Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Έχεις δίκιο,ίσως γι αυτό έβγαιναν τα τεστ αχνά θετικά.Ειναι πολύ ψυχοφθόρο,δεν ξέρω πως να νιώσω..Δεν ξερω καν γιατί πχ μια χοριακη είναι χαμηλή ενώ είναι εντός ορίων,τι είναι αυτό που την καθορίζει?Προσπαθώ να το πιστέψω και να πάω την Κυριακή με θετικές σκέψεις,αν και προς το παρόν τρέμω απ' το άγχος 

      Μπράβο κοριτσάκι μου! Είσαι και επίσημα έγκυος!! Χορταστικους διπλασιασμους εύχομαι!!

      Μη συγκρίνεις, κάθε κύημα είναι διαφορετικό ακόμα και στην ίδια γυναίκα!! Πολλοί μπορεί να είναι οι παράγοντες, για αυτό άλλωστε δίνουν τόσο μεγάλο εύρος φυσιολογικών τιμών στην εξέταση της χοριακής! Για την ώρα είναι πολύ καλή η τιμή της και να θυμάσαι ότι θέλουμε αύξηση τουλάχιστον 60% σε 72 ώρες..!

      Να σου πάνε όλα κατ'ευχήν γλυκιά μου!!🙏🙏🙏

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

On 27/6/2021 at 8:57 ΠΜ, Mamacita Alina είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια... Πρόλαβα και διάβασα τις τελευταίες 4 σελίδες...

Τι κάνετε; 

Χαθήκαμε όντως αλλά επειδή είναι χρόνια και χρόνια στο φόρουμ μπορώ να πω ότι είμαστε απ' τις λίγες ομάδες που έχει τόση κίνηση ακόμη χεχε και να πω την αλήθεια, φανταστείτε όταν έφτιαξα το ποστ στη πρώτη απάντηση έκλαιγα από συγκίνηση γιατί δε το περίμενα να μπει καμία αχαχαχαχα πω πω πως περνάνε τα χρόνια...

@Dwro μου πώς είστε; Είστε καλά τώρα;

Καλα ειμαστε τωρα δοξα τον Θεο το περασαμε.Ελπιζω τωρα μην ξανακολλησουμε κανενα δελτα που κυκλοφορει.Προσεχουμε βεβαια οσο μπορουμε.Εσεις ολα καλα?Τι κανουν τα παιδακια σου?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Καλησπέρα κορίτσια μου εδώ είμαι κ εγώ! Τι ωραία που κινήθηκε λίγο το παρεάκι μας!!! Χαθήκαμε αφού τρέχουμε όλη μέρα πίσω από τα μικρά η κόρη μου είναι υπερβολικά ζωηρή!!! Όλη μέρα είναι σε κίνηση και σκαρφαλώνει παντού... Δεν τρώει απολύτως τίποτα με έχει αγανακτήσει πάρα πολύ αυτό το θέμα.... Μόνο θηλάζει... Κατά τα άλλα όλα τέλεια πηγαίνουμε κάθε μέρα για μπανάκι στη θάλασσα και προσπαθούμε να ευχαριστηθούμε το καλοκαιράκι μας. Εσείς τι κάνετε πώς είστε;


83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

On 30/6/2021 at 12:05 ΜΜ, Dwro είπε:

Καλα ειμαστε τωρα δοξα τον Θεο το περασαμε.Ελπιζω τωρα μην ξανακολλησουμε κανενα δελτα που κυκλοφορει.Προσεχουμε βεβαια οσο μπορουμε.Εσεις ολα καλα?Τι κανουν τα παιδακια σου?

Μην αγχώνεσαι πλέον έχετε αντισώματα...

