Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Καλημέρα κορίτσια να ρωτήσω κάτι τα χάπια μετά την εμβρυομεταφορα τα λαμβάνετε την ίδια ώρα η και να υπάρξει 1 ώρα διάφορα δεν υπάρχει θέμα. ( Καταλάβατε έμεινα χωρίς προγεστερόνη και περίμενα να ανοίξουν σήμερα τα φαρμακεία τελευταία προγεστερόνη 11 το βράδυ και τώρα 8:20 το πρωί)

      Εγώ έχω απόκλιση μισή με μια ώρα. Πως πηγε η επαναληπτική σας?

Εξωσωματικη, δανεικά ωάρια, λεπτό ενδομητριο!!! Μπέρδεμα


Recommended Posts

Καλησπέρα στην μεγάλη και όμορφη παρέα σας... Και φυσικά για να γράφω έχουμε, ουπς πρόβλημα, θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας και όποιος μπορεί να βοηθήσει καλό δεχούμενος. Είμαι 44 εδώ και ένα χρόνο προσπαθώ για παιδί.. Άργησα θα μου πεις... Κάλιο αργά παρά ποτέ.. Τέλος πάντων.. Έχω κάνει 2 σπερματεγχησης και μια εξωσωματική, τώρα ο γιατρός μου μου μίλησε για δανεικά ωάρια βασικά από την αρχή μου είχε πει για δανεικά αλλά ήθελα να προσπαθήσω και με δικά μου. Οι σπερματεγχησης έγιναν σε άλλον γιατρό και όπως ήταν αναμενόμενο αποδείχτηκαν φρουδες ηλικιακά και μόνο και για αυτό και άλλαξα γιατρό. Τώρα πάμε με δανεικά αλλά το πρόβλημα εμφανίζεται στο ενδομήτριο το οποίο στην εξωσωματική έφτασε στα 9.5 και ήταν δυστακτικος αλλά με προχώρησε αλλά δεν είχαμε καλό αποτέλεσμα. Τώρα επειδή το ενδομητριο έχει την ίδια εικόνα φαίνεται δηλαδή σαν να είναι τραχύ με μέγεθος αυτό τον μήνα 8.5 θέλει να κάνει αποξηση πριν πάμε με τα δανεικά με στόχο να το "αφρατεψη" όπως είπε χαρακτιριστικα.. Οφείλω να ομολογήσω πως και τρομαγμένη είναι και μπερδεμένη μιας και δεν είχα αποβολή αλλά ουτε και κάποια άλλη εγκυμοσύνη.. Έχεις κάνεις καμιά παρόμοια εμπειρία; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Faith44 είπε:

Καλησπέρα στην μεγάλη και όμορφη παρέα σας... Και φυσικά για να γράφω έχουμε, ουπς πρόβλημα, θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας και όποιος μπορεί να βοηθήσει καλό δεχούμενος. Είμαι 44 εδώ και ένα χρόνο προσπαθώ για παιδί.. Άργησα θα μου πεις... Κάλιο αργά παρά ποτέ.. Τέλος πάντων.. Έχω κάνει 2 σπερματεγχησης και μια εξωσωματική, τώρα ο γιατρός μου μου μίλησε για δανεικά ωάρια βασικά από την αρχή μου είχε πει για δανεικά αλλά ήθελα να προσπαθήσω και με δικά μου. Οι σπερματεγχησης έγιναν σε άλλον γιατρό και όπως ήταν αναμενόμενο αποδείχτηκαν φρουδες ηλικιακά και μόνο και για αυτό και άλλαξα γιατρό. Τώρα πάμε με δανεικά αλλά το πρόβλημα εμφανίζεται στο ενδομήτριο το οποίο στην εξωσωματική έφτασε στα 9.5 και ήταν δυστακτικος αλλά με προχώρησε αλλά δεν είχαμε καλό αποτέλεσμα. Τώρα επειδή το ενδομητριο έχει την ίδια εικόνα φαίνεται δηλαδή σαν να είναι τραχύ με μέγεθος αυτό τον μήνα 8.5 θέλει να κάνει αποξηση πριν πάμε με τα δανεικά με στόχο να το "αφρατεψη" όπως είπε χαρακτιριστικα.. Οφείλω να ομολογήσω πως και τρομαγμένη είναι και μπερδεμένη μιας και δεν είχα αποβολή αλλά ουτε και κάποια άλλη εγκυμοσύνη.. Έχεις κάνεις καμιά παρόμοια εμπειρία; 

