Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Βιολόγος δεν είμαι αλλά επειδή κάνω προεμφυτευτικο δεν λειτουργεί έτσι. Δηλαδή δεν γίνεται να το ελέγξεις για συγκεκριμένο νόσημα και στο στάδιο των εκατό κυττάρων να είναι υγιές και να αλλάξει μετά. Εκείνο πού ίσχυει είναι ότι σε ακραιες περιπτώσεις πρέπει να ξέρεις τι ψάχνεις γιατί αλλιώς δεν ξέρουν τι πρέπει να εντοπίσουν περα από τις πολλές γονιδιακές μεταλλάξεις που ξέρουν και επίσης υπάρχει περίπτωση να αφαιρέσουν κύτταρα που στην πλειοψηφία τους είναι υγιή και να σου βγει αποτέλεσμα για μωσαικισμο. Για αυτό λένε μετά να κάνεις τροφοβλάστη για να επιβεβαιώσεις το αποτέλεσμα του προεμφυτευτικου. Άσε που με την αφαίρεση κυττάρων κάποια έμβρυα χάνουν τη δυναμική της ανάπτυξης τους.

      • Μου αρέσει 1

Νύφη και πεθερά στο ίδιο σπίτι..


Zouzelaki

Recommended Posts


Διαφημίσεις

Just now, vikib είπε:

Βασικα το πρόβλημα ήταν μόνο της θεματοθετριας.δ φαινοταν να ζορίζεται ο συζηγος η η πεθερα. Όπως κ να χει, εχει λυθεί από ότι φαινεται

Ναι το πρόβλημα ήταν της νύφης και δεν ήξερε πώς να αντιμετωπισει τον σύζυγό που δεν ήθελε να φύγουν γιατί έλεγε πως οικονομικά δεν μπορούν να πληρώνουν κ νοίκι.η πεθερα δεν ήξερε καν ότι υπάρχει πρόβλημα κ θέλουν να φύγουν και ο άντρας τελικά εφόσον δέχτηκε να πάνε στο πατρικό της νύφης σημαίνει πως όντως το πρόβλημα του ήταν ότι δεν μπορούσαν να πληρώνουν ενοίκιο και όχι ότι δεν ήθελε να φύγει μακρυά από τη μαμά του η κάτι άλλο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ασία είπε:

Η πεθερά δεν γνωρίζει καν το πρόβλημα.αν την ενημέρωναν τα παιδιά θα μαθαίναμε την δική της οπτική. Διαφωνώ στο ότι μια μάνα θα βοηθήσει μόνο όταν δεν έχουν δουλειά τα παιδιά της.κατι βλέπουμε διαφορετικά εδώ.για εσάς για παράδειγμα θα ήταν πρόωρο να παραχωρήσετε το σπίτι σας στον γιο σας στα 70 σας να ζήσει με την οικογένειά του και θα προτιμούσατε να τον βλέπετε στα 40 του να κλωνιζεται τη σχέση του με τη γυναίκα του,να ζοριζεται οικονομικά και για αυτό το λόγο να μην κάνει παιδί,όπως λέει; Για εμένα θα ήταν αυτονοητο,να φροντίσω πρώτα το παιδί μου που έχει μεγαλύτερες ανάγκες απο μενα κ μετά να βολευτω εγώ. Κάνεις δεν έχει αναφέρει να βγάλουν την πεθερά με το ζόρι από το σπίτι.θα μπορούσαν απλά να την ενημερώσουν για το πρόβλημα που υπήρχε και τότε θα βλέπαμε πως θα το χειριζόταν αυτή η μάνα.

 

Η κοπέλα το είχε πει ξεκάθαρα..ότι δουλεύουν κ οι δυο κ ότι τους φθάνουν τσίμα τσίμα για να νοικιάσουν..

