Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Σε πολλές κοπέλες εμφανίζονται καφέ και όλα πάνε μια χαρά αλλά καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σας....

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Σημερα, αλλο ενα μελος της παρεας, που περασε τη διαδικασια αφαιρεσης- θεραπεια με ιωδιο κλπ. εγινε ΜΑΝΟΥΛΑ!!!!!!!

Να μας ζησει το νεο ΑΘμωρακι!!!!

Πολυ χαρα λεμε!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρες σε όλες και σε όλους,δεν έφυγα τέλικά,λίγο που διέκοψα το χάπι νωρύτερα ,λιγο που έπρεπε να κάνω τη δίαιτα και να μην πολυκουράζομαι το ανέβαλα τελικά.Δεν πειράζει καλά να είμαστε και θα μας δωθούν οι ευκαιρίες;)Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν πειράζει Κωνσταντίνε, εσύ να 'σαι καλά! Κι εγώ στη φάση που είμαι και έχω κόψει το χάπι, προσπαθώ τις ώρες που είμαι καλύτερα να τις περνάω ευχάριστα για να περάσει πιο γρήγορα ο καιρός...λίγο διάβασμα, λίγο ενασχόληση με τα του σπιτιού μου, θα περάσει που θα πάει...και αν κάνουμε καλή δουλειά με μπάνια, νερά κτλ στο θάλαμο (οπότε αποβάλλουμε μεγάλος μέρος της ακτινοβολίας) θα επανέλθουμε γρηγορότερα στη καθημερινότητά μας...υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ars:)Αυτό που μπορούν δύο άνθρωποι που είναι στην ίδια πάνω κάτω ψυχολογία ,άγνωστοι μεταξύ τους ,να επικοινωνήσουν και να μοιραστούν πράγματα,είναι κάτι πρωτόγνωρο γιά μένα.Και να φανταστήτε ότι από fora είχα μαύρα μεσάνυχτα πριν κάνα χρόνο και στο φατσοβιβλίο ούτε φωτογραφία δεν έχω βάλει:):)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Στην ανάγκη...και οι θεοί πείθονται! Πολλές συνήθειες αλλάζεις σε τέτοιες φάσεις...καλώς ή κακώς!....Από fora είχα εμπειρία αλλά όχι τέτοια εμπειρία! Αυτά είναι τα πλεονεκτήματα της τεχνολογίας, διευκολύνει την επικοινωνία εκεί που πραγματικά χρειάζεται...και εδώ χρειάζεται κακά τα ψέμματα....οι δικοί σου άνθρωποι δεν σε καταλαβαίνουν αν δεν έχουν περάσει κάτι τέτοιο, όσο σε καταλαβαίνει ένας ομοιοπαθής....άσχετο αλλά εγώ έχω βάλει ένα ημερολόγιο στον τοίχο και σβήνω μία-μία τις ημέρες! Σε τέτοια φάση τρέλας έχω μπει...

Κορίτσια εσείς που είχετε περάσει τη φάση ή εσείς που έχετε ακούσει από άλλους, μετά το ιώδιο πόσο καιρό κάνει να σε πιάσει το Τ4 ή οτιδήποτε άλλο σου δίνουν; Δλδ πόσο καιρό παίρνει κάποιος για να επανέλθει στη φυσιολογική του κατάσταση;; Χωρίς ταχυπαλμίες-εφιδρώσεις-πρηξίματα κτλ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!

Στην ανάγκη...και οι θεοί πείθονται! Πολλές συνήθειες αλλάζεις σε τέτοιες φάσεις...καλώς ή κακώς!....Από fora είχα εμπειρία αλλά όχι τέτοια εμπειρία! Αυτά είναι τα πλεονεκτήματα της τεχνολογίας, διευκολύνει την επικοινωνία εκεί που πραγματικά χρειάζεται...και εδώ χρειάζεται κακά τα ψέμματα....οι δικοί σου άνθρωποι δεν σε καταλαβαίνουν αν δεν έχουν περάσει κάτι τέτοιο, όσο σε καταλαβαίνει ένας ομοιοπαθής....άσχετο αλλά εγώ έχω βάλει ένα ημερολόγιο στον τοίχο και σβήνω μία-μία τις ημέρες! Σε τέτοια φάση τρέλας έχω μπει...

