Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Βρέθηκε και έλλειψη ψευδαργύρου στο σπερμα. τι γνωρίζετε; πως επηρεάζει; φτιάχνει;;;

      Από όσο έχω διαβάσει επηρεάζει την ποσότητα την κινητικότητα και την μορφολογία του σπέρματος και υπάρχουν βιταμίνες ψευδαργύρου που λογικά θα ανεβάσει τα επίπεδα !!

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

πρίν από 29 λεπτά , ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 είπε:

Ογκοκυταρρικη διαφοροποίηση αναφέρεται στην ευρωπαϊκή βιβλιογραφία ενω κύτταρα hurthle στην αμερικανική. Εμένα ογκοκυταρρικη αλλοίωση είχε σημειωθεί στην fna, δεν μου έκαναν αναφορά για αυτό, ειχαν τόσα άλλα να πιαστουν από πι τη βιοψία. :D καταλαβαίνω απόλυτα με τις κακές σκέψεις, είναι αυτη η μαλακια το βήμα βημα που πρέπει, εδω εγβ στα 2 χρόνια που ειχα έλεγχο και δεν μου ειχαν κάνει χαρτογράφηση ούτε υπερυχο και έκανα σαν μη πω. Είσαι απόλυτα δικαιολογημενη. Στο κατω κάτω υπάρχει πιθανότητα να εχουν κρατήσει δειγμα απο το χειρουργείο σου και να ζητήσεις γενετικο έλεγχο το λένε; όχι αυτό οου σου δείχνει τον τύπο του κυττάρου της κακοήθειας κατι πιυ δεν φοριέται στην Ελλάδα αλλά αμερικανική το κάνουν σε κάποιες περιπτώσεις 

Άρα ισχύει ογκοκυτταρική διαφοροποίηση = hurtle cell; Και αν ναι τι γίνεται με την tg?! Αμέτρητες απορίες! Η αλήθεια είναι ότι και εγώ ρωτάω και ξαναρωτάω για την ογκοκυτταρική διαφοροποίηση ξεκάθαρη απάντηση δεν παίρνω! Μήπως πρέπει να ρωτήσω για pet scan; Έχω ενδοκρινολόγο και σε δημόσιο νοσοκομείο και ιδιωτικά, γενικά τους βλέπω πολύ χαλαρούς αλλά εγώ νιώθω ότι «δεν θέλουν» να ασχοληθούν παραπάνω! Σκέψου ο ένας μου λέει έχεις σπουδάσει ιατρική; Πρόσεχε τι διαβάζεις και που..

Την επέμβαση την έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο όποτε δεν ξέρω αν μπορώ να ζητήσω κάτι τέτοιο! Προσπαθώ να εφαρμόσω το βήμα βήμα αλλά περνάει καιρός από το ένα βήμα στο άλλο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Annapp είπε:

Άρα ισχύει ογκοκυτταρική διαφοροποίηση = hurtle cell; Και αν ναι τι γίνεται με την tg?! Αμέτρητες απορίες! Η αλήθεια είναι ότι και εγώ ρωτάω και ξαναρωτάω για την ογκοκυτταρική διαφοροποίηση ξεκάθαρη απάντηση δεν παίρνω! Μήπως πρέπει να ρωτήσω για pet scan; Έχω ενδοκρινολόγο και σε δημόσιο νοσοκομείο και ιδιωτικά, γενικά τους βλέπω πολύ χαλαρούς αλλά εγώ νιώθω ότι «δεν θέλουν» να ασχοληθούν παραπάνω! Σκέψου ο ένας μου λέει έχεις σπουδάσει ιατρική; Πρόσεχε τι διαβάζεις και που..

Την επέμβαση την έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο όποτε δεν ξέρω αν μπορώ να ζητήσω κάτι τέτοιο! Προσπαθώ να εφαρμόσω το βήμα βήμα αλλά περνάει καιρός από το ένα βήμα στο άλλο!

