Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 29 λεπτά , Eflenew είπε:

      Εύχομαι να πάτε 35!!! 🙏Μέχρι τότε θα είσαι στην κλινικη/νοσοκομείο για να σε παρακολουθούν?? 

      ναι δεν μπορώ να βγάλω καθόλου το όρο , 1 με πιάνουν πονοι και 2 θα εχω αίμα από την περιδεση 

      • Καλή τύχη! 1

Μανούλες Ιουλίου 2018


Recommended Posts

πρίν από 26 λεπτά , Antila είπε:

Καλημέρα σε όλα κορίτσια! Πώς είμαστε σήμερα; :) Μακάρι να είχαμε μια κρυφή κάμερα και να παρακολουθούσαμε κάθε μέρα πώς μεγαλώνουν τα σποράκια μας! Να ξέρετε, έγραψα στο πινακάκι "Μανούλες Ιουλίου-Αυγούστου" γιατι είστε τελικά αρκετές τον Αύγουστο και είναι κρίμα να μην αναφέρουμε και τον δικό σας μήνα!!

Καλώς ήρθες @dimitra2222 στην παρέα μας! Με το καλό να υποδεχτείτε το δεύτερο παιδάκι σας! Σε έβαλα στο πινακάκι μας! Αύριο είναι το ραντεβού σου για καρδούλα;! Να πάνε όλα καλά, περιμένουμε νέα σου!! :wub: Πόσο σε έβγαλε τώρα;

@Niki1989 αν θες γραψε μου την τελευταια εμμηνο ρυση σου να τη συμπληρωσω στο πινακακι! Μην ανησυχεις, θα το συνειδητοποιήσεις μόλις δείτε κανονικό εμβρυάκι γύρω στην 8η εβδομάδα! Ο σάκος είναι μια πρώτη γνωριμία :) .Εγώ τότε έπαθα πλάκα, στην 8η. Είχαν αρχίσει να φαίνονται κάτι χεράκια και ποδαράκια ίσα ίσα, και μάλιστα κουνιόταν λιγάκι το γλυκούλι! 

@Koulouri μου, θέλει γερά νεύρα η υπομονή που χρειάζεται να κάνεις, σε καταλαβαίνω! Σκέψου μόνο ότι αν μη τι άλλο θα δεις έτοιμο μωρό ξαφνικά, χιχι! Οι μέρες περνάνε, δε μπορούν να κάνουν κι αλλιώς...! Πάντως εγώ λόγω της προηγουμενης παλίνδρομης και μόνο, έχω συχνά τα πρώτα ραντεβού. Μετά την αυχενική λογικά θα τα αραιώσουμε!

 

@Antila 3 Νοεμβρίου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 935
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Antila σε ευχαριστω πουμε συμπεριελαβες στο πινακακι! Ενω οπου να ναι θα κλεισω την 8η εβδομαδα ο γιατρος μου ειπε οτι υπολογιζει πως ειμαστε σχεδον 2εβδ πισω...θα δουμε αυριο...

@boukitsa123μην κανεις τιποτα ξεκουρασου! Δωσε task στον συζυγο χαχα ! 

@anastella καλη δυναμη στη δουλεια...πονακια περιοδου εχω κι εγω που κ που...σε ενα βιβλιο που εχει γραψει ο γυναικολογος μου κ το δινει σε καθε εγκυμονουσα γραφει οτι ειναι φυσιολογικο συμπτωμα οποτε μην ανησυχεις!

Καουρες κοριτσια εγω ειχα στην προηγουμενη εγκυμοσυνη αλλα προς το τελος...ειδικα καποια φαγητα οπως πιπεριες δεν μπορουσα ν τα φαω με τιποτα! 

Επισης ξεκινησατε συμπληρωματα μαγνησιο σιδηρο ασβεστιο? Εγω μονο φυλλικο οξυ παιρνω προς στιγμην κ κανω αντιθρομβωτικη...διαβασα οτι κ καποια αλλη κοπελα κανει...

Επισης οι μανουλες που εχετε κ αλλα παιδακια ποσα κιλα βαλατε? Με καιει το θεμα τρελλα...εγω εβαλα 35 κιλα στην κορη μου...ξεκινησα σχεδον 70 κ γεννησα 105...δυσκολευτηκα πολυ να τα χασω...με τον θηλασμο (13 μηνες αντεξα) εβαζα επισης αντι ν χανω κ περασαν 2 χρονια να τα αποχωριστω ολα...οποτε τωρα με την διακοπη του καπνισματος ξεκινησα διατροφη με την διαιτολογο μου διοτι τρεμω μην ξαναπαρω πολλα...

