Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

πρίν από 36 λεπτά , vtgian είπε:

Το link είναι το εξής: facebook.com/groups/290371279842180/?ref=share

Καρκίνος θυρεοειδούς αδένα - Ομάδα υποστήριξης

@ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 προσπάθησα να βρω τη δική σου, αλλά δεν τα κατάφερα :( 

 

 

Σου έκανα ήδη αίτημα..... Με τη δικιά μου ομάδα κάπου τα μπερδεψα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια ευχαριστω για τις διατροφικες συμβουλες!! Πειτε μου οτι επιτρεπεται κρασι γιατι αλλιως με βλεπω να τα παιζω: εχω δειπνα με δουλεια κ φανταστειτε τι πρεπει να κανω, οποτε ας πιω τουλαχιστον!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Lina456 είπε:

Κοριτσια ευχαριστω για τις διατροφικες συμβουλες!! Πειτε μου οτι επιτρεπεται κρασι γιατι αλλιως με βλεπω να τα παιζω: εχω δειπνα με δουλεια κ φανταστειτε τι πρεπει να κανω, οποτε ας πιω τουλαχιστον!

Ναι, βεβαίως και επιτρέπεται! Πιες άφοβα :)

  • Μου αρέσει 1

A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lina456 είπε:

Κοριτσια ευχαριστω για τις διατροφικες συμβουλες!! Πειτε μου οτι επιτρεπεται κρασι γιατι αλλιως με βλεπω να τα παιζω: εχω δειπνα με δουλεια κ φανταστειτε τι πρεπει να κανω, οποτε ας πιω τουλαχιστον!

Επιτρέπεται αλλά αν θυμάμαι καλά μόνο λευκό γιατί το κόκκινο έχει χρωστικές, ρώτα και τη γιατρό σου καλού κακού 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lina456 said:

Κοριτσια ευχαριστω για τις διατροφικες συμβουλες!! Πειτε μου οτι επιτρεπεται κρασι γιατι αλλιως με βλεπω να τα παιζω: εχω δειπνα με δουλεια κ φανταστειτε τι πρεπει να κανω, οποτε ας πιω τουλαχιστον!

Εγώ πίνω κανονικά- και καφέ. Η κοπέλα στη γραμματεία του Βολιωτόπουλου μου είπε αν δεν το γράφουμε δεν σας ανησυχεί όποτε go for it! :) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα στην παρέα!!Έκανα κι εγώ αίτημα στην ομάδα, δεχτείτε με καλέ!! @christina86 εμένα η δική μου ήταν 2,5 όταν έκανα το πρώτο ιώδιο και καταλαβαίνω πως νιώθεις!Και για μένα ήταν ότι χειρότερο (ακόμα και απο τη διάγνωση),έπεσε και μέσα στα Χριστούγεννα και ήμασταν όλοι χάλια ψυχολογικά!Αν και η δόση που θα πάρεις είναι μικρή, καλύτερα για το παιδάκι σου να μείνεις μακριά 3 εβδομάδες, σε μένα τουλάχιστον ήταν κάθετος ο Βολιοτοπουλος!Και όταν επέστρεψα πάλι κοιμόμουν στο σαλόνι για μια εβδομάδα ακόμα και δεν κάναμε πολλές αγκαλιές!

Άντε να τα λέμε και από το fb που είναι λίγο πιο άμεσα τα πράγματα!Σας φιλώ όλες!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Nansi S. said:

Καλησπέρα στην παρέα!!Έκανα κι εγώ αίτημα στην ομάδα, δεχτείτε με καλέ!! @christina86 εμένα η δική μου ήταν 2,5 όταν έκανα το πρώτο ιώδιο και καταλαβαίνω πως νιώθεις!Και για μένα ήταν ότι χειρότερο (ακόμα και απο τη διάγνωση),έπεσε και μέσα στα Χριστούγεννα και ήμασταν όλοι χάλια ψυχολογικά!Αν και η δόση που θα πάρεις είναι μικρή, καλύτερα για το παιδάκι σου να μείνεις μακριά 3 εβδομάδες, σε μένα τουλάχιστον ήταν κάθετος ο Βολιοτοπουλος!Και όταν επέστρεψα πάλι κοιμόμουν στο σαλόνι για μια εβδομάδα ακόμα και δεν κάναμε πολλές αγκαλιές!

