Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Ιουλίου 2018


Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσια μου και καλή εβδομάδα!

Εγω κοριτσια μου συμπληρώνω σήμερα 6+5 και είμαι περδίκι λες και δεν είχα τπτ αφού εχτές έβγαλα όλα τα σωθικά μου σήμερα νιώθω μια χαρά.Εμενα ραντεβού τώρα με έβαλε την άλλη Πέμπτη στην αρχή με παρακολουθούσε κάθε μια βδομάδα από όταν ακούσαμε τη καρδουλα με έβαλε σε 2 βδομαδες! Προσπαθώ να αποβάλλω το άγχος κοριτσια μου γτ αλλιώς δεν θα τη παλέψω 

Ηθελα να σας πω κάτι άσχετο που δεν το έχω γράψει ακόμα όταν έμαθα ότι είναι έγκυος πήρα αμέσως το γιατρό κανονικά κάναμε ραντεβού την επόμενη μέρα πήρα πάλι τεστ και βγήκε πιο αχνό από την προηγούμενη μέρα !τι με θέλετε εμένα κοριτσια τρελάθηκα είπα πάλι τα ίδια !και πήρα αρων αρων τον γιατρό για να το πω ο ίδιος μου είπε οι δεν τρέχει τπτ ότι τα τεστ ήταν διαφορετικά και μου έγραψε χωρίς να χω κάνει καν χοριακη προγεστερονη!ηθελα να ρωτήσω αν ξέρετε σε τι βοηθάει.

 

 

@boukitsa123περιμένουμε νέα σου ηρθε η μεγάλη μέρα επιτέλους !! Τι ώρα έχεις ραντεβού;

@Koulouri κι εγώ δεν έχω τίποτα από συμπτώματα μόνο το στήθος πρισμενο όπως όταν περίμενα περίοδο και το νιώθω παραπάνω ευαίσθητο τον ξυπνάω το πρωί !

@anastella καλημερααααα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 935
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 4/12/2017 at 5:00 ΜΜ, Koulouri είπε:

Γεια σας κορίτσια κι από μένα! Έχω πάρα πολύ καιρό να γράψω στο φόρουμ αλλά το παρακολουθώ ανελλιπώς. 

Έχω μια κόρη τριών ετών και είμαι έγκυος 5 εβδομάδων, οπότε μάλλον θα γίνω μαμά (ξανά) - Θεόυ θέλοντος!!! - αρχές Αυγούστου αλλά επειδή φτιάξατε εδώ παρεάκι είπα να τρυπώσω κι εγώ! :) 

Αύριο έχω ραντεβού για τον πρώτο μας υπέρηχο. Τι λέτε, θα δούμε κάτι;

Να πω ότι έχω γεννήσει με καισαρική και επιδιώκω να γεννήσω φυσιολογικά αυτή τη φορά. Για να δούμε, θα τα καταφέρω;

Από συμπτώματα, τίποτα προς το παρόν. Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα καθόλου.

Εύχομαι για όλες μας να έρθουν με το καλό τα μωράκια μας και εμείς να είμαστε υγιείς για να τα χαρούμε!

Καλησπέρα κοπέλα μου..Και εγώ αρχές Αυγούστου θα γεννήσω...Ειμαι στις 5.5 εβδομάδες και εγώ ως τώρα όλα καλα...Θα δείξει βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

 @Dinaki94  ξερω οτι προγεστερονη παίρνουν πολλες εγκυουλες. Ειναι ορμονη που εκκρινει ο οργανισμος μας, ξερω οτι βοηθαει τα παντα στα αρχικά σταδια της εγκυμοσυνης. Το δίνουν κ σε περίπτωση μικρης αιμορραγίας ή αποκολλησης.. Αλλα το δίνουν κ χωρις λογο, απλα προληπτικά. Αυτα ξερω. Αλλα ας με διορθωσει κ καποια κοπελα που ισως ξερει καλυτερα. Περασε η γαστρεντεριτιδα; ευτυχως κραταει λιγο. 

@Niki1989 καλως μας ηρθες. Πρωτη σου εγκυμοσυνη; εσυ απο συμπτωματα πως εισαι; κοντα ειμαστε, εγω εχω πητ 31/07. Ειμαι τωρα σχεδον 7 εβδομαδων. 