Καλά είμαστε δόξα τον Θεό. Ζεσταινόμαστε, προσέχουμε... Κι άντε να εξηγήσεις στο καημένο το τετράχρονο γιατί σε βγαίνει πολλές βολτιτσες... :(

19 ώρες πρίν, marioula1234 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου εδώ είμαι κ εγώ! Τι ωραία που κινήθηκε λίγο το παρεάκι μας!!! Χαθήκαμε αφού τρέχουμε όλη μέρα πίσω από τα μικρά η κόρη μου είναι υπερβολικά ζωηρή!!! Όλη μέρα είναι σε κίνηση και σκαρφαλώνει παντού... Δεν τρώει απολύτως τίποτα με έχει αγανακτήσει πάρα πολύ αυτό το θέμα.... Μόνο θηλάζει... Κατά τα άλλα όλα τέλεια πηγαίνουμε κάθε μέρα για μπανάκι στη θάλασσα και προσπαθούμε να ευχαριστηθούμε το καλοκαιράκι μας. Εσείς τι κάνετε πώς είστε;

Άστα με τη ζωηράδα... Εμένα δεν έχει αφήσει επιφάνεια να μη σκαρφαλώσει και έχει σύμμαχο τη μεγάλη... Χαμός χαχαχα.

  • Χαχα 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Mamacita Alina είπε:

Μην αγχώνεσαι πλέον έχετε αντισώματα...

Καλά είμαστε δόξα τον Θεό. Ζεσταινόμαστε, προσέχουμε... Κι άντε να εξηγήσεις στο καημένο το τετράχρονο γιατί σε βγαίνει πολλές βολτιτσες... :(

Άστα με τη ζωηράδα... Εμένα δεν έχει αφήσει επιφάνεια να μη σκαρφαλώσει και έχει σύμμαχο τη μεγάλη... Χαμός χαχαχα.

Δυστυχως δεν καναμε αντισωματα πολλα μονο το μωρο εχει αρκετα.Εγω εχω 1600 και κατι ο συζυγος μολις 300.Αστα μονο ο μικρος ειχε 6000 και κατι κι αυτο πριν 1 μηνα που καναμε τεστ αντισωματων τωρα θα εχουν πεσει κι αλλο

11 ώρες πρίν, Mamacita Alina είπε:

Μην αγχώνεσαι πλέον έχετε αντισώματα...

Καλά είμαστε δόξα τον Θεό. Ζεσταινόμαστε, προσέχουμε... Κι άντε να εξηγήσεις στο καημένο το τετράχρονο γιατί σε βγαίνει πολλές βολτιτσες... :(

Άστα με τη ζωηράδα... Εμένα δεν έχει αφήσει επιφάνεια να μη σκαρφαλώσει και έχει σύμμαχο τη μεγάλη... Χαμός χαχαχα.

Ζωηρος και ολιγοφαγος και εμενα.Κολλημενος με τον θηλασμο.Δεν τρωει μπουκια αν δεν βλεπει παιδικα τραγουδια η να παιζει με νερα η γενικα να απασχολειται με κατι αλλο.Τελευταια αρχισα να κοβω οταν δεν τρωει του λεω αν δεν φας δεν εχει γαλα.Ποτε πιανει ποτε οχι.

πρίν από 4 λεπτά , Dwro είπε:

Δυστυχως δεν καναμε αντισωματα πολλα μονο το μωρο εχει αρκετα.Εγω εχω 1600 και κατι ο συζυγος μολις 300.Αστα μονο ο μικρος ειχε 6000 και κατι κι αυτο πριν 1 μηνα που καναμε τεστ αντισωματων τωρα θα εχουν πεσει κι αλλο

Ζωηρος και ολιγοφαγος και εμενα.Κολλημενος με τον θηλασμο.Δεν τρωει μπουκια αν δεν βλεπει παιδικα τραγουδια η να παιζει με νερα η γενικα να απασχολειται με κατι αλλο.Τελευταια αρχισα να κοβω οταν δεν τρωει του λεω αν δεν φας δεν εχει γαλα.Ποτε πιανει ποτε οχι.

