Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Bluee19 said:

      Εμένα ο άντρας μου πέρνει τις q10 300mg της OL και θα μάθουμε αν έκαναν δουλειά σε  περίπου ένα μήνα που θα το ελέγξουμε 

      Εμείς 600 ημερησίως δεν θυμάμαι ποιας εταιρείας … για να δούμε πως θα βγουν οι εξετάσεις σας περίεργη είμαι … 

Παλλινδρομη κύηση και αποβολη


Recommended Posts

Just now, dimitra19 είπε:

Σας ευχαριστώ όλες που απαντήσατε  !  

Εγω που πληρωσα 800 € με τον καρυότυπο πρέπει να ήμουν μεγάλο κορόιδο   !!!! 

@asda σε ποια κλινικη πηγες αν επιτρέπεται ? πληρωσες πολύ λίγα .. 

@Rafaelatarzan, @island1, @asda πείτε μου σας παρακαλω κλινική . 

 

Στο Γαία. Τώρα η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν ήταν μοριακός Ή απλός καρυοτυπος. Το αποτέλεσμα ήταν σύνδρομο τερνερ. Η αποξεση έγινε στην 12η εβδομάδα. Τα 800 μου ακούγονται όντως παρά πολλά αλλά απ ο.τι βλέπω όλες έχουμε πληρώσει διαφορετικά ποσά.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 19/10/2019 at 10:30 ΜΜ, dimitra19 είπε:

Καλησπέρα σας  , 

Θα ήθελα να ρωτήσω όσες έχετε κάνει αποξεση τι ποσό πληρώσατε?

Ηταν και οι εξετάσεις του εμβρυου μεσα στην τιμή ? 

Τελικά εσύ έδωσες λιγότερα... μοριακός καρυότυπος 500 χωρίς απόδειξη, κλινική για την απόξεση 550, αναισθησιολόγος 100 και γιατρός 350!


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Τελικά εσύ έδωσες λιγότερα... μοριακός καρυότυπος 500 χωρίς απόδειξη, κλινική για την απόξεση 550, αναισθησιολόγος 100 και γιατρός 350!

Πλάκα κάνεις ? Σε ποιο μαιευτηριο ? Δηλ . 1500 € ?????

Μα είναι κλέφτες όλοι !!! Καλά πλέον θα μιλάω απευθείας με το ταμείο της κάθε κλινικής  ή/και μαιευτηρίου γιατι οι γιατροί χρεώνουν ΄μόνοι τους ότι γουστάρουν ! 

Σε ποιο μαιευτηριο ? 

Είσαι στον ίδιο γιατρό ακόμα ?

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθώ, σε εμάς οι χρεώσεις έγιναν στο λογιστήριο του μαιευτηρίου. Με το γιατρό δεν μιλήσαμε για λεφτά. Δυστυχώς στην επαρχία δεν έχεις πολλές επιλογές. Οπότε τα σκας και σκας!!! Ο γενετιστής ήταν εκτός μαιευτηρίου, ούτε καν συνεργάτης του γιατρού (απλά δεν ξέραμε ότι υπάρχει και άλλος στην πόλη μας) και κατόπιν εορτής μιλώντας με τον καινούριο καταλάβαμε ότι μας χρέωσε τα διπλά και η κλινική σε εμάς είναι ταρίφα. Μάλιστα από γνωστό έμαθα εκ των υστέρων ότι κανονικά χρεώνουν γιατρός- κλινική μισά- μισά. Οπότε σε εμάς ο γιατρός μας έκανε έκπτωση. Σκέψου ότι το μαιευτήριο, για γέννα, σε σχέση με της Αθήνας κοστίζει 1000 περίπου παραπάνω.

