Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

8 αποβολες ανευ λογου


Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , island1 είπε:

6 αποβολές ...τρεις πριν την κόρη μου κ 3 μετά...έχετε κάνει καρυωτυπος ήταν καθαροί; Μήπως ο προεμφυτευτικος είναι η λύση σας; Ξέρεις εάν τα εμβρια ήταν υγιή;

Καναμε 2 φορες καρυοτυπο ηταν οκ.Καναμε προεμφυτευτικο,11 γονιμοποιημενα,6 βλαστοκυστες με τρισωμιες και 1 μοριδιο μετριας ποιοτητας με θρυμματισμο ηταν υγιες οπιυ και μου εδωσε βιοχημικη.καναμε 1 εξωσωματικη με προεμφυτευτικο οι υπολοιπες συλληψεις ηταν φυσιολογικες.Οι 6 βιοχημικες, 1 παλλινδρομη οπου αντι για εμβρυο ειδαμε μαζα,και αλλη 1 παλλινδρομη οπου ειδαμε εμβρυο με χαμηλους παλμους και διπλα του ακριβως μια μαζα που μεγαλωνε.Ολες μα ολες οι εξετασεις μας πεντακαθαρες.Ο κατακερματισμος του συζυγου 11% και η fish σπερματος οκ.Ολοι οι γιατροι σηκωνουν τα χερια ψηλα και μας λενε βαρατε και οποτε ερθει,εμενα ομως δεν με καταλαβαινουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Sanel067 είπε:

Καναμε 2 φορες καρυοτυπο ηταν οκ.Καναμε προεμφυτευτικο,11 γονιμοποιημενα,6 βλαστοκυστες με τρισωμιες και 1 μοριδιο μετριας ποιοτητας με θρυμματισμο ηταν υγιες οπιυ και μου εδωσε βιοχημικη.καναμε 1 εξωσωματικη με προεμφυτευτικο οι υπολοιπες συλληψεις ηταν φυσιολογικες.Οι 6 βιοχημικες, 1 παλλινδρομη οπου αντι για εμβρυο ειδαμε μαζα,και αλλη 1 παλλινδρομη οπου ειδαμε εμβρυο με χαμηλους παλμους και διπλα του ακριβως μια μαζα που μεγαλωνε.Ολες μα ολες οι εξετασεις μας πεντακαθαρες.Ο κατακερματισμος του συζυγου 11% και η fish σπερματος οκ.Ολοι οι γιατροι σηκωνουν τα χερια ψηλα και μας λενε βαρατε και οποτε ερθει,εμενα ομως δεν με καταλαβαινουν...

Όταν λες γιατροί ; Οι εξωσωματικος; Εγώ απευθύνθηκα αποκλειστικά σε γενετιστές.Στην διευθύντρια του χωραιμειου στον Πάγκαλο κ στο άλφα Λαμπ.Ειχες κάνει καρυωτυπο σε αυτά που έχασες ; Σε ποια βδομάδα παλλινδρομησαν; Διάβασα κάπου ότι σκέφτεσαι τα δανεικά.Η δική μου γνώμη είναι πριν φτάσεις εκεί να ψάξεις τι φταίει.Δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά πρέπει πρώτα να δεις εάν είναι θέμα σπέρματος η ωαρίου ή κ των δύο.Για μένα δες γενετιστές.Οσο περίεργο κ αν σου ακουστεί σε μένα ήταν κάθετοι να μην κάνω κ τους είδα όλους δύο φορές.Μετα την 6 κύηση που δεν προχώρησε εάν δεν είχα την κόρη μου θα πήγαινα σε δανεικά.Ομως εξάντλησε το διότι εάν το θέμα σου δεν είναι στο ωάριο τότε θα έχεις μια από τα ίδια.Επισης είμαστε 100% σίγουρη ότι δεν είναι από το ενδομήτριο;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου χρονια πολλα και καλη χρονια.ευχομαι φετος να ειναι η χρονιά μας καθως και εγώ πέρασα διαφορά και δυστυχώς ακομα μωράκι δεν εχω....εχω συγκινηθεί τοσο πολυ με την ιστορία σου.θα σου πω κατι ομως.μετα τις αποβολες αλλαξα γυναικολογο και πηγα σε καποιον αλλο ο οποίος δεν αναλαμβάνει εγκύους κλπ αλλα πηρα τηλ και λεω εχω δυο αποβολές και θέλω μια γνώμη κατευθείαν η γραμματέας μου λεει σεν αναλαμβάνει αλλα θα του το πω.μας παίρνει τηλ μετα απο λίγο κ μ λεει θα σας δει ο γιατρος.απορησα  γιατι δεχτηκε να μας δει......μολις πηγα εκεί με ειδε απελπισμένη και μ λεει να σπυ πω την ιστορια μου;η γυναικα μου ειχε εννεα συνεχόμενες αποβολες και έχουμε κανει τα παντα απο προεμφυτευτικο μεχρι οτι μπορείς να φανταστείς αλλα τα έχανε. Γυναικα μεγαλογιατρού τωρα!!!!!φαντάσου εμεις οι κοινές θνητες.με τη δέκατη έμεινε φυσιολογικά και ολα οκ

