Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

Just now, demmikot είπε:

Περίμενε να δεις τι θα σου πει ο έμβρυολογος που ειναι και πιο αρμόδιος. Μπήκες στην 28η εβδομάδα και οι πιθανότητες για ένα υγιές μωράκι ειναι παρά πολυ υψηλές. Ειναι το πρώτο μαξιλαράκι που λέει κ ο γιατρός μου. Επίσης μήπως ο γιατρός σου ειναι κάπως απότομος; Βρε παιδί μου αυτά δεν τς λες έτσι θέλουν μια καλύτερη διαχείρηση για την ψυχολογία της εγκύου.. Δες αν θες κ καμία καμπύλη ανάπτυξης εμβρύου, δεν νομίζω ότι ειναι και τόσο μικρό (αυτό βέβαια θα το δει ο έμβρυολογος). Εμένα μια φίλη γέννησε 27η εβδομάδα 900  γραμμάρια ήταν το κοριτσάκι της και δόξα το θεό ειναι μια χαρά η μικρή.. 

Για την καμπύλη ανάπτυξης μου είπε ότι είναι πτωτική....η φίλη σου γτ γέννησε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@theodora gel καλημέρα κοριτσάκι μου. Καταρχήν ψυχραιμία και όλα θα τα διαχειριστείτε. Επειδή έχω και εγώ πιθανότητες να σταματήσει η ανάπτυξη και το ήξερα από νωρίς μου είχε πει ο γιατρός μου όχι μετά τα 1100 γρ το μωρό είναι πρόωρο αλλά βιώσιμο. Άρα ναι μεν μιλάμε για μια δύσκολη κατάσταση αλλά σημασία έχει να πάνε όλα καλά. Δεύτερον στον έμβρυολογο με το καλό θα δείτε τι το προκαλεί. Ίσως με κάποια φάρμακα βελτιώσετε την κατάσταση. Τρίτον σου είπε μέχρι και 1,5 μήνα δεν σημαίνει ότι όντως θα το πάρει τόσο νωρίς. Μπορεί να φτάσει και 2κιλα. Πάλι πρόωρο το θεωρούν οι γιατροί κάτω από 2.5 αλλά σαφώς είναι ένα καλό βάρος για πρόωρο. Οπότε προσπάθησε να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου. Είμαστε μαμάδες πια και πρέπει να αντιδράμε ήρεμα. Συνέχισε να κάνεις ότι έκανες και απλά να ακολουθείς όλες τις οδηγίες του γιατρού για τις εξετάσεις οι οποίες θα είναι αρκετές λογικά.

Και ζητά από τον γιατρό σου να σε καθησυχάσει λίγο. Ναι μεν να σου πει την αλήθεια αλλά να σου εξηγήσει την κατάσταση ακριβώς ώστε να ξέρεις τι περιμένεις να μην σκέφτεσαι διαφορά που μπορεί να μην ισχύουν και όλας. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

@theodora gel καλημέρα κοριτσάκι μου. Καταρχήν ψυχραιμία και όλα θα τα διαχειριστείτε. Επειδή έχω και εγώ πιθανότητες να σταματήσει η ανάπτυξη και το ήξερα από νωρίς μου είχε πει ο γιατρός μου όχι μετά τα 1100 γρ το μωρό είναι πρόωρο αλλά βιώσιμο. Άρα ναι μεν μιλάμε για μια δύσκολη κατάσταση αλλά σημασία έχει να πάνε όλα καλά. Δεύτερον στον έμβρυολογο με το καλό θα δείτε τι το προκαλεί. Ίσως με κάποια φάρμακα βελτιώσετε την κατάσταση. Τρίτον σου είπε μέχρι και 1,5 μήνα δεν σημαίνει ότι όντως θα το πάρει τόσο νωρίς. Μπορεί να φτάσει και 2κιλα. Πάλι πρόωρο το θεωρούν οι γιατροί κάτω από 2.5 αλλά σαφώς είναι ένα καλό βάρος για πρόωρο. Οπότε προσπάθησε να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου. Είμαστε μαμάδες πια και πρέπει να αντιδράμε ήρεμα. Συνέχισε να κάνεις ότι έκανες και απλά να ακολουθείς όλες τις οδηγίες του γιατρού για τις εξετάσεις οι οποίες θα είναι αρκετές λογικά.

