Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Antonia_ είπε:

      Απλά το καλοκαίρι πιστεύω δεν είναι τόσο καλή περίοδος με ζεστη κλπ άντε να δούμε

      Ναι μεν αλλά από την άλλη το αφήνεις από Σεπτέμβριο - Οκτωβρίο; Αυτά σκέφτομαι, και θα το δούμε αν όλα πάνε καλά. Σου εύχομαι να είναι καλύτερα τότε και ας είναι κ κατακαλόκαιρο!

Cafe Νοέμβριος 2011


Recommended Posts

αληθεια helen ποσο σου πηγαν τα επιπλα?κ τι ακριβωσ πηρεσ??

Περίμενε...έχω τη λίστα μαζί μου και θα την αντιγράψω...:tongue::tongue:

Πολυμορφικό κρεβάτι, συρταριέρα, ντουλάπα, 2 στρώματα (ένα για την κούνια κι ένα για το παρκοκρέβατο), σετ πάντα - κουνουπιέρα - πάπλωμα, αλλαξιέρα επίπλου, 2 σετ σεντόνια, 2 μαξιλάρια ασφαλείας, 2 μαξιλάρια ύπνου ή φιγούρας, καλαθάκι καλλυντικών, στίκερς για τον τοίχο...όλα αυτά από το ίδιο μαγαζί στοίχισαν 1074 ευρώ.......

Βέβαια έχω πάρει κι άλλα σετ σεντόνια κλπ αλλά από την πόλη μου....;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • prosperous

    2310

  • _marjio

    1778

  • Dina:)

    1305

  • caramello

    955

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλη μας μερα!!

Μαριαλενα και Ελενη τι ευχαριστα νεα με τα μπεμπινια σας.. Εχουν παρει φορα και μεγαλωνουν πολυ τωρα!!!

Αντε με το καλο για ολες!!!!!!!

Ελενη μου καλως να δεχτειτε τα επιπλα και ολα τα σχετικα..

Οσο για το ΙΚΑ ευτυχως να λες που δεν πηγες εσυ να ταλαιπωρηθεις αδικα...Υπομονη!

Α! στην επομενη επισκεψη μου ειπε και μενα ο γιατρος οτι θα μου γραψει να κανω μια καλλιεργεια αλλα εχω ακομα!!

Μαριαλενα το καροτσι αν σας καλυπτει τοτε ειναι μια χαρα και η τιμη του!! Με γεια και την κουνια!

Ελεγα σημερα που δεν κανει κ τραγικη ζεστη μηπως πηγαινα να παρω κανενα φορμακι, και να δω για αλλαξιερα και μπανακι που μου λειπουν ακομα.. Αναλογως τις ορεξεις....


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

μπραβο για τα μπεμπακια που μεγαλωνουν οπως πρεπει!!!!

καλες παραλαβες να εχετε με τα πραγματακια σας..

εγω εχθες αγορασα μια καλοκαιρινη νυχτικια με ρομπα για το μαιευτηριο, εχω και αλλες δυο απο πριν με κοντομανικι συνεπως η δουλεια μου θα γινει.. τα μαιευτηρια γενικα σκανε τις λεχωνες απο τη ζεστη, με εξαιρεσεις παντα..εγω παντως στο Ιασω Γεναρη μηνα ειχα βγαλει τη μπεμπελη..

κατεβασα και απο το παταρ το πορτ μπεμπε του καροτσιου και το καθισμα αυτοκινητου για το βρεφος και θα πανε για πλυσιμο μαζι με το υποστρωμα του λικνου μολις επιστρεψω..

αργοτερα θα παω να παρω κανα δυο πανες αγκαλιες για τον μικρο (εχω αρκετες απο την κορη μου αλλα ειπα να παρω και κατι γαλαζιο) και κανα σετ φορμακια για μεσα στο σπιτι..

αυτα τα ψωνια θα κανω μαζι με τα καλλυντικα και φαρμακευτικα..εχουμε χρονο ακομη..

μολις τελειωσα με το καθαρισμα και το οριστικο κλεισιμο της λεσχης μας και θα παμε για ενα μπανακι (εγω κλασικα θα πινω κανα ice tea κοιτωντας τους), αυριο εχω τα γενεθλια μου και θα χω κοσμο και Κυριακη θα αρχισω να μαζευω τα πραγματα μας για να επιστρεψω Δευτερα η Τριτη..

