Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , LeneL είπε:

      Λοιπόν, για τη θρομβοφιλια δεν ξέρω να σου πω, αλλά αν δε νοιωθετε καλά, να επιμείνετε να κάνει μια εξέταση, έτσι κι αλλιώς αίματος είναι.. 

      Με το τέστ Παπ δεν υπάρχει θέμα, πιο επικίνδυνο είναι να υπάρχει κάποιο μικρόβιο και να μη βρεθεί και γενικά καλλιέργεια κολπικού υγρού θα κάνει και σε άλλο στάδιο της εγκυμοσύνης γιατί λόγω της κατάστασης υπάρχουν πολλά υγρά στην περιοχή και ανθούν διάφορα πράγματα..

      Η αποκόλληση δεν έχει να κάνει απαραίτητα με την κούραση. Σίγουρα την επιβαρύνει η κούραση και η έντονη δραστηριότητα, αλλά η αποκόλληση μπορεί να έχει να κάνει και με τον τρόπο που έπιασε ο σάκος πχ όταν αναπτυσσόταν. Μη σας αγχωνει αυτό. Μικρές αποκολλήσεις συμβαίνουν, αλλά με την ξεκούραση φεύγουν!

      Σε ευχαριστούμε πολύ αλήθεια η θα ζητήσω 30 Μαίου να της γράψει και για θρομβοφιλια η επειδή είναι μακριά ακόμα 12 μέρες μπορεί να  πάρω μια γνωστή μου που δουλεύει σε νοσοκομείο να της γράψει θα δω 

      • Ευχή 2

Θα γίνουμε γονείς τον Μάρτιο του 2018


Recommended Posts

@Stalicha κάνε όσα μπορείς και όσα νιώθεις άνετα να κάνεις και κυρίως όσα σου επιτρέπει ο ντοκ. Θα περάσει γρήγορα ο  καιρός και θα μπεις στην εβδομάδα που θες, θα δεις.

Εγώ πάντως από προπαρασκευαστικες συσπάσεις άλλο τίποτα, πετρωνει φουλ η κοιλιά και νιώθεις αυτή τη δυσφορία λίγο βρε παιδί μου. Χάλια! Μη σχολιάσω για ύπνο η για μέση η για ισχιο. Όλα πονάνε! 


Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, dobby είπε:

@Stalicha κάνε όσα μπορείς και όσα νιώθεις άνετα να κάνεις και κυρίως όσα σου επιτρέπει ο ντοκ. Θα περάσει γρήγορα ο  καιρός και θα μπεις στην εβδομάδα που θες, θα δεις.

Εγώ πάντως από προπαρασκευαστικες συσπάσεις άλλο τίποτα, πετρωνει φουλ η κοιλιά και νιώθεις αυτή τη δυσφορία λίγο βρε παιδί μου. Χάλια! Μη σχολιάσω για ύπνο η για μέση η για ισχιο. Όλα πονάνε! 

Εγώ αυτές τις συσπάσεις δεν μπορώ να τις καταλάβω! Όταν γίνεται πιο σκληρή η κοιλιά μου συνήθως καταλαβαίνω και κίνηση του μωρού και το αποδίδω εκεί, και πολλές φορές επειδή δέχομαι "επίθεση" κλωτσομπουνιδίων έχω δυσφορία ούτως ή άλλως :-)

Γίνεται να μην έχουν ξεκινήσει ακόμα σε μένα;


g1Htp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Elise76 είπε:

Εγώ αυτές τις συσπάσεις δεν μπορώ να τις καταλάβω! Όταν γίνεται πιο σκληρή η κοιλιά μου συνήθως καταλαβαίνω και κίνηση του μωρού και το αποδίδω εκεί, και πολλές φορές επειδή δέχομαι "επίθεση" κλωτσομπουνιδίων έχω δυσφορία ούτως ή άλλως :-)

Γίνεται να μην έχουν ξεκινήσει ακόμα σε μένα;

Ξέρεις ποια είναι η διαφορά;; όταν είναι από το μωρό γίνεται σκληρή μόνο στο σημείο που πιέζει το μωρό η που κλωτσάει ενώ η υπόλοιπη κοιλιά είναι μαλακή. Όταν είναι από συσπαση είναι όλη η κοιλιά σκληρή, από κάτω μέχρι πάνω και νιώθεις ένα σφίξιμο μαζί με το πέτρωμα. Κρατάει κάποια δευτερόλεπτα και μετά ξανά μαλακώνει! 


Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για την συμπαρασταση...Σιγα σιγα εχω αρχισει να το δεχομαι ολο αυτο κ να ηρεμω.Συζητησα κ με τον γιατρο κ μου ειπε κ αυτος πως το μωρο δεν διατρεχει καποιο σοβαρο κινδυνο.Το μονο που με απασχολει αν γεννησω προωρα ειναι πως το μωρο θα ειναι πολυ μικρο για να πιασει τη θηλη κ θα ταλαιπωρηθω με το θηλασμο.τωρα για το αν θα πρεπει να μεινει θερμοκοιτιδα ειναι κατι που απλα το χω δεχτει...μακαρι τουλαχιστον να μεινει λιγες μερες. Χθες ειχα πολυ τρεξιμο γιατι επρεπε να παω να μου κανουν τις ενεσεις και να παω και για καλλιεργεια κολπικου υγρου στον γιατρο. Ευτυχως ομως το απογευμα ηρθε η μητερα μου κ με βοηθησε με κατι δουλιτσες που μου απαγορεψε ο γιατρος κ τουλαχιστον μπηκε σε μια σειρα το σπιτι.της εδωσα κ τα ρουχαλακια της μικρης να τα πλυνει καθως κ μια λιστα απο αυτα που πρεπει να παραγγειλουμε ακομα κ καπως ξεγνοιασα.(αθανατες μανουλες θα πω εγω...)

Περα απο το gynotardyferon τωρα πρεπει να παιρνω και μαγνησιο και να βαζω και καθε βραδυ την vasklor αλοιφη(κολπικη).κινητο φαρμακειο εχω γινει!κ βεβαια γλυκα κ αλατια οσο μπορω κομμενα γιατι με τα φαρμακα θα κανω κατακρατηση ειπε η φαρμακοποιος.κ απο οτι ειδα η vasklor ειναι προγεστερονη κ οταν την ειχα παρει σε χαπι στην αρχη της εγκυμοσυνης ημουν χαλια-ειχα τρομερα θεματα με φουσκωματα κ ειχα ορκιστει πως δεν θα την ξαναπαρω ποτε!ευχομαι η αλοιφη να μην ειναι ετσι.

@elenakii22 εγω παντως ευχομαι το παιδι να μεινει μεσα οσο πιο πολυ γινεται.καλυτερα περισσοτερο κ να πατε με προκληση παρα λιγοτερο θεωρω.ενημερωσε μας για το doppler!

@Elise76 να ξερεις αυτην την απορια την εχω κ εγω.ρωτησα και τη μαια και μου ειπε αυτο που λεει κ η @dobby 

Αν κανει πετρωμα θα το καταλαβω γιατι θα πετρωσει ξαφνικα ολη η κοιλια.προς το παρον κ γω νομιζω πως ειναι κινηση του μωρου τελικα παρ ολο που στην αρζη νομιζα πως ειναι πετρωμα κ μαλιστα σε μενα παρατηρω ταυτοχρονα την κοιλια μου κ βλεπω κ βουναλακι.οποτε μαλλον ειναι κινησεις μωρου κ οχι braxton hicks