BiJ9p2.pnguWCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρώτη  μου εγκυμοσύνη....Μια χαρά ειμαι, μονο έχω τρομερή υπνηλία, και όλα τα κλασσικά, πρήξιμο και πόνος στο στήθος...Μου έχει κόπει η όρεξη, αλλα πιστεύω είναι απο το άγχος και έχει γινει κόμπος το στομάχι μου...Και έχω έντονη επιθυμία για ξινό, δεν ξέρω αν κάνει αλλά εχθές έφαγα μισο λεμόνι..Δεν αντέχω!!Εσυ μέχρι τώρα πως εισαι; απο συμπτώματα; 

πρίν από 11 λεπτά , anastella είπε:

 @Dinaki94  ξερω οτι προγεστερονη παίρνουν πολλες εγκυουλες. Ειναι ορμονη που εκκρινει ο οργανισμος μας, ξερω οτι βοηθαει τα παντα στα αρχικά σταδια της εγκυμοσυνης. Το δίνουν κ σε περίπτωση μικρης αιμορραγίας ή αποκολλησης.. Αλλα το δίνουν κ χωρις λογο, απλα προληπτικά. Αυτα ξερω. Αλλα ας με διορθωσει κ καποια κοπελα που ισως ξερει καλυτερα. Περασε η γαστρεντεριτιδα; ευτυχως κραταει λιγο. 

@Niki1989 καλως μας ηρθες. Πρωτη σου εγκυμοσυνη; εσυ απο συμπτωματα πως εισαι; κοντα ειμαστε, εγω εχω πητ 31/07. Ειμαι τωρα σχεδον 7 εβδομαδων. 

Α σήμερα έχω το πρώτο μου ραντεβού με τον γιατρό..Εχώ πολύ άγχος...Να ρωτήσω κάτι; ο σύντροφος μπορεί να μπει στην εξέταση; 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι η δεύτερη εγκυμοσυνη μου, εχω αλλο ενα κοριτσάκι 1 ετους. Μεχρι στιγμης, απο συμπτωματα μηδαμινα.. Μονο ελαφρια πονακια στη κοιλια.. Ετσι ησυχα ημουν κ την πρωτη φορα. Τωρα περιμένω το ραντεβού μου την Πέμπτη κ εχω πολυ αγχος. Εσυ ποτε εχεις;;; 

  • Μου αρέσει 1

BiJ9p2.pnguWCbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Dinaki94 εγω πηρα 2 μερες προγεστερονη κολπικα επειδη γυρω στην 7η εβδομαδα ειχα ελαχιστη βλεννη με καφε χρωμα (οσο ενα στραγαλι φαντασου). Μετα δεν εμφανιστηκε ξανα και ο γιατρος μου τη σταματησε. Τη δινουν και για ενισχυση, προληπτικα, οποτε σε σενα μαλλον ετσι το σκεφτηκε, δεν ειναι κακο παντως, καλο κανει!

Καλησπέρα σε ολα τα κοριτσια!! @boukitsa123 περιμενουμε νεα σου!! :)

Σημερα κοριτσια μπηκα στην 9η εβδομαδα! Εχω λιγη αγωνια, παροτι την Πεμπτη ειδαμε το φασολακι, και πρεπει να περιμενω μεχρι την αλλη Πεμπτη! Παντα ετσι θα ειμαστε απο το ενα ραντεβου στο αλλο; :-P Νεο συμπτωμα που μου εμφανιστηκε: νευρα! Εχω αρκετα κακη διαθεση, ισως με εχει κουρασει η ναυτια και η ανορεξια, το οτι πραγματικα μυριζουν ολα γυρω μου ασχημα και εντονα, το οτι ειμαι τοσες μερες με ιωση, το οτι στα ιδιαιτερα διακρινω μια αναισθησια (πας για εμετο στην τουαλετα τους, δεν μπορεις να περπατησεις και παρ' ολα αυτα δε σε στελνουν σπιτι σου αλλα περιμενουν να τελειωσεις το μαθημα γιατι δινει τεστ το παιδι)... Θυμαμαι ομως οτι ολα αυτα ειναι επειδη "ετοιμαζεται" το μωρο μου και χαλαρωνω! Ξερω οτι αξιζει τον κοπο και η ταλαιπωρια ειναι προσωρινη! Ελπιζω σε κανενα μηνα που θα εχω τελειωσει το α' τριμηνο να αισθανομαι καλυτερα!

