Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Angot είπε:

      λοιπόν κορίτσια να σας κάνω ενημέρωση! σήμερα μπήκα 33 , εχω λίγα πονάκια αλλά μάλλον είναι έντερο! ο γιατρός είπε δευτέρα θα μ σταματήσει τον όρο και αν παω καλα και σταματήσουν οι συσπασεισ θα με στείλει σπίτι να πάρω όσες μέρες με κρατήσει! αν την δευτέρα χωρίς όρο δεν τα παω καλα και αρχίσω πάλι πανηγύρια θα πάμε σε τοκετό! είπε δεν θέλει να πάρω άλλο τοκολυτικο! άρα 33+3 περίπου θα γεννάω , να ναι καλα το μωράκι; λογικά θα είναι κοντά στα 2100! εκανα κ άλλο σετ κορτζιονες προχθές 

      Όλα καλά θα είναι κορίτσι μου! Το βάρος είναι κατά προσέγγιση... αλλαμοπως και να εχει αν χρειαστεί να μείνει στη μονάδα θα είναι για πολύ λίγο!

      Η μπουμπου από τα δίδυμα που γεννήθηκε 2 κιλά ακριβώς έμεινε μόνο μια εβδομάδα στην απλή παρακολούθηση!

      Εύχομαι βέβαια να κρατήσεις λίγο ακόμη γιατί όπως και να έχει ο χρόνος στη μήτρα ειναι αναντικαταστατος!!!

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Koριτσακια μου καλημερα

Sονια μου περαστικα στον γιο σου ,απαραδεκτοι στο νοσοκομειο ,εγω οταν γεννησα τον γιο μου δεν ειχαν βαμβακι και περιμεναμε πρωτα να μας φερουν βαμβακι και μετα να αρχισει η καισαρικη ωρες αναμονη!!!!!!

Ars μου αλλο κακο να μην σε βρει κοπελα μου ,να περασει τουλχαιστον γρηγορα!

Εγω μολις πηρα την ραδιενεργεια ( εχει 10 λεπτακια) ..Μου εκαναν κατι αιματολογικες εξετασεις βρε κοριτσια ,γενικη αιματος και ενω τα ερυθρα ειναι 8-10 ηταν 7,80 τα δικα μου ολα λιγο πιο κατω και με επιασε πανικος ο γιατρος μου ειπε δεν ειναι κατι αλλα φοβαμαι ,εχει ξανατυχει σε καμια αλλη κοπελα ?εκανα αυστηρη διαιτα απο το αλατι και δεν ετρωγα ιδιαιτερα αυτες τιε μερες ..Ουφ δεν ξερω λεω μηπως εχω και δευτερο καρκινο και δεν το ξερω ...?ενω ολη την μερα ημουν μια χαρα επεσα απο τις εξετασεις μου ..Ρωτησα τον γιατρο για λευχειμια και μου ειπε με τιποτα ,σου το υπογραφω ...Θα σας κουραζω οσο ειμαι στο θαλαμο αυτες τις μερες ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καταρχας,ευχαριστω πολυ κοριτσια!!

Ναγια,μεχρι 200 μιλ. παει το Τ4.

Liveloula,μη βαζεις κακες σκεψεις στο μυαλο σου!!Εμενα,αλλα και του γιου μου, παντα ειναι πιο κατω απο το κατωτερο φυσιολογικο και τα λευκα και τα ερυθρα.Οι γιατροι μας λενε οτι δεν ειναι κατι κακο αυτο και οτι συμβαινει σε πολλους ανθρωπους.Με το καλο να τελειωσει αυτη η περιπετεια!!Δευτερα βγαινεις?

Ars,ολα καλα?Μη το βαζεις κατω,αλλωστε εχεις περασει δυσκολοτερες καταστασεις!!

Link to comment
Share on other sites

Liveloula να μην ακουω για δευτερους καρκινους και τετοια!!!! Σταματα να το κανεις αυτο στον εαυτο σου, θα δεις οτι ολα θα τελειωσουν πολυ γρηγορα. Ευχομαι να χεις μια καλη θεραπεια και ν περασουν οι μερες γρηγορα!

Link to comment
Share on other sites

Sonia πως ειναι ο μικρος,ποναει ?λογικα θα υποφερει αρκετα επειδη του ανοιξαν τα ραμματα..

