Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Εγώ για εμβρυομεταφορα 2η όλες τις φορές.

       

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

Cafe Νοέμβριος 2011


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • prosperous

    2310

  • _marjio

    1778

  • Dina:)

    1305

  • caramello

    955

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημερα κοριτσακια μου... Λια , φυσικα και κανουν επισκληριδιο στο δημοσιο, θεωρω οτι επικρατουν τα ιδια καθεστωτα... Οσο για τους κωδικους , καλυτερα να τους γραφεις καπου, εγω παταω αυτοματη αποθηκευση ή βαζω παντου τον ιδιο και εχω το κεφαλι μου ησυχο.. και τωρα που ειπα κεφαλι.. ακομη να μου περασει ο πονοκεφαλος.. κοιμομουν και το ενιωθα να ποναει.. τι κακο και αυτο.. σηκωθηκα και τις απειρες φορες για τουαλετα, κλωτσαει και ο μπομπιρας (τα ωραρια μας δεν ταιριαζουν καθολου :tongue:) και νομιζω θα βρυκολακιασω.. υπνος με δοσεις.. ουφ.. και δε βολευομαι κι ολας.. μια απο εδω μια απο εκει γυρναω.. :confused: Δεν ξερω, νομιζω οτι η κοιλια μου εχει βαρυνει απιστευτα σε ενα δεκαημερο μεσα και δεν μπορω να την κουμανταρω... τραγικο... δηλαδη σε ενα μηνα τι θα κανω??? χχαχαχαχχα..

Το αλλο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι πλεον δεν εχω διαθεση να φαω πολυ.. ειδικα απο το απογευμα και μετα... μα τοσο πολυ εχει μεγαλωσει η μητρουλα?? παει το στομαχι μου.. οχι οτι με χαλαει... το αλλο που σκεφτηκα σημερα, οταν ημουν στο μπανιο, ηταν πως θα βολευομαι να καθομαι στην τουαλετα οταν θα ειμαι στον ενατο μηνα... καλε που θα ειναι η κοιλια και που εγω??? χχαχχαχαχα

Αριστεα μου, ευχαριστω πολυ.. ελπιζω να περασουμε καλα.. ;) οι δυο μου οι φιλες, ειναι και κουμπαρες μου, κι εγω θα κοιμηθουμε στο ιδιο δωματιο.. η μια παραμιλαει στον υπνο της και φωναζει.. χαχαχαχ.. ελπιζω να μην μου κανει κακαν τετοιο σκηνικο και μου κοψει το αιμα... εγω για καλο και για κακο, θα παρω ωτοασπιδες και μασκα υπνου.. :tongue:


Mothers are angels in training...

jwLhp2.png2424597ta5uajf0xr.gif

BASTAAA!!!46004w58epfhi7j.gif

Link to comment
Share on other sites

αχ βε Dina να μου στη θεση σου.. καλα να περασετε!! παντως με τις φιλες μου θ κοιμομουν περισσοτερο απο οτι με ητν κορη μου που εξακολουθει να με ταλαιπωρει τις νυχτες με τα πιωγυρισματα της και σχεδον αγχωνομαι αυριο η μεθαυριο που θα γυρισουμε Αθηνα πως θα συνεχιστει το θεμα με τα νυχτερινα ξυπνηματα της και τις φωνες της και τα παραμιλητα της.. δεν εχω κουραγιο για περα δωθε και δεν ηρεμει με τον μπαμπα της..βασικα πλεον ουτε με εμενα..

Κοριτσια βλεπω περνατε πολυ δυσκολες στιγμες.. δεν εχω να πω κατι επι τουτου διοτι δεν ειναι γενικα θετικα τα πραγματα για το αμεσο μελλον, ωστοσο πιστευω πως για ολους κατι θα γινει..η ιστορια κανει κυκλους.. καμια φορα πολυ μεγαλους με μεγαλο κοστος αλλα οπως βλεπεται ειναι ενα παιχνιδι για λιγους και εμεις ειμαστε τα πιονια που καλα κρατουν..

και εμενα ο ανδρας μου εινα σχεδον ανεργος και αν δεν ηταν η κουνιαδα μου η οποια συνεισφερει με τη συνταξη της μεσα στο σπιτι δεν θα βγαιναμε ουτε για αστειο.. και τωρα χρεωμενοι ειμαστε στις τραπεζες μεσα απο πιστωτικες (λογω αναγκων κατα την αποψη μου) αλλα για την ωρα τα βασικα και λιγο παραπανω μπορουμε να τα εχουμε..

εμενα με ενδιαφερει να εξασφαλισω τα βασικα χρηματα για το Ιασω (Σε νορμαλ περιπτωση μεχρι 2500 υπολογιζω) και βεβαια μαζευω και για τον γιατρο μου αλλα με εκεινον εχουμε συνενοηθει και εχω δεν εχω θα τον πληρωσω σε δοσεις..διαφορετικα δεν γινεται..

