Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Δεκεμβρίου 2017


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Rena87 είπε:

Μια χαρά είναι... έμενα είχε κ ομάδα αίματος... και προσδιοροσμος αιμοσφαιρινων αν το λέω καλά... 

Περνώ το ferrobival 2 τη μέρα τώρα... εχω μεγάλο θέμα με δυσκοιλιοτητα από πριν γιατί έχω ευερέθιστο εντέρο.. άσε.. μου είπε να περνώ dulcolax αν κάνω πάνω από 3 μέρες να πάω τουαλέτα.. 

Για τις δουλειες που λες... εγω ειμαι εντελώς μόνη μου... ο άντρας μου όλο εφημεριες ..η μαμά μου Κέρκυρα...με την πεθερα δεν.... οποτε έχω μια κοπέλα κάθε 15 μέρες γιατί έχω κ σκύλο και θέλει πολύ καλό καθάρισμα το σπίτι... Όχι τα απλά που μπορώ κ κάνω...

Ρενα μου σορυ που παρεμβαινω αλλα η αποψη μου (κ της παλιας μου γιατρου) ειναι υποθετο γλυκερινης κ οχι dulcolax. Στη θεση σου δεν θα το χρησιμοποιουσα αυτο στην εγκυμοσυνη. 

Γενικα παντως αντι να βάζετε υποθετα (που ειναι σιγουρα επιπονο γιατι για να καταληξεις σε υποθετο σιγουρα εχει προηγηθει δυσκολια) δοκιμαστε να αλλαξετε σιδηρο, εγω ειδα διαφορα... 

Οι εξετασεις μου εμενα θα σας πω μολις τις παρω στις 15 Μαιου. Ειχε κ κολπικες αλλα εγω εκανα μονο τις αιματος.


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, IoannaMas είπε:

Ρενα μου σορυ που παρεμβαινω αλλα η αποψη μου (κ της παλιας μου γιατρου) ειναι υποθετο γλυκερινης κ οχι dulcolax. Στη θεση σου δεν θα το χρησιμοποιουσα αυτο στην εγκυμοσυνη. 

Γενικα παντως αντι να βάζετε υποθετα (που ειναι σιγουρα επιπονο γιατι για να καταληξεις σε υποθετο σιγουρα εχει προηγηθει δυσκολια) δοκιμαστε να αλλαξετε σιδηρο, εγω ειδα διαφορα... 

Οι εξετασεις μου εμενα θα σας πω μολις τις παρω στις 15 Μαιου. Ειχε κ κολπικες αλλα εγω εκανα μονο τις αιματος.

Ιωάννα μου γιατί το λες;; αφού επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη το dulcolax.  Και υποθέτο μου έχει δωσει το Eva lax.. αλλά επειδή έχω θέμα κ δε μπορω να βάζω υποθέτα...μου είπε να πάρω αυτό το χάπι γιατί πρέπει να αδειασω. Με το σιδηρο που περνώ τώρα μπορώ να πω ότι πάω τουαλέτα..βεβαια από λίγο αλλά τουλάχιστον παω

1 ώρα πρίν, Elpidaaa είπε:

Κ εγώ έχω σκυλάκι κ όντος θέλει κάθε μέρα πολύ καλό καθάρισμα το σπίτι . Δεν έχω ούτε έναν άνθρωπο κοντά  κ μένα νύχτα σχολαει ο άντρας μου . Κ το παιδί ζωηρό πολύ ελπίζω το δεύτερο αφού θα είναι γερό, να είναι ήσυχο μωράκι;)))))

Με την δυσκοιλιοτητα στην πρώτη εγκυμοσύνη πέρασα πολλά ούτε να τα θυμάμαι. Κ 5 μέρες χωρίς να πάω τουαλέτα κ με φάρμακα όταν πήγαινα  πονουσα έκανα συσπασεις. 

Αμάν αμαν...μη μου λες τέτοια.. αληθεια;;  συσπασεις ; κ τι φάρμακα επερνες;  εμένα με βοηθάνε γενικά τα δαμάσκηνα κ ο χυμός να πάω τουαλέτα.. απλά αυτές τις μέρες με τις αναγουλες δε μπορώ ούτε να φάω κ είναι χειρότερο.  Ελπίζω μετά που θα ηρεμήσω με τις αναγουλες να φτιάξω τη δυσκοιλιοτητα με τη διατροφή.  Κ εγώ έχω συνέχεια κολικους γαμωτο.. προβλέπω δύσκολη κατάσταση.. δε θα ξέρω αν ποναω από εντέρο η από συσπασεις.. απαπαππαπαπα...  τι να κάνουμε όμως...

