Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , LeneL είπε:

      Τίποτα απολύτως.. όλα είναι με εισοδηματικά κριτήρια. Φαντάσου της γέννας, που είναι στα 40.000 έχει από τα πιο υψηλά κριτήρια, στα αλλά τα ποσά είναι ακόμα χαμηλότερα.

      Να πεις στον καπετάνιο ότι σου χρωστάει ένα ΠΟΛΥ καλό δώρο!

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, masra solena73 said:

Το σχήμα της μήτρας μόνο με υστεροσκόπηση μπορούσε να το δει κανείς κ μ τρισδιάστατο υπέρηχο. Αλλιώς δεν φαινόταν, σ αυτό την πάτησαν όλοι οι γυναικολόγοι που με βλέπανε. Για αυτό από τότε γράφω όλη την ώρα μην ξεκινάτε εμβρυομεταφορά αν δεν έχετε τσεκάρει μήτρα μ ένα απ αυτους τους δύο τρόπους τουλάχιστον  κ θρομβοφιλια-ανοσολογικό έλεγχο.Το ινομύωμα όμως ήταν ρίσκο να μείνει. 

Με το καλό να συνεχίσουμε όλες μας !!! Ευχαριστώ πολύ

 

Like!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

6 ώρες πρίν, thalasa είπε:

Μου χτύπησες καμπανάκι πάντως γιατί μου έκανε διάφορα η μύτη με αιμορραγίες και δεν τα έδωσα μεγάλη σημασία . Τουλάχιστον να μην τα κάνω την ίδια ώρα , το σαλοσπιρ και την ινοχεπ

Εχεις κάνει μεγάλο αγώνα κορίτσι , λίγο εμεινε, με το καλό !

Καλημερα

Σε καθε περιπτωση ρώτα τον αιματολογο σου

Εγώ δεν έκανα τπτ χωρις τη δική του έγκριση και οδηγια

Το σαλοσπιρ δεν προκαλεί αιμορραγία ωστόσο αν αυτή συμβεί τη χειροτερευει

Εγώ σου λέω, φύσηξα απλώς τη μύτη μου Κ δε σταματούσε άρα αν εσένα ανοίγει κ δε σταματά επίσης πρέπει να το δείτε. 

Ευχαριστώ πολύ, μακάρι να πάνε όλα καλά ως το τελος

6 ώρες πρίν, MaryH είπε:

Πολλά φασολάκια σκασανε μυτη σήμερα!! Μπραβο!! Με το καλό κορίτσια και στον επόμενο υπερηχο!

Ναι ναι πολλά μικρά 

Να πάνε όλα καλά στα κορίτσια που εγκυμονούν και στα κορίτσια που προσπαθουν

Ειναι μεγάλος ο αγωνας

Εμείς με τον άντρα μου ακόμη Κ τώρα φοβόμαστε μην πάει κάτι στραβα

  • Μου αρέσει 5

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Thia1985 είπε:

Καλημερα

Σε καθε περιπτωση ρώτα τον αιματολογο σου

Εγώ δεν έκανα τπτ χωρις τη δική του έγκριση και οδηγια

Το σαλοσπιρ δεν προκαλεί αιμορραγία ωστόσο αν αυτή συμβεί τη χειροτερευει

Εγώ σου λέω, φύσηξα απλώς τη μύτη μου Κ δε σταματούσε άρα αν εσένα ανοίγει κ δε σταματά επίσης πρέπει να το δείτε. 

Ευχαριστώ πολύ, μακάρι να πάνε όλα καλά ως το τελος

Ναι ναι πολλά μικρά 

Να πάνε όλα καλά στα κορίτσια που εγκυμονούν και στα κορίτσια που προσπαθουν

Ειναι μεγάλος ο αγωνας

Εμείς με τον άντρα μου ακόμη Κ τώρα φοβόμαστε μην πάει κάτι στραβα

Τίποτα δεν θα πάει στραβά πλέον. Έχετε μπει στην τελική ευθεία. Με το καλό!

