Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Είναι δύο τα μωρά καλέ ! Το λέω για να μην ανχωθουν Κ άλλες κοπέλες . Στα δίδυμα σχεδόν καμία δεν μπαίνει στο μήνα της .

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

On 3/15/2022 at 12:53 PM, christina86 said:

Από ότι μου είπαν απλά από ότι φαίνεται δεν το απορροφούσα σωστά, μετά θα συνεχίσω λογικά με tirosint- προς το παρόν το κόβω τελείως και ξεκινάω και τη διατροφή από αύριο, το καλό είναι ότι είμαι ήδη σκατα όποτε δε θα μου φανεί! 

 Βρήκα κενο και έκλεισα στις 30 του μήνα στον κ Βολιωτοπουλο στο Ιατροπολις στο Χαλάνδρι όποτε θα τελειώσει σύντομα η ταλαιπωρια! Το μωρό θα το ξαναδώ μεγάλη Παρασκευή που τελειώνει η 3βδομαδη «καραντίνα» μου το οποίο είναι σκατενιο αλλά εύχομαι τουλαχιστον να πάει καλά και να τελειώσω μετά από αυτό…

Καλησπερα σε ολο το γκρουπ! Κι εγω αρχιζω ιωδιο στο Βολιωτοπουλο στις 11 Απριλιου, οποτε Χριστινα περιμενω εντυπωσεις! Σου ειπε ποια δοση; Oλα καλα θα μας πανε, αντε να κανουμε Ανασταση!!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Οι τιμές όντως ήταν πολύ καλές και ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι ανταποκρίθηκα πολύ γρήγορα στην αλλαγή της δόσης. Τώρα θα μειώσουμε λίγο, από 137 στα 125 και επανέλεγχο σε 3 μήνες.

Με παρέπεμψε όμως σε παθολόγο ή αιματολόγο για τα πεσμένα λευκά. Βλέποντας τις εξετάσεις μου, το 2017 ήταν γύρω στο 6500 (εντός ορίων), πριν την επέμβαση 6550, 2 μήνες μετά το ιώδιο έπεσαν στα 4300 και τώρα (4 μήνες μετά το ιώδιο δηλαδή) 3900 (εκτός ορίων). Παρατηρήσατε εσείς αντίστοιχη μείωση μετά το ιώδιο;

  • Μου αρέσει 1

A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , vtgian είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Οι τιμές όντως ήταν πολύ καλές και ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι ανταποκρίθηκα πολύ γρήγορα στην αλλαγή της δόσης. Τώρα θα μειώσουμε λίγο, από 137 στα 125 και επανέλεγχο σε 3 μήνες.

Με παρέπεμψε όμως σε παθολόγο ή αιματολόγο για τα πεσμένα λευκά. Βλέποντας τις εξετάσεις μου, το 2017 ήταν γύρω στο 6500 (εντός ορίων), πριν την επέμβαση 6550, 2 μήνες μετά το ιώδιο έπεσαν στα 4300 και τώρα (4 μήνες μετά το ιώδιο δηλαδή) 3900 (εκτός ορίων). Παρατηρήσατε εσείς αντίστοιχη μείωση μετά το ιώδιο;

Καλημεραααααα. Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ με τα λευκά μου. Έκανα  ιώδιο το νοεμβριο και ενώ  μπήκα με φυσιολογικά επίπεδα λευκών αιμοσφαιριων άρχισαν και είχαν μια καθοδική πορια όπως και τα αιμοπετάλια  μου. Όπως καταλαβαίνεις πανικοβληθηκα. Εχω γράψει προηγούμενα  ποστ  σχετικα με αυτό. Στις τελευταίες  μου εξετάσεις άρχισαν και ανέβαιναν  και τα λευκά και τα αιμοπετάλια.  Είναι μια "παρενέργεια " του ραδιενεργού ιωδίου που δεν την αναφέρουν. Θέλει τουλάχιστον 3-4 μήνες για να πάρει μπρος το σύστημα.  Υπομονή και δύναμη. Ππτε έκανες το ιωδιο;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Katekat είπε:

