Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Θα γίνουμε γονείς τον Μάρτιο του 2018


Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσια! 

@maria1988 δες το από τη θετική του πλευρά, θα βγεις από το μαιευτήριο και θα είσαι κορμαρα! :-D Καλο κουράγιο, πρέπει να είναι οντψς δύσκολο!

@Fofi91 αα να μας πεις εντυπώσεις από τα μαθήματα! Με Αρκάδι τα είχα κάνει κι εγώ, πολύ ωραία μυρωδιά και τα ρούχα πολύ μαλακα. Δεν είχε εμφανισει κάποια αλλεργία η μικρή μου. Αρκάδι θα ξαναπάρω κι αυτή τη φορά.

Εμείς πήγαμε στο γιατρό προχθές, 2370 ο μπέμπακος! Μεγαλώνει και πιέζει παντού! Στομάχι κυρίως και έχω και σουβλιες στον κόλπο. Επίσης το βράδυ κοιμόμαστε με τη μικρή άναμεσα μας οπότε δε θα έλεγα ότι κοιμάμαι γενικά! Υπομονηηη. Αυτά τα νέα μας. 

  • Μου αρέσει 1

Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@dobbyΚαλημερα κοριτσιιι!!! Εννοειται πως θα σας πω!! γενικα νομιζω οτι το αρκαδι ειναι και απο πιοοοο παλια που με λεει και η μανα μου..ειναι οτι καλυτερο για τα μωρακια...!

τροφαντουλης ο μπεμπακοςςς ποσο μ αρεσειιι!! και μενα πριν δυο εβδομαδες που πηγα στο γιατρο ηταν 1650...αντε να δουμε τη τριτη που θα παμε..κια εγω ετσι ειμαι ρε συ...πολυ πιεση απο κατω..μερικες φορες τρομαζω..νιωθω λες και με τσιμπανε βελονιτσες. εκει κατω στη λεκανη..τι πραμα..!τωρα τελευταια το βραδυ βουλωνει και για καποιο λογο η μυτη..πφφφφφ...ακομα κοιμαμαι ευτυχως μεχρι τις 6 λογω τουαλετας μετα το ματι γαριδα για καμια ωρα και μετα μεχρι τις 9...αυτο ..πιστευω οτι αποδω και περα μαλλον θα αρχισω να τον ξεχναω τον υπνο γενικα..:?:?:?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια εγω εχω αγχωθει...Ακομα δουλευω και δεν προλαβαινω να κανω όλες τις δουλειές μου τα απογευματα. Υπολογίζω όμως μέχρι τις 10 φλεβάρη να έχω κάνει την παραγγελία στα έπιπλα του δωματίου και να χω πάρει κανα ρουχαλάκι, καρότσι, κάθισμα αυτοκινητου και ολα τα αλλα...(πωπω.... ποσα είναι Θεε μου!!!????) Doppler εχω 05/02 και την Τεταρτη θα παω σε οφθαλμίατρο να με εξετάσει να δούμε αν μπορούμε να πάμε για φυσιολογικό τοκετό γιατί έχω κάνει επέμβαση στα μάτια και πρέπει να μου μετρήσουν το πάχος του κερατοειδούς και την πίεση.

Χθες ξεκίνησα και μαθήματα ανώδυνου τοκετού που ουσιαστικά μας ενημέρωσε η μαία για τα αρχικά στάδια του τοκετού και τα σημάδια της έναρξης και μας έλυσε απορίες. Στο δεύτερο κεφάλαιο θα ακολουθήσει η ενημέρωση φαντάζομαι για τον τοκετό αυτόν καθ αυτόν και ίσως και οι αναπνοές και επεται και συνέχεια. Τι ωραίο να έχεις μαία τελικά; Η μανα μου αρχικά διαφωνούσε, μου έλεγε πως και αυτή φυσιολογικά γέννησε και άκουγε μόνο τον γιατρό, αλλά τελικά παιδιά είναι πολύ λυτρωτικό να ξερεις πως θα έχεις έναν άνθρωπο συνεχως δίπλα σου που θα σε βοηθάει σε όλα και θα έχεις συνεννοηθεί απο πριν μαζι του για το τι θες και πως ακριβως το θες. Ευτυχως που συνεργαζεται με τον γιατρο μου και ο γυναικολογος μου με παρεπεμψε οπωσδηποτε σε αυτήν γαιτι αν δεν μου το λεγε και ο ιδιος δεν νομιζω να εψαχνα για μαια λόγω οικονομικου.