με αυτή την προϋπόθεση ναι θα δε θα άφηνα το σπίτι μου..αν δε μπορούν δυο άτομα που δουλεύουν να νοικιάσουν ένα σπίτι δε ξέρω κατά ποσό θα μου ήταν εύκολο εμένα με μια σύνταξη να νοίκιασε κτλ κτλ..

με αυτή τη λογική οποτε δε μας φθάνουν τα χρήματα, ή αν για οποιαδήποτε λόγο ζοριζόμαστε πρέπει να τρεχουμε στους γονείς να μας λύσουν το πρόβλημα..κ τι να πάνε δλδ να της πούνε της γυναίκας;;;ποιο είναι το βασικό πρόβλημα; Ότι δεν έχουν που να μείνουν;;(έχουν να μείνουν,μένουν στο σπίτι της)

συνηθως τα πατρικά μας είναι μεγαλούτσικα σπίτια..το πιο σωστό για μένα θα ήταν αν είχα θέμα οικονομικό να κάνω υπομονή και να ζω με την πεθερά μου κ να νιώθω κ ευγνώμων που με τη βοήθεια της δε θα χρωστάμε ενοίκια ή δε θα έχουμε έξτρα άγχος..και όχι να τη βλέπω ως εμπόδιο κ να θέλω να φύγει..δλδ θα μου έχει παραχωρήσει το σπίτι της για να συγκατοικησουμε κ εγώ θα έλεγα «ναι αλλά εγώ θέλω να είμαι πιο ελεύθερη με τον άντρα μου κ θέλω να κάνω κ παιδί οποτε για εκείνη είναι πιο εύκολο να φύγει να πάει αλλου σε ένα πιο μικρό σπίτι ενώ εγώ χρειάζομαι περισσότερο χώρο γιατί θα έχω κ παιδί»δε γίνονται αυτά.και αν είχατε δυο παιδιά που είχαν κ τα δυο το ίδιο θέμα τι θα κάνατε;

εχουν αλλάξει οι εποχές..στη Ελλάδα ζούμε κ παλεύουμε για τα προς το ζειν.

τα περισσότερα ζευγάρια που ξέρω εγώ παλεύουν για αυτό το τσίμα τσίμα κάθε μήνα.γιατι κάθε μήνα όλο και κάτι προκύπτει έκτακτο κτλ κτλ..σε αρκετές δε περιπτώσεις δουλευει μόνο ο ένας.κ ναι δεν είναι εύκολο κ κακά τα ψέματα οι περισσότεροι δεχόμαστε κάποιου είδους βοήθεια από γονεις(να μας κρατήσουν το παιδί κτλ κτλ)

εγω προσωπικα ούτε την πεθερά μου δε θα έβγαζα από το σπίτι(ούτε καν θα την στεναχωρουσα λέγοντας της ότι έχουμε πρόβλημα),ούτε τη μάνα μου..κ ας έχουν κ οι δυο τους μεγάλα σπίτια..οταν είχαμε οικονομικό πρόβλημα με τον άντρα μου-βιοπορισμού συζητήσαμε ξανά κ ξανά κ πήραμε μια απόφαση για το δικό μας μέλλον.δε μπλέξαμε γονείς.κ φύγαμε στο εξωτερικό..δουλέψαμε,μακριά από οικογένεια φίλους κτλ..και όταν δημιουργήθηκαν συνθήκες ευνοϊκές γυρίσαμε..κ πάλι στον αγώνα είμαστε..οποτε, με συγχωρείτε αλλά δε δέχομαι εύκολες λύσεις του στυλ «δώσε μου το σπίτι σου» ή να περιμένω κάτι τέτοιο..για μένα δε το θεωρώ σωστό..

αλλο να σου προσφέρεται κάτι..άλλο να περιμένεις πως κ πως να σου προσφερθεί..

