Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Cafe Νοέμβριος 2011


Recommended Posts

Καλως την Κυριακη!!

Αχ! Τι αγωνια με το θηλασμο, εχω αρχισει και το βλεπω μεχρι και στον υπνο μου...

Μηπως δεν επεμειναν πολυ οι φιλες; Αν πιπιλαγε τη θηλη τοτε δε θα ειχε πιασει σωστα το μωρο ετσι;;; Τι να πω;; Μακαρι να μας πανε ολα καλα!


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • prosperous

    2310

  • _marjio

    1778

  • Dina:)

    1305

  • caramello

    955

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κι εγώ έτσι πιστεύω Αριστέα μου, ότι θα ήταν καλό να κρατούσαν περισσότερες ώρες το μωρό στο στήθος. Ε, κάποια στιγμή θα πιπιλάει και τη θηλή, αλλά αν το είχαν περισσότερη ώρα στο στήθος, θα κατέβαινε περισσότερο γάλα, υπό την προυπόθεση ότι έχει πιάσει και σωστά τη θηλή, από όσα έχω καταλάβει από τα λεγόμενα της Prosperous και όσων έχω διαβάσει. Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποια έμπειρη μανούλα!

Νομίζω ότι κι εγώ έχω αρχίσει να το βλέπω στον ύπνο μου!!


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει, εχω ακουσει και εχω παρακολουθησει σε σχετικες ημεριδες και βεβαια συμφωνα με αυτα που εχω βιωσει το θεμα ειναι :

α) εφοσον αποδεδειγμενα το γαλα εχει ..κατεβει στο 3ο 24ωρο (η μαιες στο νοσοκομειο περα απο την αισθηση της συμφορησης και το πρηξιμο με ευκολο τροπο μπορουν να το διαπιστωσουν..ξρεουν να πιεζουν το στηθος και να βγει το γαλα στο dt) να μαθει το μωρο να "πιανει" σωστα τη θηλη, διοτι ΝΑΙ θα την πιπιλαει αν δεν την βαλει σωστα στο στοματακι του, ΝΑΙ θα πληγωσει ακομη περισσοτερο τη θηλη επειδη δεν εδειξε καποιος σωστα στη μητερα να θηλαζει το μωρο εφοσον η ιδια δεν εχει την πειρα και την υπομονη..

β) προσφερω το στηθος μου ελευθερα και ανεμποδιστα...οσο το μωρο ζηταει, τοσο δινω εφοσον εξασφαλιζω οτι πινει και δεν.."παιζει" απλως.. υπαρχουν μωρα που με μικρα γευματα ικανοποιουνται και μωρα που ειναι πιο απαιτητικα..εκει πια εχει να κανει με την επιμονη και υπομονη της μητερας συν το ποσο επηρεαζεται απο τον περιγυρο και τις αποψεις τους.. σαφως στα μαιευτηρια οι περισσοτερες μαιες η παιδιατροι συστηνουν και καποιο συμπληρωμα.. υπαρχουν και τα ποσοστα τους στη μεση..

γ) αν καποιος σας πει οτι το γαλα σου δεν εχει κατεβει μετα το 3ο 24ωρο η οτι ειναι δηθεν λιγο η οτι τελος παντων το μωρο πειναει συχνοτερα μπορειται μετα απο συζητηση με τη μαια σας να καταφυγετε στην λυση της αντλησης (για μικρα συγκεκριμενα χρονικα ορια) τις ωρες που δε θηλαζετε ωστε να βοηθησει να αυξηθει η παραγωγη.. αυτη ομως η αποψη μου ειναι επιφοβη διοτι δεν ξερει κανεις μας ποια ειναι η πραγματικη παραγωγη της καθε μιας..

για αυτο εχω πει οτι ολα αυταποιυ ισχυουν για τελειομηνα και υγιη βρεφη ειναι η γραμμη αλλα σε καθε γυναικα ολα ισχυουν βαση παρατηρησης..

παντως στον κοσμο του θηλασμου η εκφραση "δεν εχεις γαλα" ή δεν εχεις πολυ γαλα, δεν ειναι αποδεκτη.. για ολα αυτα υπαρχει λυση..τωρα σωστα η λαθος δεν ειμαι και συμβουλος θηλασμου για να το υπογραψω..

δειτε και σχετικα τοπικ στην ενοτητα του θηλασμου..

αν κανετε μια βολτα επιγραμματικα αι δειτε τα ερωτηματα που εχουν τεθει στα 3 αυτα χρονια θα δειτε οτι η παραπληροφορηση και η ελλειψη ενημερωσης παει συννεφο και λιγο πολυ οι περισσοτερες εχουμε κοινες αποριες η εχουμε πεσει σε κοινες παγιδες..