8 ώρες πρίν, masra solena73 είπε:

Καλησπέρα, καλή δύναμη σ όλες !!! Λίγο σύντομα να πω ότι είμαι έγκυος πάλι με δανεικά από εμβρυομεταφορά 1.2.21, αλλά περιμένω το ραντεβού την Παρασκευή για καρδούλα. Έχω πάλι αίμα κ είμαι πάλι κλεισμένη σπίτι. Θυμάμαι σε άπειρες συζητήσεις εδώ ότι τις περισσότερες φορές η εγκυμοσύνη δεν πλήττεται από τις αιμόρροιες ή αιμορραγίες, αλλά παρόλα αυτά στεναχωριέμαι... Έχω δει λίγο αίμα, κόκκινο, καφέ, μέτριο δηλ να γεμίζει σερβιέτα, να λερώνει λίγο το εσώρουχο, να πλημμυρίζει το κρεβάτι κ τα πατώματα, τα έχω δει όλα. Οι αιμορραγίες μου δεν καθυστέρησαν την ανάπτυξη του μωρού, δεν σταμάτησαν την εγκυμοσύνη. Θα θελα, όμως, μια εγκυμοσύνη μια φορά χαρούμενη να μην μου κόβεται κάθε τόσο η χολή, να βγω μια βόλτα στον ήλιο, να κεράσω κόσμο με τα ευχάριστα νέα.

Ευχαριστώ πολύ που ρωτήσατε τι κάνω, έλεγα να γράψω μετά την καρδούλα μην τυχόν και προσθέσω στενάχωρα νέα, αλλά είδα την ανακοίνωση για το γιατρό... παιδιά, κοίταξε να βγάλει χρήματα, έκανα μαζί του 2 εξωσωματικές, δεν μου άφησε κάποιο πρόβλημα, αλλά δεν με πρόσεξε. Στη δεύτερη εγώ ζήτησα να καλυφτώ για τη θρομβοφιλία που μόνη μου σκέφτηκα να ψάξω να δω αν έχω. Και ευτυχώς, γιατί είχα.

Μου έλεγε να μην αφαιρέσω ένα ινομύωμα που είχα το οποίο είχε φτάσει 4,5 εκ περίπου γιατί ήταν στην άκρη της μήτρας για να μην χάσουμε χρόνο. Σκέφτηκα ότι αδιαφορεί για την επιδιωκόμενη εγκυμοσύνη μου από τη στάση του αυτή + ότι μετά το αρνητικό αποτέλεσμα δεν μου εξηγούσε τίποτα, δεν συζητούσαμε τίποτα. Ευτυχώς τουλάχιστον με το να μην μου απαντά καν στο τηλέφωνο μετά τη δεύτερη αποτυχημένη εξωσωματική έπεισα κ τον άντρα μου ότι ήταν όχι αυτό που έδειχνε, για να μη δώσω χαρακτηρισμό... Έμοιαζε ευγενής, μέσα στο χαμόγελο κ την αυτοπεποίθηση και σε κυριλέ κέντρο. Εγώ όμως όταν έκανα τις εξωσωματικές στην αίθουσα αναμονής έπιασα κουβέντα με τις άλλες κοπέλες. Έμαθα ότι κάποιες είχαν πάθει ζημιά από τους κυρίους ιατρούς του εν λόγω καταπληκτικού κέντρου. Δεν θέλω ούτε να το θυμάμαι, παρόλο που καταλαβαίνω ότι σίγουρα πολλές θα έχουν θετικές εμπειρίες και βοηθήθηκαν εκεί. Επίσης, αφαιρώντας το ινομύωμα το οποίο είχε μεγαλώσει κ άλλο διαπιστώθηκε σχήμα μήτρας Τ που δεν βοηθά στην εγκυμοσύνη. Μιλώντας με τον εξωσωματικό τον επόμενο με έβαλε να δούμε ξανά σε τρισδιάστατο υπέρηχο το σχήμα κ μ έστειλε για παρεμβατική υστεροσκόπηση. Μετά απ αυτό, είχα την πρώτη μου εγκυμοσύνη. Ήμουν ήδη 44 στα 45.

Συγχαρητήρια κορίτσι για την εγκυμοσύνη σου! Πολύ ευχάριστα νέα! Όλα καλά θα πανε, όλες είχαμε αιμορραγία στην αρχή! 

