

Τονακι μουυυυ ποσο υπεροχοοοο πρωτη φορααααα!!!θα τρελαθηκε ο μπαμπας σας εε?...της αρεσει της χουζουρλους το σπιτακι κ κανει ναζια!αρκει να μην ηταν αδιαθετη η μανουλα!

17-18/3 δεν περιμενω!εχουμε ακομα φουλ μερες!

για την σαλπιγγογραφια με ενημερωσε κ ο ντοκ πως αμεσως μετα υπαρχουν αρκετες πιθανοτητες συλληψης!σε περιπτωση βεβαια που υπαρχουν μικρες συμφυσεις κ τις ξεβουλωνει το σκιαγραφικο χωρις να χρειαστει κατι αλλο!αν ειναι διαβατες ηδη δεν αυξανει κατι!!!

Νινακι μου καθε βημα πιο κοντα στο μωρακι ειναι ηδη ενα μεγααααλο βημα!

Χαρουμενομανουλα θα δουμε πως θα παει...ελπιζουμε να μην ερθει και βλεπουμε!εσενα κατεβηκε η ατιμη?

Νιώθω ότι βρήκες το σωστό άνθρωπο αγάπη μου.  Είμαι πολύ αισιόδοξη.  Αν και ελπίζω να μην χρειαστεί τίποτα.  Αχ. ..μακάρι. .

  • Μου αρέσει 2

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

μπραβοοο μουτζουριτζα!!! ειδες λοιπον;;; ολα μια χαρα θα πανε...θα δεις πολυ συντομα θα εχεις κι εσυ ενα σπορακι στην κοιλιτσα σου!!!!

Τονια μου τι γλυκο που την ακουτε...τι υπεροχο συναισθημα!!!! Οσο για το να γεννησεις σπιτι ειναι δικη σου επιλογη!! αν νομιζεις οτι με αυτο θα εισαι εσυ πιο ανετη καν'το!! ψαξε το ομως πρωτα η συζητησε το με την γιατρο σου για να εισαι εξασφαλισμενη σε καθε περιπτωση!!!

  • Μου αρέσει 2

2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Myrtoulita είπε:

μπραβοοο μουτζουριτζα!!! ειδες λοιπον;;; ολα μια χαρα θα πανε...θα δεις πολυ συντομα θα εχεις κι εσυ ενα σπορακι στην κοιλιτσα σου!!!!

Τονια μου τι γλυκο που την ακουτε...τι υπεροχο συναισθημα!!!!

Τι έγινε εσύ κοριτσάκι μου? Πηγές γιατρό? 

  • Μου αρέσει 2

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 minutes ago, Τονι@ είπε:

Νιώθω ότι βρήκες το σωστό άνθρωπο αγάπη μου.  Είμαι πολύ αισιόδοξη.  Αν και ελπίζω να μην χρειαστεί τίποτα.  Αχ. ..μακάρι. .

σε αυτο ελπιζουμε ολοι αγαπη και το νιωθω και απο εσας εδωωω κ τα κοριτσια στο βαιμπερ την αγαπη και την χαρα σας με την χαρα  μου κ την λυπη σας με την λυπη μου!αλλα καλο ειναι να ξερω τι επιφυλασσει το μελλον!θελω το προγραμμα  μου αλλιως αποσυντονιζομαι!χαχαχα!

  • Μου αρέσει 4

RyZa.png

Link to comment
Share on other sites

Τονια μου πολυ γενναιο που το σκεφτεσαι να γεννησεις σπιτι.ενας γιατρος που θα σε σεβαστει θα σου πει αν ολα κυλανε καλα για να το προσπαθησεις.καλο θα ηταν να υπαρχει μαιευτηριο κοντα.γιατρος δ θα ερθει σπιτι.μονο μαιες.υπαρχει ο συλλογος ευτοκια που μπορεις να απευθυνθεις.απλα παραλληλα μπορεις να συζητας κ τη συμβατικη λυση σαν πλανο αναγκης

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vikib είπε:

Τονια μου πολυ γενναιο που το σκεφτεσαι να γεννησεις σπιτι.ενας γιατρος που θα σε σεβαστει θα σου πει αν ολα κυλανε καλα για να το προσπαθησεις.καλο θα ηταν να υπαρχει μαιευτηριο κοντα.γιατρος δ θα ερθει σπιτι.μονο μαιες.υπαρχει ο συλλογος ευτοκια που μπορεις να απευθυνθεις.απλα παραλληλα μπορεις να συζητας κ τη συμβατικη λυση σαν πλανο αναγκης

Βικακι μου εννοείται ότι δεν αποκλείω τη συμβατική λύση αν χρειαστεί.  Αλλά θα ήθελα να το αποφύγω.  Θεωρώ ότι γενικά υπάρχει αρκετή humiliation χωρίς λόγο και σεβασμό.  Το μαιευτήριο είναι 15 με 20 λεπτά από το σπίτι μου.  Δεν ξέρω αν είναι κοντά ή μακριά.  Για το ευτοκια έχω διαβάσει λίγο αλλά δεν θυμάμαι αν αναλαμβάνουν και τοκετους εκτός των εγκαταστασεων τους. Θα το ψάξω όμως.  Θεωρώ υπέροχο η μαμά και το μωρό να έχουν τον χρόνο τους και να μην παρεμβαίνουν ξένοι σε αυτό απλά για να κάνουν "τη δουλεια τους." Όλα αυτό με την προυποθεση βέβαια ότι δεν υπάρχει κάποιος ορατός κίνδυνος. 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πόσο δυνατή ψυχή είσαι ρε καρδούλα μου!! Πολύ σε χαίρομαι!! Και είμαι σύμφωνη με αυτό που θες! Να το κάνεις...είναι πολύ σπουδαίο όπως το σκέφτεσαι κ μπράβο σου!! Ευτυχώς το 20 λεπτά δεν είναι κ πολύ μεγάλη απόσταση!! Οπότε φρόντισε από ωρα να το ψάξεις....να πάρεις όλες τις πληροφορίες..Να βρεις τους κατάλληλους και να γεννήσεις όπως το ονειρευεσαι!!  Στο εύχομαι!! Τι ωραία που ένιωσε κ ο μπαμπάς την κόρη!! ❤❤


Lilypie - (Lzpn)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...