Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

12 ώρες πρίν, Irini85 είπε:

Κορίτσια τι 5 κιλα και 4?! 

Πως γίνεται?!

Εγω ξεκίνησα 58 και τωρα ειμαι 80!!Και προσέξτε με...τρωω πολύ προσεχτικά...καθολου γλυκά, τηγανητά, junk food σχεδόν τίποτα! Και ως τον 7ο εκανα και pilates...! 

Απλα δεν είχα ποτέ καθολου εμετούς. Έτρωγα κανονικα χωρίς αναγούλες κλπ.

Πείτε μας το μυστικό σας για την επόμενη φορά! Ακου εκει μονο 5 κιλα! Εγώ τα πήρα τα 5 λογικα με το που το τεστ βγήκε θετικό... :-D

Χαχα έκλαψα με το μήνυμα σου... Η αλήθεια είναι ότι εγώ τα πρώτα πέντε κιλά τα είχα πάρει μπορεί και στον τέταρτο μήνα..δεν ξέρω πως τα κατάφεραν τα κορίτσια... παίζει ρόλο και αυτό που λένε πόσα κιλά ξεκίνησες,εγώ ξεκίνησα κανονική ούτε πολύ αδύνατη ούτε τσουπωτη....τώρα θα δείξει με τι ρυθμο θα τα χάσουμε...λένε βοηθάει και ο θηλασμός να επανέλθεις... Αν και αυτά αφορούν τη λοχεία ας ρωτήσω εδώ τις μανούλες που έχουν ξαναγεννησει... πιστεύετε βοηθάει στη λοχεία να φορέσουμε ζώνη σύσφιξης; Αυτές τις ειδικές που υπάρχουν για λοχεία...το σκεφτόμουν 

 

6 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Κοριτσια καλημερα!!Καλε μην αγχωνεστε με τα κιλα απο τωρα!Θα ερθει η ωρα και γι' αυτο και να εχετε παντα στο μυαλο σας οτι μπορει να φυγουν χωρις καν να το καταλαβετε!!Στην 1η εγκυμοσυνη πηρα 9 κιλα και 2 εβδομαδες μετα τη γεννα ημουν πιο αδυνατη απο πριν μεινω εγκυος...και φανταστειτε οτι ειχε προηγηθει και η εξωσωματικη τοτε, οποτε ειχα παρει και τοσα φαρμακα με ορμονες...Τωρα κι εγω εχω παρει λιγα (5-6) αλλα η αληθεια ειναι οτι δε μου εχει αυξηθει η ορεξη για φαγητο. Ισως γιατι λογω καποιων οικογενειακων προβληματων, το μεγαλυτερο διαστημα αυτης της εγκυμοσυνης ημουν σε ασχημηχι καλη ψυχολογικη κατασταση...Αν με ρωτατε,θα προτιμουσα να ημουν καλα και να ετρωγα διχως αυριο και τα κιλα, ειτε ευκολα ειτε δυσκολα, το μονο σιγουρο ειναι οτι χανονται μετα!!Οποτε, χαρειτε το τωρα οσο προλαβαινετε, (οσες βεβαια δεν εχετε ιατρικο λογο να προσεχετε) και ολα καλα!!

Εγω εχω σημερα ραντεβου με τον γιατρο και ανυπομονω!!Αυτην τη φορα,εχω πολυ εντονα το προαισθημα οτι θα γεννησω πιο νωρις κι εχω το αγχος να δω αν ειναι ολα ενταξει...Αισιως, καταφεραμε με τον αντρα μου και ετοιμασαμε αρκετα απο τα πραγματα του μωρου μεσα στο Σ/Κ και περηφανα εχω να σας δηλωσω οτι ετοιμασα κατα 90% και τη βαλιτσα του μαιευτηριου...χαχαχα. Καπως χαλαρωσα που ξερω οτι τουλαχιστον ειμαι προετοιμασμενη!!