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα, κοιτα γεννησα πριν 1 χρονο. Δεν ειχα βαλει υπερβολικά κιλα. Πηρα ομως αρκετα στο θηλασμο. Τα οποια δεν εχω προλαβει να χασω. Ομως κανω διατροφή οσο μπορω τωρα, οχι διαιτα αλλα ξερεις τωρα προσέχω τι τρωω δηλαδη. Επισης εχω κοψει τωρα κ εγω το κάπνισμα κ σε καταλαβαινω απολυτα. Ασχετο, οσες εχετε ηδη ενα η παραπάνω παιδακια..η κοιλια σας φουσκώνει πιο γρήγορα πλεον; η ειναι ιδεα μου οτι εχω κανει κοιλια ηδη; ειμαι 7 εβδομαδων δηλαδη που θα φτασει;;;; 

Συμπληρώματα, παίρνω φυλλικο και μαγνησιο, και βιτ D. Σιδηρο κ ασβεστιο οχι ακομα, στην αλλη μου εγκυμοσυνη δε χρειαστηκε να παρω καθολου. 


BiJ9p2.pnguWCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

@anastella μου, και η δικη μου κοιλια ειναι φουσκωμενη αλλα ειναι απο κατακρατηση ειπε ο γιατρος, δεν εχω αλλο παιδακι! Δεν ειναι ακομη απο το μεγαλωμα της μητρας η αλλαγη που βλεπουμε, μου ειπε! :)

Κοριτσια, εγω πηγα το πρωι εξω να ξεσκασω λιγο, ταχυδρομειο να στειλω κατι, χαζεψα σε ενα μαγαζι με καλλυντικα και πηγα σουπερ μαρκετ για 5 πραγματακια. Με αμαξι ολα αυτα. Απλως οταν γυρισα κ πηγα τουαλετα, στο σκουπισμα (και μονο στο πρωτο, οχι στα επομενα σκουπισματα) ειδα λιγη βλεννη διαφανη με λιγο καφε μεσα, οπως ειχα δει πριν 2 εβδομαδες περιπου. Δεν ανησυχησα ιδιαιτερα γιατι δεν ειχε μορφη αιματος, μονο λιγο ανοιχτο καφε και οχι σε μεγαλη ποσοτητα, αλλα πηρα το γιατρο. Ειπε να μην ανησυχω, να παρω παλι utrogestan κολπικα πρωι βραδυ, κ αν δεν συνεχισει ή δεν αυξανεται ειναι οκ, αλλιως θα με δει για να καθησυχαστω! Μου ειπε οτι καποιες γυναικες εχουν που και που κατι τετοιο. Αλλωστε το ειδαμε λεει την προηγουμενη Πεμπτη κ ηταν ολα ενταξει.

Καθησυχαστε με κι εσεις λιγο! Ειχατε σε προηγουμενη εγκυμοσυνη σας καθολου κατι τετοιο; Μιλαμε για βλεννη μονο την ωρα του πρωτου σκουπισματος και με καφε ανοιχτο σε ποσοτητα οσο μια φακη, μετα τα επομενα σκουπισματα ηταν στεγνα! Μηπως υπερβαλλω; :-P:confused:


Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, anastella είπε:

@boukitsa123 πολυ χαρηκα!! Τι ωραιος αυτος ο ήχος ε; φανταζομαι πως αισθανεσαι!

 

Κοριτσια ποναει η κοιλια μου.. Εσεις πονατε; :/φοβαμαι μην ερθει η πέμπτη κ ακουσω ασχημα νεα. 

Πόσο εβδομάδων είσαι;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Να’μαι κι εγώ!

@dimitra2222 καλώς ήρθες, με το καλό!!! Κι εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα βάλει 18 κιλά (ξεκίνησα 59 και κατέληξα 77...) τα έχασα όμως πολύ γρήγορα λόγω σκαριού. Τώρα ξεκίνησα περίπου 60 κιλά, να δούμε που θα φτάσω; Θα προσπαθήσω πάντως να μην πάρω τόσα πολλά! 