μανι μανι ηρθε στον πατερα μου το ποσο της εκτακτης εισφορας υπερ ανεργων κλπ και ειναι να πληρωθει μεχρι τελος του Σεπτεμβρη που σημαινει θα ρθει σε ολους τους μισθωτους με εισοδημα ανω των 12.000 ευρω..αρα θα ρθει και σε εμενα, βαλτε και τις περαιωσεις για τους ελευθερους επαγγελματιες, βαλτε και τα ΕΤΑΚ για εμας που εχουμε μια ακινητη περιουσια.. ολα μαζεμενα και τα θελουν και αμεσα..καμια ελαφρυνση σε μια περιοδο που οι μισοι ειναι ανεργοι και εχουν δανεια, χρεη, περιουσια απο κληρονομιες που δεν μπορουν να συντηρησουν και παει λεγοντας.. οι περισσοτεροι σιγα σιγα δεν θα μπορουν να εξασφαλισουν τα απαραιτητα συντομα..ειδικα στην Αθηνα θεωρω που δεν υπαρχει γεωργικη και κτηνοτροφικη δραστηριοτητα..

οσο για τις γεννες μας.. ολες θα γεννησουμε.. ας ειμαστε καλα εμεις και τα μωρα μας και ειτε σε δημοσιο ειτ σε ιδιωτικο οτι και οπως μπορει η καθε μια μας.. ο λογος του καθε γιατρου περισσευει..

περι επισκληριδιου.. στο Αλεξανδρα που γεννησαν δυο φιλες η μια με φυσιολογικο μου ειπε οτι δεν δεχονται την επισκληριδιο και υπογραφεις υπευθυνη δηλωση η κατι σχετικο.. στην καισαρικη κανουν ομως απο οτι εκανε η κουμπαρα μου..

ελπιζω οτι δεν θα χρειαστω οπως δεν χρειαστηκα και με την κορη μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσαρες!!!!

Πως ειναι τα μπεμπινια της παρεας;;

Αποψε παραδοξως κοιμηθηκα πολυ ωραια! Και ξυπνησα και πολυ αργα,χιχιχι! Ευθυνεται λιγακι και ο καιρος που εχει δροσισει κατα δω...

Λια αυτο με τους κωδικους ειναι ενα θεμα, και εγω κανω οτι και η Ντινα, βαζω σε ολα τον ιδιο κωδικο που δεν ξεχναω ποτε.....

Ασε prosperous, να δουμε τι θα γινει με αυτη την εκτακτη εισφορα, ποσο θα ερθει το μπουγιουρντι..Λες και τα χρωσταγαμε!!!!:mad::-x:-x:-x

Τελοσπαντων αφου αλλοι αποφασιζουν για μας.......

Οσο για την επισκληριδιο και εγω λεω να ξεκινησω χωρις, και αν δω οτι τα πραγματα σκουραινουν πολυ τοτε ισως να τη ζητησω.. Θα το συζητησω και με το γιατρο!!

Τωρα εχω αρχισει και σκεφτομαι το ενδεχομενο να ζητησω δωματιο rooming in, στην περιπτωση που γεννησω φυσιολογικα.. Δεν εχω και καμια γνωστη με αναλογη εμπειρια να μου πει πως λειτουργει το συστημα στο Μητερα... Ιδωμεν.....


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσαρες!!!!

Πως ειναι τα μπεμπινια της παρεας;;

Αποψε παραδοξως κοιμηθηκα πολυ ωραια! Και ξυπνησα και πολυ αργα,χιχιχι! Ευθυνεται λιγακι και ο καιρος που εχει δροσισει κατα δω...

Λια αυτο με τους κωδικους ειναι ενα θεμα, και εγω κανω οτι και η Ντινα, βαζω σε ολα τον ιδιο κωδικο που δεν ξεχναω ποτε.....

Ασε prosperous, να δουμε τι θα γινει με αυτη την εκτακτη εισφορα, ποσο θα ερθει το μπουγιουρντι..Λες και τα χρωσταγαμε!!!!:mad::-x:-x:-x

Τελοσπαντων αφου αλλοι αποφασιζουν για μας.......

Οσο για την επισκληριδιο και εγω λεω να ξεκινησω χωρις, και αν δω οτι τα πραγματα σκουραινουν πολυ τοτε ισως να τη ζητησω.. Θα το συζητησω και με το γιατρο!!

Τωρα εχω αρχισει και σκεφτομαι το ενδεχομενο να ζητησω δωματιο rooming in, στην περιπτωση που γεννησω φυσιολογικα.. Δεν εχω και καμια γνωστη με αναλογη εμπειρια να μου πει πως λειτουργει το συστημα στο Μητερα... Ιδωμεν.....

στο Μητερα εισαι??

