Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Δεύτερη προσπάθεια με αρνητικη χοριακή


Vasw

Recommended Posts

Καλησπέρα!!! Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα της χοριακή και βγήκε αρνητική. Δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί....είμαι 30 ετών χωρίς κάποιο πρόβλημα (από όσο ξέρω και Μ έχουν πει ο γιατρος). Η χοριακή την πρώτη φορά βγήκε 2 και τώρα στην δεύτερη προσπάθεια 0,24. Στη δεύτερη προσπάθεια είχα ένα ενδομήτριο 11 χιλιοστών και 3 καλά έμβρυα. Το μόνο που μ είπε ο γιατρός προς το παρόν είναι ότι τα έμβρυα δεν προσκολληθηκαν....έχω πολύ άγχος. Δεν ξέρω τι να κάνω. Αν πρέπει να συνεχίσω με τον ίδιο γιατρό, αν πρέπει να πάω σε άλλον και να κάνω όλες τις εξετάσεις από την αρχή. Αν τελικά είναι όλα εμπόριο η αν έχω κάτι που δεν ξέρω. Εσείς τι μ προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Vasw είπε:

Καλησπέρα!!! Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα της χοριακή και βγήκε αρνητική. Δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί....είμαι 30 ετών χωρίς κάποιο πρόβλημα (από όσο ξέρω και Μ έχουν πει ο γιατρος). Η χοριακή την πρώτη φορά βγήκε 2 και τώρα στην δεύτερη προσπάθεια 0,24. Στη δεύτερη προσπάθεια είχα ένα ενδομήτριο 11 χιλιοστών και 3 καλά έμβρυα. Το μόνο που μ είπε ο γιατρός προς το παρόν είναι ότι τα έμβρυα δεν προσκολληθηκαν....έχω πολύ άγχος. Δεν ξέρω τι να κάνω. Αν πρέπει να συνεχίσω με τον ίδιο γιατρό, αν πρέπει να πάω σε άλλον και να κάνω όλες τις εξετάσεις από την αρχή. Αν τελικά είναι όλα εμπόριο η αν έχω κάτι που δεν ξέρω. Εσείς τι μ προτείνετε;

Καλησπέρα κορίτσι. Μπερδεύτηκα λίγο. Για εξωσωματική μιλάς; αν ναι, γιατί κανείς εξωσωματική εφόσον είστε υγιείς; μικρή είσαι ακόμα. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Vasw είπε:

Καλησπέρα!!! Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα της χοριακή και βγήκε αρνητική. Δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί....είμαι 30 ετών χωρίς κάποιο πρόβλημα (από όσο ξέρω και Μ έχουν πει ο γιατρος). Η χοριακή την πρώτη φορά βγήκε 2 και τώρα στην δεύτερη προσπάθεια 0,24. Στη δεύτερη προσπάθεια είχα ένα ενδομήτριο 11 χιλιοστών και 3 καλά έμβρυα. Το μόνο που μ είπε ο γιατρός προς το παρόν είναι ότι τα έμβρυα δεν προσκολληθηκαν....έχω πολύ άγχος. Δεν ξέρω τι να κάνω. Αν πρέπει να συνεχίσω με τον ίδιο γιατρό, αν πρέπει να πάω σε άλλον και να κάνω όλες τις εξετάσεις από την αρχή. Αν τελικά είναι όλα εμπόριο η αν έχω κάτι που δεν ξέρω. Εσείς τι μ προτείνετε;

Εξωσωματική δεν σημαίνει και επιτυχία. Πήγαινε στο γιατρο σου να δεις τι τροποποίηση εχει να προτείνει για την επόμενη φορα και που αποδίδει την αποτυχία και μια άποψη ακομα μπορείς να πάρεις σίγουρα απο αλλο γιατρο.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, tetakom είπε:

Καλησπέρα κορίτσι. Μπερδεύτηκα λίγο. Για εξωσωματική μιλάς; αν ναι, γιατί κανείς εξωσωματική εφόσον είστε υγιείς; μικρή είσαι ακόμα. 