Πήγες στο γιατρό; Πώς πήγε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 8 λεπτά , Rafailiapan είπε:

Χαχα έκλαψα με το μήνυμα σου... Η αλήθεια είναι ότι εγώ τα πρώτα πέντε κιλά τα είχα πάρει μπορεί και στον τέταρτο μήνα..δεν ξέρω πως τα κατάφεραν τα κορίτσια... παίζει ρόλο και αυτό που λένε πόσα κιλά ξεκίνησες,εγώ ξεκίνησα κανονική ούτε πολύ αδύνατη ούτε τσουπωτη....τώρα θα δείξει με τι ρυθμο θα τα χάσουμε...λένε βοηθάει και ο θηλασμός να επανέλθεις... Αν και αυτά αφορούν τη λοχεία ας ρωτήσω εδώ τις μανούλες που έχουν ξαναγεννησει... πιστεύετε βοηθάει στη λοχεία να φορέσουμε ζώνη σύσφιξης; Αυτές τις ειδικές που υπάρχουν για λοχεία...το σκεφτόμουν 

 

Πήγες στο γιατρό; Πώς πήγε;

Δεν εχω παει ακομα, απογευμα εχω ραντεβου...Εγω παντως δε φορεσα ζωνη. Δεν ειχα κανει μεγαλη κοιλια στην εγκυμοσυνη βεβαια αλλα μετα τη γεννα, εννοειται οτι η κοιλια μου ηταν περιεργη...υπηρχε η σχετικη χαλαρωση στο δερμα και θυμαμαι οτι μου φαινοταν περιεργο το σχημα του αφαλου μου. Σιγα σιγα ομως περνωντας ο καιρος, επανηλθε 100% και μαλιστα χωρις γυμναστικη (εκτος φυσικα απο το διπλωματακι που δημιουργειται πανω απο την τομη της καισαρικης που νομιζω οτι ακομα και πετσι και κοκαλο να μεινει καποια,δεν το γλιτωνει). Ουτε κρεμες χρησιμοποιησα, ουτε τιποτα. Ειχα βεβαια τον γιο μου για personal, ο οποιος απο την αρχη δεν καθοταν πουθενα και ησυχαζε μονο οταν τον πηγαινοφερναμε μεσα στο στο σπιτι αγκαλια...μιλαμε για χιλιομετρα οχι αστεια χαχαχα

Οσο για τον θηλασμο, εμενα ενεργοποιηθηκε φουλ ο μεταβολισμος μου και ενω ετρωγα σαν να μην υπηρχε αυριο, εχανα κιλα. Αλλες γυναικες ειχαν αντιθετη εμπειρια. Δεν ξερω τι συμβαινει συχνοτερα, ευχομαι βεβαια αυτο που συνεβη σε εμενα!

  • Μου αρέσει 2

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Rafailiapan είπε:

Χαχα έκλαψα με το μήνυμα σου... Η αλήθεια είναι ότι εγώ τα πρώτα πέντε κιλά τα είχα πάρει μπορεί και στον τέταρτο μήνα..δεν ξέρω πως τα κατάφεραν τα κορίτσια... παίζει ρόλο και αυτό που λένε πόσα κιλά ξεκίνησες,εγώ ξεκίνησα κανονική ούτε πολύ αδύνατη ούτε τσουπωτη....τώρα θα δείξει με τι ρυθμο θα τα χάσουμε...λένε βοηθάει και ο θηλασμός να επανέλθεις... Αν και αυτά αφορούν τη λοχεία ας ρωτήσω εδώ τις μανούλες που έχουν ξαναγεννησει... πιστεύετε βοηθάει στη λοχεία να φορέσουμε ζώνη σύσφιξης; Αυτές τις ειδικές που υπάρχουν για λοχεία...το σκεφτόμουν 

 

Πήγες στο γιατρό; Πώς πήγε;

Εγω δεν φορεσα ποτε ζωνη. Επισης θηλασα 16 μηνες και οχι δεν με βοηθησε να χασω... ισα ισα που πηρα

Οποτε ειναι στον οργανισμο υποθετω

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Rafailiapan said:

Χαχα έκλαψα με το μήνυμα σου... Η αλήθεια είναι ότι εγώ τα πρώτα πέντε κιλά τα είχα πάρει μπορεί και στον τέταρτο μήνα..δεν ξέρω πως τα κατάφεραν τα κορίτσια... παίζει ρόλο και αυτό που λένε πόσα κιλά ξεκίνησες,εγώ ξεκίνησα κανονική ούτε πολύ αδύνατη ούτε τσουπωτη....τώρα θα δείξει με τι ρυθμο θα τα χάσουμε...λένε βοηθάει και ο θηλασμός να επανέλθεις... Αν και αυτά αφορούν τη λοχεία ας ρωτήσω εδώ τις μανούλες που έχουν ξαναγεννησει... πιστεύετε βοηθάει στη λοχεία να φορέσουμε ζώνη σύσφιξης; Αυτές τις ειδικές που υπάρχουν για λοχεία...το σκεφτόμουν 

 

Πήγες στο γιατρό; Πώς πήγε;

Μα θα έβαζα τα κλάματα βραδιάτικα...!!!