τωρα οσον αφορα το..αγχος περι θηλασμου..

δεν ξερω ποσο σοβαρα μιλατε για το οτι εχετε αγχος αν θα τα καταφερετε..ωστοσο προταση δικη μου ειναι να το αφησετε το θεμα στην ακρη για την ωρα και επι τουτου συμφωνα με αυτα που ηδη ξερετε και με τις συνθηκες που θα σας προσφερθουν θα αξιολογησετε τι μπορειτε και θελετε να κανετε.. και αυτο κυριως διοτι αν δεν παει καλα η διαδικασια ιως να στενοχωρεθειτε περισσοτερο απο οτι αξιζει..

αλλωστε οπως και να τραφουν τα μωρα μας, το ζητουμενο ειναι να υγιη και ηρεμα, αυτο πιστευω επιτυγχανεται ειτε μεσω θηλασμου ειτε μεσω μπιμπερο..με λιγα λογια δεν χαλασε και ο κοσμος.. οπως λεω καθε φορα..η προσπαθεια αξιζει και μονο..

Link to comment
Share on other sites

Prosperous, σε ευχαριστώ πολύ-πολύ για την τόσο κατατοπιστική και αναλυτική απάντηση!! Όπως πάντα, μας είσαι πολύτιμη!!!! :-)

Τις μαίες στο νοσοκομείο πόσο μπορούμε να τις εμπιστευτούμε στο θέμα σωστό πιάσιμο της θηλής; Εγώ ως άπειρη στο θέμα και μόνο με θεωρητικές γνώσεις, νομίζω όπως τα σκέφτομαι τώρα ότι αν έρθει κάποια μαία και μου πει τη γνώμη της σχετικά με αυτό, τότε λογικά θα την ακούσω. Αλλά είναι όλες το ίδιο αξιόπιστες;; Μια φίλη μου πρότεινε μια πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού της LLL και σκέφτομαι να κάνω μαζί της μια συνάντηση. Φαντάζομαι ότι θα μπορώ να την συμβουλευτώ όσο θα βρίσκομαι τις πρώτες μέρες στο μαιευτήριο.

Εγώ πάντως την υπηρεσία rooming in την έχω σχεδόν αποφασίσει πως θα τη ζητήσω. Όλα ξεκίνησαν από μια φίλη μου που γέννησε στο Ιασώ και έμεινε κάτι παραπάνω από ευχαριστημένη με το εν λόγω σύστημα. Όποτε τυχαίνει να μιλήσουμε γι αυτό, δείχνει τρομερό ενθουσιασμό τόσο για την εμπειρία όσο και για την οργάνωση που υπήρχε γύρω από την υπηρεσία.

Για το άγχος περί θηλασμού, είμαι τόσο πολύ αποφασισμένη ότι το θέλω πολύ να πετύχει και ίσως συγχέεται στο μυαλό μου η τόσο δυνατή επιθυμία μου με ένα άγχος που όμως βρίσκεται σε λογικά πλαίσια. Προσπαθώ όσο μπορώ να ενημερώνομαι ολοένα και περισσότερο! :-)

Λοιπόν, έχω κάτι μικρές απορίες για τα πραγματάκια του μωρού..

1) ο αποφρακτήρας Otrisalin συνοδεύεται υποχρεωτικά με τις δικές του αμπούλες καθαρισμού ή κάνουν και οι Clinofar;

2) έχετε ακούσει ποια από τις δύο κρέμες λανολίνης είναι καλύτερη, η lansinoh ή η purelan;

3) τα μωρομάντηλα της babycare που είναι για νεογέννητα, μπορούμε πράγματι να τα χρησιμοποιήσουμε από την αρχή-αρχή άφοβα; Από μια έρευνα που έκανα, λένε ότι ίσως είναι τα καλύτερα σε σχέση με της pampers επειδή τα τελευταία αφήνουν μια αίσθηση σαπουνιού και είναι κάπως βαριά.. Ανάλογη έρευνα έκανα και για τις πάνες και υπερτερούν κατά τα λεγόμενα οι πάνες libero, ενώ της pampers τις βγάζουν πανάκριβες...

4) πόσα ρουχαλάκια 0-3 νούμερο πιστεύετε ότι πρέπει να πάρουμε;

5) για τα επιθέματα στήθους, ανάμεσα σε NUK και chicco, έχετε κάποια άποψη ποιά είναι καλύτερα; Το ίδιο ισχύει και για τις ψευδοθηλές, που είμαι ανάμεσα σε Medela και chicco..

