Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Sodade είπε:

Καλημέρα @marina_86 @Vill@Chrussa1982@Rafaelatarzan@Viv37Ενώ γνώριζα από αλλά κέντρα που είχα ρωτήσει ότι χρειάζεται τουλάχιστον 3 με 6 μήνες αναμονή για να βρεθεί κοπέλα στα χρώματα μου. Αποφάσισα λοιπόν μετά από 3 χρόνια να επιλέξω τον γιατρό που μου το είχε πρώτο πει να σκεφτώ. Έγιναν όλα πολύ γρήγορα σε λιγότερο από μήνα! Θεώρησα για πρώτη φορά στην ζωή μου ότι ήμουν τυχερή! Την ημέρα που πήγαμε για τα χαρτιά ήταν κ η ημέρα της ωολληψίας. Μάλιστα μου λέει ο γιατρός εκείνο το πρωί ότι το παιδάκι σου θα έχει "τα μάτια σου".  Πήραμε 8 ωάρια γονιμοποιήθηκαν όλα και μείνανε 3 βλαστοκυστες 5ημ. κ 1 βλαστοκύστη 6ημ. 
Και σε μένα είπε ηλικία , φοιτήτρια , γαλαζοπράσινα μάτια , ανοιχτόχρωμη. Είχα ζητήσει αν γινόταν να μην είναι ελληνίδα για δικούς μου ψυχολογικούς λόγους κ για να είχα έστω μια πολύ μικρή πιθανότητα παραπάνω να ταιριάζαμε στα χρώματα. 
Τελικα μου απάντησαν σε μνμ ότι είναι φυσικό χρώμα μελαχρινή, γαλάζια μάτια ύψος 1.69!!! Βάρος 70!!,(εγω είμαι 1.63 50κιλα) μένει 4 χρόνια Ελλάδα έχει ένα παιδί ενός έτους, δεν είναι φοιτήτρια, και αυτό που με πλήγωσε το περισσότερο είναι ότι μου είπαν καταγωγή και δεν έχει καμία σχέση ο λαός αυτός με τα χρώματα κ χαρακτηρίστηκα.
Το ξέρω ότι δεν μπορει μου μοιάζει και ότι ακόμα με το δικό dna υπήρχε αυτή η πιθανότητα. Και να πω ότι εχει με τον σύντροφο μου κοινά; Ούτε. 
Το θέμα μου είναι τώρα ότι έχω φτιάξει μια εικόνα της στο μυαλό… και είναι όλα αρνητικά… που βέβαια και αυτή η "εικόνα" αποκλείεται και να ισχύει. 

Εχω κάνει ένα κύκλο με διέγερση δεν είχα κανένα αποτέλεσμα (2ωαρια δεν προχώρησαν καν σε γονιμοποίηση). 
Πήγα άλλου μετά από παρότρυνση του γυναικολόγου μου. 
και μπήκα στην διαδικασία ωολληψιες σε φυσικό κύκλο 1ης και 2ης φάσης του κύκλου, καταφέραμε και είχαμε 5 έμβρυα 3 ημερών 8 κυττάρων εκτός από 1 που ήταν 7. Δεν τα καταφέραμε ούτε θετική χοριακη. Μετά από αυτό απλός παρακολουθούσαμε τους κύκλους μου με τον γυναικολόγο μου μέχρι να αποφασίσω πως θα πορευθώ… Και τότε έγινε το θαύμα το περασμένο Δεκέμβρη εμεινα εγκυος για πρώτη φορά στην ζωή μου!!! Το έζησα! Έστω για πολύ πολύ λίγο….. Αυτό μου έδωσε την δύναμη να δω την πραγματικότητα μου και ότι για να αποκτήσω ένα υγιές παιδάκι πρέπει να προχωρήσω με δότρια. 

Κοριτσι μου συγγνωμη αλλα δεν καταλαβα ακριβως τι σε ενοχλησε στη δοτρια. Το οτι ειναι περισσοτερα κιλα απο σενα; Αυτο δεν ειναι κληρονομικο. Επισης το τι χαρακτηριστικα εχει ενας λαος δε μας ενδιαφερει. Η συγκεκριμενη κοπελα μας ενδιαφερει. Αφου εχει ματια σαν τα δικα σου τι αλλο θελεις να εχει; Η δικια μου δοτρια δεν εχει τιποτα απολυτως κοινο μ εμενα. Ειναι μελαχρινη ενω εγω καστανοξανθη. Ειναι πανυψηλη καμια σχεση μ' εμενα, ειναι αρκετα περισσοτερα κιλα απο μενα και δεν ειναι φοιτητρια ουτε εχει τελειωσει καποια σχολη. Επισης να,σου πω οτο εγω περιμενα 9 μηνες να βρεθει. Και παλι δεν ειχε τιποτα απο αυτα που ζητησα. Αν αυτη μπορει να μου δωσει το μωρακι μου για πιο λογο να ψαχνω κατι αλλο; Εγω θα το μεγαλωσω, εγω θα ειναι η μαμα του και καμια αλλη! Οι γονεις μου ηδη μιλανε για τις βλαστοκυστες μου σαν να,ειναι εγγονακια τους και λενε οτι θελουν να τα παρουν στην αγκαλια τους. 

Οπως σου ειπα και πριν κοριτσακι μου πρεπει να το ψαξεις λιγο μεσα σου και να σιγουρευτεις οτι αυτη η λυση ειναι για σενα. Αν παλι εχεις προβλημα με τη συγκεκριμενη δοτρια και οχι με τη διαδικασια μπες παλι στη λιστα για επομενη και δοευκρινισε οτι δε θελεις καποια που να εχει αυτα που ζητας στο περιπου αλλα ακριβως. Αλλα να ξερεις οτι δε γινεται να βρεις κοπελα ιδια με σενα. Ειδικα αν εχεις ανοιχτοχρωμα ματια που δεν ειναι το πιο συνηθισμενο στην Ελλαδα. Ουτε μπορει καποιος να σου το εξασφαλισει αυτο. Οτι δηλαδη μια κοπελα οπως τη θελεις θα θελησει να γινει δοτρια. Οποτε ψαχνουν να βρουν το κοντινοτερο σ εσενα. 