Στο λεω για να σου δωσω κουράγιο και δύναμη. Καπου εκει πανω είναι το δικο μας μωρακι κ περιμένει την κατάλληλη ώρα να ερθει. Μην χάνεις την πιστη σου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, island1 είπε:

Όταν λες γιατροί ; Οι εξωσωματικος; Εγώ απευθύνθηκα αποκλειστικά σε γενετιστές.Στην διευθύντρια του χωραιμειου στον Πάγκαλο κ στο άλφα Λαμπ.Ειχες κάνει καρυωτυπο σε αυτά που έχασες ; Σε ποια βδομάδα παλλινδρομησαν; Διάβασα κάπου ότι σκέφτεσαι τα δανεικά.Η δική μου γνώμη είναι πριν φτάσεις εκεί να ψάξεις τι φταίει.Δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά πρέπει πρώτα να δεις εάν είναι θέμα σπέρματος η ωαρίου ή κ των δύο.Για μένα δες γενετιστές.Οσο περίεργο κ αν σου ακουστεί σε μένα ήταν κάθετοι να μην κάνω κ τους είδα όλους δύο φορές.Μετα την 6 κύηση που δεν προχώρησε εάν δεν είχα την κόρη μου θα πήγαινα σε δανεικά.Ομως εξάντλησε το διότι εάν το θέμα σου δεν είναι στο ωάριο τότε θα έχεις μια από τα ίδια.Επισης είμαστε 100% σίγουρη ότι δεν είναι από το ενδομήτριο;

Μιλησα με τη Φλωρεντιν απο το αλφα λαμπ η οποια εκανε προεμφυτευτικο ελεγχο,οπως επισης και με γεννετιστρια και εμβρυολογο εδω θεσσαλονικη,οι οποιοι θεωρουσαν εσχατη λυση τον προεμφυτευτικο ελεγχο στη δικη μας γιατι το σπερμα εξεταστηκε απο τους καλυτερους ανδρολογους 2 φορες για την καλυτερη εγγυροτητα των αποτελεσματων,οπως επισης εξεταστηκε ο κατακερματισμος 11% και fish σπερματος φυσιολογικος.Ειμαι 34 και ο συζυγος 39.Ξεκινησαμε πριν 5 χρονια.Η αιματολογος στενοχωριεται παρα πολυ για εμας γιατι δεν βρισκεται η λυση,η φλωρεντιν απο αλφα λαμπ απορρησε με τη δικη μας περιπτωση,η εμβρυολογος το ιδιο,μη μιλησω για τους γυναικολογους που μας λενε "βαρατε και οποτε σας κατσει" τι ειμαι ρε παιδια μηχανη?Αυτα τα ολιγα αλλα σημερα εχουμε πρωτοχρονια και ευχομαι ολοψυχα υγεια και ευτυχια πανω απ ολα και οσες παλευουν σαν και μενα πολυ πολυ συντομα να γινουμε μανουλες!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, island1 είπε:

Όταν λες γιατροί ; Οι εξωσωματικος; Εγώ απευθύνθηκα αποκλειστικά σε γενετιστές.Στην διευθύντρια του χωραιμειου στον Πάγκαλο κ στο άλφα Λαμπ.Ειχες κάνει καρυωτυπο σε αυτά που έχασες ; Σε ποια βδομάδα παλλινδρομησαν; Διάβασα κάπου ότι σκέφτεσαι τα δανεικά.Η δική μου γνώμη είναι πριν φτάσεις εκεί να ψάξεις τι φταίει.Δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά πρέπει πρώτα να δεις εάν είναι θέμα σπέρματος η ωαρίου ή κ των δύο.Για μένα δες γενετιστές.Οσο περίεργο κ αν σου ακουστεί σε μένα ήταν κάθετοι να μην κάνω κ τους είδα όλους δύο φορές.Μετα την 6 κύηση που δεν προχώρησε εάν δεν είχα την κόρη μου θα πήγαινα σε δανεικά.Ομως εξάντλησε το διότι εάν το θέμα σου δεν είναι στο ωάριο τότε θα έχεις μια από τα ίδια.Επισης είμαστε 100% σίγουρη ότι δεν είναι από το ενδομήτριο;

Να ρωτήσω; Ξέρεις αν ο καρυότυπος ζεύγους είναι ακριβώς το ίδιο με τον καρυότυπο; Την έκφραση "ζεύγους" την έμαθα εδώ, εγώ έχω κάνει απλό καρυότυπο εγώ και ο σύζυγος, αλλά στα χαρτιά δεν γράφει "ζεύγους". 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ele@n είπε:

Να ρωτήσω; Ξέρεις αν ο καρυότυπος ζεύγους είναι ακριβώς το ίδιο με τον καρυότυπο; Την έκφραση "ζεύγους" την έμαθα εδώ, εγώ έχω κάνει απλό καρυότυπο εγώ και ο σύζυγος, αλλά στα χαρτιά δεν γράφει "ζεύγους". 

Ζεύγους είναι όταν κάνουν κ οι δύο κ ουσιαστικά τα συνεξςταζουν...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Να ρωτήσω; Ξέρεις αν ο καρυότυπος ζεύγους είναι ακριβώς το ίδιο με τον καρυότυπο; Την έκφραση "ζεύγους" την έμαθα εδώ, εγώ έχω κάνει απλό καρυότυπο εγώ και ο σύζυγος, αλλά στα χαρτιά δεν γράφει "ζεύγους". 

Ειναι ο ιδιος απλως τον λεμε ζευγους επειδη την κανει την εξεταση ταυτοχρονα το ζευγαρι γι αυτο...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, island1 είπε:

Ζεύγους είναι όταν κάνουν κ οι δύο κ ουσιαστικά τα συνεξςταζουν...

 

Just now, Sanel067 είπε:

Ειναι ο ιδιος απλως τον λεμε ζευγους επειδη την κανει την εξεταση ταυτοχρονα το ζευγαρι γι αυτο...

Οκ!! Γιατί υπάρχει και άλλη μία εξέταση, δεν γνωρίζω πώς ονομάζεται, που εξετάζουν το γενετικό υλικό του ζευγαριού για να δουν αν μεταξύ τους κολλάει. Είχα διαβάσει για ένα ζευγάρι που το γενετικό τους υλικό έμοιαζε, σαν να ήταν αδέλφια ας πούμε, και αυτό δημιουργούσε πρόβλημα στην ανάπτυξη μετά τη σύλληψη. 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

 

Οκ!! Γιατί υπάρχει και άλλη μία εξέταση, δεν γνωρίζω πώς ονομάζεται, που εξετάζουν το γενετικό υλικό του ζευγαριού για να δουν αν μεταξύ τους κολλάει. Είχα διαβάσει για ένα ζευγάρι που το γενετικό τους υλικό έμοιαζε, σαν να ήταν αδέλφια ας πούμε, και αυτό δημιουργούσε πρόβλημα στην ανάπτυξη μετά τη σύλληψη. 