γεννησε τη περασμενη Παρασκευη η γυναικα του αφεντικου μου εκει και ειναι η τριτη της γεννα στο μαιευτηριο αυτο.. μου ελεγαν οτι παει για κλεισιμο (μαλλον το Ιασω θα το αγορασει και θα το κανει απλα νοσοκομειο και οχι μαιευτηριο..φημες δηλαδη) και οτι ενα τμημα του μαιευτηριου ειναι ηδη κλειστο αλλα ειναι παρατημενα και καποιοι χωροι αναβαθμισμενοι και γενικα εξεφρασαν δυσαρεσκεια για τις υπηρεσιες που παρειχαν αυτη τη φορα σε σχεση με τις αλλες δυο γεννες (αρχες 2008 και μεσα 2009).. τωρα επειδη δεν εχω συνεργαστει ποτε με το μαιευτηριο αυτο δεν ξερω λεπτομερειες να σου πω.. παντως σε μια ερωτηση μου σχετικα με το rooming in (ισως επειδη δεν το επεδιωξε το ζευγαρι) δεν φανηκαν να ξερουν κατι και απλα μου ειπαν οτι δεν υποστηριζουν τοσο θερμα τον θηλασμο εκει μεσα εν αντιθεση με το Ιασω το οποιο για λογους που δεν ξερω εχει βαλει στοχο να διακριθει σε roominh in και στηριξη θηλαμσου (δεν ξερω γιατι τετοιο αγχος αλλα το επιδιωκουν πολυ..).. θα συνηγορησω μαλλον στο θεμα ελλειψης υποστηριξης θηλασμου απο την επισκεψη που εκανα στην ξαδελφη του περσι παλι στο Μητερα οπου η μαια εφημεριας μπροστα μου της εδινε οδηγιες και ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ κατευθυνση στο θεμα θηλασμου και διατροφης του μωρου αλλα για να μην παρεξηγηθω δεν μιλησα και δεν επενεβει..

ωστοσο αυτα ειναι που ακουσα εγω κατα την προσφατη επισκεψη μου ΑΛΛΑ μπορει να αφορα μονο την δικη τους αντιληψη και αντιμετωπιση και να μην ειναι η πραγματικη εικονα του μαιευτηριου..

εσυ με το καλο να πας να γεννησεις και φροντισε να εισαι πιεστικη (αφου πληρωνεις κιολας εναι υποχρεωμενοι δυο φορες) σε οτι ενημερωση και βοηθεια θες περι θηλασμου αλλα ειδικοτερα για το rooming in κοιτα να επικοινωνησεις με το μαιευτηριο και να σου πουν αν πρεπει να το δηλωσεις κατα την εισαγωγη σου.. στο site του Ιασω το αναφερει παντως..αν και ελπιζω να ειναι θεμα υπο διαπραγματευση αφου δεν ξερω πως θα μαι μετα τη γεννα σωματικα για να μπορω να ανταπεξελθω..το rooming in θελει βοηθεια οπως και να χει το πραγμα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω prosperous..

Η αληθεια ειναι οτι πολλοι γιατροι αποχωρουν απο το Μητερα και πανε προς το Ρεα..

Το μονο που θελω οταν με το καλο ερθει η ωρα μου, ειναι να περασουν οι μερες εκει μεσα γρηγορα και να ερθουμε σπιτακι μας!!(το 'χω ξαναγραψει)

Ας κλεισει, ας αγοραστει, ας γινει νοσοκομειο, ακομα και σουβλατζιδικο...χαχαχαχα!! Προς το παρον οφειλει να ειναι μαιευτηριο. Εννοειται οτι και πιεστικη θα γινω και απαιτητικη για βοηθεια στο θεμα θηλασμος..


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω prosperous..

Η αληθεια ειναι οτι πολλοι γιατροι αποχωρουν απο το Μητερα και πανε προς το Ρεα..

Το μονο που θελω οταν με το καλο ερθει η ωρα μου, ειναι να περασουν οι μερες εκει μεσα γρηγορα και να ερθουμε σπιτακι μας!!(το 'χω ξαναγραψει)

Ας κλεισει, ας αγοραστει, ας γινει νοσοκομειο, ακομα και σουβλατζιδικο...χαχαχαχα!! Προς το παρον οφειλει να ειναι μαιευτηριο. Εννοειται οτι και πιεστικη θα γινω και απαιτητικη για βοηθεια στο θεμα θηλασμος..

αυτο λεω και εγω.. ας γεννησεις και ας γινει η δουλεια τους ΟΠΩΣ ΟΦΕΙΛΟΥΝ να την κανουν.. μετα οντως..ας απογινει οτι θελει..