Δεν ξερω αν ειναι σωστο η λαθος παντως με δυσκολευει πολυ στα φαγητο του

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι κάνετε κορίτσια; Χάθηκα γιατί δεν έχω ειλικρινά καθόλου χρόνο. Δεν ξέρω πως θα αντέξω είμαι όλη μέρα όρθια. Είχα και τρεχάματα με τον μικρό γιατί κάνει κάτι περίεργα και δε μιλάει ακόμα και ανησυχήσαμε. Θα ξεκινήσει λογοθεραπεία και εργοθεραπεία.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 minutes ago, Nikoleta... said:

Τι κάνετε κορίτσια; Χάθηκα γιατί δεν έχω ειλικρινά καθόλου χρόνο. Δεν ξέρω πως θα αντέξω είμαι όλη μέρα όρθια. Είχα και τρεχάματα με τον μικρό γιατί κάνει κάτι περίεργα και δε μιλάει ακόμα και ανησυχήσαμε. Θα ξεκινήσει λογοθεραπεία και εργοθεραπεία.

Πως την παλεύεις με τα 2; Πόσο είναι το μικράκι τώρα;

Ο μικρός δε μιλάει καθόλου; Καμία λέξη; Προσπάθειες για επικοινωνία κάνει; Δείχνει τι θέλει; Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Το σημαντικό είναι ότι ξεκινήσατε νωρίς! Η πρώιμη παρέμβαση είναι πολύ σημαντική!

Κι η δική μας δεν μιλάει ακόμα. Μέχρι 10 λέξεις λέει αλλά θα περιμένουμε λιγάκι ακόμα μιας κι η υπόλοιπη επικοινωνία έχει εξέλιξη. Κάποιες φορές ανησυχώ κι άλλες πιστεύω ότι απλά θέλει το χρόνο της. Είμαι κι εγώ της ειδικής αγωγής οπότε προβληματίζομαι παραπάνω ίσως...

Οι υπόλοιπες πως είστε;

  • Μου αρέσει 2

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Nikoleta... είπε:

Τι κάνετε κορίτσια; Χάθηκα γιατί δεν έχω ειλικρινά καθόλου χρόνο. Δεν ξέρω πως θα αντέξω είμαι όλη μέρα όρθια. Είχα και τρεχάματα με τον μικρό γιατί κάνει κάτι περίεργα και δε μιλάει ακόμα και ανησυχήσαμε. Θα ξεκινήσει λογοθεραπεία και εργοθεραπεία.

Εμεις εδω ζουμε απο την απειλη του ιου.Κολλησαμε μια φορα και τωρα στο τσακ δευτερη θα φανει γλιτωσαμε ελπιζω εως τωρα.Βρε Νικολετα μου μηπως θελει τον χρονο του?Και εμας δεν μιλαει λεει λεξεις πολυ λιγες ομως.Βλεπω οτι προσπαθει αλλα ακομα εχει καταφερει δυο συλλαβες.π.χ γιαγια .Ο παιδιατρος μου ειπε οτι το επομενο σταδιο ειναι να παει στις 3 συλλαβες και παει λεγοντας.Ομως επικοινωνει πολυ καλα καταλαβαινει τα παντα ζηταει οτι θελει.Ανησυχω και εγω καποιες φορες ομως εχω τρανταχτο παραδειγμα τον ανιψιο μου που μιλησε στα 3 ολα μαζι.Νομιζω οτι το παν ειναι να σε καταλαβαινει και να υπαρχει επικοινωνια.Το μικρακι πως ειναι?Κουραση ε?Αλλα μαγικο πραγμα ευλογια το 1 παιδακι ποσο μαλλον το 2ο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2021 at 3:57 ΜΜ, Clue είπε:

Πως την παλεύεις με τα 2; Πόσο είναι το μικράκι τώρα;

Ο μικρός δε μιλάει καθόλου; Καμία λέξη; Προσπάθειες για επικοινωνία κάνει; Δείχνει τι θέλει; Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Το σημαντικό είναι ότι ξεκινήσατε νωρίς! Η πρώιμη παρέμβαση είναι πολύ σημαντική!

Κι η δική μας δεν μιλάει ακόμα. Μέχρι 10 λέξεις λέει αλλά θα περιμένουμε λιγάκι ακόμα μιας κι η υπόλοιπη επικοινωνία έχει εξέλιξη. Κάποιες φορές ανησυχώ κι άλλες πιστεύω ότι απλά θέλει το χρόνο της. Είμαι κι εγώ της ειδικής αγωγής οπότε προβληματίζομαι παραπάνω ίσως...