Περιμενουμε νεα απο αλλες κοπελες;


Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , anastella είπε:

Εμενα ειναι η δεύτερη εγκυμοσυνη μου, εχω αλλο ενα κοριτσάκι 1 ετους. Μεχρι στιγμης, απο συμπτωματα μηδαμινα.. Μονο ελαφρια πονακια στη κοιλια.. Ετσι ησυχα ημουν κ την πρωτη φορα. Τωρα περιμένω το ραντεβού μου την Πέμπτη κ εχω πολυ αγχος. Εσυ ποτε εχεις;;; 

Σήμερα έχω το πρωτο μου ραντεβου..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο θα περιμένουμε νεακια!!! 

Υπερηχο κολπικο θα κανεις. Κ λογικα θα σου γραψει να κανεις κ εξετασεις αίματος. Προγεννητικο ελεγχο. 


BiJ9p2.pnguWCbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 5 λεπτά , anastella είπε:

Με το καλο θα περιμένουμε νεακια!!! 

Υπερηχο κολπικο θα κανεις. Κ λογικα θα σου γραψει να κανεις κ εξετασεις αίματος. Προγεννητικο ελεγχο. 

Επειδή εγώ είχα πρόσφατο θέμα με τους μύκητες και γενικά με βασανιζουν συνεχως αλλά τωρα δεν έχω σύμπτώματα..Μήπως να του το πω; όποτε με εξέταζε πάντα μου εβρισκε...

Link to comment
Share on other sites

@Antila δυσκολο αυτο που περιγραφεις, με τοση ναυτια κ αναγουλα πως να μην εχεις νευρα; ειδικα αμα δεν εχεις κ κατανόηση στο επαγγελματικό περιβάλλον... Ειναι δυσκολο. Υπομονή, οπου να ναι θα αρχίσεις να νιωθεις καλυτερα. Θυμησε μου ποτε εχεις ραντεβου εσυ;; 

Εγω κοριτσια εχω πολυ. Κλαμα. Στο ασχετο εκει που καθομαι, βλέπω μια διαφήμιση κ τσουπ.. Κλαματα. Μου μιλαει καποιος λιγο καπως, παλι κλαματα. Ελα χριστε μου δηλαδη.. 

@Niki1989 πες του το ναι, ισως σε εξετασει κ κρίνει οτι πρεπει να παρεις κατι.. Ααααν εχεις μυκητες δηλαδη. 

  • Μου αρέσει 1

BiJ9p2.pnguWCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

103 παλμοί κορίτσια μου θα τρελαθώ δεν περιγράφω άλλο το εμβρυάκι είναι 6+3 λίγο μικρότερο δηλαδή από τις εβδομάδες μου με βάση ΤΕΡ που είμαι 7+1 αλλά ο γιατρός ήταν πολύ ενθαρρυντικός 

@Antila καλοί οι παλμοί πως τους βλέπεις; 

Μου δώσατε τόση αισιοδοξία όλες σας τώρα ραντεβού σε 1 εβδομάδα και πρώτα ο Θεός θα κλείσουμε αυχενική την άλλη φορά. Καλώς ήρθες Νίκη @Niki1989 δεν πρόλαβα να δω το πρώτο σου περιμένεις;;

Είστε όλες αστέρια :)

  • Μου αρέσει 2

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , boukitsa123 είπε:

103 παλμοί κορίτσια μου θα τρελαθώ δεν περιγράφω άλλο το εμβρυάκι είναι 6+3 λίγο μικρότερο δηλαδή από τις εβδομάδες μου με βάση ΤΕΡ που είμαι 7+1 αλλά ο γιατρός ήταν πολύ ενθαρρυντικός 

@Antila καλοί οι παλμοί πως τους βλέπεις; 

Μου δώσατε τόση αισιοδοξία όλες σας τώρα ραντεβού σε 1 εβδομάδα και πρώτα ο Θεός θα κλείσουμε αυχενική την άλλη φορά. Καλώς ήρθες Νίκη @Niki1989 δεν πρόλαβα να δω το πρώτο σου περιμένεις;;

Είστε όλες αστέρια :)

