Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

6 ώρες πρίν, Sodade είπε:

@Viv37 Ειλικρινά σε ευχαριστώ που δίνεις από το χρόνο σου να ασχοληθείς μαζί μου… και όλες οι κοπέλες που μπήκαν στο κόπο να μου γράψουν. @Condios@Rafaelatarzan@Chrussa1982@Viv37@marina_86
Απο όλες σας παίρνω από κάτι που θα με βοηθήσει.
Απλα διακρίνω μια επιθετικότητα σε ότι αφορά για το τι ψάχνω, και αν πραγματικά θέλω ένα παιδάκι με αυτόν τον τρόπο. Και με πληγώνει παρά πολύ αυτο. 
Ισως να μην φαίνεται ξεκάθαρα από τον τρόπο που σας το έγραψα… Λογικό! Δεν σας είπα και όλο το διάλογο με τον γιατρό!Δεν έψαχνα για κλώνο. Είπαμε κάποια πράγματα στην αρχή. Και κάθε φορά που πήγαινα για υπέρηχο όλο και κατι αναιρούσε από αυτά που μου είχε ήδη πει. 

Δεν θέλω πια να απολογούμαι για τα αισθήματα μου. 
 

Υ. Γ. Αξίζει πραγματικά ενα βιβλίο που μου βρήκε η φίλη μου. Σας δίνω τον τίτλο «Τα παιδιά γεννιούνται στην καρδιά» Δρ. Σμαρούλα Παντελή & Λευτέρης Μορρου. 

Αγαπημένη, σε καμία περίπτωση δεν είχαμε πρόθεση να σε ταράξουμε. Ίσα ίσα! Νομίζω ότι όλες μας είχαμε πρόθεση να σου πούμε "εμείς δεν ξέρουμε καν τόσα πολλά όσα ξέρεις εσύ!". Πχ. Θα σου πω κάτι που συζητούσα και με μια άλλη κοπέλα στα προσωπικά μηνύματα. Εμείς πήραμε και σπέρμα δότη, όπως κ αυτή η κοπέλα. Ε, πάθαμε πλάκα με την όλη διαδικασία επιλογής!!! Καμιά σχέση με τις δοτριες. Τόσο διάφανες διαδικασίες, φουλ στοιχεία για ο,τι μπορείς να φανταστείς: εμφάνιση, χαρακτήρας, χόμπι, σπουδές, οικογένεια, αναλυτικό ιατρικό ιστορικό από τους παππούδες ακόμα!!!! Και αυτό λέγαμε, τι ωραία θα ήταν να ήταν έτσι κ για τις δοτριες. Πιο πολύ όμως στα είπαμε αυτά για να καταλήξουμε ότι όλες λίγο πολύ τα έχουμε σκεφτεί και όλες τα προσπεράσαμε στο ζυγι. Κι άντε εμένα μου είπαν τα χρώματα κ οκ μοιάζουμε. Το ξέρω στάνταρ; Όχι... 

4 ώρες πρίν, Sodade είπε:

Ότι απάντηση έγραψα… ειλικρινά δεν σας απαντάω με θυμό. Αλήθεια σας το λέω. 
Με έχει πιάσει απλός το παράπονο τώρα…

Σας ακολουθώ και μου κρατάτε παρέα παρά πολλούς μήνες. Σας Ευγνωμονώ για αυτό. Θέλω να είστε όλες καλα. 

Αχ γλυκούλα μου, πραγματικά στενοχωριέμαι τώρα. Σε καταλαβαίνουμε, μην το λες αυτό. Κι εσύ να είσαι καλά και θα είσαι! Εσύ μάλλον έπαθες σοκ, απ' ότι κατάλαβα, γιατί αλλιώς σου τα είπε αρχικά κ μετά στα γύρισε. Καλύτερα πάντως που δεν έκανες ετ με αυτή την ψυχολογία. Κάτσε λίγο να το δουλέψεις. Βέβαια, για να είμαι ειλικρινής (όπως είπε κ η Μαίρη) μελαχρινή με γαλάζια μάτια... καλή μου ακούγεται!!! ;) 

Να σε ρωτήσω κ κάτι ακόμα; Γενικά έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου ή είχες και κάποιες άλλες ενδείξεις που σ' έκαναν ανασφαλή;

Κι εμένα μ' έχει πιάσει ένα παράπονο τώρα τελευταία μάλλον γιατί πλησιάζει η ώρα που θα ξεκινήσω την προετοιμασία και φοβάμαι. Αυτό είναι το ρήμα. Φοβάμαι.