Η μικρή είναι υπερδραστήρια όπως είπε και ο γιατρός και κατι παραπάνω από 1,5 κιλό. Τα λεγα εγω αλλα δεν με πίστευαν πως κουνιεται τοσο πολυ που αν μια μέρα χαλαρώσει, με κάνει να ανησυχω. Με έλεγαν υπερβολική. Παντως ο γυναικολογος μου είπε να περιμένω μείωση της κινητικότητας γιατί μειώνεται και ο χώρος στη μήτρα σιγα σιγα. Δεν την βλεπω παντως να κάθεται στα αυγά της μεχρι την 01/04 που έχουμε ΠΗΤ. Αρχές Μάρτη την βλεπω την κυρία...Μονο μην μου βγει πιο πριν...

Υ.Γ. Θέλω να ξεχυθω στα μαγαζιά σαν τρελή και να παίρνω μωρουδιακά όμως μέχρι στιγμής έχω επιστρατευσει τη λογική και παραμένω ήρεμη. Θα μου φέρουν άλλωστε και δωρα...ομως κορίτσια πραγματικα σας μιλάω...μπαίνω καμιά φορά, χαζεύω και πέρα απο 2-3 βασικά πραγματάκια δεν έχω πάρει άλλα, αν και αναγνωρίζω πως χρειάζομαι κάποια ακόμα. Θα το παλέψω να συγκρατηθω...Κάθε φορά που νιώθω πως θέλω να ψωνίσω, μπάινω και κοιτάω το υπόλοιπο στον λογαριασμό και μετά μου φεύγει!!!! αχαχαχα   :D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Stalicha δουλευεις ακομα βρε θηριοοοο μπραβοοοοοο!!! και εγω αμα μπορουσα θα δουλευαααα για να περναει ο καιρος και πιο γρηγορα :-(....Δηλαδη γενικα τα μαθηματα ανωδυνου τοκετου βοηθανε αρκετα εεε?? εγω ειχα στην αρχη εναν ενδοιασμο για το αν πρεπει να παω η οχι..γιατι ειμαι και λιγο φοβιτσιαρα !!ελεγα καλυτερα να μη μαθω πολλα πολλα για τον τοκετο μηπως και με αγχωσουν ολα αυτα που θα ακουσω..γιατι ειναι κατι το αγνωστο και να μη κανω σεναρια..!! αλλα απο την αλλη ειναι αυτο που λες θελω και εγω να γνωρισω παρα πολυ την μαια μου..γιατι πιστευω οτι θα με ηρεμει οσο να ναι!! 

Και μην αγχωνεσαι για τα πραγματα..σιγα σιγα ολα θα παρθουν!! και λιγα λιγα παιρνω με τον αντρα μου για να μη στενεψουμε και πολτ οικονομικα!! ο ενθουσιασμος αυτος θ μας φαει για τα ρουχα..Και εγω το παθαινω..βλεπω στο ιντερνετ διαφορα και τρελαινομαι..τα θελω ολαααα...και απ την αλλη λεωω..ΣΥΝΕΛΘΕΕΕΕΕ χαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

@Fofi91 Δουλεύω όσο ορίζει ο νόμος. Σταματάω δλδ 56 μέρες πριν την ΠΗΤ.Τι να κάνω; αναγκαστικά!έχουμε και ανάγκη τα χρήματα μιας και μετα θα σταματήσω και θα παίρνω για ένα 6μηνο το επίδομα του ΟΑΕΔ.

Εμένα δεν με αγχώνει καθόλου η μαία. Προτιμώ να ξέρω επ ακριβώς τι θα συμβει παρα να κάνω σενάρια με το μυαλό μου. Σκεψου χθες μας έλεγε τα σημάδια της εκκίνησης του τοκετού και αφού μας τα τελείωσε, μας άφησε μια εξαιρετικά σπάνια περιπτωση για το τελος, η οποια ειναι και επικινδυνη σε περιπτωση που συμβει. Δεν ρωτησαμε περισσοτερα. Εμενα με ενδιέφερε να παρω την πληροφορια.δλδ αν συμβει αυτο, τι κάνω; δεν με ενδιεφερε να μαθω τι θα συμβει μετα ή αν θα κινδυνεψω κλπ, καθως καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη. Απλα μας ειπε πως αν συμβει η τελευταια σπανια περιπτωση, δεν περιμενουμε.μπαινουμε στο ταξι και παμε στο πλησιεστερο νοσοκομειο-ουτε ντουζ-ουτε πραγματα-τπτ. Οποτε όπως καταλαβαινεις εμενα με ξεαγχωνει η ενημερωση για το τι να περιμενω γιατι ξερω πως να αντιδρασω. Συν του οτι σκεφτομαι πως δεν θα χω το αγχος να γινουν ολα οπως θελω, αφου θα τα χω πει στη μαια και η ιδια θα κοιταξει να τα κανονισει αν δει οτι κατι δεν παει συμφωνα με τα δικα μου θελω.

