Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Antonia_ είπε:

      Ακριβώς έτσι κ σε μένα!!

       

      Σχετικά με το σαλοσπιρ εμένα Μ είπαν ότι βοηθάει στην εμφύτευση αλλά και στην πρόληψη για προεκλαμψία.

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , nanoula90 είπε:

Δεν εχω παρει ακομα αλλα τα καλυτερα μπιμπερο μακραν ειναι τα dr brown. Ολες οι μανουλες αυτα συνιστουν. Ειναι τα μονα που βοηθανε να μην εχουν κολικους γιατι εχουν μεσα ενα συστημα για να μην καταπινουν αερα τα μωρα, κατι τετοιο. Εμενα μου χουν δωσει δειγματα στο μαιευτηριο στην β επιπεδου, πιπιλες nuk και mam και μπιμπερο νομιζω mam αλλα δεν θυμαμαι, τα εχω ακομα στο βαλιτσακι του δωρου. Θα παρω και κανα μπιμπερο dr.brown για να υπαρχει, θελω να θηλασω στην αρχη, αλλα νομιζω ρε κοριτσια θα χρειαστω κ θηλαστρο, για οταν θα χρειαστει να λειπω απ το σπιτι, να αντλω και να τον ταιζουν αλλοι. Με την προυποθεση οτι εχω εδραιωσει τον θηλασμο αν τα καταφερω. Πιπιλες δεν θα παρω, αυτες οι δυο που ειχε μεσα το κουτι νομιζω αρκουν αν χρειαστει.

Επισης εχω διαβασει χρειαζομαστε επιθεματα και πολλα μαλιστα γιατι θα λερωνομαστε με τη ροη του γαλακτος και σε περιπτωση ερεθισμου θηλων λανολινη και καποιες τις βοηθησαν και τα κοχυλια. Κανονικα, την καλυτερη δουλεια την κανει το να αφησεις το στηθος να αναπνευσει για τον ερεθισμο, αλλα μεσα στον χειμωνα, φοβαμαι μην παθω πνευμονια αν αφησω τα μεμε να πηγαινουν περα δωθε χαχαχα. Οποτε ισως παρω κ κοχυλια σε περιπτωση που χρειαστουν. 

Και γω το εχω αυτο το κουτι και εχει μεσα 4 πιπιλες και δυο μικρα γυαλινα μπιμπερο της avent νομιζω! Να παρω και κανα μεγαλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Diavolitsa είπε:

Και γω το εχω αυτο το κουτι και εχει μεσα 4 πιπιλες και δυο μικρα γυαλινα μπιμπερο της avent νομιζω! Να παρω και κανα μεγαλο?

Μεγάλα δεν τα χρειάζεσαι ακόμα.θα δεις καταρχάς αν θηλάσεις ή όχι.μικρα μπιμπερό θες για αρχή.εγω παράγγειλα της Dr Brown  2 μικρά γυάλινα και θέλω και άλλα 2 άλλης εταιρίας να υπάρχουν γτ αν δεν μπορέσω να θηλασω να δω ποια θηλή προτιμάει ο μικρός.σκεφτομαι της Chicco που είναι πιο μικρές θηλές αλλά της nuk έχουν τρυπούλα να φεύγει ο αέρας για τους κολικους.πιπιλες 4 είναι υπέρ αρκετές. Εγώ 2 θα πάρω.της mam σκέφτομαι που λεε ι ότι είναι ορθοδοντικες με σιλικόνη.της είχα παραγγείλει αλλά έχουν εξαντληθεί.α και αποστειρωτες μη πάρετε ακόμα.δειτε με το θηλασμό πως θα πάει και αν δεν για λίγες μέρες παραδοσιακά βράσιμο στη κατσαρόλα μέχρι να πάρετε.μη κάνετε έξτρα έξοδα από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Diavolitsa είπε:

Και γω το εχω αυτο το κουτι και εχει μεσα 4 πιπιλες και δυο μικρα γυαλινα μπιμπερο της avent νομιζω! Να παρω και κανα μεγαλο?