Κορίτσια εσείς που είχετε περάσει τη φάση ή εσείς που έχετε ακούσει από άλλους, μετά το ιώδιο πόσο καιρό κάνει να σε πιάσει το Τ4 ή οτιδήποτε άλλο σου δίνουν; Δλδ πόσο καιρό παίρνει κάποιος για να επανέλθει στη φυσιολογική του κατάσταση;; Χωρίς ταχυπαλμίες-εφιδρώσεις-πρηξίματα κτλ;

Ars ,γειά σου. Μην ανχώνεσαι!! Απο την στιγμη που θα ξεκινήσεις την θεραπεία με το Τ4 ο οργανισμός σου θα ανταποκριθεί αμέσως!!! εγώ προσωπικά, είχα σχεδον μια εβδομάδα προσαρμογής!! όμως είμαι χαρακτήρας ..φωνακλάς!!! αρα είχα κάποιες στιγμές με αρυθμίες και εφιδρώσεις!!!!(!@!@:@#$!) .Η αλήθεια είναι οτι ο οργανισμός μας, μετα απο αυτην την αλλαγή και την ταλαιπωρία θα χρειαστεί τον χρόνο του , ώστε να ανταποκριθει στις υποχρεώσεις του!!! Δώσε του λοιπόν τον χρόνο που χρειάζεται με ηρεμία και γνώση, οτι δηλ αυτο που περνάς ξερεις οτι ειναι προσωρινό και οτι θα το ξεπεράσει.Συνέχιζε την ζωή σου, είναι πολύτιμη, είναι όμορφη και ό,τι μας παρουσιάζεται το αντιμετωπίζουμε με δύναμη και ...χαμόγελο!! ο καιρός περνά γρήγορα, θα το θυμάσαι και θα είσαι χαρούμενη για τον τροπο που το αντιμετώπισες!!! καλη ξεκουρση!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!!Konstantin και Ars,απο την ημερα που ξεκιναει σιγα σιγα η ληψη της θυροξινης θα αισθανεστε ολο και καλυτερα(εγω μετα απο 1 με 1,5 μηνα),αλλα δυστυχως θελει αρκετες μερες μεχρι να φυγουν ολα αυτα τα συμπτωματα,γι αυτο θα κοιτατε να ειστε ξεκουραστοι και γενικως να βρισκετε αφορμες να βγαινετε εξω και οσο γινεται να κανετε πραγματα που σας ευχαριστουν!!Μερες ειναι και θα περασουν!!Σημασια εχει οτι θεραπευομαστε!!Αυτο που μου εδινε κουραγιο τοτε και σταματαγα την γκρινια ,ηταν οτι η περιπτωση μας ειναι πιο ανωδυνη και με λιγοτερες επιπτωσεις απ`οτι οι καρκινοπαθεις που κανουν χημειοθεραπειες (με ολα τα ασχημα επακολουθα) και ακτινοβολιες!!Ισως αυτο σας βοηθησει να δειτε με αλλο ματι ολα αυτα που περνατε!!

Link to comment
Share on other sites

Mary 78 να σου ζήσει!!!!! Μπράβο, το καλύτερο δώρο έκανες στον ευατό σου, μετά τη περιπέτεια με τον αδένα!

α.παλ ευχαριστούμε για το θάρρος και όλους όσους κάνουν τον κόπο να γράψουν κάτι παρήγορο. Εμένα τουλάχιστον με κάνει να ξελαφρώνω όταν ακούω θετικές εξελίξεις...γιατί σε αυτές τις δύο εβδομάδες που μου έχουν μείνει για να κάνω το ιώδιο είμαι ικανή να δαγκώσω άνθρωπο...τσίτα τα νεύρα...και κάθε τρεις και λίγο καρφίτσες στα χέρια και στα πόδια...Γολγοθάς μου φαίνεται...μακάρι να έρθουμε κ εμείς γρήγορα στις θέσεις όσων ξεμπέρδεψαν....

