Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Νύφη και πεθερά στο ίδιο σπίτι..


Zouzelaki

Recommended Posts

Just now, Unborn91 είπε:

Εγω μενω 3 χρονια ετσι! Θα εξηγησω αλλη φορα τους λογους ομως. Εχω κ εγω σπιτι μεγαλο απλα χρειαζεται ανακαινιση οποτε για καποιους λογους οχι οικονομικους μενουμε στο δικο του που ειναι πιο ανετο. Τα πεθερικα μου ειναι αγια οπως κ ο αντρας μου. Αυτο ομως δεν αναιρει το γεγονος οτι ειναι δυσκολο σε φαση θες να γυρισεις σπιτι απο την δουλεια κ να αραξεις καναπε, η βαριεσαι ρε φιλε δεν θες αποψε να πλυνεις τα πιατα θα τα κανεις το πρωι.. (αν τα αφησω ομως θα τα κανει αυτη) η πεθερα μου ειναι αγια πραγματικα ποτε δεν θα σκεφτει με κακο τροπο για μενα οτι κ να κανω. Αλλα απο δικο μου αγχος απο σεβασμο πολλες φορες δεν θα κανω αυτο που θελω. Οταν ειναι εδω θα την αφησω ατο σαλονι εγω θα ειμαι με τον αντρα μου θα βλεπω οτι θελω απο το ταμπλετ το κινητο μου. Εννοειται καλοκαιρι φοραω κοντα κ με βρακι με εχει δει κ εγω την εχω δει γυμνη. Θελω να πω εχουμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ κ αριστη ΣΧΈΣΗ. Με αγαπαει πολυ κ εγω το ιδιο. Απλα αυτο.. δεν εισαι ποτε η κυρια νοικοκυρα μεσα σου. Μπορει να μαγειρευω πολυ καλα, κανω φαγητα που δεν ξερει να κανει, ανοιγω φυλλο πχ αυτη ουτε καν...αλλα κ παλι.δεν ειμαι η κυρα του σπιτιου μεσα μου. Αλλα ειναι αγιος ανθρωπος ειλικρινα. Αν δεν ηταν δεν ξερω παιδια αν θα την παλευα! Εμενα ειναι 10 χρονια νεοτερη απο την δικη σου κ μορφωμενος ανθρωπος κ.πολυ διακριτικος οπως κ ο.πεθερος κ η κουνιαδα μου ολοι. Σου ευχομαι καλη υπομονη. Κ εγω κανω φαντασου μεχρι να ρθει ο καιρος να μαι σπιτακι μ με τον αντρουλη μου κ το νινι που περιμενουμε με το καλο! Επισης να προσθεσω οτι ο αντρας μου το γνωριζει οτι πιεζομαι πολλες φορες αλλα ξερει κ την οικογενεια του ξερει κ εμενα οποτε δεν γινεται κατι ετσι κ αλλιως να αλλαξει αυτή τη δεδομενη στιγμη αλλα  η σχεση μου με τον αντρα μου δεν εχει επηρεαστει καθολου απο αυτο. Ισως αν δεν ειχε γερες βασεις κ αν υπηρχαν απο πριν τσακωμοι κλπ να μην αντεχε. Γ αυτο παιζουν πολλα ρολο σε μια συγκατοικηση. Οταν για καποιο λογο φευγουν ταξιδια οι γονεις κ εχουμε σπιτι μονοι μας ειναι φοβερα!

Καλημέρα.... είμαι είναι με τα φεγγάρια τής... θέλει να γνωρίζει τα πάντα.... εγω δεν ξέρω νιώθω κάπως θέλω να είμαι με τον άντρα μου γιατί από ότι έχω καταλάβει ούτε και ο άντρας μου θέλει να είναι εκεί αλλά το κάνει μόνο και μόνο για το οικονομικό 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και συγγνώμη αλλά δε μπόρεσα να διαβάσω τόσες σελίδες με στο τι σου απάντησαν ακριβώς τα υπόλοιπα κορίτσια.

