Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Καλά ναι, έχουμε μερικούς δρόμους στις λακούβες μας γενικά στην Ελλάδα..

Μανούλες Ιουλίου 2018


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις εγκύουλες, τι κάνετε; Εμείς σήμερα ήμαστε στο τρέξιμο απο τα χαράματα γιατι ξύπνησε η μικρή μπούμε πόνο κοίλο ήρθε στην κρεβατοκάμαρα και μέχρι να σηκωθεί ο άντρας μου να φέρει λεκάνη για πιθανό εμετό τον είχε κανει ήδη και έκανε χάλια και το κρεβάτι μας και την κούνια του μικρού όποτε μπορείτε να φανταστείτε την συνέχεια ...

Μετα είχαμε διάρροιες απο τους υπόλοιπους και μετά έπρεπε να φύγω για δουλειά αφήνοντας όλα τα παιδιά σπίτι άρρωστα....για γέλια και για κλάμματα ! Πάλι καλά οταν γύρισα είχαν κάπως ηρεμήσει τώρα απλά μου εχεί μεινεί εμένα ενα καλό σιδερο:)

 Dimitra2222 αυτό που ρωτάς για τις ενέσεις δεν το εχω καταφέρει ...και εμένα μου γίνονται αρκετές μελανιές και να φανταστείς ακόμη εχω κάποια γρουμπουλια απο τις άλλες ενέσεις των προηγούμενων εγκυμοσυνων ...όσο για τον επανέλεγχο δεν μου εχει ζητηθεί ...το μόνο που ελέγχω αν διαστήματα ειναι για το αν με καλύπτει και την εξέταση αυτή την κανω στο τμήμα θρόμβοφιλιας στο Ιπποκράτειου.

Δεν θυμάμαι ποιο κορίτσι είχε αναφέρει για υψηλή TSH εγω ξέρω απο την αδερφή μου που ειναι γυναικολόγος ότι την θέλουν κατω απο 2 για το μωρό αυτό και για την νευρολογική του ανάπτυξη και αυτή η έρευνα ειναι σχετικά καινούργια όποτε δεν την ξέρουν όλοι οι γυναικολόγοι .

Αntila που ρώτησες για τις βδομάδας ξεκινάς να μετράς απο την τελευταία περίοδο σαν πρώτη βδομάδα και μήνα αλλάζεις προσθέτοντας μια βδομάδα στην ημερομηνία τελευταίας περιόδου ...βέβαια την ΠΗΤ την δίνουν στην αυχενική τελικά αν και τελικά αυτό που αποφασίζει ειναι το μπεμπακι απλά σου δίνουν μέχρι ποτε συνήθως περιμένουν εκτός βέβαια αν προκύψουν άλλοι λόγοι που δεν τους επιτρέπουν να περιμένουν τόσο....ελπίζω να σε βοήθησα 

Αnastella και εγω αύριο εχω ραντεβού και εχω μια γλυκιά αγωνία  ....όλα καλά να πανε για όλες μας ...

σας αφήνω προς το παρόν γιατι με περιμένει ενα βουνό για σιδέρωμα...καλό απόγευμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 935
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Alex_mfpm γαστρεντερίτιδα κορίτσι μου; Περαστικά! Εγώ ρώτησα για την TSH γιατί είναι κοντά στο 4 (έπεσε από τον Σεπτέμβρη μια μονάδα από μόνη της). Απ’ότι κατάλαβα οι γυναικολόγοι είναι πιο χαλαροί σε σχέση με τους ενδοκρινολόγους. 

Καλό βράδυ σε όλες τις εγκυόυλες!


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια τρώω συνέχεια δεν ξέρω τι με έχει πιάσει αφήστε διαβάζω όλο για άσχημες εγκυμοσύνες και με πιάνει πανικός :shock:


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Koulouri είπε:

@Alex_mfpm γαστρεντερίτιδα κορίτσι μου; Περαστικά! Εγώ ρώτησα για την TSH γιατί είναι κοντά στο 4 (έπεσε από τον Σεπτέμβρη μια μονάδα από μόνη της). Απ’ότι κατάλαβα οι γυναικολόγοι είναι πιο χαλαροί σε σχέση με τους ενδοκρινολόγους. 

