Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Το 2018 ας γίνουμε όλες ΜΑΝΕΣ!!!!!!!


Bela

Recommended Posts

πρίν από 10 λεπτά , P.L.L. είπε:

Τετοια ακουω και λιωνω...! Να σου ζησει αγαπη. Εγω καλα ειμαι. Πολλη ξεκουραση και πολυς ύπνος. Οσο προλαβαινω!

Βασιλικη λες;; Με το καλο οπως και να εχει!  Γιατι ομως; Θυμισε μου. Ετσι νιωθεις εσυ ή ο γιατρος σου λεει να το παρετε νωριτερα; 

@giotitsaμου καλη εγω γενικα δεν ειμαι υπερ στο να κανεις χοριακες πριν την αναμενομενη. Εγω ειχα παρει τα φτηνα τεστ και εκανα εκει κοντα στην περιοδο. Μονο οταν βγηκε καποιο θετικο πηγα για αιματολογικες. Δεν θεωρω οτι πρεπει να δινουμε τοσα λεφτα για το τίποτα. Κρατα τα για το/ τα μωρα σου. Το ξερω οτι ειχες μεινει εγκυος πανευκολα τις αλλες φορές αλλα εχε στο νου σου οτι αυτο δεν ειναι συνηθισμένο. Αν δεν εχεις μεινει αυτον τον μηνα μην απογοητευτεις καθολου. Θα εισαι απλως φυσιολογική!!! Καλυτερα περιμενε καθυστερηση για να κανεις αλλο τεστ. 

Δεν πειραζει Κατερίνα μου! Το σημαντικό είναι που το αποφασισες και εισαι ετοιμη! Θα ερθει οπου να ναι και θα ειναι ολα τελεια! 

Ναι πηγα 37 εβδομαδων! Μακαρι να δωσει ο Θεος να πανε ολα καλα και να δουμε τη φατσουλα της κορης μας προσωπο με προσωπο, αφου δεν της αρέσουν οι φωτογραφιες!

 

Ευχαριστώ πολύ τώρα φαντασου με έχει πάρει αγκαλίτσα είναι πολυ ναζιάρα! Θα πάνε όλα καλά κοριτσάκι μου και εμένα δεν ήθελε φωτογραφίες όταν ήταν στη κοιλιά. Τώρα κοιτάει τι κάμερα και μου βγάζει και την γλώσσα!! 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • P.L.L.

    1310

  • loyloy

    1242

  • Beboula25

    1015

  • Penny...

    562

πρίν από 17 λεπτά , Katerina 88 είπε:

Ολα καλά θα πάνε κορίτσι μου!!!Άντε λίγο έμεινε και θα την απολαύσετε από κοντά την μπεμπούλα!!!Προς το παρόν για να ξεχνιέμαι κάνω shopping!!!Έχει 50% το Attica  κορίτσια!!!χαχαχαχα

Τυχερουλα! Μου έχουν λείψει οι βολτίτσες και το shopping therapy! Καλά ψώνια κορίτσι και μη στεναχωριέσαι!


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , palmoira είπε:

Τυχερουλα! Μου έχουν λείψει οι βολτίτσες και το shopping therapy! Καλά ψώνια κορίτσι και μη στεναχωριέσαι!

Σ'ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!!Όλα καλά θα πάνε!!!Πήγα και στον ενδοκρινολόγο σήμερα και μου έδωσε χάπια να ρυθμίσω λίγο τον θυροειδή και την προλακτίνη και μου είπε συνέχισε προσπάθειες κανονικά γιατί αυτά θα πέσουν κατευθείαν!!!Οπότε keep going!!!!

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Alex. Arap είπε:

Ευχαριστώ πολύ τώρα φαντασου με έχει πάρει αγκαλίτσα είναι πολυ ναζιάρα! Θα πάνε όλα καλά κοριτσάκι μου και εμένα δεν ήθελε φωτογραφίες όταν ήταν στη κοιλιά. Τώρα κοιτάει τι κάμερα και μου βγάζει και την γλώσσα!! 

Με εχεις διαλυσει σημερα! Τέλεια εικονα!!!

πρίν από 4 λεπτά , palmoira είπε:

Τυχερουλα! Μου έχουν λείψει οι βολτίτσες και το shopping therapy! Καλά ψώνια κορίτσι και μη στεναχωριέσαι!

