Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση??? κορίτσια την βοήθεια σας παρακαλώ!!!


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Κορίτσια μου Χριστος Ανέστη υγεία και του χρόνου αγκαλιά με τα μωράκια μας!! Καλά να περάσετε σήμερα και το Πάσχα σας γενικότερα με την οικογένεια σας!! 

Χρόνια πολλά αληθώς Ανέστη με υγεία και αγάπη και του χρόνου covid free με πολλά μωράκια στην αγκαλιά μας!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Κοριτσια καλημερα και Χριστος Ανεστη..εμενα σημερα μου ηρθε μετα απο 8 μερες καθυστερηση:-|

Αληθώς Ανέστη κορίτσια μου! Εύχομαι να περνάτε υπέροχα με τις οικογένειές σας! Έλενα μου αυτά τα περνάμε λίγο πολύ όλες μας οπότε μη σε ανησυχεί η καθυστέρηση. Είναι φυσιολογικές αλλαγές του κύκλου από τη στιγμή που αρχίζουμε τις ελεύθερες επαφές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια μου! Χρόνια πολλά.. Χριστός Ανέστη! Σας παρακολουθώ μέρες και πραγματικά πιστεύω θα με βοηθήσετε με αυτή την υπέροχη θετική σας ενέργεια! Είμαστε στον 5ο μήνα προσπαθειών με τον σύντροφό μου αλλά ακόμα τίποτα. Σε 2 μέρες περιμένω περίοδο όμως δεν έχω ιδιαίτερους πονούν όπως τις προηγούμενες φορές ( υποφέρω από πόνους στην περίοδο ). Είχα και κάποιες ζαλάδες τις προηγούμενες μέρες και έντονο πόνο στη μέση. Στην προηγούμενη περίοδο, μου συνέβη κάτι περίεργο για πρώτη φορά. Επί 10 μέρες είχα δέκατα (μέχρι 37,3)...κάθε βράδυ.  Λέτε να συνέβη κάτι;  Να προσθέσω ότι και πριν λίγο έκανα 37,3 όμως έπεσε κατευθείαν. Έχω απογοητευτεί μετά από τόσο καιρό...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Maraki92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Χρόνια πολλά.. Χριστός Ανέστη! Σας παρακολουθώ μέρες και πραγματικά πιστεύω θα με βοηθήσετε με αυτή την υπέροχη θετική σας ενέργεια! Είμαστε στον 5ο μήνα προσπαθειών με τον σύντροφό μου αλλά ακόμα τίποτα. Σε 2 μέρες περιμένω περίοδο όμως δεν έχω ιδιαίτερους πονούν όπως τις προηγούμενες φορές ( υποφέρω από πόνους στην περίοδο ). Είχα και κάποιες ζαλάδες τις προηγούμενες μέρες και έντονο πόνο στη μέση. Στην προηγούμενη περίοδο, μου συνέβη κάτι περίεργο για πρώτη φορά. Επί 10 μέρες είχα δέκατα (μέχρι 37,3)...κάθε βράδυ.  Λέτε να συνέβη κάτι;  Να προσθέσω ότι και πριν λίγο έκανα 37,3 όμως έπεσε κατευθείαν. Έχω απογοητευτεί μετά από τόσο καιρό...