θα μου λειψει η ησυχια, ο καθαρος αερας και η αισθηση της εξοχης αλλα η γεννα προεχει..

παντως τελειωσα με την γενικη και τωρα μενουν οι λεπτομερειες..

και παλι καλα που ειπατε για το ΙΚΑ διοτι εχω Τεταρτη να παω για γενικες εξετασεις και για ΩΡΛ για το παιδι..

αυτα για την ωρα.. φιλια σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

Καλη μας μερα!!

Μαριαλενα και Ελενη τι ευχαριστα νεα με τα μπεμπινια σας.. Εχουν παρει φορα και μεγαλωνουν πολυ τωρα!!!

Αντε με το καλο για ολες!!!!!!!

Ελενη μου καλως να δεχτειτε τα επιπλα και ολα τα σχετικα..

Οσο για το ΙΚΑ ευτυχως να λες που δεν πηγες εσυ να ταλαιπωρηθεις αδικα...Υπομονη!

Α! στην επομενη επισκεψη μου ειπε και μενα ο γιατρος οτι θα μου γραψει να κανω μια καλλιεργεια αλλα εχω ακομα!!

Μαριαλενα το καροτσι αν σας καλυπτει τοτε ειναι μια χαρα και η τιμη του!! Με γεια και την κουνια!

Ελεγα σημερα που δεν κανει κ τραγικη ζεστη μηπως πηγαινα να παρω κανενα φορμακι, και να δω για αλλαξιερα και μπανακι που μου λειπουν ακομα.. Αναλογως τις ορεξεις....

Σ'ευχαριστώ πολύ Αριστέα μου!!!!:D

Δεν έχει ζέστη εκεί??? Εδώ έχω σκάσει....:rolleyes:

Αφού είναι έτσι, είναι μία καλή ευκαιρία να κοιτάξεις για πραγματάκια του μωρού, έτσι θα περάσει ευχάριστα και η ώρα σου!!!;)

Αφού σου είπε ο γιατρός για καλλιέργεια, μάλλον η ίδια εξέταση θα είναι...απλά δεν είχα ακούσει έως τώρα για τέτοια εξέταση...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον διαβασα τι ειναι το βιοφυσικο προφιλ περιλαμβανει ειδικο υπεριχογραφημα που αξιολογει την εμβρυικη αναπνοη οι κινησεις των μελων του σωματος η ποσοτητα αμνιακου υγρου η ωριμοτητα του πλακουντα,καρδιογραφημα που αξιολογουνται οι μεταβολες του καρδιακου ρυθμου σε σχεση με τισ κινισεισ του εμβρυου!!

δεν ξερω αν το κανουν ολοι οι γιατροι απλα ο δικος μου ξερω οτι το κανει σε ολεσ γιατι το εκανε κ η ξαδερφη μου κ η κουνιαδα μου!!

ελεν μια χαρα σου πηγαν ολα αυτα εγω πηρα κουνια στρωμα κ προικα μωρου 700!!

το καροτσι εμενα ειναι το απλο γιατι καθισματακι κ καλαθουνα μασ εδωσε η αδερφη του αντρα μου που αυτη τοχε πληρωσει γυρω στα 600!αστα πολλα τα χρηματα!

πηρα κ μια αλλαξιερα απλη με 2ραφια απο κατω ξυλινη 90!κ τωρα ειδα στο ικεα μια αλλαξιερα 100 ευρω που ειναι κ με ραφια προσ τα πανω μπειτε αν θελετε να την δειτε μια αλλη στα μαδερκεαρ με σθρταρια που μου αρεσε εκανε 350!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνωμη αν γραφω περιεργα αλλα ακομη να μαθω το πληκτρωλογιο που εχει παρει ο αντρασ μου καταλαθος!!!ειναι γερμανικο!!!μετα το καταλαβαμε οτι κατι δε πηγενε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

prosperous μηπωσ μπορεισ να μου πεισ τι να εχω στο σπιτι απο θεμα φαρμακειου για το μωρακι εκτοσ απο πανεσ κ αφρολουτρο οινοπνευμα κ βαμβακι???!!!!τι αλλο χρειαζετε??