Οι υπόλοιπες πως είστε;

Ευτυχώς έχω βοήθεια. Αλλά και πάλι είμαι όλη μέρα όρθια. Η μικρή είναι 6 μηνών τώρα. 

Εντάξει άμα λέει κάποιες λεξούλες εσένα δεν πειράζει.Εμένα δε λέει καμία λέξη ο μικρός. Ευτυχώς δείχνει. Αλλά μερικές φορές κλείνει τα αυτιά του και αυτό με ανησύχησε επειδή το έψαξα στο ίντερνετ ότι είναι σημάδι αυτισμού μαζί με κάποια άλλα.

Τον πήγαμε σε παιδονευρολόγο και μας είπε ότι φαίνεται να είναι μέσα στο φάσμα του αυτισμού. Έτσι μας πρότεινε λογοθεραπεία και εργοθεραπεία για να τον βοηθήσουμε.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2021 at 12:36 ΠΜ, Dwro είπε:

Εμεις εδω ζουμε απο την απειλη του ιου.Κολλησαμε μια φορα και τωρα στο τσακ δευτερη θα φανει γλιτωσαμε ελπιζω εως τωρα.Βρε Νικολετα μου μηπως θελει τον χρονο του?Και εμας δεν μιλαει λεει λεξεις πολυ λιγες ομως.Βλεπω οτι προσπαθει αλλα ακομα εχει καταφερει δυο συλλαβες.π.χ γιαγια .Ο παιδιατρος μου ειπε οτι το επομενο σταδιο ειναι να παει στις 3 συλλαβες και παει λεγοντας.Ομως επικοινωνει πολυ καλα καταλαβαινει τα παντα ζηταει οτι θελει.Ανησυχω και εγω καποιες φορες ομως εχω τρανταχτο παραδειγμα τον ανιψιο μου που μιλησε στα 3 ολα μαζι.Νομιζω οτι το παν ειναι να σε καταλαβαινει και να υπαρχει επικοινωνια.Το μικρακι πως ειναι?Κουραση ε?Αλλα μαγικο πραγμα ευλογια το 1 παιδακι ποσο μαλλον το 2ο.

Εγώ ήμουν έγκυος όταν κόλλησαν οι γονείς μου, η γιαγιά μου και οι αδερφές μου και στο τσακ την γλίτωσα και δεν κόλλησα. Δεν πρόλαβαν να μου το μεταδώσουν. Δεν έχετε αντισώματα;

Εμένα δε λέει καμία λέξη. Αφού λέει εσένα λίγες μην ανησυχείς. Ναι κάποια παιδάκια καθυστερούν πολύ να μιλήσουν.

Το μικρό καλά είναι, αλλά πολύ κούραση. Και το πρόβλημα ξεκινάει από τον μεγάλο που είναι δύσκολος στο φαγητό και πρέπει να τον ταΐζω εγώ και αργεί να φάει.  Τώρα έχει αρχίσει και η μικρή αλεσμένα και γίνεται ένας χαμός.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Nikoleta... είπε:

Ευτυχώς έχω βοήθεια. Αλλά και πάλι είμαι όλη μέρα όρθια. Η μικρή είναι 6 μηνών τώρα. 

Εντάξει άμα λέει κάποιες λεξούλες εσένα δεν πειράζει.Εμένα δε λέει καμία λέξη ο μικρός. Ευτυχώς δείχνει. Αλλά μερικές φορές κλείνει τα αυτιά του και αυτό με ανησύχησε επειδή το έψαξα στο ίντερνετ ότι είναι σημάδι αυτισμού μαζί με κάποια άλλα.

Τον πήγαμε σε παιδονευρολόγο και μας είπε ότι φαίνεται να είναι μέσα στο φάσμα του αυτισμού. Έτσι μας πρότεινε λογοθεραπεία και εργοθεραπεία για να τον βοηθήσουμε.

Πόσο ακριβώς είναι το παιδάκι σου??

Ξέρω παιδάκι(αγοράκι) που είχε φτάσει σχεδόν  3 κ δεν έλεγε τίποτα..όταν ξεκίνησε προνήπια τότε άρχισε να τα λέει όλα..