γενικα ομως με τα ιδιωτικα μαιευτηρια εκει που υπηρξε μια ανθιση ξαφνικα παιζει αλλη κομπινα και το ενα παει για εξαγορα πισω απο το αλλο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σας διάβασα όλες μαζεμένα, από εχθές το μεσημέρι που έγραψα, διότι είμαι με έναν φρικτό πονοκέφαλο, σαν να έχω αρρωστήσει, αλλά μάλλον είναι από την αυπνία τόσων ημερών.. Αισθάνομαι χάλια και φοβήθηκα μήπως αρρώστησα επειδή πήγαινε να με πονέσει και ο λαιμός μου...αλλά σωματικά είμαι ένα ράκος επειδή δεν μπορώ να κοιμηθώ καθόλου καλά...ειδικά εχθές που με τον πονοκέφαλο υπέφερα όλη τη νύχτα, μαζί με το βάρος στην κοιλιά, τα πέρα-δώθε και κάτι ξαφνικές καούρες που πέρασαν μόνο όταν ήπια λίγες γουλιές γάλα... Ακόμη κυκλοφορώ σαν το ζόμπι μέσα στο σπίτι....

Το άγχος και η ανασφάλεια για το τι θα μας φέρει το μέλλον από θέμα δουλειάς, περικοπών και πολλών εξόδων είναι μόνιμο θέμα συζήτησης στο σπίτι και όταν μιλάμε με άλλα ζευγάρια.. Πολύ δύσκολοι καιροί και δεν ξέρω τι να περιμένουμε... Περιμένουμε και αυτή την περιβόητη έκτακτη εισφορά και με πιάνουν τα νεύρα μου... Όλα εμείς τα πληρώνουμε, ο απλός κοσμάκης, λες κι εμείς φταίμε... Και δεν ξέρουμε ακόμη τι άλλο μας περιμένει...

Εγώ με το γιατρό μου δεν έχω ακόμη μάθει πόσα χρήματα παίρνει για τη γέννα. Να φανταστείτε ότι σε κάθε επίσκεψη δίνω 60 ευρώ...! Και κάποιες φορές που με έχει δει στο Ιασώ μου έχει ζητήσει 50 ευρώ και πάντα δεν έχει μαζί του το μπλοκάκι να μου κόψει απόδειξη.... Την οποία φυσικά του την ζητάω όταν πάω στο ιατρείο του...! Ο δικός μου γιατρός έχει πάντα μαζί του, όπως μου είπε μια φορά, τη δική του μαία, με αφορμή όταν του άνοιξα συζήτηση για το θέμα της μαίας. Ένα φιλικό μας ζευγάρι που γέννησε στο Ιασώ πριν λίγους μήνες είχαν μια μαία πολύ καλή χάρη στην οποία η κοπέλα κατάφερε να γεννήσει φυσιολογικά κάτω από πολυ δύσκολες καταστάσεις και την ευγνωμονούν γι αυτό. Έτσι, μου την σύστησαν και έχω μιλήσει μαζί της από κοντά μία φορά. Αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να την έχω τελικά μαζί μου, αν ο γιατρός μου δουλεύει με τη "δική του μαία".... Όταν τον ξαναδώ θα τον ρωτήσω ανοιχτά για το θέμα αυτό. Όσο και για το οικονομικό φυσικά, που τρέμω όταν σκέφτομαι πόσα θα μου πει....


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Eχθές, πριν με πιάσει αυτός ο πονοκέφαλος, όσο ακόμη σας έγραφα, διάβαζα αυτό το λινκ από το site του Ιασώ και θέλω να σας το παραθέσω:

Φροντίδα νεογέννητου

Ρουχαλάκια του μωρού

Τα ρούχα του μωρού σας πρέπει να είναι άνετα, καθαρά, πρακτικά και εύκολα στη χρήση. Θα χρειαστείτε τις πρώτες μέρες φανελάκια κατά προτίμηση βαμβακερά, ανάλογα με την εποχή, ζιπουνάκια και φορμάκια με ποδαράκι και κόπιτσες, για να μπορείτε να αλλάζετε το μωρό πιο εύκολα. Αν κάνει κρύο θέλετε μπουφάν και καλτσάκια και αν ο καιρός είναι καλός μια ζακετούλα.

Κλάμα Νεογέννητου

  • Οι γονείς πρέπει να κατανοήσουν ότι το κλάμα του μωρού τους είναι ο κώδικας επικοινωνίας μαζί τους και για το λόγο αυτό δεν χρειάζεται να αγχώνονται.
  • Σιγά – σιγά θα μάθουν να ξεχωρίζουν τι θέλει το μωρό τους. Αν είναι κλάμα πείνας α κάτι το ενοχλεί κλπ.
  • Το άγχος και ο εκνευρισμός επηρεάζει τα νεογέννητα και αντιδρούν. Αισθάνονται ευτυχισμένα και ασφαλή μόνο όταν η ατμόσφαιρα στο σπίτι είναι ήρεμη και ειρηνική.