Τι λες τωρα κι εγω δεν πηγα αλλα εκανα shopping therapy on line!!! Για σκεψου το!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , P.L.L. είπε:

Με εχεις διαλυσει σημερα! Τέλεια εικονα!!!

Τι λες τωρα κι εγω δεν πηγα αλλα εκανα shopping therapy on line!!! Για σκεψου το!

Μου έχει λείψει η βόλτα στα μαγαζιά! Το χαζολόγημα!!

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , Katerina 88 είπε:

Ολα καλά θα πάνε κορίτσι μου!!!Άντε λίγο έμεινε και θα την απολαύσετε από κοντά την μπεμπούλα!!!Προς το παρόν για να ξεχνιέμαι κάνω shopping!!!Έχει 50% το Attica  κορίτσια!!!χαχαχαχα

@P.L.L. τεστ εκανα μονο όχι χοριακη αγάπη όχι δεν θα απογοητευτω θα συνεχιζω μέχρι να ρο πετύχω εσύ το νου σου γεννας απο μέρα σε μέρα @Katerina88 μαζί εμείς στο έχω υποσχεθεί γλυκουλα μου

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , giotitsa είπε:

@P.L.L. τεστ εκανα μονο όχι χοριακη αγάπη όχι δεν θα απογοητευτω θα συνεχιζω μέχρι να ρο πετύχω εσύ το νου σου γεννας απο μέρα σε μέρα @Katerina88 μαζί εμείς στο έχω υποσχεθεί γλυκουλα μου

Ναι κοριτσάκι μου!!!!Μαζί θα είμαστε!!!!


 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

Χαιρεται! Τι καλα που ειδατε τα μωρα σας και τι θρεφταρια ειναι! Εμεις θα την δουμε αυριο με το καλο. Ανυπομονω! 

Κελυ σε καρδιοτοκογραφο σε βαλανε; Πως κι ετσι; Ενιωθες συσπασεις; Ουτε εγω εχω καταλάβει κάποια συσπαση παντως.. Μας βλεπω να τις φτάνουμε τις 40 εβδομάδες. Ας ειναι καλα τα μωρα και δεν πειραζει!

Καλησπερα!!!! Τωρα γυρισα και εγω απο τον γυναικολογο...Με εβαλε σε καρδιοτοκογραφο επειδη μπηκα.λεει στο μηνα μου θα κανω συχνα καρδιοτοκογραφηματα...Τωρα οσο για την σημερινη εξεταση εχω να σας πω τα εξης:

Ειπε οτι ναι μεν ειναι καλο το καρδιοτοκογραφημα επειδη το μωρο ειναι κινητικο αλλα δεν του αρεσε που σε καποιες φασεις εφτανε υψηλους παλμους...Του δειχνει οτι ισως ζοριζεται...Πριν με εξετασει μ ειπε οτι θεωρει οτι εχω προυποθεσεις για φυσιολογικο και το σκεφτεται ακομα...Ομως μολις με εξετασε.....η απολυτη παλι αγωνια και τεραστιο αγχος στο προσωπο του....Ναι μεν πηρε βαρος το μωρο απο την προηγουμενη φορα αλλα κατι τον κανει να φοβαται τον λωρο...μαλλον βλεπει οτι εχει δεθει το μωρο...επισης ειδε λεει τον τραχηλο μου πολυ κλειστο και ειναι ψηλα το μωρο και θεωρει οτι δυσκολα θα εξαλειφθει...Μην σας τα πολυλογω....μου ειπε για επαναληψη καρδιοτοκογραφηματος τηβ Τεταρτη και ραντεβου την Παρασκευη για εηεταση...Εκλεισε ραντεβου για καισαρικη στις 15 Νοεμβριου και με προετοιμασε οτι ισως με βαλει και νωριτερα αν δεν δει καλα τα πραγματα την Παρασκευη...

Εγω επιμενω οτι θελω να προσπαθηαω για φυσιολογικο....Αλλα η αποφαση ειναι του γιατρου...Ειμαι αρκετα αγχωμενη!

