Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 3 λεπτά , Annapp είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Καλά Χριστούγεννα!

Για το ετήσιο σπινθηρογράφημα ακολουθούμε δίαιτα χαμηλή σε ιώδιο; 

Καλησπέρα, χρόνια πολλά με υγεία!!!! Εξαρτάται, αν σου πει ο γιατρός σου με διακοπή χαπιού, ναι ακολουθείς διαιτα χαμηλού ιωδίου, αν σου πει με thyrogen ξέρω ότι δεν διακοπτεις το Τ4 για την δίαιτα δεν γνωρίζω, θα νας πουν και τα κορίτσια που εχουν κάνει 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Annapp είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Καλά Χριστούγεννα!

Για το ετήσιο σπινθηρογράφημα ακολουθούμε δίαιτα χαμηλή σε ιώδιο; 

Γεια σου κορίτσι μου! Ναι, ακολουθείς δίαιτα χαμηλή σε ιώδιο και στο ετήσιο σπινθηρογράφημα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Vicky_ είπε:

Γεια σου κορίτσι μου! Ναι, ακολουθείς δίαιτα χαμηλή σε ιώδιο και στο ετήσιο σπινθηρογράφημα. 


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Πολύ το φοβόμουν αυτό με τη δίαιτα! θυμάμαι πριν την θεραπεία, παρόλο που έκανα Thyrogen, μου είχαν σταματήσει και το T4 για κάποιες μέρες! Τι ισχύει τελικά;

Επίσης ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα, όταν πήρατε το χάπι ιωδίου μετά φάγατε κανονικά μέχρι το σπινθηρογράφημα;  Εννοώ δεν ακολουθούσατε την δίαιτα πια, σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τις οδηγίες για τη διατροφή, για το χάπι και την thyrogen μου τις έδωσε η ενδοκρινολογος μου. Ήταν πολύ συγκεκριμένες για το πότε και αν παίρνεις το χάπι όλες τις ημέρες της προετοιμασίας και για το τι τρως. Οπότε να ζητήσεις να στα δώσει γραπτά για να μην μπερδευτείς. 

Όταν έκλεισα το ραντεβού στο νοσοκομείο, μου έστειλαν τι πρέπει να κάνω πριν την εξέταση, γιατί ήταν και κάποιες ώρες πριν και μετά την λήψη I131, που ήμουν και τελείως νηστική και θυμάμαι ότι είχε και οδηγίες  διατροφής. Όταν θα κλείσεις το ραντεβού σου θα σου στείλουν τις οδηγίες αναλυτικά πιστεύω. 

Καλα αποτελέσματα! 

 

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2022 at 6:10 ΠΜ, Vicky_ είπε:

Εμένα τις οδηγίες για τη διατροφή, για το χάπι και την thyrogen μου τις έδωσε η ενδοκρινολογος μου. Ήταν πολύ συγκεκριμένες για το πότε και αν παίρνεις το χάπι όλες τις ημέρες της προετοιμασίας και για το τι τρως. Οπότε να ζητήσεις να στα δώσει γραπτά για να μην μπερδευτείς. 

Όταν έκλεισα το ραντεβού στο νοσοκομείο, μου έστειλαν τι πρέπει να κάνω πριν την εξέταση, γιατί ήταν και κάποιες ώρες πριν και μετά την λήψη I131, που ήμουν και τελείως νηστική και θυμάμαι ότι είχε και οδηγίες  διατροφής. Όταν θα κλείσεις το ραντεβού σου θα σου στείλουν τις οδηγίες αναλυτικά πιστεύω. 

Καλα αποτελέσματα! 

 

 

Καλή χρονιά γεμάτη υγεία και αγάπη!

Ευχαριστώ πολύ! Θα σας γράψω ξανά εάν έχω απορίες! 🤍
 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! Πιστεύω γράφω στο σωστό θέμα ! Είμαι έγκυος σε δίδυμη κύηση μετά απ εξωσωματική .. είμαι στην 11η εβδομάδα ..πριν καμία 20-25 μέρες είχα ελέγξει tsh και ήταν 0,55.. απ 120 το χάπι το πήγαμε σε 112.. έλεγξα ξανά εχθές κ τ αποτέλεσμα ήταν 0.08!! Αρκετά χαμηλή… ο ενδοκρινολόγος μ ζήτησε να ελέγξω και FT4 κ κάτι ακόμη για να δούμε τι γίνεται αν και με βάση υπερήχου που κάναμε εχθές ήταν όλα καλά ! 
 Έχω φοβηθεί και κάνω μόνο αρνητικές σκέψεις ότι κάτι θα γίνει με την εγκυμοσύνη κ πως μπορεί να υπάρξει αποβολή!! 
 