Καλό βράδυ σε όλες τις εγκυόυλες!

Ναι όντως γαστρεντερίτιδα, ευχαριστούμε ...γνώμη μου ειναι ν α μιλήσεις και με έναν ενδοκρινολόγο να καταλάβεις εμένα βγήκε TSH 3 και μου ξεκίνησαν πάλι το χάπι που είχα σταματήσει το καλοκαίρι 

 

πρίν από 21 λεπτά , boukitsa123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τρώω συνέχεια δεν ξέρω τι με έχει πιάσει αφήστε διαβάζω όλο για άσχημες εγκυμοσύνες και με πιάνει πανικός :shock:

Καλύτερα θα σου έλεγα να μην διαβάζεις για να είσαι κάπως πιο ήρεμη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά από μια εξαντλητική μέρα, λέω πια να κοιμηθώ.  Πριν κοιμηθώ όμως είπαν μπω λιγάκι να δω τι κάνετε.  @anastella κι εσύ πρώτο υπέρηχο αύριο; στις 12 έχω ραντεβού εγώ και το τερματίζω τώρα από άγχος. Μακάρι όλα να πάνε καλά για όλες μας!

Κορίτσια μια συμβουλή από τη ζαζα: μην διαβάζετε αρνητικές ιστορίες. Κλείστε κι αυτή τη ζαβη που θέλει να κάνει νούμερα και πατάει στον πόνο των ανθρώπων! Καλύτερα να διαβάζετε θετικές εμπειρίες τοκετού και να ενημερώνεστε όσο περισσότερο μπορείτε για θέματα που αφορούν στον τοκετό και τον θηλασμό  (μιλάω ως καμμένη στο θέμα τοκετός) πάρα δυσάρεστες ιστορίες.  Είναι κρίμα, πολύ δύσκολο να συμβαίνει σε μια γυναίκα κάτι τέτοιο αλλά με το να διαβάζετε μια ιστορία και να ταυτίζεστε δεν βοηθάτε σε κάτι και μόνο στρεσαρεστε. Ωωωωμ λοιπόν,χαλαρά και θετικά! 

Από νύστα πώς πάτε; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Alex_mfpm σ ευχαριστω για τις πληροφοριες περι αλλαγης μηνα! Τελικα καταλαβαινω καλυτερα τις εβδομαδες, και ο γιατρος ειχε πει οτι ειναι πιο σωστος τροπος μετρησης, αρα δε θα μπερδευτω αλλο, χαχα! Χρησιμο ομως αυτο που λες οτι προσθετεις μια βδομαδα απ την μερα περιοδου, δεν το ειχα ακουσει ξανα!

Μιλαμε, τι περασες κι εσυ.. Και το μικρο σου που ταλαιπωρηθηκε τοσο! Περαστικα ευχομαι! Να μην κουραζεσαι πολυ, χαλαρα το σιδερο, λιγα λιγα :) . Αυριο να πανε ολα φανταστικα στο ραντεβου και περιμενουμε νεακια σου με αγωνια!!

@Agatte πολυ σωστα, οι δυσαρεστες ιστοριες μας κανουν κακο και δε βοηθουν σε κατι. Εγω το εκανα στην παλινδρομη και μετανιωσα, τωρα διαβαζω ενα ωραιο βιβλιο εγκυμοσυνης, αρθρα για θηλασμο και ιδεες για χειροποιητα παιδικα παιχνιδια και ρουχαλακια! Επισης παρηγγειλα ηδη ενα μενταγιον εγκυμοσυνης, απο αυτα που βγαζουν ηχο, bola λεγονται! Με ολα αυτα προσπαθω να εκπεμψω θετικοτητα και να ζεστανω και εμενα και το φασολακι μου. Πιανει! Απο νυστα, αστα να πανε! Κοιμαμαι 11 το βραδυ το αργοτερο, ξυπναω 9 το πρωι, και μεχρι να παω δουλεια κατα τις 3 μπορει να εχω ριξει κι αλλον ενα υπνακο. Δυστυχως εμενα με πιανει βραδινη ναυτια και ταση για εμετο, οποτε τωρα περιμενω αναγκαστικα καθιστη γιατι αν παω για υπνο και ξαπλωσω, φοβαμαι πως θα κανω εμετο!