Link to comment
Share on other sites

@P.L.L. μου είμαι καλα σε ευχαριστώ. Αισθάνομαι πως μεγαλώνει το μικρακι δεν ξέρω να το εξηγήσω λογικά εσείς με καταλαβαίνετε. Βλέπω αλλαγές στη σειρά η  @Diavolitsa πήρε το μάτι μου παίζει να γεννήσει πρώτη;; Βασιλικουλα μου με το καλό!! Η λουλου εντάξει ξέρω εσυ μου είπες κάπου 20 πάνω κάτω. Η @Κελυ 32 μου είδα τα νέα σου μην μου στενοχωριέσαι όσο μπορεις. Οτι καλύτερο για την κορούλα σου θα κανει ο γιατρος να είσαι σίγουρη. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Καλησπερα!!!! Τωρα γυρισα και εγω απο τον γυναικολογο...Με εβαλε σε καρδιοτοκογραφο επειδη μπηκα.λεει στο μηνα μου θα κανω συχνα καρδιοτοκογραφηματα...Τωρα οσο για την σημερινη εξεταση εχω να σας πω τα εξης:

Ειπε οτι ναι μεν ειναι καλο το καρδιοτοκογραφημα επειδη το μωρο ειναι κινητικο αλλα δεν του αρεσε που σε καποιες φασεις εφτανε υψηλους παλμους...Του δειχνει οτι ισως ζοριζεται...Πριν με εξετασει μ ειπε οτι θεωρει οτι εχω προυποθεσεις για φυσιολογικο και το σκεφτεται ακομα...Ομως μολις με εξετασε.....η απολυτη παλι αγωνια και τεραστιο αγχος στο προσωπο του....Ναι μεν πηρε βαρος το μωρο απο την προηγουμενη φορα αλλα κατι τον κανει να φοβαται τον λωρο...μαλλον βλεπει οτι εχει δεθει το μωρο...επισης ειδε λεει τον τραχηλο μου πολυ κλειστο και ειναι ψηλα το μωρο και θεωρει οτι δυσκολα θα εξαλειφθει...Μην σας τα πολυλογω....μου ειπε για επαναληψη καρδιοτοκογραφηματος τηβ Τεταρτη και ραντεβου την Παρασκευη για εηεταση...Εκλεισε ραντεβου για καισαρικη στις 15 Νοεμβριου και με προετοιμασε οτι ισως με βαλει και νωριτερα αν δεν δει καλα τα πραγματα την Παρασκευη...

Εγω επιμενω οτι θελω να προσπαθηαω για φυσιολογικο....Αλλα η αποφαση ειναι του γιατρου...Ειμαι αρκετα αγχωμενη!

Μη στεναχωριέσαι Κέλυ! Ότι είναι καλύτερο για εσένα και το μωρό θα κάνει ο γιατρός σου! Παντως και εμένα ο δικός μου προς το τέλος της φέρνει πολύ συχνά στον καρδιοτοκογραφο. Το καλό είναι ότι θα το παρακολουθείτε στενά οπότε δεν έχεις να φοβάσαι κάτι. Ότι και να γίνει είσαι πλέον στην τελική ευθεία και πολύ συντομα θα έχεις το μωράκι σου αγκαλίτσα! 

Just now, palmoira είπε:

Μη στεναχωριέσαι Κέλυ! Ότι είναι καλύτερο για εσένα και το μωρό θα κάνει ο γιατρός σου! Παντως και εμένα ο δικός μου προς το τέλος της φέρνει πολύ συχνά στον καρδιοτοκογραφο. Το καλό είναι ότι θα το παρακολουθείτε στενά οπότε δεν έχεις να φοβάσαι κάτι. Ότι και να γίνει είσαι πλέον στην τελική ευθεία και πολύ συντομα θα έχεις το μωράκι σου αγκαλίτσα! 

 

πρίν από 4 λεπτά , Beboula25 είπε:

@P.L.L. μου είμαι καλα σε ευχαριστώ. Αισθάνομαι πως μεγαλώνει το μικρακι δεν ξέρω να το εξηγήσω λογικά εσείς με καταλαβαίνετε. Βλέπω αλλαγές στη σειρά η  @Diavolitsa πήρε το μάτι μου παίζει να γεννήσει πρώτη;; Βασιλικουλα μου με το καλό!! Η λουλου εντάξει ξέρω εσυ μου είπες κάπου 20 πάνω κάτω. Η @Κελυ 32 μου είδα τα νέα σου μην μου στενοχωριέσαι όσο μπορεις. Οτι καλύτερο για την κορούλα σου θα κανει ο γιατρος να είσαι σίγουρη. 