Περιποίηση νεογέννητου

  • Δεν ξεχνάμε κάθε φορά που ασχολούμαστε με το μωρό μας να σαπουνίζουμε τα χέρια μας.
  • Τοπική περιποίηση κάνουμε κάθε φορά που το μωρό μας είναι λερωμένο ή βρεγμένο.
  • Γίνεται με άφθονο νερό και σαπούνι (το σαπούνι δεν είναι απαραίτητο κάθε φορά) κρατώντας το με το ένα χέρι και με το άλλο χέρι ρίχνουμε νερό από τη βρύση και βρέχοντας την ομφαλική περιοχή. Δεν χρησιμοποιούμε σφουγγάρι ούτε μωρομάντηλο, απλά με το χέρι μας τρίβουμε απαλά την περιοχή που πρέπει να καθαρίσουμε. Στη συνέχει ξεπλένουμε και σκουπίζουμε ταμποναριστά και γύρω – γύρω από τον ομφαλό.

Καθημερινή Υγιεινή

Το μπάνιο

Είναι απόλυτα φυσιολογικό να αισθάνεστε μια ανησυχία για την πρώτη φορά που θα πλύνετε το μωρό σας. Άλλωστε φαίνεται τόσο μικρό και εύθραυστο που φοβάστε να το πιάσετε. Μην ανησυχείτε όμως. Όλα θα πάνε καλά. Η επαφή του μωρού με το νερό είναι πολύ σημαντική. Μη ξεχνάτε ότι το μωρό σας κολυμπούσε τόσους μήνες στο αμνιακό υγρό. Η ώρα του μπάνιου είναι η στιγμή που το μωρό σας θα χαλαρώσει και θα ηρεμήσει. Το μπάνιο συμβάλει τόσο στη σωματική υγιεινή όσο και στην ψυχολογική τόνωση του μωρού. Σχεδόν όλα τα μωρά αγαπούν και απολαμβάνουν την επαφή τους με το νερό. Η δική σας παρουσία μπορεί να το μετατρέψει σε διασκέδαση και να το αντιμετωπίσει σαν ώρα για παιχνίδι. Όλες οι ώρες είναι κατάλληλες για να κάνετε μπάνιο στο μικρό σας. Ιδανικότερη όμως είναι λίγο πριν το βάλετε για ύπνο και αυτό γιατί θα κοιμηθεί πιο ήσυχα. Διαλέξτε μία μπανιέρα που σας εξυπηρετεί. Πάρτε κοντά σας ό,τι χρειάζεστε. Σαπούνι, σαμπουάν, μια μικρή πετσέτα, μπουρνούζι με κουκούλα, και θερμόμετρο νερού

Το νερό στην μπανιέρα ελέγχεται με την άκρη του αγκώνα μας (περίπου 370C) και η θερμοκρασία δωματίου στο μπάνιο να είναι κατάλληλη ανάλογα με την εποχή. Όχι ανοιχτές πόρτες και παράθυρα για να μη δημιουργούνται ρεύματα αέρα. Η θερμοκρασία χώρου δεν θα πρέπει να υπερβαίνει του 250C.

Ξεντύστε το μωράκι και βάλτε το προσεχτικά μέσα στη μπανιέρα. Κρατήστε το σταθερά και προσέξτε να μην γλιστρήσει. Σαπουνίστε το με απαλές κινήσεις, ανάμεσα στα πόδια, κάτω από τις μασχάλες και πίσω από τα αυτάκια. Αν δείτε ότι στο μωρό σας αρέσει το νερό, αφήστε το να πλατσουρίσει για λίγο. Όση ώρα βρίσκεστε με το μωρό στο μπάνιο μην το αφήσετε ούτε λεπτό από τα μάτια σας και μην ασχολείστε με τίποτα άλλο. Αφού ξεπλύνετε πολύ καλά το μωρό, σκουπίστε το απαλά με μια πετσέτα ή φορέστε του το μπουρνούζι..

Λούσιμο κεφαλής

Γίνεται μία φορά την ημέρα, σαπουνίζουμε και ξεπλένουμε περνώντας και το πρόσωπο. Σκουπίζουμε με πετσέτα καλά και δεν ξεχνούμε τα αυτάκια σε όλες τις πτυχές μέσα και έξω. ΟΧΙ μπατονέτες.

Περιποίηση ομφαλού

Η καθαριότητα στον ομφαλό παίζει μεγάλη σημασία διότι έτσι εμποδίζουμε τυχόν μολύνσεις.

  • Για το σκοπό αυτό κάθε φορά που περιποιούμαστε το μωρό μας πρέπει να καθαρίζουμε καλά με αποστειρωμένη γάζα και οινόπνευμα τον ομφαλό γύρω – γύρω και από πάνω. Αυτό γίνεται έως και να πέσει το κολόβωμα και να επουλωθεί η ουλή που αφήνει πέφτοντας.
  • Δεν τον καλύπτουμε με γάζες και φροντίζουμε η πάνα του μωρού να διπλώνεται προς τα έξω σʼ αυτήν την περιοχή για να αερίζεται
  • Αν παρατηρήσετε ερυθρότητα, θερμότητα, πρήξιμο, άσχημη οσμή, θα πρέπει να ενημερώσετε τον παιδίατρο.
  • Στην παιδική μπανιέρα μπαίνει μία (1) φορά την ημέρα, κατά κανόνα βράδυ, για να ηρεμεί και να κοιμάται με τη συμμετοχή του μπαμπά.