Καλά έκανες κ προχώρησες παλι σε νέα ετ. Έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ κ σου αξίζει πλέον κάθε ευτυχια. Καλή κ τελειομηνη εγκυμοσύνη ευχομαι!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

On 28/2/2021 at 1:02 ΠΜ, anoulious είπε:

Εγω έχω τράχηλο που κλείνει και κάθε τρεις μήνες   πλέον περίπου κάνω διάνοιξη.. Σφίγγω τα δόντια.Μια φορά να έχω κάνει διάνοιξη και να κάνω εμβρυομεταφορα τον επόμενο μήνα!!! Και χωρίς μέθη κάτι πόση διάνοιξη να σου κάνει;!! Αφού ο Μαστρομ θυμάμαι με είχε ρωτήσει την ώρα της εμβρυομεταφορας, αν στο προηγουμ κέντρο ο γιατρός είχε καταφέρει την εμβρυομεταφορα και αν ήμουν σίγουρη!! Το προηγούμενο κέντρο ήτανε το embryolab όπου ο τότε γιατρός είχε δυσκολευτεί πολύ και είχε ζητησει βοήθεια!!

Πως γίνεται να μην ματώσεις καθόλου;!!! Και το περίεργο είναι ότι ενώ πάντα λογω προγεστερονης το σάκχαρο ανεβαίνει, αυτή τη φορά ξαφνικά έγινε ανεξέλεγκτο.Συνεχεια ανέβαζα μονάδες ινσουλίνης. Κατά τον Σουβ αυτό είναι σημάδι εμφύτευσης.. Τζίφος όλα.. Ας μη τα θυμάμαι.. 

 

 

Μην αποκλείεις το να είχες εμφύτευση κ να μην προχώρησε. 

Πες και στο Σφακ για τα καφέ υγρά. 

Εγώ σε Καμμια εμβρυομεταφορα δεν είχα κι έχω κάνει πολλες


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Anniee said:

Αν η αγωγή για σαλοσπιρ και αντιπηκτικη σου έχει δοθεί από αιματολογο,  τότε και τα δυο επιτρέπονται,  απλά λίγο παρακάτω κόβεται το σαλοσπιρ και συνεχίζεις την αντιπηκτικη 

Έχουν διαφορετική χρήση στην κύηση αυτα τα 2 . 

Επίσης μπορεί μετά την αυχενική να δοθεί πάλι το σαλοσπιρ η στην Β επιπέδου,  πάει βάσει των υπερήχων εξετάσεων κλπ

Όπως επίσης σε αιμορραγία,  κόβουν λίγο το σαλοσπιρ όχι την αντιπηκτικη 

Καλη συνέχεια εύχομαι 

Καλημέρα και σ ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες, καταλαβαίνω οτι η παρακολούθηση & απο αιματολόγο πρέπει να ναι συνεχής...καλή συνέχεια κ κάθε καλό και σε σένα!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Andri M είπε:

 

Μαζί πορευόμαστε Ελισώ μου! Να ΕΧΟΥΜΕ μια υπέροχη εγκυμοσύνη! :wub:

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ...

Πόσο δίκιο έχεις.. με το που το διαβάζω κάθε φορά δακρύζω..

Είναι που δεν το πιστεύω ακόμα...είναι που ξεκίνησε με θρίλερ χοριακών...

Είναι που νιώθω μουδιασμένη και δεν με αφήνω να χαρώ ώς άμυνα για τυχόν άσχημη συνέχεια...

Δευτέρα ο υπέρηχος μου, προσεύχομαι και εύχομαι να πάνε όλα καλά.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ελισώ said:

Ευχαριστώ πάρα πολύ...

Πόσο δίκιο έχεις.. με το που το διαβάζω κάθε φορά δακρύζω..

Είναι που δεν το πιστεύω ακόμα...είναι που ξεκίνησε με θρίλερ χοριακών...

Είναι που νιώθω μουδιασμένη και δεν με αφήνω να χαρώ ώς άμυνα για τυχόν άσχημη συνέχεια...

Δευτέρα ο υπέρηχος μου, προσεύχομαι και εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Σε καταλαβαίνω και σε νιώθω. Και εγώ είμαι συγκρατημένη. Ανυπομονώ να ξεπεράσω τις 10 εβδομάδες. Νομίζω τότε θα μπορέσω να ανασάνω!

Υπάρχει όμως μία διαφορά! Αυτά τα έμβρυα που έχουμε στην κοιλίτσα μας έχουν προκύψει από νεαρά ωάρια. Και εφόσον γαντζωθηκαν, θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρουν!

Άντε, να περάσουν γρήγορα οι ημέρες να δεις και εσύ το φασολάκι σου!

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Ελισώ είπε:

Ινοχέπ κάνω, σαλοσπίρ δεν μου έδωσε ποτέ. Δεν έχω κάνει έλεγχο θρομβοφιλίας,προληπτικά μου δίνει. 