Καλημέρα!!! Καταλήξαμε σε εξωσωματική γτ έχουμε λίγο σπέρμα και όχι υγιή σε μορφή....εγώ την πρώτη φορά έκανα 24 ωράρια γονιμοποιηθηκαν τα έξι...μας είπε ο γιατρός ότι είναι πάρα πολύ καλά...βάλαμε τα δύο και τα υπόλοιπα κατάψυξη....αυτή τη φορά μ έβαλε 3 χωρίς να το συζητήσουμε και Μ είπε ότι το 4 δεν επέζησε...πάλι τα έμβρυα ήταν καλα από όσο μ είπε και το ενδομήτριο τέλειο αλλά δεν έγινε η εμφύτευση. Να σημειώσω ότι την πρώτη φορά μ είχαν βρει κάποια τοξικά κύτταρα και θεωρήσαμε ότι αυτός ήταν ο λόγος που δεν έμεινα έγκυος. Πήρα μην αντιβίωση έκανα όρο τον οποίον τον επανέλαβα και στην δεύτερη εμβρυομεταφορά αλλα πάλι δεν έγινε εμφύτευση

10 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Εξωσωματική δεν σημαίνει και επιτυχία. Πήγαινε στο γιατρο σου να δεις τι τροποποίηση εχει να προτείνει για την επόμενη φορα και που αποδίδει την αποτυχία και μια άποψη ακομα μπορείς να πάρεις σίγουρα απο αλλο γιατρο.

Θα περιμένω τώρα να αδιαθετησω και θα πάω να δω τι θα μου πει...από το τηλέφωνο μου λέει ότι δεν ξέρει τον λόγο απλά με ρώτησε αν είχα πόνους αν έκανα δέκατα κλπ...το να πάω σε άλλον γιατρό με αγχώνει πολύ...άντε πάλι όλα από την αρχή και δεν ξέρω κανέναν που να τον εμπιστεύομαι. Βασικά δεν εμπιστεύομαι ούτως η άλλως γτ ξέρω ότι είναι και το θέμα χρήμα μέσα στη μέση και ήδη έχουμε δώσει 4000 απλά πρέπει να βρω τι φταίει για να κάνω την επόμενη προσπάθεια. Δεν θέλω στην τύχη

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Vasw είπε:

Καλησπέρα!!! Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα της χοριακή και βγήκε αρνητική. Δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί....είμαι 30 ετών χωρίς κάποιο πρόβλημα (από όσο ξέρω και Μ έχουν πει ο γιατρος). Η χοριακή την πρώτη φορά βγήκε 2 και τώρα στην δεύτερη προσπάθεια 0,24. Στη δεύτερη προσπάθεια είχα ένα ενδομήτριο 11 χιλιοστών και 3 καλά έμβρυα. Το μόνο που μ είπε ο γιατρός προς το παρόν είναι ότι τα έμβρυα δεν προσκολληθηκαν....έχω πολύ άγχος. Δεν ξέρω τι να κάνω. Αν πρέπει να συνεχίσω με τον ίδιο γιατρό, αν πρέπει να πάω σε άλλον και να κάνω όλες τις εξετάσεις από την αρχή. Αν τελικά είναι όλα εμπόριο η αν έχω κάτι που δεν ξέρω. Εσείς τι μ προτείνετε;

Καλημέρα. Δυστυχώς η εξωσωματικη αυξανει τις πιθανοτητες εγκυμοσυνης αλλα δε σημαινει πως σιγουρα θα υπαρξει εγκυμοσυνη. Ειναι πολυπαραγοντικο ζητημα. Εχεις κανει σαλπιγγογραφια και υστεροσκοπηση; Ο συντροφος σου εχει κανει καλλιεργεια σπερματος; Έχεις επισκεφθει ενδοκρινολογο για να τσεκαρεις καμπυλη ζαχαρου και ινσουλινης; τα εμβρυα τι ποιοτητας ηταν και ποσων ημερων; Τι ποσοστα σου εδωσε ο εμβρυολογος για επιτευξη εγκυμοσυνης; Ακολουθησες το ιδιο πρωτοκολλο κ τις 2 φορες; Θα πρεπει να μιλησεις με τον γιατρο σου κ να ζητησεις να σου εξηγησει τα παντα. Ισως χρειαζεται καποια αλλαγη. Θα σου πω αυτο που μου ειχε πει ο δικος μου γιατρος. Ακομα κ αν τα κανουμε ολα δε σημαινει πως τα εμβρυα θα ειναι υγιη. Επομενως πηγα κρατωντας μικρο καλαθι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , Konisn είπε:

Καλημέρα. Δυστυχώς η εξωσωματικη αυξανει τις πιθανοτητες εγκυμοσυνης αλλα δε σημαινει πως σιγουρα θα υπαρξει εγκυμοσυνη. Ειναι πολυπαραγοντικο ζητημα. Εχεις κανει σαλπιγγογραφια και υστεροσκοπηση; Ο συντροφος σου εχει κανει καλλιεργεια σπερματος; Έχεις επισκεφθει ενδοκρινολογο για να τσεκαρεις καμπυλη ζαχαρου και ινσουλινης; τα εμβρυα τι ποιοτητας ηταν και ποσων ημερων; Τι ποσοστα σου εδωσε ο εμβρυολογος για επιτευξη εγκυμοσυνης; Ακολουθησες το ιδιο πρωτοκολλο κ τις 2 φορες; Θα πρεπει να μιλησεις με τον γιατρο σου κ να ζητησεις να σου εξηγησει τα παντα. Ισως χρειαζεται καποια αλλαγη. Θα σου πω αυτο που μου ειχε πει ο δικος μου γιατρος. Ακομα κ αν τα κανουμε ολα δε σημαινει πως τα εμβρυα θα ειναι υγιη. Επομενως πηγα κρατωντας μικρο καλαθι. 

Υστεροσκοπηση δεν ξέρω αν έχω κάνει...όλα τα άλλα τα έχουμε κάνει...οι σάλπιγγες είναι μια χαρά...όλες οι εξετάσεις καλές...το μόνο που δεν με ικανοποιεί είναι ότι δεν ενημερώνομαι με λεπτομέρειες από τον γιατρό μου...πράγμα που πρέπει να αλλάξει τώρα...την πρώτη φορά μ έδινε ένα ποσοστό 40% γιατί ήταν και η πρώτη...σε αυτή δεν τον έχω δει ακόμα περιμένω να αδιαθετησω για να πάω. Και εννοείται έχουμε κάνει σπερμοδιαγραμματα και όλα όσα χρειάζονταν γιατί περάσαμε από επιτροπή για φάρμακα του ΕΟΠΥΥ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Vasw είπε:

Υστεροσκοπηση δεν ξέρω αν έχω κάνει...όλα τα άλλα τα έχουμε κάνει...οι σάλπιγγες είναι μια χαρά...όλες οι εξετάσεις καλές...το μόνο που δεν με ικανοποιεί είναι ότι δεν ενημερώνομαι με λεπτομέρειες από τον γιατρό μου...πράγμα που πρέπει να αλλάξει τώρα...την πρώτη φορά μ έδινε ένα ποσοστό 40% γιατί ήταν και η πρώτη...σε αυτή δεν τον έχω δει ακόμα περιμένω να αδιαθετησω για να πάω. Και εννοείται έχουμε κάνει σπερμοδιαγραμματα και όλα όσα χρειάζονταν γιατί περάσαμε από επιτροπή για φάρμακα του ΕΟΠΥΥ

Υπαρχουν πολλες εξετασεις που μπορει να γινουν. Ζητα να μαθεις λεπτομερειες. Μην απογοητευεσαι. Παρε τον χρονο σου. Προσωπικα θα εκανα ενα ραντεβου κ με καποιον αλλον γιατρο για να συγκρινω προσεγγισεις. Ασε το σωμα μου να ηρεμησει και με αισιοδοξια ξεκινα να ψαχνεις και οταν νιωσεις ετοιμη ξανακανε προσπαθεια. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Konisn είπε:

Υπαρχουν πολλες εξετασεις που μπορει να γινουν. Ζητα να μαθεις λεπτομερειες. Μην απογοητευεσαι. Παρε τον χρονο σου. Προσωπικα θα εκανα ενα ραντεβου κ με καποιον αλλον γιατρο για να συγκρινω προσεγγισεις. Ασε το σωμα μου να ηρεμησει και με αισιοδοξια ξεκινα να ψαχνεις και οταν νιωσεις ετοιμη ξανακανε προσπαθεια. 