Το έχεις μέσα σπίτι ε; τι σκυλακι; εγώ κοκερακι .  Κ εσύ μόνη...δύσκολο πράγμα χωρίς βοήθεια.. αλλά έχει ο θεός...θα τα καταφέρουμε...


Lilypie - (Lzpn)

Link to comment
Share on other sites

@Rena87 επειδη απο το εντερο ειναι αμεση η απορροφηση των φαρμακων κ οσο να ναι το dulcolax κ τα λοιπα ειναι πολυ χημικα οπως κ να το κανουμε. Το υποθετο γλυκερινης ειναι πιο φυσικο κ ειναι κ για παιδια.. Σε καθε περιπτωση νομιζω καλυτερα απο το στομα παρα υποθετο αλλα ειναι το ιδιο δραστικο;; συζητησε το με τον γιατρο σου καλυτερα κ ας ελπισουμε οτι κατι παραπανω θα ξερει.


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Εχω καμιά βδομάδα που απείχα από οθόνες γιατί οι ζαλάδες κι οι ανακατωσουρες με είχαν μόνιμα κρεβατωμένη.

Σήμερα πήγα κι εγώ να κάνω εξετάσεις, γενική αίματος, ούρων, καμπύλη σακχάρου, όλα τα αντισώματα και ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης. Ίσως να ξεχνάω και κάτι γιατί ήταν και 3 σελίδες εξετάσεις. Από Δευτέρα θα έχω τα αποτελέσματα.

@Rena87 Περνάω τα ίδια βάσανα με σένα με τη δυσκοιλιότητα. Μια φορά στις 4 μέρες πριν αρχίσω καν τον σίδηρο. Και που τον άρχισα δηλαδή πάλι στα ίδια είμαι. Η γιατρός μου δε μου δίνει τίποτα προς το παρόν, να το παλέψω λέει με διατροφή. Εγώ πάλι έχω αρχίσει και κουράζομαι από την όλη κατάσταση. Ασε που όταν είναι να πάω τουαλέτα πονάει τρελά η κοιλιά. Μου είπε μια φίλη να δοκιμάσω τα γιαούρτια ακτίβια. Αν δε γίνει κάτι και με αυτά δεν ξέρω τι θα κάνω

Κατά τα άλλα πολλή αδυναμία,ζαλάδες και νύστα. Αυτά τα ολίγα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maria K8 είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Εχω καμιά βδομάδα που απείχα από οθόνες γιατί οι ζαλάδες κι οι ανακατωσουρες με είχαν μόνιμα κρεβατωμένη.

Σήμερα πήγα κι εγώ να κάνω εξετάσεις, γενική αίματος, ούρων, καμπύλη σακχάρου, όλα τα αντισώματα και ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης. Ίσως να ξεχνάω και κάτι γιατί ήταν και 3 σελίδες εξετάσεις. Από Δευτέρα θα έχω τα αποτελέσματα.

@Rena87 Περνάω τα ίδια βάσανα με σένα με τη δυσκοιλιότητα. Μια φορά στις 4 μέρες πριν αρχίσω καν τον σίδηρο. Και που τον άρχισα δηλαδή πάλι στα ίδια είμαι. Η γιατρός μου δε μου δίνει τίποτα προς το παρόν, να το παλέψω λέει με διατροφή. Εγώ πάλι έχω αρχίσει και κουράζομαι από την όλη κατάσταση. Ασε που όταν είναι να πάω τουαλέτα πονάει τρελά η κοιλιά. Μου είπε μια φίλη να δοκιμάσω τα γιαούρτια ακτίβια. Αν δε γίνει κάτι και με αυτά δεν ξέρω τι θα κάνω

Κατά τα άλλα πολλή αδυναμία,ζαλάδες και νύστα. Αυτά τα ολίγα.

Αχ Μαρία...πραγματικά έχω φτάσει σε σημείο που πάω τουαλέτα και κλαίω από τα νεύρα μου...  κ εμένα πονάει η κοιλια κ δε μπορω να ξεχωρίσω αν ειανι από τα εντερα η κάτι άλλο κ φοβαμαι.. άσε... κ δε φτάνει αυτό..μέσω κ υπνηλία κ αδυναμία με 30 αιματοκριτη.  Θα δοκιμάσω κ εγώ τα γιαούρτι π λες


Lilypie - (Lzpn)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια! Πως ειστε σημερα; εγω ειμαι καλυτερα απο συμπτωματα τις τελευταιες μερες αλλα νιωθω οτι εχει μεγαλωσει η κοιλια μου κ εχει σκληρυνει φυσικα. Ελπιζω απο συμπτωματα να συνεχιστει ετσι για καποιο καιρο. 