( αν η γυναίκα είχε τρία ή δυο σπίτια ναι γιατί όχι να τους δώσει το ένα..η αν μιλάμε για μένα ναι θα έδινα το ένα !)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sousamaki είπε:

Η κοπέλα το είχε πει ξεκάθαρα..ότι δουλεύουν κ οι δυο κ ότι τους φθάνουν τσίμα τσίμα για να νοικιάσουν..

επίσης είπε ξεκάθαρα πως ο σύζυγος ισχυρίζεται πως δεν τους φτάνουν.δεν ξέρουμε τι ακριβώς ισχυει και έχει σημασία αυτό.

1 ώρα πρίν, Sousamaki είπε:

 

με αυτή την προϋπόθεση ναι θα δε θα άφηνα το σπίτι μου..αν δε μπορούν δυο άτομα που δουλεύουν να νοικιάσουν ένα σπίτι δε ξέρω κατά ποσό θα μου ήταν εύκολο εμένα με μια σύνταξη να νοίκιασε κτλ κτλ..

Δεν ξέρουμε σημαντικές πληροφορίες,όπως τα οικονομικά της πεθεράς και του ζεύγους για να μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα,γι αυτό κι εγώ είπα παραπάνω σε γενικές γραμμές τι θεωρώ λογικό σε μια τέτοια περίπτωση.αυτο που βλέπω γενικά να γίνεται δηλαδή στο περιβάλλον μου.οσοι γνωστοι μου μένουν στο πατρικό τους τους έχει παραχωρηθεί από τους γονείς τους μετά το γάμο τους για λόγους που συμφέρουν ολους.και ακόμη στο πιο κοντινό περιβάλλον μου:η μαμά μου αυτό έχει σκοπό να κάνει μόλις παντρευτεί ο αδερφός μου και αυτό είχε πει και η πεθερά μου ότι θα κάνει μόλις παντρευόταν ο άντρας μου(άσχετα αν δεν μένουμε στο πατρικό του).για εμένα αυτό είναι το λογικό για έναν γονιο(όταν είναι ένας μόνος του δηλ) και αν είναι σε θέση πληρώνει μόνος του ενοικιο αλλιώς σε συνεννόηση με το παιδί η ακόμη και όλο το ενοίκιο το παιδί(εξαρτάται από τα οικονομικά του καθενος).αλλά σίγουρα δεν είναι λογικό να μείνει ένας γονιός μόνος του σε μεγάλο σπίτι που το έχει τάξει στο παιδί για μετά το γάμο και να αφήσει το παιδί που δεν του φτάνουν να νοικιάζει 3αρι η 4αρι για να στεγάσει ολόκληρη οικογένεια.

1 ώρα πρίν, Sousamaki είπε:

συνηθως τα πατρικά μας είναι μεγαλούτσικα σπίτια..το πιο σωστό για μένα θα ήταν αν είχα θέμα οικονομικό να κάνω υπομονή και να ζω με την πεθερά μου κ να νιώθω κ ευγνώμων που με τη βοήθεια της δε θα χρωστάμε ενοίκια ή δε θα έχουμε έξτρα άγχος..και όχι να τη βλέπω ως εμπόδιο κ να θέλω να φύγει..δλδ θα μου έχει παραχωρήσει το σπίτι της για να συγκατοικησουμε κ εγώ θα έλεγα «ναι αλλά εγώ θέλω να είμαι πιο ελεύθερη με τον άντρα μου κ θέλω να κάνω κ παιδί οποτε για εκείνη είναι πιο εύκολο να φύγει να πάει αλλου σε ένα πιο μικρό σπίτι ενώ εγώ χρειάζομαι περισσότερο χώρο γιατί θα έχω κ παιδί»δε γίνονται αυτά.και αν είχατε δυο παιδιά που είχαν κ τα δυο το ίδιο θέμα τι θα κάνατε;

Πως δεν γίνονται αυτά;φυσικά και γινονται.και οι νεότεροι ξέρουμε ότι είναι λίγο δύσκολη η συμβίωση με μεγαλύτερους συνήθως αλλά και οι 70χρονοι.δεν θα έπεφτε από τα συννεφα η πεθερά αν της έλεγε το ζευγάρι ότι θα προτιμούσαν να μείνουν μόνοι τους και εφόσον όλοι αναγνωρίζουν ότι μια οικογένεια χρειάζεται μεγαλύτερο σπίτι από ένα άτομο μόνο όλοι θα καταλάβαιναν ότι η πιο λογική λύση είναι να φύγει η πεθερά και όχι το ζεύγος.