Ααα ναι μπραβο. Της αβεντ ειναι και μενα! Χαχα. Οποτε απο πιπιλες εισαι καλυμμενη. Και απο μπιμπερο εισαι για αρχη, μετα βλεποντας και κανοντας. Οταν αυξησει την ποσοτητα που τρωει μπορεις να παρεις πιο μεγαλο. Απλα εγω θα προτιμησω αν χρησιμοποιησω να παρω dr.brown, και αυτα της αβεντ θα τα αφησω ως εφεδρικα. Ετσι λεω τουλαχιστον

πρίν από 1 λεπτό , loyloy είπε:

Μεγάλα δεν τα χρειάζεσαι ακόμα.θα δεις καταρχάς αν θηλάσεις ή όχι.μικρα μπιμπερό θες για αρχή.εγω παράγγειλα της Dr Brown  2 μικρά γυάλινα και θέλω και άλλα 2 άλλης εταιρίας να υπάρχουν γτ αν δεν μπορέσω να θηλασω να δω ποια θηλή προτιμάει ο μικρός.σκεφτομαι της Chicco που είναι πιο μικρές θηλές αλλά της nuk έχουν τρυπούλα να φεύγει ο αέρας για τους κολικους.πιπιλες 4 είναι υπέρ αρκετές. Εγώ 2 θα πάρω.της mam σκέφτομαι που λεε ι ότι είναι ορθοδοντικες με σιλικόνη.της είχα παραγγείλει αλλά έχουν εξαντληθεί.α και αποστειρωτες μη πάρετε ακόμα.δειτε με το θηλασμό πως θα πάει και αν δεν για λίγες μέρες παραδοσιακά βράσιμο στη κατσαρόλα μέχρι να πάρετε.μη κάνετε έξτρα έξοδα από τώρα.

Αποστειρωτη δεν θα παρω. Κατσαρολακι οπως λες. Ασε που αν χρειαστω θα δανειστω απο μια ξαδερφη οποτε ειμαι καλυμμενη. Μακαρι να θηλασω και να το κρατησω για ολο το πρωτο 6μηνο και να μην χρειαστει σχεδον τπτ απο αυτα. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , nanoula90 είπε:

Δεν εχω παρει ακομα αλλα τα καλυτερα μπιμπερο μακραν ειναι τα dr brown. Ολες οι μανουλες αυτα συνιστουν. Ειναι τα μονα που βοηθανε να μην εχουν κολικους γιατι εχουν μεσα ενα συστημα για να μην καταπινουν αερα τα μωρα, κατι τετοιο. Εμενα μου χουν δωσει δειγματα στο μαιευτηριο στην β επιπεδου, πιπιλες nuk και mam και μπιμπερο νομιζω mam αλλα δεν θυμαμαι, τα εχω ακομα στο βαλιτσακι του δωρου. Θα παρω και κανα μπιμπερο dr.brown για να υπαρχει, θελω να θηλασω στην αρχη, αλλα νομιζω ρε κοριτσια θα χρειαστω κ θηλαστρο, για οταν θα χρειαστει να λειπω απ το σπιτι, να αντλω και να τον ταιζουν αλλοι. Με την προυποθεση οτι εχω εδραιωσει τον θηλασμο αν τα καταφερω. Πιπιλες δεν θα παρω, αυτες οι δυο που ειχε μεσα το κουτι νομιζω αρκουν αν χρειαστει.

Επισης εχω διαβασει χρειαζομαστε επιθεματα και πολλα μαλιστα γιατι θα λερωνομαστε με τη ροη του γαλακτος και σε περιπτωση ερεθισμου θηλων λανολινη και καποιες τις βοηθησαν και τα κοχυλια. Κανονικα, την καλυτερη δουλεια την κανει το να αφησεις το στηθος να αναπνευσει για τον ερεθισμο, αλλα μεσα στον χειμωνα, φοβαμαι μην παθω πνευμονια αν αφησω τα μεμε να πηγαινουν περα δωθε χαχαχα. Οποτε ισως παρω κ κοχυλια σε περιπτωση που χρειαστουν. 

Μη πάρεις ακόμα θήλαστρο θα δεις τι θα γίνει μετά με θηλασμό ή όχι.η αδερφή μου που πήγε και πήρε από πριν δεν θηλασε και έμεινε.ευτυχως το χει φυλάξει και μου το δωσε.της medela το mini electric Έχω διαβασει καλές κριτικές αλλά το καλύτερο είναι να νοικιάσεις νοσοκομειακό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , loyloy είπε:

Μη πάρεις ακόμα θήλαστρο θα δεις τι θα γίνει μετά με θηλασμό ή όχι.η αδερφή μου που πήγε και πήρε από πριν δεν θηλασε και έμεινε.ευτυχως το χει φυλάξει και μου το δωσε.της medela το mini electric Έχω διαβασει καλές κριτικές αλλά το καλύτερο είναι να νοικιάσεις νοσοκομειακό.