Καλά κάνεις κ το ψαχνεισ.σε περίπτωση που όντως είναι στο φάσμα θα βοηθηθείς πολύ.αλλα νομίζω πως δεν μπορεί ακόμη να βγει συμπέρασμα..είναι μικρός..κ έχετε περιθώρια..εύχομαι να μην είναι τίποτα...

Η μεγάλη μου 23 μηνών μίλησε..μέχρι τότε μόνο μπαμπά κ μαμά..άντε κ κάνα γιαγιά στο τσακιρ κέφι που κ αυτό μετά τους 18 μηνεσ το είπε..κ εγώ ανησυχούσα..αλλά μου πε ο παιδίατρος εφόσον καταλαβαίνει να μην ανησυχώ κ μασ είχε δώσει περιθώριο περίπου μέχρι τα 2.. κ θα το ξανασυζητουσαμε

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 47 λεπτά , Nikoleta... είπε:

Εγώ ήμουν έγκυος όταν κόλλησαν οι γονείς μου, η γιαγιά μου και οι αδερφές μου και στο τσακ την γλίτωσα και δεν κόλλησα. Δεν πρόλαβαν να μου το μεταδώσουν. Δεν έχετε αντισώματα;

Εμένα δε λέει καμία λέξη. Αφού λέει εσένα λίγες μην ανησυχείς. Ναι κάποια παιδάκια καθυστερούν πολύ να μιλήσουν.

Το μικρό καλά είναι, αλλά πολύ κούραση. Και το πρόβλημα ξεκινάει από τον μεγάλο που είναι δύσκολος στο φαγητό και πρέπει να τον ταΐζω εγώ και αργεί να φάει.  Τώρα έχει αρχίσει και η μικρή αλεσμένα και γίνεται ένας χαμός.

Δεν καναμε πολλα αντισωματα δυστυχως αλλα την γλιτωσαμε τωρα απο οτι φαινεται ευτυχως.Εγω ανησυχουσα πολυ καθως ενα διαστημα εκλεινε τα αυτια του κατευθειαν το ειπα στον παιδιατρο ο οποιος ειπε οτι το κανει για να μου τραβαει την προσοχη οπως και χτυπουσε το κεφαλι του και αυτο που με εστειλε τελειως συν απο αυτα περπατουσε που και που στις μυτες και δεν εστελνε φιλια .Δεν κοιμομουν ποσα βραδια ανησυχουσα γτ εψαχνα στο ιντερνετ σημαδια.Μιλησα με τον παιδιατρο μου ειπε εχει πολυ καλη βλεμματικη επαφη  οταν του μιλας  επισης γυριζει στο ονομα του και εχει καλη επικοινωνια μην δινεις σημασια σε οτι κανει, κι οντως τα εκοψε ολα.Τα εχει ξεχασει τελειως τουλαχιστο προς το παρον.Με τον καιρο εστελνε φιλια αγκαλιες κι ολα τα σχετικα.Παντως πιστευω οτι κι η τηλεοραση βοηθουσε να κανει αυτα τα περιεργα εβλεπε ζουζουνια αυτα ξες λενε τα αυτακια μου σκεπαζω κ.τ.λ χορευαν τραγουδουσαν ισως εκανε μιμηση και απο κει.Τωρα τα εχω κοψει γτ ετρωγε μ αυτα κ μονο.Παιδευομαι παραπανω ισως  στο φαγητο του καθως ειναι κολλημενος με το γαλα αλλα βλεπω πιο σωστη συμπεριφορα.Δεν θα στο κρυψω που κ που ανησυχω περιμενω να μιλησει βλεπω οτι προσπαθει αλλα αγχωτικο ολο αυτο.Παντως ευχομαι οτι καλυτερο για το παιδακι σου.Ισως απλα θελει χρονο.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!!Ειχα καιρο να μπω και ειδα μαζεμενα τα νεα σας. Εμεις καλα ειμαστε!Σε φαση διακοπων αυτες τις μερες. Να σας πω οτι κι ο δικος μου δε μιλαει. Κατι νινι, νανα, ατα, ντα, ουτε μαμα μπαμπα δε μας εχει καλοπει. Εγω να σας πω την αληθεια μου δεν αγχωνομαι γιατι το παιδι κατα τ' αλλα επικοινωνει κανονικοτατα. Εχω ακουσει απειρες περιπτωσεις παιδιων που μιλησαν μετα τα 2,5 - 3 χωρις να υπαρχει κανενα προβλημα. Η δικη μας γιατρος μας ειπε οτι μετα τα 2,5 το ψαχνουμε. @Nikoleta... μου εννοειται οτι αφου σας ειχε δημιουργηθει τετοια ανησυχια, κανετε πολυ καλα που το ψαξατε. Ετσι κι αλλιως ειτε επιβεβαιωθει η διαγνωση αυτη αργοτερα ειτε οχι, μονο καλο θα κανουν στο παιδι η λογοθεραπεια κι η εργοθεραπεια.. Ευχομαι το καλυτερο για τον μικρουλη!Μπορω μονο να φανταστω ποσο δυσκολο ειναι να εχεις ενα παιδακι στην ηλικια των δικων μας κι ενα μωρο 6 μηνων...Εμεις οσες φορες εχουμε συζητησει για δευτερο καταληγουμε οτι ειναι αδυνατον να την παλεψουμε με τον Φιλιππακο που ειναι ακρως υπερκινητικος κι ενα ακομα μωρο...οποτε μια που το λεμε και μια που το ξεχναμε!!