1 ώρα πρίν, Sousamaki είπε:

 

εγω προσωπικα ούτε την πεθερά μου δε θα έβγαζα από το σπίτι(ούτε καν θα την στεναχωρουσα λέγοντας της ότι έχουμε πρόβλημα),ούτε τη μάνα μου..κ ας έχουν κ οι δυο τους μεγάλα σπίτια..οταν είχαμε οικονομικό πρόβλημα με τον άντρα μου-βιοπορισμού συζητήσαμε ξανά κ ξανά κ πήραμε μια απόφαση για το δικό μας μέλλον.δε μπλέξαμε γονείς.κ φύγαμε στο εξωτερικό..δουλέψαμε,μακριά από οικογένεια φίλους κτλ..και όταν δημιουργήθηκαν συνθήκες ευνοϊκές γυρίσαμε..κ πάλι στον αγώνα είμαστε..οποτε, με συγχωρείτε αλλά δε δέχομαι εύκολες λύσεις του στυλ «δώσε μου το σπίτι σου» ή να περιμένω κάτι τέτοιο..για μένα δε το θεωρώ σωστό..

αλλο να σου προσφέρεται κάτι..άλλο να περιμένεις πως κ πως να σου προσφερθεί..

( αν η γυναίκα είχε τρία ή δυο σπίτια ναι γιατί όχι να τους δώσει το ένα..η αν μιλάμε για μένα ναι θα έδινα το ένα !)

Δεν σας είπε κανείς να βγάζατε την πεθερά η τη μητέρα από το σπίτι αλλά αν το πρόβλημα σας ήταν το που θα μείνετε και δεν σας εφταναν να νοικιασετε κ είχατε σπιτι εσείς η ο σύζυγος και τότε η μάνα η η πεθερά σας ελεγε πως θα σας το παραχωρήσει και θα μείνει εκείνη κάπου αλλού τότε θα λέγατε όχι ε; Όσο για την προσφορά,η πεθερά μας είπε ότι τους έταξε το σπίτι άρα είναι λογικό να το περιμένουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sousamaki είπε:

Εμείς σα ζευγάρι ναι,θα λέγαμε όχι..αυτές είναι επιλογές.

