Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts


Διαφημίσεις

@nanoula90 θα τον πω να τον μετρησει την επομενη φορα θελω να ξερω ποιο ειναι το φυσιολογικο κ που βρισκομαστε! Οχι ιδιαιτερο λογο ετσι απλα! Οσο αφορα τα επιπλα εγω θα παρω καλαθουνα για την ημερα να την εχω οπου πηγαινω μεσα στο σπιτι κ εξω και το κρεβατακι της για να την βαζω για το βραδυ αν και στην αρχη θα την βαζω στο κρεβατακι μαζι με την καλαθουνα! Αλλαξιερα δεν θα παρω την θεωρω ασκοπη θα παρω πανουλες να την αλλαζω στο κρεβατι καροτσι οχι τρια σε ενα το συγκεκριμενο ειναι απλο απλα κοιταει κ δρομο κ εμενα γιατι ο αντρας μ δεν θελει να βγαζουμε ολη την ωρα το πορτ μπεμπε απο το καροτσι κ γιαυτο θα παρει κατευθειαν καθισματακι αυτοκινητου...αυτα φυσικα ειναι προσωπικες αποψεις της καθεμιας συρταριερα εχω ηδη στην κρεβατοκαμαρα για ποιο μετα π θα μετακινηθει στο δικο της δωματιο βλεπουμε τι θα παρουμε!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

@nanoula90 θα τον πω να τον μετρησει την επομενη φορα θελω να ξερω ποιο ειναι το φυσιολογικο κ που βρισκομαστε! Οχι ιδιαιτερο λογο ετσι απλα! Οσο αφορα τα επιπλα εγω θα παρω καλαθουνα για την ημερα να την εχω οπου πηγαινω μεσα στο σπιτι κ εξω και το κρεβατακι της για να την βαζω για το βραδυ αν και στην αρχη θα την βαζω στο κρεβατακι μαζι με την καλαθουνα! Αλλαξιερα δεν θα παρω την θεωρω ασκοπη θα παρω πανουλες να την αλλαζω στο κρεβατι καροτσι οχι τρια σε ενα το συγκεκριμενο ειναι απλο απλα κοιταει κ δρομο κ εμενα γιατι ο αντρας μ δεν θελει να βγαζουμε ολη την ωρα το πορτ μπεμπε απο το καροτσι κ γιαυτο θα παρει κατευθειαν καθισματακι αυτοκινητου...αυτα φυσικα ειναι προσωπικες αποψεις της καθεμιας συρταριερα εχω ηδη στην κρεβατοκαμαρα για ποιο μετα π θα μετακινηθει στο δικο της δωματιο βλεπουμε τι θα παρουμε!

Στην ανιψιά μου δεν πήραμε αλλαξιερα.αυτπ το λάθος Εγώ δεν το κάνω.οπωσδηποτε.σιφονιερα-αλλαξιερα.το αλλάζεις τόσες φορές ειδικά αργότερα που έχει πάρει βάρος που σου κόβεται η μέση με το να σκύβεις όλη μερα.θα με θυμηθείς.εγω είχα κρεβατωθει.ειχα γίνει γάμα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου τον μέτρησε τον τράχηλο στην αυχενική δια κοιλιακά κ ήταν 5 εκατοστά. 

Εγω προσανατολιζομαι σε ένα καρότσι 3σε 1, ένα λίκνο κ μια κούνια πολυμορφική που γίνεται προεφηβικο κρεβάτι. Πάρκα, ρηλαξ κ όλα τα συναφή αφού γεννηθεί θα δω τι θέλω από όλα..... τι χρειάζεται στη καθημερινότητα μου. Πχ εγώ το κάθισμα αυγό που πάει με Τά καρότσια το χρειάζομαι γτ οι γονείς μας μένουν ψιλό μακριά και θέλω να μπορούμε να βγαίνουμε καμία μικρή βολτίτσα χωρίς να κουβαλάω κ πορτ μπεμπέ. Κατευθείαν να κουμπώνω το κάθισμα αυτοκινήτου.... επίσης επειδή μένω σε όροφο θέλω να είναι ελαφρύς ο σκέλετος να μπορώ να τον ανεβοκατέβαζω κ σίγουρα να μπορώ να το ανοιγοκλείνω μόνη μου. Βέβαια δεν έχω καταλήξει εκατό τοις εκατό όλα αυτά είναι σκέψεις που κάνω..... ακόμα τα επεξεργάζομαι... κ συμφωνώ με τη νανουκα ότι τα έξοδα είναι παρά πολλά..... κ πρέπει μα διαχειριστούμε τα χρήματα με σύνεση. 