Για τη δυσκοιλιοτητα ας πω κ εγω τα γιατροσοφια μου μιας κ το ψαξα πολυ στην προηγουμενη εγκυμοσυνη (τωρα μην με ματιαξω ειμαι καλα μεχρι στιγμης). Λοιπον βρωμη κουακερ , δαμασκηνα κ συκα (εγω επαιρνα κ αποξηραμένα), τα activia οπως ειπαν κ πιο πανω κ αυτη η σειρα sunsweet παλι δαμασκηνα εχει, βοηθανε πολυ. Επισης οποια το αντεχει μια κουταλια σουπας ωμο λαδι (ειναι αηδια αλλα λειτουργει!)

Γενικα νομιζω δοκιμαστε ολα αυτα πρωτα κ μετα πηγαινετε σε χαπια κ υποθετα... 


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα σας!!!Καλό τριήμερο σε όλες μας!

Ευτυχώς δεν είχα ποτέ δυσκοιλιότητα.Όμως όπως έγραψε η @IoannaMas τρώω γενικά πολλές  τροφές με φυτικές ίνες .Τρώω γιαούρτι με μπανάνα κουακερ μέλι και κανέλα που το λατρεύω  ,γιαούρτι με φράουλα και κουακερ ( υπόψιν ότι η φράουλες επιβάλλονται σε αντίθεση με αυτά που έλεγαν παλαια).Πολύ νερό και δεν ξέρω αν ισχύει για όλους αλλά εγώ αν φάω μπανάνα τρέχω τουαλέτα.πάντα.Μπορεί να με πειράζει κιολας και για αυτό.Αααα είμαι και φοβιτσιαρα όπου αν αρχίζω και φοβάμαι για κάτι με πιάνει η κοιλιά μου .Καλύτερα βέβαια να ήμουν ψύχραιμη και ας είχα και δυσκοιλιότητα.

Εγώ έχω το εξής ,κάθομαι στον καναπέ πάντα με τα πόδια κοντά στην κοιλιά μου εννοώ πατάω με τα πόδια πανω στον καναπέ και κάθε που παω να σηκωθώ με πιάνει ένας στιγμιαίας πόνος στις ωοθήκες.Αλλά περνάει κατευθείαν.Να μην κάνει να κάθομαι Έτσι?

 


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , IoannaMas είπε:

Καλημερα κοριτσια! Πως ειστε σημερα; εγω ειμαι καλυτερα απο συμπτωματα τις τελευταιες μερες αλλα νιωθω οτι εχει μεγαλωσει η κοιλια μου κ εχει σκληρυνει φυσικα. Ελπιζω απο συμπτωματα να συνεχιστει ετσι για καποιο καιρο. 

Για τη δυσκοιλιοτητα ας πω κ εγω τα γιατροσοφια μου μιας κ το ψαξα πολυ στην προηγουμενη εγκυμοσυνη (τωρα μην με ματιαξω ειμαι καλα μεχρι στιγμης). Λοιπον βρωμη κουακερ , δαμασκηνα κ συκα (εγω επαιρνα κ αποξηραμένα), τα activia οπως ειπαν κ πιο πανω κ αυτη η σειρα sunsweet παλι δαμασκηνα εχει, βοηθανε πολυ. Επισης οποια το αντεχει μια κουταλια σουπας ωμο λαδι (ειναι αηδια αλλα λειτουργει!)

Γενικα νομιζω δοκιμαστε ολα αυτα πρωτα κ μετα πηγαινετε σε χαπια κ υποθετα... 

Καλά είναι όλα αυτά που λες ιωαννα μου ..κ εμένα με έπιαναν ειδικά τα δαμάσκηνα ... τώρα όμως που δε μπορώ να βάλω σχεδόν τίποτα στο στόμα μου λόγω τρομερης αναγουλας..ούτε καν νερό... δε μπορώ να βοηθηθω με τη διατροφή στην παρούσα φάση... κ επειδή έχω στουμπωσει κ δεν κάνει..ο γιατρός μου θέλει να με βοηθήσει να αδειασω για αυτό κ μου προτυνει υποθέτα αλλιώς θα σκάσω...

πρίν από 33 λεπτά , ERIANTON είπε:

Καλή μέρα σας!!!Καλό τριήμερο σε όλες μας!