Από ότι κατάλαβα ο λόγος που μένετε με τα πεθερικά είναι οικονομικός.Κατανοω τις οικονομικές δυσκολίες αλλά έχετε δοκιμάσει πχ να βρείτε σπίτι κάπου οχι και τοσο κεντρικά η ακόμα.και σε χωριό που τα νοίκια έχουν τεράστια διαφορα;Για έπιπλα και οικογένειες μπορείτε να δείτε ελαφρώς μεταχειρισμένα για να εξοπλιστεί κάπως το σπιτικό σας.Δουλειες έχετε και οι 2;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Καλημέρα και συγγνώμη αλλά δε μπόρεσα να διαβάσω τόσες σελίδες με στο τι σου απάντησαν ακριβώς τα υπόλοιπα κορίτσια.

Από ότι κατάλαβα ο λόγος που μένετε με τα πεθερικά είναι οικονομικός.Κατανοω τις οικονομικές δυσκολίες αλλά έχετε δοκιμάσει πχ να βρείτε σπίτι κάπου οχι και τοσο κεντρικά η ακόμα.και σε χωριό που τα νοίκια έχουν τεράστια διαφορα;Για έπιπλα και οικογένειες μπορείτε να δείτε ελαφρώς μεταχειρισμένα για να εξοπλιστεί κάπως το σπιτικό σας.Δουλειες έχετε και οι 2;

Δουλεύουμε και η δύο... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Zouzelaki είπε:

Δουλεύουμε και η δύο... 

 Αφού δουλεύετε και οι δύο που είναι το προβλημα;Σιγουρα όπως σου είπα μπορείτε να βρείτε πιο οικονομικά σπίτια και να πάρετε μεταχειρισμένα πράγματα.Να κάνετε κάπως μια αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angela123 είπε:

 Αφού δουλεύετε και οι δύο που είναι το προβλημα;Σιγουρα όπως σου είπα μπορείτε να βρείτε πιο οικονομικά σπίτια και να πάρετε μεταχειρισμένα πράγματα.Να κάνετε κάπως μια αρχή...

Φίλη δυστυχώς για να εμπεδωσεις τη κατάσταση πρέπει να διαβάσεις όλα τα μνμτα(ξέρω είναι μπόλικα αλλα..!) Στο λέω γτ μέχρι να στα ξανά εξηγήσει.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ εγώ θα συμφωνήσω ότι απ' τη στιγμή που δουλεύετε κ οι 2 θα μπαίνουν 900 ευρώ τουλάχιστον στο σπίτι εκτός κ αν δουλεύετε ημιαπασχοληση. Οπότε απ' τη στιγμή που δεν καταλαβαίνει ο άντρας σου του βάζεις το "μαχαίρι στο λαιμό" δλδ ή νοικιάζετε δικό σας σπίτι ή πηγαίνεις στους δικούς σου να μείνεις... Βέβαια αυτό εφόσον έχεις εξαντλήσει όλα τα περιθώρια!

Link to comment
Share on other sites

On 27/4/2020 at 12:36 ΠΜ, ZWH είπε:

Aν θες να κανεις κουκαντο δεν μενεις στο σπιτι του αλλου. Να εχεις τα κοτσια να πας σε δικο σου. 

Το σπίτι είναι του άντρα της μας λέει!

On 27/4/2020 at 12:43 ΠΜ, ZWH είπε:

Οχι ειμαι. Πριν κανουμε το επομενο βημα το σκεφτομαστε. Ειμαι κατα του να μενουν τα ζευγαρια με γονεις. Ουτε θα το εκανα ποτε μου, ουτε θα δεχομουβ να γινει με τα παιδια μου. Πολυ περισσοτερο να μπει μια νυφη η ενας γαμπρος να θελει να κανει κουμαντο και να με βριζει δεξια και αριστερα. Οποιος εχει τα γενια εχει κ τα χτενια. Κι εγω 22 χρονων παντρευτηκα, εργαζομουν και πληρωναμε ενοικιο. Δεν πηγαμε να καθισουμε στην πλατη κανενος.