  • Μου αρέσει 4

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου,τι κανετε; Εγω μπαινω στην αλλη ομαδα κ δεν ειχα παρει χαμπάρι οτι ειχατε γραψει εδω...Κ εμεις ειμαστε πολυ καλα...εχουμε περασει στη φαση του ΟΧΙΙΙΙΙ για τα παντα ακομα κ αν εννοούμε ναι...χαχαχα...Εχει μεγαλωσει κ εχει μαγκεψει πολυ ο Μαξιμακος μου....Εμεις λεμε πολλες λεξεις,αλλες κανονικα ,αλλες με τον τρόπο του,αλλες μονο την τελευταία συλλαβή...αναλογα...Εχουμε κανει κ μια προτασουλα εδω κ δυο μηνες...ειπε μαμα κακα...Παμε κ στο γιογιο μας,καθομαστε κ στη λεκανη ,τα κάνουμε κ πανω μας...Για αδερφακι εμεις ακομα παλευουμε...δεν μας εχει κατσει καλα μέχρι τωρα...Ελπιζω απο τον επόμενο μηνα να έχουμε αποτελεσμα γιατί αρχιζει κ κουράζει η κατασταση πολυ...

@Nikoleta...μου,πολυ καλα κανετε κ το ψαχνετε...Εγω επειδη ειμαι βρεφονηπιοκομος κ βλεπω πολλα παιδια,αυτο που εχω δει είναι πως οσο πιο νωρίς το καταλαβεις κ το δουλεψεις τοσο πιο καλα αποτελεσματα θα εχεις...Το παν είναι να είναι συνειδητοποιημένοι οι γονεις...Παρ ολα αυτα ειναι νωρίς για να ειμαστε σίγουροι για κάτι...θα υπαρχουν σημαδια βεβαια αλλα θα δειτε μεγαλη διαφορά αν δουλευτεί το παιδι...Δυσκολο με το δεύτερο,ε; Κ εγω το σκέφτομαι αλλα δυσκολο είναι για τα πρωτα δυο χρόνια...μετα ολα στρώνουν...

Κορίτσια μου,οι υπολοιπες τι κανετε; Μας εφαγαν οι φωτιές κ ο κορονοιος...Εμεις ειχαμε κολλησει οπως σας ειχα πει το Νοέμβριο...δυσκολες εποχες...