Άντε να τα λέμε και από το fb που είναι λίγο πιο άμεσα τα πράγματα!Σας φιλώ όλες!!

Το θυμάμαι που μου το έλεγες- 2,5 πρέπει να είναι ακόμη πιο δύσκολο σαν ηλικία! Όταν επέστρεψες πως ήταν;

ξερεις τι, ακόμα και αυτό- ας με μετρήσουν στις 3 εβδομάδες να είμαι σίγουρη! Σε τόσο μικρή ηλικία, το να γυρίσω σπίτι σημαίνει πρακτικά ότι θα είναι βεντουζιτσα πάνω μου όποτε θα ήθελα να έχω μετρηθεί για σιγουρια- μετα το χειρουργείο σκεψου που δεν μπορούσα να τη σηκώσω υποτίθεται για κάποιες μέρες χάλαγε τον κόσμο! 

Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2022 at 9:58 ΠΜ, christina86 είπε:

Το θυμάμαι που μου το έλεγες- 2,5 πρέπει να είναι ακόμη πιο δύσκολο σαν ηλικία! Όταν επέστρεψες πως ήταν;

ξερεις τι, ακόμα και αυτό- ας με μετρήσουν στις 3 εβδομάδες να είμαι σίγουρη! Σε τόσο μικρή ηλικία, το να γυρίσω σπίτι σημαίνει πρακτικά ότι θα είναι βεντουζιτσα πάνω μου όποτε θα ήθελα να έχω μετρηθεί για σιγουρια- μετα το χειρουργείο σκεψου που δεν μπορούσα να τη σηκώσω υποτίθεται για κάποιες μέρες χάλαγε τον κόσμο! 

Σας έκανα κι εγώ στην ομάδα να τα λέμε εκειι!!!!!φιλάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους/ες,

Πρωτιστως να πω ότι σας διαβάζω από τον Νομεμβριο όπου ξεκίνησε και η δίκη μου ιστορία και μου κρατήσατε συντροφιά . Ευχομαι σε ολους καλή ανάρρωση και ότι καλύτερο.

Εν ολίγοις, μετά από παρακολούθηση 2 όζων κτλ έκανα αφαίρεση τον Ιανουάριο και την Τετάρτη θεραπεία με ιώδιο (ιδιωτικά) και βγήκα χθες. Μέχρι τώρα δεν είχα κάποια αξιοσημείωτη παρενέργεια από την όλη διαδικασία (ευτυχώς). Σήμερα το πρωί όμως που ξύπνησα έχω πρησμένα βλέφαρα.. Έχει τύχει σε κάποιον/α; Προσπαθώ να δω γενικά σε παλιότερες αναρτήσεις αλλά δεν έχω βρει κάτι..

Σας ευχαριστώ θερμά 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , AnastasiaTaf είπε:

Καλημέρα σε όλους/ες,

Πρωτιστως να πω ότι σας διαβάζω από τον Νομεμβριο όπου ξεκίνησε και η δίκη μου ιστορία και μου κρατήσατε συντροφιά . Ευχομαι σε ολους καλή ανάρρωση και ότι καλύτερο.

Εν ολίγοις, μετά από παρακολούθηση 2 όζων κτλ έκανα αφαίρεση τον Ιανουάριο και την Τετάρτη θεραπεία με ιώδιο (ιδιωτικά) και βγήκα χθες. Μέχρι τώρα δεν είχα κάποια αξιοσημείωτη παρενέργεια από την όλη διαδικασία (ευτυχώς). Σήμερα το πρωί όμως που ξύπνησα έχω πρησμένα βλέφαρα.. Έχει τύχει σε κάποιον/α; Προσπαθώ να δω γενικά σε παλιότερες αναρτήσεις αλλά δεν έχω βρει κάτι..