Bγαινω την Δευτερα πρωτα ο θεος πινω πολυυυυυυυυυυυυυυυυυ νερακι μεχρι τωρα περιπου 3 λιτρα !!!!Ναγια μου αν εξαιρεσω την ιεδεοληψια που εχω με τον καρκινο ειμαι μια χαρα ,το γραφω αυτο για οσα κοριτσια προκεται να κανουν ιωδιο ,αισθανομαι τελειως καλα με μοναδικο συμπτωμα θελω να πινω πολυ νερο σαν να στεγνωνει ο λαιμος μου ,να τον καψω τον κ#ρ%(α να τελειωνω .....Παντως τελειως ανωδυνη προς το παρον παντα η διαδικασια του ιωδιου !!! Πηρα 100mc ....Σας ευχαριστω ολες για τα μηνυματα και τις ευχες ,οποια κοπελα εχει νεα απο την barbie ας μας γραψει τι κανει !!!

Οσες ειναι να κανετε ιωδιο με ρωτατε οτι θελετε :)

Link to comment
Share on other sites

Liveloula,καλη δυναμη!!Πινε τα νερακια σου κι ολα καλα θα πανε!!Μασας και τσιχλες η καραμελες?Ειναι για να μη παθεις σιαλαδενιτιδα.

Ο γιος μου εχει τα μαυρα του τα χαλια!!Ειναι σαν να εχει κανει μια εγχειρηση και δεν ραψανε την τομη!!!Ειναι για να τραβας τα μαλλια σου!!Θα κανει τουλαχιστον αλλες 20 μερες να κλεισει.Ευχομαι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sonia και ολα αυτα επειδη απλα δεν ειχανε κλωστη να τον ραψουνε ,ειναι να βγεις να το δημοσιοποιησεις να τους κανεις ρεζιλι.Ενω το παιδι σου επρεπε να γυρισει σπιτι με την απαιτουμενη ιατρικη περιθαλψη γυρισε με την χειροτερη ,καλα που δεν επαθε μολυνση ..

Παιρνει παυσιπονα για τον πονο ?Εδω που ειμαι για ιωδιο ειναι σαν ιδιωτικη κλινικη το δωματιο το προσωπικο και το φαγητο !Εχουμε και λεμε παω για το τεταρτο 1,5L +500ML χυμο η ακτινοβολια μου ηταν 125 οταν πηρα το χαπι και το απογευμα εφτασε 65!!!Η ψυχολογια μου ειναι πολυ καλη( ειμαι αναποδη ) αλλα δεν εχω και συμπτωματα για να με ριξει ..Καραμελες και τσιχλες μου ειπαν απο αυριο ,αν ξεκινησω απο σημερα μπορει να πριστουν οι σιελογονοι αδενες και μετα δυσκολα ξεπριζονται,ετσι ειπαν οι νοσοκομες ,εχω εφοδιαστει με καραμελες μαστιχες χωρις ζαχαρη και πολλες ταινουλες ...Τελικα ειχατε δικιο το ιωδιο δεν ηταν τιποτα:) Barbie εχεις να γραψεις μερες και νομιζα πως κατι σου ετυχε ελπιζω να εισαι καλυτερα και το ολοσωμο σπινθηρογραφημα να ειναι τελειο ..Ποσες ημερες ακομα εχεις απομονωση ?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια γλυκα καλημερα σε ολα!!!

πρωτα να δωσω πολλες πολλες ευχες για ηρεμη αναρρωση στην barbie που τελειωσε και στην liveloula που την δευτερα βγαινει..

Ειστε νικήτριες και να το θυμάστε....

Εγω εκανα τις εξετάξεις που μου ειχε γραψει ο γιατρος μου και νομίζω πως του θυρεοειδη τουλαχιστον ειναι καλες

PTH -29,8

FT4 - 17,1

TSH - 1,4.

Και λέω νομίζω διότι ο γιατρός μου ειναι εκτος ελλαδος και δεν τις εχει δει ακομα... Τον περιμενω να γυρισει...

Και λέω επισης "τουλαχιστον οι εξετασεις του θυρεοειδη", διότι ΜΟΝΟ αυτες βγηκαν καλες...

Κατα τα άλλα εχω χοληστερίνη, λιπίδια, τριγλυκερίδια και η καμπυλη σακχαρου εδειξε και προδιαθεση στο σακχαρο... ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΝΕΑ....

Μολις πηρα τις εξετασεις σοκαριστηκα τοσο πολύ που αμεσως εκοψα το κρεας (με βοηθησε και το γεγονος οτι νηστευω μεχρι τον 15αυγουστο) και φυσικα εκοψα εντελως την ζαχαρη...

Ολες αυτες τις μερες, και πριν τις εξετασεις και μετα, βιώνω περιεργες καταστασεις..