Γιατί έκανα προσπάθεια για να μην πάρω πολλά κιλά και τελικά τα 20 τα πέρασα.

Η αληθεια είναι βέβαια πως δεν αγχώνομαι (πολύ) γιατί η διατροφή και η γυμναστική είναι για μένα τροπος ζωής. Ελπίζω να επανέλθω άμεσα!! 

Εγω εχω πάρει και ζώνη σύσφιξης να μαι σε ετοιμότητα  :grin:

Μια ακόμη ερώτηση βάζουμε κρέμες στην κοιλια και το στήθος και μετά τη γεννα? Σε τι βοηθάνε? Γιατί πχ εγώ ραγάδες δεν εχω βγάλει καθόλου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@vaso_mpempisτι καλά στο ντοπλερ! Θύμισέ μου πότε έχεις ΠΗΤ! 

Εγώ περιμένω να πάω την Πέμπτη για καλλιέργεια κολπικού υγρού και να δούμε το αμνιακό υγρό μην έχει πέσει κι άλλο. 

@Irini85 όχι και να βάλεις τα κλάματα. Καμία δεν μπορεί αν συγκριθεί με την άλλη. Εγώ ξεκίνησα με τριψήφιο νούμερο στη ζυγαριά. Και έβαλα απλώς στόχο αν μην περάσω τα 110 αλλά δεν το βλέπω δυστυχώς. 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Margr είπε:

@vaso_mpempisτι καλά στο ντοπλερ! Θύμισέ μου πότε έχεις ΠΗΤ! 

Εγώ περιμένω να πάω την Πέμπτη για καλλιέργεια κολπικού υγρού και να δούμε το αμνιακό υγρό μην έχει πέσει κι άλλο. 

@Irini85 όχι και να βάλεις τα κλάματα. Καμία δεν μπορεί αν συγκριθεί με την άλλη. Εγώ ξεκίνησα με τριψήφιο νούμερο στη ζυγαριά. Και έβαλα απλώς στόχο αν μην περάσω τα 110 αλλά δεν το βλέπω δυστυχώς. 

 

 

Πητ κανονικα ειναι 2/11 αλλα επειδη εχω κανει παλι καισαρικη θα με βαλει 38 εβδομαδων μου ειπε. 38 εβδομαδων ακριβως θα ειμαι 19/10

  • Μου αρέσει 3

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Rafailiapan είπε:

Πήγες στο γιατρό; Πώς πήγε;

Ολα καλα στο γιατρο τελικα! 2.500gr ειναι ο μικρουλης. Περιπου 3 kg τον υπολογιζει να γεννηθει, οπως και ο γιος μου. Τωρα θα παω 23 για καρδιοτοκογραφημα, υπερηχο και καλλιεργεια κολπικου υγρου και αισιως κλεισαμε 4/10 την καισαρικη. 

  • Μου αρέσει 5

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , katerinaki 86 είπε:

Ολα καλα στο γιατρο τελικα! 2.500gr ειναι ο μικρουλης. Περιπου 3 kg τον υπολογιζει να γεννηθει, οπως και ο γιος μου. Τωρα θα παω 23 για καρδιοτοκογραφημα, υπερηχο και καλλιεργεια κολπικου υγρου και αισιως κλεισαμε 4/10 την καισαρικη. 

Τί ωραία! Με το καλό!! Μια μια παίρνουμε σειρά μου φαίνεται!

4 ώρες πρίν, Irini85 είπε:

Μα θα έβαζα τα κλάματα βραδιάτικα...!!!

Γιατί έκανα προσπάθεια για να μην πάρω πολλά κιλά και τελικά τα 20 τα πέρασα.

