Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Maroxmarox είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου 🎉🎉🎉Με το καλό μια τεράστια χοριακη!!

      Στις πόσες μέρες έκανες χοριακη μετά από βλαστοκυστες;

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά έκανα την χοριακη και είναι λίγο χαμηλή..ελπίζω να διπλασιαστεί 

Μανουλες Σεπτεμβριου 2018


Recommended Posts

πρίν από 30 λεπτά , λιλιτο είπε:

Και γω δεν ξέρω ποιον να πάρω γτ έχουμε σόμπα και φτάνει 23-25 βαθμούς το σπιτι αν και το πρωί έχει 18 συνήθως και είμαι.μπερδεμενη. δεν θέλω να πάρω και τους δύο γτ πολλα λεφτά. Και πιστεύω ο ένας δεν θα δουλεύτει καθόλου στο τέλος. Μάλλον θα πάρω τον ανοιξιάτικο και με ζιπουνακια και φορμακι θα είναι καλά.και αν έχει τόσο κρύο ίσως καμία κουβέρτα στα πόδια. 

Πρέπει να είναι πολύ ωραία η Πύλος. Καλά να περάσετε...

στο σπιτι θα πρεπει να εχεις το χειμωνα γυρω στους 20-22 βαθμους σου δινουν οδηγια στο μαιευτηριο παραπανω ειναι επικινδυνο. κ απο εκει κ περα κανονιζεις το σκεπασμα του. γενικα ομως δεν θελει ουτε πολυ ζεστη ουτε πολυ κρυο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 34 λεπτά , linaa είπε:

στο σπιτι θα πρεπει να εχεις το χειμωνα γυρω στους 20-22 βαθμους σου δινουν οδηγια στο μαιευτηριο παραπανω ειναι επικινδυνο. κ απο εκει κ περα κανονιζεις το σκεπασμα του. γενικα ομως δεν θελει ουτε πολυ ζεστη ουτε πολυ κρυο. 

Δεν έχει θερμοστάτη η σόμπα.ειναι πελλετ αλλα απο τις πρωτες που κυκλοφορησαν.τωρα θα βαλω καυστήρα  πέλλετ και λογικα θα μπορω να  το ρυθμισω. δυστυχώς σε αυτήν όσο καιει ανεβάζει θερμοκρασίες και την έχω στην πιο χαμηλή σκάλα να φανταστείς. Ευχαριστω για τις πληροφορίες δεν ήξερα ότι σου δίνουν οδηγίες για τη θερμοκρασία του σπίτιου.


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάτε και για υπνοσακο από τώρα ε; Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτά που λέτε. Το μόνο που ξέρω είναι ότι η θερμοκρασία δωματίου για τα μωρά πρέπει να είναι 21 βαθμούς. Θερμόμετρα να πάρουμε! Δωματίου και σώματος. Πω πω! Ένα ένα μαζεύονται πολλά ε; Χαχαχα


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, 2angels είπε:

Κοιτάτε και για υπνοσακο από τώρα ε; Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτά που λέτε. Το μόνο που ξέρω είναι ότι η θερμοκρασία δωματίου για τα μωρά πρέπει να είναι 21 βαθμούς. Θερμόμετρα να πάρουμε! Δωματίου και σώματος. Πω πω! Ένα ένα μαζεύονται πολλά ε; Χαχαχα

Ε τα κοιτάω όλα αλλά δεν θα πάρω από τώρα  υπνοσακο. Για το σπίτι έχω ήδη θερμόμετρο - υγρόμετρο . Για το μωρό σκέφτομαι να πάρω ένα της braun αυτιού.που από ότι ξέρω είναι έγκυρο. Και ένα απλό ηλεκτρονικό να υπάρχει εύκαιρο αλλά πάντα σε αυτά δεν μου έβγαζε σωστή θερμοκρασία. Ναι έλεγα τίποτα δεν χρειάζομαι και όλο βγαίνουν ψιλολογια και τέτοια.

Τελικά για φυσικό σφουγγάρι ξέρετε από ποτέ το χρησιμοποιούμε??? Είναι απαραίτητο η' είναι καλύτερο ένα πανακι βαμβακερό??

Πιπίλα δε θα βάλουμε είπαμε μόνο αν αρχίσει σε κάποια φάση να πιπιλαει το χέρι της για να το κόψει.