Ελισω μου να συμβουλευτεις κι αιματολογο όμως! 

Just now, Ελισώ είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ...

Πόσο δίκιο έχεις.. με το που το διαβάζω κάθε φορά δακρύζω..

Είναι που δεν το πιστεύω ακόμα...είναι που ξεκίνησε με θρίλερ χοριακών...

Είναι που νιώθω μουδιασμένη και δεν με αφήνω να χαρώ ώς άμυνα για τυχόν άσχημη συνέχεια...

Δευτέρα ο υπέρηχος μου, προσεύχομαι και εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Όλες έτσι νιώθουμε, μην ανησυχείς καθόλου 

Κι εγώ ακόμη τρεμω

Να φανταστείς, κρεββάτι δεν έχουμε στήσει ακόμη,  αν κανω καισαρικη λίγο πριν 

Είμαστε έτοιμοι από όλα σχεδόν, βαλίτσα έχω ετοιμάσει, μετακομίσεις έπιπλα κλπ λίγα μένουν και προσευχή να πάνε όλα καλά ως τέλος. 

  • Μου αρέσει 2

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Thia1985 είπε:

Μην αποκλείεις το να είχες εμφύτευση κ να μην προχώρησε. 

Πες και στο Σφακ για τα καφέ υγρά. 

Εγώ σε Καμμια εμβρυομεταφορα δεν είχα κι έχω κάνει πολλες

Καλημέρα. Ξέχασα να του το πω η αλήθεια είναι. Μου συνέβησαν πράγματα για πρώτη φορά. 3 ημέρες καφέ και το σάκχαρο που τρελάθηκε. Αλλά η χοριακη δεν μου αφήνει περιθώρια. Ευχαριστώ πολυ για το ενδειαφερον. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Καλημέρα. Ξέχασα να του το πω η αλήθεια είναι. Μου συνέβησαν πράγματα για πρώτη φορά. 3 ημέρες καφέ και το σάκχαρο που τρελάθηκε. Αλλά η χοριακη δεν μου αφήνει περιθώρια. Ευχαριστώ πολυ για το ενδειαφερον. 

Όλες σε σκεφτόμαστε εδώ να ξέρεις 

Εμένα δόξα το Θεό, το ζάχαρο σταθεροποιηθηκε

σε σημείο που δε σηκώνομαι τη νύχτα να τρωω

Προσπαθώ να αναπληρώσω υπνο

Εσύ να μη το βάλεις κάτω, θυμάσαι εμενα

Ακόμη θυμάμαι που χα συμφωνήσει με τον γιατρό μας για ΕΡΑ και με παίρνει μια κοπέλα κ μου λέει ο κ. Σφακ λέει οι ορμόνες σας είναι άριστες κ θέλει να προχωρήσετε σε εμβρυομεταφορα. Μένω εγώ λέω άλλα συμφωνήσαμε, παίρνω τον άντρα μου, μου λέει προχωράμε, ότι πει ο γιατρός, με παίρνει ο Γιατρός, μου λέει μου έχεις εμπιστοσύνη?? Οι ορμόνες σου είναι άριστες, δεν πρέπει να τις χάσουμε. 

Φαντάσου να μην το είχα κάνει!!!! 

Τι θέλω να πω.... Ρόδα είναι Κ γυρίζει 

Το βράδυ που κάναμε την οβιτρελ, με τον άντρα μου ήμασταν απελπισμένοι. Μου λέει έλα να την κάνουμε πάμε κρεβατοκάμαρα κ η μικρη απέναντι η  Σ είχε βγει με το μπειμπιλινο έξω κι ένα φανελάκι, μιλάμε για απόλαυση κ έλεγε μπαλια μου, που ναι η μπαλια μου κι έσκυβε να τη βρει κ να τη βλέπω εγώ και να λιώνω κ ο άντρας μου να μη μπορεί να μου κάνει την ένεση, αποσυντονιζοταν,ακουγες ένα μπαλια μου, μπαλίτσα μου που είσαι?? Που κλυβεσαι?? Μπαμπά που ναι?? Που ναι Κ το μωλο μου?? :x

Κι εκεί μου την έχωσε ο άντρας μου την ένεση κ λέμε τώρα ο Θεός βοηθός, τι κάναμε σωστό κ τι λάθος. Απελπισμένοι, αφού την ημέρα της εμβρυομεταφορας πήγαμε απελπισμένοι, μπαμ κάναμε από χιλιόμετρα... 