6) όσον αφορά στα μπιμπερό, σκέφτομαι να πάρω (1-2) γυάλινα της NUK απλά για να υπάρχουν, όμως αποστειρωτή με τι κριτήριο διαλέγουμε; μπορεί να είναι και άλλης μάρκας;

:confused::confused::confused: (κάπως έτσι είμαι όταν τα σκέφτομαι!!!!)


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κυριακη μολις διαβασα το ενημερωτικο αρθρο που παρεθεσες... Ειναι πραγματικα πολυ ωραιο, και πολυ χρησιμο!!

Μου εμεινε το:

''Η άμεση ανταπόκριση στο κλάμα του μωρού σας, δεν του μαθαίνει να συνεχίζει να κλαίει, αντίθετα του μαθαίνει να κλαίει λιγότερο.''

Πραγματικα πολυ καλο κειμενο!!!!!;)

Σχετικα με τις αποριες σου θα σου πω για τα μπιμπερο, εγω πηρα 2 μικρα και 2 μεγαλα της nuk τα φαρδια γυαλινα, και να μην τα χρησιμοποιήσω στην αρχη απλα αλλαζω τις θηλες και εχω μπιμπερο και για αργοτερα!!

Για τα ρουχαλακια επισης να σου πω να μην παρεις και παρα πολλα γιατι θα σου φερουν και δωρακια.. Οποτε αν πας σε ενα μαγαζι που τα πουλαει σε πακετα των 5-7 παρε απο ενα σε καθε ειδος..φορμακια μακρυμανικα ολοσωμα, μακρυμανικα/κοντομανικα με ποδαρακι εξω, υπαρχουν κ αλλα σε 2 κομματια (μπλουζακι και παντελονακι με το πατουσακι μεσα, βελουδινα) ωραια κ αυτα!

Τωρα για τα αλλα αποστειρωτες, μωρομαντηλα, επιθεματα κλπ δεν εχω κοιταξει καθολου..


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!!!:D

Από σήμερα είμαι κι επίσημα αδειούχα!!!:D Πήγε ο αντρούλης μου σήμερα στο ΙΚΑ με το χαρτί που έγραψε ο γυναικολόγος μου και μου έγραψαν την άδεια!! Την πήγα και στο αφεντικό μου και τέλος!! Την επόμενη βδομάδα που αρχίζει η άδεια τοκετού θα πάω να καταθέσω τα χαρτιά στο ΙΚΑ για να πάρω σειρά στο θέμα της πληρωμής!!!;)

Κυριακή μου εγώ όπως και η Αριστεά, πήρα δύο μεγάλα μπιμπερό και δύο μικρά της NUK...από επιθέματα στήθους πήρα επίσης της NUK!!

Ψευδοθηλές και αποστειρωτή πήρα της Chicco...

Από πάνες για αρχή πήρα δύο πακετάκια pampers (γιατί ένα ζητάνε να έχω μαζί μου στο νοσοκομείο) αλλά θα πάρω αργότερα κι άλλη μάρκα για να δω στην πράξη τι θα ταιριάζει καλύτερα στο μωρό!!

Μωρομάντηλα, πήρα τα Johnsn's baby τα οποία γράφουνε ότι είναι "soap and alcohol free"!!

Από ρουχαλάκια πήρα 4-5 ζιπουνάκια και φορμάκια 0-3 μηνών και περισσότερα για 6 μηνών γιατί ξέρω ότι μεγαλώνουνε γρήγορα!! Καλύτερα να είναι λίγο μεγαλύτερα παρά τσίτα πάνω τους!!;)

Απορρυπαντικό ρούχων πήρα το Ariel baby... από βδομάδα θα τα πλύνω όλα για να είναι έτοιμα!!!

Ερώτηση τώρα: οι κρέμες λανολίνης τι είναι και που χρησιμοποιούνται??:confused:

Και....για φυσιολογικούς ορούς και αποφρακτήρα δεν κοίταξα ακόμα!! Στο φαρμακείο που θα πάω θα ρωτήσω να μου πούνε αυτοί τι προτείνουνε...;)

Αυτά....Προσπ για ακόμα μία φορά η βοήθειά σου είναι πολύτιμη!!!

