Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Το 2018 ας γίνουμε όλες ΜΑΝΕΣ!!!!!!!


Bela

Recommended Posts

πρίν από 10 λεπτά , palmoira είπε:

Καλημέρα κοριτσια!

τι υπέροχος και αισιόδοξος τίτλος στο topic!! Είμαι σχεδόν 39...4 εξωσωματικές και μια εμβρυομεταφορα κατεψυγμένων. Μια παλινδρομη και ένας ενδομητριος θάνατος στις 31 εβδομάδες. Όμως το 2018 ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΑ! Ετοιμάζομαι για εξωσωματικη το Μάρτιο, ακριβώς 6 μήνες από την καισαρικη. Δεν θέλω να χάσω καθόλου χρόνο! Γιατί εξωσωματικη? Μονόκερος μήτρα με φραγμενη τη μοναδική σάλπιγγα που υπάρχει! Από εξετάσεις τα πάντα έχουμε κάνει και ελπίζω μόνο να πετύχει η εξωσωματικη. Εάν πετύχει αυτή τη φορά θα φτάσουμε μέχρι το τέλος είμαι σίγουρη.

Ευχομαι το 2018 να γίνεις μανούλα και όλα τα κορίστια που το επιθυμούν. Καλή δύναμη!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • P.L.L.

    1310

  • loyloy

    1242

  • Beboula25

    1015

  • Penny...

    562

πρίν από 38 λεπτά , loralora είπε:

 

Έκανες εξέταση στο αίμα ή με βιοψία είδατε τα ΝΚ ενδομητρίου? Πάντως εμένα ο γιατρός μου είπε να μην ασχοληθώ με τα Νκ αίματος κι έτσι δεν έκανα τίποτα. Τα επανέλαβα με δική μου πρωτοβουλία μετά από 6 μήνες από την πρώτη εξέταση και βγήκαν φυσιολογικά χωρίς να πάρω κάτι. Το ίδιο μου είχε πει και η αιματολόγος που με παρακολουθέι. Ήταν μια εξέταση που με στρέσαρε πάρα πολύ θυμάμαι.

Αιματολογικά την έκανα την εξέταση

πρίν από 36 λεπτά , palmoira είπε:

Καλημέρα κοριτσια!

τι υπέροχος και αισιόδοξος τίτλος στο topic!! Είμαι σχεδόν 39...4 εξωσωματικές και μια εμβρυομεταφορα κατεψυγμένων. Μια παλινδρομη και ένας ενδομητριος θάνατος στις 31 εβδομάδες. Όμως το 2018 ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΑ! Ετοιμάζομαι για εξωσωματικη το Μάρτιο, ακριβώς 6 μήνες από την καισαρικη. Δεν θέλω να χάσω καθόλου χρόνο! Γιατί εξωσωματικη? Μονόκερος μήτρα με φραγμενη τη μοναδική σάλπιγγα που υπάρχει! Από εξετάσεις τα πάντα έχουμε κάνει και ελπίζω μόνο να πετύχει η εξωσωματικη. Εάν πετύχει αυτή τη φορά θα φτάσουμε μέχρι το τέλος είμαι σίγουρη.

Είμαι σίγουρη ότι τα Χριστούγεννα του 18 θα έχεις μωράκι!


CpFNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσαρες Γειά σας,

Δεν ξέρω αν έχω θέση στην παρέα σας γιατί είμαι εγκυουλα αλλά θέλω να σας μεταφέρω την θετική ενέργεια και την εμπειρία μου για να πάρετε κουράγιο. 

Είμαι 41, τον τελευταίο 1,5 χρόνο προσπαθούμε εντατικά για μωρό με γόνιμες μέρες και τετοια.  Μου λέει ο τότε γιατρός μου θα προσπαθήσω σπερματενγυση. Με φόρτωσε με φάρμακα.  Άλλαξα γιατρό γιατί τσαντιστηκα. Πολύ χαμηλό ποσοστό επιτυχίας και δεν με παρακολουθουσε μέσ στον κύκλο.  Πάω σε καινούργιο και καλά ειδικό.  Αυτός με παρακολουθουσε αλλά μου έλεγε ότι έχεις πολύ λεπτό ενδομητριο 5,4 και καθόλου ωορρηξια. Ούτε εξωσωματική δεν θα πετύχει.  Με είχε κάνει ράκος.  Είχα δοκιμάσει διάφορα φάρμακα και μου λέει μετά το καλοκαίρι θα ξεκινήσεις εξωσωματική. Το καλοκαίρι απολυομαι από δουλειά.  Δηλαδή πόσο χειρότερα ε?