Και ζητά από τον γιατρό σου να σε καθησυχάσει λίγο. Ναι μεν να σου πει την αλήθεια αλλά να σου εξηγήσει την κατάσταση ακριβώς ώστε να ξέρεις τι περιμένεις να μην σκέφτεσαι διαφορά που μπορεί να μην ισχύουν και όλας. 

Καλημέρα και σε σένα κορίτσι μου!!και σε ευχαριστώ για την απάντηση όπως και όλα τα υπόλοιπα κορίτσια εδώ..και εγώ το ήξερα από την αρχή γιατί στην αυχενική είχε βγει ένα ποσοστό για περιορισμό εμβρυϊκής ανάπτυξης 1:11....εκεί το έμαθες κ εσύ??

Link to comment
Share on other sites

Just now, theodora gel είπε:

Καλημέρα και σε σένα κορίτσι μου!!και σε ευχαριστώ για την απάντηση όπως και όλα τα υπόλοιπα κορίτσια εδώ..και εγώ το ήξερα από την αρχή γιατί στην αυχενική είχε βγει ένα ποσοστό για περιορισμό εμβρυϊκής ανάπτυξης 1:11....εκεί το έμαθες κ εσύ??

Ναι. Εμένα ήταν 1:80 λόγω αυτοανουσου πάθησης που έχω και επίσης μεγάλες πιθανότητες προεκλαμψιας πάλι για τον ίδιο λόγο. Οπότε τα είχα όλα έτοιμα από τον 6ο και περίμενα. Και ακόμη περιμένω όπως και εσύ. Να σου πω την αλήθεια οι πιθανότητες είναι για να υπάρχουν. Λογικά θα έχουν μια βάση γι αυτό και τις καταγράφουν και μας τις δίνουν. Αλλά είχα χρόνο να προετοιμάστω ψυχολογικά. Αρκεί να πάνε όλα καλά στο τέλος και αν γίνει έγινε. Εφ όσον δεν μπορώ να κάνω κάτι να το αλλάξω ετοιμασα το δωμάτιο και τα πράγματα από νωρίς και μετά το ξέχασα. 

Εγώ έχω αρχίσει ήδη τα doppler και μου είπε ο γιατρός θα κάνω κάθε 15 μέρες για να παρακολουθούμε την ανάπτυξη και σε όλη την εγκυμοσύνη με παρακολουθεί και ο ίδιος κάθε 15. Βήμα βήμα να πηγαινεις γιατί θα τρελαθείς αλλιώς. 

Εσένα αν επιτρέπεται γιατί σου έδωσαν αυτές τις πιθανότητες; 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Ναι. Εμένα ήταν 1:80 λόγω αυτοανουσου πάθησης που έχω και επίσης μεγάλες πιθανότητες προεκλαμψιας πάλι για τον ίδιο λόγο. Οπότε τα είχα όλα έτοιμα από τον 6ο και περίμενα. Και ακόμη περιμένω όπως και εσύ. Να σου πω την αλήθεια οι πιθανότητες είναι για να υπάρχουν. Λογικά θα έχουν μια βάση γι αυτό και τις καταγράφουν και μας τις δίνουν. Αλλά είχα χρόνο να προετοιμάστω ψυχολογικά. Αρκεί να πάνε όλα καλά στο τέλος και αν γίνει έγινε. Εφ όσον δεν μπορώ να κάνω κάτι να το αλλάξω ετοιμασα το δωμάτιο και τα πράγματα από νωρίς και μετά το ξέχασα. 

Εγώ έχω αρχίσει ήδη τα doppler και μου είπε ο γιατρός θα κάνω κάθε 15 μέρες για να παρακολουθούμε την ανάπτυξη και σε όλη την εγκυμοσύνη με παρακολουθεί και ο ίδιος κάθε 15. Βήμα βήμα να πηγαινεις γιατί θα τρελαθείς αλλιώς. 