Κι εγώ έχω ψιλοαγχωθεί (σε λογικά πλαίσια) για το θέμα θηλασμού αλλά με όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα, έχω μία σιγουριά ότι θα τα καταφέρω!!!:D

Σας φιλώ όλες στις κοιλίτσες σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Prosperous, σε ευχαριστώ πολύ-πολύ για την τόσο κατατοπιστική και αναλυτική απάντηση!! Όπως πάντα, μας είσαι πολύτιμη!!!! :-)... ελπιζω να ειμαι και σωστη για να μη με βαρατε μετα :tongue:

Τις μαίες στο νοσοκομείο πόσο μπορούμε να τις εμπιστευτούμε στο θέμα σωστό πιάσιμο της θηλής; Εγώ ως άπειρη στο θέμα και μόνο με θεωρητικές γνώσεις, νομίζω όπως τα σκέφτομαι τώρα ότι αν έρθει κάποια μαία και μου πει τη γνώμη της σχετικά με αυτό, τότε λογικά θα την ακούσω. Αλλά είναι όλες το ίδιο αξιόπιστες;; Μια φίλη μου πρότεινε μια πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού της LLL και σκέφτομαι να κάνω μαζί της μια συνάντηση. Φαντάζομαι ότι θα μπορώ να την συμβουλευτώ όσο θα βρίσκομαι τις πρώτες μέρες στο μαιευτήριο... το εχω ξαναγραψει στο τοπικ μας οτι ειναι μια καλη λυση αφου προσφερουν και δωρεαν τις υπηρεσιες τους, επισης ειναι πιστοποιημενες και ξερουν τι λενε

Εγώ πάντως την υπηρεσία rooming in την έχω σχεδόν αποφασίσει πως θα τη ζητήσω. Όλα ξεκίνησαν από μια φίλη μου που γέννησε στο Ιασώ και έμεινε κάτι παραπάνω από ευχαριστημένη με το εν λόγω σύστημα. Όποτε τυχαίνει να μιλήσουμε γι αυτό, δείχνει τρομερό ενθουσιασμό τόσο για την εμπειρία όσο και για την οργάνωση που υπήρχε γύρω από την υπηρεσία.

παροτι εχω γεννησει στο Ιασω και θελω να κανω και εγω rooming in με προβληματιζει η μετεγεννητικη σωματικη μου κατασταση η οποια μεχρι τοτε θα μου ειναι αγνωστη.. αν εχω το δικαιωμα να το ζητησω και εκ των υστερων why not?!

Για το άγχος περί θηλασμού, είμαι τόσο πολύ αποφασισμένη ότι το θέλω πολύ να πετύχει και ίσως συγχέεται στο μυαλό μου η τόσο δυνατή επιθυμία μου με ένα άγχος που όμως βρίσκεται σε λογικά πλαίσια. Προσπαθώ όσο μπορώ να ενημερώνομαι ολοένα και περισσότερο! :-)

Λοιπόν, έχω κάτι μικρές απορίες για τα πραγματάκια του μωρού..

1) ο αποφρακτήρας Otrisalin συνοδεύεται υποχρεωτικά με τις δικές του αμπούλες καθαρισμού ή κάνουν και οι Clinofar; O Otrisalin εχει το λαστιχο με το στομιο για την αποφραξη και ανταλλακτικες κενες αμπουλες με φιλτρο που μπαινουν στο ρουθουνι του μωρου και εκει συσσωρευεται η μυξουλα.. δεν εχει αμπουλες φυσιολογικου ορου το πακετο και αυτες χρειαζονται σχεδον καθημερινα για την ενυδατωση της μυτης αλλα της προμηθευεσαι ξεχωρα και ασχετα απο τον αποφρακτηρα....εκτος αν μιλας για κατι αλλο που δεν ξερω.. και βεβαια καθε φορα που τελειωνουν τα υπαρχοντα πουλουνται ξεχωριστα ανταλλακτικα πακετων των 10 στομιων..

2) έχετε ακούσει ποια από τις δύο κρέμες λανολίνης είναι καλύτερη, η lansinoh ή η purelan; οι αποψες συνηγορουν οτι δεν ειναι αποτελεσματικες στον μεσο ορο και οτι καλυτερα ειναι να μην επιβαρυνουμε τις θηλες με τετοιες ουσιες καθως το μωρο ερχεται σε αμεση επαφη με αυτες δια του στοματος..αυτο λοιπον ειναι ενα θεμα υποκειμενικο.. εγω επιμενω στις συνεχεις πλυσεις πριν απο καθε θηλασμο με φυσιολογικο ορο ο οποιος ξηραινει τη θηλη και πιστευω οτι βοηθα και στην επουλωση αφου προκειται για αλατονερο..επισης κθημερινη ελευθερη εκθεση των θηλων στον αερα για τουλαχιστον 15 λεπτα..(καντε το νυχτα ηδη απο το μαιευτηριο)