Θέλω πολύ να θηλάσω αλλά μου παν όλοι να πάρω και μπουκάλια για παν ενδεχόμενο.εχουν δίκιο να τα έχω από πριν? Να πάρω 2-3 μόνο ? Μικρά ή μεγάλα?

 


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, λιλιτο said:

Και γω δεν ξέρω ποιον να πάρω γτ έχουμε σόμπα και φτάνει 23-25 βαθμούς το σπιτι αν και το πρωί έχει 18 συνήθως και είμαι.μπερδεμενη. δεν θέλω να πάρω και τους δύο γτ πολλα λεφτά. Και πιστεύω ο ένας δεν θα δουλεύτει καθόλου στο τέλος. Μάλλον θα πάρω τον ανοιξιάτικο και με ζιπουνακια και φορμακι θα είναι καλά.και αν έχει τόσο κρύο ίσως καμία κουβέρτα στα πόδια. 

Πρέπει να είναι πολύ ωραία η Πύλος. Καλά να περάσετε...

Ναι κι εγω σαν στανταρ εχω τον ανοιξιατικο κ μετα βλεπουμε γτ δε θα ειναι κ τοσο βρεφακι ωστε να φοβαμαι μη του φραξει η μυτη με τα σκεπασματα...να δουμε πως θα ναι κ σαν παιδακι. Οσο για τα λεφτα εχεις απολυτο δικιο γι αυτο καποιοι κοντινοι που με ρωτανε τι να παρουν στο μπεμπη, θα τους πω για κανα υπνοσακο.

Μια παιδιατρος αναπτυξιολογος μου ειχε πει ποδοσακο στα βρεφακια για να μη τυχον φραξει η μυτουλα στον υπνο τους αν τα κουκουλωσει η κουβερτα πχ και επισης μου ειχε πει οχι στις παντες για τον ιδιο λογο ( βεβαια αποφασισα να παρω μια μικρη για ψηλα στο κεφαλακι, οχι ολογυρα σε ολη την κουνια). Επισης μας ειχε πει απο κουνια καλυτερα ολη με καγκελακια ολογυρα για να βλεπεις το μωρο κ να παιρνει κ αερα απο παντου. Αν κ πλεον δε προτεινουν καν κουνιες αλλα  παρκοκρεβατα η κρεβατακια απο μικρα η ακομα καλυτερα συγκοιμηση.

14 minutes ago, λιλιτο said:

Ε τα κοιτάω όλα αλλά δεν θα πάρω από τώρα  υπνοσακο. Για το σπίτι έχω ήδη θερμόμετρο - υγρόμετρο . Για το μωρό σκέφτομαι να πάρω ένα της braun αυτιού.που από ότι ξέρω είναι έγκυρο. Και ένα απλό ηλεκτρονικό να υπάρχει εύκαιρο αλλά πάντα σε αυτά δεν μου έβγαζε σωστή θερμοκρασία. Ναι έλεγα τίποτα δεν χρειάζομαι και όλο βγαίνουν ψιλολογια και τέτοια.

Τελικά για φυσικό σφουγγάρι ξέρετε από ποτέ το χρησιμοποιούμε??? Είναι απαραίτητο η' είναι καλύτερο ένα πανακι βαμβακερό??

Πιπίλα δε θα βάλουμε είπαμε μόνο αν αρχίσει σε κάποια φάση να πιπιλαει το χέρι της για να το κόψει.

Θέλω πολύ να θηλάσω αλλά μου παν όλοι να πάρω και μπουκάλια για παν ενδεχόμενο.εχουν δίκιο να τα έχω από πριν? Να πάρω 2-3 μόνο ? Μικρά ή μεγάλα?

 

Να παρεις 1-2 αλλα αν θελεις να θηλασεις ενημερωσου κ πιστευε στον εαυτο σου γτ το πιθανοτερο ειναι να το καταφερεις αψογα. Αλλα μιας κ οι μαιες κ γενικα τα μαιευτηρια δεν πολυασχολουνται ισως χρειαστει να ξερεις αν υπαρχει συμβουλος θηλασμου κοντα σου να την εχεις σαν λυση αναγκης αν οτιδηποτε παει στραβα, λεμε τωρα. 

Κοριτσια προτεινω σε ολες να δειτε αυτα τα βιντεακια της Πατσουρου σχετικα με το θηλασμο, ξεκινωντας απ το πρωτο: 

https://youtu.be/m-8OnaVZ-nk

  • Μου αρέσει 1

YT9Xp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια πως είστε?? 