πρίν από 50 λεπτά , Fistiki είπε:

Κοριτσια καλησπερα!

Ειναι η πρωτη φορα που σας γραφω..

Μετά απο μια διακοπη εγκυμοσυνης στους 3,5 μηνες και 3 αποβολες ειπαμε και εμεις να παμε εκ του ασφαλους με την εξωσωματικη γιατι χρειαζομασταν τον προεμφυτευτικο.

Εκανα τον 1ο κυκλο αλλα ολα τα εμβρυακια μας ηταν παθολογικα με τρισωμιες.

Εκανα τωρα τον2ο κυκλο διεγερσης αλλα δεν σας κρυβω οτι κι αν εδω ο προεμφυτευτικος δεν παει καλα σκεφτομαστε με τον αντρα μου να συνεχισουμε με δανεικα...

Δεν μπορω αλλη ταλαιπωρια και απο το να ταλαιπωριουνται μεθαυριο κ τα παιδια μου νομιζω ειναι καλυτερα να σταματισουμε να διαιωνιζουμε αυτην την κατασταση απο γενια σε γενια..

Υπάρχει κάποια κληρονομικότητα; Από τη δική σου μεριά ή του συζύγου; Έχετε κάνει καρυότυπο κ όλες τις απαραίτητες εξετάσεις; Πάντως σε αυτή την περίπτωση συμφωνώ απόλυτα με την επιλογή σας...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, marina_86 said:

Υπάρχει κάποια κληρονομικότητα; Από τη δική σου μεριά ή του συζύγου; Έχετε κάνει καρυότυπο κ όλες τις απαραίτητες εξετάσεις; Πάντως σε αυτή την περίπτωση συμφωνώ απόλυτα με την επιλογή σας...

Ναι δυστυχως υπαρχει κληρονομικοτητα.

Εχουμε κανει καρυοτυπο κ εχω μετατοπιση στα χρωμοσωματα μου..

Ψαχνοντας μετα ανακαλυψα οτι ολες οι γυναικες της οικογενειας γενειες πισω ειχαν απειρες αποβολες αλλα τοτε δεν ηξεραν τον λογο που συμβαίνει.. μονο οι γυναίκεςπου εκαναν αγορια δεν ειχαν προβλημα μετα στην τεκνοποιηση οι γυναικες τους.. 

Τι να πω.. δεν ξερω.. δεν μπορω αλλη ταλαιπωρια..

Το μονο πραγμα για το οποίο ειμαι σιγουρη ειναι οτι δεν θα ηθελα το παιδί μου μεθαυριο να περασει αυτο που περναω εγω τωρα..

  • Μου αρέσει 4
  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Fistiki είπε:

Ναι δυστυχως υπαρχει κληρονομικοτητα.

Εχουμε κανει καρυοτυπο κ εχω μετατοπιση στα χρωμοσωματα μου..

Ψαχνοντας μετα ανακαλυψα οτι ολες οι γυναικες της οικογενειας γενειες πισω ειχαν απειρες αποβολες αλλα τοτε δεν ηξεραν τον λογο που συμβαίνει.. μονο οι γυναίκεςπου εκαναν αγορια δεν ειχαν προβλημα μετα στην τεκνοποιηση οι γυναικες τους.. 

Τι να πω.. δεν ξερω.. δεν μπορω αλλη ταλαιπωρια..

Το μονο πραγμα για το οποίο ειμαι σιγουρη ειναι οτι δεν θα ηθελα το παιδί μου μεθαυριο να περασει αυτο που περναω εγω τωρα..