Ευτυχώς δεν είχα ποτέ δυσκοιλιότητα.Όμως όπως έγραψε η @IoannaMas τρώω γενικά πολλές  τροφές με φυτικές ίνες .Τρώω γιαούρτι με μπανάνα κουακερ μέλι και κανέλα που το λατρεύω  ,γιαούρτι με φράουλα και κουακερ ( υπόψιν ότι η φράουλες επιβάλλονται σε αντίθεση με αυτά που έλεγαν παλαια).Πολύ νερό και δεν ξέρω αν ισχύει για όλους αλλά εγώ αν φάω μπανάνα τρέχω τουαλέτα.πάντα.Μπορεί να με πειράζει κιολας και για αυτό.Αααα είμαι και φοβιτσιαρα όπου αν αρχίζω και φοβάμαι για κάτι με πιάνει η κοιλιά μου .Καλύτερα βέβαια να ήμουν ψύχραιμη και ας είχα και δυσκοιλιότητα.

Εγώ έχω το εξής ,κάθομαι στον καναπέ πάντα με τα πόδια κοντά στην κοιλιά μου εννοώ πατάω με τα πόδια πανω στον καναπέ και κάθε που παω να σηκωθώ με πιάνει ένας στιγμιαίας πόνος στις ωοθήκες.Αλλά περνάει κατευθείαν.Να μην κάνει να κάθομαι Έτσι?

 

Τα γιαούρτια δεν τα πολυσυμπαθω αλλά θα τα δοκιμάσω κ αυτά τα ακτίβια που λέτε μπας και....  δοκίμασε κορίτσι μου να μην κάθεσαι έτσι..δλδ να τα απλώνεις τα πόδια σου στον καναπέ...κ αν δεν σε πιάνει αυτό άρα μάλλον σε ενοχλεί αυτή η στάση...


Lilypie - (Lzpn)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κορίτσια μου. Με ξυπνάει το μωρό την νύχτα κ το πρωι στις 8 για πρωινό κ μετά παιχνίδια και είμαι σε πολύ άσχημη κατάσταση . Αδυναμία νυστα πονοκέφαλος και έχω άγχος τι θα γίνει μετά. Θέλω να ξαπλώνω κ αυτό δεν γίνεται....βασανιζομαι. από την αδυναμία ούτε να φάω . Λέτε να περάσει αυτό η με τις ζέστες ακόμη πιο δύσκολα θα είναι 

 

 

Κορίτσια βλέπω κάθε βράδυ νεογέννητο ή μικρό αγοράκι στα χέρια μου . Εσείς βλέπετε όνειρα ;


V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Rena87 προσπαθώ να μην κάθομαι αλλά ξεχνιέμαι γιατί βολεύομαι έτσι.Άσε που κοιμάμαι μπρούμυτα και θυμάμαι όταν ήμουν έγκυος στο γιο μου είχα φρικάρει που δεν μπορούσα να κοιμάμαι έτσι.Με βοήθησε πολύ το μαξιλάρι θηλασμού.Όσες δεν έχετε χάνετε.....

Οποία μένει κοντά στο περιστέρι μπορεί να πάει στο motherbaby ότι και καλά θέλει να δει βρεφικά έπιπλα και στις έγκυες χαρίζουν μαξιλάρι με την επίσκεψη τους,αρκεί να φαίνεται .

2 ώρες πρίν, Elpidaaa είπε:

καλησπερα κορίτσια μου. Με ξυπνάει το μωρό την νύχτα κ το πρωι στις 8 για πρωινό κ μετά παιχνίδια και είμαι σε πολύ άσχημη κατάσταση . Αδυναμία νυστα πονοκέφαλος και έχω άγχος τι θα γίνει μετά. Θέλω να ξαπλώνω κ αυτό δεν γίνεται....βασανιζομαι. από την αδυναμία ούτε να φάω . Λέτε να περάσει αυτό η με τις ζέστες ακόμη πιο δύσκολα θα είναι 

 

 

Κορίτσια βλέπω κάθε βράδυ νεογέννητο ή μικρό αγοράκι στα χέρια μου . Εσείς βλέπετε όνειρα ;

Ελπίδα θα περάσει που θα πάει.Προσπάθησε να κοιμάσαι σε κάθε ευκαιρία.Από όνειρα μόνο εφιάλτες.