3) τα μωρομάντηλα της babycare που είναι για νεογέννητα, μπορούμε πράγματι να τα χρησιμοποιήσουμε από την αρχή-αρχή άφοβα; Από μια έρευνα που έκανα, λένε ότι ίσως είναι τα καλύτερα σε σχέση με της pampers επειδή τα τελευταία αφήνουν μια αίσθηση σαπουνιού και είναι κάπως βαριά.. Ανάλογη έρευνα έκανα και για τις πάνες και υπερτερούν κατά τα λεγόμενα οι πάνες libero, ενώ της pampers τις βγάζουν πανάκριβες... για ολα τα παραπανω συμφωνω συμφωνα με τη προσωπικη μου εμπειρια η οποια βεβαια δεν αντιπροσωπευει ολες τις λοιπες μανουλες..συγκεκριμενα για τα babycare δεν εχω αποψη διοτι εχω χρησιμοποιησει Pampers και libero μωρομαντηλα και εχω μεινει περισσοτερο ικανοποιημενη σε σχεση με τα septona, johnsons και λοιπα..

4) πόσα ρουχαλάκια 0-3 νούμερο πιστεύετε ότι πρέπει να πάρουμε; ρουχα για μεσα στο σπιτι παρε καμποσα, αν το σπιτι σου ειναι ζεστο πιστευω οτι τα βαμβακερα ολοσωμα φορμακια μιας και μπαινει υποτιθεται ο χειμωνας θα αρκουν και χωρις εσωτερικα να φοραει αλλο κορμακι με κοντο μανικι η ραντακι.. (τα μωρα θελουν ζεστα ποδαρακια αλλα οχι πολυ ζεστη)..τωρα το μεγεθος 0-3 σε καθε εταιρεια ειναι σχετικο και αναλογα τον σωματοτυπο του μωρου.. εγω στη θεση σου αν ηταν να αγορασω δεν θα επαιρνα πολλα Newborn γιατι καποια ειναι εξαιρετικα μικρα σε σχεση με το τελικο μεγεθος του νεογεννητου και τα 0-3 θα τα επαιρνα σχεδον αφοβα σχεδον απο οποια εταιρεια καθως και μεγαλυτερα να ειναι συντομα θα κανουν στο μωρακι αφου θα αναπτυσσεται με εξαιρετικα γρηγορους ρυθμους.. τωρα αναλογα με το ποσο θες να κυκλοφορησεις αποφασιζει ποσα ρουχα εξοδου θα παρεις.. στη θεση σου θα εκανα αρχη με 2-3 και μετα τη γεννα θα εβλεπα αν θα επαιρνα περισσοτερα..

5) για τα επιθέματα στήθους, ανάμεσα σε NUK και chicco, έχετε κάποια άποψη ποιά είναι καλύτερα; Το ίδιο ισχύει και για τις ψευδοθηλές, που είμαι ανάμεσα σε Medela και chicco.. εγω με τα Νuκ εμεινα ευχαριστημενη, της chicco δε με βολεψαν, ωστοσο και αυτο εχει να κανει με το ποσο γαλα βγαινει απο το στηθος της καθε μητερας, το δερμα, τυχον ενοχλησεις, εφιδρωση.. θελει τεστακι επι τουτου..για τις ψευδοθηλες εγω χρησιμοποιησα μονο στο μαιευτηριο της chicco επειδη τις πηραμε τελευταια στιγη πανω στην αναγκη..ηταν μεγαλες και επνιγαν το μικρο στοματακι της μικρης αλλα οι μαιες μου ελεγαν οτι ειναι μεχρι να μαθει και βεβαια με βοηθουσαν καθε φορα γιατι μονη μου δυσκολευτηκα στην αρχη.. δεν εχω αποψη για της Medela ωστε να συγκρινω (ΠΡΟΣΟΧΗ στη χρηση των ψευδοθηλων για αποφυγη συγχυσης θηλων.. αν ειχα δυο θηλες τραυματισμενες, εβαζα ψευδοθηλη μονο στην πιο τραυματισμενη και μολις ολοκληρωνατον θηλασμο απο το στηθος αυτο, αμεσως μετα θηλαζα στο αλλο χωρις ψευδοθηλη για να μην χασει το μωρο την επαφη του με το δερμα μου και την αισθηση της θηλης μου.. μολις το αλλο αρχιζε να γινεται πιο δυσκολο -ενω το αλλο επουλωνε παραλληλα με τη φροντιδα που εκανα με τον φυσιολογικο ορο και τον αερισμο- εβαζα σε εκεινο την ψευδοθηλη..οι οποιες αποστειρωνονται παντα πριν τη χρηση..το ζητας και το κανουν οι μαιες..)