  • Λυπημένη/-ος 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα κορίτσια! Είχα καιρό να γράψω γιατι πέρασα μια παλλινδρομη κύηση και δεν είχα διάθεση να μιλάω καθόλου γι' αυτό το θέμα! Χρειάζομαι, όμως, τη βοήθειά σας! Ο γιατρός που ανέλαβε την αποξεση (που μου σύστησαν για τοπ) φάνηκε ο χειρότερος ολων! Ενδεικτικά να πω την ημέρα της απόξεσης μου έδωσε ένα χαπι που δε μου ειπε καν τι ήταν...Το πηρα 6 το πρωί καθώς 8 ειχα ραντεβού και ανυποψίαστη εγω πηγαινα με λεωφορείο στο Ιασω και με πιάνει μια αιμορραγία, να ζαλίζομαι, να μην μπορώ να σταθώ στα πόδια μου. Κατέβηκα απο το λεωφορείο και ετρεχα να βρω κανενα καφε να παω τουαλέτα.  Πέρα από αυτό ειχα πεθανει στην αιμορραγία μετα την αποξεση κ δεν μ έδωσε σημασια. Κ αυτό που μου έσπασε κ αλλο τα νεύρα ειναι οτι δε με αφηνε να κάνω καρυοτυπο εμβρύου γιατι λεει ήταν τυχαίο...Δε μπα να με ειρωνευοταν πως δε με πληροφόρησαν σωστα οι αλλοι, εγω εκανα τον καρυοτυπο. Εχει βγει πριν τα Χριστούγεννα  και δε με έχει ενημερώσει καν(Εγώ το έμαθα γιατί πήρα τηλέφωνο στο κέντρο και μου το ειπαν) . Δεν ξερω αν ισχύει αυτο που θα πω αλλα με το αιμα και τα πηγματα που έβγαλα εκείνο το πρωί απο το χαπι, δεν ξερω τι έμεινε να στείλει για καρυοτυπο. Τραυματική εμπειρία... Θέλω λοιπόν να βρω ένα γιατρό στην Αθήνα που να ειδικεύεται σε παλλινδρομες που να με στηρίξει στην προσπάθειά μου να το ψάξω κ να μας δώσει συμβουλές αφου υπάρχει κ μια εγχειριση κυρσοκιλης στο ιστορικό του άντρα μου . Αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον θα το εκτιμούσα γιατί σας εμπιστεύομαι πολυ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 hours ago, Ρούλα Γ. said:

Καλησπερα κορίτσια! Είχα καιρό να γράψω γιατι πέρασα μια παλλινδρομη κύηση και δεν είχα διάθεση να μιλάω καθόλου γι' αυτό το θέμα! Χρειάζομαι, όμως, τη βοήθειά σας! Ο γιατρός που ανέλαβε την αποξεση (που μου σύστησαν για τοπ) φάνηκε ο χειρότερος ολων! Ενδεικτικά να πω την ημέρα της απόξεσης μου έδωσε ένα χαπι που δε μου ειπε καν τι ήταν...Το πηρα 6 το πρωί καθώς 8 ειχα ραντεβού και ανυποψίαστη εγω πηγαινα με λεωφορείο στο Ιασω και με πιάνει μια αιμορραγία, να ζαλίζομαι, να μην μπορώ να σταθώ στα πόδια μου. Κατέβηκα απο το λεωφορείο και ετρεχα να βρω κανενα καφε να παω τουαλέτα.  Πέρα από αυτό ειχα πεθανει στην αιμορραγία μετα την αποξεση κ δεν μ έδωσε σημασια. Κ αυτό που μου έσπασε κ αλλο τα νεύρα ειναι οτι δε με αφηνε να κάνω καρυοτυπο εμβρύου γιατι λεει ήταν τυχαίο...Δε μπα να με ειρωνευοταν πως δε με πληροφόρησαν σωστα οι αλλοι, εγω εκανα τον καρυοτυπο. Εχει βγει πριν τα Χριστούγεννα  και δε με έχει ενημερώσει καν(Εγώ το έμαθα γιατί πήρα τηλέφωνο στο κέντρο και μου το ειπαν) . Δεν ξερω αν ισχύει αυτο που θα πω αλλα με το αιμα και τα πηγματα που έβγαλα εκείνο το πρωί απο το χαπι, δεν ξερω τι έμεινε να στείλει για καρυοτυπο. Τραυματική εμπειρία... Θέλω λοιπόν να βρω ένα γιατρό στην Αθήνα που να ειδικεύεται σε παλλινδρομες που να με στηρίξει στην προσπάθειά μου να το ψάξω κ να μας δώσει συμβουλές αφου υπάρχει κ μια εγχειριση κυρσοκιλης στο ιστορικό του άντρα μου . Αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον θα το εκτιμούσα γιατί σας εμπιστεύομαι πολυ...