Μέσα από την καρδιά μου εύχομαι να βγει ο προεμφυτευτικος καλός και να προχωρήσετε με τα εμβρυακια σας. Πότε θα έχεις αποτελέσματα; Αν βγει καλός θα σημαίνει ότι δεν θα έχουν την ίδια μετατόπιση που έχεις κι εσύ ή θα δείξει κ κάτι άλλο; 

Πάντως σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κι εγώ το ίδιο θα επέλεγα 100%. Από τη μία είναι η δική σας ταλαιπωρία και πόνος και από την άλλη είναι αυτή η αγωνία που αναφέρεις, ότι μπορεί να διαιωνιστεί αυτό το θέμα. Εδώ να φανταστείς εμένα ο άντρας μου, επειδή του είχαν πει ότι συνήθως η ολιγοασθενοσπερμια είναι κληρονομική στα αγόρια είχε βάλει πλερεζα! Νομίζω ότι ένας από τους βασικούς λόγους που ήθελε τόσο θερμά δότη ήταν κι αυτός. Για να είναι ήσυχος ότι δεν θα κληροδοτήσει κάτι αρνητικό στο παιδί μόνο κ μόνο για να έχει την ικανοποίηση του dna.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Fistiki είπε:

Ναι δυστυχως υπαρχει κληρονομικοτητα.

Εχουμε κανει καρυοτυπο κ εχω μετατοπιση στα χρωμοσωματα μου..

Ψαχνοντας μετα ανακαλυψα οτι ολες οι γυναικες της οικογενειας γενειες πισω ειχαν απειρες αποβολες αλλα τοτε δεν ηξεραν τον λογο που συμβαίνει.. μονο οι γυναίκεςπου εκαναν αγορια δεν ειχαν προβλημα μετα στην τεκνοποιηση οι γυναικες τους.. 

Τι να πω.. δεν ξερω.. δεν μπορω αλλη ταλαιπωρια..

Το μονο πραγμα για το οποίο ειμαι σιγουρη ειναι οτι δεν θα ηθελα το παιδί μου μεθαυριο να περασει αυτο που περναω εγω τωρα..

Καλώς ήρθες.. τι να πω, λυπάμαι πολύ για την ταλαιπωρία σας, αυτό με τις αποβολές πρέπει να ηταν φοβερό. Εύχομαι ο δεύτερος προεμφυτευτικος να έχει καλύτερα αποτελέσματα. Αν πάλι δεν έχει όμως  υπάρχει λύση, την οποία οι γυναίκες των προηγούμενων γενιών στην οικογένεια σου δεν την είχαν. Απο αυτή την άποψη είσαι πιο τυχερή. Σου εύχομαι απο καρδιας οτι ειναι καλύτερο για εσένα και την οικογένεια σου. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Fistiki είπε:

Ναι δυστυχως υπαρχει κληρονομικοτητα.

Εχουμε κανει καρυοτυπο κ εχω μετατοπιση στα χρωμοσωματα μου..

Ψαχνοντας μετα ανακαλυψα οτι ολες οι γυναικες της οικογενειας γενειες πισω ειχαν απειρες αποβολες αλλα τοτε δεν ηξεραν τον λογο που συμβαίνει.. μονο οι γυναίκεςπου εκαναν αγορια δεν ειχαν προβλημα μετα στην τεκνοποιηση οι γυναικες τους.. 

Τι να πω.. δεν ξερω.. δεν μπορω αλλη ταλαιπωρια..

Το μονο πραγμα για το οποίο ειμαι σιγουρη ειναι οτι δεν θα ηθελα το παιδί μου μεθαυριο να περασει αυτο που περναω εγω τωρα..

Το ίδιο έχει και ο άντρας μου. Κι εμείς το ανακαλύψαμε στην πρώτη διακοπή και προχωρήσαμε με προεμφυτευτικο. Τώρα έχω ένα ζουζούνι δυο χρόνων. 

  • Μου αρέσει 4

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Fistiki said:

Κοριτσια καλησπερα!