Να σας πω κάτι?  Τελικά έφυγε το άγχος.... Και έμεινα φυσιολογικά τον Σεπτέμβρη. 

Σας ζαλησα ε? Κορίτσια αφού έμεινα εγώ με χάλια ενδομητριο και ωορρηξια μπορούμε όλες! !!

Συγγνώμη αν σας κούρασα

 

  • Μου αρέσει 10
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια,

Στον αγώνα και εγω, 1η Μαρτιου περναω επιτροπη για να παρω φαρμακα για την 4η προσπαθεια εξωσωματικης. Ενω υπολογιζα να ξεκινησω μεσα στον Μαρτιο αντε Απριλιο, πηγα πριν λιγο καιρο ενδοκρινολογο μετα απο προτροπη του γυναικολογου, για να ριξουμε τον θυρεοειδη απο 3,64 που ειχα σε 2 και αυτος μου εγραψε 2 σελιδες εξετασεις τις οποιες εκανα και πολλα που δεν τα καλαβαινω βγηκαν ανεβασμενα. Την Δευτερα εχω ραντεβου μαζι του για να μου εξηγησει. Τι ειναι το DHEA-S? ACTH? Αυτα θυμαμαι μου βγηκαν πανω απο το οριο. Α και ανεπαρκεια στην βιταμινη D.

Εγω προσωπικα πλεον δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανεναν γιατρο, παλευω τοσα χρονια και ολοι μου τα λενε μισα, αλλα μαθαινω απο τον εναν, αλλα απο τον αλλον, οι διαφορες ειδικοτητες (γυναικολογος, ουρολογος, ενδοκρινολογος κλπ) τρωγονται μεταξυ τους γιατι ο ενας μπαινει στα χωραφια του αλλου, ο επομενος θα ακυρωσει τον προηγουμενο. Εξετασεις, εξετασεις, εξετασεις...Ενα χαος στο κεφαλι μου. Ας ειναι τυχερη η χρονια αυτη για οποιο κοριτσι προσπαθει και παλευει αυτο το τερας. Φιλακια!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , katsif είπε:

Κοριτσαρες Γειά σας,

Δεν ξέρω αν έχω θέση στην παρέα σας γιατί είμαι εγκυουλα αλλά θέλω να σας μεταφέρω την θετική ενέργεια και την εμπειρία μου για να πάρετε κουράγιο. 

Είμαι 41, τον τελευταίο 1,5 χρόνο προσπαθούμε εντατικά για μωρό με γόνιμες μέρες και τετοια.  Μου λέει ο τότε γιατρός μου θα προσπαθήσω σπερματενγυση. Με φόρτωσε με φάρμακα.  Άλλαξα γιατρό γιατί τσαντιστηκα. Πολύ χαμηλό ποσοστό επιτυχίας και δεν με παρακολουθουσε μέσ στον κύκλο.  Πάω σε καινούργιο και καλά ειδικό.  Αυτός με παρακολουθουσε αλλά μου έλεγε ότι έχεις πολύ λεπτό ενδομητριο 5,4 και καθόλου ωορρηξια. Ούτε εξωσωματική δεν θα πετύχει.  Με είχε κάνει ράκος.  Είχα δοκιμάσει διάφορα φάρμακα και μου λέει μετά το καλοκαίρι θα ξεκινήσεις εξωσωματική. Το καλοκαίρι απολυομαι από δουλειά.  Δηλαδή πόσο χειρότερα ε?

Να σας πω κάτι?  Τελικά έφυγε το άγχος.... Και έμεινα φυσιολογικά τον Σεπτέμβρη. 

Σας ζαλησα ε? Κορίτσια αφού έμεινα εγώ με χάλια ενδομητριο και ωορρηξια μπορούμε όλες! !!

Συγγνώμη αν σας κούρασα

 

Katsif μου καλώς μας ήρθες και καλή εγκυμοσύνη να έχεις!!!!!! Όλα τα καλά σου εύχομαι και ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ ότι έχεις θέση εδώ και σίγουρα θα μας δώσεις πολλή μπεμπεδοσκονη και γούρι!!!!!!! 