Αυτό θα κάνω θα ζητήσω λεπτομέρειες και ταυτόχρονα θα πάρω και μια δεύτερη γνώμη!! Ελπίζω να βρούμε τι φταίει και να μπορέσω να κάνω ωοληψία και εμβρυομεταφορα μέσα στο καλοκαίρι γτ το χειμώνα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα με τις μετακινήσεις και τη δουλειά!! Ευχαριστώ για τις συμβουλές μόνο εδώ μέσα νιώθω ότι με καταλάβουν!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Vasw είπε:

Αυτό θα κάνω θα ζητήσω λεπτομέρειες και ταυτόχρονα θα πάρω και μια δεύτερη γνώμη!! Ελπίζω να βρούμε τι φταίει και να μπορέσω να κάνω ωοληψία και εμβρυομεταφορα μέσα στο καλοκαίρι γτ το χειμώνα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα με τις μετακινήσεις και τη δουλειά!! Ευχαριστώ για τις συμβουλές μόνο εδώ μέσα νιώθω ότι με καταλάβουν!! 

Αν κ δεν ξέρω καλά το θέμα της εξωσωματικής..έχω μια πολύ καλή μου φίλη που προσπαθεί κ από τα λίγα που έμαθα είναι πωσ καλά θα ήταν να χεσ κάνει υστερισκοπιση..αναφέρεις πωσ δεν θυμάσαι αν εκανεσ..επισησ τσεκαρε λίγο κ για την εξέταση του Νίκα..2 γνωστές μου μετά από πολλά χρόνια προσπαθειών τα κατάφεραν αφού έκαναν αυτήν την εξέταση κ θεράπευσαν την φλεγμονή που είχαν στο ενδομήτριο..

Σαφώς κ να παρεισ ,2η γνώμη...ένασ πολύ γνωστός κορυφαίος γιατροσ τησ Αθήνας  σε μια από αυτές τισ φιλεσ μου από την 1η συναντηση στο γραφείο της είχε εξηγηθει..θα κάνουμε μαζί 3 προσπάθειες..αν δεν τα καταφερεισ θα πασ αλλού...γιατί σημαίνει πως για να αποτυγχάνουμε ,κάποιο από τα πρωτοκολλα τα δικά μας δεν είναι σωστά για σένα..τησ είπε θα πασ σε άλλον γιατρό αν δεν τα καταφέρουμε γιατί θέλω να σε δει κ ένα άλλο "μάτι ' έκτοσ από μένα..προφανώς κάτι δεν θα χω εντοπίσει..είναι κ τα εργαστήρια διαφορετικά...

Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

@Vasw λυπάμαι πολύ για την αποτυχία σου και εύχομαι η επόμενη φορά να είναι η τυχερή σου! Διαβάζω ότι οδηγηθήκατε σε εξωσωματική επειδή έχετε προβλήματα με το σπέρμα. Αυτά πώς τα αντιμετωπίσατε πριν τις εξωσωματικές? Πήρε ο καλός σου βιταμίνες, βελτίωσε τη διατροφή του? Και τελικά βελτιώσατε το σπέρμα πριν τις γονιμοποιήσεις? Από εξετάσεις εκτός από σπερμοδιάγραμμα έχετε κάνει κάτι άλλο? Για κατακερματισμό, οδείδωση? Δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλες κατηγορίες που κοιτάνε. Το λέω γιατί σκέφτομαι ότι το κάθε ζευγάρι καλό είναι να εστιάζει αρχικά εκεί που αντιμετωπίζει πρόβλημα, να προσπαθεί να το λύσει και έπειτα να κοιτάει και άλλους παράγοντες φυσικά. Και πρόσφατα έμαθα ότι αν δεν είναι καλό είτε το σπέρμα είτε το ωάριο, αυτό είναι ένας από τους παράγοντες που δεν γίνεται εμφύτευση. Σκέφτομαι μήπως κάτι τέτοιο ισχύει σε εσάς. Θα δεις τι θα σου πει και ο γιατρός σου φυσικά και αν νιώθεις άνετα ίσως και μία δεύτερη γνώμη να είναι βοηθητική. Καλή τύχη να έχεις στη συνέχεια! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, Konisn είπε:

Καλημέρα. Δυστυχώς η εξωσωματικη αυξανει τις πιθανοτητες εγκυμοσυνης αλλα δε σημαινει πως σιγουρα θα υπαρξει εγκυμοσυνη. Ειναι πολυπαραγοντικο ζητημα. Εχεις κανει σαλπιγγογραφια και υστεροσκοπηση; Ο συντροφος σου εχει κανει καλλιεργεια σπερματος; Έχεις επισκεφθει ενδοκρινολογο για να τσεκαρεις καμπυλη ζαχαρου και ινσουλινης; τα εμβρυα τι ποιοτητας ηταν και ποσων ημερων; Τι ποσοστα σου εδωσε ο εμβρυολογος για επιτευξη εγκυμοσυνης; Ακολουθησες το ιδιο πρωτοκολλο κ τις 2 φορες; Θα πρεπει να μιλησεις με τον γιατρο σου κ να ζητησεις να σου εξηγησει τα παντα. Ισως χρειαζεται καποια αλλαγη. Θα σου πω αυτο που μου ειχε πει ο δικος μου γιατρος. Ακομα κ αν τα κανουμε ολα δε σημαινει πως τα εμβρυα θα ειναι υγιη. Επομενως πηγα κρατωντας μικρο καλαθι. 