6) όσον αφορά στα μπιμπερό, σκέφτομαι να πάρω (1-2) γυάλινα της NUK απλά για να υπάρχουν, όμως αποστειρωτή με τι κριτήριο διαλέγουμε; μπορεί να είναι και άλλης μάρκας; και τα μπιμπερο ειναι μια κατηγορια που δεν ξερεις αν στην πραξη θα βολεψει εσενα η το μωρο και αυτο οχι απο θεμα μπουκαλιου αλλα απο θεμα θηλης..αλλα μωρα δεχονται της nuk αλλα βολευπονται μονο με της chicco αλλα δεν εχουν προβλημα.... για αρχη μην παρεις αρκετα..εγω ειχα παρει μερικα chicco μικρα των 250 ml και ενα της Nuk ωστε αναλλακτικα να ειχα λυση αν κατι στραβωνε και με οποιο βολευοταν θα εκανα την αναλογη αγορα εκ των υστερων.. απο οτι ξερω για τους αποστειρωτες δεχονται ολα τα ειδη μπιμπερο.. ενα των 6 ή 7 θεσεων ειναι μια χαρα.. γυρω στο 50αρικο κυμαινονται απο οτι εχω δει τελευταια..

:confused::confused::confused: (κάπως έτσι είμαι όταν τα σκέφτομαι!!!!)

καλα τα σκεφτεσαι.. σου εχω γραψει τα δικα μου διπλα απο τις ερωτησεις σου..

Link to comment
Share on other sites

Για τα ρουχαλακια επισης να σου πω να μην παρεις και παρα πολλα γιατι θα σου φερουν και δωρακια.. Οποτε αν πας σε ενα μαγαζι που τα πουλαει σε πακετα των 5-7 παρε απο ενα σε καθε ειδος..φορμακια μακρυμανικα ολοσωμα, μακρυμανικα/κοντομανικα με ποδαρακι εξω, υπαρχουν κ αλλα σε 2 κομματια (μπλουζακι και παντελονακι με το πατουσακι μεσα, βελουδινα) ωραια κ αυτα!

οντως τα οικονομικα πακετακια ειναι μια λυση καλη..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!!!:D

Από σήμερα είμαι κι επίσημα αδειούχα!!!:D Πήγε ο αντρούλης μου σήμερα στο ΙΚΑ με το χαρτί που έγραψε ο γυναικολόγος μου και μου έγραψαν την άδεια!! Την πήγα και στο αφεντικό μου και τέλος!! Την επόμενη βδομάδα που αρχίζει η άδεια τοκετού θα πάω να καταθέσω τα χαρτιά στο ΙΚΑ για να πάρω σειρά στο θέμα της πληρωμής!!!;)

Κυριακή μου εγώ όπως και η Αριστεά, πήρα δύο μεγάλα μπιμπερό και δύο μικρά της NUK...από επιθέματα στήθους πήρα επίσης της NUK!!

Ψευδοθηλές και αποστειρωτή πήρα της Chicco...

Από πάνες για αρχή πήρα δύο πακετάκια pampers (γιατί ένα ζητάνε να έχω μαζί μου στο νοσοκομείο) αλλά θα πάρω αργότερα κι άλλη μάρκα για να δω στην πράξη τι θα ταιριάζει καλύτερα στο μωρό!!

Μωρομάντηλα, πήρα τα Johnsn's baby τα οποία γράφουνε ότι είναι "soap and alcohol free"!!

Από ρουχαλάκια πήρα 4-5 ζιπουνάκια και φορμάκια 0-3 μηνών και περισσότερα για 6 μηνών γιατί ξέρω ότι μεγαλώνουνε γρήγορα!! Καλύτερα να είναι λίγο μεγαλύτερα παρά τσίτα πάνω τους!!;)

Απορρυπαντικό ρούχων πήρα το Ariel baby... από βδομάδα θα τα πλύνω όλα για να είναι έτοιμα!!!

Ερώτηση τώρα: οι κρέμες λανολίνης τι είναι και που χρησιμοποιούνται??:confused:

Και....για φυσιολογικούς ορούς και αποφρακτήρα δεν κοίταξα ακόμα!! Στο φαρμακείο που θα πάω θα ρωτήσω να μου πούνε αυτοί τι προτείνουνε...;)

Αυτά....Προσπ για ακόμα μία φορά η βοήθειά σου είναι πολύτιμη!!!

Κι εγώ έχω ψιλοαγχωθεί (σε λογικά πλαίσια) για το θέμα θηλασμού αλλά με όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα, έχω μία σιγουριά ότι θα τα καταφέρω!!!:D

Σας φιλώ όλες στις κοιλίτσες σας!!!!