Καλημεραααααα. Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ με τα λευκά μου. Έκανα  ιώδιο το νοεμβριο και ενώ  μπήκα με φυσιολογικά επίπεδα λευκών αιμοσφαιριων άρχισαν και είχαν μια καθοδική πορια όπως και τα αιμοπετάλια  μου. Όπως καταλαβαίνεις πανικοβληθηκα. Εχω γράψει προηγούμενα  ποστ  σχετικα με αυτό. Στις τελευταίες  μου εξετάσεις άρχισαν και ανέβαιναν  και τα λευκά και τα αιμοπετάλια.  Είναι μια "παρενέργεια " του ραδιενεργού ιωδίου που δεν την αναφέρουν. Θέλει τουλάχιστον 3-4 μήνες για να πάρει μπρος το σύστημα.  Υπομονή και δύναμη. Ππτε έκανες το ιωδιο;

Ξέρεις μου έκανε εντύπωση, διαβάζω διάφορες μελέτες που το αναφέρουν ως παρενέργεια του ραδιενεργού ιωδίου (θα μου πεις, έγινες και εσύ γιατρός του google - έχεις δίκιο) και από την άλλη ο γιατρός δεν έδωσε και πολύ σημασία, μου είπε αν θέλω να μιλήσω με παθολόγο ή καλύτερα αιματολόγο αν θέλω να το ψάξω περισσότερο. Και έτσι σκέφτομαι, μα αν είναι γνωστό ότι φταίει το ιώδιο, δεν θα το ήξερε;

Προς το παρών σκέφτομαι να το αφήσω για επανέλεγχο τον Ιούνιο. Μέχρι τότε θα πάρω ένα συμπλήρωμα για μαλλιά/δέρμα/νύχια που έχει και b12 μέσα του, και βλέπουμε πως πάει μέχρι τότε. Τέλη Νοέμβρη είχα κάνει το ιώδιο.


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλή εβδομάδα! Τι κάνετε πως είστε; Εγώ σήμερα πηγα για τις καθιερωμένες εξετάσεις τριμήνου  (αιματολογικες) και ρυιο έχω ραντεβού με τον ενδοκρινολογο μου και για υπερυχο. 

Αυτή την στιγμή είμαι με

tsh 0.04

T4 23.4 (με όριο το 23)

Τ3 5.5 (με όριο το 6.5)

Tg <0.10

Anti tg 0.2

Μου έκαναν λίγο εντύπωση τα  anti tg τα οποία σε προηγούμενες εξετάσεις ήταν στο < 0.1 και τώρα ανέβηκαν σε 0.2. Τι στο καλό; Εντωμεταξύ  ούτε που θυμάμαι τι μας λέει αυτός ο δείκτης μετά την θυροειδεκτομη λόγω κακοήθειας. Θυμάται μήπως καμία σας;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/20/2022 at 7:49 PM, Lina456 said:

Καλησπερα σε ολο το γκρουπ! Κι εγω αρχιζω ιωδιο στο Βολιωτοπουλο στις 11 Απριλιου, οποτε Χριστινα περιμενω εντυπωσεις! Σου ειπε ποια δοση; Oλα καλα θα μας πανε, αντε να κανουμε Ανασταση!!!! 

Θα σας κάνω πλήρη αναμετάδοση! Δεν μου είπε, όχι, δε ρώτησα κιόλας. Εσένα σου είπε; 
Πραγματικα άντε να τελειώσει- μεγάλη Παρασκευή με το καλό θα τελειώνει η καραντίνα μου από το μωρο, δεν έχω ξανανιώσει ποτε τόση ανυπομονησία για το Πάσχα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, christina86 said:

Θα σας κάνω πλήρη αναμετάδοση! Δεν μου είπε, όχι, δε ρώτησα κιόλας. Εσένα σου είπε; 
Πραγματικα άντε να τελειώσει- μεγάλη Παρασκευή με το καλό θα τελειώνει η καραντίνα μου από το μωρο, δεν έχω ξανανιώσει ποτε τόση ανυπομονησία για το Πάσχα! 

Μου ειπε 50 μιλικιουρι πιστευει.. 