Ρούλα καλημέρα και καλή χρονιά. Λυπάμαι πάρα πολύ που βίωσες μία τόσο άσχημη εμπειρία. Δεν ξέρω πόσο προχωρημένη ήταν η κύηση αλλά εγώ είχα 2 παλίνδρομες, 2 αποξέσεις (μέσα σε 1 χρόνο) και τώρα είμαι έγκυος και όλα πάνε καλά. Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να ήταν η μοναδική σας ατυχία!

Επειδή στη δεύτερη παλίνδρομη δεν ήταν τόσο προχωρημένη η κύηση μου είχαν δώσει χάπια για να το αποβάλω σπίτι τα οποία δυστυσχώς δεν λειτούργησαν καθόλου καλά και έτσι έκανα και 2η απόξεση. Μάλλον θα σου έδωσε κάποιο τέτοιο χάπι και εσένα σε έπιασε για τα καλά. Φυσικά πολύ αντιεπαγγελματικό από μέρους του. 

Τα αποτελέσματα του καρυότυπου τα έμαθες; Μπορούν να σου στείλουν αντίγραφο στο σπίτι σου; Φυσικά θα άλλαζα γιατρό απλά δυστυχώς δεν ζω Ελλάδα για να σε βοηθήσω σε αυτό το κομμάτι. Σου γράφω πιο πολύ για ηθική συμπαράσταση :)

Εγώ μετά τη 2η παλίνδρομη έκανα και καρυότυπο ζεύγους και θυρεοειδή και αιματολογικές (κυρίως για θρομβοφιλία). Όλα φυσιολογικά. Κι εγώ άλλαξα ενδιάμεσα γιατρό γιατί δεν ήμουν ευχαριστημένη. Ο καινούριος με βοήθησ πρώτα απ' όλα ψυχολογικά. Μου έδωσε κάτι βιταμίνες (εδώ λέγονται Inofolic) όπου είναι συνδυασμός φολικού οξέος με μυοινοσιτόλη η οποί είναι πολύ σημαντική για το μεταβολισμό της ινσουλίνης και τελικώς για τη σωστή ωρίμανση και καλή ποιότητα των ωαρίων. Τις έπαιρνα και θα σου πω ότι σίγουρα στο δικό μου το μυαλό ένιωθα ότι έκανα κάτι για να βοηθήσω το σώμα μου και να αποκτήσω ίσως ένα μωράκι. Θα σου πω ότι μετά την απόξεση περίμενα να μου έρθει περίοδος και μετά έμεινα αμέσως έγκυος. Τους πρώτους μήνες μου έδινε αντιπητκικές ενέςσεις, προγεστερόνη και ασπιρίνη. Όλα προληπτικά. Εμένα όμως όλα αυτά μου έδιναν θάρρος και την ιδέα ότι εν μέρει μπορώ να ελέγξω αυτήν την κυηση. Ξέρω ακούγεται χαζό. Εμένα όμως με βοήθησε. Ελπίζω κάποια κοπέλα εδώ να σου προτείνει κάποιον καλό γιατρό. Εγώ θέλω να σου πω να προσπαθήσεις να είσαι θετική όσο γίνεται και να γυρίσεις σελίδα. Ποτέ δεν θα ξεχάσεις αυτό το εμβρυάκι που έχασες και ποτέ μία επόμενη εγκυμοσύνη δεν θα είναι ανέμελη. Εγώ παρόλο που νιώθω το μπέμπη μου να με κλωτσάει, φοβάμαι κάθε μέρα. Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να νιώσεις σύντομα κι εσύ το μωράκι σου να φέρνει τούμπες στην κοιλίτσα σου :)  Καλή δύναμη!