@anastella δεν έχω εντοπίσει τι και αν με ανακουφίζει κάτι. Μάλλον είναι με τις ώρες τους οι καούρες. Σήμερα μέχρι στιγμής δεν έχω καθόλου. Έχω όμως πονάκια περιόδου. Η κοιλιά μου το πρωί είναι πλάκα και όσο βραδιάζει, διαστέλλεται:-P!

@Antila δεν ξέρω να σου πω για το αίμα, νομίζω πάντως πως είναι συνηθισμένο σε κάποιες κοπέλες. Η κολλητή μου πχ. είχε καφέ το πρώτο τρίμηνο και όλα καλά, τώρα είναι στον έβδομο. Ο γιατρός της είπε ξεκούραση and no sex!

Χαιρετώ και τα υπόλοιπα κορίτσια!


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

@dimitra2222 δυστυχώς είμαι μόνη μου με τα μικρά ο άντρας μου δουλεύει και ενώ η μαμά μου μένει κοντά λόγω ηλικίας δεν μπορεί να με βοηθάει μόνο πχ να διαβάσει κανένα παραμύθι καθιστή στα παιδιά αν χρειαστεί να πεταχτώ σε εξωτερική δουλειά. Ευτυχώς τώρα σηκώθηκα έφαγα νιώθω κάπως πιο ζωντανή. Από Αθήνα είσαι;; Για κιλά που ρωτάς εγώ στην δεύτερη τερμάτισα 100 την ημέρα που γέννησα το καλοκαίρι είχα φτάσει 78 ήμουν στυλάκι αλλά με ραγάδες και πεσμένο στήθος αλλά όπως και να το πεις ήμουν 22 κιλά κάτω τώρα έχω φτάσει τα 85 και τα θεωρώ καλά μωρέ τα κιλά χάνονται το πλαδάρεμα δεν ξαναφτιάχνει αλλά χαλάλι. 

@Antila γιατί δεν πας να σε δει μωρέ; ουτρο έπαιρνα στην βιοχημικη και στον γιο μου που είχα αποκόλληση αλλά την είχα πάθει 20η κάτι εβδομάδα όχι από τις αρχές ξεκουράσου βρε κορίτσι εγώ σκέφτομαι σοβαρά να μου φέρνουν τα ψώνια του σούπερ σπίτι έχει τέτοια υπηρεσία στην περιοχή μου. 

@Antila σου έχει πει μήπως αν έχει πιαστεί χαμηλά; 

Κορίτσια παλιά που δεν υπήρχαν υπέρηχοι πως επιβεβαίωνε ο γιατρός την εγκυμοσύνη;; μην μου πείτε ότι έβαζε δάχτυλο από τις πρώτες εβδομάδες :shock::shock::shock:


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

@boukitsa123 αυτό με το σούπερ το σκέφτηκα κι εγώ γιατί πήγα χθες και πήρα δέκα σακούλες πράγματα. Βέβαια τα πήγα με το καρότσι στο αμάξι και από το αμάξι στο σπίτι λίγες λίγες. Κι όμως από εκείνη την ώρα έχω πονάκια. Σήμερα θα στείλω τον σύζυγο, χεχεχε!


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κοριτσια! Ευτυχως δεν ειναι αιμα, αν ηταν ετσι θα ειχα διακτινιστει στο γιατρο, χαχα! Ειναι τοσο λιγο κ τοσο ελαφρυ το καφε μες στη βλεννη, ουτε καν σκετο, που εμπιστευομαι το ενστικτο μου κ το γιατρο για την ωρα. Αλλα αν φυσικα δω κι αλλη φορα, θα παω πριν απο το προγραμματισμενο ραντεβου! Και την προηγουμενη φορα που ειχα το ιδιο, μετα απο 2 μερες utro ηταν ολα κομπλε κ επειτα ειδαμε πολυ καλα πραγματα στον υπερηχο, οποτε δεν εχω την ιδια μεγαλη αγωνια!!


Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου. 

@dimitra2222 καλώς ήρθες στην παρέα μας.

@Koulouri εννοείται ότι θα στέλνεις τον συζυγουλη για ψώνια!!!

@Antila όσο μπορείς να ξεκουράζεσαι!!! Δουλεύεις?

@boukitsa123 και εγώ δυστυχώς ξεκινάω με πολλά κιλά και έχω άγχος για το πόσα θα βάλω. Από 78 ξεκινάω.

Από συμπληρώματα έπαιρνα ultrogestan αλλά τώρα που πήγα για την καρδούλα μου το σταμάτησε. Τώρα παίρνω μόνο φυλλικό και μέρα παρά μέρα μαγνήσιο.