  • Μου αρέσει 3

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2021 at 10:28 ΜΜ, katerinaki 86 είπε:

Γεια σας κοριτσια!!!Ειχα καιρο να μπω και ειδα μαζεμενα τα νεα σας. Εμεις καλα ειμαστε!Σε φαση διακοπων αυτες τις μερες. Να σας πω οτι κι ο δικος μου δε μιλαει. Κατι νινι, νανα, ατα, ντα, ουτε μαμα μπαμπα δε μας εχει καλοπει. Εγω να σας πω την αληθεια μου δεν αγχωνομαι γιατι το παιδι κατα τ' αλλα επικοινωνει κανονικοτατα. Εχω ακουσει απειρες περιπτωσεις παιδιων που μιλησαν μετα τα 2,5 - 3 χωρις να υπαρχει κανενα προβλημα. Η δικη μας γιατρος μας ειπε οτι μετα τα 2,5 το ψαχνουμε. @Nikoleta... μου εννοειται οτι αφου σας ειχε δημιουργηθει τετοια ανησυχια, κανετε πολυ καλα που το ψαξατε. Ετσι κι αλλιως ειτε επιβεβαιωθει η διαγνωση αυτη αργοτερα ειτε οχι, μονο καλο θα κανουν στο παιδι η λογοθεραπεια κι η εργοθεραπεια.. Ευχομαι το καλυτερο για τον μικρουλη!Μπορω μονο να φανταστω ποσο δυσκολο ειναι να εχεις ενα παιδακι στην ηλικια των δικων μας κι ενα μωρο 6 μηνων...Εμεις οσες φορες εχουμε συζητησει για δευτερο καταληγουμε οτι ειναι αδυνατον να την παλεψουμε με τον Φιλιππακο που ειναι ακρως υπερκινητικος κι ενα ακομα μωρο...οποτε μια που το λεμε και μια που το ξεχναμε!!

Συμφωνώ μαζι σου.

Δεν ειναι ανάγκη να σκεφτομαστε το χειροτερο , ουτε οταν ενα παιδι αργησει να μιλησει παει να πει οτι μπορει να ανήκει στο φασμα του αυτισμού!! Το καθε παιδι εχει τη δικη του ανάπτυξη. Εμενα και τα 3 εκατσαν, περπατησαν και μιλησαν σε τελειως διαφορετικους χρόνους. Και πιο πολυ σημασια εχει το παιδι να εχει αντίληψη και οχι τοσο να μιλησει. Μεχρι την ηλικια των 2 με 2,5 και 5 λέξεις να λεει μονο καλα είναι. Καλες οι θεωριες που γράφονται (το παιδι 2 χρονων πρέπει μα λεει τοσες λεξεις και να κανει προταση με 2 λέξεις κτλ) αλλα η θεωρία απ την πραγματικότητα απέχει πολυ! Και το καθε παιδι είναι ξεχωριστό!!!

Οσες κοπελες προσπαθείτε για επόμενο παιδακι εύχομαι συντομα με ενα θετικο τεστακι κοριτσαρες!!!

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Farmakotriftena said:

Συμφωνώ μαζι σου.

Δεν ειναι ανάγκη να σκεφτομαστε το χειροτερο , ουτε οταν ενα παιδι αργησει να μιλησει παει να πει οτι μπορει να ανήκει στο φασμα του αυτισμού!! Το καθε παιδι εχει τη δικη του ανάπτυξη. Εμενα και τα 3 εκατσαν, περπατησαν και μιλησαν σε τελειως διαφορετικους χρόνους. Και πιο πολυ σημασια εχει το παιδι να εχει αντίληψη και οχι τοσο να μιλησει. Μεχρι την ηλικια των 2 με 2,5 και 5 λέξεις να λεει μονο καλα είναι. Καλες οι θεωριες που γράφονται (το παιδι 2 χρονων πρέπει μα λεει τοσες λεξεις και να κανει προταση με 2 λέξεις κτλ) αλλα η θεωρία απ την πραγματικότητα απέχει πολυ! Και το καθε παιδι είναι ξεχωριστό!!!

Οσες κοπελες προσπαθείτε για επόμενο παιδακι εύχομαι συντομα με ενα θετικο τεστακι κοριτσαρες!!!

Τι κάνεις εσύ κορίτσι; Πώς πάνε τα παιδιά; :D


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...