Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Giouli36 είπε:

      Αχ κορίτσι μου το για πότε μεγάλωσαν ούτε που το καταλαβα και γω!!

      Εγώ συνελαβα φυσιολογικά μετά από 3 διεγερσεις και εξωσωματικες στις οποίες μετά βίας μου έμενε ένα έμβρυο για νσ μεταφέρω(τα καλά της επαρχίας και του δημοσίου νοσοκομείου). Στο τέλος μετά από την τρίτη τελευταία εξωσωματικη όταν έμεινα φυσιολογικά έγκυος και παλινδρομησε είπα θα κάνω μια προσπάθεια σε κέντρο της Αθήνας αλλά με πρόλαβε ο μικρός!!!!

      Οπότε δεν έχω κανένα έμβρυο και να σου πω την αλήθεια μου δε νομίζω ότι έχω τις ψυχικές αντοχές για να μπω πάλι σ'αυτη τη διαδικασία και εγώ και ο σύζυγος!!

      Όταν γεννήθηκε ο μικρός είχα πει σ'ευχαριστω Θεέ μου που μου έφερες τον μικρό, τώρα όσο περνάει ο καιρός σκέφτομαι ότι θέλω ένα αδερφάκι για τν μικρούλι για να μην είναι μόνος του μεγαλώνοντας, αλλά έχουμε πει αν  μας κάτσει φυσιολογικά, που το θεωρώ πολύ πολύ δύσκολο γιατί περνάει και ο καιρός και κοντεύω τα 40!!!

      Εν τω μεταξυ θυμάμαι ότι στην εγκυμοσυνη σου έκανες καθε μέρα εμετό και γενικά δεν πρέπει να πέρασες πολύ καλα!!Σου βγάζω τκ καπελο!!!Τι είμαστε εμείς οι μανάδες, τι περνάμε για να φέρουμε στη ζωή αυτά τα μικροσκοπικά πλασματακια σε πρώτη φάση!!Χαρά στο κουράγιο σου❤️!!

      Ναι έκανα εμετούς μέχρι την ημέρα που γέννησα,αλλά δεν πειράζει, τουλάχιστον δεν έπαθα υπερεμεση και δεν νοσηλεύτηκα🙂 Είχα πάθει και οξεία τενοντίτιδα στο ένα χέρι και ήπια στο άλλο, ήμουν με νάρθηκα τους τελευταίους 3μηνες,ήταν δύσκολο.Λογω των ορμονών και αυτό όπως μου είχε πει ο ορθοπεδικός🤷

      Αχ εχουμε και ίδια ηλικία βλέπω και εγώ 39 είμαι και είπα πως αν είναι να κανω κ άλλο μωράκι, τώρα είναι η στιγμή,γιατί με χαμηλή ΑΜΗ και γενικά με όχι καλή ανταπόκριση στα φάρμακα,δεν έχω και πολλά περιθώρια. Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποκτήσεις κ άλλο παιδάκι αν το θέλεις και να έχεις κάθε ευτυχία! Το αξίζεις 🥰Εφόσον έμεινες φυσιολογικά έγκυος μια φορά,γιατί όχι και μια δεύτερη?Όλα είναι πιθανά 

Μανούλες Ιουλίου 2018


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Alex_mfpm είπε:

antilla στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα και εγω κάποια τέτοια που βέβαια με άγχωναν αλλά όλα πήγαν καλά... νομίζω πως το χειρίζεσαι αρκετά ψύχραιμα και όντως αν δεν ξαναδείς όλα οκ

Σ ευχαριστω κοριτσι μου!! Μεχρι στιγμης δεν ξαναειδα τιποτα, θα συνεχισω το ουτροτζεσταν μου και βλεπουμε, θεωρω πως ολα καλα :)

4 ώρες πρίν, Depy@@ είπε:

@Antila όσο μπορείς να ξεκουράζεσαι!!! Δουλεύεις?

Να σας ρωτήσω κ κάτι λίγο πιο προσωπικό?επαφές έχετε?

Καλησπερα Ντεπυ μου! Ναι, δουλευω, ειμαι φιλολογος και κανω ιδιαιτερα. Το καλο ειναι οτι μπορω καποιες φορες να προσαρμοσω τη δουλεια μου αν πχ δεν αισθανομαι καλα, το κακο ειναι οτι ειναι περιοδος διαγωνισματων, εχω κ αρκετους μαθητες, κ δε μπορω να τη γλυτωσω με τιποτα! Δηλαδη δε μπορω να ακυρωσω, μονο να αναβαλω... Ειναι η τριτη εβδομαδα σερι που δουλευω και ΣΚ λογω αναπληρωσεων. Αυτο, μαζι με τη συνεχη ναυτια και την εξαντληση απο την ελλειπη διατροφη με εχουν κουρασει αρκετα! Συν την ιωση που καποιο παλιοπαιδακι θα μου κολλησε, χαχα.. Σημερα μαλιστα πηγα σε ενα μαθημα που ξερουν οτι ειμαι εγκυος, κ το παιδι ηταν αρρωστο! Με μυξα και βηχα! Θυμωσα παρα πολυ, δε σεβονται τιποτα δυστυχως καποιοι ανθρωποι :( .