Pet scan δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις τωρα, εισαι ακόμα στην περίοδο της θεραπειας. Οσον αφορα για το αν είναι ή όχι σίγουρα θα παίζουν και άλλα κριτήρια ρόλο πράγμα που σημαίνει κυτταρολογικη ανάλυση που δεν κατέχουμε. Αυτό που κατάλαβα όμως απο αυτά που έγραψες πιο πανω πολυεστικο θηλωδες με θηλακιωδη πρότυπο αναπτυξη που σημαίνει καλα διαφοροποιημενο αρα ανταποκρίνεται στο ιώδιο. Μα αν ήταν κατι πιο ζόρικο δεν θα λέγανε κάτι οι γιατροί. Πήγαινε να τα δει και ενας άλλος γιατρός για να ηρεμήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

@Annapp γιατί ζαλίζεις το κεφαλάκι σου;;Η ογκοκυτταρικη έχει να κάνει με τον τρόπο ανάπτυξης και δεν έχει καμία διαφορά ουσιαστικά με το θυλακιωδες όσον αφορά την προγνωση!pet scans μπορείς να κάνεις εφόσον γίνει δίαιτα αλλά φυσικά εφόσον υπάρχουν ενδείξεις...Με αυτή τη tg δεν υπάρχει καμία ένδειξη!Να θυμίσω οτι η tg με χάπι είναι στο 22 τα 4 τελευταία χρόνια και αυτός ήταν ο λόγος που ο Βολιοτοπουλος ζήτησε pet  scan γιατί το ολόσωμο ήταν καθαρό μιας και τα οζιδια στον πνεύμονα είναι όλα του χιλιοστού (και εύχομαι να παραμείνουν)!Το άγχος που σου προκαλείς είναι χειρότερο απο το μόρφωμα!Αυτά..Με αγάπη!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 30/8/2022 at 4:10 ΜΜ, soulitsa_p είπε:

Καλησπερα σ ολους :)

Μιας και ειδα οτι υπαρχει κινηση στο φορουμ ειπα να σας ξαναγραψω μηπως και κανουμε μια κουβεντα με οσα μελη ειναι ενεργα αυτη τη περιοδο.

Προσφατα ειχα ξαναγραψει ρωτωντας για ενδοκρινολογο καθως τον Ιουνιο '22 υποβληθηκα και γω σε ολικη θυρεοειδεκτομη λογω θηλωδους καρκινωματος. Ο οζος ηταν 5χιλ και η ιστολογικη εγραφε οτι το νεοπλασμα διηθηθει τη καψα χωρις ομως να επεκτεινεται στο χειρουργικο οριο εκτομης. Επισης οι λεμφαδενες που αφαιρεθηκαν απο εκεινο το σημειο που ηταν οζος ειναι καθαροι.  Οποτε η γιατροι μου ειπαν οτι κανοντας το χειρουργειο καθαρισαμε τη νοσο και δεν χρειαζεται να κανω ιωδιο και ετσι εγινε. Να σας πω την αληθεια στην αρχη με αγχωσε που δεν θα κανω ιωδιο γιατι βλεπω οτι οι περισσοτεροι μετα απο ολικη θυρ/τομη με ca προχωρουν σε χορηγηση ιωδιου. Αγχωθηκα γιατι θελω να κανω οτι περναει απο το χερι για να περασει ολο αυτο κανοντας μια σωστη θεραπεια. Ωστοσο οι γιατροι μου εξηγησαν οτι τα νεα πρωτοκολλα για τετοια μικρα καρκινωματα δεν απαιτουν τετοια σειρα θεραπειας. Οποτε φυσικα τους ακουσα και απλα τωρα εφτασε ο καιρος να κανω μετα απο 3 μηνες τον ελεγχο μου με υπερηχο και αιματολογικες και ειδομεν...  Εσεις γνωριζετε καποιον που να μην προχωρησε σε θεραπεια με ιωδιο;;;

Επισης εγω μετα το χειρουργειο εχω ακομα μια ενοχληση οχι ακριβως στο σημειο εκεινο αλλα λιγο πιο πανω καπου στο φαρυγγα. Οχι μονιμως αλλα παρατηρω οτι ερεθιζεται πιο ευκολα (πχ με κρυα νερα) . Ειναι φυσιολογικο; ειχατε κ σεις ενοχλησεις αρκετο καιρο μετα; Ισως και στη καταποση;!