Καλησπέρα κ καλώς ήρθες στη παρέα μας.Λοιπόν εγώ μπορώ να σε συμβουλεύσω σε ότι έχει να κάνει με το παχος του ενδομητρίου.Πρώτον το 8,5 κ το 9,5 χιλιοστά ενδομήτριο είναι σούπερ. Εγώ έχω  λεπτότερο κ έχω μείνει έγκυος 2 φορές.Μια με φυσική σύλληψη κ μια με εξωσωματικη. Το ενδομήτριο μου όταν έκανα την εμβρυομεταφορα που έμεινα έγκυος ήταν 6,1. Δυστυχώς ομως ήταν βιοχημική αποβολή όπως κ η επόμενη μου εγκυμοσυνη με φυσική σύλληψη. Όποτε Εσυ δν εχεις λεπτό ενδομήτριο σίγουρα κ δν οφείλεται αυτό για την αρνητική έκβαση της προσπάθειας που έκανες. Απλά ισως ο γιατρος σου θέλει να δει αλλά πράγματα που έχουν να κάνουν με τη μήτρα κ το ενδομήτριο.Αυτό  που έχει σημασία είναι η μορφολογία του ενδομητρίου.Θέλουν να είναι τριζωνικο δλδ στον υπέρηχο να φαίνονται τρεις άσπρες γραμμές. Αν το ενδομήτριο σου είναι λειτουργικό τότε μπορεί να γίνει εμφύτευση. Επειδή όμως θα πας με δανεικά καλό θα ήταν να κανείς την υστεροσκοπηση με σκρατσινγκ όπως λέει ο γιατρος. Με το σκρατσινγκ ουσιαστικά νεαροποιεται το ενδομήτριο κ Καλό θα ήταν στην υστεροσκοπηση να σου πάρει δείγμα κ για βιοψία του ενδομήτριου για να δεις αν υπάρχουν τυχόν φλεγμονές οι οποίες εμποδίζουν την εμφύτευση ή προκαλούν αποβολες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Queen10 είπε:

Καλησπέρα κ καλώς ήρθες στη παρέα μας.Λοιπόν εγώ μπορώ να σε συμβουλεύσω σε ότι έχει να κάνει με το παχος του ενδομητρίου.Πρώτον το 8,5 κ το 9,5 χιλιοστά ενδομήτριο είναι σούπερ. Εγώ έχω  λεπτότερο κ έχω μείνει έγκυος 2 φορές.Μια με φυσική σύλληψη κ μια με εξωσωματικη. Το ενδομήτριο μου όταν έκανα την εμβρυομεταφορα που έμεινα έγκυος ήταν 6,1. Δυστυχώς ομως ήταν βιοχημική αποβολή όπως κ η επόμενη μου εγκυμοσυνη με φυσική σύλληψη. Όποτε Εσυ δν εχεις λεπτό ενδομήτριο σίγουρα κ δν οφείλεται αυτό για την αρνητική έκβαση της προσπάθειας που έκανες. Απλά ισως ο γιατρος σου θέλει να δει αλλά πράγματα που έχουν να κάνουν με τη μήτρα κ το ενδομήτριο.Αυτό  που έχει σημασία είναι η μορφολογία του ενδομητρίου.Θέλουν να είναι τριζωνικο δλδ στον υπέρηχο να φαίνονται τρεις άσπρες γραμμές. Αν το ενδομήτριο σου είναι λειτουργικό τότε μπορεί να γίνει εμφύτευση. Επειδή όμως θα πας με δανεικά καλό θα ήταν να κανείς την υστεροσκοπηση με σκρατσινγκ όπως λέει ο γιατρος. Με το σκρατσινγκ ουσιαστικά νεαροποιεται το ενδομήτριο κ Καλό θα ήταν στην υστεροσκοπηση να σου πάρει δείγμα κ για βιοψία του ενδομήτριου για να δεις αν υπάρχουν τυχόν φλεγμονές οι οποίες εμποδίζουν την εμφύτευση ή προκαλούν αποβολες.

Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση σου μίλησα το πρωί με τον γιατρό και πράγματι είναι ακριβώς αυτό που είπες πραγματικά ηρέμισα.. Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Faith44 είπε:

Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση σου μίλησα το πρωί με τον γιατρό και πράγματι είναι ακριβώς αυτό που είπες πραγματικά ηρέμισα.. Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ.. 

Παρακαλώ , δν κάνει τπτ.Εξάλλου εδώ όλες είμαστε γι αυτό το λόγο, για να βοηθάμε η μια την άλλη κ να μοιραζόμαστε τις  εμπειριες μας.Σου Ευχομαι καλή επιτυχία στην επόμενη προσπάθεια σου! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Και να που τα δεδομένα γίνονται ζητούμενα... 

Το scrasting πριν ένα χρόνο έδειξε καρκίνο στο ενδομήτριο... Κάναμε αγώνα με τον γιατρό να σώσουμε την μήτρα. Ένα χρόνο ολόκληρο... Εξετάσεις, φάρμακα, ξανά εξετάσεις κόντρα φάρμακα.. Και εκεί που είπαμε ότι ναι είμαστε κοντά... Ξαναεμφανιστικαν καρκινικά κύτταρα. Μονόδρομος υστεροκτομή. Το μυαλό μου απλά σταμάτησε να σκέφτεται... 

  • Λυπημένη/-ος 9
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Faith44 είπε:

Και να που τα δεδομένα γίνονται ζητούμενα... 

Το scrasting πριν ένα χρόνο έδειξε καρκίνο στο ενδομήτριο... Κάναμε αγώνα με τον γιατρό να σώσουμε την μήτρα. Ένα χρόνο ολόκληρο... Εξετάσεις, φάρμακα, ξανά εξετάσεις κόντρα φάρμακα.. Και εκεί που είπαμε ότι ναι είμαστε κοντά... Ξαναεμφανιστικαν καρκινικά κύτταρα. Μονόδρομος υστεροκτομή. Το μυαλό μου απλά σταμάτησε να σκέφτεται... 

Κούκλα μου σου εύχομαι ολοψυχα, σύντομα να τελειώσει ο εφιάλτης που ζεις!

Ο νέος χρόνος να φέρει μόνο ευχαριστα νεα για την υγεια σου!

Κανε τον σταυρό σου, πάρε αγκαλιά τον άντρα σου και πάλεψε! Ακου τον γιατρό σου και ακολούθησε ότι σου λέει!

Το παιδί μπορεί να έρθει και με άλλους τρόπους,  υιοθεσία, παρένθετη μητρότητα, κλπ.

Το θέμα είναι εσύ να είσαι γερή για να το χαρείς και να το μεγαλώσεις.

Γιαυτό εσύ είσαι η απόλυτη προτεραιότητα τώρα!

Η Παναγία να σε έχει υπό την σκεπή Της!

Σου στέλνω μια μεγαλη αγκαλιά!

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Faith44 said:

Και να που τα δεδομένα γίνονται ζητούμενα... 

Το scrasting πριν ένα χρόνο έδειξε καρκίνο στο ενδομήτριο... Κάναμε αγώνα με τον γιατρό να σώσουμε την μήτρα. Ένα χρόνο ολόκληρο... Εξετάσεις, φάρμακα, ξανά εξετάσεις κόντρα φάρμακα.. Και εκεί που είπαμε ότι ναι είμαστε κοντά... Ξαναεμφανιστικαν καρκινικά κύτταρα. Μονόδρομος υστεροκτομή. Το μυαλό μου απλά σταμάτησε να σκέφτεται...  

Οχ βρε κορίτσι μου... λυπάμαι πάρα πολύ.. πάντα υπάρχουν λύσεις, εσύ να είσαι γερή και θα βρεθεί τρόπος να έρθει παιδάκι στην οικογένεια αν το θέλεις πολύ.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Faith44 είπε:

Και να που τα δεδομένα γίνονται ζητούμενα... 