Οσο για τις επαφες, εμεις οχι. Φοβαμαι αρκετα, οπως κ ο αντρας μου, γιατι ειχαμε την παλινδρομη το καλοκαιρι και θελουμε πρωτα να σιγουρευτουμε οτι περναει με ασφαλεια το πρωτο τριμηνο κ μετα να εχουμε επαφες! Αλλα ορεξεις εχω, δε μπορω να το κρυψω.. Ομως κανω υπομονη!! Δεν εχω καν ρωτησει το γιατρο αν επιτρεπεται, γιατι ακομη κι αν μου πει ναι, εμεις παλι δε θα κανουμε νομιζω ακομη!

2 ώρες πρίν, Agatte είπε:

Καλησπέρα κι από εμένα! 

Περιμένω μέρες τώρα να ανοίξει το cafe του Αυγούστου και μόλις τώρα είδα πως είναι με του Ιουλίου.  

Τις τελευταίες μέρες έμαθα για την εγκυμοσύνη και μεθαύριο έχω τον πρώτο υπέρηχο. Έχω ένα γιο 6 ετών και ελπίζω πως όλα θα πάνε καλά. Είμαι 35 χρονών και με αγχώνει και η ηλικία μου λίγο. ΤΕΡ είχα στις 5/11.

Καλως την κοπελα στην παρεα μας!! :) Μαλλον δεν εχει ανοιξει καποιος ακομη το cafe Αυγουστου και γι' αυτο ηρθαν τα κοριτσια απο δω, εμας δεν μας πειραζει, χαχα!! Αν φτιαχτει cafe Αυγουστου και θελησετε να γραφετε κι εκει, εννοειται! Κατα τ' αλλα, εμενα προσωπικα μ' αρεσουν οι μεγαλες παρεες! Με το καλο το μωρακι σου και να χαιρεσαι τον γιο σου! Μην φοβασαι για την ηλικια, εισαι πολυ καλα 35 ετων, τοτε ξεκινανε οι περισσοτερες! Θα σε βαλω στο πινακακι με την ΤΕΡ σου και μολις πας για υπερηχο πες μας και ΠΗΤ να συμπληρωσω! Ολα να πανε τελεια! Ειχες κανονικο κυκλο; Ποσο πιστευεις θα εισαι οταν πας για υπερηχο;


Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 935
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 11 λεπτά , Antila είπε:

Σ ευχαριστω κοριτσι μου!! Μεχρι στιγμης δεν ξαναειδα τιποτα, θα συνεχισω το ουτροτζεσταν μου και βλεπουμε, θεωρω πως ολα καλα :)

Καλησπερα Ντεπυ μου! Ναι, δουλευω, ειμαι φιλολογος και κανω ιδιαιτερα. Το καλο ειναι οτι μπορω καποιες φορες να προσαρμοσω τη δουλεια μου αν πχ δεν αισθανομαι καλα, το κακο ειναι οτι ειναι περιοδος διαγωνισματων, εχω κ αρκετους μαθητες, κ δε μπορω να τη γλυτωσω με τιποτα! Δηλαδη δε μπορω να ακυρωσω, μονο να αναβαλω... Ειναι η τριτη εβδομαδα σερι που δουλευω και ΣΚ λογω αναπληρωσεων. Αυτο, μαζι με τη συνεχη ναυτια και την εξαντληση απο την ελλειπη διατροφη με εχουν κουρασει αρκετα! Συν την ιωση που καποιο παλιοπαιδακι θα μου κολλησε, χαχα.. Σημερα μαλιστα πηγα σε ενα μαθημα που ξερουν οτι ειμαι εγκυος, κ το παιδι ηταν αρρωστο! Με μυξα και βηχα! Θυμωσα παρα πολυ, δε σεβονται τιποτα δυστυχως καποιοι ανθρωποι :( .