Ναι ναι. Να θηλασω θελω εννοειται. Απλα μπορει να τυχει να μην ειμαι ενα 6μηνο 24 ωρες με το παιδι. Μπορει μετα το τετραμηνο πχ να τον αφηνω σε καμια γιαγια για λιγες ωρες. Οποτε εκει τι κανεις? Για αυτο το σκεφτομαι. Εχω ακουσει για το νοσοκομειακο, αλλα αυτο νομιζω ειναι οταν κανεις συχνες αντλησεις επειδη πχ δουλευεις. Εγω που θα το χρησιμοποιω θεωρητικα παντα σπανια, σκεφτομαι ενα απλο συμβατικο οπως αυτο που αναφερεις. Ολα αυτα αμα θηλασω βεβαια. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αποστειρωτη ουτε εγω εχω σκοπο να παρω! Η μανα μου 4 παιδια μεγαλωσε βραζοντας τα μπιμπερο! Αμα χρειαστει θα παει ο αντρας μου να παρει!  Πανες για το μωρο πηρατε? Και αν ναι τι μαρκα? Pampers η babylino?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Diavolitsa είπε:

Αποστειρωτη ουτε εγω εχω σκοπο να παρω! Η μανα μου 4 παιδια μεγαλωσε βραζοντας τα μπιμπερο! Αμα χρειαστει θα παει ο αντρας μου να παρει!  Πανες για το μωρο πηρατε? Και αν ναι τι μαρκα? Pampers η babylino?

Εγω λεω να ξεκινησω με pampers και αμα δεν βολευουν θα δω κ αλλες μαρκες. Δεν θα παρω παρα πολλες για αρχη γιατι μπορει να μην του ταιριαζουν. Θα μου δωσουν κ ενα πακετο babylino που ειχε περισσεψει σε μια γνωστη οποτε θα δοκιμασω και αυτα για να εχω ενα μετρο συγκρισης. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσακια μου... Βλέπω ολες μπαίνουμε στην τελική ευθεία... 

Κ εμενα μονο σιδερωμα με ατμό μ εμεινε τα ρουχα του μικρού.. Κ σιγα σιγα να μεταφέρω καλαθουνες κλπ στο σπιτι μου διοτι μένω στη μαμα μου! Να το καθαρίσω κιολας....! Κ τσουπ τσουπ να μπει ο Νοέμβρης να έρθει ο άντρας μου! 

Εγω απο ηλεκτρικά πχ βραστήρα αποστείρωτη κλπ δεν εχω παρει για να δω πρώτα πως θα παει ο θηλασμός. Κ μετα παω κ παιρνω αμα χρειαστώ... Θα συμφωνήσω με την @nanoula90 κι εγω σκέφτομαι οτι μια χαρα να θηλασω αλλα αμα θέλω να παω κάπου για λιγο θα πρέπει να χρησιμοποιήσω μπιμπερό κ ν αντλησω γαλα.. Χμμ θα δείξει... 

Μεχρι στιγμής κ εγω εχω δυο πιπιλες της chicco (δεν ξέρω αν είναι καλες) κ ενα μπιμπερό μικρο γυάλινο της nuk. Απο πάνες εχω μια συσκευασία Pampers premium care κ βρηκα κ προσφορα τα babylino κ πηρα κ μια απο αυτα .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Diavolitsa είπε:

Αποστειρωτη ουτε εγω εχω σκοπο να παρω! Η μανα μου 4 παιδια μεγαλωσε βραζοντας τα μπιμπερο! Αμα χρειαστει θα παει ο αντρας μου να παρει!  Πανες για το μωρο πηρατε? Και αν ναι τι μαρκα? Pampers η babylino?

Pampers επειδή τα χω δει δοκιμασμένα στην ανηψια μου λε ω να ξεκινήσω με αυτά.αλλα ότι θα βρίσκω προσφορά στην πορεία Babylino ή pampers. Τα Babylino απλά είναι πιο ογκώδης αλλά είναι καλά.libero μη πάρετε.μοα φορά τα πήραμε και δεν τα χρησιμοποιήσαμε.πλαστικουρα τελείως.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , loyloy είπε:

Pampers επειδή τα χω δει δοκιμασμένα στην ανηψια μου λε ω να ξεκινήσω με αυτά.αλλα ότι θα βρίσκω προσφορά στην πορεία Babylino ή pampers. Τα Babylino απλά είναι πιο ογκώδης αλλά είναι καλά.libero μη πάρετε.μοα φορά τα πήραμε και δεν τα χρησιμοποιήσαμε.πλαστικουρα τελείως.