Καλησπέρα καλώς ήρθες στην παρέα μας!! Μην απογοητεύεσαι το ξέρω αυτό που λεω είναι πολύ κλισέ αλλά πρέπει να είμαστε χαλαρές!! Και εμεις προσπαθούμε από τον Ιανουάριο και ακόμα τίποτα! Βέβαια ισως φταίει και η αγωγή του άντρα μου και είπαμε να το ρίξουμε στο χαλαρό και τελος Μαΐου που θα την σταματήσει να περιμένουμε λίγο ακόμα και να αρχίσουμε! Και εγώ περιμένω περίοδο 8-9 Μαΐου αλλά γενικά εγώ δεν έχω πόνους περιόδου πολλες φορες δεν καταλαβαίνω και ποτέ θα μου έρθει, αλλά είμαι σίγουρη ότι θα μου έρθει η περίοδος γιατί χάσαμε τις επαφές! Όλα αυτά βέβαια που ανέφερες είναι και συμπτώματα περιόδου όποτε μην αγχώνεσαι, κρατά τον εαυτό σου δραστήριο να μη το σκέφτεται και είμαι σίγουρη σύντομα θα μας πεις τα θετικά νέα!!! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Καλησπέρα καλώς ήρθες στην παρέα μας!! Μην απογοητεύεσαι το ξέρω αυτό που λεω είναι πολύ κλισέ αλλά πρέπει να είμαστε χαλαρές!! Και εμεις προσπαθούμε από τον Ιανουάριο και ακόμα τίποτα! Βέβαια ισως φταίει και η αγωγή του άντρα μου και είπαμε να το ρίξουμε στο χαλαρό και τελος Μαΐου που θα την σταματήσει να περιμένουμε λίγο ακόμα και να αρχίσουμε! Και εγώ περιμένω περίοδο 8-9 Μαΐου αλλά γενικά εγώ δεν έχω πόνους περιόδου πολλες φορες δεν καταλαβαίνω και ποτέ θα μου έρθει, αλλά είμαι σίγουρη ότι θα μου έρθει η περίοδος γιατί χάσαμε τις επαφές! Όλα αυτά βέβαια που ανέφερες είναι και συμπτώματα περιόδου όποτε μην αγχώνεσαι, κρατά τον εαυτό σου δραστήριο να μη το σκέφτεται και είμαι σίγουρη σύντομα θα μας πεις τα θετικά νέα!!! 

Σε ευχαριστώ για τα όμορφα λόγια!  Έχω διαβήτη και γενικά αγχώνομαι λίγο παραπάνω πάνω σε αυτό το θέμα. Εύχομαι σύντομα όλες να έχουμε θετικά νέα!!!  

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Maraki92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Χρόνια πολλά.. Χριστός Ανέστη! Σας παρακολουθώ μέρες και πραγματικά πιστεύω θα με βοηθήσετε με αυτή την υπέροχη θετική σας ενέργεια! Είμαστε στον 5ο μήνα προσπαθειών με τον σύντροφό μου αλλά ακόμα τίποτα. Σε 2 μέρες περιμένω περίοδο όμως δεν έχω ιδιαίτερους πονούν όπως τις προηγούμενες φορές ( υποφέρω από πόνους στην περίοδο ). Είχα και κάποιες ζαλάδες τις προηγούμενες μέρες και έντονο πόνο στη μέση. Στην προηγούμενη περίοδο, μου συνέβη κάτι περίεργο για πρώτη φορά. Επί 10 μέρες είχα δέκατα (μέχρι 37,3)...κάθε βράδυ.  Λέτε να συνέβη κάτι;  Να προσθέσω ότι και πριν λίγο έκανα 37,3 όμως έπεσε κατευθείαν. Έχω απογοητευτεί μετά από τόσο καιρό...

Καλησπέρα κοπέλα μου.. είναι πολύ νωρίς ακόμα και σε γιατρό να πήγαινες για αυτό το θέμα θα σου έλεγε ότι πρέπει να εξαντλήσεις τουλάχιστον ένα δωδεκάμηνο προσπαθειών για να το ψάξεις περαιτέρω.. για αυτό απόλαυσε το όσο μπορείς! Για το διαβήτη μίλησες με τον γυναικολόγο σου επειδή προσπαθείτε και για παιδάκι? Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να παρακολουθείς λίγο τις ωορρηξίες σου εάν συμφωνεί και ο γυναικολόγος σου να πήγαινες εκείνες τις μέρες κοντά για υπέρηχο για να έρχεστε σε επαφή ακριβώς στην ωορρηξία . Βέβαια είναι λίγο αγχωτική διαδικασία.Αλλά παλι είναι πολύ νωρίς να μην αγχώνεσαι καθόλου σίγουρα θα ρθει το σποράκι στην κοιλίτσα!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Melody90 είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου.. είναι πολύ νωρίς ακόμα και σε γιατρό να πήγαινες για αυτό το θέμα θα σου έλεγε ότι πρέπει να εξαντλήσεις τουλάχιστον ένα δωδεκάμηνο προσπαθειών για να το ψάξεις περαιτέρω.. για αυτό απόλαυσε το όσο μπορείς! Για το διαβήτη μίλησες με τον γυναικολόγο σου επειδή προσπαθείτε και για παιδάκι? Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να παρακολουθείς λίγο τις ωορρηξίες σου εάν συμφωνεί και ο γυναικολόγος σου να πήγαινες εκείνες τις μέρες κοντά για υπέρηχο για να έρχεστε σε επαφή ακριβώς στην ωορρηξία . Βέβαια είναι λίγο αγχωτική διαδικασία.Αλλά παλι είναι πολύ νωρίς να μην αγχώνεσαι καθόλου σίγουρα θα ρθει το σποράκι στην κοιλίτσα!