Οσο για τις επαφες, εμεις οχι. Φοβαμαι αρκετα, οπως κ ο αντρας μου, γιατι ειχαμε την παλινδρομη το καλοκαιρι και θελουμε πρωτα να σιγουρευτουμε οτι περναει με ασφαλεια το πρωτο τριμηνο κ μετα να εχουμε επαφες! Αλλα ορεξεις εχω, δε μπορω να το κρυψω.. Ομως κανω υπομονη!! Δεν εχω καν ρωτησει το γιατρο αν επιτρεπεται, γιατι ακομη κι αν μου πει ναι, εμεις παλι δε θα κανουμε νομιζω ακομη!

Καλως την κοπελα στην παρεα μας!! :) Μαλλον δεν εχει ανοιξει καποιος ακομη το cafe Αυγουστου και γι' αυτο ηρθαν τα κοριτσια απο δω, εμας δεν μας πειραζει, χαχα!! Αν φτιαχτει cafe Αυγουστου και θελησετε να γραφετε κι εκει, εννοειται! Κατα τ' αλλα, εμενα προσωπικα μ' αρεσουν οι μεγαλες παρεες! Με το καλο το μωρακι σου και να χαιρεσαι τον γιο σου! Μην φοβασαι για την ηλικια, εισαι πολυ καλα 35 ετων, τοτε ξεκινανε οι περισσοτερες! Θα σε βαλω στο πινακακι με την ΤΕΡ σου και μολις πας για υπερηχο πες μας και ΠΗΤ να συμπληρωσω! Ολα να πανε τελεια! Ειχες κανονικο κυκλο; Ποσο πιστευεις θα εισαι οταν πας για υπερηχο;

@Antila αχ κορίτσι μου μερικοί άνθρωποι είναι πολύ βλάκες!! Στην τελική έχε μαζί σου μάσκα για τέτοιες περιπτώσεις!!! Χαχα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Depy@@ είπε:

@Antila αχ κορίτσι μου μερικοί άνθρωποι είναι πολύ βλάκες!! Στην τελική έχε μαζί σου μάσκα για τέτοιες περιπτώσεις!!! Χαχα

Το τι βλεπουν τα ματια σου στα ιδιαιτερα, δε λεγεται! Βλεπω για να μαθαινω και να μην κανω τα ιδια λαθη, χαχα! Ναι, σοβαρα θα εχω μασκα μαζι, γιατι θελω να αποφυγω να παρω αντιβιωση κτλ, και ο χειμωνας προβλεπεται μακρυς και γεματος ιωσεις! :-P Τωρα μολις αναρρωνω απο την προηγουμενη ιωση που κουβαλαω απο την Πεμπτη, και με εβγαλε νοκ αουτ (ενω συνηθως τις περναω χωρις να το καταλαβω - θα οφειλεται και στην εγκυμοσυνη λογικα, αλλα και στην γενικοτερη αδυναμια επειδη δεν τρωω καλα).

Εσεις ποτε εχετε ξανα ραντεβου κοριτσι μου; Θυμισε μου ποτε ακουσατε καρδουλα!! :wub:


Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Antila είπε:

Το τι βλεπουν τα ματια σου στα ιδιαιτερα, δε λεγεται! Βλεπω για να μαθαινω και να μην κανω τα ιδια λαθη, χαχα! Ναι, σοβαρα θα εχω μασκα μαζι, γιατι θελω να αποφυγω να παρω αντιβιωση κτλ, και ο χειμωνας προβλεπεται μακρυς και γεματος ιωσεις! :-P Τωρα μολις αναρρωνω απο την προηγουμενη ιωση που κουβαλαω απο την Πεμπτη, και με εβγαλε νοκ αουτ (ενω συνηθως τις περναω χωρις να το καταλαβω - θα οφειλεται και στην εγκυμοσυνη λογικα, αλλα και στην γενικοτερη αδυναμια επειδη δεν τρωω καλα).

Εσεις ποτε εχετε ξανα ραντεβου κοριτσι μου; Θυμισε μου ποτε ακουσατε καρδουλα!! :wub:

6 Δεκεμβρίου ακούσαμε και τώρα έχουμε ραντεβού στις 28 Δεκεμβρίου πάλι για αυχενική είπε αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εφικτό στο ιατρείο του. Τι να σου πω. Γιάννης πάω Γιάννης έρχομαι μάλλον

Επίσης θέλω να σας ρωτήσω τι θα κάνουμε για τις ραγαδες στην κοιλιά όταν με το καλό αρχίσει να φουσκώνει? Καμία γνώμη από τις ήδη μανουλες? Άρχισα να βάζω βαζελίνη αλλά μια φίλη μου είπε όχι καλύτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Α κλεισατε ηδη εσεις αυχενικη, ναι! Ποσων εβδομαδων εννοω ακουσατε καρδουλα; Εμενα μου εβαλε αυχενικη 4/1, κοντα ειμαστε! :):)