2 ώρες πρίν, Villi είπε:

Βρε άσε τώρα το γιατρό σου, ας κάτσει αυτός να κάνει ετ και μετά να κανει υποδείξεις. Βιβη συμπτώματα του στυλ τσιμπηματάκια, πονάκια, τραβηγματακια δεν είχα τίποτα απολύτως, και ήμουν απόλυτα σίγουρη οτι απέτυχα, δεν ένιωθα τίποτα. Τρεις μέρες πριν το τεστ όμως είδα καφε αίμα. Αυτό ναι.

Ακριβως! Κι εγω πριν την ετ ελεγα δε θα ψαχνω ουτε συμπτωματα ουτε τιποτα αλλα οταν ηρθε η ωρα εσκασα!! Χαχαχα! 

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

15 ώρες πρίν, Sodade είπε:

Καλησπέρα κορίτσια είναι η πρώτη μου φορά που συμμετέχω σε φόρουμ.

Είμαι απελπισμένη. Ακύρωσα την εμβρυομεταφορα μου που είχα το περασμένο Σάββατο. Είχα ζητήσει κάποιες βασικές πληροφορίες όσο αφορά την δότρια, μου είχαν πει χρώμα ματιών και μαλλιών. Θεώρησα δεδομένο να κοιτάνε για κάποια βασικά κοινά. 
Εγω ήθελα να μάθω το ύψος κ βάρος. 
Τελικα 2 μέρες πριν μου στέλνουν μνμ με τα χαρακτηριστικά σωματότυπο… και δεν έχει καμία σχέση με το πως είμαι εγώ και αυτά που μου είχαν πει αρχικά. 
Ειμαι σε άθλια ψυχολογική κατάσταση. 
Δεν ξέρω τι να πιστέψω… Τι να κάνω..
Εσάς πως ήταν η εμπειρία σας. Τι πληροφορίες σας δώσανε, πως εξελίχθηκε μετά; Ποναω παρά πολύ… Πιστεύω με καταλαβαίνετε…

Kαλησπερα. Σ εμενα δεν μου ειχαν δωσει καμια πληροφορια, αν κ ρωτησα , εκτος απ οτι ειναι στα χρωματα μου κ την ομαδα αιματος κ ηλικια. Δεν ξερω τελικα αν εχουν καμια σημασια τα εξωτερικα χαρακτηριστικα. Ποσες φορες τα παιδια δεν μοιαζουν καθολου τους γονεις εξωτερικα, κ εχουν παρει χαρακτηριστικα προγιαγιαδων κλπ. Σημασια εχει να ειναι υγιης η δοτρια κ να δινει καλα ωαρια πιστευω

3 ώρες πρίν, Rafaelatarzan είπε:

σε καταλαβαινω απολυτα τι λες ...ομως αφου εισαι αποφασισμένη για κατι τέτοιο εγω θα σ ελεγα  προχωρα.. ...( αν ήμουν  στην θεση σ δεν θα σταματουσα τιποτα) αυτη ειμαι εγω ομως κ οχι εσυ...αφου νιωθεις ετσι τοτε καλα εκανες κ δεν προχώρησες.....ομως να ξες  κ το ειπες κ μονη σ δεν γινεται  να πετύχεις ιδιο με σενα η τον  αντρα  σ....καλητερα να μην πλαθεις εικονες με το μυαλό  σ....δεν σ κανει καλο..γενικα σε καμια δεν κανει.. κ ποτε δεν θα εισαι σιγουρη αν οντως εχει αυτα τα χαρακτηριστικά....δεν θα το μάθουμε  καμια μας...οκ μας λενε αλλα ποσο ισχύουν???? 

Αγαπη  μ γλυκια μπορει να ακούγομαι καπως αλλα τα λεω για καλο  σ.....εχω περασει απο την θεση σ κ το μονο που με ενοιαζε ηταν ενα γερο παιδι.. κ αυτο εχω....η κόρη μ δεν μ μοιάζει..ειναι ιδια ο πατερας της...ποσος με νοιάζει ας έμοιαζε κ στο βουδα δεν με απασχολησε ποτε...

υγ.μην διστάσεις να μας ρωτησεις οτι αλλο θες.. ειμαστε εδω κ οσο μπορουμε θα βοηθήσουμε....    Ευχομαι να σ πανε ολα καλα κ να αποκτησεις ενα μωρο  γερο....ΑΥΤΟ Κ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΌ...σε φιλω.

Φιλη μου, στις πιο πολλες απο μας, τα μωρα μοιαζουν στους μπαμπαδες. Οποτε τζαμπα αγχωνομαστε κ χανουμε χρονο για τα χαρακτηριστικα της δοτριας. Αφου παλι στον μπαμπα θα μοιασει:mrgreen:

  • Μου αρέσει 4
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Viv37 είπε:

Κοριτσι μου συγγνωμη αλλα δεν καταλαβα ακριβως τι σε ενοχλησε στη δοτρια. Το οτι ειναι περισσοτερα κιλα απο σενα; Αυτο δεν ειναι κληρονομικο. Επισης το τι χαρακτηριστικα εχει ενας λαος δε μας ενδιαφερει. Η συγκεκριμενη κοπελα μας ενδιαφερει. Αφου εχει ματια σαν τα δικα σου τι αλλο θελεις να εχει; Η δικια μου δοτρια δεν εχει τιποτα απολυτως κοινο μ εμενα. Ειναι μελαχρινη ενω εγω καστανοξανθη. Ειναι πανυψηλη καμια σχεση μ' εμενα, ειναι αρκετα περισσοτερα κιλα απο μενα και δεν ειναι φοιτητρια ουτε εχει τελειωσει καποια σχολη. Επισης να,σου πω οτο εγω περιμενα 9 μηνες να βρεθει. Και παλι δεν ειχε τιποτα απο αυτα που ζητησα. Αν αυτη μπορει να μου δωσει το μωρακι μου για πιο λογο να ψαχνω κατι αλλο; Εγω θα το μεγαλωσω, εγω θα ειναι η μαμα του και καμια αλλη! Οι γονεις μου ηδη μιλανε για τις βλαστοκυστες μου σαν να,ειναι εγγονακια τους και λενε οτι θελουν να τα παρουν στην αγκαλια τους. 

Οπως σου ειπα και πριν κοριτσακι μου πρεπει να το ψαξεις λιγο μεσα σου και να σιγουρευτεις οτι αυτη η λυση ειναι για σενα. Αν παλι εχεις προβλημα με τη συγκεκριμενη δοτρια και οχι με τη διαδικασια μπες παλι στη λιστα για επομενη και δοευκρινισε οτι δε θελεις καποια που να εχει αυτα που ζητας στο περιπου αλλα ακριβως. Αλλα να ξερεις οτι δε γινεται να βρεις κοπελα ιδια με σενα. Ειδικα αν εχεις ανοιχτοχρωμα ματια που δεν ειναι το πιο συνηθισμενο στην Ελλαδα. Ουτε μπορει καποιος να σου το εξασφαλισει αυτο. Οτι δηλαδη μια κοπελα οπως τη θελεις θα θελησει να γινει δοτρια. Οποτε ψαχνουν να βρουν το κοντινοτερο σ εσενα. 

Ακριβως! Κι εγω πριν την ετ ελεγα δε θα ψαχνω ουτε συμπτωματα ουτε τιποτα αλλα οταν ηρθε η ωρα εσκασα!! Χαχαχα! 

@Viv37 Ειλικρινά σε ευχαριστώ που δίνεις από το χρόνο σου να ασχοληθείς μαζί μου… και όλες οι κοπέλες που μπήκαν στο κόπο να μου γράψουν. @Condios@Rafaelatarzan@Chrussa1982@Viv37@marina_86
Απο όλες σας παίρνω από κάτι που θα με βοηθήσει.
Απλα διακρίνω μια επιθετικότητα σε ότι αφορά για το τι ψάχνω, και αν πραγματικά θέλω ένα παιδάκι με αυτόν τον τρόπο. Και με πληγώνει παρά πολύ αυτο. 
Ισως να μην φαίνεται ξεκάθαρα από τον τρόπο που σας το έγραψα… Λογικό! Δεν σας είπα και όλο το διάλογο με τον γιατρό!Δεν έψαχνα για κλώνο. Είπαμε κάποια πράγματα στην αρχή. Και κάθε φορά που πήγαινα για υπέρηχο όλο και κατι αναιρούσε από αυτά που μου είχε ήδη πει. 

Δεν θέλω πια να απολογούμαι για τα αισθήματα μου. 
 

Υ. Γ. Αξίζει πραγματικά ενα βιβλίο που μου βρήκε η φίλη μου. Σας δίνω τον τίτλο «Τα παιδιά γεννιούνται στην καρδιά» Δρ. Σμαρούλα Παντελή & Λευτέρης Μορρου. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Sodade είπε:

@Viv37 Ειλικρινά σε ευχαριστώ που δίνεις από το χρόνο σου να ασχοληθείς μαζί μου… και όλες οι κοπέλες που μπήκαν στο κόπο να μου γράψουν. @Condios@Rafaelatarzan@Chrussa1982@Viv37@marina_86
Απο όλες σας παίρνω από κάτι που θα με βοηθήσει.
Απλα διακρίνω μια επιθετικότητα σε ότι αφορά για το τι ψάχνω, και αν πραγματικά θέλω ένα παιδάκι με αυτόν τον τρόπο. Και με πληγώνει παρά πολύ αυτο. 
Ισως να μην φαίνεται ξεκάθαρα από τον τρόπο που σας το έγραψα… Λογικό! Δεν σας είπα και όλο το διάλογο με τον γιατρό!Δεν έψαχνα για κλώνο. Είπαμε κάποια πράγματα στην αρχή. Και κάθε φορά που πήγαινα για υπέρηχο όλο και κατι αναιρούσε από αυτά που μου είχε ήδη πει. 

Δεν θέλω πια να απολογούμαι για τα αισθήματα μου. 
 

Υ. Γ. Αξίζει πραγματικά ενα βιβλίο που μου βρήκε η φίλη μου. Σας δίνω τον τίτλο «Τα παιδιά γεννιούνται στην καρδιά» Δρ. Σμαρούλα Παντελή & Λευτέρης Μορρου. 

Aν κοπελα μου νιωθεις οτι εξαπατηθηκες απ το γιατρο, κατανοητο. Δηλ. αλλα ειπατε στις συναντησεις. αλλα σου ειπαν οτι θα βρουν, πχ θα σου βρουμε ξανθια λεπτη γαλανοματα και τελικα σου βρηκαν το αντιθετο, καταλαβαινω την απογοητευση. Ισως ειναι καθαρα θεμα επιστοσυνης κ ειλικρινειας που νιωθεις οτι κατερρευσε. Ομως το οτι στο τελος σου ειπαν την αληθεια, κ τα χαρακτηριστικα ειναι καλο. Εμεις πχ που δεν ξερουμε τιποτα για τη δοτρια, ειναι ακομη χειροτερο γιατι ποιος ξερει τι δοτρια βρηκαν, οτι να ναι ,καμια σχεση με μας!