Link to comment
Share on other sites

@loyloy στην δικια μ ανηψια πηραμε αλλαξιερα αλλα πραγματικα δεν μας χρειαστηκε καθολου αχρηστη γιατι αν την εχεις στο δωματιο πρεπει οπωσδηποτε να την πας εκει ενω αν εχεις την πανουλα οπου κ να εισαι καθεσαι στον καναπε-κρεβατι και την αλλαζεις! Ενταξει οι γνωμες διαφερουν!! δεν μ ειπες ομως για τον τραχηλο δεν μ εχει αναφερει τπτ πρεπει να ανησυχω αν δεν εχει γινει μετρηση φωτιες μ αναψε αυτο το αρθρο π διαβασα π μιλουσαν διαφορα κοριτσια!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , noni90 είπε:

Εμένα μου τον μέτρησε τον τράχηλο στην αυχενική δια κοιλιακά κ ήταν 5 εκατοστά. 

Εγω προσανατολιζομαι σε ένα καρότσι 3σε 1, ένα λίκνο κ μια κούνια πολυμορφική που γίνεται προεφηβικο κρεβάτι. Πάρκα, ρηλαξ κ όλα τα συναφή αφού γεννηθεί θα δω τι θέλω από όλα..... τι χρειάζεται στη καθημερινότητα μου. Πχ εγώ το κάθισμα αυγό που πάει με Τά καρότσια το χρειάζομαι γτ οι γονείς μας μένουν ψιλό μακριά και θέλω να μπορούμε να βγαίνουμε καμία μικρή βολτίτσα χωρίς να κουβαλάω κ πορτ μπεμπέ. Κατευθείαν να κουμπώνω το κάθισμα αυτοκινήτου.... επίσης επειδή μένω σε όροφο θέλω να είναι ελαφρύς ο σκέλετος να μπορώ να τον ανεβοκατέβαζω κ σίγουρα να μπορώ να το ανοιγοκλείνω μόνη μου. Βέβαια δεν έχω καταλήξει εκατό τοις εκατό όλα αυτά είναι σκέψεις που κάνω..... ακόμα τα επεξεργάζομαι... κ συμφωνώ με τη νανουκα ότι τα έξοδα είναι παρά πολλά..... κ πρέπει μα διαχειριστούμε τα χρήματα με σύνεση. 

Μπορείς να πάρεις μια απλή κούνια και όχι προεφηβικο.στα 5 θα κάνεις το δωμάτιο του παιδιού να το προετοιμάσεις κάπως Πως μεγαλώνει και θα πα ει σχολείο. Σκέψου το .θα το βρεις μπροστά σου.τα έχω δει απο φίλες.ειναι και κίνητρο για τα μικρά να βγουν από το κρεβάτι.στα 4 με 5 κανονικό δωμάτιο τους κάνουν.

πρίν από 6 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

@loyloy στην δικια μ ανηψια πηραμε αλλαξιερα αλλα πραγματικα δεν μας χρειαστηκε καθολου αχρηστη γιατι αν την εχεις στο δωματιο πρεπει οπωσδηποτε να την πας εκει ενω αν εχεις την πανουλα οπου κ να εισαι καθεσαι στον καναπε-κρεβατι και την αλλαζεις! Ενταξει οι γνωμες διαφερουν!! δεν μ ειπες ομως για τον τραχηλο δεν μ εχει αναφερει τπτ πρεπει να ανησυχω αν δεν εχει γινει μετρηση φωτιες μ αναψε αυτο το αρθρο π διαβασα π μιλουσαν διαφορα κοριτσια!

Στην Αυχενική σου μήκος ενδοτραχηλου λέει.σιγουρα στο έχει μετρήσει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , loyloy είπε:

Μπορείς να πάρεις μια απλή κούνια και όχι προεφηβικο.στα 5 θα κάνεις το δωμάτιο του παιδιού να το προετοιμάσεις κάπως Πως μεγαλώνει και θα πα ει σχολείο. Σκέψου το .θα το βρεις μπροστά σου.τα έχω δει απο φίλες.ειναι και κίνητρο για τα μικρά να βγουν από το κρεβάτι.στα 4 με 5 κανονικό δωμάτιο τους κάνουν.

Θέλω να πάρω προεφηβικο γιατί έχει κ συρτάρια από δίπλα, κ δεν έχω σκοπό να πάρω συρτάριερα κ να το αλλάζω πάνω γτ έχω ήδη απλά είναι πολύ ψηλή. Όποτε κ τα έξτρα συρτάρια θα με βολέψουν κ θα έχω να το αλλάζω χωρίς να φεύγει η μέση μου. Επίσης σαν κρεβάτι χλωμό ν το χρησιμοποιήσω απλά αυτό που έχω βρει είναι σε πολύ καλή τιμή κ λόγω της αλλαξιέρας το θέλω οπωσδήποτε.... κ ελπίζω να με βολέψει αλλά αυτό εξαρτάται κ απ το παιδί. ... παντως να το αλλάζω σκυφτη δε μπορώ το έχω κάνει κ με ζόρισε πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , noni90 είπε:

Θέλω να πάρω προεφηβικο γιατί έχει κ συρτάρια από δίπλα, κ δεν έχω σκοπό να πάρω συρτάριερα κ να το αλλάζω πάνω γτ έχω ήδη απλά είναι πολύ ψηλή. Όποτε κ τα έξτρα συρτάρια θα με βολέψουν κ θα έχω να το αλλάζω χωρίς να φεύγει η μέση μου. Επίσης σαν κρεβάτι χλωμό ν το χρησιμοποιήσω απλά αυτό που έχω βρει είναι σε πολύ καλή τιμή κ λόγω της αλλαξιέρας το θέλω οπωσδήποτε.... κ ελπίζω να με βολέψει αλλά αυτό εξαρτάται κ απ το παιδί. ... παντως να το αλλάζω σκυφτη δε μπορώ το έχω κάνει κ με ζόρισε πολύ. 

Κι εγβ μια από τα ίδια.αλλαγμα ψηλά.αφου έχει και συρτάρια τοτε εντάξει Αφού θα σε βολεψει.εγω έχω κούνια της αδερφής μου και καρότσι .όλα αχρησιμοποίητα.αρα Λε ω να τα πάρω και να αγοράσω σιφονιερα-αλλαξιερα. Δεν εχω κ αποθηκευτικό χώρο.αρα τη χρειάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, loyloy είπε:

Κι εγβ μια από τα ίδια.αλλαγμα ψηλά.αφου έχει και συρτάρια τοτε εντάξει Αφού θα σε βολεψει.εγω έχω κούνια της αδερφής μου και καρότσι .όλα αχρησιμοποίητα.αρα Λε ω να τα πάρω και να αγοράσω σιφονιερα-αλλαξιερα. Δεν εχω κ αποθηκευτικό χώρο.αρα τη χρειάζομαι.

Σημαντικό αυτό έχω έχω κ συρταριερα κ ντουλάπες στο μικρό δωμάτιο,  κ ειδικά τα πρώτα ρουχαλάκια κτλ χρειάζονται συρτάρια δεν κρεμιουντΑι. Κ φυσικά αν έχεις από την αδερφή σου κάποια πράγματα καλύτερα να επενδύσεις σε κάτι που θα σου είναι χρήσιμο....

2 ώρες πρίν, Eleni92 είπε:

noni90 σε μια τέτοια φάση είμαι και εγώ έχω τις φίλες και την μητέρα μου εδώ γιατί δεν γίνεται αλλιώς αλλά όταν είναι η πρώτη εγκυμοσύνη δεν ξέρω είναι πολύ φοβηστικο το όλο θέμα της αιμοραγιας..σε ευχαριστώ που μου απάντησες...

Είμαι σίγουρη ότι έχεις τρομάξει πολύ αλλά εσυ κανείς το καλύτερο που μπορείς για το μωρό σου. Ξαπλα, δες σειρές, γράφε εδώ να τα λέμε κ θα περάσει ο καιρός χωρίς να το καταλάβεις!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , noni90 είπε:

Σημαντικό αυτό έχω έχω κ συρταριερα κ ντουλάπες στο μικρό δωμάτιο,  κ ειδικά τα πρώτα ρουχαλάκια κτλ χρειάζονται συρτάρια δεν κρεμιουντΑι. Κ φυσικά αν έχεις από την αδερφή σου κάποια πράγματα καλύτερα να επενδύσεις σε κάτι που θα σου είναι χρήσιμο....

Είμαι σίγουρη ότι έχεις τρομάξει πολύ αλλά εσυ κανείς το καλύτερο που μπορείς για το μωρό σου. Ξαπλα, δες σειρές, γράφε εδώ να τα λέμε κ θα περάσει ο καιρός χωρίς να το καταλάβεις!!! 

Ναι αφού έχω κάποια πράγματα ήδη θα πάρω αυτά.εξαλλου όλα με το δικό μου γούστο τα χαμε πάρει και όλα unisex για το επόμενο παιδί.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Eleutheria2012 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και πάλι!Θυμηστε μου λίγο,πως βάζουμε από κάτω από τις απαντήσεις μας την ηλικία κύησης,που έχετε;Δεν θυμάμαι καθόλου!:roll:

 

Στο θεμα μας πήγαινε στην 78 σελίδα.στην αρχή.υπαρχεθ αναλυτικά Πως Γ ινεται.