Το scrasting πριν ένα χρόνο έδειξε καρκίνο στο ενδομήτριο... Κάναμε αγώνα με τον γιατρό να σώσουμε την μήτρα. Ένα χρόνο ολόκληρο... Εξετάσεις, φάρμακα, ξανά εξετάσεις κόντρα φάρμακα.. Και εκεί που είπαμε ότι ναι είμαστε κοντά... Ξαναεμφανιστικαν καρκινικά κύτταρα. Μονόδρομος υστεροκτομή. Το μυαλό μου απλά σταμάτησε να σκέφτεται... 

Να εισαι δυνατή και να παλέψεις να γίνεις καλα, για ολα τα υπόλοιπα υπάρχουν λύσεις και δεν έχουν και τόση σημασία ισως,

  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους... Καλώς ή κακώς μόνη μου είμαι.. Δεν είμαι παντρεμένη. Ξεκίνησα ως μόνογονεας, πολύ τρέξιμο, αγωνία, ξανά τρέξιμο αγωνία και στο τέλος απογοήτευση και απέραντη θλίψη.. Παλεύω δεν ξέρω με τι δυνάμεις, δεν ξέρω που βρίσκω τα αποθέματα να κάνω τα πιο σκληρά βήματα. Απλά μεταφέρω τον εαυτό μου όπου χρειάζεται. Λες και είμαι μια άλλη.. Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!! 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Faith44 είπε:

Σας ευχαριστώ όλους... Καλώς ή κακώς μόνη μου είμαι.. Δεν είμαι παντρεμένη. Ξεκίνησα ως μόνογονεας, πολύ τρέξιμο, αγωνία, ξανά τρέξιμο αγωνία και στο τέλος απογοήτευση και απέραντη θλίψη.. Παλεύω δεν ξέρω με τι δυνάμεις, δεν ξέρω που βρίσκω τα αποθέματα να κάνω τα πιο σκληρά βήματα. Απλά μεταφέρω τον εαυτό μου όπου χρειάζεται. Λες και είμαι μια άλλη.. Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!! 

Έχουμε μέσα μας δυνάμεις που δεν τις έχουμε συνειδητοποιήσει... 

Σκέψου όμως θετικά γιατι μεσα στην ατυχία σου, στάθηκες τυχερή!! η επιθυμία σου για παιδι ανέδειξε το προβλημα πολύ νωρίς!!

Μην το βάζεις κάτω, κάνε τον σταυρο σου και προχωρα!! 

Σου εύχομαι να την αφήσεις γρήγορα πίσω σου αυτή τη δοκιμασία!! Ο θεός μαζί σου!

Αν θέλεις μπορούμε να μιλήσουμε και με p.m.

Φιλιά πολλά!!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


18 hours ago, Faith44 said:

Σας ευχαριστώ όλους... Καλώς ή κακώς μόνη μου είμαι.. Δεν είμαι παντρεμένη. Ξεκίνησα ως μόνογονεας, πολύ τρέξιμο, αγωνία, ξανά τρέξιμο αγωνία και στο τέλος απογοήτευση και απέραντη θλίψη.. Παλεύω δεν ξέρω με τι δυνάμεις, δεν ξέρω που βρίσκω τα αποθέματα να κάνω τα πιο σκληρά βήματα. Απλά μεταφέρω τον εαυτό μου όπου χρειάζεται. Λες και είμαι μια άλλη.. Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!! 

Πρώτα να γίνεις καλά, αυτό προέχει και ύστερα υγιής θα αποκτήσεις το παιδάκι σου.

Με τον ένα ή άλλο τρόπο, αφού το θέλεις τόσο πολύ, θα έρθει.

και το άλλο σου μισό θα έρθει! Εκεί που δεν το περιμένεις!

Για όλα υπάρχει λόγος που συμβαίνουν, την στιγμή που συμβαίνουν.

θα γυρίσει θα δεις!

Είσαι τόσο δυνατή - πραγματικά σε θαυμάζω- που θα μας γράψεις κι εσυ τα ευχάριστα νέα σου κι εδώ όλες μαζί θα πανηγυρίζουμε για εσένα!

τώρα σφίξε τις γροθιές σου και γίνε καλά!

Η σκέψη μου μαζί σου:)


LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...