Και για να το ελαφρυνω λιγο. Η δοτρια που σ βρηκαν μελαχρινη γαλανοματα, τοπ μοντελ. Μια χαρα!

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Sodade είπε:

@Viv37 Ειλικρινά σε ευχαριστώ που δίνεις από το χρόνο σου να ασχοληθείς μαζί μου… και όλες οι κοπέλες που μπήκαν στο κόπο να μου γράψουν. @Condios@Rafaelatarzan@Chrussa1982@Viv37@marina_86
Απο όλες σας παίρνω από κάτι που θα με βοηθήσει.
Απλα διακρίνω μια επιθετικότητα σε ότι αφορά για το τι ψάχνω, και αν πραγματικά θέλω ένα παιδάκι με αυτόν τον τρόπο. Και με πληγώνει παρά πολύ αυτο. 
Ισως να μην φαίνεται ξεκάθαρα από τον τρόπο που σας το έγραψα… Λογικό! Δεν σας είπα και όλο το διάλογο με τον γιατρό!Δεν έψαχνα για κλώνο. Είπαμε κάποια πράγματα στην αρχή. Και κάθε φορά που πήγαινα για υπέρηχο όλο και κατι αναιρούσε από αυτά που μου είχε ήδη πει. 

Δεν θέλω πια να απολογούμαι για τα αισθήματα μου. 
 

Υ. Γ. Αξίζει πραγματικά ενα βιβλίο που μου βρήκε η φίλη μου. Σας δίνω τον τίτλο «Τα παιδιά γεννιούνται στην καρδιά» Δρ. Σμαρούλα Παντελή & Λευτέρης Μορρου. 

επιθετικότητα δνε είναι...να εισαι σίγουρη  γιαυτό....κ μεις γυναίκες που πάλεψαμε είμαστε σαν εσενα...απλως λεμε αυτο που νιώθουμε...που για μενα ειναι η αληθεία....ωμη μεν αλλα αληθεία.... σ γράψαμε μονο κ μονο για βοήθεια ...κ οπως σ ειπα κ πριν να ΕΊΣΑΙ  ΣΊΓΟΥΡΗ  οτι μας εδω μεσα ποτε δεν θα βρεις επίθεση ( εχτος αν ειναι καμια χυδαια γιαυτό  που κανουμε) που εσυ δεν εισαι..σορρυ αν ακουστηκα καπως..κ φυσικα τα παιδια ολα ειναι της καρδιάς με οπιον τροπο κ να γίνουν....ευχομαι πραγματικά να πετύχεις κ σε λιγο καιρο να μας πεις τα ευχαριστα....

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , Sodade είπε:

@Viv37 Ειλικρινά σε ευχαριστώ που δίνεις από το χρόνο σου να ασχοληθείς μαζί μου… και όλες οι κοπέλες που μπήκαν στο κόπο να μου γράψουν. @Condios@Rafaelatarzan@Chrussa1982@Viv37@marina_86
Απο όλες σας παίρνω από κάτι που θα με βοηθήσει.
Απλα διακρίνω μια επιθετικότητα σε ότι αφορά για το τι ψάχνω, και αν πραγματικά θέλω ένα παιδάκι με αυτόν τον τρόπο. Και με πληγώνει παρά πολύ αυτο. 
Ισως να μην φαίνεται ξεκάθαρα από τον τρόπο που σας το έγραψα… Λογικό! Δεν σας είπα και όλο το διάλογο με τον γιατρό!Δεν έψαχνα για κλώνο. Είπαμε κάποια πράγματα στην αρχή. Και κάθε φορά που πήγαινα για υπέρηχο όλο και κατι αναιρούσε από αυτά που μου είχε ήδη πει. 

Δεν θέλω πια να απολογούμαι για τα αισθήματα μου. 
 

Υ. Γ. Αξίζει πραγματικά ενα βιβλίο που μου βρήκε η φίλη μου. Σας δίνω τον τίτλο «Τα παιδιά γεννιούνται στην καρδιά» Δρ. Σμαρούλα Παντελή & Λευτέρης Μορρου. 