Να σας ρωτήσω κ κάτι λίγο πιο προσωπικό?επαφές έχετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σα κορίτσια , μόλις γύρισα απο τη δουλειά και διάβασα τα νεα σας αφού βέβαια ζούληξα τα ζουζούνια μου.

@dimitra2222 καλώς ήρθες και με το καλό το μπεμπακι! Και αντιθρομβωτικη κάνω και εγω...όσο για τα κιλά μετά τον θηλασμό θα φύγουν σιγά σιγά 

anastella όντως η κοιλιά στις δευτερότοκος και γενικά στις επόμενες κυήσεις μεγαλώνει πιο γρήγορα λόγω ότι ειναι πιο ελαστική η μήτρα όποτε μην απορείς 

antilla στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα και εγω κάποια τέτοια που βέβαια με άγχωναν αλλά όλα πήγαν καλά... νομίζω πως το χειρίζεσαι αρκετά ψύχραιμα και όντως αν δεν ξαναδείς όλα οκ

Καλό απόγευμα σε όλες σας αφήνω γιατι μουρμουρίζει ενα ζουζούνακι στα ποδια μου για αγκαλια:)

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα! 

Περιμένω μέρες τώρα να ανοίξει το cafe του Αυγούστου και μόλις τώρα είδα πως είναι με του Ιουλίου.  

Τις τελευταίες μέρες έμαθα για την εγκυμοσύνη και μεθαύριο έχω τον πρώτο υπέρηχο. Έχω ένα γιο 6 ετών και ελπίζω πως όλα θα πάνε καλά. Είμαι 35 χρονών και με αγχώνει και η ηλικία μου λίγο. ΤΕΡ είχα στις 5/11.

Link to comment
Share on other sites

@Depy@@ κάτι γίνεται αν και ο ντοκ δεν τις επιτρέπει το πρώτο τρίμηνο 

@Agatte Καλώς μας ήρθες όλα καλά θα πάνε θετικές σκέψεις :)


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

@Depy@@ εμάς δεν απαγόρευσε τις επαφές ο γιατρός. Ούτε η προηγούμενη γιατρός στην πρώτη εγκυμοσύνη. Βέβαια, δεν μπορώ να καταλάβω, αφού δεν θέλουν να κάνουν κολπικό υπέρηχο, το σεξ γιατί το επιτρέπουν;:confused: Βέβαια γίνεται μετά φόβου Θεού, τον έχω πρήξει τον άντρα μου, «όχι έτσι, μη, πιο σιγά, μήπως έτσι δεν κάνει», χαχαχα!

@Agatte καλωσόρισες, με το καλό! Πόσο είσαι τώρα; Έκανες υπέρηχο; 

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι; Με τον θυρεοειδή σας πώς πάτε; Όταν έμεινα έγκυος στην κόρη μου είχα γύρω στο 3 TSH αλλά η τότε γιατρός μου δεν μου ανέφερε κάτι. Μετά τη γέννα έπεσε στο 2,5 πάνω κάτω, δεν θυμάμαι ακριβώς. Από μόνη της. Τον Σεπτέμβριο έκανα γενικό τσεκάπ και η TSH βγήκε τσιμπημένη, κοντά στο 5. Όταν έμεινα έγκυος μαζί με τη χοριακή τσέκαρα και την TSH που είχε πέσει κάτω από το 4. Ο γιατρός δεν ανησύχησε ιδιαίτερα και στον πρεγεννητικό θα ξαναελέγξω TSH, FT3, FT4. Σκέφτομαι να περιμένω τα αποτελέσματα και τι θα πει ο γυναικολόγος. Λέτε να μου δημιουργήσει πρόβλημα, ή στο μωρό;


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

@boukitsa123 και @Koulouri, ευχαριστώ για την υποδοχή και τις ευχές! Με το καλό όλα τα μωράκια! 

Αν τα έχω υπολογίσει καλά, με ΤΕΡ 5/11,είμαι 5+2 με ΠΗΤ 12/8. Την Πέμπτη θα κάνω τον πρώτο υπέρηχο και θα πάρω και τη λίστα με τις εξετάσεις του προγεννητικού. Έχω τρομερό άγχος...

Είμαι μαμά του Αυγούστου του 11' οπότε μου βγήκε πολύ γλυκιά η σύμπτωση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...