Περιμενουμε και νεα απο τη @dimitra2222 που αν δεν κανω λαθος ειχε γυναικολογο σημερα!

Ονειρα γλυκα σε ολες, χωρις αγχος τα κοριτσια που πανε για ραντεβου αυριο, σκεφτειτε το σαν ραντεβου στα τυφλα με το μελλοντικο μωρακι σας :wub:

 


Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια. Πώς είστε σήμερα; Περιμένουμε νέα από τις εγκυούλες που έχουν σήμερα υπέρηχο!

Εγώ σέρνομαι σήμερα. Χθες βράδυ έφαγα βαριά και όταν ξάπλωσα είχα τρομερή ανακατωσούρα. Μετά ξύπνησε η μικρή γιατί ήθελε να έρθει στο δωμάτιό μας, μετά ξύπνησα γιατί ζεσταινόμουν, έβηχα, μπούκωσα και δεν μπορούσα να αναπνέυσω, μετά ξύπνησα γιατί έκανα απότομη κίνηση και τραβήχτηκε η κοιλιά μου...Κάπως έτσι περνούν οι βραδιές μου, είμαι συνηθισμένη, αλλά σήμερα νυστάζω πολύ και δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου. Ελπίζω εσείς να είστε καλύτερα. Σκέφτομαι κι αυτήν την καταραμένη tsh. Θα είναι μια ατέλειωτη μέρα η σημερινή!

@t1t1n4k1 πώς είσαι;

@Alex_mfpm συνήλθαν τα παιδάκια σου; Το Σάββατο θα μαζευτούμε για τα γενέθλια της μικρούλας μου και τρέμω γιατί πέρσι κολλήσαμε οικογενειακώς γαστρεντερίτιδα... 


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια , σήμερα εχω άδεια γιατι στο κέντρο που εργάζομαι θα γίνουν πορείες όποτε πήρα άδεια γιατι ειναι πολυ ταλαιπωρία η μετακίνηση με αυτές και τις απεργίες  όποτε σπίτι με τα παιδάκια μου. Η κόρη μου ευτυχώς συνήλθε αν και ειναι λίγο κομμένη και ευτυχώς τα αλλά ίσως την γλίτωσαν με απλή διάρροια...

πρίν από 59 λεπτά , Koulouri είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια. Πώς είστε σήμερα; Περιμένουμε νέα από τις εγκυούλες που έχουν σήμερα υπέρηχο!

Εγώ σέρνομαι σήμερα. Χθες βράδυ έφαγα βαριά και όταν ξάπλωσα είχα τρομερή ανακατωσούρα. Μετά ξύπνησε η μικρή γιατί ήθελε να έρθει στο δωμάτιό μας, μετά ξύπνησα γιατί ζεσταινόμουν, έβηχα, μπούκωσα και δεν μπορούσα να αναπνέυσω, μετά ξύπνησα γιατί έκανα απότομη κίνηση και τραβήχτηκε η κοιλιά μου...Κάπως έτσι περνούν οι βραδιές μου, είμαι συνηθισμένη, αλλά σήμερα νυστάζω πολύ και δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου. Ελπίζω εσείς να είστε καλύτερα. Σκέφτομαι κι αυτήν την καταραμένη tsh. Θα είναι μια ατέλειωτη μέρα η σημερινή!