Δεν έχεις λόγο να απολογείσαι για τα αισθήματά σου. Την αποψή σου έγραψες και πως το είδες εσύ και πως και τι έκανε και ο γιατρός σου,,,η τελική αποφαση ειναι δική σας ξεκάθαρα,,,απλά εδώ μέσα όπως καταλαβαίνεις μας ενώνει η θέληση για γερό μωρό ή μωράκια,,,ουτε η αποψή σου μπορεί να αναιρέσει τον τρόπο που εγώ ή οι περισσότερες εδώ βλέπουμε τα πράγματα.  Εδώ μέσα είμαστε για να συζητάμε, να λέμε τα καλά μας, τα στραβά που μας τυχαίνουν , τα ανάποδά μας, να στηρίζουμε , να βοηθάμε όσο μπορούμε. Θεωρώ πως όλες σύμφωνα με αυτα που πάντα μας έγραψες , είναι να σε βοηθήσουμε να ανοιξεις το πεδίο τί σημαίνει δωρεά και τί γινεται με τα κέντρα γενικότερα στην Ελλάδα. Δυστυχώς υπάρχουν και οι γιατροί που δεν είναι ξεκάθαροι ή που δεν τα λένε όλα απο την αρχή,,,δυστυχώς κανείς δε μας είπε τα πάντα από την αρχή,,,ευτυχώς φτάνουμε και ψαχνόμαστε απο εξετάσεις και γιατρούς και οτιδήποτε επειδή αυτή η ομάδα εδώ υποστηρίζει. Αν ρωτησεις την καθεμια μας εχει ματωσει η ψυχή μας από ευρώ και η τσέπη μας απο ψυχή,,,,κυνικό αλλά έτσι γινεται. Μακάρι να πετυχαίναμε ολες με τα δικά μας,,,αλλα ευτυχως υπαρχουν αυτες οι γυναικες που ειναι δοτριες και το ονειρο για τη μητροτητα δε σταματα εκει που σταματανε τα δικα μας ωάρια. Δε νομίζω ότι κάποια είχε πρόθεση να σε πληγώσει,,,καθε αλλο,,,παρα μόνο να επισημανει αν θες ,,,πως η μητροτητα γεννιεται οντως απο την καρδια οπως σωστα ανεφερες. Αν εισαι θυμωμενη με το γιατρο πες του το,,,,αν εισαι θυμωμενη με τον εαυτο σου χειρισου το,,,αν εισαι οτιδηποτε εισαι γιατι και εσυ τραβηξες πολλα ας εισαι,,,παντα υπαρχει το κατω παντα και το πανω ,,,και οταν πιασεις το μηδεν ξανασηκω,,,,αν ο στοχος σου ειναι ενα μωρο καρδιας γερο ξανασηκω και προσπαθησε για αυτο αγκαλια με το συζυγό σου. Εδώ είσαι πάντα ευπρόσδεκτη,,,,η αποψη και η αποφαση σου δεν επηρεαζει καμια μας,,,περα απο εσενα. Να εισαι παντα καλα και να καταφερεις αυτο που επιθυμει η καρδια σου. Οτι χρειαστεις απο ερωτησεις μη διστασεις,,,ολες στα τυφλα ειμασταν,,,εγω για 3 χρονια,,βρηκα αυτη την ομαδα μολις φετος και ευγνωμονώ για αυτο γιατι κανεις δε μπορει να καταλαβει τι πραγματικα εχει η ψυχουλα μου μεσα σε ολη αυτη τη διαδικασια. Εδω υπαρχουν ακομα κοριτσια που τα καταφεραν ειτε με δικα τους ειτε με δωρεα και παλι μας στηριζουν και μας περιμενουν στην οχθη της μητροτητας και εμας,,,,χωρις αυτες η ελπιδα ηταν πιο θολη,,,χαρη σε αυτες ειναι παντα ζωντανη! 

Πολυ θετική ενεργεια και μεγαλη αγκαλια για οτι εχεις μεσα σου! 

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Condios είπε:

Δεν έχεις λόγο να απολογείσαι για τα αισθήματά σου. Την αποψή σου έγραψες και πως το είδες εσύ και πως και τι έκανε και ο γιατρός σου,,,η τελική αποφαση ειναι δική σας ξεκάθαρα,,,απλά εδώ μέσα όπως καταλαβαίνεις μας ενώνει η θέληση για γερό μωρό ή μωράκια,,,ουτε η αποψή σου μπορεί να αναιρέσει τον τρόπο που εγώ ή οι περισσότερες εδώ βλέπουμε τα πράγματα.  Εδώ μέσα είμαστε για να συζητάμε, να λέμε τα καλά μας, τα στραβά που μας τυχαίνουν , τα ανάποδά μας, να στηρίζουμε , να βοηθάμε όσο μπορούμε. Θεωρώ πως όλες σύμφωνα με αυτα που πάντα μας έγραψες , είναι να σε βοηθήσουμε να ανοιξεις το πεδίο τί σημαίνει δωρεά και τί γινεται με τα κέντρα γενικότερα στην Ελλάδα. Δυστυχώς υπάρχουν και οι γιατροί που δεν είναι ξεκάθαροι ή που δεν τα λένε όλα απο την αρχή,,,δυστυχώς κανείς δε μας είπε τα πάντα από την αρχή,,,ευτυχώς φτάνουμε και ψαχνόμαστε απο εξετάσεις και γιατρούς και οτιδήποτε επειδή αυτή η ομάδα εδώ υποστηρίζει. Αν ρωτησεις την καθεμια μας εχει ματωσει η ψυχή μας από ευρώ και η τσέπη μας απο ψυχή,,,,κυνικό αλλά έτσι γινεται. Μακάρι να πετυχαίναμε ολες με τα δικά μας,,,αλλα ευτυχως υπαρχουν αυτες οι γυναικες που ειναι δοτριες και το ονειρο για τη μητροτητα δε σταματα εκει που σταματανε τα δικα μας ωάρια. Δε νομίζω ότι κάποια είχε πρόθεση να σε πληγώσει,,,καθε αλλο,,,παρα μόνο να επισημανει αν θες ,,,πως η μητροτητα γεννιεται οντως απο την καρδια οπως σωστα ανεφερες. Αν εισαι θυμωμενη με το γιατρο πες του το,,,,αν εισαι θυμωμενη με τον εαυτο σου χειρισου το,,,αν εισαι οτιδηποτε εισαι γιατι και εσυ τραβηξες πολλα ας εισαι,,,παντα υπαρχει το κατω παντα και το πανω ,,,και οταν πιασεις το μηδεν ξανασηκω,,,,αν ο στοχος σου ειναι ενα μωρο καρδιας γερο ξανασηκω και προσπαθησε για αυτο αγκαλια με το συζυγό σου. Εδώ είσαι πάντα ευπρόσδεκτη,,,,η αποψη και η αποφαση σου δεν επηρεαζει καμια μας,,,περα απο εσενα. Να εισαι παντα καλα και να καταφερεις αυτο που επιθυμει η καρδια σου. Οτι χρειαστεις απο ερωτησεις μη διστασεις,,,ολες στα τυφλα ειμασταν,,,εγω για 3 χρονια,,βρηκα αυτη την ομαδα μολις φετος και ευγνωμονώ για αυτο γιατι κανεις δε μπορει να καταλαβει τι πραγματικα εχει η ψυχουλα μου μεσα σε ολη αυτη τη διαδικασια. Εδω υπαρχουν ακομα κοριτσια που τα καταφεραν ειτε με δικα τους ειτε με δωρεα και παλι μας στηριζουν και μας περιμενουν στην οχθη της μητροτητας και εμας,,,,χωρις αυτες η ελπιδα ηταν πιο θολη,,,χαρη σε αυτες ειναι παντα ζωντανη! 