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ!Ευχομαι και σε σενα οτι καλύτερο!!!Μην αγχωνεσαι ουτε που θα το καταλαβεις για ποτε θα ξεμπερδεψεις απ ολα υατα.Το ιώδιο δες το σαν μια ευκαιρια να ξεκουραστεις, εγω ειχα παρει το λαπτοπ και εβλεπα ταινιες συνεχεια.Δεν θα ξεχασω οταν ειδα το Βικυ-Κριστινα-Μπαρτσελονα κλεισμενη σε ενα υπογειο στο νοσοκομειο, ουτε παραθυρο δεν ειχε και ειδα αυτο το εκπληκτικο εργο που εδειχνε συνεχεια υπεροχα τοπια απο την Βαρκελωνη!!!Δουλευεις?Εγω το καταευχαριστηθηκα γιατι δεν επιανε και το κινητο οποτε χαλαρωσα και ξεκουραστηκα.Μονο να κοιμηθω δεν μπορεσα γιατι με τοσο νερο που επινα πηγαινα συνεχεια στην τουαλετα!Οσο για το Τ4 μετα θα σου δώσω 2 συμβουλες.1. να συνεχισεις να μην τρως αλατι γιατι αν φας θα πρηστεις (κατακρατηση υγρων!!!) περιμενε καμια 15 μερες και μετα σιγα σιγα αρχισε το.2. εγω μετα το σπινθηρογραφημα που εκανα 9 μηνες μετα το ιωδιο σε συνεννοηση με τον γιατρο μου αρχισα αμεσως μαζι με το Τ4 και 1 χαπακι Τ3.Το Τ3 ειναι σαν το Τ4 αλλα δρα αμεσως οποτε αρχιζεις αμεσως να νοιωθεις καλα εχει ομως με πολυ μικροτερο χρονο ζωης, μενει δλδ στον οργανισμο για καποιες μονο ωρες.Συζητησε το με τον γιατρο σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα Σόνια και Αλ παλ....!

A παλ κ εγώ μία από τα ίδια..νευρική και αγχώδης...1-1.5 μήνα λέτε ε;; Αχ οι υποχρεώσεις τρέχουν και σκέφτομαι ότι αν δεν συνέλθω γρήγορα πολλά πράγματα θα πάνε πίσω....Σόνια τι εννοείς να βγαίνουμε έξω, αφού δεν θα πρέπει να 'μαστε σε απομόνωση; Το χαρτί που μου έδωσαν λέει 1-4 εβδομάδες αλλά είδα εδώ στο φόρουμ ότι οι περισσότεροι έκαναν καμιά 20αριά μέρες να έρθουν σε επαφή με κόσμο...

ναι η αλήθεια είναι πως όταν σκέφτεσαι τα χειρότερα λες πάλι καλά...αυτό προσπαθώ κ εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Mary 78 να σου ζήσει!!!!! Μπράβο, το καλύτερο δώρο έκανες στον ευατό σου, μετά τη περιπέτεια με τον αδένα!

α.παλ ευχαριστούμε για το θάρρος και όλους όσους κάνουν τον κόπο να γράψουν κάτι παρήγορο. Εμένα τουλάχιστον με κάνει να ξελαφρώνω όταν ακούω θετικές εξελίξεις...γιατί σε αυτές τις δύο εβδομάδες που μου έχουν μείνει για να κάνω το ιώδιο είμαι ικανή να δαγκώσω άνθρωπο...τσίτα τα νεύρα...και κάθε τρεις και λίγο καρφίτσες στα χέρια και στα πόδια...Γολγοθάς μου φαίνεται...μακάρι να έρθουμε κ εμείς γρήγορα στις θέσεις όσων ξεμπέρδεψαν....

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ!Ευχομαι και σε σενα οτι καλύτερο!!!Μην αγχωνεσαι ουτε που θα το καταλαβεις για ποτε θα ξεμπερδεψεις απ ολα υατα.Το ιώδιο δες το σαν μια ευκαιρια να ξεκουραστεις, εγω ειχα παρει το λαπτοπ και εβλεπα ταινιες συνεχεια.Δεν θα ξεχασω οταν ειδα το Βικυ-Κριστινα-Μπαρτσελονα κλεισμενη σε ενα υπογειο στο νοσοκομειο, ουτε παραθυρο δεν ειχε και ειδα αυτο το εκπληκτικο εργο που εδειχνε συνεχεια υπεροχα τοπια απο την Βαρκελωνη!!!Δουλευεις?Εγω το καταευχαριστηθηκα γιατι δεν επιανε και το κινητο οποτε χαλαρωσα και ξεκουραστηκα.Μονο να κοιμηθω δεν μπορεσα γιατι με τοσο νερο που επινα πηγαινα συνεχεια στην τουαλετα!Οσο για το Τ4 μετα θα σου δώσω 2 συμβουλες.1. να συνεχισεις να μην τρως αλατι γιατι αν φας θα πρηστεις (κατακρατηση υγρων!!!) περιμενε καμια 15 μερες και μετα σιγα σιγα αρχισε το.2. εγω μετα το σπινθηρογραφημα που εκανα 9 μηνες μετα το ιωδιο σε συνεννοηση με τον γιατρο μου αρχισα αμεσως μαζι με το Τ4 και 1 χαπακι Τ3.Το Τ3 ειναι σαν το Τ4 αλλα δρα αμεσως οποτε αρχιζεις αμεσως να νοιωθεις καλα εχει ομως με πολυ μικροτερο χρονο ζωης, μενει δλδ στον οργανισμο για καποιες μονο ωρες.Συζητησε το με τον γιατρο σου.