  • Μου αρέσει 1

4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Elpidaaa είπε:

καλησπερα κορίτσια μου. Με ξυπνάει το μωρό την νύχτα κ το πρωι στις 8 για πρωινό κ μετά παιχνίδια και είμαι σε πολύ άσχημη κατάσταση . Αδυναμία νυστα πονοκέφαλος και έχω άγχος τι θα γίνει μετά. Θέλω να ξαπλώνω κ αυτό δεν γίνεται....βασανιζομαι. από την αδυναμία ούτε να φάω . Λέτε να περάσει αυτό η με τις ζέστες ακόμη πιο δύσκολα θα είναι 

 

 

Κορίτσια βλέπω κάθε βράδυ νεογέννητο ή μικρό αγοράκι στα χέρια μου . Εσείς βλέπετε όνειρα ;

Γλυκό μου...αυτή τη βδομάδα είδα δύο φορές μωρό...αγόρι κ τις δύο κ το είχα αγκαλιά κ μάλιστα έμεινε όρθιο στα πόδια του κ με κοιτούσε κ γελουσε...  είναι η αγωνία μας κορίτσι μου..μην αγχώνεσαι.. κ εγώ χαλια είμαι..πονεκαφολα...αναγουλα..αδυναμία κ έχω κ τη δουλειά. Αλλά ο γιατρός παρηγορει ότι μετά το 3μηνο θα φύγουν όλα... υπομονή λοιπον

πρίν από 2 λεπτά , ERIANTON είπε:

@Rena87 προσπαθώ να μην κάθομαι αλλά ξεχνιέμαι γιατί βολεύομαι έτσι.Άσε που κοιμάμαι μπρούμυτα και θυμάμαι όταν ήμουν έγκυος στο γιο μου είχα φρικάρει που δεν μπορούσα να κοιμάμαι έτσι.Με βοήθησε πολύ το μαξιλάρι θηλασμού.Όσες δεν έχετε χάνετε.....

Οποία μένει κοντά στο περιστέρι μπορεί να πάει στο motherbaby ότι και καλά θέλει να δει βρεφικά έπιπλα και στις έγκυες χαρίζουν μαξιλάρι με την επίσκεψη τους,αρκεί να φαίνεται .

Ελπίδα θα περάσει που θα πάει.Προσπάθησε να κοιμάσαι σε κάθε ευκαιρία.Από όνειρα μόνο εφιάλτες.

Χαχαχα ακόμα δε μας φαίνεται η κοιλιτσα γαμωτο... αυτο το μαξιλάρι τι είναι;;; για να κοιμάσαι η βλακεια ειπα;; και δλδ Μπρούμυτα δεν κάνει να κοιμομαστε;

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (Lzpn)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μαξιλάρι είναι "όνειρο" κανονικά είναι για τον θηλασμό αλλά για όσες έτυχε να το γνωρίζουν βοηθάει  να βολεύεται κάπως λοξά και καβάλα στον ύπνο μας και είναι τέλειο.Στο θηλασμό δεν υπήρχε πιο άνετη θέση και για το βρεφικό και για μένα που μου στήριζε την πλατη

https://www.motherbaby.gr/μαξιλάρι-θηλασμού-i-118.html


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!Πώς είστε κορίτσια?Είστε Καλύτερα με ζαλάδες ,ανακατωσούρες δυσκοιλιότητα?Εύχομαι να είστε.Επιτέλους πηγα και έκανα της εξετάσεις μου, ευτυχώς κυρια  δεν τα "είδα όλα" όπως όταν είχα πάει στο ΙΚΑ που έκανα τις πρώτες εξετάσεις και είχε γεμίσει 8 φιαλακια με το ωρΑίο μου αιματακι.Μα που είστε? Ολο μόνη μου μιλάω........

Φιλιά και καλά να περνάτε!! 


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε,χαίρετε!

@ERIANTONΚαλέ γιατί 8 φιαλάκια αίμα? Σαν να μου ακούγονται υπερβολικά πολλά. Εμένα με ξεπετάξαν με ένα χαχαχα

Εγώ είμαι καλύτερα σε γενικές γραμμές,μόνο η δυσκοιλιότητα επιμένει παρά την ολοσωστη διατροφή. Σκέφτομαι να ξαναρχίσω τα junk food μπας και στρώσει το έντερο από την ανάποδη.

Όσο για όνειρα κι εγώ πλέον βλέπω κάθε βράδυ( δεν έβλεπα) εφιαλτες δυστυχώς. Τουλάχιστον είναι άσχετης θεματολογίας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου πηραν πολυ παραπανω αφου δεν τις καναν ολες στο αττικο και πηγα και ιδιωτικα πρέπει να φτασα κ δεκα...περιττό να πω πως παρα λιγο να λιποθυμησω..και καλλιέργεια κολπικου και ουρων...γενικα απο συμπτώματα εχω ανακατωσούρα υποταση εξαντληση και το χειρότερο ...κακη Ψυχολογία ...διαβασα πως στο δεύτερο τριμηνο θα φυγουν ολα...μακαρι...


%20url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...