Μασάζ

Η επαφή σας το μωρό, σας φέρνει πιο κοντά. Η αγκαλιά, το μασάζ και το χάδι αποτελούν ένα ιδιαίτερο κώδικα επικοινωνίας με το μωρό σας. Κάντε απαλά μασάζ στο μικρό σας και σίγουρα θα ευχαριστηθεί και εκείνο όσο και εσείς. Εξάλλου μην ξεχνάτε ότι μέσω της αφής, τα μωρά σχηματίζουν τις πρώτες εντυπώσεις για τον κόσμο που τα περιβάλλει.

Το απαλό μασάζ βοηθάει το μωρό σας και βελτιώνει την καλή κυκλοφορία, ενισχύει την άμυνα του οργανισμού, ανακουφίζει από τους κολικούς, αλλά πάνω από όλα το χαλαρώνει και το ευχαριστεί.

Αν δείτε ότι το μικρό δυσανασχετεί ή κλαίει πάρτε το αγκαλιά και δοκιμάστε αργότερα. Βρείτε μια βολική στάση και για σας και για το μωρό σας. Σας προτείνουμε να καθίσετε στο κρεβάτι με την πλάτη σας καλά στηριγμένη. Βάλτε το μωρό σας πάνω σε ένα μαξιλάρι ή πάνω στα πόδια σας, βγάλτε τα δαχτυλίδια και οτιδήποτε μπορεί να προκαλέσει ερεθισμούς και ξεκινήστε με πολύ αγάπη και τρυφερότητα να κάνετε μασάζ το μωρό σας, χωρίς πίεση και βιασύνη. Χρησιμοποιήστε ένα ειδικό λάδι για μωρά και με αργές ρυθμικές κινήσεις τρίψτε μαλακά το τρυφερό του δέρμα.

Στα μωράκια αρέσει πολύ το μασάζ στην πλατούλα. Γυρίστε το μπρούμυτα ή στο πλάϊ και τρίψτε του την πλάτη και τους ώμους με απαλές κυκλικές κινήσεις. Στην συνέχεια, κάντε το ίδιο στα χεράκια, στα ποδαράκια και στις πατούσες του. Καθʼ όλη τη διάρκεια θα βλέπετε την ικανοποίηση στα μάτια του. Εσείς συνεχίστε μιλώντας του ή τραγουδώντας. Αφού τελειώσετε, ντύστε το, ταΐστε το και βάλτε το για ύπνο. Σίγουρα θα κοιμηθεί ήσυχα.

Αλλαγή πάνας

Η αλλαγή της πάνας τις πρώτες φορές μπορεί να σας φανεί δύσκολη, αλλά μην ανησυχείτε γιατί σύντομα θα διαπιστώσετε πόσο απλό είναι. Μπορείτε να αλλάξετε το μωρό σε οποιαδήποτε λεία επιφάνεια. Όση ώρα θα αλλάζετε το μωρό θα πρέπει να βρίσκεστε συνέχεια δίπλα του και θα πρέπει να έχετε κοντά σας όσα θα χρειαστείτε.

Πλύνετε τα χέρια σας και ξεκολλήστε τα αυτοκόλλητα της πάνας, κολλήστε τα πίσω, για να μην κολλήσουν πάνω στο δέρμα του μωρού. Μην βγάλετε ακόμα την πάνα. Πιάστε το μωρό από τα ποδαράκια και ανασηκώστε το. Διπλώστε την πάνα και αν μπορείτε να κρατήστε πολύ καλά το μωρό, βάλτε το κάτω από τη βρύση και πλύνετέ το τοπικά.

Σκουπίστε απαλά και βάλτε κρέμα αν χρειάζεται. Τοποθετήστε την καθαρή πάνα και κολλήστε τις ταινίες. Προσέξτε όμως να μην είναι πολύ σφιχτή η πάνα και ερεθιστεί το δέρμα του μωρού. Αν δεν έχει πέσει ακόμα ο ομφαλός, φροντίστε να μην καλύψετε την περιοχή.

Κατόπιν, ντύστε το μωρό σας και πλύνετε τα χέρια σας.