Πήγα στο γυναικολόγο για εξέταση λίγο πριν ξεκινήσουμε προσπάθειες και μου έδωσε γενικά ένα 6μηνο προθεσμία, να το πω έτσι. Αν δε γίνει κάτι, θα πάω για εξετάσεις και βλέπουμε. Πριν 5 χρόνια είχα μια αποβολή αλλά λόγω ενός άλλου προβλήματος που αντιμετώπιζα τότε. Έχω παραγγείλει τεστακια ωορρηξίας και λεω να τα ξεκινήσω από τον άλλο μήνα γιατί η αλήθεια είναι πως δεν παρακολουθούσα και πολύ την ωορρηξία μου. Τον προηγούμενο μήνα μόνο παρατήρησα κάτι πονακια που είχα και υπέθεσα πως είναι ωορρηξία οπότε και οι επαφές μου εκείνες τις μέρες ήταν συχνότερες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια μου γεια σας 

Με προβληματίζει λίγο το εμβόλιο κατά του κοβιντ, στην Κύπρο έφτασε η σειρά μου είμαστε σήμερα στους 33-34 και από εβδομάδας θα αρχίζουν οι εμβολιασμοί των 20+. Και ήδη από Δευτέρα ανοίγουν όλα και θα κυκλοφορούμε με το corona pass δλδ πρέπει να έχουμε εμβόλιο ή τεστ κορονοϊού τουλάχιστον 3 ημερες! Όποτε «αναγκάστηκα» θα πρέπει να γίνει το εμβόλιο κάποια στιγμή!! 

εγω δεν είμαι εναντίων κανενός εμβολίου τα έχω μελετήσει όλα! Προσωπικά τα κινεζικά τα θεωρώ τα καλύτερα αλλά δεν έχουν εγκριθεί από την ΕΕ. 
 

Εμενα αυτό που με προβληματίζει είναι ότι όσους γιατρους ρώτησα και τον προσωπικό μου γιατρο μου είπε κοπελες κάτω των 45 είναι προτιμότερο να κάνουν Pfizer/moderna, στην Κύπρο ωστόσο γίνεται ενας χαμός με αυτά τα εμβόλια όλοι μπαίνουν στην πλατφόρμα για να κλείσουν αυτό και στο τελος μένουν αδιάθετα όλα τα astra zeneca! Εμένα δε με πειράζει να το έκανα αλλά με προβληματίζει το γεγονός ότι το 90% των γιατρών που ρώτησα( όχι γυναικολόγους) προσωπικούς γιατρους μου είπαν αυτό! Και είναι θέμα αυτό το μικρό ποσοστό θρομβώσεων που έχει, αν και μικρό ποτέ δεν ξερεις γιατί δεν γνωρίζεις αν εχεις προδιάθεση για θρομβώσεις και επειδή είμαστε σε μια αναπαραγωγική ηλικία είναι προτιμότερο λέει! Ή αν θα κανεις το άστρα να ολοκληρώσεις και τις δυο δόσεις και μετά να αρχίσεις την προσπάθεια σου για παιδί! 
 

Εσας εκεί τι σας συμβουλεύουν οι γιατροί; Εσείς τι θα κάνετε; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια χάθηκα λίγο αλλά δεν είμαι και στη καλύτερη φάση ψυχολογικα. Την τρίτη "έφυγε" ξαφνικά ο παππούς μου ,ναι ήταν 86 ετών αλλά δεν είχε κάτι πέρα από τα συνηθισμένα της ηλικίας . Ήταν μια χαρά το πρωί και ξαφνικά έφυγε.. του είχα τρελή αδύναμια μαζί με τη γιαγιά με μεγάλωσαν όταν δούλευαν οι γονείς μου μικροί ,και μου είναι πολύ δύσκολο ακόμα να το διαχειριστώ. 