Και τελος ηθελα να ρωτησω σχετικα με την τομη. Εμενε ειναι ακομα κοκκινη. Η αληθεια ειναι οτι επειδη επεσε ολο αυτο πανω στο καλοκαιρι ε οσο να ναιτο ειδε αυτο το σημειο ο ηλιος. Λετε γι αυτο να ειναι ακομα κοκκινο ή παιρνει ετσι κ αλλιως καιρο να φυγει; 

Ευχαριστω ολους εκ των προτερων που θα απαντησετε και θα χαρω να τα λεμε διοτι οπως πολυ εχουν γραψει εδω.. αυτο το φορουμε ειναι πραγματικη παρηγορια για ολους εμας που περναμε αυτη τη περιπετεια. 

Πολύ σωστά σου είπαν, είσαι από τις τυχερές που το ανίχνευσες νωρίς και βάσει των ευρημάτων σου όντως δε συστήνεται ιώδιο. Κάνεις τους ελέγχους σου όποτε σου λέει ο γιατρός, βρίσκεις τη δόση που κρατάει τα επίπεδα στο επιθυμητό και μετά απλά παρακολουθείς τους αιματολογικούς δείκτες.

Ενόχληση δεν μπορώ να πω ότι έχω, ή ότι έχω δει διαφορά. Αυτό που μου συμβαίνει τον τελευταίο 1.5 μήνα είναι ότι σταμάτησε εντελώς το βουητό από τα αυτιά μου. Το οποίο είναι καταπληκτικό και ήταν αυτό που με οδήγησε εξαρχής σε ωρυλά. Όλο το χειμώνα και ειδικά την άνοιξη ήταν πολύ έντονο και ξαφνικά μετά τον Ιούλιο εξαφανίστηκε! Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που σταθεροποιήθηκε η δόση του t4 ή η ξεκούραση των διακοπών, ελπίζω μόνο να μείνει!

Εμένα η τομή χρειάστηκε αρκετούς μήνες για να γίνει επίπεδη, λευκή και πρακτικά να μη φαίνεται. Βοηθά ότι έχει γίνει ακριβώς εκεί που διπλώνει η βάση του λαιμού και έτσι δε διακρίνεται εύκολα (αν και η δική μου είναι σχετικά μεγάλη - δε με ένοιαζε και έδωσα το οκ στο γιατρό να κάνει ότι θέλει για να έχει όση μεγαλύτερη πρόσβαση μπορούσε). Δεν μπορώ να πω ότι ήμουν απόλυτα τυπική με το αντηλιακό (δεν είμαι γενικά τυπική στη χρήση τους) με βόλεψε ωστόσο ένα stick της la roche posay που έμπαινε ακριβώς επάνω και δε χρειαζόταν άπλωμα σα κρέμα να μου λερώνει τα ρούχα.

  • Ευχαριστώ 1

A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια! Ελπίζω όλες να είστε καλά. Την ερχόμενη εβδομάδα ξεκινάω την διαδικασία με τις ενέσεις Thyrogen  για να κάνω το ετήσιο σπινθηρογραφημα. Η αλήθεια είναι πως με έχει πιάσει μια μελαγχολία.... Απ τη μία δεν ήθελα να περάσω το βασανιστικό διάστημα του υποθυροειδισμου κι απ την άλλη φοβάμαι και με τις Thyrogen. Αν μας έγραφε κάποια κοπέλα  την εμπειρία της με τις ενέσεις θα της ήμουν υπόχρεη. Αυτά.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 16/9/2022 at 2:53 ΜΜ, Katekat είπε:

Γειά σας κορίτσια! Ελπίζω όλες να είστε καλά. Την ερχόμενη εβδομάδα ξεκινάω την διαδικασία με τις ενέσεις Thyrogen  για να κάνω το ετήσιο σπινθηρογραφημα. Η αλήθεια είναι πως με έχει πιάσει μια μελαγχολία.... Απ τη μία δεν ήθελα να περάσω το βασανιστικό διάστημα του υποθυροειδισμου κι απ την άλλη φοβάμαι και με τις Thyrogen. Αν μας έγραφε κάποια κοπέλα  την εμπειρία της με τις ενέσεις θα της ήμουν υπόχρεη. Αυτά.... 