Απο το πρωτο δευτερολεπτο που ανοιξα τα ματια μου μετα το χειρουργειο ημουν εξαιρετικα καλα... δεν ενοιωθα τιποτα..ουτε πονο ουτε στεναχωρια ουτε αγχος ουτε τιποτα...αντιθετως ενοιωθα παρα παρα πολυ καλα...

Τον τελευταιο καιρο και ενω συνεχιζω να νοιωθω απο το θεμα του θυρεοειδη παρα πολύ καλα, εχω πέσει πολύ ασχημα ψυχολογικά... Μου βγαίνει όλο το αγχος ίσως του πριν απο το χειρουργειο... Πολλες φορες σκέφτομαι πως ίσως όλο αυτό το επαθα λόγω στενάχωρων καταστασεων που έζησα ειτε εξαιτίας του ότι έχασα την δουλειά μου (οπότε τα βάζω με τον εαυτό μου για τις ενδεχομενες λανθασμενες επιλογες μου), ειτε εξαιτίας ανθρώπων που με πλήγωσαν και με στεναχωρησαν (οπότε εκνευρίζομαι με αυτους)..

Δεν μπορω να συνειδητοποιησω πως επετρεψα καταστασεις και ανθρωπους να καταστρεψουν το πολυτιμότερο αγαθο μου... την υγεια μου...

Νομίζω πως εχω δρόμο μπροστα μου, διότι αυτη η φιλοσοφική ενδοσκοπηση μου κρατησε λιγο περισσοτερο απο άλλες φορές και συνοδευτηκε απο ενα πολύ καλο ξεκαθαρισμα που τουλαχιστον με εκανε να αισθανθω πολύ καλύτερα...

Δεν θελω να σας κουραζω άλλο... απλά θέλω να πω ένα τελευταιο... ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΣΑΣ ΠΛΗΓΩΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ.


fmGhp2.png

A8ojp2.png

Link to comment
Share on other sites

Georgat,χαιρομαι που ησουν καλα μετα το χειρουργειο και οσο για το ξεσκαρταρισμα ανθρωπων το εχω κανει ηδη.Μια ζωη εγω στεναχωριεμαι για λογαριασμο αλλων....Εχω βαλει σε πολλους Χ ,γιατι δεν θελω να συγχιζομαι!!

Περαστικα σου για τις υπολοιπες εξετασεις και με λιγη προσοχη ολα θα πανε καλα!!

Liveloula,αφου εχεις καλη ψυχολογια ,ολα θα πανε καλα!!Κοντευει η Δευτερα και τα αφηνεις ολα πισω σου,γυρνας σελιδα!!Το ιωδιο 100% θα θεραπευσει την ολη κατασταση και σε συμβουλευω να μη το σκεφτεσαι πλεον καθολου ,γιατι ΠΕΡΑΣΕ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

liveloula καλή συνέχεια. Πως είσαι σήμερα? Πως έχεις τη δυνατότητα να μετράς το τι εκπέμπεις? Αυτό είναι τέλειο!!!!

Εγώ το πέρασα το προηγούμενο Σαββατοκύριακο.Σε γενικές γραμμές ήταν όλα καλά αλλά είχα και έχω πολλά ανακατέματα και μια μόνιμη ξινίλα στο στόμα μου. Αυτό με ταλαιπωρεί πολύ γιατί δεν μπορώ να φάω και κυρίως να πιω. Εχθές έκανα το ολόσωμο σπινθηρογράφημα. Τα αποτελέσματα την άλλη εβδομάδα.

Τι μορφή έχει το αποτέλεσμα? Τι δείχνει ακριβώς?

Περαστικά σε όσες είχαν επιπλέον ατυχίες και υπομονή.....τι άλλο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλημερα

Συνεχιζω να αισθανομαι αψογα ουτε αναγουλες ,ουτε περιεργη γευση ουτε κομαρες ουτε πριξιμο γενικα σαν να μην πηρα ιωδιο.