οι κρεμες λανολινης αφορουν τις θηλες σχετικα με την προφυλαξη η την επουλωση απο πληγες..

ο αποφρακτηρας παιδια θα σας χρησιμευσει σε τυχον μπουκωμα.. δεν θα αγχωνομουν να τον αγορασω διοτι συνηθως δεν χωρουν καλα καλα στα ρουθουνακια των νεογεννητων.. ανα ο παιδιατρος σας μαθει πως να βαζετε φυσιολογικο ορο στο μωρακι (ειναι ολιγον βαρβαρο σα διαδικασια στην αρχη αλλα ειναι ολα θεμα συνηθειας) και το κανετε τακτικα κρατωντας ενυδατωμενη τη μυτουλα του τοτε πιστευω οτι θα εχετε κανει ενα καλο βημα προφυλαξης του μωρου απο αλλεργιες, μικρα κρυωματα κλπ

η αληθεια ειναι οτι ολες σιγα σιγα ψωνιζετε αι επειδη εγω εχω αρκετα απο την κορη μου στο τελος απο την ..ανεμελια μου θα ξεχασω να προμηθευτω τα βασικα και αναγκαια.. το κοβω..χαχα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ελενη τι κανεις;;

Αντε ηρθε και η αδεια εε; Μια χαρα, χαλαρωση τωρα και ξεκουραση!!Και αναμονη φυσικα χιχι!!;);)


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

οι κρεμες λανολινης αφορουν τις θηλες σχετικα με την προφυλαξη η την επουλωση απο πληγες..

ο αποφρακτηρας παιδια θα σας χρησιμευσει σε τυχον μπουκωμα.. δεν θα αγχωνομουν να τον αγορασω διοτι συνηθως δεν χωρουν καλα καλα στα ρουθουνακια των νεογεννητων.. ανα ο παιδιατρος σας μαθει πως να βαζετε φυσιολογικο ορο στο μωρακι (ειναι ολιγον βαρβαρο σα διαδικασια στην αρχη αλλα ειναι ολα θεμα συνηθειας) και το κανετε τακτικα κρατωντας ενυδατωμενη τη μυτουλα του τοτε πιστευω οτι θα εχετε κανει ενα καλο βημα προφυλαξης του μωρου απο αλλεργιες, μικρα κρυωματα κλπ

η αληθεια ειναι οτι ολες σιγα σιγα ψωνιζετε αι επειδη εγω εχω αρκετα απο την κορη μου στο τελος απο την ..ανεμελια μου θα ξεχασω να προμηθευτω τα βασικα και αναγκαια.. το κοβω..χαχα!!

Α μάλιστα!! Για τις θηλές είναι οι κρέμες λανολίνης!! Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου με τον φυσιολογικό ορό και ξέρω ότι και το γάλα που βγάζουμε είναι καλό γιατρικό για τις πληγωμένες θηλές!!!

Έχω δει πως βάζουνε φυσιολογικό ορό στα μωρά από τις νύφες μου αλλά δεν χρησιμοποιούσανε αποφρακτήρα!!! Σε διάφορα site έμαθα τι είναι αυτός και που χρησιμοποιείται!!!:rolleyes:

Αφού έχεις αρκετά πράγματα από την κόρη σου, δε χρειάζεται να αγχώνεσαι!!! Δε σε φοβάμαι εσένα!! Αλλά στο τέλος θα έχεις καταφέρει και θα έχεις πάρει περισσότερα από μας....χαχα;)

Ελενη τι κανεις;;

Αντε ηρθε και η αδεια εε; Μια χαρα, χαλαρωση τωρα και ξεκουραση!!Και αναμονη φυσικα χιχι!!;);)

Καλά είμαι Αριστέα μου!!! Δουλίτσες στο σπίτι κάνω οι οποίες δεν τελειώνουνε ποτέ!! Έχω βγάλει ένα πρόγραμμα και προσπαθώ να το ακολουθήσω!! Όταν τελειώσουνε δεν ξέρω τι θα κάνω...:rolleyes:

Ήρθε η άδεια επιτέλους!! Και για να πω την αλήθεια, δε μου λείπει καθόλου η δουλειά...χαχα

Αύριο θα πάμε να πάρουμε το καροτσάκι γιατί τους είχαμες πει να το κρατήσουνε στην αποθήκη τους μέχρι να βάψουμε κλπ κλπ...:D

Σας χαιρετώ για την ώρα γιατί φεύγει ο άντρας μου για δουλειά!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!! Χρήσιμες πολύ! Για τα ρουχαλάκια, έχω κι εγώ αποφασίσει πως θα αγοράσω από τα σετ πχ 5 τεμαχίων, ή 2 3αδες, κάτι τέτοιο! Ευελπιστώ ότι θα πάω κάποιο πρωινό μέσα στην εβδομάδα..