Τωρα ειμαι στη φαση πανικου με τα πραγματα της μικρης, απο την αλλη ψιλοφοβαμαι και τον τοκετο, αλλα ρε κοριτσια....εχω και μια λαχταρα και ανυπομονησια να δω το μπεμπεκι μου που δεν περιγραφεται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω σε μια τετοια κατασταση ειμαι!! δεν ξερω τι να πρωτοσκεφτω!!! Αυτη η περιοδος ειναι πολυ αγχωτική..ειναι και η πρωτη μου φορα!! μια ανεξηγητη ανυπομονησια λαχαταρα οπως ειπες και συ για τον μπεμπη..απο την αλλη αγχος για τον τοκετο!! πφφφφ..σε αναμμενα καρβουνα καθομαι!!! απ την αλλη η κουραση που δε μπορω να κανω και πολλα πολλα..αντε να τελειωνει να μπουμε σε εναν ρυθμο με τα παιδακια μας

Link to comment
Share on other sites

@Fofi91 να τελειωνει; νομιζω δεν εχουμε αρχισει καν...χαχαχαχα...Μετα να δουμε τρεξιμο...

και μενα το πρωτο μου ειναι γι αυτο εχω και τοσο αγχος....Ολη την ωρα προσπαθω να σκεφτω πως θα ειναι το μωρο, σε ποιον θα μοιαζει, πως θα νιωσω...αλλα δεν νομιζω πως μπορω... Οπως λεει και ο γιατρος μου, τπτ δεν συγκρινεται με τη στιγμη που το αντικριζεις για πρωτη φορα... Ευχομαι την ωρα του τοκετου να μην με καταβαλει το αγχος και ο φοβος μου για το αγνωστο αλλα η λαχταρα να την αντικρισω απο κοντα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Stalicha είπε:

@Fofi91 να τελειωνει; νομιζω δεν εχουμε αρχισει καν...χαχαχαχα...Μετα να δουμε τρεξιμο...

και μενα το πρωτο μου ειναι γι αυτο εχω και τοσο αγχος....Ολη την ωρα προσπαθω να σκεφτω πως θα ειναι το μωρο, σε ποιον θα μοιαζει, πως θα νιωσω...αλλα δεν νομιζω πως μπορω... Οπως λεει και ο γιατρος μου, τπτ δεν συγκρινεται με τη στιγμη που το αντικριζεις για πρωτη φορα... Ευχομαι την ωρα του τοκετου να μην με καταβαλει το αγχος και ο φοβος μου για το αγνωστο αλλα η λαχταρα να την αντικρισω απο κοντα

χαχαχα βρε συ στο μυαλο μου εισαι??? ακριβως αυτο σκεφτομαι και εγω..το μετα και το πως θα νιωσω!! αλλα εκατομμυριες γυναικες λεω τα καταφερνουν και νιωθουν αυτην την αγαπη..εγω στο πηγαδι κατουρησα?? ο γιατρος μ με λεει οτι αμα ησουν στην κοσμαρα σου και δε τα σκεφτοσουν αυτα τοτε θα ανησυχουσα!!! και πως το τελος μολις το δεις θα τα ξεχασεις ολα!! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κοριτσια να σας πω την αλήθεια δεν πέρασα καλά στην αρχή. Αφενός δεν ένιωσα και κάτι το ιδιαίτερο μόλις την είδα, σκέφτηκα ότι έμοιαζε υπερβολικά στον μπαμπά της :), δλδ αυτή ήταν η πρώτη σκέψη που έκανα! Γενικά ήμουν πολύ παγωμένη, πέρασα και μια επιλόχεια μελαγχολία και ηρθε και κούμπωσε. Την κόρη μου την αγάπησα ώρα με την ώρα, μερά με τη μέρα. Δεν το ένιωσα αυτό όμως μόλις την πρωτοαντικρυσα. Σημασία έχει ότι περνάει και ότι σε κάποιες περιπτώσεις είναι φυσιολογικό γιατί τα επίπεδα των ορμονών πέφτουν πολύ απότομα μετά τον τοκετο. Τώρα βέβαια δε χρειάζεται να αναφέρω ότι το παιδί μου ειναι όλη μου η ζωή! 

Για αυτό μην αγχώνεστε, όλα θα γίνουν! 

