Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ χθες δ ήμουν καλα κάθισα σπιτι  είχα τραβήγματα στις ωοθήκες  …. Ναι εκεί 4 εβδομάδων κ κάτι ήμαστε … σήμερα τα τραβήγματα έρχονται κ φεύγουν …παίρνω για θρομβοφιλια παίρνω προγεστερονη μόνο κολπικά φολικο οξυ βιταμίνη d και από μόνη μ παίρνω μαγνήσιο γενικά εγώ το έχω χαμηλό και παθαίνω Ονείρωξη όλη την ώρα σα να κάνει συσπάσεις η μητρα ρε γαμωτο και έτσι πήρα μαγνήσιο .. εαυ το δοσολογία μαγνήσιο παίρνεις ;;; 

      Εμένα στο ίντερνετ με βγάζει 4 εβδομάδων και 5 ημερών.

      Παίρνω cyclacur άσπρα, προγεστερονη και με utrogestan και με vasclor, filicine, salospir, βιταμίνη D, προβιοτικα, κορτιζόνη (την θέλει η αιματολογος). Και τώρα ξεκίνησα και μαγνήσιο solumag Forte 243,4 MG. Μου είπαν να προσέχω πολυ τις ιώσεις που ακομα υπαρχουν γιατί δε θέλουμε να ανεβάσει πυρετό ο οργανισμός. Άρα σε μέρη με πολυ κόσμο φοράω μάσκα και με κοίτανε κάπως...😄 λέω ότι είχα γρίπη...

      • Μου αρέσει 1

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!!Ειμαι η wellb4 που σας ειχα γράψει στις αρχές τον Μάιο.Δεν έγραφα αλλα κατά καιρούς σας παρακολουθούσα!!!Οπως φαίνεται και απο το όνομα μου που το άλλαξα,γίναμε τέσσερις.Γεννησα στις 12/1 φυσιολογικά,το δευτερο κοριτσάκι μου στις 37 κ 4 (την πρώτη μου κόρη την ειχα γεννήσει επισης φυσιολογικά στις 37).Ολα πήγαν καλά λοιπόν και ηθελα να  ευχηθώ σε όσες γέννησαν να σας ζήσουν τα θαυματακια σας και σε όσες περιμένουν με το καλό να ζήσουν αυτη την υπέροχη και μοναδική εμπειρία.Να ειστε καλά και φιλιά σε όλες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, rainbow είπε:

να σας ρωτησω εσας που γεννησατε..ο παιδιατρο μετα απο καθε θηλασμοβτου δινει 30 ml ξενο.το ευχατιστο ειναιβοτι ακομα πιανει τη θηλη να φαει αλλα πλεον δεν χορταινει με λιγοτεροβ;πο 30 με αποτελεσμα να γκκρινιαζει.ο παιδ.λεει μετα απο τρεις μερες ερχεται το γαλλα κ σιγα σιγα θα κοψουμε .αλλα σκεφτομαι αν παω σπιτι πως θα βγαλω εγω 240 ml για να χορταινει; και σκεφτομαι να παρω κ το θηλαστρο τωρα μπας και ενεργοποιηθει περισσοτερο το στηθος κ εχω μεγαλυτερη παραγωγη; πραματικα απογοητευτικα μαζι του κ φυσικα οι μαιες μου δειχνουν μεν αλλα τον ακουνε πιστα

Τι να σου πω εμενα με ρωτησαν αν θελω να δωσω ξενο κ οταν τους ειπα οτι θα προτιμουσα οχι μου ειπαν οτι καλυτερα καθολου ξενο.το θηλαστρο δεν βοηθαει μου ειπαν για τον θηλασμο.εγω ειχα γαλα κ με το θηλαστρο δεν εβγαλα σχεδον τπτ.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, rainbow είπε:

Cme2205: Ο παιδιατρος ειναι αυτος που επιλεξαμε αλλα δεν ξεραμε πριν.μου λεει πριν απι καθε γευμα τη βαζω στο στηθος και μετα τις δινω μπουκαλι.ειναι καθετος κ για να μην αφυδατωθει κ καλα και για τον ικτερο.το θεμα ειναι οτι ηδη εμαθε στα 30ml και φοβαμαι οταν θα παω σπιτι θα εχω τοσο γαλα για να χορτασει;

 

Αν συνεχισεις ετσι θα αποθηλασεις

Αν δ θελεις να συμβει αυτο αλλαξε παιδιατρο η τουλ μην τον ακους στο θεμα του θηλασμου

Οσα ειπε η CME ισχυουν αν θελεις κτ αλλο κ μπορω να βοηθησω ευχαριστως

Το πρωτογαλα που εχουμε τις πρωτες μερες φτανει κ περισσευει.ετσι κ αλλιως σε μωρο 1-2ημερων τα 30μλ γαλα ειναι υπερβολη για το στομαχακι του,δ χωραει τοσο