Σε αλλά νέα χρονιά πολλά σε όλες της μανουλες αλλά και σε όσες θέλουμε να γίνουμε μανουλες ,γτ εν δυναμη είμαστε ,διάβασα κάπου ότι ακόμα και το ότι εύχεσαι και θέλεις να γίνεις μαμά ήδη σε κάνει να νοιωθεις μαμά..Εγώ χτες επιτέλους αδιαθετησα μετά από 56 μέρες πάλι ,ευτυχώς αυτή τη φορά είναι σχεδόν κανονική η περίοδος μου ,τη Δευτέρα θα πάω για ορμονολογικες εξετάσεις και μετά θα κλείσω ραντεβού με το γιατρό να δούμε πως θα προχωρήσουμε.

@Rafaela_123 Και εγώ είμαι πολύ μπερδεμένη με το θέμα του εμβολίου , θα το συζητήσω και με το γυναικολόγο μου .. ειμαστε και εγώ και ο άντρας μου στην κατηγορία που μπορούμε να το κάνουμε αλλά μόνο astra είναι σε εμένα και λένε καλό είναι σε αναπαραγωγικες ηλικίες να μη γίνεται . Αν ανοίξουν και τα υπόλοιπα θα το συζητήσω και με το γιατρό μου πρώτα , το φοβάμαι λίγο η αλήθεια αλλά ..έτσι όπως το πάνε είναι σα να σε αναγκάζουν να το κάνεις .

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Ria_ είπε:

Καλημέρα κορίτσια χάθηκα λίγο αλλά δεν είμαι και στη καλύτερη φάση ψυχολογικα. Την τρίτη "έφυγε" ξαφνικά ο παππούς μου ,ναι ήταν 86 ετών αλλά δεν είχε κάτι πέρα από τα συνηθισμένα της ηλικίας . Ήταν μια χαρά το πρωί και ξαφνικά έφυγε.. του είχα τρελή αδύναμια μαζί με τη γιαγιά με μεγάλωσαν όταν δούλευαν οι γονείς μου μικροί ,και μου είναι πολύ δύσκολο ακόμα να το διαχειριστώ. 

Σε αλλά νέα χρονιά πολλά σε όλες της μανουλες αλλά και σε όσες θέλουμε να γίνουμε μανουλες ,γτ εν δυναμη είμαστε ,διάβασα κάπου ότι ακόμα και το ότι εύχεσαι και θέλεις να γίνεις μαμά ήδη σε κάνει να νοιωθεις μαμά..Εγώ χτες επιτέλους αδιαθετησα μετά από 56 μέρες πάλι ,ευτυχώς αυτή τη φορά είναι σχεδόν κανονική η περίοδος μου ,τη Δευτέρα θα πάω για ορμονολογικες εξετάσεις και μετά θα κλείσω ραντεβού με το γιατρό να δούμε πως θα προχωρήσουμε.

@Rafaela_123 Και εγώ είμαι πολύ μπερδεμένη με το θέμα του εμβολίου , θα το συζητήσω και με το γυναικολόγο μου .. ειμαστε και εγώ και ο άντρας μου στην κατηγορία που μπορούμε να το κάνουμε αλλά μόνο astra είναι σε εμένα και λένε καλό είναι σε αναπαραγωγικες ηλικίες να μη γίνεται . Αν ανοίξουν και τα υπόλοιπα θα το συζητήσω και με το γιατρό μου πρώτα , το φοβάμαι λίγο η αλήθεια αλλά ..έτσι όπως το πάνε είναι σα να σε αναγκάζουν να το κάνεις .

Χρόνια πολλά σε ολες τις μανούλες!! Και σε όσες παλεύουμε γι αυτό!!! 
 

Συλλυπητήρια κορίτσι μου! Δεν έχει σχέση η ηλικία όσο χρόνων και να είναι καποιος δικός σου νιωθεις την απώλεια!! 
 