Σας ευχαριστώ θερμά 

Αναστασία καλημέρα!!! Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!! Η διακοπή του χαπιού και γενικότερα ο βαθύς υποθηροειδισμος που παθαίνει ο οργανισμός μας για να ακολουθήσει η θεραπεία του ιωδίου, ένα από τα συμπτώματα του είναι το πρήξιμο των βλεφάρων και κάτω από τα μάτια, φούσκωμα στην κοιλιά, στομάχι γιατί ο οργανισμός δεν μπορεί να κάνει καλή πέψη, έτσι αυτή την περίοδο βάζουμε και εύκολα κιλά κιλά γιατί ο μεταβολισμός δεν λειτουργεί, ίσως βουητό στα αυτιά, συναισθηματικά λίγο του τρελού, βέβαια αυτά τα συμπτώματα διαφέρουν από οργανισμό σε οργανισμό και στην κλίμακα που τα παθαίνει ο καθένας ή μπορεί και καθόλου. Όταν κάνεις και το ολόσωμο σπινθιρογραφημα θα ξεκινήσεις και το Τ4 αν δεν το έχεις ήδη ξεκινήσει και πετύχει ο γιατρός εξαρχής τη δόση σου σε κάνα μήνα αντε ενάμιση όλα θα αρχίσουν να υποχωρούν 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 said:

Αναστασία καλημέρα!!! Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!! Η διακοπή του χαπιού και γενικότερα ο βαθύς υποθηροειδισμος που παθαίνει ο οργανισμός μας για να ακολουθήσει η θεραπεία του ιωδίου, ένα από τα συμπτώματα του είναι το πρήξιμο των βλεφάρων και κάτω από τα μάτια, φούσκωμα στην κοιλιά, στομάχι γιατί ο οργανισμός δεν μπορεί να κάνει καλή πέψη, έτσι αυτή την περίοδο βάζουμε και εύκολα κιλά κιλά γιατί ο μεταβολισμός δεν λειτουργεί, ίσως βουητό στα αυτιά, συναισθηματικά λίγο του τρελού, βέβαια αυτά τα συμπτώματα διαφέρουν από οργανισμό σε οργανισμό και στην κλίμακα που τα παθαίνει ο καθένας ή μπορεί και καθόλου. Όταν κάνεις και το ολόσωμο σπινθιρογραφημα θα ξεκινήσεις και το Τ4 αν δεν το έχεις ήδη ξεκινήσει και πετύχει ο γιατρός εξαρχής τη δόση σου σε κάνα μήνα αντε ενάμιση όλα θα αρχίσουν να υποχωρούν 

Καλησπέρα @ΑΓΓΕΛΙΚΗ78

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την άμεση απάντηση, η αλήθεια είναι ότι τρόμαξα αρκετά, φοβηθηκα μην μου κλείσει το ένα ματι τελείως και ηθελα να πάρω και τον ενδοκρινολόγο μου αλλά λέω να το αφήσω για τώρα και να δω πως θα πάει. Έπαιρνα Τ3 μέχρι μια εβδομάδα πριν το ιώδιο, και η TSH την ημέρα εισαγωγης για ιώδιο ήταν 215 (με thyrogen) και από χθες ξεκίνησα Τ4 το οποίο καταλαβαίνω θα κάνει καιρό να δράσει. Αλλά συμπτώματα δεν έχω, για κιλά έχω χάσει κιόλας που ήμουν ήδη αδύνατη.. Και πάλι υπέρ ευχαριστώ για την απάντηση! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, AnastasiaTaf είπε:

Καλησπέρα @ΑΓΓΕΛΙΚΗ78

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την άμεση απάντηση, η αλήθεια είναι ότι τρόμαξα αρκετά, φοβηθηκα μην μου κλείσει το ένα ματι τελείως και ηθελα να πάρω και τον ενδοκρινολόγο μου αλλά λέω να το αφήσω για τώρα και να δω πως θα πάει. Έπαιρνα Τ3 μέχρι μια εβδομάδα πριν το ιώδιο, και η TSH την ημέρα εισαγωγης για ιώδιο ήταν 215 (με thyrogen) και από χθες ξεκίνησα Τ4 το οποίο καταλαβαίνω θα κάνει καιρό να δράσει. Αλλά συμπτώματα δεν έχω, για κιλά έχω χάσει κιόλας που ήμουν ήδη αδύνατη.. Και πάλι υπέρ ευχαριστώ για την απάντηση! 