οσο για τισ πυτζαμεσ εγω πηρα με τισ εκπτωσεισ μια νυχτικια με κοντο μανικι κ μια πυτζαμα παλι με κονυο μανικακι θα χρειαστω κι αλλη μια ε??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Προσπ μου!! Πολύ οργανωτικό άτομο είσαι και μ'αρέσει!! Έχεις βάλει ένα καλό πρόγραμμα!!!:P

Χρόνια πολλά και για αύριο!! Πολύχρονη, με έναν πόνο να έρθει ο γιόκας σου και πάντα ευτυχία και υγεία να υπάρχει στη ζωή σας!!!!:D

Κι εγώ έχω πάρει 3 καλοκαιρινά νυχτικάκια και μία ρόμπα, παντόφλες για το μπάνιο, παντόφλες για το δωμάτιο και 4 σουτιέν θηλασμού!!!

Μαριαλενάκι για το ΙΚΕΑ έχω ακούσει ότι εκτός από οικονιμκά πράγματα είναι και πολύ καλά!! Δυστυχώς εδώ στην πόλη μου, δεν έχουμε ΙΚΕΑ οπότε δεν ήμουνα τυχερή στο να δω διάφορα εκεί....

Είναι σε μία κοντινή πόλη ένα ΙΚΕΑ αλλά δεν βρήκα ευκαιρία να το πω??? Χρόνο?? Το αμέλησα?? Ε, δεν πήγα....:confused:

Link to comment
Share on other sites

prosperous μηπωσ μπορεισ να μου πεισ τι να εχω στο σπιτι απο θεμα φαρμακειου για το μωρακι εκτοσ απο πανεσ κ αφρολουτρο οινοπνευμα κ βαμβακι???!!!!τι αλλο χρειαζετε??

οσο για τισ πυτζαμεσ εγω πηρα με τισ εκπτωσεισ μια νυχτικια με κοντο μανικι κ μια πυτζαμα παλι με κονυο μανικακι θα χρειαστω κι αλλη μια ε??

Από θέμα φαρμακείου ε??? Σωστή η ερώτηση....Λογικά δε θα μας τα πει κάποιος?? Είτε στο νοσοκομείο, είτε ο παιδίατρος....:?:

Θα χρειαστούμε και μπεταντίν ή ιώδιο για τον αφαλό του???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν ξερω νομιζω με οινοπνευμα καθαριζουν τον αφαλουλη!!!!οταν λεσ παντοφλεσ για το μπανιο εννοεισ??σαγιοναρεσ??

Tώρα να σου πω....στο νοσοκομείο στη λίστα με τα πράγματα που λέει τι πράγματα πρέπει να έχουμε λέει και πλαστικές παντόφλες για να μη γλιστράμε στο μπάνιο...οπότε ήμουνα ανάμεσα σε σαγιονάρες και κάτι παντόφλες σαν αυτές που έχουνε οι γιατροί....και πήρα τέτοιες σαν τους γιατρούς!! Αν και δε μου αρέσουνε....αλλά τις αγόρασα γιατί τις βρήκα με 6 ευρώ...:D;)

Link to comment
Share on other sites

περι φαρμακειου...