Εσένα αν επιτρέπεται γιατί σου έδωσαν αυτές τις πιθανότητες;

Κ εγώ είχα για προεκλαμψία και ξεκίνησα σαλοσπιρ.δε ξέρω δεν μου είχαν πει κάτι μου είχαν πει ότι θα παρακολουθουμαι πιο συχνά και να σ πω μέχρι τη β επιπέδου ήταν όλα οκ οπότε το ΧΑ ξεχάσει.εγω δεν έχω ετοιμάσει τίποτα ακόμη γιατί έλεγα είναι νωρίς άστο...δε ξέρω και εγώ έχω δύο αυτοάνοσα νοσήματα χάσιμο το θυροειδή και κνίδωση αλλά δεν μου είπαν κάτι για αυτά!!χτες ο γιατρός μου είπε ότι κάποιες φορές δεν σχηματίζεται σωστά ο πλακούντας!επίσης μου πε και για τα κιλά μου ...ξεκίνησα 50 έφτασα 47λογω εμετών και τώρα είμαι σχεδόν 52.μου λεει είναι σαν να ζω πάρει 2κιλα στην ουσία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 hours ago, Anna17 said:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Εμείς το μάθαμε στην 16η εβδομάδα αλλά ήταν πολύ ξεκάθαρο αν τυχόν έχεις λίγο ιδέα από υπέρηχους. Πόσο μάλλον από τον γυναικολόγο. Είναι και αγόρι βέβαια. Θυμάμαι όμως που μου είχε πει επειδή είναι πολύ νωρίς και καμιά φορά η κλειτοριδα είναι μεγαλύτερη σε μέγεθος και διορθώνετε στη διάρκεια της κυησης υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να είναι κορίτσι και ότι στην Β επιπέδου θα είμαστε 100% σίγουροι, αλλά την επόμενη φορά φάνηκε ακόμη πιο ξεκάθαρα γιατί ήταν με ανοιχτά τα πόδια προς εμας. Από τότε σας το ανέφερε ξανά το φύλλο του; Κοριτσάκι είναι; 

Καλημέρα, ναι είναι θηλυκό κ όχι δε μας έχει ξαναναφέρει τίποτα για το φύλλο απο τότε που του είπαμε ότι το μάθαμε από τον άλλο γιατρό.... Δλδ στην ουσία αυτός παίζει να μας έλεγε κ ότι δε φαίνεται μέχρι τέλους..... Τεσπα εγώ προβληματίστηκα γιατί όλες μου έλεγαν ότι το μαθαίνεις το φύλλο στην αυχενική κ εγώ έπρεπε να πάω 5 μήνων....Και μου φαίνεται περίεργο.... Όπως καταλαβαίνετε δε μου είναι μετά εύκολο να εμπιστευτώ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ περνώ salospir και έχω και εγώ hashimoto. Ο θυροειδης ήθελε καλή ρύθμιση για να μείνουμε εγγυες και να είναι χαμηλά για την σωστή ανάπτυξη του εγκεφάλου στο α τρίμηνο και για να μειωθούν οι πιθανότητες αποβολής. Μου τα είχε πει ο ενδοκρινολογος και είμαι μόνιμα κάτω από 2. Το salospir λογικά θα στο σταματήσω στην 34 εβδομάδα και θα αρχίσω τις ενέσεις για να είμαι έτοιμη για την γέννα γιατί θέλει καμία εβδομάδα να επανέλθει το αίμα στα σωστά επίπεδα πήξης. Η κνιδωση δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο ρόλο σε αυτό. Έχεις πάρει όντως λίγο βάρος. Εγώ λέω να ξεκινήσεις τα ψώνια και να αφήσεις τους γιατρούς να ανησυχούν που τους πληρώνουμε γι αυτό. Έτσι μου είπε ο άντρας μου κάποια στιγμή που με έβλεπε αγχωμένη για μια εξέταση που περίμενα. 

Just now, ariel2023 είπε:

Καλημέρα, ναι είναι θηλυκό κ όχι δε μας έχει ξαναναφέρει τίποτα για το φύλλο απο τότε που του είπαμε ότι το μάθαμε από τον άλλο γιατρό.... Δλδ στην ουσία αυτός παίζει να μας έλεγε κ ότι δε φαίνεται μέχρι τέλους..... Τεσπα εγώ προβληματίστηκα γιατί όλες μου έλεγαν ότι το μαθαίνεις το φύλλο στην αυχενική κ εγώ έπρεπε να πάω 5 μήνων....Και μου φαίνεται περίεργο.... Όπως καταλαβαίνετε δε μου είναι μετά εύκολο να εμπιστευτώ.