Σας γραφω γιατι μια μερα θα διαβασουν τα μηνυματα μου κοπελες που ηρθαν στην θεση μου ,ατομα που επαθαν πανικο οταν ανακαλυψαν οτι ο οζος τους πρεπει να χειρουργηθει ,ατομα που παιρνουν την βιοψια και αυτη γραφει νεοπλασματικη νοσος ca .Θα πεσεις και θα ανεβεις πολλες φορες αλλα πραγματικα αν γνωριζεις την διαδικασια δεν αξιζει να πεσεις τοσο ασχημα αν ηξερες οτι δεν ειναι τοσο δυσοκολα ολα οσο ακουγονται ισως να μην πεσεις

και καθολου .Πολλα βραδυα επαθα πανικο ,εσεις το ξερετε ,τον τελευταιο καιρο ομως ειμαι καλα ,καλυτερα απο ποτε ..Παει κι αυτο ισως φτανει στο τελος του ..Απο το νοσοκομειο μου μετρανε τρεις φορες την ημερα την ραδιενεργεια μου χθες το βραδυ ειχα τλευταια μετρηση 48 σημερα το πρωι μου ξαναεκαναν αλλα δεν γνωριζω τον αριθμο,το βραδυ ομως που θα ερθει η γνωστη μου θα μου πει ποσο εκπεμπω ;)

Η μετρηση γινεται με τον εξης τροπο πηγαινεις μεσα στο δωματιο στο σημειο που ειναι ο μετρητης μετρας μεχρι το 20 στα δυο μετρα και μεχρι το 20 στο ενα μετρο εξω απο το δωματιο δειχνει τον αριθμο ακτινοβολιας που εκπεμπεις ..

Το χαρτι με τις οδηγιες γραφει 1-2 εβδομαδες να κραταμε αποσταση απο τους γυρο μας αναλογα παντα με την ακτινοβολια που εχουμε .Μονο με μονο αριθμο παιρνεις εξητηριο απο το νοσοκομειο ο αριθμος μπορει να ειναι απο 9 εως και 2 αναλογος τον οργανισμο και τα mc που πηρες ..Παντως μπορεις να μην ακτινοβολεις καθολου 8-10 μερες μετα το ιωδιο,στο χαρτι που μου εδωσαν γραφει μεγιστο διαστημα 1-2 εβδομαδες ..Για δοση ανω των 30 mCi οποιαδηποτε αλλη απορια εχετε μπορειτε να με ρωτησετε ...

Κοριτσια μολις μου ειπε κι αυτη η νοσοκομα τις τιμες μου και εχω 20 οποτε θελω να πιστευω απο αυριο το βραδυ θα αγγιζω μονους αριθμους!!!Εχω πιει ομως ηδη δυο μεγαλα 1,5 l !!!!!μαστιχες καραμελες και οτι αλλο χρειαζεται για να φυγει οσο το δυνατον πιο γρηγορα !!

Link to comment
Share on other sites

Georkgat δωσε το χρονο που χρειαζεσαι για να επανελθεις ,ηταν μεγαλο σοκ για σενα η αφαιρεση του θυρεοειδη σου και πιστευω οτι επεσες και με τις εξετασεις σου θα διορθωθουν ομως με διατροφη ,κανω 20 μερες αναλατη νηστεια ακομα και βουτυρο και ψωμι αναλατο δυσκολο αλλα αναποφευκτο και απαραιτητο για την υγεια μου ,θα περασει κι αυτο ομως κι αυτο..

Τι να κανουμε ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα θα εχουμε και ψυχολογικες μεταπτωσεις,οι γιατροι τα παρουσιαζουν απλα ο θυροειδης ομως ειναι ζωτικο οργανο κι εμεις πολλες φορες δυσολευομαστε και υποφερουμε θα περασει ομως που θα παει ..

Link to comment
Share on other sites

Liveloula μου, χαιρομαι που διαβαζω την εξαιρετικη πορεια της αναρρωσης σου.

Ειδικα εσυ - η προσωποποιηση του αγχους- κανεις πολυ καλα που μας ενημερωνεις για την πορεια σου και που μοιραζεσαι μαζι μας καθε γνωση που απεκτησες ολο αυτο το διαστημα που ανεβαινεις το δικο σου Γολγοθα. Οπως ξερεις, εισαι σχεδον στη κορυφη και σε λιγο θα κοιτας πισω σου με ικανοποιηση αλλα και περηφανεια.

Θελω να ζητησω συγνωμη απο καποια μελη που πολλες φορες δε σχολιαζω κατι για τη δικη τους περιπτωση. Να ξερετε οτι ειμαι εδω, στηριζω με τον τροπο μου τη σελιδα στο φορουμ, και σας σκεφτομαι συχνα. Ο χρονος ομως που μπορω να διαθεσω πλεον δεν ειναι αρκετος για να αναφερθω στον καθενα /στην καθεμια σας ξεχωριστα. (ξαναπιασα δουλεια)

Ευχομαι να πηγαινουν ολα καλα για ολους και ολες.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...