Κι όμως! 

Μην απελπίζεσαι και μη το βάζεις κατι

Είναι δύσκολο, έχεις περασει πολλά που ούτε μπορώ να φανταστώ, προσπαθώ από το 2014 φυσιολογικά κι από 2016 με άλλους τρόπους κ κόντεψα να τρελαθώ αλλά δεν τρελάθηκα. Παιδί θα κάνεις. Μην πιστέψεις ποτέ το αντίθετο. 

 

  • Μου αρέσει 6

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Thia1985 είπε:

Όλες σε σκεφτόμαστε εδώ να ξέρεις 

Εμένα δόξα το Θεό, το ζάχαρο σταθεροποιηθηκε

σε σημείο που δε σηκώνομαι τη νύχτα να τρωω

Προσπαθώ να αναπληρώσω υπνο

Εσύ να μη το βάλεις κάτω, θυμάσαι εμενα

Ακόμη θυμάμαι που χα συμφωνήσει με τον γιατρό μας για ΕΡΑ και με παίρνει μια κοπέλα κ μου λέει ο κ. Σφακ λέει οι ορμόνες σας είναι άριστες κ θέλει να προχωρήσετε σε εμβρυομεταφορα. Μένω εγώ λέω άλλα συμφωνήσαμε, παίρνω τον άντρα μου, μου λέει προχωράμε, ότι πει ο γιατρός, με παίρνει ο Γιατρός, μου λέει μου έχεις εμπιστοσύνη?? Οι ορμόνες σου είναι άριστες, δεν πρέπει να τις χάσουμε. 

Φαντάσου να μην το είχα κάνει!!!! 

Τι θέλω να πω.... Ρόδα είναι Κ γυρίζει 

Το βράδυ που κάναμε την οβιτρελ, με τον άντρα μου ήμασταν απελπισμένοι. Μου λέει έλα να την κάνουμε πάμε κρεβατοκάμαρα κ η μικρη απέναντι η  Σ είχε βγει με το μπειμπιλινο έξω κι ένα φανελάκι, μιλάμε για απόλαυση κ έλεγε μπαλια μου, που ναι η μπαλια μου κι έσκυβε να τη βρει κ να τη βλέπω εγώ και να λιώνω κ ο άντρας μου να μη μπορεί να μου κάνει την ένεση, αποσυντονιζοταν,ακουγες ένα μπαλια μου, μπαλίτσα μου που είσαι?? Που κλυβεσαι?? Μπαμπά που ναι?? Που ναι Κ το μωλο μου?? :x

Κι εκεί μου την έχωσε ο άντρας μου την ένεση κ λέμε τώρα ο Θεός βοηθός, τι κάναμε σωστό κ τι λάθος. Απελπισμένοι, αφού την ημέρα της εμβρυομεταφορας πήγαμε απελπισμένοι, μπαμ κάναμε από χιλιόμετρα... 

Κι όμως! 

Μην απελπίζεσαι και μη το βάζεις κατι

Είναι δύσκολο, έχεις περασει πολλά που ούτε μπορώ να φανταστώ, προσπαθώ από το 2014 φυσιολογικά κι από 2016 με άλλους τρόπους κ κόντεψα να τρελαθώ αλλά δεν τρελάθηκα. Παιδί θα κάνεις. Μην πιστέψεις ποτέ το αντίθετο. 

 

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Σήμερα που μίλησα με την Τσεκούρα δύο φορές μου είπε μεγαλωσατε όμως πολύ.Ή κάποια στιγμή μου είπε θα είναι από τις τελευταίες φαντάζομαι προσπάθειες σας.. Και σφιχτηκε το στομάχι μου.. Τελοσπαντων.. Βλέπουμε. Έχω πελαγώσει. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Εν αναμονή του υπερήχου τη Δευτέρα, ζω μια μικρή αγωνία. Εδώ και λίγες εβδομάδες έχω σε συνεχή βάση μια τάση για εμετό χωρίς να κάνω εμετό. Είναι όμως μόνιμο το συναίσθημα της δυσφορίας που με κάνει νιώθω άρρωστη. Όταν με αφήνει, συνήθως μετά τον ύπνο, χαλαρώνω, αλλά τσιτωνομαι γιατί μου έρχεται στο μυαλό ότι μπορεί να πάει κάτι στραβά που δεν αισθάνομαι αυτή τη δυσφορία. Σήμερα ας πούμε είμαι χαλαρή στο στομάχι και με έπιασε η αγωνία... Είναι και που το στήθος μου είναι αμετάβλητο... Οι θηλές και το γύρω γύρω όπως πριν. Έχω κλείσει τις 7 εβδομάδες... Σε σας πότε άλλαξαν οι θηλές; Αυτό που λένε ότι γίνεται πιο έντονο το χρώμα και μεγαλώνει η περιοχή της θηλής...