Κόψιμο νυχιών

Το κόψιμο των νυχιών μερικές φορές για σας τους νέους γονείς είναι μια διαδικασία που προβληματίζει και αγχώνει. Η δυσκολία δεν είναι να κόψετε τα νύχια, αφού συνήθως είναι πολύ μαλακά, αλλά να κρατήσετε το μικρό σας ακίνητο. Μια λύση είναι να του κόψετε τα νύχια ενώ κοιμάται. Αν όμως αποφασίσετε να τα κόψετε όταν είναι ξύπνιο, ζητήστε από το σύντροφό σας να σας βοηθήσει. Χρησιμοποιείτε πάντα ψαλίδι με στρογγυλεμένες άκρες, που είναι ειδικό για βρέφη και μικρά παιδιά. Τις πρώτες βδομάδες, τα νύχια του μεγαλώνουν πολύ γρήγορα και για αυτό ίσως χρειαστεί να τα κόβετε δυο ή τρεις φορές την εβδομάδα.

Περιποίηση στα μάτια

Αν υπάρξει πρήξιμο, ερυθρότητα και τσίμπλα, θα πρέπει να ενημερώσετε τον παιδίατρο.

Λόξυγκας και φτάρνισμα

Είναι συχνά συμπτώματα που δεν ενοχλούν και δεν πρέπει να προβληματίζουν τη νέα μητέρα. Δεν κάνουμε τίποτα διότι είναι φυσιολογικά αντανακλαστικά.

Όταν η μυτούλα να ρουθουνίζει, την ανακουφίζουμε με φυσιολογικό ορό και ενημερώνουμε τον παιδίατρο σε περίπτωση που το μωρό εξακολουθεί να είναι μπουκωμένο.

Φουσκωμένα στήθη

Αν το μωρό σας παρουσιάσει διόγκωση στο στήθος, είτε είναι αγόρι είτε κορίτσι, ή ακόμα και αν τρέξει λίγο γάλα, δεν χρειάζεται ανησυχία.. Η διόγκωση θα υποχωρήσει μόνη της όταν αποκατασταθούν οι ορμονικές αλλαγές που την προκάλεσαν, εκτός αν έχουν σαφή εικόνα φλεγμονής.

Αν εμφανισθεί εκροή αίματος ή βλέννης από τον κόλπο, επίσης δεν ανησυχούμε, αλλά ενημερώνουμε τον παιδίατρο.


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αριστέα, κι εγώ τα σουτιέν μου (απλά εγκυμοσύνης) από το Mothercare τα είχα αγοράσει και έμεινα πολύ ευχαριστημένη! Τώρα, στο τέλος του μήνα περίπου θα πάω να δω για σουτιέν θηλασμού. Περιμένω να περάσει λίγο ο καιρός ώστε να πάρω σωστό νούμερο.

Ντινάκι, καλά να περάσετε στην εξόρμησή σας!!!! :D Ωραίο και το μπανάκι που μας παρέθεσες!

Prosperous, περάσατε ωραία εχθές;; Πάντα με υγεία και του χρόνου, μαζί με το μπέμπη σας!

Πάω να φάω, μπριάμ, και να ηρεμήσω λίγο, πάλι έχω τρομερό πονοκέφαλο και με ενοχλεί κάπως και ο λαιμός μου... Δεν ξέρω τι έχω πάθει, ελπίζω να κοιμηθώ το βράδυ...

Φιλάκια σε όλες και στα κοιλουμπάκια σας!


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ Κυριακη μου ασχημο πραγμα ο πονοκεφαλος, ειδικα οταν δε μπορεις να παρεις κατι για να ηρεμησεις! ευχομαι να σου περασει συντομα, και να ησυχασεις!

Καλα για τον υπνο μην το συζηταμε καλυτερα... Το τελευταιο βραδυ μονο κοιμηθηκα καλα..

Λεω να διαβασω στο λινκ απο το Ιασω......


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστωπου ρωτησες Kyriak.. περασαμε ησυχα, οικογενειακα αλλα ειχα να δω τον μπαμπα μου πανω απο δυο μηνες λογω οτι εργαζεται σε βαλκανικη χωρα και ηταν καλα..

να σαι καλα για τις ευχες..

οσο για το link, καλα τα λεει.. ειναι ενας μπουσουλας αλλα οπωσδηποτε θα δειτε και εσεις στη πορεια τι σας "βγαινει¨" και τι οχι..

παντως εγω μολις γυρισα απο το μαιευτηριο ειχα το μωρο στη καλαθουνα και αφου πηραμε τις πρωτες φωτο της εισοδου του μωρου στο σπιτι μετα απο λιγα λεπτα διαπιστωσα οτι..ειχε κανει κακακια της..και ως δια μαγειας επρεπε να εφαρμοσω αυτα που μου δειξαν στο μαιευτηριο σχετικα με το αλλαγμα και το πλυσιμο..

εκει καταλαβα οτι ειμαι μαμα και εχω πλεον full time ευθυνη του μωρου..

το καλο ειναι πως ενοιωθα εξοικειωμενη με τις διαδικασιες..ισως επειδη ειχα επαφες με μικρα παιδια μεχρι λιγα χρονια πριν κανω το δικο μου..