Βάσω, αφού το πρόβλημα είναι στο σπέρμα μόνο γιατί δεν κάνετε σπεεματεγχυση και κάνετε εξωσωματικες; μηπως να το συζητούσες με ένα γιατρό; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , tetakom είπε:

Βάσω, αφού το πρόβλημα είναι στο σπέρμα μόνο γιατί δεν κάνετε σπεεματεγχυση και κάνετε εξωσωματικες; μηπως να το συζητούσες με ένα γιατρό; 

Προσωπικη αποψη (το τονιζω!!) ειναι πως η σπερματεγχυση ειναι χασιμο χρονου κ χρηματων. Τα ποσοστα επιτυχιας ειναι ελαχιστα πιο πανω απο το να κανεις σεξ.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Konisn είπε:

Προσωπικη αποψη (το τονιζω!!) ειναι πως η σπερματεγχυση ειναι χασιμο χρονου κ χρηματων. Τα ποσοστα επιτυχιας ειναι ελαχιστα πιο πανω απο το να κανεις σεξ.

Συμφωνώ εν μέρει. Απλά η σπερματεγχυση γίνεται όταν δεν είναι καλό το σπέρμα για να το ενδυναμώνουν πρώτα. Επίσης  η Βάσω δεν πιέζεται ηλικιακά. Όπως επίσης μπορεί να κάνει σπερματεγχυση μέχρι να ξεκινήσει την επόμενη προετοιμασια για εξωσωματική και μάλιστα δωρεάν σε δημόσιο νοσοκομείο. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι το να παίρνουμε τόσες πολλές ορμόνες όπως της εξωσωματικής, δεν μας κανει καλό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , tetakom είπε:

Συμφωνώ εν μέρει. Απλά η σπερματεγχυση γίνεται όταν δεν είναι καλό το σπέρμα για να το ενδυναμώνουν πρώτα. Επίσης  η Βάσω δεν πιέζεται ηλικιακά. Όπως επίσης μπορεί να κάνει σπερματεγχυση μέχρι να ξεκινήσει την επόμενη προετοιμασια για εξωσωματική και μάλιστα δωρεάν σε δημόσιο νοσοκομείο. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι το να παίρνουμε τόσες πολλές ορμόνες όπως της εξωσωματικής, δεν μας κανει καλό. 

Απλα αν καποιο ζευγαρι προχωρησει σε σπερματεγχυση πρεπει να ξερει πως τα ποσοστα ειναι χαμηλα και να μην εχει μεγαλες προσδοκιες. Φυσικα κ υπαρχουν περιπτωσεις που πετυχαν. Προσωπικα ειχα κανει 3, σε μεγαλυτερη βεβαια ηλικια απο την κοπελα, χωρις ομως προβλημα γονιμοτητας απο εμενα ή τον συζυγό μου γι αυτο κ τονισα πως ειναι προσωπικη καθαρα αποψη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Konisn είπε:

Απλα αν καποιο ζευγαρι προχωρησει σε σπερματεγχυση πρεπει να ξερει πως τα ποσοστα ειναι χαμηλα και να μην εχει μεγαλες προσδοκιες. Φυσικα κ υπαρχουν περιπτωσεις που πετυχαν. Προσωπικα ειχα κανει 3, σε μεγαλυτερη βεβαια ηλικια απο την κοπελα, χωρις ομως προβλημα γονιμοτητας απο εμενα ή τον συζυγό μου γι αυτο κ τονισα πως ειναι προσωπικη καθαρα αποψη.

Καλέ όλες την άποψη μας λέμε. Ακόμα και εμπειρίες μας να αναφέρουμε, δε σημαίνει ότι ισχύουν για όλες. Καθεμία μας είναι διαφορετική. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...