Καλησπέρα,εύχομαι να πάνε όλα καλά! Και να έχεις τα καλύτερα αποτέλεσματα. Πολλοί λένε ότι η thyrogen είναι πολύ καλύτερα με τις λιγότερες παρανεργειες του υποθηροειδισμου. εγω δυστυχώς δεν έχω κανει τη διαδικασία με τις thyrogen, είναι κάτι που θα κανω του χρόνου το καλοκαίρι   3 ετος ελέγχου και θα με ενδιέφερε και μενα να μάθω για τη διαδικασία αλλα και που κλεισατε για να το κάνετε. Μέχρι τώρα τω ιώδιο και το ετήσιο με διακοπή Χαπιού το έκανα στο ογκολογικο αγίων αναργυρων. Για του χρόνου η ενδοκρινολογος μου είπε ότι μπορω να το κάνω και  στην βιοϊατρική, δεν ξέρω θα πρέπει να τους παω όλο το ιστορικό, στο νοσοκομείο νιώθω ότι με ξέρουν αλλά σίγουρα είναι μεγαλύτερη ταλαιπωρία και πόσο διάστημα πρέπει να είμαστε μακριά απι τα παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

On 16/9/2022 at 2:53 ΜΜ, Katekat είπε:

Γειά σας κορίτσια! Ελπίζω όλες να είστε καλά. Την ερχόμενη εβδομάδα ξεκινάω την διαδικασία με τις ενέσεις Thyrogen  για να κάνω το ετήσιο σπινθηρογραφημα. Η αλήθεια είναι πως με έχει πιάσει μια μελαγχολία.... Απ τη μία δεν ήθελα να περάσω το βασανιστικό διάστημα του υποθυροειδισμου κι απ την άλλη φοβάμαι και με τις Thyrogen. Αν μας έγραφε κάποια κοπέλα  την εμπειρία της με τις ενέσεις θα της ήμουν υπόχρεη. Αυτά.... 

Καλημέρα,

Αν και πήρα thyrogen για να κάνω το ιώδιο, δεν είμαι ίσως το καλύτερο παράδειγμα γιατί το έκανα συνδυαστικά με διακοπή χαπιού Τ3 για 2 εβδομάδες και δίαιτα μειωμένης πρόσληψης ιωδίου. Την πρώτη εβδομάδα ήμουν μια χαρά. Τη δεύτερη σωματικά ήμουν καλά αλλά ένιωθα κάπως σα να μη μπορώ να συγκεντρωθώ, δεν μπορούσα εύκολα να εκφράσω με λόγια αυτό που ήθελα να πω, για να κάνω μια δουλειά που απαιτούσε συνδυασμό πραγμάτων, έπρεπε να τα κάνω όλα βήμα βήμα αλλιώς τα έχανα. Οι ενέσεις, που έκανα 2 μέρες πριν το ιώδιο, πέρα από υπνηλία δεν με επηρέασαν ιδιαίτερα. Νομίζω αυτό που με διέλυσε ήταν το ιώδιο, από την άποψη ότι μου έφερε τρομερή ναυτία και αίσθημα εξάντλησης. Ίσως όμως ήταν συνδυαστικά με την αυξημένη TSH.

Στο σπινθηρογράφημα ωστόσο η δόση του ιωδίου είναι σημαντικά μικρότερη και εφόσον δεν κόβεις το χάπι, νομίζω ότι θα το περάσεις εύκολα. Τι είναι που φοβάσαι στη thyrogen?


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.  Σήμερα έκανα την πρώτη ένεση. Η μέρα μου μέχρι τώρα πέρασε χωρίς κάποιο ιδιαίτερο σύμπτωμα. Για να δούμε και αύριο. 

9 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Καλημέρα,

Αν και πήρα thyrogen για να κάνω το ιώδιο, δεν είμαι ίσως το καλύτερο παράδειγμα γιατί το έκανα συνδυαστικά με διακοπή χαπιού Τ3 για 2 εβδομάδες και δίαιτα μειωμένης πρόσληψης ιωδίου. Την πρώτη εβδομάδα ήμουν μια χαρά. Τη δεύτερη σωματικά ήμουν καλά αλλά ένιωθα κάπως σα να μη μπορώ να συγκεντρωθώ, δεν μπορούσα εύκολα να εκφράσω με λόγια αυτό που ήθελα να πω, για να κάνω μια δουλειά που απαιτούσε συνδυασμό πραγμάτων, έπρεπε να τα κάνω όλα βήμα βήμα αλλιώς τα έχανα. Οι ενέσεις, που έκανα 2 μέρες πριν το ιώδιο, πέρα από υπνηλία δεν με επηρέασαν ιδιαίτερα. Νομίζω αυτό που με διέλυσε ήταν το ιώδιο, από την άποψη ότι μου έφερε τρομερή ναυτία και αίσθημα εξάντλησης. Ίσως όμως ήταν συνδυαστικά με την αυξημένη TSH.