Υπαρχει κάποια άλλη κοπέλα με παρόμοια κατάσταση ;; Να μου πει και τη δίκη της εμπειρία μπας κ χαλαρώσω ;;

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, minnie26 είπε:

Καλησπέρα ! Πιστεύω γράφω στο σωστό θέμα ! Είμαι έγκυος σε δίδυμη κύηση μετά απ εξωσωματική .. είμαι στην 11η εβδομάδα ..πριν καμία 20-25 μέρες είχα ελέγξει tsh και ήταν 0,55.. απ 120 το χάπι το πήγαμε σε 112.. έλεγξα ξανά εχθές κ τ αποτέλεσμα ήταν 0.08!! Αρκετά χαμηλή… ο ενδοκρινολόγος μ ζήτησε να ελέγξω και FT4 κ κάτι ακόμη για να δούμε τι γίνεται αν και με βάση υπερήχου που κάναμε εχθές ήταν όλα καλά ! 
 Έχω φοβηθεί και κάνω μόνο αρνητικές σκέψεις ότι κάτι θα γίνει με την εγκυμοσύνη κ πως μπορεί να υπάρξει αποβολή!! 
 

Υπαρχει κάποια άλλη κοπέλα με παρόμοια κατάσταση ;; Να μου πει και τη δίκη της εμπειρία μπας κ χαλαρώσω ;;

Δυστυχώς δεν έχω καθόλου εμπειρία στο θέμα αυτό και τα περισσότερα μηνύματα στο forum έχουν επικεντρωθεί σε περιπτώσεις κακοήθειας και αφαίρεσης θυρεοειδούς αδένα, όχι σε σχέση με κύηση.

Ίσως παλαιότερα μέλη να μπορούν να βοηθήσουν καλύτερα.

Έχεις υποθυρεοειδισμό, χασιμότο, κάποια άλλη πάθηση θυρεοειδούς ή έχεις κάνει αφαίρεση και παίρνεις Τ4;


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 24 λεπτά , vtgian είπε:

Δυστυχώς δεν έχω καθόλου εμπειρία στο θέμα αυτό και τα περισσότερα μηνύματα στο forum έχουν επικεντρωθεί σε περιπτώσεις κακοήθειας και αφαίρεσης θυρεοειδούς αδένα, όχι σε σχέση με κύηση.

Ίσως παλαιότερα μέλη να μπορούν να βοηθήσουν καλύτερα.

Έχεις υποθυρεοειδισμό, χασιμότο, κάποια άλλη πάθηση θυρεοειδούς ή έχεις κάνει αφαίρεση και παίρνεις Τ4;

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Έχω υποθυρεοειδισμό και το ανακάλυψα πέρυσι τυχαία κάνοντας προγεννητικό έλεγχο γιατί ήθελα να ξεκινήσω προσπάθειες για παιδί !

Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2023 at 5:47 ΜΜ, minnie26 είπε:

Καλησπέρα ! Πιστεύω γράφω στο σωστό θέμα ! Είμαι έγκυος σε δίδυμη κύηση μετά απ εξωσωματική .. είμαι στην 11η εβδομάδα ..πριν καμία 20-25 μέρες είχα ελέγξει tsh και ήταν 0,55.. απ 120 το χάπι το πήγαμε σε 112.. έλεγξα ξανά εχθές κ τ αποτέλεσμα ήταν 0.08!! Αρκετά χαμηλή… ο ενδοκρινολόγος μ ζήτησε να ελέγξω και FT4 κ κάτι ακόμη για να δούμε τι γίνεται αν και με βάση υπερήχου που κάναμε εχθές ήταν όλα καλά ! 
 Έχω φοβηθεί και κάνω μόνο αρνητικές σκέψεις ότι κάτι θα γίνει με την εγκυμοσύνη κ πως μπορεί να υπάρξει αποβολή!! 
 