Μπραβο κοριτσι μου!!! :wub::-D Πολυ ευχαριστα τα νεα σου, χαρηκα παρα πολυ!! Θα εγινε πιο μετα η ωορρηξια σου αρα και η συλληψη, γι αυτο θα στο βγαζει λιγο πιο μικρο, ο γιατρος φυσικα και ηταν ενθαρρυντικος γιατι εχετε τους σωστους παλμους για αυτη την εβδομαδα, μπραβοοο!!! Βρηκα σε ενα γυναικολογικο σαιτ:

6η εβδομαδα: το εμβρυο εχει κεφαλογλουτιαιο μηκος (απο το κεφαλι μεχρι τους γλουτους): 5-10 mm. Ο καρδιακος παλμος ειναι εμφανης (100/min). Θα γινει ταχυτερος τις επομενες εβδομαδες.

Εννοειται παιζουν αποκλισεις κ στα χιλιοστα κ στους παλμους ειπε ο γιατρος μου οταν τον ειχα ρωτησει, για να μην ανησυχουμε, αλλα ειδες οτι εισαι ακριβως στη σωστη καρδουλα! Χιχι, τελεια! Την αλλη βδομαδα θα δειτε που θα ειναι πιο γρηγοροι οι παλμοι! Κι εμεις απο 6+3 ανεβηκαμε στην 8+3 κατα 40 παλμους! Εχε ετοιμο κινητο για ηχογραφηση, εγω το ξεχασα την αλλη φορα αλλα θα το κανω την επομενη Πεμπτη που εχω παλι ραντεβου! Θα με δει μαλλον με κοιλιακο υπερηχο για πρωτη φορα τοτε. Εινα φανταστικο το ΝΤΟΥΠ ΝΤΟΥΠ ΝΤΟΥΠ!

β
1 hour ago, anastella είπε:

@Antila δυσκολο αυτο που περιγραφεις, με τοση ναυτια κ αναγουλα πως να μην εχεις νευρα; ειδικα αμα δεν εχεις κ κατανόηση στο επαγγελματικό περιβάλλον... Ειναι δυσκολο. Υπομονή, οπου να ναι θα αρχίσεις να νιωθεις καλυτερα. Θυμησε μου ποτε εχεις ραντεβου εσυ;; 

Εγω κοριτσια εχω πολυ. Κλαμα. Στο ασχετο εκει που καθομαι, βλέπω μια διαφήμιση κ τσουπ.. Κλαματα. Μου μιλαει καποιος λιγο καπως, παλι κλαματα. Ελα χριστε μου δηλαδη..

Ραντεβου την αλλη Πεμπτη που θα ειμαι 10+3. Ευχαριστω για την ενθαρρυνση κοριτσι μου!! Κι εγω κλαιω πανευκολα.. Στην τηλεοραση, στις ειδησεις, σε διαφημισεις, περνωντας εξω απο μαγαζια (οχι απαραιτητα με βρεφικα ειδη!!), με τραγουδια ή απλως εκει που καθομαι. Και δεν ειμαι κλαψιαρα καθολου! Ειμαστε πιο ευσυγκινητες λογω ορμονων και θα θυμομαστε οτι θα περασει κι αυτο, κι οσο μπορουμε να εκλογικευουμε τα πραγματα αν καποια στιγμη νιωσουμε να "ξεφευγουμε", χαχα.


Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , boukitsa123 είπε:

103 παλμοί κορίτσια μου θα τρελαθώ δεν περιγράφω άλλο το εμβρυάκι είναι 6+3 λίγο μικρότερο δηλαδή από τις εβδομάδες μου με βάση ΤΕΡ που είμαι 7+1 αλλά ο γιατρός ήταν πολύ ενθαρρυντικός 

@Antila καλοί οι παλμοί πως τους βλέπεις; 

Μου δώσατε τόση αισιοδοξία όλες σας τώρα ραντεβού σε 1 εβδομάδα και πρώτα ο Θεός θα κλείσουμε αυχενική την άλλη φορά. Καλώς ήρθες Νίκη @Niki1989 δεν πρόλαβα να δω το πρώτο σου περιμένεις;;

Είστε όλες αστέρια :)

Ναι το πρώτο μου....!!! <3 <3...Δεν το εχω συνειδητοποιήσει ακόμα βέβαια...Νομιζω μολις θα αρχισει να μεγαλωνει η κοιλιά μου θα το καταλάβω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...