Κοιτα εσυ επειδή παίρνεις ορμόνες και κανεις θεραπεία τώρα εννοείται δε συνιστάτε το άστρα, νομίζω θα στο πει και ο γιατρος! Εμάς είναι αύριο η ηλικία μας ελπίζω να προλάβουμε το pfizer ή το moderna διαφορετικά θα κάνω το astra! Τώρα τι θα γίνει μετά από το κάθε εμβόλιο κανεις δεν ξέρει! Ελπίζω μόνο να είναι για το καλό μας! Και επειδή σε αυτή τη χώρα που ζούμε πρέπει να βλέπουμε το τώρα και για να αρχίσουμε να ζούμε φυσιολογικά πρέπει να το κάνουμε! Δυστυχώς έτσι όπως μας έκαναν δεν μπορούμε να βλέπουμε το αύριο, παρά μόνο το σήμερα! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Χρόνια πολλά σε ολες τις μανούλες!! Και σε όσες παλεύουμε γι αυτό!!! 
 

Συλλυπητήρια κορίτσι μου! Δεν έχει σχέση η ηλικία όσο χρόνων και να είναι καποιος δικός σου νιωθεις την απώλεια!! 
 

Κοιτα εσυ επειδή παίρνεις ορμόνες και κανεις θεραπεία τώρα εννοείται δε συνιστάτε το άστρα, νομίζω θα στο πει και ο γιατρος! Εμάς είναι αύριο η ηλικία μας ελπίζω να προλάβουμε το pfizer ή το moderna διαφορετικά θα κάνω το astra! Τώρα τι θα γίνει μετά από το κάθε εμβόλιο κανεις δεν ξέρει! Ελπίζω μόνο να είναι για το καλό μας! Και επειδή σε αυτή τη χώρα που ζούμε πρέπει να βλέπουμε το τώρα και για να αρχίσουμε να ζούμε φυσιολογικά πρέπει να το κάνουμε! Δυστυχώς έτσι όπως μας έκαναν δεν μπορούμε να βλέπουμε το αύριο, παρά μόνο το σήμερα! 

Ναι αυτό είναι αλήθεια ,μου και είναι δύσκολο ακόμα δεν έχω διάθεση γενικά , νομίζω ότι δε το έχω συνειδητοποιήσει πλήρως ακόμα μου είναι δύσκολο...θέλω να φορέσω μαύρα 40 μέρες γτ έτσι νοιωθω και επειδή πιστεύω ιμαστε νιόπαντροι όλοι έχουν πεσει να με φανε ότι δεν χρειάζεται δεν πρέπει...αλλά έτσι νοιωθω και θέλω να κάνω .

Ναι δεν έχω ξεκινήσει ακόμα θεραπεία αλλά επειδή θα ξεκινήσουμε λογικά ναι δε νομίζω να μου πει να το κάνω 

Ναι δυστυχώς έτσι είναι όπως το λες ,μακάρι να προλάβεις αυτά αν όχι...Σίγουρα οποίο και να κάνουμε δε ξέρουμε τι γίνεται μετά αλλά ελπίζουμε στο καλύτερο και να μην έχουμε θεματα. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Ria_ είπε:

Ναι αυτό είναι αλήθεια ,μου και είναι δύσκολο ακόμα δεν έχω διάθεση γενικά , νομίζω ότι δε το έχω συνειδητοποιήσει πλήρως ακόμα μου είναι δύσκολο...θέλω να φορέσω μαύρα 40 μέρες γτ έτσι νοιωθω και επειδή πιστεύω ιμαστε νιόπαντροι όλοι έχουν πεσει να με φανε ότι δεν χρειάζεται δεν πρέπει...αλλά έτσι νοιωθω και θέλω να κάνω .

Ναι δεν έχω ξεκινήσει ακόμα θεραπεία αλλά επειδή θα ξεκινήσουμε λογικά ναι δε νομίζω να μου πει να το κάνω 

Ναι δυστυχώς έτσι είναι όπως το λες ,μακάρι να προλάβεις αυτά αν όχι...Σίγουρα οποίο και να κάνουμε δε ξέρουμε τι γίνεται μετά αλλά ελπίζουμε στο καλύτερο και να μην έχουμε θεματα. 

Ρια μου να κανεις οπως νιωθεις αν νιωθεις να βάλεις τα μαύρα να τα βάλεις κανένας δε πρέπει να κρίνει τα συναισθήματα μας! Συλλυπητήρια και πάλι! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...