Αν τα εχουμε ξαναπει αυτα, με συγχωρεις, εχω και αφηρημαδα πολυ εντονη ως συμπτωμα εγκυμοσυνης, χαχα :-P:oops:


Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , Antila είπε:

Α κλεισατε ηδη εσεις αυχενικη, ναι! Ποσων εβδομαδων εννοω ακουσατε καρδουλα; Εμενα μου εβαλε αυχενικη 4/1, κοντα ειμαστε! :):)

Αν τα εχουμε ξαναπει αυτα, με συγχωρεις, εχω και αφηρημαδα πολυ εντονη ως συμπτωμα εγκυμοσυνης, χαχα :-P:oops:

Όταν πήγα το μηχάνημα με έβγαλε 8 βδομάδων & 5 ημερών, παραπάνω από ότι μου έλεγε ο γιατρός. Άρα τώρα είμαι 9 κ 5 ημερών με τελευταια περίοδο 13/10 . Εσύ πόσο είσαι? Μην νομίζεις ότι και εγώ τα θυμάμαι όλα!!! Χαχα μετρώντας τις βδομάδες είμαι μπροστά μια βδομάδα μεγαλώνει γρήγορα το πουλάκι μου!!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Depy@@ είπε:

Όταν πήγα το μηχάνημα με έβγαλε 8 βδομάδων & 5 ημερών, παραπάνω από ότι μου έλεγε ο γιατρός. Άρα τώρα είμαι 9 κ 5 ημερών με τελευταια περίοδο 13/10 . Εσύ πόσο είσαι? Μην νομίζεις ότι και εγώ τα θυμάμαι όλα!!! Χαχα μετρώντας τις βδομάδες είμαι μπροστά μια βδομάδα μεγαλώνει γρήγορα το πουλάκι μου!!

 

Αααα, ειμαστε παρεα εμεις :wub: πολυ χαρηκα!! Ειχα ΤΕΡ 14/10, νωρις συλληψη και μου το βγαζει κι εμενα λιγες μερες μεγαλυτερο! Σημερα ειμαι 9+1 (γιατι την Πεμπτη που μας περασε, με εβγαλε 8+3 ο υπερηχος, ενω με βαση την ΤΕΡ θα ημουν 7+5)! Θα με ξαναδει την αλλη Πεμπτη, 10+3, και η αυχενικη ειναι οταν θα ειμαι 12+3!

Καρδουλα ακουσαμε στην 6+1 (117 παλμους κ 4 χιλιοστα σπορακι!), ενω στην 8+3 ηταν 1,9 εκ. και 157 οι παλμοι! Ειδατε κ εσεις χερακια κ ποδαρακια να ξεφυτρωνουν;;

Εχω βρει αυτο το εργαλειο κοριτσια, δεν θα με αφησει να ποσταρω ολοκληρο το λινκ οποτε το βαζω κομμενο για να το ενωσετε:

ht  tps://www.gynaikology .gr/Πιθανή-ημερομηνία-τοκετού/

Ειναι πολυ χρησιμο γιατι σου ζηταει να βαλεις και τι διαρκεια εχει ο δικος σου κυκλος! Ολα τα αλλα που εχω βρει για υπολογισμο κυησης, μετρανε με βαση τις 28 μερες, ομως με εβγαζαν λαθος γιατι εχω ειχα 23 ημερων κυκλο! Με βαση αυτο εβγαλα την ΤΕΡ μου, ενω ο γιατρος μου εδωσε ΤΕΡ με βαση κυκλο 28 ημερων. Καλα, μικρη η διαφορα κ δεν εχει σημασια εννοειται, αλλωστε ειναι απλως μια πιθανοτητα αυτη η ημερομηνια! Απλως χαρηκα με το εργαλειακι κ ηθελα να το μοιραστω :)


Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Antila είπε:

Αααα, ειμαστε παρεα εμεις :wub: πολυ χαρηκα!! Ειχα ΤΕΡ 14/10, νωρις συλληψη και μου το βγαζει κι εμενα λιγες μερες μεγαλυτερο! Σημερα ειμαι 9+1 (γιατι την Πεμπτη που μας περασε, με εβγαλε 8+3 ο υπερηχος, ενω με βαση την ΤΕΡ θα ημουν 7+5)! Θα με ξαναδει την αλλη Πεμπτη, 10+3, και η αυχενικη ειναι οταν θα ειμαι 12+3!