@t1t1n4k1 πώς είσαι;

@Alex_mfpm συνήλθαν τα παιδάκια σου; Το Σάββατο θα μαζευτούμε για τα γενέθλια της μικρούλας μου και τρέμω γιατί πέρσι κολλήσαμε οικογενειακώς γαστρεντερίτιδα... 

Ωραία τα γενέθλια αλλά όντως λίγο επίφοβα ...απλά μην φιλάς κανέναν έτσι κανω εγω...αλλά να σου πω μέχρι στιγμής σε κάθε μου εγκυμοσύνη έχουμε περάσει γαστρεντερίτιδα ...λίγο δύσκολο να την αποφύγουμε και ειναι και το χειρότερο μου. Να την χαίρεστε πάντως την μικρή και να περάσετε όμορφα και χωρίς παρεπόμενα εύχομαι!

 

Αntila, όντως η μέτρηση με τις βδομάδας ειναι καλύτερη και σε ευχαριστω για τις ευχές...δεν σου κρύβω παρότι ε ιναι το πέμπτο μου παιδάκι υπάρχει πάλι το κλασικό άγχος που αποβάλλεται οταν αρχίζω να τα νιώθω όποτε υπομονή λίγο ακόμη ...

σας χαιρετώ προς το παρόν γιατι ένας μικρός Ταρζάν  σκαρφαλώνει πάνω μου ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φασολακια και μανουλες! Τι κανετε; :)

Λοιπον, απο εκει που δεν το περιμεναμε, εχω κι εγω τελικα εκτακτο ραντεβου σημερα με γιατρο! Προχτες ειχα τη διαφανη βλεννη με λιγο καφε, μου ειπε να παρω κολπικα utrogestan κ δεν ξαναειδα μεχρι σημερα το πρωι, παλι διαφανο στο σκουπισμα αλλα κι ελαχιστο καφε, οσο μια φακη. Η ιδια δεν το θεωρω ανησυχητικο κ δεν με τρομαξε, ομως τον πηρα να ενημερωσω οπως μου ειχε πει για να δουμε αν θα συνεχισω τα υποθετα. Κ μου ειπε ο ιδιος να παω να το δουμε. Αρα θα θελει να αποκλεισει κατι σε αποκολληση φανταζομαι; Πιο πολυ ανησυχησα που θελει να το δει παρα για τη βλεννη! Απο την αλλη ειναι σχολαστικος και μου αρεσει, καλυτερα να παω και να δουμε οτι δεν οφειλεται σε τιποτα παρα να το αφησουμε για αλλη μια εβδομαδα. Δεν αγχωνομαι πολυ, αλλα οσο να'ναι θα ηθελα ολα να τα βρουμε κομπλε και να εχει αναπτυχθει σωστα (μια βδομαδα μετα μονο, θα εχει αλλαξει λετε απο 8+3 σε 9+3;!) και να μην υπαρχει θεμα... Στειλτε μας θετικη ενεργεια! Θα παω 14:30.

@Alex_mfpm τωρα διαβασα που λες για τις πορειες, ειναι στην Αλεξανδρας ο γιατρος κοντα στο μετρο Αμπελοκηπων, λες να εχω θεμα; Εχεις ακουσει για κλειστα μετρο;;

 


Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 12 λεπτά , Antila είπε:

Καλημερα φασολακια και μανουλες! Τι κανετε; :)