Η αληθεια είναι βέβαια πως δεν αγχώνομαι (πολύ) γιατί η διατροφή και η γυμναστική είναι για μένα τροπος ζωής. Ελπίζω να επανέλθω άμεσα!! 

Εγω εχω πάρει και ζώνη σύσφιξης να μαι σε ετοιμότητα  :grin:

Μια ακόμη ερώτηση βάζουμε κρέμες στην κοιλια και το στήθος και μετά τη γεννα? Σε τι βοηθάνε? Γιατί πχ εγώ ραγάδες δεν εχω βγάλει καθόλου!

Ούτε εγώ έχω βγάλει ραγαδες προς το παρόν αλλά βάζω κάθε βράδυ κρέμα και σκέφτομαι ότι θα πρέπει να συνεχίσω να βάζω και μετά τη γέννα γιατί πάλι είναι απότομη αλλαγή από την τσίτα κοιλιά στο μάζεμα οπότε σκέφτομαι ότι και τότε ίσως κινδυνεύω από ραγαδες...στο στήθος δεν έβαλα κρέμα γιατί μου φάνηκε ότι κάπως ερέθιζε τις θηλές αλλά έβγαλα κάτι μικρές ραγαδουλες στην κάτω μεριά όμως και δεν φαίνονται καθόλου...οπότε δεν με πειράζει! Εγώ τη ζώνη θα τη παραγγείλω αφού γεννήσω αν είναι να δω σε τι κατάσταση θα είμαι...αν είσαι γυμνασμενη δεν θα έχεις θέμα πιστεύω...εμείς οι αγυμναστες έχουμε θέμα στο να μαζευτεί η κοιλιά 

8 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Δεν εχω παει ακομα, απογευμα εχω ραντεβου...Εγω παντως δε φορεσα ζωνη. Δεν ειχα κανει μεγαλη κοιλια στην εγκυμοσυνη βεβαια αλλα μετα τη γεννα, εννοειται οτι η κοιλια μου ηταν περιεργη...υπηρχε η σχετικη χαλαρωση στο δερμα και θυμαμαι οτι μου φαινοταν περιεργο το σχημα του αφαλου μου. Σιγα σιγα ομως περνωντας ο καιρος, επανηλθε 100% και μαλιστα χωρις γυμναστικη (εκτος φυσικα απο το διπλωματακι που δημιουργειται πανω απο την τομη της καισαρικης που νομιζω οτι ακομα και πετσι και κοκαλο να μεινει καποια,δεν το γλιτωνει). Ουτε κρεμες χρησιμοποιησα, ουτε τιποτα. Ειχα βεβαια τον γιο μου για personal, ο οποιος απο την αρχη δεν καθοταν πουθενα και ησυχαζε μονο οταν τον πηγαινοφερναμε μεσα στο στο σπιτι αγκαλια...μιλαμε για χιλιομετρα οχι αστεια χαχαχα

Οσο για τον θηλασμο, εμενα ενεργοποιηθηκε φουλ ο μεταβολισμος μου και ενω ετρωγα σαν να μην υπηρχε αυριο, εχανα κιλα. Αλλες γυναικες ειχαν αντιθετη εμπειρια. Δεν ξερω τι συμβαινει συχνοτερα, ευχομαι βεβαια αυτο που συνεβη σε εμενα!

Η κουμπάρα μου είχε αντίστοιχη εμπειρία, με το θηλασμού έτρωγε πολύ αλλά αδυνάτιζε,τα έκαιγε δηλαδή ότι έτρωγε..μακάρι και σε εμάς έτσι!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!! Πήγα σήμερα στο γιατρό, όλα καλά ! 2,700 η μικρή... Δεν το πιστεύω ότι περνάει ο καιρός,με εξέτασε και κολπικά και είπε ότι καλά είναι αλλά έχουμε δρόμο ακόμα για να μαλακώσει κλπ..θα ξαναπάω σε δέκα μέρες να δούμε αν υπάρχει πρόοδος...

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!!!

