Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Σκέψου ότι η κορούλα μου δεν ήταν ΑΑ,όπως πχ το πρώτο που βάλαμε και δεν έγινε καν εμφύτευση και όπως αυτό τώρα που εξελίχθηκε σε βιοχημική 

      Θέμα τύχης μάλλον είναι που θα βρεθεί το υγιή έμβρυο !!

      να την χαίρεσαι την κορούλα σου και εύχομαι σύντομα να της κανείς το αδελφάκι !!! 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιουλίου 2018


Recommended Posts

13 ώρες πρίν, t1t1n4k1 είπε:

 Για πειτε βρε κορίτσια εσείς ποσα κιλά ξεκινήσατε? Εγω στην πρωτη εγκυμοσύνη ξεκινησα με 69κιλα κ εφτασα 90. Κ ειχαα ανεβασει κ σάκχαρο εγκυμοσύνης. Σε αυτα τα 4,5 χρόνια οχι μονοδεν εχασαα ααλλα εβαλα κ αλλα 2κιλα. Φυσικα τωρα ξεκινησα βοδι ...92κιλα κ ευτυχως μεχρι τωρα πηγα στα 93...το θεμα εινα;ι οτι πρέπει να παρω μονο αλλα 6κιλα. Ουτε γραμμάριο παραπανω κ ναα μην ανεβασω σακχαρο κ φυσικα πρέπει να αρχισω διατροφή άμεσα!!! Το κακο εινααι οτι ψυχολογικά εχω γινει χαλια ! Ουτε τα ρούχα τις; Πρώτης μου εγκυμοσύνης δεν μ χωράνε!!!:-(

Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν σου είχε δώσει διατροφή ο ενδοκρινολόγος?

Εγώ είχα ξεκινήσει τότε 70 και με την διατροφή για το σάκχαρο είχα πάρει μόνο 4 κιλά. Τώρα ξεκίνησα 71,5 και έχω πάρει 0,5 κιλό μέχρι τώρα.

Τώρα σε παρακολουθεί κάποιος ενδοκρινολόγος?


DqKrp2.png YmSBp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 935
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, toniasu είπε:

Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν σου είχε δώσει διατροφή ο ενδοκρινολόγος?

Εγώ είχα ξεκινήσει τότε 70 και με την διατροφή για το σάκχαρο είχα πάρει μόνο 4 κιλά. Τώρα ξεκίνησα 71,5 και έχω πάρει 0,5 κιλό μέχρι τώρα.

Τώρα σε παρακολουθεί κάποιος ενδοκρινολόγος?

Οχι ακομη . Μέχρι στιγμής το σάκχαρο είναι σε φυσιολογικά επίπεδα. Κ στην πρώτη μετα την καμπύλη φάνηκε. Απλα τώρα καλα θα ηταν να ξεκινήσω μια διατροφή. Θα παω στη θεία μ ειναι παθολογος ειδικευόμενη στο σακχαρο κ θα μ δωσει εκεινη διατροφή


XKqxiAb.jpgXKqxp2.png

29TYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό να κάνεις. Εμένα με βοήθησε πολύ η διατροφή. Φαντάσου διαγνώστηκα με διαβήτη κύησης από τον 2 μήνα και στις δύο εγκυμοσύνες, και στην πρώτη μέχρι τον 7ο το ρύθμιζα μόνο με διατροφή. Μετά βέβαια δεν ρυθμίζονταν ούτε με ινσουλίνη αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.


DqKrp2.png YmSBp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!είμαι κι εγώ καινούρια εδώ.έχω πητ 24/7 και αύριο έχω ραντεβού για αυχενική! toniasu ποσο σακχαρο είχες τον 2ο μήνα και είπαν ότι έχεις διαβήτη κύησης?


wyp6p2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, xnoudaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια!είμαι κι εγώ καινούρια εδώ.έχω πητ 24/7 και αύριο έχω ραντεβού για αυχενική! toniasu ποσο σακχαρο είχες τον 2ο μήνα και είπαν ότι έχεις διαβήτη κύησης?

Καλώς ήρθες στην παρέα μας! Με το καλό το μωράκι σου....και καλά αποτελέσματα αύριο!

Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα 112 νυστείας, 125 στην μία ώρα και 114 στις 2 ώρες και γλυκοζυλιωμένη 6.1. 

Σε αυτή έκανε την καμπύλη μαζί με την χοριακή και είχα 109 νηστείας, 119 στην μία ώρα και 108 στις 2 ώρες και γλυκοζυλιωμένη 6.2. 

Κάνω μετρήσεις 4 φορές την ημέρα. Με τα μεταγευματικά τα πάω καλά με την διατροφή που κάνω, αλλά με το νηστείας δυστυχώς ακόμα δεν έχω καταφέρει να το ρίξω.


DqKrp2.png YmSBp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστώ για την απάντηση!σε ρώτησα γιατί στις γενικές εξετάσεις που έκανα γύρω στην 6 εβδομάδα  είχα σάκχαρο 94...πήγα στην ενδοκρινολόγο για να δούμε τον θυροειδή μου και μου είπε ότι το σάκχαρο είναι ανεβασμένο και θα πρέπει να ξεκινήσω άμεσα δίαιτα!πήγα αμέσως και στον γυναικολόγο ο οποίος μου είπε ότι είναι υπερβολική και ότι αυτό δεν θεωρείται διαβήτης κύησης.άκουσα προς το παρόν τον γυναικολόγο μου αλλά σε ένα μήνα θα το ξαναελέγξω..


wyp6p2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια , καλό απόγευμα σε όλες και @xnoudaki καλώς ήρθες και με το καλό το μωράκι σου και όλα να πανε καλα με την αυχενική .