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Σήμερα που μίλησα με την Τσεκούρα δύο φορές μου είπε μεγαλωσατε όμως πολύ.Ή κάποια στιγμή μου είπε θα είναι από τις τελευταίες φαντάζομαι προσπάθειες σας.. Και σφιχτηκε το στομάχι μου.. Τελοσπαντων.. Βλέπουμε. Έχω πελαγώσει. 

Μην απαντήσω όπως θέλω γιατί θα φάω αναφορά... 

Μην ακούς κανένα κ τπτ 

Ο κάθε ένας ότι χαζομαρα θες την πεταει

Κι εμένα φίλη μου είχε πετάξει αχ ευτυχώς δεν πήγες με δωρεά, αυτά είναι για να χρυσώνουν το χάπι ότι παίρνει DNA από εσάς κλπ

Έξω από το χορό.. 

  • Μου αρέσει 5

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Σήμερα που μίλησα με την Τσεκούρα δύο φορές μου είπε μεγαλωσατε όμως πολύ.Ή κάποια στιγμή μου είπε θα είναι από τις τελευταίες φαντάζομαι προσπάθειες σας.. Και σφιχτηκε το στομάχι μου.. Τελοσπαντων.. Βλέπουμε. Έχω πελαγώσει. 

Αν δεν έχεις φτάσει τα 50 δεν έχεις μεγαλωσει πολύ... Αυτά είναι μαχαιριες, δεν είναι λόγια... Βλέπει κάτι που σε εμποδίζει να κανεις κι άλλες προσπάθειες; Αν οχι, καλύτερα να μασηξει καμία τσίχλα.

Θυμάμαι στα 38 μου που πήγα για έλεγχο γονιμότητας κλπ γιατί είχε αλλάξει ο κύκλος μου και είχα θορυβηθεί. Ήμουν μετά από πολύχρονη σχέση με προβλήματα και είχε γκρεμιστεί το οικοδόμημα που είχα χτίσει στο μυαλό μου. Σε όποια έχουν γκρεμιστεί οικοδομήματα με μιας, μπορεί να καταλάβει πώς ήμουν. Ίσως γι αυτό άλλαξε κι ο κύκλος μου. Μου λέει η γιατρός για τη γονιμότητα και για το ότι οι κοπέλες καθυστερούν να κάνουν παιδιά, και πότε περιμένουν κλπ κλπ. Έμπηξα κάτι κλάματα επί τόπου... Δεν ήξερε πως να με συνεφέρει. Καλύτερα τις θεωρίες του ο καθένας να τις κρατάει για τον εαυτό του. Μην επηρεάζεσαι κοπέλα μου. Κάνε ο,τι μπορείς, ψαξτο μέχρι εκεί που εσύ θα νιώσεις ότι πρέπει να μπει το στοπ. Αλλά πριν να το νιώσεις αυτό, θα έχεις πετύχει αυτό που θες...

Σε συνέχεια του προηγούμενου, σε μια συνέντευξη του ηθοποιού Αιμίλιου Χειλακη και της γυναίκας του, είπαν (μιλά πρώτα η γυναίκα): "Δεν έχω εμμονές κι αυτοσκοπούς. Μ’ έναν παράξενο τρόπο, η ζωή είναι πολύ πιο σοφή από εμάς και ό,τι είναι να φέρει, θα το φέρει! Δεν γκρεμίζεται και ο κόσμος αν δεν έρθει ένα παιδί. Είχαμε ζωή πριν, θα έχουμε και μετά!», επισημαίνει η Αθηνά όταν τη ρωτούν πόσο απαραίτητο είναι ένα παιδί για μια οικογένεια, ενώ ο Αιμίλιος αναφέρεται στην μέθοδο της εξωσωματικής: «δεν είμαι κατά των εξωσωματικών, αλλά γνωρίζω γυναίκες που έχουν κάνει 12 προσπάθειες κι έχουν “οργώσει” το σύστημα τους, ή κάνουν παιδί με εξωσωματική στα 49 τους και λέω “γιατί σκέφτεσαι μόνο τον εαυτό σου; Το παιδάκι που θα είναι 10 χρονών κι ενδεχομένως εσύ πάθεις καρκίνο, έχεις σκεφτεί που θα το αφήσεις;”. Πραγματικά αναρωτιέμαι! Τόσο μεγάλος εγωισμός; Ότι, δηλαδή, η ζωή δε θα προχωρήσει αν εσύ δεν αφήσεις κάτι πίσω σου;»