Αν έχω καταλάβει καλά από τα λεγόμενα της κοπελας,το σπίτι είναι του άντρα της,άρα το λογικό είναι να μείνουν εκεί κ να ζήσουν εκεί την οικογένεια τους.η κυρία πεθερά δεν έχει θέση εκει. Εφόσον δεν είναι για το ζευγάρι ευχάριστη η συγκατοίκηση αυτή.

On 27/4/2020 at 12:09 ΠΜ, Zouzelaki είπε:

Αλλά άμα του πω πάμε στους δικούς μου να δεις πως νιώθω εγώ μου λεει όχι 

Το έχω σκεφτεί και εγω αυτό 

Δεν ξέρω μόνο για τα οικονομικά μου λεει

Το σπίτι κανονικά είναι του άντρα μου...  εγώ έχω ξεκαθαρίστει στο δικό μου το παιδί δεν θα κάνει κανείς κουμάντο 

Το σπίτι κανονικά είναι του άντρα σου διαβάζω....αυτό γιατί δεν το έχει σχολιάσει καμία;;;;;;είναι δηλαδή λογικό για ένα ζευγάρι που ζοριζεται οικονομικά κ έχει δικό του σπίτι να πάει να νοικιάσει για να ξεφύγει από την σκιά της πεθεράς που μόνο να βοηθήσει δεν θελει;εγώ το βρίσκω παραλογο!!αντί να λέμε ευτυχώς που έχετε δικό σας σπίτι,λέμε να πατε να νοικιασετε;; Απ' ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι ο άντρας σου που θέλει τη μάνα του πακέτο στο σπιτικό σας.πιστευω πως πρέπει να εξηγήσεις στον άντρα σου πόσο κακό σας κάνει αυτό το τρίο και όταν καταλάβει να βρείτε ένα σπίτι όλοι μαζί για να πάει η πεθερά.να μείνετε 2 σας σαν αντρόγυνο και να δουλεύετε συνεχώς την σχέση σας γιατί αύριο μεθαύριο θα έχετε και ένα μωράκι...μην αφήνετε τον χρόνο να περναει.έτσι οπως το πάτε θα χαλάσετε τη σχέση σας για την πεθερά!και πίστεψέ με πανευκολα ταρακουνιεται μια σχέση για μάνες κ πεθερές και αν το ζευγάρι δεν έχει διάθεση να τα βάλει όλα στη θέση τους,χαλάνε σπίτι.αν όμως υπάρχει δέσιμο κ διάθεση,όλα γίνονται καλυτερα με λίγη προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

@Ασίαδ εχεις άδικο σε αυτό που λες, γι αυτό κ ρώτησα αν η πεθερα έχει την δυνατότητα να είναι οικονομικά ανεξαρτητη

Πριν ξεκινήσει αυτή η σχέση της ζουζελακι ο φίλος της, κ στη συνέχεια συζηγος της, εμενε με την μαμα του. Το σπίτι είναι στο όνομα του, αλλά εξακολουθουσαν να μένουν μαζί. Έγινε λοιπόν η σχέση. όταν ήρθε η ώρα να συζησουν η ζουζελακι πηγε στο σπιτι του φίλου της, που μέσα είχε μια μαμα. Της ειχε πει κιολας ο αντρας της ότι μετά τον γάμο θα ψάχνανε για σπιτι. Ο γάμος έγινε, σπίτι δ ψάχνουν, οποτε η συγκατοίκηση συνεχιζεται

Κάποιος πρέπει να φύγει από αυτό το σπιτι

Ρώτησα κιολας το μέγεθος του σπιτιού, μηοως υπάρχει άλλη λυση

Τώρα που είναι έτσι τα πράγματα, τι άλλο μπορεί να γίνει; 