κοριτσι απο φαγητα πως πας; Εγω αρχιζω αυριο κ αγχωνομαι κ για πρωινα κ τι κανω που στη δουλεια τρωμε εξω.. τι ιδεες φτιαχνεις;

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Lina456 said:

Μου ειπε 50 μιλικιουρι πιστευει.. 

κοριτσι απο φαγητα πως πας; Εγω αρχιζω αυριο κ αγχωνομαι κ για πρωινα κ τι κανω που στη δουλεια τρωμε εξω.. τι ιδεες φτιαχνεις;

Πήρα αυτό το αλάτι το benesalt που λέει ότι επιτρέπεται για να μαγειρεύω και να μπορεί να φάει κ ο άντρας μου, πρωινό ή ψωμί ολικής με βούτυρο κ μαρμελάδα ή κανένα βιολογικό αυγό με μανιτάρια ομελέτα, καθόλου απ έξω, σαλάτες, κανένα μπιφτέκι-μπριζόλα- τέτοια πράγματα. Α, και δημητριακά με γάλα 2%. Να σου πω μόνο τα τυριά με έσκισε που δεν επιτρέπονται, κατά τα αλλά είναι πιο ευκολο από ότι φαίνεται στο χαρτί.

Αύριο κόβεις και χάπι; Καλή αρχή και καλή δύναμη!

Αχ λες η δόση να έχει να κάνει και με την καραντίνα, να γλυτωσω καμία μέρα από τις 3 εβδομάδες μακριά από το μωρό; Θα πάρω να ρωτήσω 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Lina456 είπε:

Μου ειπε 50 μιλικιουρι πιστευει.. 

κοριτσι απο φαγητα πως πας; Εγω αρχιζω αυριο κ αγχωνομαι κ για πρωινα κ τι κανω που στη δουλεια τρωμε εξω.. τι ιδεες φτιαχνεις;

Μόνο 50 ε! Μπράβο, μικρή δόση, εύκολα θα ξεμπερδέψεις. Σχετικά με το φαγητό, αυτά που ανέφερε η Χριστίνα πιο κάτω είναι βασικά. Εγώ είχα πάρει ψωμί του τόστ χωρίς καθόλου αλάτι (νομίζω Κατσέλης) και βούτυρο ένα τύπου benecol επίσης χωρίς αλάτι. Για αλαντικό, είχα βράσει στήθος κοτόπουλο βιολογικό και το έβαζα σε σάντουιτς.

πρίν από 32 λεπτά , christina86 είπε:

Πήρα αυτό το αλάτι το benesalt που λέει ότι επιτρέπεται για να μαγειρεύω και να μπορεί να φάει κ ο άντρας μου, πρωινό ή ψωμί ολικής με βούτυρο κ μαρμελάδα ή κανένα βιολογικό αυγό με μανιτάρια ομελέτα, καθόλου απ έξω, σαλάτες, κανένα μπιφτέκι-μπριζόλα- τέτοια πράγματα. Α, και δημητριακά με γάλα 2%. Να σου πω μόνο τα τυριά με έσκισε που δεν επιτρέπονται, κατά τα αλλά είναι πιο ευκολο από ότι φαίνεται στο χαρτί.

Αύριο κόβεις και χάπι; Καλή αρχή και καλή δύναμη!

Αχ λες η δόση να έχει να κάνει και με την καραντίνα, να γλυτωσω καμία μέρα από τις 3 εβδομάδες μακριά από το μωρό; Θα πάρω να ρωτήσω 

Η δόση έχει σίγουρα να κάνει με το πόσο καιρό θα μείνεις σε απόσταση, όσο μεγαλύτερη, τόσο περισσότερο χρόνο χρειάζεσαι για να "καθαρίσεις". Εμένα ήταν 120mci και στις 2 εβδομάδες ήμουν εντάξει για τη μικρή (7 ετών). Αν είχα μικρότερο, σίγουρα θα πήγαινα μια εβδομάδα ακόμα. Κλισέ, αλλά όσο περισσότερο νερό πίνεις καθημερινά, τόσο γρηγορότερα θα καθαρίσεις.