πρίν από 3 λεπτά , Dimitroulaa είπε:

Καλησπέρα κοριτσια,

Στον αγώνα και εγω, 1η Μαρτιου περναω επιτροπη για να παρω φαρμακα για την 4η προσπαθεια εξωσωματικης. Ενω υπολογιζα να ξεκινησω μεσα στον Μαρτιο αντε Απριλιο, πηγα πριν λιγο καιρο ενδοκρινολογο μετα απο προτροπη του γυναικολογου, για να ριξουμε τον θυρεοειδη απο 3,64 που ειχα σε 2 και αυτος μου εγραψε 2 σελιδες εξετασεις τις οποιες εκανα και πολλα που δεν τα καλαβαινω βγηκαν ανεβασμενα. Την Δευτερα εχω ραντεβου μαζι του για να μου εξηγησει. Τι ειναι το DHEA-S? ACTH? Αυτα θυμαμαι μου βγηκαν πανω απο το οριο. Α και ανεπαρκεια στην βιταμινη D.

Εγω προσωπικα πλεον δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανεναν γιατρο, παλευω τοσα χρονια και ολοι μου τα λενε μισα, αλλα μαθαινω απο τον εναν, αλλα απο τον αλλον, οι διαφορες ειδικοτητες (γυναικολογος, ουρολογος, ενδοκρινολογος κλπ) τρωγονται μεταξυ τους γιατι ο ενας μπαινει στα χωραφια του αλλου, ο επομενος θα ακυρωσει τον προηγουμενο. Εξετασεις, εξετασεις, εξετασεις...Ενα χαος στο κεφαλι μου. Ας ειναι τυχερη η χρονια αυτη για οποιο κοριτσι προσπαθει και παλευει αυτο το τερας. Φιλακια!!!!

Καλώς ήρθες Dimitroulaa και καλή επιτυχία σου εύχομαι ολόψυχα!!!!! Θεωρώ ότι μέχρι τον Μάρτιο θα τα έχεις ρυθμίσει όλα τα θεματάκια και θα πάνε όλα καλά αυτή τη φορά!!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , Dimitroulaa είπε:

Καλησπέρα κοριτσια,

Στον αγώνα και εγω, 1η Μαρτιου περναω επιτροπη για να παρω φαρμακα για την 4η προσπαθεια εξωσωματικης. Ενω υπολογιζα να ξεκινησω μεσα στον Μαρτιο αντε Απριλιο, πηγα πριν λιγο καιρο ενδοκρινολογο μετα απο προτροπη του γυναικολογου, για να ριξουμε τον θυρεοειδη απο 3,64 που ειχα σε 2 και αυτος μου εγραψε 2 σελιδες εξετασεις τις οποιες εκανα και πολλα που δεν τα καλαβαινω βγηκαν ανεβασμενα. Την Δευτερα εχω ραντεβου μαζι του για να μου εξηγησει. Τι ειναι το DHEA-S? ACTH? Αυτα θυμαμαι μου βγηκαν πανω απο το οριο. Α και ανεπαρκεια στην βιταμινη D.

Εγω προσωπικα πλεον δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανεναν γιατρο, παλευω τοσα χρονια και ολοι μου τα λενε μισα, αλλα μαθαινω απο τον εναν, αλλα απο τον αλλον, οι διαφορες ειδικοτητες (γυναικολογος, ουρολογος, ενδοκρινολογος κλπ) τρωγονται μεταξυ τους γιατι ο ενας μπαινει στα χωραφια του αλλου, ο επομενος θα ακυρωσει τον προηγουμενο. Εξετασεις, εξετασεις, εξετασεις...Ενα χαος στο κεφαλι μου. Ας ειναι τυχερη η χρονια αυτη για οποιο κοριτσι προσπαθει και παλευει αυτο το τερας. Φιλακια!!!!

Συνφωνω μαζί σου, ούτε εγώ δεν τους έχω εμπιστοσύνη. Φαντάσου είμαι στον τρίτο γυναικολόγο. Περισσότερα μαθαίνεις από φίλες πάρα από αυτούς. 