Κ οι δυο εργάζονται, αλλα δ μπορουν να νοικιασουν μόνοι, αο όσα μας λέει η κοπέλα. Τωρα πως θα έρθει κ ενα παιδι μέσα σε αυτό, είναι άλλο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Μήπως λοιπόν υπάρχει και μια σύνταξη στην μέση που λόγω οικονομικών προβλημάτων εκμεταλλεύεται ο σύζυγος και για αυτό δεν μπορεί να μείνει χωρίς τη μαμά του;γιατί όπως φαίνεται, αν και τους βγαίνουν ίσα ίσα τα οικονομικά να μείνουνε 2 τους,ο σύζυγος λέει πως δεν τους παίρνει με τίποτα και για αυτό μένουν με τη μαμά του.εφοσον είναι οικονομικό το ζήτημα αν δεν αλλάξει κάτι στα επαγγελματικά τους δεν θα είναι ποτέ σε καλύτερη κατάσταση κ άρα χωρίς την σύνταξη της πεθεράς δεν θα μπορούν να ζήσουν. Και για να σχολιασω και αυτό το "όταν έρθει η ώρα θα περάσει στον άντρα το σπίτι",ποια ώρα;;;;η ώρα που θα κάνει οικογένεια μήπως κ θα χρειαστεί να μείνει με τη γυναίκα του κ τα παιδιά του;η ώρα αυτή έφτασε.σπιτι του είναι κ δεν θα ψάχνει ολόκληρη οικογένεια σπίτι να νοικιάσει εφόσον ήδη υπάρχει.πολυ πιο λογικό κ συμφέρουσα κίνηση είναι να ψάξει η πεθερα να βρει ένα μικρό σπιτάκι που θα είναι κ πιο οικονομικό από το να νοικιασει ολόκληρη οικογένεια που θα εχει και 2 κ 3 ίσως παιδιά αυριο μεθαυριο.δηλαδη είναι δυνατόν να πει το ζευγάρι ότι πρέπει να μείνουν ξεχωριστα από την πεθερά κ αυτή να τολμήσει να σκεφτεί ότι θα φύγουν αυτοί από το σπίτι;;;;μέρα που είναι σήμερα...είναι δυνατόν μάνα να μην πει εντάξει παιδιά μου θα φύγω εγώ και θα βολευτω σε ένα μικρό σπιτάκι μεγάλη γυναίκα που είμαι κ δεν θέλω πολλά πολλά....;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια ... εχω να σας πω τα νέα μετακόμισαμε στο πατρικό μου μένουμε μόνη μας ... στο οποίο πατρικό εμένα ο αδερφός μου οποίος λόγο δουλειάς του έπρεπε να φύγει οποτε μου έδωσαν την άδεια να παω να μείνω εγώ...οπότε τώρα είμαστε καλά..  και κοντά στην πεθερά μού 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε κορίτσια..δεν έχω καταλάβει αν το σπίτι είναι στο όνομα του άντρα..

απο ο,τι έχω καταλάβει είναι το πατρικό του κ θα το κληρονομήσει..

αλλα διαφωνώ στο εξής..εφοσον και οι δυο δουλεύουν κ τους φτάνουν τσίμα τσίμα για να νοικιάσουν ,γιατί να μη κάνει το ζευγάρι το δικό του ξεκίνημα;;;με ρίσκο ναι..αλλά να το κάνει!

δλδ θα φύγει η γυναίκα από το σπίτι της,εφοσον δε το θέλει κ δε το έχει προτείνει ,για να μην αγχωθεί το ζευγάρι;

προσωπικη μου άποψη δε το θεωρώ σωστό..οκ καλό είναι να έχουμε περιουσία από τους δικούς  μας αλλά δε θα βγάλουμε κ τους γονείς μας από το σπίτι τους πριν την ώρα τους..

παντρευομαστε,ανοίγουμε σπίτια και κάνουμε παιδιά όσο μπορούμε με τις δικές μας δυνάμεις..

τη ρωτάμε την γυναίκα αν θα της είναι εύκολο να αφήσει το σπιτάκι της και να πάει να νοικιάσει ένα μικρό;δεν είναι όλα κατά το πως βολεύουν εμάς..έχουν κ οι άλλοι άνθρωποι ψυχολογία..