Χρόνια πολλά κορίτσια καλή χρονιά με υγεία!δεν ξέρω αν λες αυτό που κάναμε εμείς whole exome sequencing λέγεται..εξεταζουν πάρα πολλά γονίδια (χιλιαδες)..Έμεις κάναμε την εξέταση στο τελευταίο εμβρυο στο dna του για να δούμε αν υπήρχε και κάτι άλλο.μπορουσαμε να το κάνουμε και απευθείας εγώ και ο αντρας μου..αυτο ακριβώς μας είχαν ρωτησει οι γενετιστες αν υπάρχει περίπτωση να είμαστε μακρινοί συγγενείς και να μην το γνωρίζουμε ή να υπάρχει κάτι στα γονίδια μας που να προκαλεί τα προβλήματα. Αυτά βέβαια δεν φαίνονται στους καρυοτυπους.. @Sanel067 μπορείς να ρωτήσεις για αυτή την εξέταση (γενετιστες)..είχε φύγει τελείως από το μυαλό μου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

 

Οκ!! Γιατί υπάρχει και άλλη μία εξέταση, δεν γνωρίζω πώς ονομάζεται, που εξετάζουν το γενετικό υλικό του ζευγαριού για να δουν αν μεταξύ τους κολλάει. Είχα διαβάσει για ένα ζευγάρι που το γενετικό τους υλικό έμοιαζε, σαν να ήταν αδέλφια ας πούμε, και αυτό δημιουργούσε πρόβλημα στην ανάπτυξη μετά τη σύλληψη. 

Αληθεια?Ξερεις καποιες λεπτομερειες,κοστος,διαδικασια κλπ?Και τι γινεται στην προκειμενη περιπτωση?

Just now, Nansy29 είπε:

Χρόνια πολλά κορίτσια καλή χρονιά με υγεία!δεν ξέρω αν λες αυτό που κάναμε εμείς whole exome sequencing λέγεται..εξεταζουν πάρα πολλά γονίδια (χιλιαδες)..Έμεις κάναμε την εξέταση στο τελευταίο εμβρυο στο dna του για να δούμε αν υπήρχε και κάτι άλλο.μπορουσαμε να το κάνουμε και απευθείας εγώ και ο αντρας μου..αυτο ακριβώς μας είχαν ρωτησει οι γενετιστες αν υπάρχει περίπτωση να είμαστε μακρινοί συγγενείς και να μην το γνωρίζουμε ή να υπάρχει κάτι στα γονίδια μας που να προκαλεί τα προβλήματα. Αυτά βέβαια δεν φαίνονται στους καρυοτυπους.. @Sanel067 μπορείς να ρωτήσεις για αυτή την εξέταση (γενετιστες)..είχε φύγει τελείως από το μυαλό μου

Καλη χρονια κοπελα μου με υγεια και ευτυχια,ναι εννοειται θα το δω και θα το συζητησω με την εμβρυολογο που μ ανελαβε..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Sanel067 είπε:

Αληθεια?Ξερεις καποιες λεπτομερειες,κοστος,διαδικασια κλπ?Και τι γινεται στην προκειμενη περιπτωση?

Καλη χρονια κοπελα μου με υγεια και ευτυχια,ναι εννοειται θα το δω και θα το συζητησω με την εμβρυολογο που μ ανελαβε..

Δεν θυμάμαι πού το είχα διαβάσει, αλλά επειδή τα κρατώ σε αρχείο όταν το βρω θα σου πω. Ρώτα όμως μήπως είναι όντως αυτό που λέει η Νάνσυ! Μπες στο σάιτ του Πάγκαλου να το διαβάσεις. Εκτός από εμβρυολόγο πιστεύω ότι πρέπει να συνεργαστείτε και με γενετιστές παράλληλα ή να επικοινωνούν αυτοί μεταξύ τους αν είναι συνεργάτες. Και επειδή είμαι και παθούσα, καλή η επαρχία, σίγουρα η Θεσσαλονίκη έχει καλύτερα και πιο οργανωμένα εργαστήρια από εδώ που βρίσκομαι εγώ, αλλά για ό,τι σου προτείνουν να παίρνεις και προσφορές από κέντρα στην Αθήνα. Η απόσταση μη σε φοβίζει, μπορείς να κάνεις αιμοληψία πάνω και με κούριερ να πηγαίνει το δείγμα στην Αθήνα και επικοινωνούν μαζί σου τηλεφωνικά και με μέιλ. 