Πω πω θα γεμίσουμε μωρά σκορπιούς!! Χαχαχα

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 9 λεπτά , palmoira είπε:

Μη στεναχωριέσαι Κέλυ! Ότι είναι καλύτερο για εσένα και το μωρό θα κάνει ο γιατρός σου! Παντως και εμένα ο δικός μου προς το τέλος της φέρνει πολύ συχνά στον καρδιοτοκογραφο. Το καλό είναι ότι θα το παρακολουθείτε στενά οπότε δεν έχεις να φοβάσαι κάτι. Ότι και να γίνει είσαι πλέον στην τελική ευθεία και πολύ συντομα θα έχεις το μωράκι σου αγκαλίτσα! 

 

Πω πω θα γεμίσουμε μωρά σκορπιούς!! Χαχαχα

Ναι η Βασιλική μόνο θα είχε τοξότη και γελάγαμε γιατί περιτριγυρίζεται.Θα ανοίξουν θέμα μετά “Οι μαμαδοσκορπινες” Χαχαχ 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

Που ειστε βρε κοριτσια! Καλησπερα σε ολες! 

Εμεις ακουσαμε τη μικρη σημερα στο Αλεξάνδρα.  Δεν την ειδαμε ομως. Μας ψαχουλεψε ο γιατρος, μας βρηκε καλα και ειπε να παμε ξανα σε καμια εβδομαδα. Αυριο κλεινω τις 37 εβδομάδες και ξαφνικα μου φανηκε οτι ο χρονος περασε γρηγορα! 

@Katerina 88και @giotitsaπως παει; Καμια ένδειξη για περίοδο; Ελπιζω πως όχι! 

@*ζουζουνα*!!! ποτε θα μαθουμε το φυλο του παιδιου; 

@Flo floπηγες στον γιατρό; @rafaelatarzanετοιμαζεσαι για την εμβρυομεταφορα; 

Οι υπολοιπες; @Luckystars @palmoira @Beboula25 @BettyStκαι ολες οσες εχετε χαθει πως ειστε;;

κοριτσάκι μου σίγουρα αν έχει καλεί θέση το μωρό πιστεύω στις 12 του μήνα που έχω πάλι ραντεβού θα είμαι 16+5 τότε οπότε θα δούμε αν όντως είναι κορίτσι που μου είχαν πει ή όχι.

3 ώρες πρίν, Κελυ 32 είπε:

Καλησπερα!!!! Τωρα γυρισα και εγω απο τον γυναικολογο...Με εβαλε σε καρδιοτοκογραφο επειδη μπηκα.λεει στο μηνα μου θα κανω συχνα καρδιοτοκογραφηματα...Τωρα οσο για την σημερινη εξεταση εχω να σας πω τα εξης:

Ειπε οτι ναι μεν ειναι καλο το καρδιοτοκογραφημα επειδη το μωρο ειναι κινητικο αλλα δεν του αρεσε που σε καποιες φασεις εφτανε υψηλους παλμους...Του δειχνει οτι ισως ζοριζεται...Πριν με εξετασει μ ειπε οτι θεωρει οτι εχω προυποθεσεις για φυσιολογικο και το σκεφτεται ακομα...Ομως μολις με εξετασε.....η απολυτη παλι αγωνια και τεραστιο αγχος στο προσωπο του....Ναι μεν πηρε βαρος το μωρο απο την προηγουμενη φορα αλλα κατι τον κανει να φοβαται τον λωρο...μαλλον βλεπει οτι εχει δεθει το μωρο...επισης ειδε λεει τον τραχηλο μου πολυ κλειστο και ειναι ψηλα το μωρο και θεωρει οτι δυσκολα θα εξαλειφθει...Μην σας τα πολυλογω....μου ειπε για επαναληψη καρδιοτοκογραφηματος τηβ Τεταρτη και ραντεβου την Παρασκευη για εηεταση...Εκλεισε ραντεβου για καισαρικη στις 15 Νοεμβριου και με προετοιμασε οτι ισως με βαλει και νωριτερα αν δεν δει καλα τα πραγματα την Παρασκευη...