Mary ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!

όχι δεν δουλεύω αλλά έχω άλλες υποχρεώσεις που τρέχουν...:|

Κάποιες απορίες: η κατακράτηση γίνεται όταν αρχίσεις να παίρνεις Τ4;; Δδλ όσες λέτε ότι είχατε πάρει κιλά τα πήρατε μετά το ιώδιο; Όταν ξεκινήσατε το Τ4; Γιατί νόμιζα ότι τα κιλά τα παίρνουν οι περισσότεροι στη φάση που δεν παίρνουν απολύτως τίποτα (ούτε Τ3, ούτε Τ4) και είχα χαρεί που δεν πάχυνα καθόλου (ακόμη).

Όταν λες μετά από 9 μήνες;; Πέρασαν 9 μήνες για να κάνεις σπινθηρογράφημα και τότε άρχισες Τ3 με το Τ4 (ενώ έπαιρνες ήδη Τ4 μετά το ιώδιο;;). Και τι νόημα θα έχει μετά από τόσο καιρό; Δεν υποτίθεται ότι μέχρι τότε θα έχουν τακτοποιηθεί τα ορμονικά (εκτός απροόπτων;)

Αυτό για το ότι έχει μικρότερη διάρκεια ζωής μου το πε και η γιατρός αλλά για ποιο λόγο να της πω να παίρνω Τ3 μαζί με το Τ4;; Σε τι θα βοηθήσει;

Συγνώμη αν φαίνονται χαζές οι απορίες μου αλλά το μυαλό μου έχει γίνει λίγο σαν κιμάς αυτές τις μέρες και μπορεί να μην καταλαβαίνω κάτι σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.Είμαι στην 5η μέρα και μένουν άλλες 10 γιά το ιώδιο.Έχω κάτι μουδιάσματα κι ένα σφίξιμο γενικώς,ένα βάρος σαν ζαλάδα στο κεφάλι και συνεχίζω ακάθεκτος.Καλή συνέχεια:)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω ολη την παρεα!!Ars εκανα βολτες μονη μου!!Ιδιαιτερα με το αυτοκινητο και μουσικουλα!!Στο Θεαγενειο μου ειχαν πει 1 μηνα μακρια απο κοσμο και αυτο τηρησα τοτε.Σε αλλα νοσοκομεια τους λενε λιγοτερες μερες.Αυτο που ειδα εγω ομως με τα ματια μου,οταν πηγα 20 μερες μετα το ιωδιο στους πυρηνικους φυσικους για να με μετρησουν,ακτινοβολουσα ακομα στο 1 μετρο!!Παιζει ρολο και ποσα Mci(μιλικιουρι) παιρνει ο καθενας.Εγω πηρα 100.Θα σας συμβουλευα να μην συγκρινομαστε μεταξυ μας για το ποσο χαλια νιωθαμε κατα την περιοδο του υπο-θυρεοειδισμου,γιατι αλλοι ηταν καλυτερα και αλλοι χειροτερα!!Εγω για παραδειγμα ημουν πολυ χαλια,ησως επειδη περασα μεσα 1,5 χρονο 3 υπο-θ/σμους(uptake,ιωδιο,ολοσωμο σπινθηρογραφημα).Πανω που συνερχομουν ,επρεπε ξανα απο την αρχη τα ιδια....Αλλοι εκαναν την ενεση (Thyrogen)και δεν τα περασαν ολα αυτα.Κonstantin θα περασουν γρηγορα οι 10 μερουλες!Υπομονη,εδω ειμαστε και θα τα λεμε για συμβουλες!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα sonia64,κατάλαβα ότι πρέπει να τρώω πιό συχνά γιατί δεν μεταβολίζω.Μόλις έφαγα δυό φρούτα αισθάνθηκα καλύτερα.Ισως είναι ιδέα μου ή τα συμπτώματα του υποθυρεοειδισμού έρχονται και φεύγουν μέχρι να εγκατασταθούν γιά τα καλά.Καλή συνέχεια σε όλους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...