οπως και να χει ομως.. η ευθυνη του δικου σου παιδιου δεν συγκρινεται με το babysitting αλλων παιδιων..

περαστικα για τον πονοκεφαλο.. εγω εχω ενα προβλημα τελευταια.. οταν ξαπλωνω και αλλαζω κεντρο βαρους στη κοιλια καμια φορα με κλωτσαει ο μπεμπης και ποναω εσωτερικα στο εντερο η οπου αλλου και ενιοτε με πιανει αισθημα κοψιματος και δυσφορια.. γενικα εχω θεματα με το γαστρεντερικο αλλα εδω δεν μπορω να κανω και πολλα...

παω να ξαπλωσω και ελπιζω, ευχομαι να μην ειναι μια μακρυα νυχτα οσον αφορα τα ξυπνηματα και τη γκρινια της κορης μου.. αυριο εχουμε και εργατες και θα μαστε παλι ολοι μερα μεσα στη φασαρια, τη σκονη και τα πηγαινε ελα..και μαλλον τελικα Τριτη πρωι θα επστρεψω στην Αθηνα.. μου αρεσει η οχι..

καλο βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φουσκιτσες!!

Ευτυχως για μενα ηταν ενα καλο βραδυ.. Εχει δροσισει αρκετα και αυτο βοηθαει...

Τι κανετε εσεις;;

prosperous οντως, οταν επιστρεφεις στο σπιτι απο το μαιευτηριο εκει συνειδητοποιείς πια το ρολο σου!!!

Αντε να φτασει αυτη η ωρα!!!!!!!!!:D:D

Ελπιζω να τελειωνετε με τα μαστορεματα, ειδες; εκανε και καλο καιρο τελικα..


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φουσκιτσες!!

Ευτυχως για μενα ηταν ενα καλο βραδυ.. Εχει δροσισει αρκετα και αυτο βοηθαει...

Τι κανετε εσεις;;

prosperous οντως, οταν επιστρεφεις στο σπιτι απο το μαιευτηριο εκει συνειδητοποιείς πια το ρολο σου!!!

Αντε να φτασει αυτη η ωρα!!!!!!!!!:D:D

Ελπιζω να τελειωνετε με τα μαστορεματα, ειδες; εκανε και καλο καιρο τελικα..

ο καλος καιρος ειναι συμμαχος μας τουλαχιστον για τις εργασιες.. αλλιως θα κλαιγαμε τα υλικα και τα χρηματα..

αλλα οπως και να χει η παρατεταμενη ζεστη δεν ειναι και οτι πιο ευχαριστο..

υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!

Εγώ κοιμήθηκα έτσι κι έτσι, είχα πολύ πονοκέφαλο και νομίζω τελικά ότι κάπου την άρπαξα και έχω κρυώσει.... Τουλάχιστον κοιμήθηκα λίγο καλύτερα σε σχέση με προχθές...

Prosperous, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι αναφορικά με το θέμα του θηλασμού. Δύο φίλες μου που γέννησαν πολύ πρόσφατα (η μία στα τέλη Ιουλίου και η άλλη μόλις πριν 10 μέρες) προσπάθησαν να θηλάσουν και τελικά έχουν καταφέρει να δίνουν 2 γεύματα από το στήθος και το υπόλοιπο από συμπλήρωμα, επειδή δεν έχουν λένε αρκετό γάλα. Και θέλω να ρωτήσω αν αυτό οφείλεται στο ότι μπορεί να μην κράτησαν το μωρό αρκετά στο στήθος ώστε να παράγει περισσότερο γάλα. Θα μπορούσε να είναι και κάποια άλλη η αιτία; Με τη μία φίλη μου, που γέννησε πολύ πρόσφατα, που τα είπαμε από το τηλέφωνο μου είπε ότι το μωράκι πιο πολύ πιπίλιζε τη θηλή οπότε δεν ήταν τόσο εύκολο να συνηθίσουν στο πρόγραμμα θηλασμού. Επίσης, επειδή είναι το δεύτερο μωράκι της, βλέπει συγκριτικά με την πρώτη φορά ότι έχει πιο λίγο γάλα. Τελικά, μπορεί να ισχύει ότι η ποσότητα εξαρτάται κι από άλλους παράγοντες ή ισχύει μονάχα το ζήτηση-προσφορά; Τι θα μπορούσαν να είχαν κάνει διαφορετικό, κατά τη γνώμη σου; Αυτά τα ρωτάω ως δικές μου απορίες, επειδή τελικά νομίζω ότι είναι κάτι πολύ συνηθισμένο να χρειαστεί το μωράκι συμπλήρωμα. Αν και θυμάμαι πολύ καλά τα λόγια σου, ότι μπορεί κάποιοι "ειδικοι" να παραπλανούν περισσότερο.


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...