Αν όλα μου πάνε καλά, θα είμαι 50 όταν κάνω το παιδί. Και διαβάζω αυτόν τον μλκ, να μου λέει ότι οδηγούμαι από τον μεγάλο μου εγωισμό... Λες και ο καρκίνος, οι αρρώστιες γενικότερα, τα δυστυχήματα και ο,τι σου παίρνει τη ζωή, συμβαίνουν μετά τα 60. Πόση μλκ δέρνει τον κόσμο... Να το ακούς κι από προχωρημένους ανθρώπους, υποτίθεται χωρίς στερεότυπα... Αλλά τα στερεότυπα καλά κρατούν...

 

  • Μου αρέσει 12
Link to comment
Share on other sites

Just now, Dream_on είπε:

Αν δεν έχεις φτάσει τα 50 δεν έχεις μεγαλωσει πολύ... Αυτά είναι μαχαιριες, δεν είναι λόγια... Βλέπει κάτι που σε εμποδίζει να κανεις κι άλλες προσπάθειες; Αν οχι, καλύτερα να μασηξει καμία τσίχλα.

Θυμάμαι στα 38 μου που πήγα για έλεγχο γονιμότητας κλπ γιατί είχε αλλάξει ο κύκλος μου και είχα θορυβηθεί. Ήμουν μετά από πολύχρονη σχέση με προβλήματα και είχε γκρεμιστεί το οικοδόμημα που είχα χτίσει στο μυαλό μου. Σε όποια έχουν γκρεμιστεί οικοδομήματα με μιας, μπορεί να καταλάβει πώς ήμουν. Ίσως γι αυτό άλλαξε κι ο κύκλος μου. Μου λέει η γιατρός για τη γονιμότητα και για το ότι οι κοπέλες καθυστερούν να κάνουν παιδιά, και πότε περιμένουν κλπ κλπ. Έμπηξα κάτι κλάματα επί τόπου... Δεν ήξερε πως να με συνεφέρει. Καλύτερα τις θεωρίες του ο καθένας να τις κρατάει για τον εαυτό του. Μην επηρεάζεσαι κοπέλα μου. Κάνε ο,τι μπορείς, ψαξτο μέχρι εκεί που εσύ θα νιώσεις ότι πρέπει να μπει το στοπ. Αλλά πριν να το νιώσεις αυτό, θα έχεις πετύχει αυτό που θες...

Σε συνέχεια του προηγούμενου, σε μια συνέντευξη του ηθοποιού Αιμίλιου Χειλακη και της γυναίκας του, είπαν (μιλά πρώτα η γυναίκα): "Δεν έχω εμμονές κι αυτοσκοπούς. Μ’ έναν παράξενο τρόπο, η ζωή είναι πολύ πιο σοφή από εμάς και ό,τι είναι να φέρει, θα το φέρει! Δεν γκρεμίζεται και ο κόσμος αν δεν έρθει ένα παιδί. Είχαμε ζωή πριν, θα έχουμε και μετά!», επισημαίνει η Αθηνά όταν τη ρωτούν πόσο απαραίτητο είναι ένα παιδί για μια οικογένεια, ενώ ο Αιμίλιος αναφέρεται στην μέθοδο της εξωσωματικής: «δεν είμαι κατά των εξωσωματικών, αλλά γνωρίζω γυναίκες που έχουν κάνει 12 προσπάθειες κι έχουν “οργώσει” το σύστημα τους, ή κάνουν παιδί με εξωσωματική στα 49 τους και λέω “γιατί σκέφτεσαι μόνο τον εαυτό σου; Το παιδάκι που θα είναι 10 χρονών κι ενδεχομένως εσύ πάθεις καρκίνο, έχεις σκεφτεί που θα το αφήσεις;”. Πραγματικά αναρωτιέμαι! Τόσο μεγάλος εγωισμός; Ότι, δηλαδή, η ζωή δε θα προχωρήσει αν εσύ δεν αφήσεις κάτι πίσω σου;»