Δεν ξέρω τι έχω πάθει σήμερα.. πραγματικά ΟΛΟ ΤΡΩΩ δε μπορώ καθόλου να κρατηθώ. Υποτίθεται ήμουν σε δίαιτα για το σάκχαρο (το οποίο παραδόξως είναι καλό) ..αλλά έχω κάνει ήδη 5 γεύματα και είναι ακόμα 6 το απόγευμα!! Ελπίζω να είναι μία και μοναδική αυτή η μέρα που συμβαίνει. Ειδικά πριν από λίγο.. είδα μια μπάρα δημητριακών με σοκολάτα (που υποτίθεται δεν κάνει να τρώω τέτοια) και δεν γινόταν να μη τη φάω... την εξαφάνισα. Περιμένω τώρα να περάσει η ώρα να μετρήσω πάλι (για 5η φορά) το σάκχαρο να δω τις επιπτώσεις....

Εσείς παθαίνεται τέτοιες κρίσεις;;;;;;


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

@vaso_mpempis και εμένα την προηγούμενη εβδομάδα με είχε πιάσει απίστευτη όρεξη για φαγητό. Και αναζητούσα και το γλυκό. Μήπως περνάς αυτή τη φάση κι εσύ τώρα... Όλα εντάξει με το σάκχαρο;

 

Κορίτσια πήγαμε σήμερα στον γιατρό, ευτυχώς ανέβηκαν τα αμνιακα υγρά με την κατανάλωση νερού. Το κοριτσάκι όμως παραμένει ισχιακο. Από τον 6ο μήνα δεν έχει κουνηθεί ούτε λίγο... Ο γιατρός μου είπε για καισαρική και μάλιστα νωρίς για να μην υπάρξουν επιπλοκές καθώς τα πόδια χτυπούν τον τράχηλο. Έχω απογοητευτεί παρά πολύ. Ξέρω ότι αυτού του είδους η καισαρικη είναι αναίτια. Στο εξωτερικό γεννούν φυσιολογικά τα ισχιακα παιδιά. Επίσης μου κακοφανηκε το γιατί να μου κάνει νωρίς καισαρική αν δεν βεβαιωθεί ότι όντως η μικρή στον 9 ο μήνα θα με χτυπάει. Γιατί δεν περιμένει να μπω και στην 39η ,40η εβδομάδα; Και ας το πάρει με καισαρική όταν το παιδί δείξει σημάδια ότι έφτασε η ώρα να βγει. Έχω μετανιώσει που ειμαι σε δημόσιο νοσοκομείο. Σκέφτομαι να πάω ιδιωτικά. Προσπαθώ να κάνω τις ασκήσεις για να γυρίσει αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο το να μπουσουλήσω και σε άλλες ασκήσεις πονάω. 

@Irini85

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Margr είπε:

@vaso_mpempis και εμένα την προηγούμενη εβδομάδα με είχε πιάσει απίστευτη όρεξη για φαγητό. Και αναζητούσα και το γλυκό. Μήπως περνάς αυτή τη φάση κι εσύ τώρα... Όλα εντάξει με το σάκχαρο;

 

Κορίτσια πήγαμε σήμερα στον γιατρό, ευτυχώς ανέβηκαν τα αμνιακα υγρά με την κατανάλωση νερού. Το κοριτσάκι όμως παραμένει ισχιακο. Από τον 6ο μήνα δεν έχει κουνηθεί ούτε λίγο... Ο γιατρός μου είπε για καισαρική και μάλιστα νωρίς για να μην υπάρξουν επιπλοκές καθώς τα πόδια χτυπούν τον τράχηλο. Έχω απογοητευτεί παρά πολύ. Ξέρω ότι αυτού του είδους η καισαρικη είναι αναίτια. Στο εξωτερικό γεννούν φυσιολογικά τα ισχιακα παιδιά. Επίσης μου κακοφανηκε το γιατί να μου κάνει νωρίς καισαρική αν δεν βεβαιωθεί ότι όντως η μικρή στον 9 ο μήνα θα με χτυπάει. Γιατί δεν περιμένει να μπω και στην 39η ,40η εβδομάδα; Και ας το πάρει με καισαρική όταν το παιδί δείξει σημάδια ότι έφτασε η ώρα να βγει. Έχω μετανιώσει που ειμαι σε δημόσιο νοσοκομείο. Σκέφτομαι να πάω ιδιωτικά. Προσπαθώ να κάνω τις ασκήσεις για να γυρίσει αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο το να μπουσουλήσω και σε άλλες ασκήσεις πονάω. 