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!γυρισαμε απο τον γιατρο..ειμαστε σχεδον 2200!αν παρναμε ολες τις βδομαδες μας υπολογιζει ο γιατρος γύρω στα 3200-3300...για καθε εβδομαδα νωριτερα περιπου 150γρ θα αφαιρω οποτε μας βλεπω κατω απο 3 κιλα..τωρα υο ντοπλερ βγηκε μέτριο γτ μια μετρηση ηταν στα ανωτερα φυσιολογικα ορια κ μας ειπε οτι μπορει ν γεννηθει με μια μικρη μορφή αναιμια..εχω στενοχωρηθει η αληθεια ειναι γτ δεν ξερω τι ακριβως συνεπειες θα εχει αυτο,μας ειπε οτι μπορει να θελει υποστηριξη στην αρχη...βεβαια επειδη ειχε λιγο αυξημενους παλμους μ ειπε οτι μπορει σε μια ωρα να πεσουν οι παλμοί κ να ειναι κ η μετρηση πιο χαμηλη...θα το ξαναδουμς την επομενη φορα κ βλεπουμε..


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , elenakii22 είπε:

καλημερα κοριτσια!γυρισαμε απο τον γιατρο..ειμαστε σχεδον 2200!αν παρναμε ολες τις βδομαδες μας υπολογιζει ο γιατρος γύρω στα 3200-3300...για καθε εβδομαδα νωριτερα περιπου 150γρ θα αφαιρω οποτε μας βλεπω κατω απο 3 κιλα..τωρα υο ντοπλερ βγηκε μέτριο γτ μια μετρηση ηταν στα ανωτερα φυσιολογικα ορια κ μας ειπε οτι μπορει ν γεννηθει με μια μικρη μορφή αναιμια..εχω στενοχωρηθει η αληθεια ειναι γτ δεν ξερω τι ακριβως συνεπειες θα εχει αυτο,μας ειπε οτι μπορει να θελει υποστηριξη στην αρχη...βεβαια επειδη ειχε λιγο αυξημενους παλμους μ ειπε οτι μπορει σε μια ωρα να πεσουν οι παλμοί κ να ειναι κ η μετρηση πιο χαμηλη...θα το ξαναδουμς την επομενη φορα κ βλεπουμε..

@elenakii22 τι εννοουσε αναιμια?? Την καλσικη που εχουμε πολλοι κ πρεπει να τρωμε κρεας λιγο παραπανω?φανταζομαι κατι τετοιο εννοει...??ε αυτο δεν ειναι κατι πιστευω.φανταζομαι τωρα για τα σοβαρα, τυπου δρεπανοκυτταρικη αναιμια και μεσογειακη αναιμια εχετε κοιταχτει στην αρχη της εγκυμοσυνης.

Αρα απο βαρος εισαστε καλα.μπραβο!!!με το καλο το μωρακι σας.ολα να σας πανε καλα κ να κερδισετε οσες πιο πολλες βδομαδες μπορειτε!!!

Link to comment
Share on other sites

@Stalicha απο οτι καταλαβα απλης μορφης θα έχει που απλα στην αρχη θα θελει υποστηριξη πιθανον θα δυσκολευεται λιγο στην αναπνοη της..μου είπε οτι συμβαινει αυτο καποιες φορες κ επειδη εχουμε διαφορετικη ομαδα αιματος..ομως ειχε κ λίγο αυξημενους παλμους κ μ ειπε μπορει να ετυχε αυτο τωρα κ σε μια ωρα να εχει πιο χαμηλες μετρησεις..θα ξαναπαω αυριο να την μετρησουμε σε παλμους κ σε δυο εβδομαδες θα δουμε ξανα αν ειναι παλι αυξημενο αυτο απο το ντοπλερ...εξαλλου μ ειπε οτι δε μπορω να κανω κατι εγω οποτε λεω να το δω σε δυο βδομαδες που θα ειμαστε κ πιο κοντα στη γεννα..