Στο σπινθηρογράφημα ωστόσο η δόση του ιωδίου είναι σημαντικά μικρότερη και εφόσον δεν κόβεις το χάπι, νομίζω ότι θα το περάσεις εύκολα. Τι είναι που φοβάσαι στη thyrogen?

Αρχικά θα συμφωνήσω μαζί σου ως προς το ιώδιο. Κι εμένα μου έκανε έντονη ναυτία. Επιπλέον, η δίαιτα που είχα κάνει μου με είχε εξαντλήσει σωματικα. Οι φοβίες μου με τις ενέσεις σχετίζονται με τις παρενέργειες. Αλλά μέχρι τώρα νιώθω καλά. Θα ενημερώσω και στη συνέχεια το φόρουμ. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/9/2022 at 8:32 ΜΜ, Katekat είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.  Σήμερα έκανα την πρώτη ένεση. Η μέρα μου μέχρι τώρα πέρασε χωρίς κάποιο ιδιαίτερο σύμπτωμα. Για να δούμε και αύριο. 

Αρχικά θα συμφωνήσω μαζί σου ως προς το ιώδιο. Κι εμένα μου έκανε έντονη ναυτία. Επιπλέον, η δίαιτα που είχα κάνει μου με είχε εξαντλήσει σωματικα. Οι φοβίες μου με τις ενέσεις σχετίζονται με τις παρενέργειες. Αλλά μέχρι τώρα νιώθω καλά. Θα ενημερώσω και στη συνέχεια το φόρουμ. 

Πως πήγες; όλα καλά;


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια. Είμαι πολύ χαρούμενη με τα αποτελέσματα. Μέχρι τώρα όλα πήγαν καλά. Η τιμές tsh πριν τις ενέσεις ήταν 0,03 και η tg<0.1. Ενώ μετά τη διέγερση me tsh 200μU/ml, η tg ήταν μη ανιχνεύσιμη. Σήμερα που έκανα το σπινθηρογραφημα  με το διαγνωστικό ιώδιο ξαναέκανα την tg  για να δούμε με το ιώδιο αν έχει ανέβει. Τα αποτελέσματα θα τα πάρω τη Δευτέρα. Ελπίζω να μην απογοητευτώ.  Η διαδικασία με τις ενέσεις μου φάνηκε πολύ πιο εύκολη. Ευτυχώς, Δεν είχα καμία παρενέργεια. Αυτά τα νέα μου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες! Εύχομαι να είστε καλά! Σκέφτηκα να μοιραστώ κάποιους από τους προβληματισμούς μου για την επερχόμενη θεραπεία που θα κάνω τη Δευτέρα με ραδιενεργό ιώδιο. Έχω διαβάσει διαφορά για τους πιθανούς κινδύνους μακροχρόνια από μεγάλες δόσεις πχ. 100 mci (αυτή που θα κάνω εγώ) κι η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι αρκετά. Ποσό μάλλον αν χρειαστεί να επαναληφθεί. Είναι η πρώτη θεραπεία που θα κάνω μετά από ολική θυρεοειδεκτομη για κακοήθεια θηλωδους με μεγάλο όζο 4.8 διάμετρο. Ποια είναι η εμπειρία/γνώμη σας για την θεραπεία αυτή; Είχατε παρόμοιες ανησυχίες; 

 

καλο υπόλοιπο Σ/Κ!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , gkri είπε:

Θα ήθελα να ρωτήσω αν σου δώσουν Τ3 μετά από το χυρουργειο αυτό σημαίνει σίγουρα κακοήθεια στους οζους;

Συνήθως έχουμε μια εικόνα για το αν είναι κακοήθεια ή όχι αν έχει προηγηθεί βιοψία πριν το χειρουργείο. Τ3 δίνεται μέχρι να βγει και η βιοψία η οποία θα καθορίσει αν είναι καλοηθεια ή κακοήθεια, τον τύπο και αν θα πάρει κάποιος ραδιενεργό ιωδειο. 