Ναι επιλογές είναι αυτές.εσεις υποθετικά λέτε πως αν ήσασταν στην θέση αυτή θα λέγατε όχι. Εγώ λέω πως θα έλεγα ναι γιατί το βρίσκω πολύ λογικο.ασχετα που οταν είχα έρθει σε αυτή ακριβώς τη θέση τελικά είπα ΟΧΙ κ αποφασίσαμε να γράψουμε το πατρικό του άντρα μου στην πεθερά μου!!!!!ήταν τέτοιες οι συνθηκες που μας έκαναν να της το δώσουμε. Έχω γράψει παλιότερα την ιστορία αυτή σε κάποιο άλλο θεμα (η πεθερα μας είχε πει πως μετά τον γάμο θα μείνουμε εμείς στο 4αρι πατρικό του άντρα μου που του το έγραψε ο πατέρας του κι εκείνη θα νοικιάσει ένα μικρό σπιτακι.μονη της το πρότεινε και δεν άκουγε και κουβέντα όταν διαφωνήσαμε) σε κάθε ιστορία υπάρχουν διαφορετικές συνθήκες,στην δική μου άσχετα με το τι έγινε και δώσαμε το σπίτι στην πεθερά,σημασία έχει ότι εκείνη από μόνη της πρότεινε να φύγει μετά το γαμο γιατί δεν ήθελε να μείνει ο γιος της με την οικογένειά του και να του φορτωθεί κι εκείνη όπως ελεγε.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω πρωτη φορα ακουω οτι ειναι τοσο λογικο και αναμενομενο να φυγει η πεθερα που ενδεχεται με πολυ κοπο και ιδρωτα να εφτιαξε αυτο το σπιτι και οχι τα παιδια. Ειλικρινα πρωτη φορα ακουω να ειναι τοσο αυτονοητο γιατι για μενα δεν ειναι καθολου. Ουτε πιστευω οτι δεν βγαινουν οικονομικα 2 ατομα που δουλευουν 8ωρο εκτος αν ειναι part time. Ολοι μας ειμαστε δυσκολα και οχι δεν συμφωνω να φορτωθεις στον γονιο στα 40 σου επειδη δεν σου φτανου και μαλιστα χωρις να υπαρχουν παιδια. Τι να πω, το αυτονοητο τελικα ειναι διαφορετικο για τον καθενα. Αλλο αν το προτεινει ο γονεας και το κανει με την καρδια του (που παλι εχω τους ενδοιασμους μου) αλλα και παλι ειναι διαφορετικο απο το να "απαιτεις" η να θεωρεις δεδομενο οτι πρεπει να φυγει ο γονιος. Απο που κ ως που. 

  • Μου αρέσει 5

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Βασικα εγω πρωτη φορα ακουω οτι ειναι τοσο λογικο και αναμενομενο να φυγει η πεθερα που ενδεχεται με πολυ κοπο και ιδρωτα να εφτιαξε αυτο το σπιτι και οχι τα παιδια. Ειλικρινα πρωτη φορα ακουω να ειναι τοσο αυτονοητο γιατι για μενα δεν ειναι καθολου. Ουτε πιστευω οτι δεν βγαινουν οικονομικα 2 ατομα που δουλευουν 8ωρο εκτος αν ειναι part time. Ολοι μας ειμαστε δυσκολα και οχι δεν συμφωνω να φορτωθεις στον γονιο στα 40 σου επειδη δεν σου φτανου και μαλιστα χωρις να υπαρχουν παιδια. Τι να πω, το αυτονοητο τελικα ειναι διαφορετικο για τον καθενα. Αλλο αν το προτεινει ο γονεας και το κανει με την καρδια του (που παλι εχω τους ενδοιασμους μου) αλλα και παλι ειναι διαφορετικο απο το να "απαιτεις" η να θεωρεις δεδομενο οτι πρεπει να φυγει ο γονιος. Απο που κ ως που. 

Αν η πεθερά έταξε το σπίτι στο παιδί της μόλις παντρευτεί σας φαίνεται παράλογο να τηρήσει το λόγο της;είπαμε πως σε κάθε περίπτωση υπάρχουν και άλλες συνθήκες.εδω πέρα δεν ξέρουμε τι συμφωνία είχαν κάνει μάνα και γιος.η κοπέλα ανέφερε πως το σπίτι είναι του γιου άρα δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ακριβώς εννοεί.οταν για τον γονιό που πλέον είναι μόνος είναι δεδομένο πως θα σου δώσει το μεγάλο σπίτι και θα βολεύει σε ένα μικρότερο είναι και για σένα.ισως τέτοιες περιπτώσεις δεν έχουν δει τα μάτια σας για αυτό και δεν τις βρίσκει αναμενόμενες το μυαλό σας.εγω θεωρώ πως αν ενημερωναν την πεθερά πως δεν γίνεται να μένουν άλλο όλοι μαζι θα πρότεινε και η ίδια να φύγει εκείνη και να μείνει στα παιδιά το μεγαλο σπίτι(άσχετα αν θα πλήρωνε η ίδια η τα παιδιά το ενοίκιο της,η και οι 2 μεριές μαζί).εμένα αν με ρωτάτε μόνο τέτοιες περιπτώσεις έχουν ακούσει τα αυτιά μου,με μια μόνο εξαίρεση που δεν υπήρχαν υγιείς σχέσεις ανάμεσα στα άτομα και καθαρό μυαλό!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ασία είπε:

Αν η πεθερά έταξε το σπίτι στο παιδί της μόλις παντρευτεί σας φαίνεται παράλογο να τηρήσει το λόγο της;είπαμε πως σε κάθε περίπτωση υπάρχουν και άλλες συνθήκες.εδω πέρα δεν ξέρουμε τι συμφωνία είχαν κάνει μάνα και γιος.η κοπέλα ανέφερε πως το σπίτι είναι του γιου άρα δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ακριβώς εννοεί.οταν για τον γονιό που πλέον είναι μόνος είναι δεδομένο πως θα σου δώσει το μεγάλο σπίτι και θα βολεύει σε ένα μικρότερο είναι και για σένα.ισως τέτοιες περιπτώσεις δεν έχουν δει τα μάτια σας για αυτό και δεν τις βρίσκει αναμενόμενες το μυαλό σας.εγω θεωρώ πως αν ενημερωναν την πεθερά πως δεν γίνεται να μένουν άλλο όλοι μαζι θα πρότεινε και η ίδια να φύγει εκείνη και να μείνει στα παιδιά το μεγαλο σπίτι(άσχετα αν θα πλήρωνε η ίδια η τα παιδιά το ενοίκιο της,η και οι 2 μεριές μαζί).εμένα αν με ρωτάτε μόνο τέτοιες περιπτώσεις έχουν ακούσει τα αυτιά μου,με μια μόνο εξαίρεση που δεν υπήρχαν υγιείς σχέσεις ανάμεσα στα άτομα και καθαρό μυαλό!

Μα ο άντρας της κοπέλας της είχε πει ότι όταν θα παντρευτουν θα πάνε να νοικιάσουν ένα σπίτι... Οπότε από αυτά τα λεγόμενα καταλαβαίνω ότι ποτέ η πεθερά δεν έταξε το σπίτι απλά το αφήνει στον άντρα ως κληρονομιά μετά θάνατον!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Μα ο άντρας της κοπέλας της είχε πει ότι όταν θα παντρευτουν θα πάνε να νοικιάσουν ένα σπίτι... Οπότε από αυτά τα λεγόμενα καταλαβαίνω ότι ποτέ η πεθερά δεν έταξε το σπίτι απλά το αφήνει στον άντρα ως κληρονομιά μετά θάνατον!

Ανέφερε η κοπέλα κάτι τέτοιο;δεν το προσεξα.γι αυτό λέω και ξαναλέω πως δεν ξέρουμε τι έχουν συμφωνήσει.εγω θυμάμαι μόνο που είπε η κοπέλα πως το σπίτι είναι δικό του.ηταν ξεκάθαρο δηλαδή ότι η πεθερά δεν είχε σκοπό να φύγει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ασία είπε:

Ανέφερε η κοπέλα κάτι τέτοιο;δεν το προσεξα.γι αυτό λέω και ξαναλέω πως δεν ξέρουμε τι έχουν συμφωνήσει.εγω θυμάμαι μόνο που είπε η κοπέλα πως το σπίτι είναι δικό του.ηταν ξεκάθαρο δηλαδή ότι η πεθερά δεν είχε σκοπό να φύγει.