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elenakii22 είπε:

@Stalicha απο οτι καταλαβα απλης μορφης θα έχει που απλα στην αρχη θα θελει υποστηριξη πιθανον θα δυσκολευεται λιγο στην αναπνοη της..μου είπε οτι συμβαινει αυτο καποιες φορες κ επειδη εχουμε διαφορετικη ομαδα αιματος..ομως ειχε κ λίγο αυξημενους παλμους κ μ ειπε μπορει να ετυχε αυτο τωρα κ σε μια ωρα να εχει πιο χαμηλες μετρησεις..θα ξαναπαω αυριο να την μετρησουμε σε παλμους κ σε δυο εβδομαδες θα δουμε ξανα αν ειναι παλι αυξημενο αυτο απο το ντοπλερ...εξαλλου μ ειπε οτι δε μπορω να κανω κατι εγω οποτε λεω να το δω σε δυο βδομαδες που θα ειμαστε κ πιο κοντα στη γεννα..

Ενταξει αφου ηταν καθησυχαστικος κ ο γιατρος μην φοβασαι τπτ.αν ηταν θα σε αγχωνε κ ο ιδιος.ολα καλα θα πανε θα το δεις:)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@elenakii22 μη σκέφτεσαι αρνητικά. Είναι μια χαρά στο βάρος της και όλα τα άλλα θα τα αντιμετωπισετε όταν με το καλό γεννηθεί η μπέμπα. Εξάλλου και ο γιατρος πιθανότητες δίνει, σε διαβλέπει σίγουρα κάποιο πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση έτσι όπως το περιγράφεις δεν ακούγεται κάτι σοβαρό αλλά κάτι ελεγχόμενο οπότε μην το σκέφτεσαι γιατί μόνο κακό κάνεις στο μπεμπεδακι με άσχημες σκέψεις. Θα το δεις στην επόμενη μέτρηση και εύχομαι να είναι όλα άψογα! :)

  • Μου αρέσει 1

Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites

ηταν κ ο γυναικολογος κ η παιδιατρος καθησυχαστικοι...ρωτησα την παιδίατρο γτ εδω στο νησι δεν εχουμε ολα τα μεσα κ μ ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα...οποτε για να το λεει κατι θα ξερει..

  • Μου αρέσει 1

BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια τι κανετε??

Εγω εδω..προσπαθω να καθομαι σπιτι αν κ οι δουλειες τρεχουν κ δεν εχω αποφυγει το να βγαινω σχεδον καθε μερα εξω για καμια ωρα ωστε να τελειωσω τις δουλειες.λιγο οι παραγγελιες των επιπλων,λιγο ο οφθαλμιατρος,λιγο ο γυναικολογος...αναγκαστικα βγαινω λιγο.ομως μετα...μονο σπιτι...εχω βαρεθει που δεν μπορω να παω μια βολτα...εχουν πεσει ολοι απο πανω μου να μην κανω τπτ.βεβαια νταξει ολο κ καμια δουλεια κανω αλλα οχι κατι υπερβολικο.παντως σχεδον τελειωσα κ με το δωματιο.τα παραγγειλαμε και θα ρθουν τα επιπλα τελος φλεβαρη.λιγο αργα θεωρω (λογω των νεων δεδομενων με την μικρη να βιαζεται να βγει)αλλα δεν μπορουμε να κανουμε κ αλλιως.ουτως η αλλως το παιδι δεν θα κοιμαται στην κουνια του αλλα σε καλαθουνα...οποτε μικρο το κακο...

Εσεις πως πατε?τα εχετε ετοιμασει ολα?

Απο δευτερα θα ξεκινησω να ετοιμαζω και τη βαλιτσα του μαιευτηριου καθως και τα χαρτια για να δηλωσω στο ληξιαρχειο το παιδι κ να του βγαλω κ αμκα κατευθειαν

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Stalicha είπε:

Κοριτσια τι κανετε??