@Bela καλώς σας βρήκα!  Κοριτσια να αλλάξουμε τίτλο.  Το 2018 όλες θα γίνουμε μανούλες!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , katsif είπε:

Συνφωνω μαζί σου, ούτε εγώ δεν τους έχω εμπιστοσύνη. Φαντάσου είμαι στον τρίτο γυναικολόγο. Περισσότερα μαθαίνεις από φίλες πάρα από αυτούς. 

@Bela καλώς σας βρήκα!  Κοριτσια να αλλάξουμε τίτλο.  Το 2018 όλες θα γίνουμε μανούλες!!!!

Εγω πέρα από τον σταθερό γιατρο που εχω χρονια αλλα δεν ασχολειται με εξωσωματικες, ξερεις για τεστ παπ και τα σχετικα, εχω επισκεφθει 5 γυναικολογους. Ο καθενας τα δικα του, σε λιγα πραγματα συμφωνουν σε πολλα διαφωνουν. Κι εγω μετα θα πρεπει να εμπιστευτω καποιον. Αυτο ειναι το ασχημο οτι μετα απο τοσα χρονια τους κοιταζω με καχυποψια και αυτο πιο πολυ κακο κανει σε μενα παρα σε εκεινους, παντα σκεφτομαι κατι αρνητικο. Πφφφ!!! Με το καλο το μωρακι σου, γερο και δυνατο να ειναι να σε γεμιζει χαμογελα ευτυχιας μονο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Dimitroulaa είπε:

Εγω πέρα από τον σταθερό γιατρο που εχω χρονια αλλα δεν ασχολειται με εξωσωματικες, ξερεις για τεστ παπ και τα σχετικα, εχω επισκεφθει 5 γυναικολογους. Ο καθενας τα δικα του, σε λιγα πραγματα συμφωνουν σε πολλα διαφωνουν. Κι εγω μετα θα πρεπει να εμπιστευτω καποιον. Αυτο ειναι το ασχημο οτι μετα απο τοσα χρονια τους κοιταζω με καχυποψια και αυτο πιο πολυ κακο κανει σε μενα παρα σε εκεινους, παντα σκεφτομαι κατι αρνητικο. Πφφφ!!! Με το καλο το μωρακι σου, γερο και δυνατο να ειναι να σε γεμιζει χαμογελα ευτυχιας μονο!!!!!

Ευχαριστώ αγάπη.  Σύντομα θα έχεις και εσύ ένα είμαι σίγουρη. Από μένα κατάλαβα τελικά ότι τα κατάφερα μόνη μου και τα πειράματα που κάνανε ήταν μια τρύπα στο νερό.  Για να μην σου πω πως κάνουν την ψυχολογία σου, τα ξερεις. Είπαμε,  το 18 όλες μανούλες! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , katsif είπε:

@Bela καλώς σας βρήκα!  Κοριτσια να αλλάξουμε τίτλο.  Το 2018 όλες θα γίνουμε μανούλες!!!!

Συμφωνω για την αλλαγη τιτλου! Εκφραζει μεγαλύτερη τρυφεροτητα!!!


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Elma86 είπε:

Εδώ εγώ  άλλη γυναικολόγος που πήγαινα και καιρό,  μου έδινε αυτά τα χάπια αλλά δεν μου είχε πει τίποτα για την ένεση. Στο κέντρο υπογονιμότητας που πήγα μετά την αποτυχία γελούσαν. Μου είπαν οτι είναι σαν να θες να κάνεις ομελέτα αλλά να μην σπας τα αυγα..Και αυτό για 3 μήνες..

Τον εμπιστεύομαι είναι καλός και ως άνθρωπος. Αν δεν το είχα ψάξει βέβαια θα περίμενα ακόμη και ενώ όλα δείχνουν τέλεια αποτέλεσμα δεν θα είχα πότε..και μάλιστα μου είπε πως ξέρει άτομα που μόλις το ρύθμισαν έγινε το θαύμα.Ισως δεν ήξερε την θεραπεία??? Ελπίζω βέβαια να έχω σε λίγους μήνες!!