Ελένη, καλή άδεια να έχεις, να την εκμεταλλευτείς να ξεκουραστείς και να ετοιμάσεις όλα τα απαραίτητα για το μωράκι!! Ήθελα να σας το γράψω κι αυτό -αλλά με τον πονοκέφαλο που είχα δεν τα κατάφερα (τελικά κατέληξε σε κρύωμα η κατάσταση αλλά είμαι καλύτερα σήμερα)- εγώ πήγα στο ΙΚΑ την Παρασκευή για να καταθέσω τα δικαιολογητικά για το επίδομα κυοφορίας. Μου είπαν ότι το ποσό θα κατατεθεί στις 15 Οκτώβρη (γίνονται πληρωμές κάθε 1η και 15η του μήνα). Τα δικαιολογητικά είναι:

- βεβαίωση γιατρού του ΙΚΑ για ΠΗΤ

- υπεύθυνη δήλωση (υ/δ) του εργοδότη ότι σταμάτησε η απασχόληση

- υ/δ δική σας ότι σταματήσατε την εργασία

- ταυτότητα

- βιβλιάριο

- λογαριασμός τραπέζης, φωτοτυπία της πρώτης σελίδας του βιβλιαρίου ή εκτύπωση του αριθμού λογ/σμού από κατάστημα της τράπεζας

Σας δίνουν την σχετική απόφαση ή σας λένε ότι θα την στείλουν με το ταχυδρομείο (εμένα το δεύτερο έγινε). Μετά, με το καλό, όταν γεννηθεί το μωράκι, με τη ληξιαρχική πράξη γέννησης κάνουμε αίτηση για το επίδομα λοχείας. Μην ξεχάσεις Ελένη να ρωτήσεις τι άλλο θα χρειαστούν για το επιδ. λοχείας. Εμένα μου είπαν ότι θέλουν και μια βεβαίωση από το γιατρό ότι το μωράκι γεννήθηκε αρτιμελές και πόσα κιλά, καθώς επίσης ζητάνε και το βιβλιάριο στο οποίο θα ασφαλιστεί το μωράκι.


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ Κυριακή μου για την ενημέρωση!!!:P

Τη βεβαίωση του γιατρού του ΙΚΑ και τις υπ.δηλώσεις, τα έχω έτοιμα!! Όλα σε ένα χαρτί είναι!! Επίσης έχω ήδη δηλώσει αρ. λογαριασμού οπότε μάλλον δε θα χρειαστώ το βιβλιάριο τραπέζης αν και πάντα το έχω μαζί μου!!

Για μετά τη γέννα και για να δηλώσουμε το μωρό επάνω μας για να πάρουμε επιπλέον 10% στο επίδομα λοχείας θέλει σίγουρα ληξιαρχική πράξη γέννησης αλλά θα ρωτήσω και τι άλλο θα χρειαστεί!!;) Λογικά και μία εξουσιοδότηση για να πάει ο άντρας μου!!

Εσένα η απόφαση σου ήρθε ή όχι ακόμα?? Επίσης το ποσό που θα πάρεις σου το είπανε ή το φυλάνε για έκπληξη???:D

Οπότε κι εγώ στις 15 να περιμένω πληρωμή ε?? Κι έλεγα μήπως προλάβαινα για την πρώτη Οκτωβρίου!! Δεν πειράζει, ας είναι τότε...αργότερα να μην είναι!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ναι η βεβαίωση και οι υπ. δηλώσεις είναι σε ένα χαρτί του ΙΚΑ, αυτό το χιλιοφωτοτυπημένο, χιχιχιχιχι!!!!

Η εξουσιοδότηση είναι απλή (λογικό!) και θα σου δώσουν ένα έντυπο για να την γράψεις, που είναι η γνωστή υπεύθυνη δήλωση..!

Η απόφαση δεν μου έχει έρθει, οπότε δεν ξέρω και τι ποσό θα πάρω... Μάλλον και σε σένα για τις 15 θα σου πουν, έχει περάσει λένε η ημερομηνία για τις αιτήσεις που είναι να είναι έτοιμες 1 Οκτ. :rolleyes:

Πότε θα τα καταθέσεις;;

Τώρα ξανασκεφτόμουν τα ρουχαλάκια και πάλι έχω μπερδευτεί... Δεν ξέρω πόσα χρειάζονται στην αρχή και τι είδους συνδυασμούς κάνουμε (κορμάκια με φορμάκια)... πφφφφφ


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...