  • εγω εχω αλοιφη για την αλλαγη της πανας (καλως η κακως θα πρεπει να πειραματιστειτε ποια ταιριαζει στον τυπο του μωρου σας..penaten, frezyderm, sudocream, chicco, proderm, οι πιο εμπορικες και μετα αλλες μαρκες αλλα και φυτικες..)
  • φυσιολογικους ορους σε αμπουλες των 5 ml τοσο για τον καθαρισμο της μυτης του βρεφους οσο και για τον καθαρισμο των θηλων με εφαρμογη πανω σε αποστειρωμενη γαζουλα πριν τον θηλασμο.. (συγνωμη αν δειχνω οτι επιμενω αλλα σε εμεα τουλαχιστον βοηθησε στην επουλωση και στη σκληρυνση των θηλων)
  • αρα αν καποια το εφαρμοσει θελει και γαζουλες 15 επι 15 η 30 επι 30, οι βρειτε
  • επιθεματα στηθους για τη μαμα θηλασει η οχι
  • αναρροφητηρας για τις μυξες εκεινος με την φουσκα απο ερευνα που χω κανει γενικα δεν εξυπηρετει.. οι περισσοτεροι εχουν βολευτει με το Otrisalin που χει το λαστιχο με το οποιο ο γονιος ρουφαει ουσιαστικα τις βλεννες απο τη μυτη του μωρου και εχει ανταλλακτικα στομια
  • οινοπνευμα και βαμβακι απαραιτητα ειδικα για τις πρωτες μερες μεχρι να πεσει ο αφαλος του μωρου
  • μωρομαντηλα και πανες (φροντιστε να μην εχουν πολυ σαπουνι.. συνηθως τα επωνυμα ειναι πιο καλα για τους πρωτους μηνες)
  • ψαλιδακι για τα νυχια, χτενουλα, βουρτσακι ειδικα για νεογεννητα
  • σαμπουαν η αφρολουτρο η και συνθετο αλλα προσοχη επειδη στα περισσοτερα εμφανιζεται νινιδα αρκετα απο αυτα την επιδεινωνουν, αλλα την καταπραυνουν.. συνηθως η νινιδα φευγει η με ειδικο σαμπουαν οπως πχ εχει η Frezyderm ή με συχνη επαλειψη ελαιολαδου ή baby oil και λιγα λεπτα μετα χτενισμα με λεπτη χτενα
  • αντιπυρετικο και λοιπα μονο κατ εντολην παιδιατρου.. εμενα πχ μου δινε και μια σκονη να βαζω στο αφαλο της μεχρι να θρεψει..αλλοι δν το κανουν..για αυτο φροντιστε στις πρωτες μερες μετα το μαιευτηριο να ρθει στο σπιτι να δει το μωρο και να σας πει τι αλλο χρειαζεται.

για τις παντοφλες συμφωνω με πλαστικη επενδυση απο κατω διοτι το μπανιο αν εδικα ειναι κοινοχρηστο ποιος ξερει τι νερα η τι βρωμιες μπορει να εχει.. παντως εγω και στο μαιευτηριο και στο σπιτι ειχα υγρο αντισηπτικο κρεμοσαπουνο ειδικα για οταν καποιος ηθελε να παρει το μωρο αγκαλια και παντα φορωντας πανα αγκαλιας..αυτς ηταν οι μονες.. υπερβολες μου..

το Mothercare ηταν ακριβο και τωρα πια ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ.. και για την ποιοτητα και για τα ειδη που εχει.. πηγα χθες και ειδα κατι τιμες..πραγματικα υπερτιμημενες..το ακυρωσα για την ωρα.. καλυτερα να αγοραζω απο Marks and Spencer η απο αλλα καταστηματα.

γι το βιοφυσικο προφιλ ξερω οτι δεν ειναι απαραιτητο να το κανουν ολοι οι γιατροι.. και οπως εχω ξαναγραψει δεν ακολουθουν ολοι ο ιδιο εξεταστικο πρωτοκολλο..ξερω γιατρο που δεν κανει αυχενικη, αλλον που δεν κανει doppler και αλλοι που κανουν ακομη περισσοτερα απο αλλους..οπου πεσουμε..

σημερα παντως ΚΑΝΕΙ ζεστη.. περσι θυμαμαι τετοια μερα ειχε ψυχρα,,

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Προσπ μου!! Πολύ οργανωτικό άτομο είσαι και μ'αρέσει!! Έχεις βάλει ένα καλό πρόγραμμα!!!:P

Χρόνια πολλά και για αύριο!! Πολύχρονη, με έναν πόνο να έρθει ο γιόκας σου και πάντα ευτυχία και υγεία να υπάρχει στη ζωή σας!!!!:D

Ευχαριστω πααααααααααρα πολυ!!!!!

και σε εσενα ευχομαι καλη λευθερια, οπως και σε ολα τα κοριτσια μας!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια που ειστε;;;

Τελικα δεν πηγα για ψωνια, βαρεθηκα, πηγαμε ομως βολτουλα και εφαγα μια βαφλα μα τι βαφλα... Με τα ολα της!! Η μικρη μεσα εκανε τουμπες..:D:D

Εχω αρχισει και γραφω σε λιστα οτι αγοραζετε και οτι λετε οτι θα χρειαστουμε για να ειναι ολα συγκεντρωμενα και σιγα σιγα να σβηνω ενα ενα που παιρνω... χιχι!!


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...