Ναι το είχε πει αυτό η κοπέλα, οπότε το ότι είναι δικό του πιστεύω εννοούσε ότι θα το κληρονομήσει αυτός κ όχι η αδερφή του

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Ναι το είχε πει αυτό η κοπέλα, οπότε το ότι είναι δικό του πιστεύω εννοούσε ότι θα το κληρονομήσει αυτός κ όχι η αδερφή του

Οκ,δεν θυμομουν να το διευκρυνησε.μονο την ατάκα ότι το σπίτι είναι κανονικά δικό του θυμάμαι.που η λέξη κανονικά μου φάνηκε λίγο ειρωνική.καταλαβα δηλαδη ότι το σπίτι είναι δικό του κανονικά και μένει και η μάνα του μαζί τους γι αυτό και σκέφτηκα πως δεν πηγαίνει σε άλλο σπίτι για να εκμεταλλεύονται τη συνταξη της(αν κ η κοπέλα δεν ανέφερε σύνταξη,εγώ το υπέθεσα) και είπα μάλιστα πως μάλλον ο άντρας της θέλει τη μαμά του μαζί στο σπιτικό τους για οικονομικούς λόγους.πραγματα που δεν ισχύουν τελικά όπως φάνηκε από την τροπή που πήρε η υπόθεση.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ασία είπε:

Αν η πεθερά έταξε το σπίτι στο παιδί της μόλις παντρευτεί σας φαίνεται παράλογο να τηρήσει το λόγο της;είπαμε πως σε κάθε περίπτωση υπάρχουν και άλλες συνθήκες.εδω πέρα δεν ξέρουμε τι συμφωνία είχαν κάνει μάνα και γιος.η κοπέλα ανέφερε πως το σπίτι είναι του γιου άρα δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ακριβώς εννοεί.οταν για τον γονιό που πλέον είναι μόνος είναι δεδομένο πως θα σου δώσει το μεγάλο σπίτι και θα βολεύει σε ένα μικρότερο είναι και για σένα.ισως τέτοιες περιπτώσεις δεν έχουν δει τα μάτια σας για αυτό και δεν τις βρίσκει αναμενόμενες το μυαλό σας.εγω θεωρώ πως αν ενημερωναν την πεθερά πως δεν γίνεται να μένουν άλλο όλοι μαζι θα πρότεινε και η ίδια να φύγει εκείνη και να μείνει στα παιδιά το μεγαλο σπίτι(άσχετα αν θα πλήρωνε η ίδια η τα παιδιά το ενοίκιο της,η και οι 2 μεριές μαζί).εμένα αν με ρωτάτε μόνο τέτοιες περιπτώσεις έχουν ακούσει τα αυτιά μου,με μια μόνο εξαίρεση που δεν υπήρχαν υγιείς σχέσεις ανάμεσα στα άτομα και καθαρό μυαλό!

Δεν διαβασα καπου να λεει οτι εταξε το σπιτι μολις παντρευτουν να το παραχωρησει. Ισα ισα που ο συζυγος διαβεβαιωσε την κοπελα οτι μολις τελεστει ο γαμος θα ψαξουν για σπιτι να φυγουν. Το οτι το σπιτι του ανηκει ειναι ισως στα χαρτια, να το εχουν γραψει στο παιδι τους για τη στιγμη που οι γονεις δεν θα βρισκονται πια στη ζωη, μιας και η πεθερα ειναι ηδη 70. Επισης, αν η πεθερα ηθελε να το παραχωρησει νωριτερα, θεωρεις οτι δεν θα το ελεγε απο μονη της?? Και πιστεψε με για πολλους οχι μονο για μενα, δεν ειναι αυτονοητο να φυγει ο γονιος απο το σπιτι του, διοτι σπιτι του ειναι μεχρι να φυγει απο τη ζωη, και οχι τα παιδια. Εχεις διαφορετικη αντιληψη γιατι το εχεις δει να συμβαινει, και οντως μπορει να συμβαινει, δεν ειναι ομως κανονας και σιγουρα δεν ειναι και αυτονοητο. 