Σου έχουν μπει και άλλες υποψίες εκτός από αυτό; εννοώ σου φαίνεται ότι δεν διαχειριζετε και άλλα πράγματα καλά; Γιατί καμιά φορά όντως μπορεί να μην φαίνεται. Στο ξαναλέω ότι δεν είναι όπως τα αγόρια που κάτι περισσεύει. Αν η δεσποινίς σας ήταν κάπως ντροπαλή και γυρισμένη περίεργα; Όπως και να έχει το να έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου είναι πολύ σημαντικό και αν δεν μπορείς να του έχεις μήπως πρέπει να σκεφτείς το ενδεχόμενο να τον αλλάξεις,απλα να είσαι σίγουρη για ότι κάνεις. Ρώτα και τον άντρα σου τι γνώμη έχει που είναι πάντα μαζί σου και είδε τις αντιδράσεις του. Γιατί εμείς είμαστε συναισθηματικά φορτισμενες και δεν έχουμε καθαρή κρίση σε ότι αφορά τα μωρά μας,ουτε ειμασταν μπροστά να δούμε ύφος και γενικότερα τη στάση του για να είναι οι συμβουλές μας ακριβης. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , ariel2023 είπε:

Καλημέρα, ναι είναι θηλυκό κ όχι δε μας έχει ξαναναφέρει τίποτα για το φύλλο απο τότε που του είπαμε ότι το μάθαμε από τον άλλο γιατρό.... Δλδ στην ουσία αυτός παίζει να μας έλεγε κ ότι δε φαίνεται μέχρι τέλους..... Τεσπα εγώ προβληματίστηκα γιατί όλες μου έλεγαν ότι το μαθαίνεις το φύλλο στην αυχενική κ εγώ έπρεπε να πάω 5 μήνων....Και μου φαίνεται περίεργο.... Όπως καταλαβαίνετε δε μου είναι μετά εύκολο να εμπιστευτώ.

Καλημερα!οχι δεν ειναι σιγουρο οτι το φυλλο θα το μαθεις στην αυχενικη ,γιαυτο να εισαι σιγουρη!...εξαρταται απο την θεση του εμβρυου την αναλυση του υπερηχου και την εμπειρια του εμβρυολογου ο οποιος εχει (πρεπει!!τουλαχιστον) τελευταιας αναλυσης μηχανηματα λογω των εξιδικευμενων μετρησεων που κανει.Στοιχειο ειναι και οι παλμοι της καρδιας ..ολα αυτα ειναι σχετικα...Στην Β επιπεδου ειναι ποιο ευκολο να δεις το φυλλο το μωρο ειναι καλυτερα ανεπτυγμενο..Μην κρινεις τον γιατρο σου απο αυτο!..κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κορίτσια σας ευχαριστώ με ηρεμήσατε κάπως!! όχι μέχρι στιγμής δε μου φαίνεται ότι έχει διαχειριστεί κάτι λάθος αλλά η αλήθεια είναι πως δεν έχω και εμπειρία από άλλους γιατρούς επειδή δεν έχω ξαναμείνει έγκυος. Απλώς με προβλημάτισε το γεγονός ότι δεν έλεγε το φύλλο κ επίσης δε θέλει να μιλάμε για τη γέννα. Είναι λέει πολύ νωρίς και ότι θα τα πούμε στον 8ο. Αλλά εγώ αγχώνομαι όπως καταλαβαίνετε....

Link to comment
Share on other sites

Just now, ariel2023 είπε:

Ωραία κορίτσια σας ευχαριστώ με ηρεμήσατε κάπως!! όχι μέχρι στιγμής δε μου φαίνεται ότι έχει διαχειριστεί κάτι λάθος αλλά η αλήθεια είναι πως δεν έχω και εμπειρία από άλλους γιατρούς επειδή δεν έχω ξαναμείνει έγκυος. Απλώς με προβλημάτισε το γεγονός ότι δεν έλεγε το φύλλο κ επίσης δε θέλει να μιλάμε για τη γέννα. Είναι λέει πολύ νωρίς και ότι θα τα πούμε στον 8ο. Αλλά εγώ αγχώνομαι όπως καταλαβαίνετε....