Υπαρχει κάποια άλλη κοπέλα με παρόμοια κατάσταση ;; Να μου πει και τη δίκη της εμπειρία μπας κ χαλαρώσω ;;

Καλησπέρα, ηρθα να σε καθησυχάσω! 
 

Αρχικά βγάλε από το μυαλο σου το θέμα αποβολή λόγω χαμηλής tsh! Δεν παίζει ! Ρώτησα τον ενδοκρινολόγο μου κατατοπιστικά γιατί εγώ είμαι σε ακραία κατάσταση. 
Για να καταλάβεις έχω γεννηθεί χωρίς καθόλου αδένα ! Θεωρείται τύπος υποθυρεοειδισμό καθοτι δεν παράγεται καθόλου θυροξινη κλπ και παίρνω εκ γενετής φάρμακα. Αν δεν με είχαν προλάβει νεογέννητη θα μου είχε δημιουργήσει κρετινισμό, να καταλάβεις! 
Την πρώτη εγκυμοσυνη την έβγαλα λαδι με την ίδια ποσότητα που είχα πριν σε φαρμακευτική αγωγή. 
Μπορεις να μου πεις τι σου εχει δώσει ο ενδοκρινολόγος σου σε φάρμακα ; 
Θα σου πω λίγο μπακάλικα τι γίνεται στην εγκυμοσύνη για να το έχεις στο νου σου. Στην κύηση π οργανισμός σου ταλαιπωρείται τριπλά και κουράζεται όποτε η tsh πέφτει. Χρειάζεσαι παραπάνω δοση. Αν το δοκίμασες και δεν έπιασε όπως σε εμένα που έφτασα 24η βδομάδα με χαμηλή tsh τρομερά αγχωμένη μην έχει πάθει το παιδί κατι. Η απάντηση του γιατρού ήταν ότι το παιδί ότι είναι μόνος το παίρνει από σένα για αυτό εσυ έχεις έλλειψη, θα νοιωθεις πάντα παραπάνω εξάντληση από άλλες εγκύους και αν δεν ξεκουράζεσαι και δεν κοιμάσαι αρκετά τότε η tsh θα πέφτει κ άλλο. Τι συμβαίνει τώρα. Με την αγωγή που παίρνεις το συκώτι σου παράγει την t3 , αν η αγωγή δεν σε πιάνει σημαίνει ότι πρέπει να σου δώσει βάση εξετάσεων έξτρα τ3. Και να σε επανελέγχει κάθε 3 βδομάδες. Άπο τη μια μη το αμελήσεις καθόλου γιατί θα σε τσακίσει ορμονικά και τον οργανισμό σου από την άλλη δεν παθαίνουν κατι τα μωρακια σου όποτε μπορείς να χαλαρώσεις σε αυτό. Εγώ φοβόμουν μην πάθουν κατι εγκεφαλικά τα παιδιά και με καθησύχασε. Η πρώτη που δεν είχα καταλάβει τπτ βγήκε ντερεκι και πανέξυπνη και η tsh ήταν χαλια .. τώρα παίρνω και t3 και το ελέγχω. Επίσης μπορεί να σου αλλάζει δοσολογία βάση βδομάδας κύησης μη σε τρομάξει μεγαλώνουν οι ανάγκες ! Και μετα τις 40 μέρες που θα γεννήσεις αλλάζεις άμεσα αγωγή και τη μειωνεις γιατί θα επηρεάσει το γάλα σου. Εγω δεν το ήξερα και εκεί την πάτησα! Έβγαζα γάλα απειρο που έσκαγε η μικρή , θα τάιζα ανετα και δεύτερο και είχα χαρει τρομερά! Και στις 40 μέρες ξύπνησα μια μέρα ξαφνικά χωρίς γάλα … κ με περίοδο ! άσε !! 
 