Θηλαζεις οποτε κ οσο θελει το μωρο.φυσικα δ το αφηνεις να κοιμαται πανω απο 2ωρες.αν τρωει το βλεπεις απο τις πανες.ειναι φυσιολογικο να χασει μεχρι κ 10% του βαρους

Αν ανεβασει ικτερο,δ χρειαζεται ξενο,απλα παραπανω γαλα.αν χρειαστει συμπληρωμα ιδανικο θα ηταν να αντλεις για να αυξησεις την παραγωγη σου.μπορεις να δινεις το συμπληρωμα με συριγγα(χωρις τη βελονα φυσικα)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια απορώ πώς προλαβαινετε και γράφετε.. εγώ έχω φρικαρει...με 4 παιδιά σπίτι, δεν υπάρχει αυτό που ζω.. έχω πρόβλημα με τον θηλασμό, πληγώθηκαν οι θηλές τίς πρώτες μέρες και τώρα αντλώ με θηλαστρο για να της δίνω γάλα και να αποσυμφορηθεί το στήθος μην πάθω μαστιτιδα.τρωω πολύ χρόνο σαυτο δεν προλαβαίνω να κάνω πολλά πράγματα γενικά,οι ορμόνες μου είναι χάλια, ήμουν σίγουρη ότι θα περάσω δύσκολα στην αρχή,η μαμά μου φεύγει αεροπορικώς το απόγευμα για Αθήνα και μόνη μου πια πρέπει να αντιμετωπίσω την κατάσταση.κλαιω αρκετά συχνά και ακόμα δεν έχω χαρεί το παιδάκι μου... έβγαλα και έρπη κάτω από την μύτη, τα βράδια πέφτω ξερή για λίγο και ανεβάζω δέκατα, μούσκεμα στον ιδρώτα και ακράτεια ούρων, λόγω του ότι δεν προλαβαίνω να πάω τουαλέτα γρήγορα λόγω πόνου στην τομή... τί άλλο;;;;; εύχομαι την επόμενη φορά που θα μπω να σας γράψω να έχω καλύτερα νέα.καλη επιτυχία στις κοπέλες που απέμειναν να γεννήσουν, φιλιά...


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, rainbow είπε:

Cme2205: Ο παιδιατρος ειναι αυτος που επιλεξαμε αλλα δεν ξεραμε πριν.μου λεει πριν απι καθε γευμα τη βαζω στο στηθος και μετα τις δινω μπουκαλι.ειναι καθετος κ για να μην αφυδατωθει κ καλα και για τον ικτερο.το θεμα ειναι οτι ηδη εμαθε στα 30ml και φοβαμαι οταν θα παω σπιτι θα εχω τοσο γαλα για να χορτασει;

 

Καλησπέρα να σου κάνω μια ερώτηση έχετε γυρίσει σπίτι;.

Εγώ στο νοσοκομείο έδινα περισσότερο ξένο στο μωρό. Στο Έλενας με έβλεπαν ότι δεν μπορούσα ναθηλασω λόγω πληγωμενων θηλων και επέμεναν με το ζόρι να δώσω στήθος.εγώ να κλαίω και να Τους λέω ότι δεν μπορώ και η παιδίατρος με έκανε να νιώθω τύψεις.τεσπα στο τέλος την έγραψα και έδινα στο μωρό όσο γάλα ήθελε κ μετά προσπαθουσα και λίγο στήθος.η μικρή έχω να σου πω ότι έτρωγε στο νοσοκομείο 70μλ.οι μαιες δεν το πίστευαν. Όταν πήγα σπίτι μέχρι να συνέλθω από την καισαρική έδινα και λίγο ξένο στα 30μλ.η πιπίλα του μπιμπερό μας βοήθησε πολύ και ξεκίνησε να με πιάνει όπως πρέπει Και με το καιρό Δεν πονούσα και με άδειαζε σωστά το μωρό.μην αγχώνεσαι.βάλε όσο μπορείς το μωρό στο στήθος.άμα πεινάει θα σου αυξήσει το μωρό  το γάλα σου. Σιγά σιγά όλα θα γίνουν.μην τρελαίνεσαι το θέμα σου είναι να είναι υγιές το μωρό σου και όλα τα άλλα έρχονται δευτερα.στο λέω εγώ που έκλαιγα όλη μέρα από τύψεις Που δεν μπορούσα να θηλασω ένιωθα Ότι δεν είναι καλή μαμά.

Από την στιγμή που Δεν έχεις θέμα με το στήθος σου βάλε όσο μπορείς και όσο θέλει το μωρό στο στήθος σου


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

@rainbow νομιζω πως το βασικο ερωτημα ειναι αν υπαρχει λογος να δινεις συμπληρωμα. Κι εμενα στο πρωτο παιδι εδωσα συμπληρωμα αφου ειχαμε θεμα με το βαρος του παιδιου. Αν η τακτικη του παιδιατρου ειναι να δινει σε ολα τα νεογεννητα συμπληρωμα θα πρεπει σιγουρα να αλλαξεις παιδιατρο γιατι αυτο ειναι αντιθετο με ολες τις παγκοσμιες οδηγιες. Αν κανει του κεφαλιου του σε αυτο το θεμα σιγουρα θα κανει και σε αλλα αργοτερα!