Και εμένα χαλαρός είναι για το θέμα γέννα, μην αγχώνεσαι μου λέει έχουμε καιρό. Ξέρεις κάτι; αν συμβεί κάτι νωρίτερα θα είναι καισαρική. Ξεκάθαρα. Οπότε τι να συζητήσει για τον φυσιολογικό τοκετό από τώρα; Αυτό σκέφτηκα εγώ. Γενικά δεν πρέπει να είναι πολύ ομιλητικος ο δικός σου από ότι καταλαβαίνω. Εντάξει, οι περισσότερες δεν έχουμε εμπειρία εγκυμοσύνης. Καλά κάνεις και ρωτάς ότι θες. Γι αυτό γράφτηκαμε εδώ άλλωστε. Ξερόλες έχουμε και στην ριαλ ζωή μας :-P


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα Κορίτσια

@ariel2023 Δεν νομίζω οτι είναι σημαντική εγκαιρη διάγνωση του φύλλου ετσι ώστε να κρίνεις τον γιατρό. Εμένα το βρήκε ο εμβρυολόγος στην Α επιπεδου γιατι ηταν αγόρι και είχε και τελεια θεση. Σκέψου ακόμα και η μαια το καταλαβε. Γενικα στην εγκυμοσύνη υπάρχουν 1000 αλλα πραγματα που μπορεις να κρίνεις τον γιατρό σου. Ευχομαι να μην εχεις κανενα πρόβλημα μεχρι τελους και να μην χρειαστεις να κρίνεις τον γιατρό σου. Εγώ που εχω θεματακια παω σε δυο γιατρούς και συμβουλευομαι και ενα τριτο τηλεφωνικά που είναι συγγενής. Εχω τρελαθεί, μπήκα στον 7ο και δεν ξέρω με ποιον θα γεννησω. Βεβαια ο πρώτος μ γιατρός μου έδωσε όλο το πατημα για να χάσω την εμπιστοσύνη μου. Πιστεύω οτι ειναι καλός γιατρός αλλα από διαχείριση ψυχολογίας εγκυου ειναι σκράπας...

 

@theodora gel Έχει δίκιο η Άννα ενα βήμα σιγά σιγά.. Και εγω παίρνω σαλοσπιρ απο την Α επιπεδου και εμενα μου εχουν βρει υψηλα ποσοστά προεκλαμψιας και προωρου τοκετου. Επίσης εγώ στην 20η εβδομαδα παραλιγο να κανω περιδεση τραχηλου λόγω κοντου τραχηλου και από την 22η εχω προωρες συσπασεις. 4 την ώρα καθε ωρα καθε μερα non stop. Εμενα μ ελεγε ο γιατρός να προσπαθησω με νυχια κ με δοντια να φτασω την 28η. Μια μερα πηγα μαιετηριο με 8 συσπασεις την ωρα (είναι η συχνοτητα συσπασεων που γεννας). Πάω καθε εβδομάδα να μου μετρήσει τον τράχηλο και τρέμω στο τι θα ακούσω. Άλλα εχω θετικη σκεψη λέω θα φτάσω μεχρι τελους την εγκυμοσύνη.. Μόνο αυτό να σκέφτεσαι οτι θα πάς μέχρι τέλους και μετα θα κοιτάς το κοντινό μέλλον. Ο ενας γιατρός μου ειχε πει καθε μερα που περνάει είναι μια νίκη..

Η φίλη μ γέννησε 27 εβδομάδων λόγω υψηλής πίεσης. Είχε κάνει λεει μεγάλο πλακούντα και πιεζόταν πολύ ο οργανισμός της και ανεβασε πιεση.. Άκου τώρα! Γενικά η εγκυμοσύνη είναι μια δυσκολη κατασταση για τον οργανισμό.. Εγω απορώ πώς παλια γεννούσαν παιδία χωρις αυτην την τεχνολογια και τα φαρμακα.

 

@Anna17 Πόσο δίκο έχει ο άντρας σου που λεει ασε τους γιατρούς να ανησυχουν για αυτό τους πληρώνουμε!!


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, demmikot είπε:

Καλησπέρα Κορίτσια

@ariel2023 Δεν νομίζω οτι είναι σημαντική εγκαιρη διάγνωση του φύλλου ετσι ώστε να κρίνεις τον γιατρό. Εμένα το βρήκε ο εμβρυολόγος στην Α επιπεδου γιατι ηταν αγόρι και είχε και τελεια θεση. Σκέψου ακόμα και η μαια το καταλαβε. Γενικα στην εγκυμοσύνη υπάρχουν 1000 αλλα πραγματα που μπορεις να κρίνεις τον γιατρό σου. Ευχομαι να μην εχεις κανενα πρόβλημα μεχρι τελους και να μην χρειαστεις να κρίνεις τον γιατρό σου. Εγώ που εχω θεματακια παω σε δυο γιατρούς και συμβουλευομαι και ενα τριτο τηλεφωνικά που είναι συγγενής. Εχω τρελαθεί, μπήκα στον 7ο και δεν ξέρω με ποιον θα γεννησω. Βεβαια ο πρώτος μ γιατρός μου έδωσε όλο το πατημα για να χάσω την εμπιστοσύνη μου. Πιστεύω οτι ειναι καλός γιατρός αλλα από διαχείριση ψυχολογίας εγκυου ειναι σκράπας...