Ειναι η πρωτη φορα που σας γραφω..

Μετά απο μια διακοπη εγκυμοσυνης στους 3,5 μηνες και 3 αποβολες ειπαμε και εμεις να παμε εκ του ασφαλους με την εξωσωματικη γιατι χρειαζομασταν τον προεμφυτευτικο.

Εκανα τον 1ο κυκλο αλλα ολα τα εμβρυακια μας ηταν παθολογικα με τρισωμιες.

Εκανα τωρα τον2ο κυκλο διεγερσης αλλα δεν σας κρυβω οτι κι αν εδω ο προεμφυτευτικος δεν παει καλα σκεφτομαστε με τον αντρα μου να συνεχισουμε με δανεικα...

Δεν μπορω αλλη ταλαιπωρια και απο το να ταλαιπωριουνται μεθαυριο κ τα παιδια μου νομιζω ειναι καλυτερα να σταματισουμε να διαιωνιζουμε αυτην την κατασταση απο γενια σε γενια..

Καλως ήρθες στην παρέα! . Λυπάμαι για όσα πέρασες.. Καταλαβαίνω ότι τα έχεις ήδη σκεφτεί όλα. Εγώ θα πω μόνο ας γίνει ότι είναι καλύτερο για όλους σας! 

Καλημερααααα σε όλες! 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Εχθές μου πήραν 11 ωάρια και περιμενω να μου πουν σημερα ποσα γονιμοποιηθηκαν.

Ελπιζω επειδη αυτη τη φορα ειχα λιγοτερα ωαρια (την προηγουμενη φορα μου πηραν 30) να ειναι και καλυτερα ποιοτικα και να βρουμε υγιες.

Επισης, περαν τπυ ψυχολογικου ειναι κ το οικονομικο βρε κοριτσια.. για ποσο καιρο μπορουμε να πηγαινουμε στα τυφλα κ να πληρωνουμε διαδικασιες? Εκτος απο τα χρηματα που πληρωσαμε για την ωοληψια αυθημερον (500 αναισθησιολ/καρδιολογ) μας ζητησαν αλλα 2 χιλ που ηταν τα εξοδα τπυ κεντρου (γονιμοπ, βιοψιες κλπ) και η πληρωμη του γιατρου. Για να μην αναφερω τα 3 χιλ του προεμφυτετυτικου. Δλδ καθε φορα, σε καθε ωοληψια πρεπει να εχουμε αυτα τα χρηματα? Κχωρις να ειμαστε σιγουροι αν θα φτάσουμε ποτε σε εμβρυομεταφορα.

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Fistiki είπε:

Εχθές μου πήραν 11 ωάρια και περιμενω να μου πουν σημερα ποσα γονιμοποιηθηκαν.

Ελπιζω επειδη αυτη τη φορα ειχα λιγοτερα ωαρια (την προηγουμενη φορα μου πηραν 30) να ειναι και καλυτερα ποιοτικα και να βρουμε υγιες.

Επισης, περαν τπυ ψυχολογικου ειναι κ το οικονομικο βρε κοριτσια.. για ποσο καιρο μπορουμε να πηγαινουμε στα τυφλα κ να πληρωνουμε διαδικασιες? Εκτος απο τα χρηματα που πληρωσαμε για την ωοληψια αυθημερον (500 αναισθησιολ/καρδιολογ) μας ζητησαν αλλα 2 χιλ που ηταν τα εξοδα τπυ κεντρου (γονιμοπ, βιοψιες κλπ) και η πληρωμη του γιατρου. Για να μην αναφερω τα 3 χιλ του προεμφυτετυτικου. Δλδ καθε φορα, σε καθε ωοληψια πρεπει να εχουμε αυτα τα χρηματα? Κχωρις να ειμαστε σιγουροι αν θα φτάσουμε ποτε σε εμβρυομεταφορα.