 

@Freya_1981 ωραίος προορισμός να περάσετε όμορφα! 

Όσο για τα βιντεάκια της πατσουρου βοηθάνε πολύ..καλό είναι να ενημερωνόμαστε όσες θέλουμε να θηλάσουμε γτ είναι κρίμα να μας καθοδηγήσουν λάθος και να το αφήσουμε στην άκρη..Όχι ότι και με το ξένο δεν μεγαλώνει ένα παιδάκι μια χαρά..

@λιλιτο εγώ θα προτιμήσω

 ένα πανάκι βαμβακερό που πλένεται και στο πλυντήριο γτ το σφουγγάρι θα θέλει κάθε τρεις και λίγο αλλαγή μιας και θέλει καλό στέγνωμα για την αποφυγή μικροβίων.. πάντως όταν πέσει ο αφαλος θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις σφουγγάρι πιστεύω..

Έχω τρεις πιπιλες δώρο.. Αλλά αν δώσω θα δώσω μετά τις 40 μέρες.. και το πιπίλισμα δεν είναι κακό λένε,είναι φυσιολογικό στάδιο ανάπτυξης,βέβαια δεν ξέρω πότε κόβεται χαχα..

Και εγώ να θηλάσω θέλω.. έχω όμως δύο μπουκάλια από avent για τον πρώτο καιρό αν χρειαστούν για ξένο.. Γτ το δικό μας με θήλαστρο καλό είναι να το βγάλουμε μετά την εδραίωση θηλασμού ώστε να αποφύγουμε την μείωση παραγωγής.. 


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αποστειρωτη και μπουκάλια για παν ενδεχόμενο. 

Τώρα για σφουγγάρι ή πετσετακι δεν ξέρω, προτιμώ με το χέρι. Όσο για θερμόμετρο, όσα ηλεκτρονικα έχω πάρει δεν δείχνουν όπως τα υδραργύρου η του οινοπνεύματος. Θα πρέπει να ψάξουμε πολύ να βρούμε ένα σωστό για το παιδί.Αυτο του αυτιού δεν το είχα σκεφτεί, ωραία ιδέα λιλιτο!!! 


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη μια σύμβουλο θηλασμού στο φβ που έρχεται και σπίτι αν χρειασθεί ,βρήκα και παιδιατρο υποστηρικτικη στον θηλασμό,

μου χάρισαν έναν αποστείρωτη avent .λετε μα πάρω μπουκάλια που λένε ότι μοιάζει με το στήθος ,η 'αnticolic?? Avent , mam η' nuk?. Ναι είναι στάδιο το πιπιλισμα αλλά φοβάμαι μην το συνεχίσει γτ η πιπίλα κόβεται το δάχτυλο όχι. Έχω ήδη παρακολούθησει κάποια βίντεο για το θηλασμό ,θα δω και αυτα της πατσουρου.

Θα ζητήσω δώρο τον ύπνοσακο.καλη ιδέα .ναι ξέρω δεν κάνει παπλώματα κουβερτακι και πραγματα μέσα στην κούνια ούτε σφήνες ούτε πάντες αλλά η πάντα πιστεύω βοηθάει αν είναι ζωηρό για να μην χτυπάει το κεφάλι του.η περάσει το πόδι του από τα κάγκελα.εγω ήθελα κατευθείαν στρώμα στο πάτωμα με τη μέθοδο  Μοντεσσόρι αλλα εφόσον θα μένουμε ολοι μαζι μέχρι να αλλάξουμε σπίτι θα πάρουμε μια κούνια από το ΙΚΕΑ με 60€ και βλέπουμε επειτα.


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ της avent πιο καλά και πιο κοντά στη θηλή από κριτικές που μου είπαν και φίλες και δεν έχουν πάθει και σύγχυση θηλων βέβαια είναι και στο παιδί.. της mam πήρα ένα σε εκπαιδευτικό ποτηράκι από 4ων μηνών

Γιατρό πότε έχετε πάλι? Για ντοπλερ πότε θα πάτε??


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 3 λεπτά , Sofaki91 είπε:

Εγώ θεωρώ της avent πιο καλά και πιο κοντά στη θηλή από κριτικές που μου είπαν και φίλες και δεν έχουν πάθει και σύγχυση θηλων βέβαια είναι και στο παιδί.. της mam πήρα ένα σε εκπαιδευτικό ποτηράκι από 4ων μηνών

Γιατρό πότε έχετε πάλι? Για ντοπλερ πότε θα πάτε??