συγνωμη για την φόρτιση του κειμένου αλλά γίνομαι έξαλλη με αυτά του τύπου να φύγει η πεθερά και να αφήσει το σπίτι,εφοσον δε το έχει προτεινει(αρα δε το θέλει η γυναίκα)..

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Sousamaki είπε:

Συγνώμη ρε κορίτσια..δεν έχω καταλάβει αν το σπίτι είναι στο όνομα του άντρα..

απο ο,τι έχω καταλάβει είναι το πατρικό του κ θα το κληρονομήσει..

αλλα διαφωνώ στο εξής..εφοσον και οι δυο δουλεύουν κ τους φτάνουν τσίμα τσίμα για να νοικιάσουν ,γιατί να μη κάνει το ζευγάρι το δικό του ξεκίνημα;;;με ρίσκο ναι..αλλά να το κάνει!

δλδ θα φύγει η γυναίκα από το σπίτι της,εφοσον δε το θέλει κ δε το έχει προτείνει ,για να μην αγχωθεί το ζευγάρι;

προσωπικη μου άποψη δε το θεωρώ σωστό..οκ καλό είναι να έχουμε περιουσία από τους δικούς  μας αλλά δε θα βγάλουμε κ τους γονείς μας από το σπίτι τους πριν την ώρα τους..

παντρευομαστε,ανοίγουμε σπίτια και κάνουμε παιδιά όσο μπορούμε με τις δικές μας δυνάμεις..

τη ρωτάμε την γυναίκα αν θα της είναι εύκολο να αφήσει το σπιτάκι της και να πάει να νοικιάσει ένα μικρό;δεν είναι όλα κατά το πως βολεύουν εμάς..έχουν κ οι άλλοι άνθρωποι ψυχολογία..

συγνωμη για την φόρτιση του κειμένου αλλά γίνομαι έξαλλη με αυτά του τύπου να φύγει η πεθερά και να αφήσει το σπίτι,εφοσον δε το έχει προτεινει(αρα δε το θέλει η γυναίκα)..

 

Μα η γυναίκα μπορεί να νομίζει ότι όλα είναι καλά στη συγκατοίκηση και να μην αντιλαμβάνεται πως δημιουργεί προβλημα,γι αυτό να μην έχει προτείνει να τους αφησει το σπίτι και να βρει εκείνη ένα άλλο.μπορει να έχει στο μυαλό της οτι θα μενει με το ζευγάρι και θα βοηθάει αύριο μεθαύριο με το μεγάλωμα του παιδιού ώστε να μπορεί η νυφη να δουλευει.μπορει να έχει διαφορα στο μυαλό της και να νιώθει πως η παρουσία της εκεί μόνο καλό μπορεί να κάνει,οικονομικό και όχι μόνο.αυτο είναι βασικά το πιο πιθανο και για αυτό δεν θα έχει προτείνει τιποτα.μην ξεχνάτε ότι είναι μάνα!!!Και δεν θα θέλει να δημιουργεί προβλημα στα παιδιά της,ούτε να τους ζοριστει οικονομικά περισσότερο,οπότε θεωρείτε πιθανό να τους έλεγε "ωραια παιδιά εφόσον δεν θέλετε να μείνουμε όλοι μαζί μαζεψτε τα και φύγετε;".προφανώς και όχι.(μιλάμε και για ένα σπίτι που ανήκει στον γιο) σίγουρα θα πρότεινε να μείνει το ζευγάρι στο σπίτι και να βρει εκείνη ένα άλλο.δεν είπε κανείς να βγάλουν τα παιδιά από το σπίτι τους την μάνα με το ζόρι.η δική μου άποψη είναι πως αυτό το "πριν την ώρα τους" ακούγεται διαφορετικά στου καθενός τα αυτιά.για άλλους η ώρα τους είναι όταν θα πεθάνουν και για άλλους η ώρα τους είναι όταν το παιδί τους χρειάζεται το σπίτι για να μείνει με την οικογένειά του και συμφέρει όλους να νοικιάσει ο γονιός(1 άτομο) ένα μικρότερο και όχι η οικογένεια(3 η 4 η 5 αυριο μεθαυριο άτομα).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ασία είπε:

Μα η γυναίκα μπορεί να νομίζει ότι όλα είναι καλά στη συγκατοίκηση και να μην αντιλαμβάνεται πως δημιουργεί προβλημα,γι αυτό να μην έχει προτείνει να τους αφησει το σπίτι και να βρει εκείνη ένα άλλο.μπορει να έχει στο μυαλό της οτι θα μενει με το ζευγάρι και θα βοηθάει αύριο μεθαύριο με το μεγάλωμα του παιδιού ώστε να μπορεί η νυφη να δουλευει.μπορει να έχει διαφορα στο μυαλό της και να νιώθει πως η παρουσία της εκεί μόνο καλό μπορεί να κάνει,οικονομικό και όχι μόνο.αυτο είναι βασικά το πιο πιθανο και για αυτό δεν θα έχει προτείνει τιποτα.μην ξεχνάτε ότι είναι μάνα!!!Και δεν θα θέλει να δημιουργεί προβλημα στα παιδιά της,ούτε να τους ζοριστει οικονομικά περισσότερο,οπότε θεωρείτε πιθανό να τους έλεγε "ωραια παιδιά εφόσον δεν θέλετε να μείνουμε όλοι μαζί μαζεψτε τα και φύγετε;".προφανώς και όχι.(μιλάμε και για ένα σπίτι που ανήκει στον γιο) σίγουρα θα πρότεινε να μείνει το ζευγάρι στο σπίτι και να βρει εκείνη ένα άλλο.δεν είπε κανείς να βγάλουν τα παιδιά από το σπίτι τους την μάνα με το ζόρι.η δική μου άποψη είναι πως αυτό το "πριν την ώρα τους" ακούγεται διαφορετικά στου καθενός τα αυτιά.για άλλους η ώρα τους είναι όταν θα πεθάνουν και για άλλους η ώρα τους είναι όταν το παιδί τους χρειάζεται το σπίτι για να μείνει με την οικογένειά του και συμφέρει όλους να νοικιάσει ο γονιός(1 άτομο) ένα μικρότερο και όχι η οικογένεια(3 η 4 η 5 αυριο μεθαυριο άτομα).

Δε διαφωνώ στο ότι η κάθε μάνα θέλει να κάνει το καλύτερο για τα παιδιά της, και να βοηθήσει όσο μπορεί κτλ..

θεωρω λάθος προσέγγιση το ότι εστιάζουμε στο τι θα έπρεπε να κάνει η μάνα-πεθερά.

εφοσον το ζευγάρι έχει δουλειά (και γερά να είναι τα παιδιά πάντα), είναι δικό τους θέμα-πρόβλημα το που θα μείνουν..

να μην είχαν δουλειά ,άντε να πω να βοηθήσει η γυναίκα..

ενταξει δε θα τα έχουμε μόνα ζυγά δικά μας!(και μπράβο στα παιδιά που πήγαν σε άλλο σπίτι)

το πριν την ώρα τους σηματοδοτεί οτιδήποτε είναι πρόωρο για τον καθένα..εγώ πχ φαντάζομαι ότι στα 60 μου η στα 70 μου θα λατρεύω το παιδί μου αλλά ενδεχομένως δε θα θέλω να φύγω από το σπίτι μου κ να αλλάξω συνήθειες,χώρο κτλ , ειδικα όταν δεν κρίνεται απαραίτητο.

το ότι μπορεί πχ να γράφουμε το σπίτι στο όνομα των παιδιών μας δεν σημαίνει ότι θα μας βγάλουν από αυτό όταν θα το έχουν ανάγκη χωρίς να μας ρωτήσουν ,ούτε κ είναι δικό τους..δε μας τα χρωστάνε οι γονείς μας τα σπίτια τους..ούτε επειδή μπορεί να βολευτούν σε ένα μικρότερο πρέπει να φαντάζει λύση η μετακόμιση τους.