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ κορίτσια ειμαι απο νοεβρίου, αλλα ειδα οτι μιλατε για καροτσια και ειπα να περασω μια βολτα. εμεις παραγγειλαμε το cangaroo luxor 3 σε 1 χρώμα γκρι. βουλγαρικής κατασκευής ΟΛΑ μαζι ΜΕ μεταφορικα 299 ευρώ. πορτ μπεμπε που γινεται μετα καθισμα  για οταν ξεπεταχτει, συν το καθισμα αυτοκινητου (2 κατευθυνσεων, κοιταει και μπροστα και τη μαμά). το πηρα σετ γιατι αμα κοιμαται πχ ο μπεμπης στο καθισμα του αυτοκινητου, ηθελα να μπορω να το κουμπωσω πανω στο καροτσι κατευθειαν χωρις να πρεπει να τον μετακινησω. εχει ροδες φουσκωτες σαν ποδηλατου (12'' πισω 9'' μπροστα), αναρτησεις και ειναι πολυ μαλακο στο περπατημα. διαθετει τσάντα, μεγαλο καλαθι κατω απο το καθισμα, πλαστικο καλυμα για βροχή, κουνουπιέρα και τρομπα. εγω προσωπικα δεν ειμαι σε τέτοια θεματα της "μαρκας". δεν ειναι αμάξι ή μηχανη που διαθετει μηχανικά μερη και εκει ΘΕΛΕΙ μια ποιοτητα, ειναι καρότσι... καθισμα, ροδες και να τηρει τους ευρωπαικους κανονες ως αναφορα την ασφαλεια. ζωνες 5 σημειων, μαλακο στρώματακι μια τσαντα, τεντα και τελος. ύφασμα, αλουμινιο και πλαστικο ειναι... ουτε χρυσό ουτε μετάξι διαθετουνε των 1000 ευρω,.. ονομα πληρωνουμε μονο... εντωμεταξυ ειδα και γω κατι καροτσια 800-1000 ευρω, οκ δεν εχουνε καμια διαφορά, και το να διαθετουνε καποια 1- 2 αξεσουαρ παραπανω, ε δεν ειναι να δωσουμε 700 ευρω εξτρα για ενα παραπανω στρωματακι δλδ ή λιγο μεγαλυτερη τσαντα -λεμε τωρα-. εγω αυτο το καροτσι που αγορασαμε δε το ειδα απο κοντα, μεσω ιντερνετ μελετησα μερικες δεκάδες,διαβασα χαρακτηριστικα, εκανα συγκρισεις, διαβασα reviews και κατεληξα σε αυτο. ηρθε μεσα σε μια ημερα παρασκευη το παρηγγειλα σαββατο πρωι ηρθε και ομολογω οτι μ αρεσε τρελά ! ειναι ακριβως οπως στις φοτο και οτι "υποσχοτανε" το σάιτ τα εχει ολα. 

αυτη ειναι η δική μου γνωμη κορίτσια... οτι δεν αξιζει να δωθουνε 800-1000 ευρω για καροτσι... υγεια να χουνε τα μωρακια μας πανω απ ολα, το καροτσι των 1000 δε θα προσφερει κατι παραπανω απο αυτο των 300-400...

  • Μου αρέσει 1

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα! 

Κορίτσια, εγώ είμαι τυχερή τα έχω όλα από τη μεγάλη. Εμείς έχουμε πάρει καρότσι 3σε 1, επώνυμης εταιρείας και μείναμε ευχαριστημένοι, βέβαια είχαμε στο μυαλό μας ότι θέλουμε να κάνουμε και δεύτερο και το τρίτο δεν το αποκλείουμε τελείως ως ιδέα. Είχαμε δοκιμάσει πολλά στην οδήγηση, τότε και μας είχε φανεί ελαφρύ. Σε ορισμένα καταστήματα έχει προσομοίωση δρόμου και σου δίνουν καλή αίσθηση, πώς είναι να πηγαίνεις βόλτα. Προσωπικά δεν ήθελα με κανονικές ροδες, γιατί φοβόμουν ότι θα παθαίνει λάστιχο. Για μένα είναι σημαντικό να έχει ενιαίο χερούλι και όχι δύο, για να μπορείς να το οδηγείς με το ένα χέρι. 

Επίσης κούνια πήραμε από ελληνικη εταιρεία, αλλά το στρώμα το πήραμε από επώνυμη. Πήραμε σκέτο λάτεξ, χωρίς κοκοφοίνικα, γιατί τότε διάβαζα ότι μπορεί να μουχλιάσει σε βάθος χρόνου και δε θέλαμε να το αλλάξουμε. Έχει εταιρείες που λένε ότι επεξεργάζονται τον κοκοφοίνικα και δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Επίσης, φρόντισα το ύψος της κούνιας με το στρώμα, να έρχεται ακριβώς στο ύψος του κρεβατιού και να χωράει στην κρεβατοκάμαρα, για να την έχω δίπλα μου. 

Πωπω, διπλοσεντονο σας έγραψα, ελπίζω να σας φανεί κτ χρήσιμο...

Να καλωσορίσω και τα νέα κορίτσια! Πολύ χαίρομαι που μεγαλώνει η παρέα μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...