Καπου διαβασα κ για τις πάνες του lidl πολλες μαμάδες ειπαν ειναι εφάμιλλες της babylino... Τις εχει δοκιμάσει καμια:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 37 λεπτά , Cath3rine είπε:

Καπου διαβασα κ για τις πάνες του lidl πολλες μαμάδες ειπαν ειναι εφάμιλλες της babylino... Τις εχει δοκιμάσει καμια:

Περναμε για τα ανηψια μου απο το lidl και η αληθεια ειναι οτι ηταν εξαιρετικες! Αλλα λεω να μεγαλωσει λιγο και μετα μη κανει καμια αλλεργια!

Αλλη ερωτηση...για σας για τα λοχεια τι πηρατε? Εγω λεω να παρω σερβιετες αυτες για τη νυχτα που ειναι μεγαλες...μου ειπαν και για τις sany lady αλλα δεν εχουμε φτερα και δεν τις πηρα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!! Βλέπω έχετε αρχίσει όλες εντατικά τις ετοιμασίες!!! Μάλλον είμαι η μονη που δεν έχω πάρει ακόμα σχεδόν τίποτα!!! Να είναι καλά μάνα και πεθερά που δεν κρατιούνται με τίποτα και όλο και κάτι έχουνε πάρει!!! 

 


HHwPp2.pngQ1avp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Diavolitsa είπε:

Περναμε για τα ανηψια μου απο το lidl και η αληθεια ειναι οτι ηταν εξαιρετικες! Αλλα λεω να μεγαλωσει λιγο και μετα μη κανει καμια αλλεργια!

Αλλη ερωτηση...για σας για τα λοχεια τι πηρατε? Εγω λεω να παρω σερβιετες αυτες για τη νυχτα που ειναι μεγαλες...μου ειπαν και για τις sany lady αλλα δεν εχουμε φτερα και δεν τις πηρα!

Κοίτα υπάρχουν γυναίκες που στις 3 μέρες έχουν ροή σα κανονική περίοδο και στη βδομάδα τέλος.αρα πιστεύω καλές είναι αυτές και τότε βλεπεις.και εγω αυτές λε ω να πάρω.τις ει χα πάρει και πέρισυ με την απόξεση μήπως ει χα μεγάλη αιμορραγία. Τελικά τις χρησιμοποίησα στη 1η περίοδο μετά που χα πολύ ροή.πολυ καλές και ούτε διαρροή τπτ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , loyloy είπε:

Κοίτα υπάρχουν γυναίκες που στις 3 μέρες έχουν ροή σα κανονική περίοδο και στη βδομάδα τέλος.αρα πιστεύω καλές είναι αυτές και τότε βλεπεις.και εγω αυτές λε ω να πάρω.τις ει χα πάρει και πέρισυ με την απόξεση μήπως ει χα μεγάλη αιμορραγία. Τελικά τις χρησιμοποίησα στη 1η περίοδο μετά που χα πολύ ροή.πολυ καλές και ούτε διαρροή τπτ.

Για ποιες λες τωρα εσυ? Τις sani η τις κοινες σερβιετες νυχτας? Εγω σκεφτομαι οτι στο μαιευτηριο θα μου παρεχουν αυτοι και σερβιετες και εσωρουχα μιας χρησης αν χρειαστω οποτε λεω να παρω αυτες που χρησιμοποιω αλλα νυχτας και βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Diavolitsa είπε:

Για ποιες λες τωρα εσυ? Τις sani η τις κοινες σερβιετες νυχτας? Εγω σκεφτομαι οτι στο μαιευτηριο θα μου παρεχουν αυτοι και σερβιετες και εσωρουχα μιας χρησης αν χρειαστω οποτε λεω να παρω αυτες που χρησιμοποιω αλλα νυχτας και βλεπω...

Της νύχτας εννοώ.αν χρειαστείς από τις άλλες παίρνεις μετά.ναι μαιευτήριο στα ιδιωτικά στα παρέχουν ολ α.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...