  • Μου αρέσει 1

Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε δεν περιμενω να νιωσω και εγω σα να πεταω στα συννεφα απο αγαπη....αυτο σιγα σιγα χτιζεται και ειναι και λογικο!! απλα οσο να ναι θα νιωσω ανακουφιση ..γιατι εχω βαρυνει εχω οτι αλλο μπορει να υπαρχει,και μονο που τελειωνει αυτο το αγνωστο ειναι μεγαλο κατορθωμα πιστευω...,θα ξαλαφρωσω θα νιωσω αλλος ανθρωπος..αυτο περιμενω κυριως...εκτος το οτι να ειμαστε και οι δυο γεροι....τα αλλα ολα ερχονται σιγα σιγα μετα!:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Fofi91 είπε:

Κοιταξε δεν περιμενω να νιωσω και εγω σα να πεταω στα συννεφα απο αγαπη....αυτο σιγα σιγα χτιζεται και ειναι και λογικο!! απλα οσο να ναι θα νιωσω ανακουφιση ..γιατι εχω βαρυνει εχω οτι αλλο μπορει να υπαρχει,και μονο που τελειωνει αυτο το αγνωστο ειναι μεγαλο κατορθωμα πιστευω...,θα ξαλαφρωσω θα νιωσω αλλος ανθρωπος..αυτο περιμενω κυριως...εκτος το οτι να ειμαστε και οι δυο γεροι....τα αλλα ολα ερχονται σιγα σιγα μετα!:-D

Χαχαχα κι εγώ αυτό είχα νιώσει κυρίως! Μια τεράστια ανακούφιση που τελείωσε ο τοκετός και είχαν πάει όλα καλά και ήμασταν και οι δύο καλα! Κατά τα άλλα, δεν ξέρεις πως θα νιώσεις! Μπορεί και να νιώσεις να πετάς στα συννεφα απο αγαπη, όλα είναι τόσο έντονα εκείνη την ώρα! Μαγική στιγμή, τι να λέμε! Είναι πολύ δυνατή εμπειρια. 


Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites

@dobby  εεμααα με καταλαβαινεις!! νιωθω σαν μπαλα τωρα χαχαχαχ δε μπορω να κανω σχεδονκαι ακομα δεν εχω μπει στο μηνα μ ...μονο και μονο που μετα θα μπορω να σκυψω και να κανω μπανιο χωρις να κιωθω σα να εχω τρεξει μιλι...νομιζω οτι θα λυτρωτικο χαχχα..το χεις περασει και νομιζω οτι με νιωθεις !! 

Σε καμια 15αρια μερες μπαινω και στον μηνα μου,,για πες καμια καλη συμβουλη..πολυ περπατημα θελει εε?? 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Fofi91 είπε:

@dobby  εεμααα με καταλαβαινεις!! νιωθω σαν μπαλα τωρα χαχαχαχ δε μπορω να κανω σχεδονκαι ακομα δεν εχω μπει στο μηνα μ ...μονο και μονο που μετα θα μπορω να σκυψω και να κανω μπανιο χωρις να κιωθω σα να εχω τρεξει μιλι...νομιζω οτι θα λυτρωτικο χαχχα..το χεις περασει και νομιζω οτι με νιωθεις !! 

Σε καμια 15αρια μερες μπαινω και στον μηνα μου,,για πες καμια καλη συμβουλη..πολυ περπατημα θελει εε?? 

 

Ναι ναι θέλει περπάτημα σίγουρα! Και σεξ, ελεύθερο. Εμένα με είχε βοηθήσει πολύ το σεξ, μετά είχα συνέχεια συσπάσεις που βοηθούσαν τον τράχηλο να ανοίξει σιγά σιγά! Αν τον καταφέρεις βουρ στο ψητό! :-D Μετά την 37η εβδομάδα, θα στα πει και ο γιατρός! 


Dj4pp3.png

y7uDp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dobby είπε:

Ναι ναι θέλει περπάτημα σίγουρα! Και σεξ, ελεύθερο. Εμένα με είχε βοηθήσει πολύ το σεξ, μετά είχα συνέχεια συσπάσεις που βοηθούσαν τον τράχηλο να ανοίξει σιγά σιγά! Αν τον καταφέρεις βουρ στο ψητό! :-D Μετά την 37η εβδομάδα, θα στα πει και ο γιατρός! 

 

Μμμμμ σεξ ναι γνωριζωω..με ειπε και ο γιατρος μου!! το ακουσε και ο αντρας μου οποτε κατι θα γινει!! οσο ειναι ευφικτο! :-P το πρωτο σου φυσιολογικα το γεννησες? η με καισαρικη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...