Κ γω Avent αποστειρωτη έχω με τα γυάλινα μπουκάλια του. 

Γιατρό αύριο, θα πάμε να δούμε τη μπουμπού , ποσα κιλά να πήγε; Ντοπλερ 3 Αυγούστου. 


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Sofaki91 είπε:

@elenistam τα μπιμπερό dr. Brown έχω ακούσει είναι πολύ καλά για τους κολικούς..

@2angels και εγώ για αύριο λέω γιατρό Ή την Πέμπτη.. ντοπλερ 21.07:x

ΟΥΤΕ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΡΑ...ΚΑΤΙ ΚΟΝΤΟΥΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΑΛΙΝΑ....ΘΑ ΘΗΛΑΣΩ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ....ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ.....ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΣΤΗΝ ΕΣΧΑΤΗ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΗΡΑ.....ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΧΕΙΜΩΝΑ ΟΠΟΤΕ ΙΣΩΣ ΤΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ.....ΑΒΕΝΤ ΠΗΡΑ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗ ΚΑΙ ΕΠΕΣΑΝ ΟΛΕΣ ΝΑ ΜΕ ΦΑΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ.....ΕΓΩ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΜΕΝΗ....ΧΑΧΑ

  • Μου αρέσει 1

MNKKp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , elenistam είπε:

ΟΥΤΕ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΡΑ...ΚΑΤΙ ΚΟΝΤΟΥΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΑΛΙΝΑ....ΘΑ ΘΗΛΑΣΩ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ....ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ.....ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΣΤΗΝ ΕΣΧΑΤΗ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΗΡΑ.....ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΧΕΙΜΩΝΑ ΟΠΟΤΕ ΙΣΩΣ ΤΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ.....ΑΒΕΝΤ ΠΗΡΑ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗ ΚΑΙ ΕΠΕΣΑΝ ΟΛΕΣ ΝΑ ΜΕ ΦΑΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ.....ΕΓΩ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΜΕΝΗ....ΧΑΧΑ

Πάρε ότι θέλεις εσύ άχρηστα ξεαχρηστα εφόσον έτσι νιώθεις καλά έκανες και πήρες.. Εγώ δεν θα πάρω είναι η αλήθεια.. θα δω πως είμαστε αρχικά και αν χρειαστώ Καλώς 

  • Μου αρέσει 1

bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, λιλιτο said:

Εχω ηδη μια σύμβουλο θηλασμού στο φβ που έρχεται και σπίτι αν χρειασθεί ,βρήκα και παιδιατρο υποστηρικτικη στον θηλασμό,

μου χάρισαν έναν αποστείρωτη avent .λετε μα πάρω μπουκάλια που λένε ότι μοιάζει με το στήθος ,η 'αnticolic?? Avent , mam η' nuk?. Ναι είναι στάδιο το πιπιλισμα αλλά φοβάμαι μην το συνεχίσει γτ η πιπίλα κόβεται το δάχτυλο όχι. Έχω ήδη παρακολούθησει κάποια βίντεο για το θηλασμό ,θα δω και αυτα της πατσουρου.

Θα ζητήσω δώρο τον ύπνοσακο.καλη ιδέα .ναι ξέρω δεν κάνει παπλώματα κουβερτακι και πραγματα μέσα στην κούνια ούτε σφήνες ούτε πάντες αλλά η πάντα πιστεύω βοηθάει αν είναι ζωηρό για να μην χτυπάει το κεφάλι του.η περάσει το πόδι του από τα κάγκελα.εγω ήθελα κατευθείαν στρώμα στο πάτωμα με τη μέθοδο  Μοντεσσόρι αλλα εφόσον θα μένουμε ολοι μαζι μέχρι να αλλάξουμε σπίτι θα πάρουμε μια κούνια από το ΙΚΕΑ με 60€ και βλέπουμε επειτα.

Κι εμεις ΙΚΕΑ τη λιγο μεγαλυτερη απ αυτη που λες και μετα παμε για κρεββατακι ή στρωμα κατω.

Μπιμπερο θα παρω κ γω αλλα αν τυχει οτιδηποτε με το θηλασμο προτιμω να δοκιμασω πρωτα πιο εναλλακτικους τροπους οπως κουταλακι ή ποτηρακι ή σιρυγγα για ν αποφυγω συγχυση θηλων....θα δειξει.....

  • Μου αρέσει 1

YT9Xp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...