Καρδουλα ακουσαμε στην 6+1 (117 παλμους κ 4 χιλιοστα σπορακι!), ενω στην 8+3 ηταν 1,9 εκ. και 157 οι παλμοι! Ειδατε κ εσεις χερακια κ ποδαρακια να ξεφυτρωνουν;;

Κάτσε γιατί τώρα ανησυχώ λιγάκι 5 χιλιοστά μας το έβγαλε νομίζω και παλμούς δεν μας είπε!! Πάντως κουκιδουλα δεν ήταν. Αχ πότε θα έρθει 28 του μήνα!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Depy@@ είπε:

Κάτσε γιατί τώρα ανησυχώ λιγάκι 5 χιλιοστά μας το έβγαλε νομίζω και παλμούς δεν μας είπε!! Πάντως κουκιδουλα δεν ήταν. Αχ πότε θα έρθει 28 του μήνα!!!

Καλε μην ανησυχεις!! Το εχω παθει κι εγω, αλλες μετρησεις εχει η καθεμια, αλλα δειχνουν οι υπερηχοι μας, ομως δεν μπορουν να συμβαδιζουν ολα τα σπορακια μεταξυ τους! Μην μου αγχωνεσαι καθολου, το ιδιο θα μας συμβαινει κ παρακατω που στην ιδια βδομαδα θα εχουν αλλα γραμμαρια κ μηκος τα μωρα μας, αλλα αυτο δε θα σημαινει τιποτα!

Επισης, επειδη ρωτησα το γιατρο πως βλεπει τη διαφορα μεταξυ ΤΕΡ κ υπερηχου, το μηχανημα δεν κανει "λαθος" σε αυτο που σου ειπε, γιατι κανει μετρησεις. Πχ σε βγαζει τοσων εβδομαδων κ ημερων, με βαση πραγματα που μετρησε, αν καταλαβα καλα! Αρα ο,τι σου ειπε ισχυει και ειναι τελεια! :wub:  :-D


Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Antila είπε:

Καλε μην ανησυχεις!! Το εχω παθει κι εγω, αλλες μετρησεις εχει η καθεμια, αλλα δειχνουν οι υπερηχοι μας, ομως δεν μπορουν να συμβαδιζουν ολα τα σπορακια μεταξυ τους! Μην μου αγχωνεσαι καθολου, το ιδιο θα μας συμβαινει κ παρακατω που στην ιδια βδομαδα θα εχουν αλλα γραμμαρια κ μηκος τα μωρα μας, αλλα αυτο δε θα σημαινει τιποτα!

Επισης, επειδη ρωτησα το γιατρο πως βλεπει τη διαφορα μεταξυ ΤΕΡ κ υπερηχου, το μηχανημα δεν κανει "λαθος" σε αυτο που σου ειπε, γιατι κανει μετρησεις. Πχ σε βγαζει τοσων εβδομαδων κ ημερων, με βαση πραγματα που μετρησε, αν καταλαβα καλα! Αρα ο,τι σου ειπε ισχυει και ειναι τελεια! :wub:  :-D

Μακάρι να είναι έτσι όπως μου τα λες!!! εδώ θα μαστε και θα τα συζητάμε!! Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 21 λεπτά , Depy@@ είπε:

Μακάρι να είναι έτσι όπως μου τα λες!!! εδώ θα μαστε και θα τα συζητάμε!! Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας!!!

Ετσι μου ειπε ο γιατρος :) ! Και να ξερεις, δε θα μου ελεγε ουτε εμενα παλμους αν δεν τον ρωταγα εγω, τον ρωταω λεπτομερειες κ δεν τον αφηνω να ξεφυγει, ενω ειμαι πολυ ντροπαλη γενικα, χαχα. Αυτο να κανεις κι εσυ αν σε χαλαρωνει, οταν ξαναπας ρωτα ο,τι θες! Πως μετραει το μηχανημα, τι ακριβως βλεπετε, το μηκος, την καρδουλα κτλ. Ειναι λογικο να θελουμε να γνωριζουμε τι συμβαινει μεσα μας! Ολα να μας πανε καλα, σε λιγους μηνες θα ρωταμε η μια την αλλη ποτε γεννησε και ποσα κιλα βγηκαν τα μωρα μας! Με το καλο σε ολες μας βρε κοριτσια... Θα τα λεμε και θα περναει ο καιρος πιο ευχαριστα!

2 ώρες πρίν, Koulouri είπε:

@Depy@@ εμάς δεν απαγόρευσε τις επαφές ο γιατρός. Ούτε η προηγούμενη γιατρός στην πρώτη εγκυμοσύνη. Βέβαια, δεν μπορώ να καταλάβω, αφού δεν θέλουν να κάνουν κολπικό υπέρηχο, το σεξ γιατί το επιτρέπουν;:confused: Βέβαια γίνεται μετά φόβου Θεού, τον έχω πρήξει τον άντρα μου, «όχι έτσι, μη, πιο σιγά, μήπως έτσι δεν κάνει», χαχαχα!