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Ρούλα Γ. είπε:

Καλησπερα κορίτσια! Είχα καιρό να γράψω γιατι πέρασα μια παλλινδρομη κύηση και δεν είχα διάθεση να μιλάω καθόλου γι' αυτό το θέμα! Χρειάζομαι, όμως, τη βοήθειά σας! Ο γιατρός που ανέλαβε την αποξεση (που μου σύστησαν για τοπ) φάνηκε ο χειρότερος ολων! Ενδεικτικά να πω την ημέρα της απόξεσης μου έδωσε ένα χαπι που δε μου ειπε καν τι ήταν...Το πηρα 6 το πρωί καθώς 8 ειχα ραντεβού και ανυποψίαστη εγω πηγαινα με λεωφορείο στο Ιασω και με πιάνει μια αιμορραγία, να ζαλίζομαι, να μην μπορώ να σταθώ στα πόδια μου. Κατέβηκα απο το λεωφορείο και ετρεχα να βρω κανενα καφε να παω τουαλέτα.  Πέρα από αυτό ειχα πεθανει στην αιμορραγία μετα την αποξεση κ δεν μ έδωσε σημασια. Κ αυτό που μου έσπασε κ αλλο τα νεύρα ειναι οτι δε με αφηνε να κάνω καρυοτυπο εμβρύου γιατι λεει ήταν τυχαίο...Δε μπα να με ειρωνευοταν πως δε με πληροφόρησαν σωστα οι αλλοι, εγω εκανα τον καρυοτυπο. Εχει βγει πριν τα Χριστούγεννα  και δε με έχει ενημερώσει καν(Εγώ το έμαθα γιατί πήρα τηλέφωνο στο κέντρο και μου το ειπαν) . Δεν ξερω αν ισχύει αυτο που θα πω αλλα με το αιμα και τα πηγματα που έβγαλα εκείνο το πρωί απο το χαπι, δεν ξερω τι έμεινε να στείλει για καρυοτυπο. Τραυματική εμπειρία... Θέλω λοιπόν να βρω ένα γιατρό στην Αθήνα που να ειδικεύεται σε παλλινδρομες που να με στηρίξει στην προσπάθειά μου να το ψάξω κ να μας δώσει συμβουλές αφου υπάρχει κ μια εγχειριση κυρσοκιλης στο ιστορικό του άντρα μου . Αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον θα το εκτιμούσα γιατί σας εμπιστεύομαι πολυ...

Καταρχάς λυπάμαι πολύ..το χάπι το δίνουν για να ανοίξει ο τράχηλος.Ωστοσο 3 φορές που το πήρα εγώ πάντα με έβαζε μια ώρα πριν να το πάρω κ πάντα εντός του μαιευτηρίου ακριβώς γιατί δεν ήξερε τι θα προκαλούσαν οι συσπάσεις της μήτρας.. μόλις πέρναγε η ώρα με έβαζε μέσα για να μην πονάω... Εγώ αιμορραγία πολύ είχα την πρώτη φορά μετά την απόξεση γιατί προφανώς δεν μου έκανε σωστά την απόξεση .Μου άφησε 2 μήνες αιματομα...άλλαξα γιατρό εννοείται.Εχε υπόψη σου ότι αν η κύηση είναι μικρή σε ηλικία πχ 6-7 βδομάδα για να το στείλουν για καρυωτυπο είναι μια διαδικασία με κόπο γιατί πρέπει να βγει αυτούσιος ο σάκος. Για αυτό πολλοί δεν τον συστήνουν.Ευχομαι από καρδιάς να βρεις άκρη.Για μένα το πρώτο βήμα ήταν το τμήμα καθεξιν αποβολών του Έλενα... Αλλά εγώ είχα τότε δύο κυήσεις με παλλινδρομες ( η μία σε δίδυμα) από εξωσωματική όλες κ είχα καρυωτυπο στα 2/3 εμβρια.