Εγω αύριο εχω υπέρηχο και την Τρίτη που μας έρχεται αυχενική και φυσικά η αγωνία υπάρχει :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, xnoudaki είπε:

σε ευχαριστώ για την απάντηση!σε ρώτησα γιατί στις γενικές εξετάσεις που έκανα γύρω στην 6 εβδομάδα  είχα σάκχαρο 94...πήγα στην ενδοκρινολόγο για να δούμε τον θυροειδή μου και μου είπε ότι το σάκχαρο είναι ανεβασμένο και θα πρέπει να ξεκινήσω άμεσα δίαιτα!πήγα αμέσως και στον γυναικολόγο ο οποίος μου είπε ότι είναι υπερβολική και ότι αυτό δεν θεωρείται διαβήτης κύησης.άκουσα προς το παρόν τον γυναικολόγο μου αλλά σε ένα μήνα θα το ξαναελέγξω..

Κάτω από 95 είναι φυσιολογικό το νηστείας. Εντάξει καλό είναι να προσέχεις τι τρως (γλυκά, λευκό ψωμί) αλλά όχι και διαβήτης κύησης. Άσε που μόνο με ζάχαρο νηστείας δεν μπορεί να γίνει διάγνωση. 

@Alex_mfpm σήμερα θα δεις το νινί....τέλεια! Περιμένουμε νέα σου...


DqKrp2.png YmSBp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!τι κάνετε?εγώ περιμένω να περάσουν οι ώρες να πάω για αυχενική.Μέσα σε ένα χρόνο είναι η τρίτη φορά που μένω έγκυος και πρώτη φορά φτάνω σε αυτό το στάδιο και μια ανησυχία υπάρχει!Τόνια αυτό που με άγχωσε πιο πολύ όταν μου είπε για το σάκχαρο ήταν η διατροφή.τώρα απλά δεν τρώω γλυκά (όχι πως έτρωγα και πριν),αναψυκτικα και την ζάχαρη στον καφέ.

Alex σήμερα θα πας για υπέρηχο και την τρίτη για αυχενική?τόσο συχνά σε βλέπει ο γιατρός σου?

  • Μου αρέσει 1

wyp6p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά αποτελέσματα! 

Έχει και τα καλά η διατροφή....δεν παίρνεις κιλά!!!!!!

Στην κόρη μου πήρα μόνο 4 κιλά σε όλη την εγκυμοσύνη και χθες που με ζύγισε ο ενδοκρινολόγος ήμουν -1,5 κιλό, και γω νόμιζα ότι είχα πάρει!


DqKrp2.png YmSBp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλή χρονιά και από εμένα και εγώ αύριο θα πάω για τις εξετάσεις αίματος και στις 17/01 εχω ραντεβού στο γιατρό.

μήπως έχετε καμια διατροφή γιατί έχω πάρει την ανηφόρα και δεν με βλέπω καλά ??? αλλιώς κάποιον γιατρό που μπορεί να δώσει διατροφή να μην παρω άλλα κιλά?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια επιστρέψαμε και εμείς απο τον γιατρό και όλα μια χαρά ...μεγαλώνει το μπεμπακι μας και τώρα σειρά η αυχενική :)

@xnoudaki βασικά στον γιατρό το πρώτο τρίμηνο πάω κάθε δυο βδομαδες για να μην αγχώνομαι απλά τώρα συνέπεσαν τα ραντεβού τόσο κοντά γιατι δεν κανω στον γιατρό μου αυχενική αλλά αλλού...όποτε είχαν κλειστεί διαφορετικά τα ραντεβού αλλά να σου πω δεν με χαλάει που θα το ξαναδώ...:-D τόσο σύντομα ... η αυχενική πως πήγε; σήμερα δεν έκανες σωστά ;

@toniasu όντως με την διατροφή αποφεύγεις να πάρεις πολλά κιλά και εγω την κανω και ας μην εχω ζάχαρο και. μέχρι στιγμής σε όλες τις εγκυμοσύνες εχω πάρει 6-8 κιλά 

@angeliki1979 και ο γιατρός σου μπορεί σίγουρα να σου δώσει μια τέτοια διατροφή 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

@Alex_mfpm οι γνώστες σου πρέπει να σε βλέπουν και να σκάνε από την ζήλια τους...τόσα παιδιά και πρέπει να είσαι στυλάκι!

@angeliki1979 και ο γιατρός σου μπορεί να σου δώσει διατροφή αλλά και ένας διατροφολόγος. Από την στιγμή που δεν έχεις κάποιο θέμα υγείας δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι ακραίο. Να θυμάσαι ότι θέλουμε υδατάνθρακες αλλά προτιμάμε τους καλούς. Πότε ο οργανισμός να μην ξεμείνει από υδατάνθρακες.

@xnoudaki πως πήγε η αυχενική? Όλα καλά?


DqKrp2.png YmSBp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου!Η αυχενική πήγε τέλεια,η αυχενική διαφάνεια ήταν 1,3 ,ρινικό οστό είδαμε,όλα φυσιολογικά και τα πρωτα ποσοστα απο την εξεταση πολύ καλά!τώρα περιμένω το μεσημέρι να βγουν και τα συνδιασμένα ποσοστά με το αίμα! :-D

με το καλό και τα δικά σας αποτελέσματα κορίτσια!

  • Μου αρέσει 1

wyp6p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...