@Agatte καλωσόρισες, με το καλό! Πόσο είσαι τώρα; Έκανες υπέρηχο; 

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι; Με τον θυρεοειδή σας πώς πάτε; Όταν έμεινα έγκυος στην κόρη μου είχα γύρω στο 3 TSH αλλά η τότε γιατρός μου δεν μου ανέφερε κάτι. Μετά τη γέννα έπεσε στο 2,5 πάνω κάτω, δεν θυμάμαι ακριβώς. Από μόνη της. Τον Σεπτέμβριο έκανα γενικό τσεκάπ και η TSH βγήκε τσιμπημένη, κοντά στο 5. Όταν έμεινα έγκυος μαζί με τη χοριακή τσέκαρα και την TSH που είχε πέσει κάτω από το 4. Ο γιατρός δεν ανησύχησε ιδιαίτερα και στον πρεγεννητικό θα ξαναελέγξω TSH, FT3, FT4. Σκέφτομαι να περιμένω τα αποτελέσματα και τι θα πει ο γυναικολόγος. Λέτε να μου δημιουργήσει πρόβλημα, ή στο μωρό;

Γεια σου @Koulouri μου! Ρωτησα ΚΑΙ αυτο τον γιατρο μου, γιατι δε βαζει παραπανω ωρα να ακουσω την καρδουλα με τον κολπικο υπερηχο, δηλ. τι ενοχλει το μηχανημα (με τη λογικη οτι επαφες επιτρεπονται) ; Και μου ειπε οτι οι υπερηχοι που εκπεμπονται ενοχλουν το εμβρυο, και ειδικα οταν ενεργοποιει το συστημα του ηχου δυναμωνουν οι υπερηχοι, και αρα πρεπει με μετρο. Αλλιως το μωρακι δεχεται ζορι! Γι' αυτο καποιοι αποφευγουν τον κολπικο υπερηχο, κι οσοι δεν τον αποφευγουν το κανουν με μετρο!

Οσο για TSH, στην παλινδρομη ειχα 3 και θα τη ριχναμε με χαπια κατω απο 2,5 ειχε πει ο γιατρος (χωρις να το θεωρει επειγον), αλλα δεν το προλαβαμε το σπορακι. Τωρα εκανα TSH κ αντισωματα θυρεοειδους μαζι με την πρωτη χοριακη και ευτυχως ειχε παει μονη της στο 2,1. Ομως για καλο και για κακο μου την εγραψε ξανα (εγω το ζητησα) για να την εξετασω παλι μες στον Δεκεμβρη μαζι με καποιες αλλες εξετασεις (πχ τοξοπλασμα που δεν εχω αντισωματα). Εχω ακουσει οτι καμια φορα ανεβαινει στην κυηση και γι' αυτο την κοιταμε! Κατα τα αλλα ειμαι ασχετη με το θεμα γιατι δεν ειχε τυχει να ασχοληθω ξανα. Για να μην ανησυχησε ο γιατρος σου, ολα θα ειναι οκ! Καλο ειναι που θα την ελεγξεις ξανα, και θα κρινετε τοτε! Τι ειναι τα FT3 & FT4;


Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλησπεραααα  σε όλες μεγαλώνει η παρέα βλέπω !!

Καλως ήρθατε τα καινούργια μας κοριτσια και εύχομαι σε όλες μας με το καλό !

εγω κοριτσια πλέον δεν σηκώνω άλλο βάρος γτ αμέσως νιώθω ενοχλήσεις καταλαβαίνετε ο τι τραβάει ο άντρας μου έτσι ;

λοιπον κάποιο κορίτσι ρώτησε για τις ραγάδες  και έχω να πω το εξής στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήμουν 52 κιλά όταν το έμαθα και δεν ήθελα με τιποτα να κάνω ραγάδες είχα πάθει ψύχωση όλη μέρα αλοιφομουν με το καλύτερο λαδακι !τουλαχιστον έτσι λένε το biooil !ειχα φτάσει κοριτσια στις μέρες μου κι ακόμα τπτ !φανταστειτε ότι 14 φλεβαρη ήταν η ΠΗΤ μου και εγώ γέννησα φυσιολογικά στις 11! Ε λοιπόν 3 μέρες πριν γεννήσω έκανα μπάνιο και με το που σκουπίστηκα ένιωσα τσούξιμο στη κοιλιά !κοιταω τι να δω ρε κορίτσι αφήστε χαχα γύρω από τον αφαλό 3 4 ραγάδες !ειχα βάλει τα κλάματα αλλά τώρα τις βλέπω και χαίρομαι μου θυμίζουν όμορφα πράγματα ! 

