Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Δεύτερη προσπάθεια με αρνητικη χοριακή


Vasw

Recommended Posts

5 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

Αν κ δεν ξέρω καλά το θέμα της εξωσωματικής..έχω μια πολύ καλή μου φίλη που προσπαθεί κ από τα λίγα που έμαθα είναι πωσ καλά θα ήταν να χεσ κάνει υστερισκοπιση..αναφέρεις πωσ δεν θυμάσαι αν εκανεσ..επισησ τσεκαρε λίγο κ για την εξέταση του Νίκα..2 γνωστές μου μετά από πολλά χρόνια προσπαθειών τα κατάφεραν αφού έκαναν αυτήν την εξέταση κ θεράπευσαν την φλεγμονή που είχαν στο ενδομήτριο..

Σαφώς κ να παρεισ ,2η γνώμη...ένασ πολύ γνωστός κορυφαίος γιατροσ τησ Αθήνας  σε μια από αυτές τισ φιλεσ μου από την 1η συναντηση στο γραφείο της είχε εξηγηθει..θα κάνουμε μαζί 3 προσπάθειες..αν δεν τα καταφερεισ θα πασ αλλού...γιατί σημαίνει πως για να αποτυγχάνουμε ,κάποιο από τα πρωτοκολλα τα δικά μας δεν είναι σωστά για σένα..τησ είπε θα πασ σε άλλον γιατρό αν δεν τα καταφέρουμε γιατί θέλω να σε δει κ ένα άλλο "μάτι ' έκτοσ από μένα..προφανώς κάτι δεν θα χω εντοπίσει..είναι κ τα εργαστήρια διαφορετικά...

Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία...

Δεν έχω ακούσει καθόλου για την εξέταση του Νίκα..θα το ψάξω! Σε ευχαριστώ πολύ!!!

4 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

@Vasw λυπάμαι πολύ για την αποτυχία σου και εύχομαι η επόμενη φορά να είναι η τυχερή σου! Διαβάζω ότι οδηγηθήκατε σε εξωσωματική επειδή έχετε προβλήματα με το σπέρμα. Αυτά πώς τα αντιμετωπίσατε πριν τις εξωσωματικές? Πήρε ο καλός σου βιταμίνες, βελτίωσε τη διατροφή του? Και τελικά βελτιώσατε το σπέρμα πριν τις γονιμοποιήσεις? Από εξετάσεις εκτός από σπερμοδιάγραμμα έχετε κάνει κάτι άλλο? Για κατακερματισμό, οδείδωση? Δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλες κατηγορίες που κοιτάνε. Το λέω γιατί σκέφτομαι ότι το κάθε ζευγάρι καλό είναι να εστιάζει αρχικά εκεί που αντιμετωπίζει πρόβλημα, να προσπαθεί να το λύσει και έπειτα να κοιτάει και άλλους παράγοντες φυσικά. Και πρόσφατα έμαθα ότι αν δεν είναι καλό είτε το σπέρμα είτε το ωάριο, αυτό είναι ένας από τους παράγοντες που δεν γίνεται εμφύτευση. Σκέφτομαι μήπως κάτι τέτοιο ισχύει σε εσάς. Θα δεις τι θα σου πει και ο γιατρός σου φυσικά και αν νιώθεις άνετα ίσως και μία δεύτερη γνώμη να είναι βοηθητική. Καλή τύχη να έχεις στη συνέχεια! 

Είχαμε κάνει εξετάσεις για το σπέρμα όταν δεν εμένα έγκυος. Διαπιστώθηκε κιρσοκήλη. Κάναμε χειρουργείο αλλά δεν βελτιώθηκε τίποτα ούτε με βιταμίνες...Μετά από δύο αποτυχημένες σπερματεγχυσεις κατευθυνθηκαμε στο δρόμο της εξωσωματικής όπου ο γιατρός μας έγραψε κάποιες εξετάσεις για ανοσοφαινοτυπο κλπ και έδωσε και στον άντρα μου κάποιες ορμόνες αλλά πάλι δεν βελτιώθηκε η κατάσταση...βέβαια και εμείς δεν κοιτάξαμε περαιτέρω το θέμα σπέρμα. Δηλαδή δεν έχουμε πάει σε άλλον ουρολόγο να δούμε μήπως μπορούμε να βελτιώσουμε κάτι...αλλά αν ευθύνεται το σπέρμα για τις αποτυχίες της εξωσωματικής γιατί ο γιατρός μου λέει ότι τα έμβρυα είναι καλά;

3 ώρες πρίν, tetakom είπε:

Βάσω, αφού το πρόβλημα είναι στο σπέρμα μόνο γιατί δεν κάνετε σπεεματεγχυση και κάνετε εξωσωματικες; μηπως να το συζητούσες με ένα γιατρό; 

Έχουμε κάνει δύο αποτυχημένες σπερματεγχυσεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, tetakom είπε:

Συμφωνώ εν μέρει. Απλά η σπερματεγχυση γίνεται όταν δεν είναι καλό το σπέρμα για να το ενδυναμώνουν πρώτα. Επίσης  η Βάσω δεν πιέζεται ηλικιακά. Όπως επίσης μπορεί να κάνει σπερματεγχυση μέχρι να ξεκινήσει την επόμενη προετοιμασια για εξωσωματική και μάλιστα δωρεάν σε δημόσιο νοσοκομείο. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι το να παίρνουμε τόσες πολλές ορμόνες όπως της εξωσωματικής, δεν μας κανει καλό. 