Εγω εδω..προσπαθω να καθομαι σπιτι αν κ οι δουλειες τρεχουν κ δεν εχω αποφυγει το να βγαινω σχεδον καθε μερα εξω για καμια ωρα ωστε να τελειωσω τις δουλειες.λιγο οι παραγγελιες των επιπλων,λιγο ο οφθαλμιατρος,λιγο ο γυναικολογος...αναγκαστικα βγαινω λιγο.ομως μετα...μονο σπιτι...εχω βαρεθει που δεν μπορω να παω μια βολτα...εχουν πεσει ολοι απο πανω μου να μην κανω τπτ.βεβαια νταξει ολο κ καμια δουλεια κανω αλλα οχι κατι υπερβολικο.παντως σχεδον τελειωσα κ με το δωματιο.τα παραγγειλαμε και θα ρθουν τα επιπλα τελος φλεβαρη.λιγο αργα θεωρω (λογω των νεων δεδομενων με την μικρη να βιαζεται να βγει)αλλα δεν μπορουμε να κανουμε κ αλλιως.ουτως η αλλως το παιδι δεν θα κοιμαται στην κουνια του αλλα σε καλαθουνα...οποτε μικρο το κακο...

Εσεις πως πατε?τα εχετε ετοιμασει ολα?

Απο δευτερα θα ξεκινησω να ετοιμαζω και τη βαλιτσα του μαιευτηριου καθως και τα χαρτια για να δηλωσω στο ληξιαρχειο το παιδι κ να του βγαλω κ αμκα κατευθειαν

κ εμας τελη Φλεβάρη θα ερθουν!εχω ομως το χαλι κ την ντουλαπα κ εγω φτιαξει ολα τα ρουχα,σεντονια,πετσετες...την βαλιτσα δεν την εχω φτιαξει αλλα εχω μαζεψει οσα μ ζητησαν...εσυ ποτε θα ξαναπας στο γιατρο?θα δεις θα προλαβουν να ερθουν τα πραγματα πριν την μικρη!!!


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια! Καλά είμαστε κι εμείς σε γενικές γραμμές, υποφέρω βέβαια από ισχιο, ειλικρινά δεν ξέρω πως θα τη βγάλω μέχρι τέλους. 

Μην αγχώνεστε για τα πράγματα, έτσι κι αλλιώς στην αρχή θα είναι δίπλα σας όποτε αρκεί να τα έχετε παραγγείλει και τα στήνετε αφού γεννηθούν τα μπέμπακια! Μόνο με τι το θα το μεταφέρετε από το μαιευτήριο σκεφτείτε. 

Εννοείται βέβαια ότι δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα έτσι;;; Βλέπω να έρχεται ο μπέμπης και να ντύνεται στα ροζ από την αδερφή του :shock: Δευτέρα θα πάω να ψωνίσω φόρμακια για να αρχίσουμε να πλένουμε σιγά σιγά. 


Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, elenakii22 είπε:

κ εμας τελη Φλεβάρη θα ερθουν!εχω ομως το χαλι κ την ντουλαπα κ εγω φτιαξει ολα τα ρουχα,σεντονια,πετσετες...την βαλιτσα δεν την εχω φτιαξει αλλα εχω μαζεψει οσα μ ζητησαν...εσυ ποτε θα ξαναπας στο γιατρο?θα δεις θα προλαβουν να ερθουν τα πραγματα πριν την μικρη!!!

Γεια σας κορίτσια!Είμαι καινούργια στο σάιτ είμαι στην 33 εβδομαδα και περιμένω αγοράκι,έχω μαζέψει κ εγώ όλα τα πράγματα για το μισθωτήριο μου λείπουν σερβιέτες λοχείας εσείς που βρηκατε;Επίσης τα έπιπλα δεν ήρθανε ακόμα κ σε εμάς 

Just now, Stella.T είπε:

Γεια σας κορίτσια!Είμαι καινούργια στο σάιτ είμαι στην 33 εβδομαδα και περιμένω αγοράκι,έχω μαζέψει κ εγώ όλα τα πράγματα για το μισθωτήριο μου λείπουν σερβιέτες λοχείας εσείς που βρηκατε;Επίσης τα έπιπλα δεν ήρθανε ακόμα κ σε εμάς 

*μαιευτήριο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...