Οσο για τα κιλά κοριτσια εγώ ήμουν θαύμα 

ξεκινησα με 52 κιλά και όταν γέννησα ήμουν 60 με έναν μπέμπη 3680 και τα υπόλοιπα δε ξέρω ποσά γραμμάρια είναι ! Κι όμως κοριτσια πήρα ακόμα 3 στο θηλασμό με μόνο όταν έκοψα τον θηλασμό κατάφερα να τα χάσω όλα και τώρα είμαι πάλι 52 κιλά ακριβώς ! Θηλάζω το μικρό μου μέχρι 1μιση χρόνων. 

 Εγώ δε ξέρω πως θα τα καταφέρω μέχρι την άλλη βδομάδα που έχω ραντεβού 

@Antila δεν έχω ανάλογα εμπειρία όμως έχω ακούσει και διαβάσει ότι πολλές γυναίκες το έχουν το καφέ είναι παλιό δεν είναι ανησυχητικό και ότι πολλές το έχουν και όταν αλλάζουν μήνα 

Link to comment
Share on other sites

@Antila ώστε ο υπέρηχος ενοχλεί το μωράκι, όχι το μαρκούτσι! Οκ, σ’ευχαριστώ!

FT4 είναι η ελεύθερη θυροξίνη και FT3 είναι η ελεύθερη τριιωδοθυρονίνη. Η TSH, η θυρεοειδοτρόπος ορμόνη διεγείρει τον θυρεοειδή αδένα ώστε να παράγει τις δύο αυτές ορμόνες. Συνήθως όλα αυτά ελέγχονται μαζί και με τα αντισώματα  TG και TPO (anti-Tg, anti-Tpo) τα οποία αν είναι φυσιολογικά, όλα ok. Συγγνώμη για την ερώτηση, αν θες απαντάς, βρέθηκε το αίτιο της παλίνδρομης που είχες;

Κάποιο κορίτσι είπε ότι βάζει βαζελίνη στην κοιλίτσα. Η βαζελίνη είναι παράγωγο πετρελαίου και καλύτερα να αποφεύγεται. Βάλε κάποιο άλλο φυτικό λαδάκι καλύτερα! Αν και δυστυχώς οι γιατροί λένε πως, ό,τι κι αν κάνουμε, αν είναι να βγουν ραγάδες, θα βγουν...


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

@anastella το σκεφτόμουν να το γράψω όμως με πρόλαβες αλήθεια ρε κοριτσια όσες έχουν κιόλας παιδάκι/α έχουν κιόλας κοιλιτσα ας πούμε έχω είναι όπως όταν ήμουν 3μηνων στην πρώτη εγκυμοσύνη 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Koulouri είπε:

@Antila ώστε ο υπέρηχος ενοχλεί το μωράκι, όχι το μαρκούτσι! Οκ, σ’ευχαριστώ!

FT4 είναι η ελεύθερη θυροξίνη και FT3 είναι η ελεύθερη τριιωδοθυρονίνη. Η TSH, η θυρεοειδοτρόπος ορμόνη διεγείρει τον θυρεοειδή αδένα ώστε να παράγει τις δύο αυτές ορμόνες. Συνήθως όλα αυτά ελέγχονται μαζί και με τα αντισώματα  TG και TPO (anti-Tg, anti-Tpo) τα οποία αν είναι φυσιολογικά, όλα ok. Συγγνώμη για την ερώτηση, αν θες απαντάς, βρέθηκε το αίτιο της παλίνδρομης που είχες;

Ακριβως, το μαρκουτσι δε μας νοιαζει, χαχα! Ευχαριστω για τις πληροφοριες περι ορμονων, δεν τα ηξερα!