Λοιπον, απο εκει που δεν το περιμεναμε, εχω κι εγω τελικα εκτακτο ραντεβου σημερα με γιατρο! Προχτες ειχα τη διαφανη βλεννη με λιγο καφε, μου ειπε να παρω κολπικα utrogestan κ δεν ξαναειδα μεχρι σημερα το πρωι, παλι διαφανο στο σκουπισμα αλλα κι ελαχιστο καφε, οσο μια φακη. Η ιδια δεν το θεωρω ανησυχητικο κ δεν με τρομαξε, ομως τον πηρα να ενημερωσω οπως μου ειχε πει για να δουμε αν θα συνεχισω τα υποθετα. Κ μου ειπε ο ιδιος να παω να το δουμε. Αρα θα θελει να αποκλεισει κατι σε αποκολληση φανταζομαι; Πιο πολυ ανησυχησα που θελει να το δει παρα για τη βλεννη! Απο την αλλη ειναι σχολαστικος και μου αρεσει, καλυτερα να παω και να δουμε οτι δεν οφειλεται σε τιποτα παρα να το αφησουμε για αλλη μια εβδομαδα. Δεν αγχωνομαι πολυ, αλλα οσο να'ναι θα ηθελα ολα να τα βρουμε κομπλε και να εχει αναπτυχθει σωστα (μια βδομαδα μετα μονο, θα εχει αλλαξει λετε απο 8+3 σε 9+3;!) και να μην υπαρχει θεμα... Στειλτε μας θετικη ενεργεια! Θα παω 14:30.

@Alex_mfpm τωρα διαβασα που λες για τις πορειες, ειναι στην Αλεξανδρας ο γιατρος κοντα στο μετρο Αμπελοκηπων, λες να εχω θεμα; Εχεις ακουσει για κλειστα μετρο;;

 

Μπες να δεις γιατι κάποια μέσα μεταφοραςχουν απεργία όπως τα τρόλεϊ σίγουρα ...απλά σίγουρα θα υπάρχει κίνηση γιατι 11 συγκεντρώνονται σαν για πορεία ...όλα καλα να πανε αν και μπορεί να ειναι και απο τραυματισμό του κόλπου λόγω τον υποθετων....θα σου φύγει έτσι και η οποία αγωνια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω! Ισα ισα που θα προλαβω το μετρο, ευτυχως, γιατι με ταξι ή αυτοκινητο σε μερα απεργιας, κεντρο δεν κατεβαινεις!!

*Μετρό: Δρομολόγια θα πραγματοποιούνται από τις 9 το πρωί έως τις 4 το απόγευμα.
 
*Ηλεκτρικός σιδηρόδρομος – τραμ: Θα κινηθούν από τις 9 το πρωί μέχρι τις 9 το βράδυ.
 
*Λεωφορεία – τρόλεϊ: Θα εκτελούν δρομολόγια από τις 9 το πρωί έως τις 9 το βράδυ.

Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

Είμαι καινούργια στο φορουμ και γεννάω και εγώ τέλη Ιουλίου ή αρχές Αυγούστου....δεν ξέρουμε ακριβώς γιατί είχα καθυστερημένη σύλληψη.

Θα είναι το δεύτερο παιδάκι μας, έχουμε μια κόρη 18 μηνών.

  • Μου αρέσει 1

DqKrp2.png YmSBp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες. 

@Antila ολα καλα θα ειναι, θα πας να δεις το σπορακι σου και θα μπεις να μας πεις κ εσυ τα νεα σου. :) Εγω εχω στις 9 ραντεβού, δε περνανε οι ωρες το αγχος έχει φτασει στο ταβανι κοριτσια τι θα κανωωω;; να σημειωσω οτι ειναι ο δευτερος υπέρηχος σημερα. Την προηγούμενη φορα, ειχαμε δει 2 σακους.. Οποτε σημερα θα μαθουμε αν συνεχίζουμε με διδυμα...η οχι. :/

@toniasuκαλως ηρθες! Κοντα είμαστε, κ εγω τελος ιουλιου με αρχες Αυγούστου ειμαι κ εχω ενα ζιζανιο 12 μηνων. Πως εισαι; :) με το καλο το μωρακι σου. 


BiJ9p2.pnguWCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

@anastella καλά είμαι γενικά, αν και σε αυτή την εγκυμοσύνη έχω ζαλάδες και ανακατοσούρα, που δεν είχα την πρώτη φορά.

Δίδυμα ε....ωραίο ακούγεται.....θα περιμένω νέα σου!

Εγώ έχω το επόμενο ραντεβού 27 Δεκεμβρίου, να δούμε αν όλα πάνε καλά.

 


DqKrp2.png YmSBp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...