δε φτάνει δλδ που ήταν τόσο καιρό στο ίδιο σπίτι κ τους βοηθούσε..δλδ πχ θα είμαι εγώ τρία χρόνια στο σπίτι της πεθεράς μου (ναι ναι θα είναι γραμμένο στο όνομα του άντρα μου) κ μετά θα της ζητήσω να φύγει κιόλας να πάει σε ένα μικρότερο για να έχω εγώ την απλα μου με τον άντρα μου;;Ε όχι ρε κορίτσια..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sousamaki είπε:

Δε διαφωνώ στο ότι η κάθε μάνα θέλει να κάνει το καλύτερο για τα παιδιά της, και να βοηθήσει όσο μπορεί κτλ..

θεωρω λάθος προσέγγιση το ότι εστιάζουμε στο τι θα έπρεπε να κάνει η μάνα-πεθερά.

εφοσον το ζευγάρι έχει δουλειά (και γερά να είναι τα παιδιά πάντα), είναι δικό τους θέμα-πρόβλημα το που θα μείνουν..

να μην είχαν δουλειά ,άντε να πω να βοηθήσει η γυναίκα..

ενταξει δε θα τα έχουμε μόνα ζυγά δικά μας!(και μπράβο στα παιδιά που πήγαν σε άλλο σπίτι)

το πριν την ώρα τους σηματοδοτεί οτιδήποτε είναι πρόωρο για τον καθένα..εγώ πχ φαντάζομαι ότι στα 60 μου η στα 70 μου θα λατρεύω το παιδί μου αλλά ενδεχομένως δε θα θέλω να φύγω από το σπίτι μου κ να αλλάξω συνήθειες,χώρο κτλ , ειδικα όταν δεν κρίνεται απαραίτητο.

το ότι μπορεί πχ να γράφουμε το σπίτι στο όνομα των παιδιών μας δεν σημαίνει ότι θα μας βγάλουν από αυτό όταν θα το έχουν ανάγκη χωρίς να μας ρωτήσουν ,ούτε κ είναι δικό τους..δε μας τα χρωστάνε οι γονείς μας τα σπίτια τους..ούτε επειδή μπορεί να βολευτούν σε ένα μικρότερο πρέπει να φαντάζει λύση η μετακόμιση τους.

δε φτάνει δλδ που ήταν τόσο καιρό στο ίδιο σπίτι κ τους βοηθούσε..δλδ πχ θα είμαι εγώ τρία χρόνια στο σπίτι της πεθεράς μου (ναι ναι θα είναι γραμμένο στο όνομα του άντρα μου) κ μετά θα της ζητήσω να φύγει κιόλας να πάει σε ένα μικρότερο για να έχω εγώ την απλα μου με τον άντρα μου;;Ε όχι ρε κορίτσια..

Η πεθερά δεν γνωρίζει καν το πρόβλημα.αν την ενημέρωναν τα παιδιά θα μαθαίναμε την δική της οπτική. Διαφωνώ στο ότι μια μάνα θα βοηθήσει μόνο όταν δεν έχουν δουλειά τα παιδιά της.κατι βλέπουμε διαφορετικά εδώ.για εσάς για παράδειγμα θα ήταν πρόωρο να παραχωρήσετε το σπίτι σας στον γιο σας στα 70 σας να ζήσει με την οικογένειά του και θα προτιμούσατε να τον βλέπετε στα 40 του να κλωνιζεται τη σχέση του με τη γυναίκα του,να ζοριζεται οικονομικά και για αυτό το λόγο να μην κάνει παιδί,όπως λέει; Για εμένα θα ήταν αυτονοητο,να φροντίσω πρώτα το παιδί μου που έχει μεγαλύτερες ανάγκες απο μενα κ μετά να βολευτω εγώ. Κάνεις δεν έχει αναφέρει να βγάλουν την πεθερά με το ζόρι από το σπίτι.θα μπορούσαν απλά να την ενημερώσουν για το πρόβλημα που υπήρχε και τότε θα βλέπαμε πως θα το χειριζόταν αυτή η μάνα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...