Βεβαια, κανενα προβλημα να απαντησω! Λοιπον, δεν καναμε ιστολογικη στο εμβρυακι, ο γιατρος ειπε οτι θα μπαιναμε σε εξοδα χωρις λογο γιατι κατ' αρχας ηταν αρχικο σταδιο και επισης εδειχνε εικονα πιθανης χρωμοσωμικης ανωμαλιας. Δηλαδη ηταν πιο μικρο το εμβρυο απο ο,τι επρεπε για μια συγκεκριμενη εβδομαδα, ενω ηξερα ποτε εγινε συλληψη αρα δεν ηταν καθυστερημενη, και ταυτοχρονα ο λεκιθικος ασκος ηταν δυσαναλογα μεγαλος για την εβδομαδα αυτη. Εβγαιναν τετοιες λαθος μετρησεις και πριν την καρδουλα αλλα ο γιατρος δεν ειχε αποκλεισει κατι, ηταν νωρις. Οταν ηρθε και η βραδυκαρδια, το "επιβεβαιωσαμε" οτι ειχε προβλημα το μωρο. Ο γιατρος εξηγησε οτι αυτη η εικονα συνηθως δειχνει συνδρομο ασυμβιβαστο με τη ζωη. Πραγματι τωρα εχουμε σωστο εμβρυακι, σωστες μετρησεις κτλ, και καταλαβαινω η ιδια τη διαφορα στον υπερηχο! Αρα αιτιο θεωρουμε (χωρις να ειναι σιγουρο) καποιο προβλημα στο μωρακι και οχι κατι που αφορουσε εμας.

πρίν από 14 λεπτά , Dinaki94 είπε:

Κοριτσια μου καλησπεραααα  σε όλες μεγαλώνει η παρέα βλέπω !!

Καλως ήρθατε τα καινούργια μας κοριτσια και εύχομαι σε όλες μας με το καλό !

εγω κοριτσια πλέον δεν σηκώνω άλλο βάρος γτ αμέσως νιώθω ενοχλήσεις καταλαβαίνετε ο τι τραβάει ο άντρας μου έτσι ;

λοιπον κάποιο κορίτσι ρώτησε για τις ραγάδες  και έχω να πω το εξής στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήμουν 52 κιλά όταν το έμαθα και δεν ήθελα με τιποτα να κάνω ραγάδες είχα πάθει ψύχωση όλη μέρα αλοιφομουν με το καλύτερο λαδακι !τουλαχιστον έτσι λένε το biooil !ειχα φτάσει κοριτσια στις μέρες μου κι ακόμα τπτ !φανταστειτε ότι 14 φλεβαρη ήταν η ΠΗΤ μου και εγώ γέννησα φυσιολογικά στις 11! Ε λοιπόν 3 μέρες πριν γεννήσω έκανα μπάνιο και με το που σκουπίστηκα ένιωσα τσούξιμο στη κοιλιά !κοιταω τι να δω ρε κορίτσι αφήστε χαχα γύρω από τον αφαλό 3 4 ραγάδες !ειχα βάλει τα κλάματα αλλά τώρα τις βλέπω και χαίρομαι μου θυμίζουν όμορφα πράγματα ! 

Οσο για τα κιλά κοριτσια εγώ ήμουν θαύμα 

ξεκινησα με 52 κιλά και όταν γέννησα ήμουν 60 με έναν μπέμπη 3680 και τα υπόλοιπα δε ξέρω ποσά γραμμάρια είναι ! Κι όμως κοριτσια πήρα ακόμα 3 στο θηλασμό με μόνο όταν έκοψα τον θηλασμό κατάφερα να τα χάσω όλα και τώρα είμαι πάλι 52 κιλά ακριβώς ! Θηλάζω το μικρό μου μέχρι 1μιση χρόνων. 

 Εγώ δε ξέρω πως θα τα καταφέρω μέχρι την άλλη βδομάδα που έχω ραντεβού 

@Antila δεν έχω ανάλογα εμπειρία όμως έχω ακούσει και διαβάσει ότι πολλές γυναίκες το έχουν το καφέ είναι παλιό δεν είναι ανησυχητικό και ότι πολλές το έχουν και όταν αλλάζουν μήνα 

Μπραβο καλε, εσυ πηρες ελαχιστα κιλα!! Επαθα σοκ με τις ραγαδες που λες οτι τελευταια στιγμη εσκασαν μυτη οι ατιμες, σιγουρα ομως οφειλονται στο παιδακι σου και δεν ειναι κατι αντιαισθητικο εννοειται, αλλα μια γλυκια αναμνηση! Εγω δεν εχω ξεκινησει να βαζω κατι, σκεφτομαι για ελαιο αβοκαντο που εχω διαβασει τα καλυτερα, ή τζελ αλοης. Εσεις τι λετε; Θα περασουν οι μερες, μαζι εχουμε ραντεβου! Κι εγω την αλλη Πεμπτη! Θα τα λεμε εδω και ουτε που θα καταλαβουμε για ποτε ηρθε η μερα :) .Σ ευχαριστω για τη γνωμη σου περι καφε, ευτυχως μαλιστα δεν ειχα ουτε ιχνος απο εκεινο το σκουπισμα το πρωι, οποτε ολα καλα!

Πως αλλαζουμε μηνα βρε κοριτσια; Δεν ξερω! Μονο με βδομαδες μετραω!


Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...