  • Μου αρέσει 3

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Δεν διαβασα καπου να λεει οτι εταξε το σπιτι μολις παντρευτουν να το παραχωρησει. Ισα ισα που ο συζυγος διαβεβαιωσε την κοπελα οτι μολις τελεστει ο γαμος θα ψαξουν για σπιτι να φυγουν. Το οτι το σπιτι του ανηκει ειναι ισως στα χαρτια, να το εχουν γραψει στο παιδι τους για τη στιγμη που οι γονεις δεν θα βρισκονται πια στη ζωη, μιας και η πεθερα ειναι ηδη 70. Επισης, αν η πεθερα ηθελε να το παραχωρησει νωριτερα, θεωρεις οτι δεν θα το ελεγε απο μονη της?? Και πιστεψε με για πολλους οχι μονο για μενα, δεν ειναι αυτονοητο να φυγει ο γονιος απο το σπιτι του, διοτι σπιτι του ειναι μεχρι να φυγει απο τη ζωη, και οχι τα παιδια. Εχεις διαφορετικη αντιληψη γιατι το εχεις δει να συμβαινει, και οντως μπορει να συμβαινει, δεν ειναι ομως κανονας και σιγουρα δεν ειναι και αυτονοητο. 

Μπορεί η πεθερά να πρότεινε να το δώσει αλλά ο σύζυγος να ήθελε και τη μαμά του στο σπίτι μιας κι εκείνον δεν τον ενοχλεί η παρουσία της ίσως επειδή ήθελε να εκμεταλλευτεί την σύνταξη της.ουτε αυτό αναφέρεται αλλά δεν αποκλείεται κιόλας. Ναι καταλαβαίνω πως για πολλούς δεν είναι αυτονόητο αυτό,γιατί θα υπάρχουν και διαφορετικές συνθήκες από αυτές που έχω εγώ στο μυαλό μου(που για μένα είναι απολύτως λογικο).όπως και για άλλους είναι φυσιολογικό η μάνα να απαιτει να της γράψει το πατρικό σπίτι που κληρονόμησε από τον πατέρα ο γιος για να μείνει εκείνη και ο γιος να νοικιάζει με την οικογένειά του!!!(ενώ η μαμά αυτή έλεγε πως μόλις παντρευτεί ο γιος θα φύγει από το σπίτι κ θα βολεύει σε ένα μικροτερο)όσο απίστευτο κι αν σας φαίνεται(πιστεύω να σας φαινεται) το έχω ζήσει!!κι όμως αυτό που εγώ θεωρώ παράλογο για άλλους είναι λογικό και το απαιτούν.θελω να πω πως εκτός από αυτά που βλέπω να συμβαίνουν γενικά από δω και από κει έχω δει και αυτό το κουλό, άρα πιστεύω πως για τον καθένα λογικό μπορεί να είναι και κάτι εντελώς διαφορετικό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/4/2020 at 5:15 ΜΜ, Zouzelaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι με της πεθερε σας όσες μένετε μαζί έχετε θέμα  ??

Καλημέρα κορίτσι !!εμενα με την πεθερά κ τον πεθερό μου 4 χρόνια μέχρι να φτιάξουμε το σπίτι μας !(δουλεύαμε κ χτιΖαμε)Η συμβίωση μας ήταν άψογη έως τέλεια σχεδόν !σιγουρα στριμωχτηκαμε ,σίγουρα ο καθένας θέλει την ιδιωτικότητα του αλλα το παν είναι η επικοινωνία κ ο σεβασμός !!Βεβαια Δ ξέρω εάν φταίει ότι έχω καλα πεθερικά ,αλλα εάν τους φέρνεις καλα ,πιστεύω θα κάνουν το ίδιο !προσπαθησε να μιλάς όσο μπορείς με τα πεθερικά σου κ δείχνεις σεβασμό ,,ακόμα κ αν Δ σε αεβονται!βρες τρόπο να τους πλησιάσεις κ ν βρεις το κουμπί !Να είσαι θετική κ να θυμάσαι είναι οι γονείς του άντρα σου !

  • Μου αρέσει 1

i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...