215; πλάκα μου κάνεις!!! Εγώ ήταν 67 με διακοπή χαπιού και ήμουν αερόστατο... Φυσιολογικό είναι πάρε τηλέφωνο και τον ενδοκρινολογο σου να του το πεις έτσι για να ηρεμήσεις 

Link to comment
Share on other sites

@ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 υποχώρησε το πρήξιμο όποτε ηρέμησα.. είναι το πρώτο έντονο σύμπτωμα που έχω και ταραχτηκα. Σε ευχαριστώ και πάλι που ανταποκρίθηκες αμέσως στην ανάρτηση μου. Η αλήθεια είναι κάθε φορά που έχω η νομίζω ότι έχω κατι μπαίνω και διαβάζω σε αυτό το forum. Καθώς οι πληροφορίες από τους γιατρούς είναι ελάχιστες σχετικά και με έχετε βοηθήσει όλες σας χωρίς να το ξέρετε αρκετά..

Σας υπερευχαριστω και ελπιζω να μπορέσω να βοηθήσω και εγώ με την σειρά μου όπως μπορώ. 
Καλο βραδυ :) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , AnastasiaTaf είπε:

@ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 υποχώρησε το πρήξιμο όποτε ηρέμησα.. είναι το πρώτο έντονο σύμπτωμα που έχω και ταραχτηκα. Σε ευχαριστώ και πάλι που ανταποκρίθηκες αμέσως στην ανάρτηση μου. Η αλήθεια είναι κάθε φορά που έχω η νομίζω ότι έχω κατι μπαίνω και διαβάζω σε αυτό το forum. Καθώς οι πληροφορίες από τους γιατρούς είναι ελάχιστες σχετικά και με έχετε βοηθήσει όλες σας χωρίς να το ξέρετε αρκετά..

Σας υπερευχαριστω και ελπιζω να μπορέσω να βοηθήσω και εγώ με την σειρά μου όπως μπορώ. 
Καλο βραδυ :) 

Καλο βράδυ Αναστασία μου. Όντως οι πληροφορίες που μας παρέχουν δεν είναι αρκετές. Ότι χρειαστείς όλη η παρέα είναι εδώ για βοήθεια. Να είσαι καλά κορίτσι μου. Τα φιλιά μου 

Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2022 at 9:58 ΠΜ, christina86 είπε:

Το θυμάμαι που μου το έλεγες- 2,5 πρέπει να είναι ακόμη πιο δύσκολο σαν ηλικία! Όταν επέστρεψες πως ήταν;

ξερεις τι, ακόμα και αυτό- ας με μετρήσουν στις 3 εβδομάδες να είμαι σίγουρη! Σε τόσο μικρή ηλικία, το να γυρίσω σπίτι σημαίνει πρακτικά ότι θα είναι βεντουζιτσα πάνω μου όποτε θα ήθελα να έχω μετρηθεί για σιγουρια- μετα το χειρουργείο σκεψου που δεν μπορούσα να τη σηκώσω υποτίθεται για κάποιες μέρες χάλαγε τον κόσμο! 

Γειά σου Χριστίνα μου!!Την πρώτη φορά Ήταν εντάξει γιατί είχε ξεκινήσει παιδικό σταθμό,συνέχιζε το πρόγραμμα της οπότε δεν το πολύ κατάλαβε!Τη δεύτερη φορά που ήτανε σχεδόν 4 επηρεάστηκε πάρα πολύ!Έπεσε και στην αρχή της καραντίνας και δεν έβγαινε από το σπίτι και άλλαξε το παιδί!Έγινε επιθετικό γιατί αναπόφευκτα έβλεπε και πολύ τηλεόραση της έλειπα κι εγώ και όταν γύρισα μας πήρε καιρό να επανελθει!Για αρκετό διάστημα ξυπνουσε τι βράδυ να βεβαιωθεί ότι είμαι σπίτι και ακόμα και τώρα το αναφέρει!Τα Χριστούγεννα που μπήκα να γεννήσω επανήλθε το άγχος της αποχώρησης μου και μου το ανέφερε πάλι!Πιστεύω η δική σου που είναι μικρότερη θα είναι καλύτερα!Να της μιλάς πολύ και να την βεβαιωνεις ότι θα γυρίσεις σύντομα!Ίσως βοηθήσει να φτιάξετε και ένα ημερολόγιο και να σβήνει τις ημέρες...Ααααχ μανούλα κουράγιο, θα περάσει και θα έρθουν πιο όμορφες μέρες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...