 

Νομίζω πως ή πρέπει να είναι όλοι ενημερωμένοι ή να μας παραπέμπουν σε πιο ειδικούς ουτως ώστε να μη χάνουμε τζάμπα χρόνο..Καταλαβαίνω να σου πουν περιμενε έναν χρόνο και μετά ψάξτο. Εγώ έκανα ορμονικές μετά από τους 6 πρώτους μήνες και ενώ όλα ήταν καλά βρήκα προλακτινη 65 που σημαίνει οτι ήταν άκυροι αυτοι οι μήνες..αλλά τελος παντων αυτό τυχαίνει

Γειά σας κορίτσια!!!!Και γω με μια παλίνδρομη και 1 χρόνο πάλι προσπαθειών!!Εύχομαι το 2018 να είναι το τυχερό μας!!!

Κορίτσι μου είχες πολύ μεγάλη τιμή προλακτίνης!!!Δεν παίζει να έμενες έγκυος!!!Εύχομαι τώρα που την ρύθμισες να ρθεί!!!!Και είμαι σίγουρηηη!!!

@BelaΠολύ ωραίο το θεματάκι που άνοιξες!!!Να ρωτήσω αν κατάλαβα έκανες 1 χρόνο να μείνεις εγκυούλα την δεύτερη φορά!!Θεωρείς σε βοήθησε κάτι?Και έχεις κάνει κάποιες παραπάνω εξετάσεις??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια και εγώ είχα δύο παλιδρομες κυήσεις το τέλος του 2016 έκανα ορμολογικες εξετάσεις και είχα αυξημένη fsh 11 ήθελα να ρωτήσω καμιά κοπέλα που έχει fsh αυξημένη με θεραπεία DHEA που μειώνει αυτή την ορμόνη έμεινε έγκυος? Αν ναι πως μπορώ να παραγγείλω την DHEA?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Mairiblu είπε:

Κορίτσια και εγώ είχα δύο παλιδρομες κυήσεις το τέλος του 2016 έκανα ορμολογικες εξετάσεις και είχα αυξημένη fsh 11 ήθελα να ρωτήσω καμιά κοπέλα που έχει fsh αυξημένη με θεραπεία DHEA που μειώνει αυτή την ορμόνη έμεινε έγκυος? Αν ναι πως μπορώ να παραγγείλω την DHEA?

Κορίτσι εγω με 3 εξωσωματικές τώρα περιμένω τα αποτελέσματα της 4ης ενα εχω να σου πω με 3,6 ΤSH Κ 10.3 FSH εκανα την 1η διέγερση κ ειχα καλές γονιμοποιήσεις..τώρα στην 4η χωρίς αγωγή χωρίς τίποτα έτυχα σε κύκλο με Fsh 7.6 k TSH 1.03 πίνω 3 μήνες φυλλικό το φολιοραλ σταγόνες τι να σου πω παρακολουθησε 3 συνεχόμενους κύκλους!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , DIMITRAS είπε:

Κορίτσι εγω με 3 εξωσωματικές τώρα περιμένω τα αποτελέσματα της 4ης ενα εχω να σου πω με 3,6 ΤSH Κ 10.3 FSH εκανα την 1η διέγερση κ ειχα καλές γονιμοποιήσεις..τώρα στην 4η χωρίς αγωγή χωρίς τίποτα έτυχα σε κύκλο με Fsh 7.6 k TSH 1.03 πίνω 3 μήνες φυλλικό το φολιοραλ σταγόνες τι να σου πω παρακολουθησε 3 συνεχόμενους κύκλους!

Να ρωτήσω τι είναι το φυλλικό φολιοραλ?περισσότερες πληροφορίες..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Mairiblu είπε:

Να ρωτήσω τι είναι το φυλλικό φολιοραλ?περισσότερες πληροφορίες..

Είναι σταγόνες που μου έδωσε αιματολόγος από τέλος οκτωβρίου μη πω αρχες νοεμβριου μου τις άρχισε κάνει καλό στο έμβρυο καθώς κ εμάς που προσπαθούμε το κλασσικό είναι το χαπάκι φολικού περιέχει Β12 βοηθά τα ωάρια κ τα έμβρυα 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το θεμα με το γιατρό το έχω κ εγώ... μετά από διάφορες ατυχίες με άλλες ειδικότητες δεν εμπιστεύομαι κανέναν πια. Κ αυτός ο γυναικολόγος που πήγα μου είπε να περιμένω άλλον ένα χρόνο για να κάνω εξετάσεις..... δε ξέρω πλέον τι να κάνω αν πρέπει να το αφήσω η όχι κ αν όχι πως να κινηθώ.... τι συμβουλεύετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...