Όταν κάναμε σπερματεγχυσεις η κινητικότητα βελτιώθηκε με την επεξεργασία του σπέρματος αλλά η μορφολογία όχι δυστυχώς οπότε και εγώ θεωρώ ότι σε πολλές περιπτώσεις οι σπερματεγχυσεις είναι χάσιμο χρόνου αλλά έκανα δύο έτσι για να πω ότι προσπάθησα...αφήστε που στην δεύτερη το σπέρμα ήταν πιο χάλια από την πρώτη φορά

6 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

Αν κ δεν ξέρω καλά το θέμα της εξωσωματικής..έχω μια πολύ καλή μου φίλη που προσπαθεί κ από τα λίγα που έμαθα είναι πωσ καλά θα ήταν να χεσ κάνει υστερισκοπιση..αναφέρεις πωσ δεν θυμάσαι αν εκανεσ..επισησ τσεκαρε λίγο κ για την εξέταση του Νίκα..2 γνωστές μου μετά από πολλά χρόνια προσπαθειών τα κατάφεραν αφού έκαναν αυτήν την εξέταση κ θεράπευσαν την φλεγμονή που είχαν στο ενδομήτριο..

Σαφώς κ να παρεισ ,2η γνώμη...ένασ πολύ γνωστός κορυφαίος γιατροσ τησ Αθήνας  σε μια από αυτές τισ φιλεσ μου από την 1η συναντηση στο γραφείο της είχε εξηγηθει..θα κάνουμε μαζί 3 προσπάθειες..αν δεν τα καταφερεισ θα πασ αλλού...γιατί σημαίνει πως για να αποτυγχάνουμε ,κάποιο από τα πρωτοκολλα τα δικά μας δεν είναι σωστά για σένα..τησ είπε θα πασ σε άλλον γιατρό αν δεν τα καταφέρουμε γιατί θέλω να σε δει κ ένα άλλο "μάτι ' έκτοσ από μένα..προφανώς κάτι δεν θα χω εντοπίσει..είναι κ τα εργαστήρια διαφορετικά...

Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία...

Μήπως είναι εύκολο να μ στείλεις το όνομα του γιατρού που αναφέρεις σε προσωπικό μήνυμα;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

Αν κ δεν ξέρω καλά το θέμα της εξωσωματικής..έχω μια πολύ καλή μου φίλη που προσπαθεί κ από τα λίγα που έμαθα είναι πωσ καλά θα ήταν να χεσ κάνει υστερισκοπιση..αναφέρεις πωσ δεν θυμάσαι αν εκανεσ..επισησ τσεκαρε λίγο κ για την εξέταση του Νίκα..2 γνωστές μου μετά από πολλά χρόνια προσπαθειών τα κατάφεραν αφού έκαναν αυτήν την εξέταση κ θεράπευσαν την φλεγμονή που είχαν στο ενδομήτριο..

Σαφώς κ να παρεισ ,2η γνώμη...ένασ πολύ γνωστός κορυφαίος γιατροσ τησ Αθήνας  σε μια από αυτές τισ φιλεσ μου από την 1η συναντηση στο γραφείο της είχε εξηγηθει..θα κάνουμε μαζί 3 προσπάθειες..αν δεν τα καταφερεισ θα πασ αλλού...γιατί σημαίνει πως για να αποτυγχάνουμε ,κάποιο από τα πρωτοκολλα τα δικά μας δεν είναι σωστά για σένα..τησ είπε θα πασ σε άλλον γιατρό αν δεν τα καταφέρουμε γιατί θέλω να σε δει κ ένα άλλο "μάτι ' έκτοσ από μένα..προφανώς κάτι δεν θα χω εντοπίσει..είναι κ τα εργαστήρια διαφορετικά...

Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία...

Ποιος γιατρος το ειπε αυτο; Μου κανει φοβερή εντύπωση η δήλωση του!


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!! Πήγα τελικά στο γιατρό μου και μας έγραψε εξετάσεις για κατακερματισμό σπέρματος και ορμονικές για τον άντρα μου...εμένα μ έγραψε να κάνω εξετάσεις για NK κύτταρα που είχα ξανά κάνει μετά την πρώτη αποτυχία και κάποιες άλλες πιο απλές όπως βιταμίνη D και γλυκοζιομενη. Δεύτερη γνώμη δεν έχω πάρει ακόμα θα περιμένω τα αποτελέσματα των εξετάσεων πρώτα. Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση για τα φάρμακα από τον ΕΟΠΥΥ. Τα πήρα τον Οκτώβριο που ήταν η πρώτη προσπάθεια. Την δεύτερη προσπάθεια την έκανα τέλη Φεβρουαρίου με κατεψυγμένα. Τώρα πότε μπορώ να ξανά πάρω τα φάρμακα από τον ΕΟΠΥΥ; Γιατί από την κλινική μ λένε ότι μπορείς να τα πάρεις μετά από 4 μήνες από την τελευταία εμβρυομεταφορά αλλά εγώ την τελευταία εμβρυομεταφορά δεν χρησιμοποίησα τα φάρμακα μιας και είχα κατεψυγμένα

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...