  • Μου αρέσει 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Δεν θυμάμαι πού το είχα διαβάσει, αλλά επειδή τα κρατώ σε αρχείο όταν το βρω θα σου πω. Ρώτα όμως μήπως είναι όντως αυτό που λέει η Νάνσυ! Μπες στο σάιτ του Πάγκαλου να το διαβάσεις. Εκτός από εμβρυολόγο πιστεύω ότι πρέπει να συνεργαστείτε και με γενετιστές παράλληλα ή να επικοινωνούν αυτοί μεταξύ τους αν είναι συνεργάτες. Και επειδή είμαι και παθούσα, καλή η επαρχία, σίγουρα η Θεσσαλονίκη έχει καλύτερα και πιο οργανωμένα εργαστήρια από εδώ που βρίσκομαι εγώ, αλλά για ό,τι σου προτείνουν να παίρνεις και προσφορές από κέντρα στην Αθήνα. Η απόσταση μη σε φοβίζει, μπορείς να κάνεις αιμοληψία πάνω και με κούριερ να πηγαίνει το δείγμα στην Αθήνα και επικοινωνούν μαζί σου τηλεφωνικά και με μέιλ. 

Σ ευχαριστω παρα πολυ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ρε συ @Sanel067 αυτές οι μάζες δίπλα στα έμβρυα τι ήταν ; ονομάζεται κάπως μια τέτοια κύηση ; κάπου το έχω ξαναδιαβάσει αυτό αλλά δεν το θυμάμαι καθόλου . 

 

Ενδιαφέρον αυτό που λένε τα κορίτσια για τηβ εξέταση δεν την ήξερα καν . 

@island1 τελικά εσείς βρήκατε τι πρόβλημα υπήρχε ; θα το έχεις γράψει Σορρυ αλλά με τη μικρή δεν προλαβαίνω να κάνω αναζήτησή . 


NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Summer love είπε:

Επίσης ρε συ @Sanel067 αυτές οι μάζες δίπλα στα έμβρυα τι ήταν ; ονομάζεται κάπως μια τέτοια κύηση ; κάπου το έχω ξαναδιαβάσει αυτό αλλά δεν το θυμάμαι καθόλου . 

 

Ενδιαφέρον αυτό που λένε τα κορίτσια για τηβ εξέταση δεν την ήξερα καν . 

@island1 τελικά εσείς βρήκατε τι πρόβλημα υπήρχε ; θα το έχεις γράψει Σορρυ αλλά με τη μικρή δεν προλαβαίνω να κάνω αναζήτησή . 

Τη μαζα διπλα στο εμβρυο τη θεωρησαν μερικη μυλη κυηση,η ισυολογικη ομως βγηκε καθαρη και αποφασισαν πως ηταν καθαρα χρωμοσωμικη ανωμαλια το θεμα,οσο συην αλλη εγκυμοσυνη που το εμβρυο ηταν μια παραμορφωμενη μαζα παλι θεωρησαν πως ηταν χρωμοσωμικη ανωμαλια γι αυτο και μας προτειναν μοναδικη λυση τον προεμφυτευτικο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sanel067 είπε:

Τη μαζα διπλα στο εμβρυο τη θεωρησαν μερικη μυλη κυηση,η ισυολογικη ομως βγηκε καθαρη και αποφασισαν πως ηταν καθαρα χρωμοσωμικη ανωμαλια το θεμα,οσο συην αλλη εγκυμοσυνη που το εμβρυο ηταν μια παραμορφωμενη μαζα παλι θεωρησαν πως ηταν χρωμοσωμικη ανωμαλια γι αυτο και μας προτειναν μοναδικη λυση τον προεμφυτευτικο.

Α οκ κατάλαβα . Είχα και εγώ μια μερική μυλη κύηση και όντως στην ιστολογική φαίνεται Αν είναι . 


NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...