Πολυ θετική ενεργεια και μεγαλη αγκαλια για οτι εχεις μεσα σου! 

Ότι απάντηση έγραψα… ειλικρινά δεν σας απαντάω με θυμό. Αλήθεια σας το λέω. 
Με έχει πιάσει απλός το παράπονο τώρα…

Σας ακολουθώ και μου κρατάτε παρέα παρά πολλούς μήνες. Σας Ευγνωμονώ για αυτό. Θέλω να είστε όλες καλα. 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Sodade είπε:

Ότι απάντηση έγραψα… ειλικρινά δεν σας απαντάω με θυμό. Αλήθεια σας το λέω. 
Με έχει πιάσει απλός το παράπονο τώρα…

Σας ακολουθώ και μου κρατάτε παρέα παρά πολλούς μήνες. Σας Ευγνωμονώ για αυτό. Θέλω να είστε όλες καλα. 

Δώσε χρόνο στο παράπονο σου,,άστο να ξεθυμανει και ανασκουμπωσου όποτε νιώσεις εσύ έτοιμη. Για τις περισσότερες εδώ το που θα μοιάσει το μωρό είναι το τελευταίο που μας νοιάζει γιατί δυσκολευόμαστε να "πιάσουμε" μωρό ,,,πόσο μάλλον να έχουμε και μια καλή εγκυμοσύνη και να τα φέρουμε εις πέρας όλα με υγεία και για μας και για το μωρό ή τα μωρά. Να τολμάς και να απαιτείς γιατί εσύ τα περνάς τα περισσότερα. Και να ακούς το ένστικτο σου,,αυτό είναι πάντα εκεί πριν από εμάς για μας. Όλες έχουμε πονέσει πολύ πολύ πολύ πολύ πολύ πολύ πολύ πολύ πολύ πολύ πολύ πολύ,,,,,,όλες όμως συνεχίζουμε όσο αντέχουμε γιατί αξίζει όσο τίποτα στον κόσμο. Ακόμα και αν τώρα αισθάνεσαι μπερδεμένη πάρε το χρόνο σου και συμβουλεψου ακόμα και έναν ειδικό αν θεωρείς ότι θα σε βοηθήσει να το διαχειριστεις όλο αυτό. Δεν έγινε κάτι για ένα μήνα για δύο για έξι,,,μικρή είσαι ακόμα και εφόσον υπάρχει πάντα η λύση αυτή. Το βιβλίο που μας προτεινες δεν το ξέρω αλλά είναι σα να το έχω γράψει εγώ πριν καν συναντηθώ με τ@ μωρ@ μου,,,,μυρίζω όλη μπεμπεδιλα και δεν έχω μωρό,,,φωνάζει όλο μου το είναι μαμά και δεν έγινα ακόμα. Εύχομαι σύντομα πιο ήρεμη και πιο δυνατή. Εμείς εδώ είμαστε και θα είμαστε για όλες...μια για όλες και όλες για μια. 

  • Μου αρέσει 12
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sodade είπε:

@Viv37 Ειλικρινά σε ευχαριστώ που δίνεις από το χρόνο σου να ασχοληθείς μαζί μου… και όλες οι κοπέλες που μπήκαν στο κόπο να μου γράψουν. @Condios@Rafaelatarzan@Chrussa1982@Viv37@marina_86
Απο όλες σας παίρνω από κάτι που θα με βοηθήσει.
Απλα διακρίνω μια επιθετικότητα σε ότι αφορά για το τι ψάχνω, και αν πραγματικά θέλω ένα παιδάκι με αυτόν τον τρόπο. Και με πληγώνει παρά πολύ αυτο. 
Ισως να μην φαίνεται ξεκάθαρα από τον τρόπο που σας το έγραψα… Λογικό! Δεν σας είπα και όλο το διάλογο με τον γιατρό!Δεν έψαχνα για κλώνο. Είπαμε κάποια πράγματα στην αρχή. Και κάθε φορά που πήγαινα για υπέρηχο όλο και κατι αναιρούσε από αυτά που μου είχε ήδη πει. 

Δεν θέλω πια να απολογούμαι για τα αισθήματα μου. 
 

Υ. Γ. Αξίζει πραγματικά ενα βιβλίο που μου βρήκε η φίλη μου. Σας δίνω τον τίτλο «Τα παιδιά γεννιούνται στην καρδιά» Δρ. Σμαρούλα Παντελή & Λευτέρης Μορρου. 

Κοριτσι μου σου ζητω συγγνωμη αν σε εκανα να νιωσεις οτι αυτος δεν ειναι ασφαλης χωρος για να εκφρασεις τα συναισθηματα σου. Ηταν το τελευταιο πραγμα που ηθελα.

Απλως ειναι πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο να βρουμε αυτο που ψαψνουμε ακριβως στις δοτριες και ειναι καλο αυτο να το ξερουμε απο την αρχη για να μπορεσουμε να το αποδεχτουμε και να ειμαστε σιγουρες για την επιλογη μας. Στη δικη σου περιπτωση προφανως δε σε ειχε προετοιμασει λιγο κανεις και σου ηρθε κατακουτελα. Ειναι δυσκολη διαδικασια και με πολλα συναισθηματικα σκαμπανεβασματα.