Αν όλα μου πάνε καλά, θα είμαι 50 όταν κάνω το παιδί. Και διαβάζω αυτόν τον μλκ, να μου λέει ότι οδηγούμαι από τον μεγάλο μου εγωισμό... Λες και ο καρκίνος, οι αρρώστιες γενικότερα, τα δυστυχήματα και ο,τι σου παίρνει τη ζωή, συμβαίνουν μετά τα 60. Πόση μλκ δέρνει τον κόσμο... Να το ακούς κι από προχωρημένους ανθρώπους, υποτίθεται χωρίς στερεότυπα... Αλλά τα στερεότυπα καλά κρατούν...

 

Πόσο δίκιο εχεις

Κι εμένα από τσακωμους κλπ άλλαξε ο κύκλος μου

Και ξαφνικά ανέβηκε κ η fsh μου κι ολα

Και δεν κατέβαζα ωαρια με τα φάρμακα 

Και σταμάτησε η περίοδος μου

Αποσυντονιστηκε το σύστημα 

Και φώναζε η Κούκου στο Έλενα ότι δεν έχω ΠΩΑ κ μόλις ηρεμήσω θα φτιάξουν οι ορμόνες μου Κ μόλις σταματήσουν οι καυγαδες και σταματήσω τα φάρμακα 

Και τι σύμπτωση ,μόλις αποφάσισα τη δωρεά ή fsh μου από το 26 έπεσε αμέσως στο 6, 7, 8 σε συνεχόμενους κύκλους. Κι όχι μόνο αυτή, όλες οι ορμόνες μου. Αλλά κουράγια δεν ειχα

Μου τα Χαν γκρεμίσει όλοι αυτοί που συνάντησα στο δρόμο μου, εκμεταλλεύτηκαν την ανάγκη μας για παιδί Κ το γεγονός ότι ο άντρας μου μπορούσε να πληρώσει κ το έδειχνε. 

Θυμάμαι όταν πρωτοδα ενώ είχα αποφασίσει για τη δοτρια fsh έξι, έστειλα στον γιατρό μου γιατρέ μου, δυστυχώς αυτό που περίμενα χρονιά, ήρθε τώρα. Και με πήρε τηλ κ μου λέει θες να κάνεις ωοληψια?? Και από τη μια να θέλω να τα σταματήσω όλα Κ να κάνω άλλη μια προσπάθεια με δικά μου, από την άλλη να λέω, έχουμε όμως Κ το σπέρμα... Πως θα ναι?? Πόσοι άλλοι καυγάδες θα ακολουθήσουν??)παιδί δε θες??? 

Κι όσο κι αν πόνεσα λέω όχι!!! Βαρέθηκα, θέλω παιδί κι εδώ θα έχω πολλά ωάρια κ νέα άρα πιθανότητες. 

Δε μπορώ να σχολιάσω κάτι για τον ηθοποιό, το έχω διαβάσει, ήταν κοινή τους απόφαση να μην κάνουν παιδί, δεν ισχύει όμως για όλα τα ζευγάρια αυτό κ η μη απόκτηση παιδιού είναι λόγος χωρισμού. Πρέπει να συμφωνούν κι οι δυο. Εγώ στην αρχή δεν καιγόμουν τόσο, προς το τέλος όμως καιγόμουν... Πιο πολύ εγώ παρά ο άντρας μου ο οποίος δε μπορούσε να σκεφτεί κάτι άλλο. Φανταστείτε λοιπόν πως έγινα εγώ. 

Όταν όμως πάω σε γιατρό κ μου λέει μεγάλωσες πολύ η θα ναι από τις τελευταίες προσπάθειες εκνευρίζομαι. Ποιος εισαι εσυ που θα μου πεις αν μεγαλωσα και πόσες προσπάθειες θα κανω. 

Θα κάνω όσες θέλω κι αντέχω εσένα τι λόγος σου πεφτει?εισαι γιατρός ,κάνε τη δουλειά σου, πες μου πιθανότητες αλλά όχι παραπάνω. Μη δείχνεις ότι με λυπάσαι 

Σα το μ..  τον Αθ που μου χε πει στα 31 μπροστά στον άντρα μου χωρίς να τον ενδιαφέρει, απορώ που έχεις ακόμη περίοδο!! 

Δε σου χει σταματήσει? 

 

  • Μου αρέσει 5
  • Λυπημένη/-ος 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...