Στον προεμφυτευτικο δεν σας είπαν τιμή/ έμβρυο; Ήταν ίδια όσα και αν στέλνατε; 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Fistiki όντως πολλά τα λεφτά... Και η αγωνία και η απογοήτευση... Αλλά σ' αυτό που λέει η @Ele@n έχει δίκιο. Για τον προεμφυτευτικο πού ξέρετε ότι θα είναι 3000; Αφού γίνεται μόνο σε βλαστοκυστες κι εσείς δεν ξέρετε ακόμα πόσα θα προχωρήσουν. Εκτός αν το είπες έτσι γενικά, κατά μέσο όρο. (Έπαθα με το 30 ωάρια!!!!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 hours ago, Ele@n said:

Στον προεμφυτευτικο δεν σας είπαν τιμή/ έμβρυο; Ήταν ίδια όσα και αν στέλνατε; 

Ναι εννοειται ξεραμε τιμη /εμβρυο! 

Αλλα ηταν τοσα πολλα τα εμβρυακια την προηγουμενη φορα που πραγματικα μας εφυγαν πολλα χρηματα! Ευτυχως νομιζω αυτη τη φορα ηταν πιο νορμαλ η διαδικασια κ για το σωμα μου αλλα και σαν τελικο νουμερο! 

3 hours ago, marina_86 said:

@Fistiki όντως πολλά τα λεφτά... Και η αγωνία και η απογοήτευση... Αλλά σ' αυτό που λέει η @Ele@n έχει δίκιο. Για τον προεμφυτευτικο πού ξέρετε ότι θα είναι 3000; Αφού γίνεται μόνο σε βλαστοκυστες κι εσείς δεν ξέρετε ακόμα πόσα θα προχωρήσουν. Εκτός αν το είπες έτσι γενικά, κατά μέσο όρο. (Έπαθα με το 30 ωάρια!!!!!)

Εμεις να δεις τι πλακα παθαμε οταν ακουσαμε το νουμερο!!! Αλλα καταληγω στο οτι δεν εχει νοημα να κατεβαζω πολλα ωαρια αν στο τελος μου βγαινουν ολα παθολογικα!

Ασε που μετα την ωοληψια εμεινα στο κρεβατι 1 βδομαδα απ τους πονους!! Ειχαν πρηστει τα παντα μεσα μου!

Οσον αφορα τα χρηματα απλα φοβηθηκαμε απο την προηγουμενη φορα οτι μπορει να εχουμε παλι παρα πολλα εμβρυακια και μας επιασε ενα αγχος μπορω να πω...

Μας ενημερωσαν σημερα οτι εχουμε 7 εμβρυακια... για να δουμε... για να δουμε...

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια μπορειτε σας παρακαλω να με βοηθησετε εχω απογοητευτει πολυ εχω νευρα μπερδεμενη ολα μαζι

On 4/26/2022 at 11:04 AM, Villi said:

Καλησπέρα, η δική μας είχε βγει σε δεκαπέντε μερες. 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , kich είπε:

Καλησπερα κοριτσια μπορειτε σας παρακαλω να με βοηθησετε εχω απογοητευτει πολυ εχω νευρα μπερδεμενη ολα μαζι

Ευχαριστω πολυ

Καλησπέρα. Θέλεις να μας πεις το πρόβλημα;;  για ποιο λόγο η απογοήτευση και τα νεύρα?? Με χαρά να σε βοηθήσουμε αν μπορούμε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Villi said:

Καλησπέρα. Θέλεις να μας πεις το πρόβλημα;;  για ποιο λόγο η απογοήτευση και τα νεύρα?? Με χαρά να σε βοηθήσουμε αν μπορούμε!

Γιατι μιλησα τον φεβρουριο με μεγαλο γιατρο στην αθηνα για το οικονομικο κσι τωρα μου τα αλλαζουν

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , kich είπε:

Γιατι μιλησα τον φεβρουριο με μεγαλο γιατρο στην αθηνα για το οικονομικο κσι τωρα μου τα αλλαζουν

Δηλαδή τι τιμή σου είπαν στην αρχή και το στο τέλος; Το δικαιολόγησαν κάπως;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...