Θα σου βάλω μονο τις εξής ενημερώσεις γιατί επηρεάζουν την κύηση. Θα έχεις αυξημένη όρεξη και παραπάνω πείνα και πρήξιμο. Κ επίσης έχει σημασία αν παίρνεις αλλά συμπληρώματα να ρωτήσεις το γιατρό σου πως να τα παίρνεις γιατί επηρεάζουν την απορρόφηση της θυροξινης και του Τ3.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια! Πώς είστε;

Τελικά θα πρέπει να κάνω δεύτερο χειρουργείο για να αφαιρέσω αυτό που βρήκαμε στον υπέρηχο! 
Τον Δεκέμβριο ζήτησα να κάνουμε παρακέντηση βγήκε θετική. Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι θέλει να κάνουμε παρόλα αυτά κανονικά το follow up γιατί το ότι βγήκε θετικό δεν σήμαινε απαραίτητα χειρουργείο(η παρακέντηση έγινε 8 μήνες μετά το θεραπευτικό ιώδιο).
Το ολόσωμο σπινθηρογράφημα δεν έδειξε καθήλωση και η θυρεοσφαιρίνη μετά από διέγερση είναι 0,01! 
Μου πρότειναν τον Κο Νάστο Κωνσταντίνο στο Ευγενιδειο. Μπορείτε να μου πείτε αν τον γνωρίζετε η την εμπειρία σας με άλλους χειρούργους; Χρειάζομαι κάποιον πολύ έμπειρο που θα λύσει το πρόβλημα οριστικά! Επίσης φοβάμαι πολύ τις επιπλοκές της δεύτερης επέμβασης. Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Πρώτη φορά εδώ και ήθελα να πάρω μια γνώμη..

ειμαι 36 χρόνων και εχω έναν οζο  εδώ και 25 χρόνια. Εχω και άλλους 3 αλλά ένας ήταν πάντα μεγαλούτσικους,  2.7  εκατοστά έφτασε κ αποφάσισα και εκανα παρακέντηση  και η γνωμάτευση έλεγε παρατηρήθηκαν θυλάκικα κύτταρα σε σπάνιες μικρές σφαιρικές και μικροθυλακιωδεις αθροίσεις η μονηρη πολυκύτταρη θηλομορφη ομάδα η μονηρη ο λίγοΚυτταρική θηλομορφη άθροιση με ηπίως διογκωμένους πυρήνες κ πύρινη αλληλοεπικάλυψη. Αιματηρό υπόστρωμα με ελάχιστο λεπτόρρευστο κολλοειδες. Μη διάγνωστικη ατυπια θυλακικων κυττάρων κατηγορία ΙΙΙ κατά το σύστημα  bethesda. 
ο γιατρός αυτος μου είπε να μην κάνω άλλο παιδί γιατί θα ανεβεί και άλλο και μετά θα χρειαστεί να το βγάλω κτλ….

επισης μου πρότεινε να το βγάλω για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο…

 στις αίματος όλα είναι στα όρια , δεν εχω πάρει ποτέ χάπια για θηροειδη. ¨

Με άγχωσε αρκετά αυτος ο γιατρός με όλα αυτά που μου είπε.
και ήθελα να πάρω και άλλη γνώμη.

εχετε κάποιον καλό γιατρό να μου προτείνετε?

μενω Αθηνα Ηλιουπολη 

και από ότι διάβασα την γνωμάτευση είμαι η κατηγορία 3 που ειναι επικίνδυνη σωστα? 
ως ποιο έμπειρες πείτε μου την γνώμη σας.

ευχαριστω πολύ 
 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Bethesda ΙΙΙ σημαίνει ένα 5-15% να υπάρχει κακοήθεια. Η βασική οδηγία είναι επανάληψη βιοψίας στο εξάμηνο ή αφαίρεση. Η κακοήθεια στον θυρεοειδή τις περισσότερες φορές δεν έχει καμία επίπτωση στις αιματολογικές (και γι'αυτό και ανιχνεύεται κατά βάση υπερηχογραφικά και μετά με βιοψία). Το κατά πόσο επηρεάζει η κύηση, δεν το ξέρω να σου είμαι ειλικρινής, υποθέτω κάτι θα ξέρει ο γιατρός παραπάνω. Μπορείς πάντα να πάρεις δεύτερη γνώμη (ο γιατρός μου εμένα είναι Αργυρούπολή), σε κάθε περίπτωση είναι κάτι που πρέπει να δεις πως θα το χειριστείς.


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...