@Irini85

 

Ναι το σακχαρο σουπερ!!

Δε νομιζω οτι εχει να κανει με δημοσιο η ιδιωτικο οσο με τον γιατρο. Τα συζητησες ολα αυτα  μαζι του;; και σε ιδιωτικο να πας μπορει να σου πει τα ιδια.. 

Εγω ειμαι σε δημοσιο στο Ελενα και στον γιο μου σπασανε τα νερα μου 39+6 και πραγματικα 13 ωρες η γιατρος εκανε τα παντα για να γεννησω φυσιολογικα και στο τελος εγω πηρα την αποφαση να μπω για καισαρικη


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Margr said:

@vaso_mpempis και εμένα την προηγούμενη εβδομάδα με είχε πιάσει απίστευτη όρεξη για φαγητό. Και αναζητούσα και το γλυκό. Μήπως περνάς αυτή τη φάση κι εσύ τώρα... Όλα εντάξει με το σάκχαρο;

 

Κορίτσια πήγαμε σήμερα στον γιατρό, ευτυχώς ανέβηκαν τα αμνιακα υγρά με την κατανάλωση νερού. Το κοριτσάκι όμως παραμένει ισχιακο. Από τον 6ο μήνα δεν έχει κουνηθεί ούτε λίγο... Ο γιατρός μου είπε για καισαρική και μάλιστα νωρίς για να μην υπάρξουν επιπλοκές καθώς τα πόδια χτυπούν τον τράχηλο. Έχω απογοητευτεί παρά πολύ. Ξέρω ότι αυτού του είδους η καισαρικη είναι αναίτια. Στο εξωτερικό γεννούν φυσιολογικά τα ισχιακα παιδιά. Επίσης μου κακοφανηκε το γιατί να μου κάνει νωρίς καισαρική αν δεν βεβαιωθεί ότι όντως η μικρή στον 9 ο μήνα θα με χτυπάει. Γιατί δεν περιμένει να μπω και στην 39η ,40η εβδομάδα; Και ας το πάρει με καισαρική όταν το παιδί δείξει σημάδια ότι έφτασε η ώρα να βγει. Έχω μετανιώσει που ειμαι σε δημόσιο νοσοκομείο. Σκέφτομαι να πάω ιδιωτικά. Προσπαθώ να κάνω τις ασκήσεις για να γυρίσει αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο το να μπουσουλήσω και σε άλλες ασκήσεις πονάω. 

@Irini85

 

Σε ποια πόλη βρίσκεσαι? Αν είσαι Θεσσαλονίκη μπορώ να σου συστήσω τον γιατρό μου, που είναι εξαιρετικός και πάνω από όλα κανει λειτούργημα,  δεν ασκεί ιατρική για τα χρήματα, με ότι συνεπάγεται αυτό.

Κοιταξε σε ότι αφορά την καισαρική μια φίλη μου την έβαλαν επίσης να γεννήσει στην 37η εβδομάδα με καισαρική με δικαιολογία το μωρό είναι ψηλά κ είναι μεγάλο. Το μωρό γεννήθηκε 3,5 κιλά δηλαδή κανονικό. Όταν ρώτησα τον γιατρό μου αν θα υπήρχε περίπτωση να γίνει κάτι αντίστοιχο και με εμενα...μου είπε δεν κάνουμε τίποτα μέχρι να συμπληρωθούν οι εβδομάδες και πως το παιδί και 5 κιλά να γίνει θα το παλέψουμε για φυσιολογικό τοκετό.

Γενικά, δεν ξερω τι παίζει στο δημοσιο, αλλά πολλοί γιατροί προτιμούν καισαρικες λόγω χρημάτων και γιατί όπως καταλαβαίνεις κάνουν καλύτερο προγραμματισμό. Στον φυσιολογικό μπορεί εγω αύριο στις 3 το βράδυ να ερθει η ώρα να γεννήσω...δε βολεύει κ πολύ...!!