 Ολα αυτα που σου λεμε τα λεμε γιατι πραγματικα σε καταλαβαινουμε και θελουμε να πετυχεις. Οποτε κρατα οτι σε βοηθαει απο αυτα και προχωρα. Το τι ειναι σημαντικο για σενα το ξερεις μονο εσυ και να το διεκδικησεις. Εμεις θα ειμαστε εδω να ακουσουμε τα ευχαριστα ή να σε βοηθησουμε στο επομενο βημα. ♥️

πρίν από 53 λεπτά , Sodade είπε:

Ότι απάντηση έγραψα… ειλικρινά δεν σας απαντάω με θυμό. Αλήθεια σας το λέω. 
Με έχει πιάσει απλός το παράπονο τώρα…

Σας ακολουθώ και μου κρατάτε παρέα παρά πολλούς μήνες. Σας Ευγνωμονώ για αυτό. Θέλω να είστε όλες καλα. 

Ωραια λοιπον το πρωτο βημα ειναι να μιλησεις με το γιατρο σου και να του τα πεις ολα αυτα. Τις βλαστοκυστες τις πληρωσες κανονικα; Εκανες ολη τη διαδικασια; Ισως θα μπορουσες να ζητησεις απο το γιατρο να σου κανει μια χρηματικη διευκολυνση για την επομενη δοτρια αφου δε σου τα ειπε οπως ηταν τα πραγματα. Αν και θα σε συμβουλευα να το ξανασκεφτεις αν οο βλαστολυστες σου ειναι καλης ποιοτητας. Μπορει εκει να κρυβονται τα μωρακια σου!!

 Ξεκινα απο δω και βλεπουμε. Μην απελπιζεσαι ολα θα πανε καλα.  

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Viv37 είπε:

Κοριτσι μου σου ζητω συγγνωμη αν σε εκανα να νιωσεις οτι αυτος δεν ειναι ασφαλης χωρος για να εκφρασεις τα συναισθηματα σου. Ηταν το τελευταιο πραγμα που ηθελα.

Απλως ειναι πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο να βρουμε αυτο που ψαψνουμε ακριβως στις δοτριες και ειναι καλο αυτο να το ξερουμε απο την αρχη για να μπορεσουμε να το αποδεχτουμε και να ειμαστε σιγουρες για την επιλογη μας. Στη δικη σου περιπτωση προφανως δε σε ειχε προετοιμασει λιγο κανεις και σου ηρθε κατακουτελα. Ειναι δυσκολη διαδικασια και με πολλα συναισθηματικα σκαμπανεβασματα.

 Ολα αυτα που σου λεμε τα λεμε γιατι πραγματικα σε καταλαβαινουμε και θελουμε να πετυχεις. Οποτε κρατα οτι σε βοηθαει απο αυτα και προχωρα. Το τι ειναι σημαντικο για σενα το ξερεις μονο εσυ και να το διεκδικησεις. Εμεις θα ειμαστε εδω να ακουσουμε τα ευχαριστα ή να σε βοηθησουμε στο επομενο βημα. ♥️

Ωραια λοιπον το πρωτο βημα ειναι να μιλησεις με το γιατρο σου και να του τα πεις ολα αυτα. Τις βλαστοκυστες τις πληρωσες κανονικα; Εκανες ολη τη διαδικασια; Ισως θα μπορουσες να ζητησεις απο το γιατρο να σου κανει μια χρηματικη διευκολυνση για την επομενη δοτρια αφου δε σου τα ειπε οπως ηταν τα πραγματα. Αν και θα σε συμβουλευα να το ξανασκεφτεις αν οο βλαστολυστες σου ειναι καλης ποιοτητας. Μπορει εκει να κρυβονται τα μωρακια σου!!

 Ξεκινα απο δω και βλεπουμε. Μην απελπιζεσαι ολα θα πανε καλα.  

@Viv37…έχει πάρει τα μισά χρήματα, το υπόλοιπο ποσό θα τα πάρει στην εμβρυομεταφορα. 
Εχω μιλήσει μαζί του και εχθες με πήρε αυτός μάλιστα. Του εξήγησα ότι μας ενόχλησε που αρχικά θα ακολουθούσε καποια στοιχεία και ειπε ότι τα έχουμε και 2 μέρες πριν δεν ίσχυαν. Από εκεί και πέρα του αναγνωρίζω το μας ειπε τελικά την αλήθεια. Αλλά Θα προτιμούσαμε να μας είχε δωσει την ευκαιρία να το γνωρίζουμε πριν για να έχουμε λόγο. Εννοείτε βέβαια θα μπορούσε να μην είχε πει τίποτα και να μέναμε με την αρχική «εικόνα». 


Δεν εχω αποκλείσει στο να προχωρήσω. Έχουμε 4 βλαστοκυστες δεν μου έχουν πει grade.

Για κάποιο λίγο γίνονται όλα… ελπίζω για καλό!

Απλά στην φάση που βρεθήκαμε δεν θέλαμε να γίνει έτσι με αυτή την ενέργεια…

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 10 λεπτά , Sodade είπε:

@Viv37…έχει πάρει τα μισά χρήματα, το υπόλοιπο ποσό θα τα πάρει στην εμβρυομεταφορα. 
Εχω μιλήσει μαζί του και εχθες με πήρε αυτός μάλιστα. Του εξήγησα ότι μας ενόχλησε που αρχικά θα ακολουθούσε καποια στοιχεία και ειπε ότι τα έχουμε και 2 μέρες πριν δεν ίσχυαν. Από εκεί και πέρα του αναγνωρίζω το μας ειπε τελικά την αλήθεια. Αλλά Θα προτιμούσαμε να μας είχε δωσει την ευκαιρία να το γνωρίζουμε πριν για να έχουμε λόγο. Εννοείτε βέβαια θα μπορούσε να μην είχε πει τίποτα και να μέναμε με την αρχική «εικόνα». 