 

@theodora gel Έχει δίκιο η Άννα ενα βήμα σιγά σιγά.. Και εγω παίρνω σαλοσπιρ απο την Α επιπεδου και εμενα μου εχουν βρει υψηλα ποσοστά προεκλαμψιας και προωρου τοκετου. Επίσης εγώ στην 20η εβδομαδα παραλιγο να κανω περιδεση τραχηλου λόγω κοντου τραχηλου και από την 22η εχω προωρες συσπασεις. 4 την ώρα καθε ωρα καθε μερα non stop. Εμενα μ ελεγε ο γιατρός να προσπαθησω με νυχια κ με δοντια να φτασω την 28η. Μια μερα πηγα μαιετηριο με 8 συσπασεις την ωρα (είναι η συχνοτητα συσπασεων που γεννας). Πάω καθε εβδομάδα να μου μετρήσει τον τράχηλο και τρέμω στο τι θα ακούσω. Άλλα εχω θετικη σκεψη λέω θα φτάσω μεχρι τελους την εγκυμοσύνη.. Μόνο αυτό να σκέφτεσαι οτι θα πάς μέχρι τέλους και μετα θα κοιτάς το κοντινό μέλλον. Ο ενας γιατρός μου ειχε πει καθε μερα που περνάει είναι μια νίκη..

Η φίλη μ γέννησε 27 εβδομάδων λόγω υψηλής πίεσης. Είχε κάνει λεει μεγάλο πλακούντα και πιεζόταν πολύ ο οργανισμός της και ανεβασε πιεση.. Άκου τώρα! Γενικά η εγκυμοσύνη είναι μια δυσκολη κατασταση για τον οργανισμό.. Εγω απορώ πώς παλια γεννούσαν παιδία χωρις αυτην την τεχνολογια και τα φαρμακα.

 

@Anna17 Πόσο δίκο έχει ο άντρας σου που λεει ασε τους γιατρούς να ανησυχουν για αυτό τους πληρώνουμε!!

Είναι η θέση που έχουν τα μωράκια καμία φορά τόσο ξεκάθαρη και αστεία. Θυμάμαι σαν τώρα που έβαλε την κεφαλή στην κοιλιά μου και το πρώτο πράγμα που βλέπουμε ειναι 2 πόδια ανοιχτά και στη μέση τους όρχεις. Το έψαχνε λίγο ο γιατρός χωρίς να μιλάει να σιγουρευτεί και του λέω γιατρέ τι ψάχνεις; τα μάτια μας έβγαλε με το πουλάκι του, αγόρι είναι και ξεκαρδιστηκαμε στα γέλια. Ο άντρας μου κοιτούσε καλά καλά. 

Κάθε μέρα μια νίκη όπως τα λες. Βήμα βήμα. Άλλες λίγο άλλες πολύ θέματακια έχουμε όλες. Να σε ρωτήσω κάτι; Γιατί τώρα στον 8ο λογικά θα αρχίσουν οι προπαρασκευαστικες συσπάσεις. Τι ακριβώς αισθάνεσαι; 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 said:

Κάθε μέρα μια νίκη όπως τα λες. Βήμα βήμα. Άλλες λίγο άλλες πολύ θέματακια έχουμε όλες. Να σε ρωτήσω κάτι; Γιατί τώρα στον 8ο λογικά θα αρχίσουν οι προπαρασκευαστικες συσπάσεις. Τι ακριβώς αισθάνεσαι; 

Λοιπόν πετρώνει η κοιλία σου κυριολεκτικά και αρχίζει να εξέχει προς τα έξω. Ξεκινάει από χαμηλά και αρχίζει και σε σφίγγει και μετα ανεβαίνει μέχρι το πάνω μερος της μήτρας. Νιώθεις σφίξιμο δεν πονάς. Αυτό σε εμενα κρατάει κανα λεπτό και μετά σιγά σιγά η κοιλιά ηρεμεί. Βασικά όλη η κοιλία παίρνει ο σχήμα της μήτρας, καποιες φορες πιανω την κοιλία μου και ειναι σαν αυγο και αλλες αναλογα που καθεται το παιδι εχω κατι εξωγκόματα. Ενταξει πολλες φορες στην συσπαση η μητρα εξεχει και εχει παρει το σχημα του παιδιου.. ανατριχιαστικό!