  • Μου αρέσει 2

A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, vtgian said:

Μόνο 50 ε! Μπράβο, μικρή δόση, εύκολα θα ξεμπερδέψεις. Σχετικά με το φαγητό, αυτά που ανέφερε η Χριστίνα πιο κάτω είναι βασικά. Εγώ είχα πάρει ψωμί του τόστ χωρίς καθόλου αλάτι (νομίζω Κατσέλης) και βούτυρο ένα τύπου benecol επίσης χωρίς αλάτι. Για αλαντικό, είχα βράσει στήθος κοτόπουλο βιολογικό και το έβαζα σε σάντουιτς.

Η δόση έχει σίγουρα να κάνει με το πόσο καιρό θα μείνεις σε απόσταση, όσο μεγαλύτερη, τόσο περισσότερο χρόνο χρειάζεσαι για να "καθαρίσεις". Εμένα ήταν 120mci και στις 2 εβδομάδες ήμουν εντάξει για τη μικρή (7 ετών). Αν είχα μικρότερο, σίγουρα θα πήγαινα μια εβδομάδα ακόμα. Κλισέ, αλλά όσο περισσότερο νερό πίνεις καθημερινά, τόσο γρηγορότερα θα καθαρίσεις.

Ένα κουβά τη μέρα θα πίνω αν χρειαστει, αυτό με τη μικρή μου στοιχίζει πιο πολύ απ όλα- και ότι είναι 15 μηνών κ δεν μπορώ να της εξηγήσω ότι θα γυρίσω σε λίγες μέρες :( θα τους παρακαλέσω να πάω να με μετρήσουν ξανά μετά το διβδομαδο και ενδιάμεσα θα το ρίξω στα νερά και το τρέξιμο να φύγει όσο γίνεται πιο γρήγορα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, christina86 said:

Ένα κουβά τη μέρα θα πίνω αν χρειαστει, αυτό με τη μικρή μου στοιχίζει πιο πολύ απ όλα- και ότι είναι 15 μηνών κ δεν μπορώ να της εξηγήσω ότι θα γυρίσω σε λίγες μέρες :( θα τους παρακαλέσω να πάω να με μετρήσουν ξανά μετά το διβδομαδο και ενδιάμεσα θα το ρίξω στα νερά και το τρέξιμο να φύγει όσο γίνεται πιο γρήγορα! 

@vtgian δεν το είχα σκεφτεί το αλάτι στο ψωμί, πήρα απλά ολικής κ τώρα είδα ότι έχει λίγο! Ελπίζω να μη δημιουργήσει θέμα :/ 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , christina86 είπε:

@vtgian δεν το είχα σκεφτεί το αλάτι στο ψωμί, πήρα απλά ολικής κ τώρα είδα ότι έχει λίγο! Ελπίζω να μη δημιουργήσει θέμα :/ 

Αν θυμάμαι καλά, στις οδηγίες έλεγε ότι επιτρέπεται το ολικής (και άρα καλά έκανες). Εγώ είμαι η περίεργη που τα ψείριζα όλα, να καταλάβεις δίαιτα μου είπε μόνο την τελευταία εβδομάδα και εγώ έκανα 2 εβδομάδες!

Τελικά έφτιαξε κάποιο μέλος ομάδα στο fb; Δεν μπορώ να βρω κάτι, έφτιαξα και εγώ μία, πείτε μου αν είναι να τη σβήσω ή να την κρατήσω.


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vtgian said:

Αν θυμάμαι καλά, στις οδηγίες έλεγε ότι επιτρέπεται το ολικής (και άρα καλά έκανες). Εγώ είμαι η περίεργη που τα ψείριζα όλα, να καταλάβεις δίαιτα μου είπε μόνο την τελευταία εβδομάδα και εγώ έκανα 2 εβδομάδες!

Τελικά έφτιαξε κάποιο μέλος ομάδα στο fb; Δεν μπορώ να βρω κάτι, έφτιαξα και εγώ μία, πείτε μου αν είναι να τη σβήσω ή να την κρατήσω.

Έγω είχα πει να φτιάξω αλλά δεν πρόλαβα, στείλε μας το λινκ να μπούμε στη δίκη σου! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...