On 15/10/2022 at 11:51 ΠΜ, Αλεξ.! είπε:

Καλημέρα σε όλες! Εύχομαι να είστε καλά! Σκέφτηκα να μοιραστώ κάποιους από τους προβληματισμούς μου για την επερχόμενη θεραπεία που θα κάνω τη Δευτέρα με ραδιενεργό ιώδιο. Έχω διαβάσει διαφορά για τους πιθανούς κινδύνους μακροχρόνια από μεγάλες δόσεις πχ. 100 mci (αυτή που θα κάνω εγώ) κι η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι αρκετά. Ποσό μάλλον αν χρειαστεί να επαναληφθεί. Είναι η πρώτη θεραπεία που θα κάνω μετά από ολική θυρεοειδεκτομη για κακοήθεια θηλωδους με μεγάλο όζο 4.8 διάμετρο. Ποια είναι η εμπειρία/γνώμη σας για την θεραπεία αυτή; Είχατε παρόμοιες ανησυχίες; 

 

καλο υπόλοιπο Σ/Κ!

Καλησπέρα Alex, σίγουρα το ραδιενεργό ιωδειο  αυξάνει τις πιθανότητες, αλλά οταν σου λένε ότι είναι η μοναδική θεραπεία μας, στην δική μου περίπτωση ειλικρινά ηταν δεύτερη σκέψη έχοντας και οι δυο μου γονείς πεθάνει απο καρκινο. Αλλά το έκανα. Επίσης την πιθανότητα αυξημένου κινδύνου τη δίνουν οταν κάνουμε δόσεις επαναλαμβανομενα και όχι για δόσεις 70,80,100,150.στο σύνολο εχω διαβάσει ότι πρέπει να ξεπεράσουμε τα 600 micl ή 1000με μια επιφύλαξη. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 είπε:

Συνήθως έχουμε μια εικόνα για το αν είναι κακοήθεια ή όχι αν έχει προηγηθεί βιοψία πριν το χειρουργείο. Τ3 δίνεται μέχρι να βγει και η βιοψία η οποία θα καθορίσει αν είναι καλοηθεια ή κακοήθεια, τον τύπο και αν θα πάρει κάποιος ραδιενεργό ιωδειο. 

Καλησπέρα Alex, σίγουρα το ραδιενεργό ιωδειο  αυξάνει τις πιθανότητες, αλλά οταν σου λένε ότι είναι η μοναδική θεραπεία μας, στην δική μου περίπτωση ειλικρινά ηταν δεύτερη σκέψη έχοντας και οι δυο μου γονείς πεθάνει απο καρκινο. Αλλά το έκανα. Επίσης την πιθανότητα αυξημένου κινδύνου τη δίνουν οταν κάνουμε δόσεις επαναλαμβανομενα και όχι για δόσεις 70,80,100,150.στο σύνολο εχω διαβάσει ότι πρέπει να ξεπεράσουμε τα 600 micl ή 1000με μια επιφύλαξη. 

Καλησπέρα Αγγελική! Καταλαβαίνω, και μένα νοσεί η μητέρα μου με πολύ σοβαρό καρκίνο. Το σκέφτομαι πολύ γιατι στη δίκη μου περίπτωση οι απόψεις των γιατρών διιστανται. Είναι μεν μεγάλος ο όζος αλλά είναι οριακή κακοήθεια μη διηθητικού τύπου, ένας τύπος που λέγεται niftp σε εδαφος graves. Όποτε είμαι στο risk - benefits analysis για πολλούς λόγους (υπάρχει κίνδυνος λόγω του graves να πάθω εξόφθαλμο). Το θέμα είναι ότι δεν έχω αποφασίσει μέσα μου σίγουρα ότι αυτο θα με ωφελήσει και κοντεύω για το ιώδιο. Μήπως ξέρεις με ποιο τρόπο θα μπορούσα να το καθυστερήσω; Θα πρέπει να μπω σε αγωγή με Τ4 και Τ3;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...