Η γνώμη μου είναι  να δεις και άλλον γιατρό...είναι κρίμα να γεννήσεις το μωρό σου άρον άρον.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ δεν είμαι ήδη μανούλα για να πω σίγουρα,απλά τυγχάνει να έχω δικό μου άνθρωπο που δούλευε για χρόνια στην αίθουσα τοκετών στο Έλενα, όπου και πρόκειται να γεννήσω...και έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις για αυτό τολμώ να πω γνώμη.... @Margr Το πρώτο είναι να εμπιστεύεσαι το γιατρό σου,δεν έχει καμία σημασία αν είναι στο δημόσιο ή στο ιδιωτικό, δηλαδή πρέπει να νιώθεις ότι αυτό που σου λέει το έχει ζυγίσει και δεν σε εκμεταλλεύεται,κάτι που πιστεύω χτίζεται και καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης...αν σε δυσαρεστησε τόσο πολύ αυτό που είπε καλό είναι να πας να πάρεις μια δεύτερη γνώμη.. ΑΛΛΑ γενικά εγώ αυτό που έχω αποκομίσει είναι ότι ο φυσιολογικός τοκετός είναι οο, τι καλύτερο αν πηγαίνει στρωτά και ομαλά... Έχω ακούσει περιπτώσεις που επιτεύχθηκε ο φυσιολογικός επειδή η γυναίκα επέμενε αλλά δεν ήταν η καλύτερη λύση, αν δεν υπάρχουν οι σωστές προδιαγραφές κινδυνεύει η υγεία σου και του μωρού σου (συγκεκριμένη περίπτωση που ξέρω επέμενε τόσο η γυναίκα,όπου εν τέλει το παιδί ζοριστηκε τόσο πολύ για να βγει και μετά μπήκε στην εντατική και η ίδια ταλαιπωρήθηκε με ένα πολύ δύσκολο τοκετό που μόνο φυσιολογικα δεν κύλησε) θέλω να πω ότι καλά κάνουμε και ζητάμε φυσιολογικό τοκετό,και εγώ φυσιολογικο έχω ζητήσει από το γιατρό μου και εύχομαι να πάει στρωτά αλλά αν υπάρχει λόγος να γίνει καισαρική καλό είναι να γίνει... τώρα αυτό με τις εβδομάδες δεν το ξέρω, πρέπει το συζητήσεις ευθέως μαζί του...συνήθως κλείνουν την 38η και μετά πας για καισαρική... πάντως μην απορρίπτεις το γιατρό σου για αυτό που σου είπε,στο δημόσιο έχουν πολύ εμπειρία από περιστατικά και σου είπε το πιο ασφαλές για εσένα και το μωράκι σου!! Ελπίζω να αποφασίσεις το καλύτερο για εσάς και να είσαι μέσα σου ήρεμη με αυτό,γιατί στο κάτω κάτω αυτό κάνει το μωρό σου ήρεμο!!

11 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Καλησπέρα!!!

Δεν ξέρω τι έχω πάθει σήμερα.. πραγματικά ΟΛΟ ΤΡΩΩ δε μπορώ καθόλου να κρατηθώ. Υποτίθεται ήμουν σε δίαιτα για το σάκχαρο (το οποίο παραδόξως είναι καλό) ..αλλά έχω κάνει ήδη 5 γεύματα και είναι ακόμα 6 το απόγευμα!! Ελπίζω να είναι μία και μοναδική αυτή η μέρα που συμβαίνει. Ειδικά πριν από λίγο.. είδα μια μπάρα δημητριακών με σοκολάτα (που υποτίθεται δεν κάνει να τρώω τέτοια) και δεν γινόταν να μη τη φάω... την εξαφάνισα. Περιμένω τώρα να περάσει η ώρα να μετρήσω πάλι (για 5η φορά) το σάκχαρο να δω τις επιπτώσεις....

Εσείς παθαίνεται τέτοιες κρίσεις;;;;;;

Ααααχ δεν ξέρω αν το παθαίνω ακριβώς έτσι όπως το περιγράφεις.. νιώθω ότι μόνιμα θέλω γλυκό εγώ...εν τω μεταξύ αυτές τις μέρες νιώθω ότι νερό πίνω και παίρνω ένα κιλό... απίστευτο είναι...δεν ξέρω που θα φτάσω με τα κιλά...έχω 2-3 εβδομάδες μπροστά μου...άνετα παίρνω 3-4 κιλά ακόμα αν δεν προσέξω με αυτό το ρυθμο...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...