Για να σιγουρευτείς οτι ειναι συσπαση πρεπει να ξαπλώσεις ανασκελα..

Συσπαση μπορεί να κανεις και επειδή σε κλωστάει το μωρό ή επειδή η κύστη ή το εντερό σου ειναι γεμάτα.

Πότε γεννάς και πας στον 8ο? Εγω ειμαι τέλος Ιουλίου και ακόμα είμαι 27+6!


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

9/7 έχω ΠΗΤ. Την Πέμπτη μπαίνω στον 8ο. Χθες που ξάπλωσα ένιωσα στη δεξιά μεριά που είναι το μωρό να φουσκώνει και να είναι πιο σκληρό από ότι αριστερά. Από χαμηλά δεξιά ξεκίνησε και έφτανε περίπου στα πλευρά.Σαν σφίξιμο το ένιωσα για 1 λεπτό περίπου και μετά μαλάκωσε και ξεφουσκώσε. Όμως μόνο δεξιά αυτό μου έκανε εντύπωση και δεν μπορώ να πω ότι ένιωθα και το μικρό να κουνιέται. Την Δευτέρα έχω γιατρό θα τον ρωτήσω αλλά όσο να ναι άντρας είναι δεν ξέρει. Μια γυναίκα που το έχει περάσει μπορεί να είναι πιο κοντά στην περιγραφή. Μάλλον συσπαση ήταν ε; 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 said:

9/7 έχω ΠΗΤ. Την άλλη Πέμπτη μπαίνω στον 8ο. Χθες που ξάπλωσα ένιωσα στη δεξιά μεριά που είναι το μωρό να φουσκώνει και να είναι πιο σκληρό από ότι αριστερά. Από χαμηλά δεξιά ξεκίνησε και έφτανε περίπου στα πλευρά.Σαν σφίξιμο το ένιωσα για 1 λεπτό περίπου και μετά μαλάκωσε και ξεφουσκώσε. Όμως μόνο δεξιά αυτό μου έκανε εντύπωση και δεν μπορώ να πω ότι ένιωθα και το μικρό να κουνιέται. Την Δευτέρα έχω γιατρό θα τον ρωτήσω αλλά όσο να ναι άντρας είναι δεν ξέρει. Μια γυναίκα που το έχει περάσει μπορεί να είναι πιο κοντά στην περιγραφή. Μάλλον συσπαση ήταν ε; 

Πρεπει να σκληρύνει ολη η κοιλια..Εμενα σκληραινει ολη η κοιλια αλλα καποιες φορες το εξωγκομα ειναι απο την μια πλευρα (ομως ειναι ολη πετρα).. Αυτο που μ περιγραφεις ηταν μαλλον το μωρακι.. Αλλα ακου και 10 συσπασεις και βαλε την μερα να εχεις ειναι φυσιολογικο.. Μην σου μπαινουν ιδεες.. Εγω πρωτη συσπαση την ενιωσα 12η εβδομαδα το ειπα στο γιατρο μ και δεν με πιστευε.. Βασικα μεχρι να μπω σε καρδιοτοκογραφο και να τις καταγραψει δεν με πιστευε. Και μαλιστα πηγα στο μαιευτηριο και μ μετρησαν τις συσπασεις κ μετα μου λεει καλα καλα ελα και στο δικο μηχανιμα.. και οταν πηγα και σε μιση ωρα ειχα κανει 3 κοιταζε την μαια και της ελεγε : ¨Καλα το εχεις ξανασυναντήσει αυτο;" Ενταξει εξαλλη ειχα γινει.. Εκει πηρα την αποφαση κ πηγα κ σε 2ο γιατρο :P

Μην ανησυχεις την συσπαση θα την καταλαβεις, μπορει οχι την πρωτη φορα αλλα μετα σιγουρα.. Γενικα εμπειστευσου την διαισθησή σου.. Πραγματικά μας εχει προικίσει η φύση!


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...