Εγω επιμενω οτι θελω να προσπαθηαω για φυσιολογικο....Αλλα η αποφαση ειναι του γιατρου...Ειμαι αρκετα αγχωμενη!

πρώτον μην αγχώνεσαι,τώρα μπήκες στον μήνα σου...βοηθάει το περπάτημα γενικά αν μπορείς κ στο επιτρέπει κ ο γιατρός όπως κ το σεξ χωρίς προφύλαξη...αυτό επειδή είναι ψηλά το μωρό.πάντως κ εμένα ο πρώτος που ήταν ψηλά γέννησα φυσιολογικά 39+3 κ ήρθε από μόνος του.γενικά σκάλες ανεβοκατέβαινα στο μητέρα που ήμουν τότε για να κατέβει,είχα διαστολή 2 εκ αλλά τελικά μόλις μου εστίασε τα νερά μετά από 5 ώρες περπάτημα γιατί δεν γινόταν κάτι,μπήκε το νερό στο αυλάκι κ γέννησα μέσα σε 3.5 ώρες.οπότε είναι ανάλογα.τώρα για τους παλμούς να σ πω δεν ξέρω αν κ 2 φορές έχω γεννήσει...στην 1η δεν έκανα καθόλου καρδιοτοκογραφο,στην.2η ήταν μια χαρά 37+6 που είχα κάνει ήταν μια χαρά...ενεργητικός πολύ.


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

@Κελυ 32εμενα μου φαίνεται ότι ο γιατρος σου σε προσέχει πολυ και γι αυτό δεν πρεπει να ανησυχεις καθόλου! Εμενα δυο λεπτα με ειδε ολα κι ολα κι εμεινα πολυ ικανοποιημενη που τον ειχα και τόσο! Το μωρο φαντασου δεν το ειδαμε, μονο το ακουσαμε για 10 δευτερόλεπτα. Οτι κι αν σου προτεινει λοιπον ο δικος σου να τον ακουσεις και να τον εμπιστευτεις! Και κανε και καμια προσευχή.  Δεν βλαπτει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , P.L.L. είπε:

@Κελυ 32εμενα μου φαίνεται ότι ο γιατρος σου σε προσέχει πολυ και γι αυτό δεν πρεπει να ανησυχεις καθόλου! Εμενα δυο λεπτα με ειδε ολα κι ολα κι εμεινα πολυ ικανοποιημενη που τον ειχα και τόσο! Το μωρο φαντασου δεν το ειδαμε, μονο το ακουσαμε για 10 δευτερόλεπτα. Οτι κι αν σου προτεινει λοιπον ο δικος σου να τον ακουσεις και να τον εμπιστευτεις! Και κανε και καμια προσευχή.  Δεν βλαπτει!

Οντως με προσεχει!!! Ειναι θειος μου κιολας και μ εχει και αδυναμια και σημερα μου ειπε: Εγω αυτγ την εγκυμοσυνη δεν την ρισκαρω για κανεναν λογο!!! Οποτε εχεις δικιο...Θα κανω οτι μ πει!!! Ξερει πολυ καλυτερα!!! Αχ πως νιωθεις που πλησιαζουμε??

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Οντως με προσεχει!!! Ειναι θειος μου κιολας και μ εχει και αδυναμια και σημερα μου ειπε: Εγω αυτγ την εγκυμοσυνη δεν την ρισκαρω για κανεναν λογο!!! Οποτε εχεις δικιο...Θα κανω οτι μ πει!!! Ξερει πολυ καλυτερα!!! Αχ πως νιωθεις που πλησιαζουμε??

Χαιρομαι! Δε νιωθω καθολου αγχος ουτε φοβο. Δεν σκεφτομαι καθολου τον τοκετο σαν κατι τρομακτικο αλλα με ενθουσιασμο, κατι σα να κανω ενα ταξιδι περιπέτεια κι ανυπομονω να ερθει η μερα! Ελπίζω αυτη η αισιοδοξια να μου βγει σε καλο!!! 

Εσυ πως εισαι; Οι υπολοιπες του Νοεμβριου πως νιωθετε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...