Δεν εχω αποκλείσει στο να προχωρήσω. Έχουμε 4 βλαστοκυστες δεν μου έχουν πει grade.

Για κάποιο λίγο γίνονται όλα… ελπίζω για καλό!

Απλά στην φάση που βρεθήκαμε δεν θέλαμε να γίνει έτσι με αυτή την ενέργεια…

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ ❤️

Κοπελα μου θα σου πω κι εγω με τη σειρα μου να λυσεις οποια προβληματα εχεις με το γιατρο,να ξεπερασεις μεσα σου την κοροιδια που νιωθεις και να προχωρησεις!! Μην αφησεις αυτες τις βλαστοκυστες να πανε χαμενες..Σε λιγες μερες κλεινω τον 5ο μηνα εγκυμοσυνης στα διδυμακια μου,με δωρεα ωαριων..και σου το ορκιζομαι οτι απο την στιγμη που θα τα καταφερεις και θα μεινεις εγκυος δεν θα σε νοιαζει τιποτα αλλο..μονο να ειναι καλα τ@ παιδακι@ σου..αυτο παρακαλαω μονο.. γελαω πολυ στην ιδεα που θα ψαχνουν οι συγγενεις σε ποιον θα μοιαζουν τα μωρα!! Προχωρα...και ειμαστε ολοι εδω για οτι θες!!

  • Μου αρέσει 6
  • Ευχαριστώ 1

nzSsp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Neli83 είπε:

Κοπελα μου θα σου πω κι εγω με τη σειρα μου να λυσεις οποια προβληματα εχεις με το γιατρο,να ξεπερασεις μεσα σου την κοροιδια που νιωθεις και να προχωρησεις!! Μην αφησεις αυτες τις βλαστοκυστες να πανε χαμενες..Σε λιγες μερες κλεινω τον 5ο μηνα εγκυμοσυνης στα διδυμακια μου,με δωρεα ωαριων..και σου το ορκιζομαι οτι απο την στιγμη που θα τα καταφερεις και θα μεινεις εγκυος δεν θα σε νοιαζει τιποτα αλλο..μονο να ειναι καλα τ@ παιδακι@ σου..αυτο παρακαλαω μονο.. γελαω πολυ στην ιδεα που θα ψαχνουν οι συγγενεις σε ποιον θα μοιαζουν τα μωρα!! Προχωρα...και ειμαστε ολοι εδω για οτι θες!!

❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

Ειναι η πρωτη φορα που σας γραφω..

Μετά απο μια διακοπη εγκυμοσυνης στους 3,5 μηνες και 3 αποβολες ειπαμε και εμεις να παμε εκ του ασφαλους με την εξωσωματικη γιατι χρειαζομασταν τον προεμφυτευτικο.

Εκανα τον 1ο κυκλο αλλα ολα τα εμβρυακια μας ηταν παθολογικα με τρισωμιες.

Εκανα τωρα τον2ο κυκλο διεγερσης αλλα δεν σας κρυβω οτι κι αν εδω ο προεμφυτευτικος δεν παει καλα σκεφτομαστε με τον αντρα μου να συνεχισουμε με δανεικα...

Δεν μπορω αλλη ταλαιπωρια και απο το να ταλαιπωριουνται μεθαυριο κ τα παιδια μου νομιζω ειναι καλυτερα να σταματισουμε να διαιωνιζουμε αυτην την κατασταση απο γενια σε γενια..

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Fistiki είπε:

Κοριτσια καλησπερα!

Ειναι η πρωτη φορα που σας γραφω..

Μετά απο μια διακοπη εγκυμοσυνης στους 3,5 μηνες και 3 αποβολες ειπαμε και εμεις να παμε εκ του ασφαλους με την εξωσωματικη γιατι χρειαζομασταν τον προεμφυτευτικο.

Εκανα τον 1ο κυκλο αλλα ολα τα εμβρυακια μας ηταν παθολογικα με τρισωμιες.

Εκανα τωρα τον2ο κυκλο διεγερσης αλλα δεν σας κρυβω οτι κι αν εδω ο προεμφυτευτικος δεν παει καλα σκεφτομαστε με τον αντρα μου να συνεχισουμε με δανεικα...

Δεν μπορω αλλη ταλαιπωρια και απο το να ταλαιπωριουνται μεθαυριο κ τα παιδια μου νομιζω ειναι καλυτερα να σταματισουμε να διαιωνιζουμε αυτην την κατασταση απο γενια σε γενια..

Καλως μας ηρθες κοριτσι μου! Ταλαιπωρημενη κ εσυ! Πολυ λυπαμαι για οσα περασες. Ξερετε αν φταιει το ωαριο ή το σπερμα; Θα πατρ δηλαδη με δοτη ή με δοτρια; Πολυ καλα το σκεφτεσαι. Δεν υπαρχει λογος να τα περνας ολα αυτα. Καλη επιτυχια σε οτι και αν αποφασισετε να κανετε!

Υ.Γ. μια μικρη διορθωση. Δεν ειναι δανεικα. Ειναι δωρεά. Δε μας τα δανειζουν. ♥️

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Viv37 είπε:

Καλως μας ηρθες κοριτσι μου! Ταλαιπωρημενη κ εσυ! Πολυ λυπαμαι για οσα περασες. Ξερετε αν φταιει το ωαριο ή το σπερμα; Θα πατρ δηλαδη με δοτη ή με δοτρια; Πολυ καλα το σκεφτεσαι. Δεν υπαρχει λογος να τα περνας ολα αυτα. Καλη επιτυχια σε οτι και αν αποφασισετε να κανετε!

Υ.Γ. μια μικρη διορθωση. Δεν ειναι δανεικα. Ειναι δωρεά. Δε μας τα δανειζουν. ♥️

Γιαυτό σαγαπωωωωωωω

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...