@Weare4 να σου ζησει!!!

@Kalfeli καλη επιτυχια αυριο!! Με το καλο το ζουζουνακι σου!!

@november rain ειναι απιστευτα δυσκολο αυτο που περνας!! Εγω με 2 και δεν την παλευω!! Δεν μπορει η μαμα σου να καθισει περισσοτερο ή εστω καποιος αλλος; δεν βγαινει χωρις βοηθεια!!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γέννησαμε σήμερα το πρωι! Έναν κούκλο 3680 και 51εκ :) το μωρό θηλασε.  μισή ώρα στην ανάνηψη, τώρα είναι στην παρακολούθηση, αύριο το πρωί θα πάω να τον θηλάσω! Δεν σας γράφω αλλά, έχω τους όρους που με εμποδιζουν ...αύριο τα νεότερα..

 

  • Μου αρέσει 1

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , CME2205 είπε:

@rainbow νομιζω πως το βασικο ερωτημα ειναι αν υπαρχει λογος να δινεις συμπληρωμα. Κι εμενα στο πρωτο παιδι εδωσα συμπληρωμα αφου ειχαμε θεμα με το βαρος του παιδιου. Αν η τακτικη του παιδιατρου ειναι να δινει σε ολα τα νεογεννητα συμπληρωμα θα πρεπει σιγουρα να αλλαξεις παιδιατρο γιατι αυτο ειναι αντιθετο με ολες τις παγκοσμιες οδηγιες. Αν κανει του κεφαλιου του σε αυτο το θεμα σιγουρα θα κανει και σε αλλα αργοτερα!

@Weare4 να σου ζησει!!!

@Kalfeli καλη επιτυχια αυριο!! Με το καλο το ζουζουνακι σου!!

@november rain ειναι απιστευτα δυσκολο αυτο που περνας!! Εγω με 2 και δεν την παλευω!! Δεν μπορει η μαμα σου να καθισει περισσοτερο ή εστω καποιος αλλος; δεν βγαινει χωρις βοηθεια!!!

Αν μπορούσε θα καθότανε.εχει δικό της μαγαζί και δεν μπορεί να το έχει κλειστό για πολύ καιρό... τώρα βγάζω γάλα με το θηλαστρο.... πίκρα


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια! Γέννησα κ εγώ την προηγούμενη Τετάρτη τον κούκλο μου!!! Την Κυριακή γυρίσαμε σπίτι κ προσπαθούμε να βρούμε το Ρυθμό μας με ύπνο κ θηλασμό. Καλός σαραντισμο να έχουμε όσες γεννησαμε κ με το καλό να πάρετε αγκαλιά τα μωράκια σας όσες περιμένετε :)

@CME2205 γεννησαμε την ίδια μέρα στο ίδιο μαιευτήριο... Σε ποιον όροφο ήσουν; Εγώ 6ο...

  • Μου αρέσει 1

tt1d93c4

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , ekrs είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Γέννησα κ εγώ την προηγούμενη Τετάρτη τον κούκλο μου!!! Την Κυριακή γυρίσαμε σπίτι κ προσπαθούμε να βρούμε το Ρυθμό μας με ύπνο κ θηλασμό. Καλός σαραντισμο να έχουμε όσες γεννησαμε κ με το καλό να πάρετε αγκαλιά τα μωράκια σας όσες περιμένετε :)

@CME2205 γεννησαμε την ίδια μέρα στο ίδιο μαιευτήριο... Σε ποιον όροφο ήσουν; Εγώ 6ο...

Στον 5ο ημουν!! Αν το ηξερα θα σου ερχομουν επισκεψη!!!:-D τι ωρα γεννησες;

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

να σας ζησουν τα μωρακια σας σε οσες γεννησατε!! Εγω αρχισα να βαριεμαι στο νοσοκομειο θελω να παω σπιτι μου!! Τι να σας πω για το θηλασμο θα δειξει ο χρονος εχω και φιλη πιυ της το πηγαιναν χορτατο και ομως μετα καταφερε να θηλασει αποκλειστικα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι στην παρακολούθηση λόγω της ινσουλίνης που έκανα κι εγώ δεν έπρεπε να έρθω σε επαφή μαζί του γιατί είχα καθετήρα... 

Κορίτσιανα μας ζήσουν σε όλες τα μωράκια, να ναι γερά και καλότυχα!

@november rain κουράγιο, είναι θέμα χρόνου να βρεις τους ρυθμούς..παίζει να πάρεις βοήθεια στο σπίτι από γυναίκα, έστω στην αρχή?

  • Μου αρέσει 1

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...