Επίσης εάν θες να σου φύγει το άγχος( όντως η πρώτη θεωρείται τυχαίο από όλους) μπορείς να κάνεις δικό σου καρυωτυπο κ του άντρα σου δωρεάν στο ινστιτούτο υγειας παιδιού μέσα στο Παίδων Αγία Σοφια

Από την καρδιά μου μέσα καλή επιτυχία στην επόμενη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Χρόνια Πολλά κ Καλή Χρονιά!

Να ρωτήσω επειδή ενδιαφερόμαστε για τον άντρα μου να κάνει καρυότυπο κ γονίδια ινοκυστ. νόσου κ μας παρέπεμψαν στο Χωραιμειο είναι το ίδιο μέσα στο Παίδων αυτό που λετε; Γτ πήρα να ρωτήσω πριν τις γιορτές κ δεν είναι δωρεάν έστω κ αν γράφονται...δεν θυμάμαι το ποσο..ακριβως αλλά αν το βρω θα το γραψω...εμείς έχουμε.σκοπο να τις κάνει σε ένα ιδιωτικό που είναι πιο φτηνό μιας κ μάλλον εκεί θα κάνουμε την εξωσωματική αργότερα.


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Moomin είπε:

Καλημέρα, Χρόνια Πολλά κ Καλή Χρονιά!

Να ρωτήσω επειδή ενδιαφερόμαστε για τον άντρα μου να κάνει καρυότυπο κ γονίδια ινοκυστ. νόσου κ μας παρέπεμψαν στο Χωραιμειο είναι το ίδιο μέσα στο Παίδων αυτό που λετε; Γτ πήρα να ρωτήσω πριν τις γιορτές κ δεν είναι δωρεάν έστω κ αν γράφονται...δεν θυμάμαι το ποσο..ακριβως αλλά αν το βρω θα το γραψω...εμείς έχουμε.σκοπο να τις κάνει σε ένα ιδιωτικό που είναι πιο φτηνό μιας κ μάλλον εκεί θα κάνουμε την εξωσωματική αργότερα.

Όχι είναι ξεχωριστό κτήριο..

Ψάξε στο ίντερνετ ινστιτούτο υγείας παιδιου..είναι απέναντι από το κτήριο του χωραιμειου.Παιρνεις τηλέφωνο κ σου λένε ακριβώς πώς να το γράψει ο γιατρός στο παραπεμπτικό.Για κυστική δε γνωρίζω την έκανα σε εξωτερικό με.τρο όταν ακόμα δε γραφοταν

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ!

Δεν τον πρόλαβα όμως κ τις έκανε σήμερα...πάντως μου κάνει εντύπωση γιατί στο τηλέφωνο όταν πήρα στο χωρ. δεν μου είπαν ότι μπορώ στο ινστιτούτο... εντάξει έκανε πχ ο ανδρολογος λάθος, αυτοί γιατί δεν το ξεκαθάρισαν...

ΡουλαΓ. Θυμάμαι την ιστορία σου, ελπίζω να βγάλεις άκρη σύντομα.

  • Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ρούλα Γ. said:

Καλησπέρα κορίτσια!! Επιτέλους έμαθα τα αποτελέσματα του καρυοτυπου εμβρύου... Τρισωμια 16... δηλαδή;;;

@Ρούλα Γ. η τρισωμία 16 είναι η πιο κοινή τρισωμία που οδηγεί σε αποβολή. Αυτό που αποκαλείται ως "full trisomy 16" δεν είναι συμβατό με τη ζωή και πάντα υπάρχει αποβολή στο πρώτο τρίμηνο της κύησης. Όλα τα κύτταρα του εμβρύου φέρουν 3 χρωμοσώματα 16.  Η "mosaic trisomy 16" είναι πολύ σπάνια χρωμοσωμική ανωμαλία που είναι συμβατή με τη ζωή και επομένως το μωρό μπορεί να γεννηθεί. 

Αυτό που σκέφτηκα στην πρώτη μου παλίνδρομη ήταν ότι το έμβρυο είχε κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία μιας και είχαμε ήδη ακούσει την καρδιά του (εδώ που ζω δεν μου έκαναν καμία ανάλυση και έτσι δεν ξέρω τί μπορεί να είχε) και ότι το σώμα μου έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει. Εννοείται πως πληγώθηκα πάρα πολύ αλλά μετά την απόξεση είπα ότι θα γυρίσω σελίδα και θα προσπαθήσουμε ξανά. Για εμένα σημασία έχει να βρεις έναν γιατρό που εμπιστεύεσαι και που θα σε στηρίξει στην επόμενη προσπάθεια. Μην μείνεις σε αυτό που έγινε. Το έχω περάσει 2 φορές και ξέρω πόσο δύσκολο είναι. Δεν σου λέω θεωρίες. Προσπάθησε να δεις το μετά, ρώτα για τις βιταμίνες που σου έγραψα στο προηγούμενο μου ποστ, ρώτα αν μπορείς να κάνεις κάποιες εξετάσεις (τύπου θυρεοειδή, καρυότυπο ζέυγους) για να νιώσεις ΕΣΥ καλύτερα και προσπάθησε να μείνεις αισιόδοξη. 

  • Μου αρέσει 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Μαρία_Λ είπε:

@Ρούλα Γ. η τρισωμία 16 είναι η πιο κοινή τρισωμία που οδηγεί σε αποβολή. Αυτό που αποκαλείται ως "full trisomy 16" δεν είναι συμβατό με τη ζωή και πάντα υπάρχει αποβολή στο πρώτο τρίμηνο της κύησης. Όλα τα κύτταρα του εμβρύου φέρουν 3 χρωμοσώματα 16.  Η "mosaic trisomy 16" είναι πολύ σπάνια χρωμοσωμική ανωμαλία που είναι συμβατή με τη ζωή και επομένως το μωρό μπορεί να γεννηθεί. 

Αυτό που σκέφτηκα στην πρώτη μου παλίνδρομη ήταν ότι το έμβρυο είχε κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία μιας και είχαμε ήδη ακούσει την καρδιά του (εδώ που ζω δεν μου έκαναν καμία ανάλυση και έτσι δεν ξέρω τί μπορεί να είχε) και ότι το σώμα μου έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει. Εννοείται πως πληγώθηκα πάρα πολύ αλλά μετά την απόξεση είπα ότι θα γυρίσω σελίδα και θα προσπαθήσουμε ξανά. Για εμένα σημασία έχει να βρεις έναν γιατρό που εμπιστεύεσαι και που θα σε στηρίξει στην επόμενη προσπάθεια. Μην μείνεις σε αυτό που έγινε. Το έχω περάσει 2 φορές και ξέρω πόσο δύσκολο είναι. Δεν σου λέω θεωρίες. Προσπάθησε να δεις το μετά, ρώτα για τις βιταμίνες που σου έγραψα στο προηγούμενο μου ποστ, ρώτα αν μπορείς να κάνεις κάποιες εξετάσεις (τύπου θυρεοειδή, καρυότυπο ζέυγους) για να νιώσεις ΕΣΥ καλύτερα και προσπάθησε να μείνεις αισιόδοξη. 

Σε ευχαριστώ πολύ για όλα κοπελα μου!!! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...