Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , LeneL είπε:

      Λοιπόν, για τη θρομβοφιλια δεν ξέρω να σου πω, αλλά αν δε νοιωθετε καλά, να επιμείνετε να κάνει μια εξέταση, έτσι κι αλλιώς αίματος είναι.. 

      Με το τέστ Παπ δεν υπάρχει θέμα, πιο επικίνδυνο είναι να υπάρχει κάποιο μικρόβιο και να μη βρεθεί και γενικά καλλιέργεια κολπικού υγρού θα κάνει και σε άλλο στάδιο της εγκυμοσύνης γιατί λόγω της κατάστασης υπάρχουν πολλά υγρά στην περιοχή και ανθούν διάφορα πράγματα..

      Η αποκόλληση δεν έχει να κάνει απαραίτητα με την κούραση. Σίγουρα την επιβαρύνει η κούραση και η έντονη δραστηριότητα, αλλά η αποκόλληση μπορεί να έχει να κάνει και με τον τρόπο που έπιασε ο σάκος πχ όταν αναπτυσσόταν. Μη σας αγχωνει αυτό. Μικρές αποκολλήσεις συμβαίνουν, αλλά με την ξεκούραση φεύγουν!

      Σε ευχαριστούμε πολύ αλήθεια η θα ζητήσω 30 Μαίου να της γράψει και για θρομβοφιλια η επειδή είναι μακριά ακόμα 12 μέρες μπορεί να  πάρω μια γνωστή μου που δουλεύει σε νοσοκομείο να της γράψει θα δω 

      • Ευχή 1

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

1 hour ago, Marilou7 είπε:

Καλησπέρα!!!! Άλλαξαν λίγο το site,του χρειαζόταν...μάλλον έκαναν αναβάθμιση✌️Πήγα σήμερα για περπάτημα μιας και είχε καλό καιρό, τι να σας λέω...κάθε τέταρτο έψαχνα παγκάκι να κάτσω!😅 και ένιωθα συνέχεια πως θέλω κατούρημα χεχε... Επίσης, έχω παρατηρήσει κάτι ακόμα τις τελευταίες μέρες ( εκτός από τη δυσκολία να σηκωθώ από το κρεβάτι) σαν να βλέπω την κοιλιά μου να κατέβηκε χαμηλά...εκεί που ήταν σχετικά φουσκωμένο και το στομάχι, τώρα την βλέπω σαν να κατηφορίζει!!!! Είναι νορμάλ;;;

Καλά αυτό με το κατουρημα είναι το κάτι άλλο δεν τολμάω να βγω απ το σπίτι γιατί πρέπει παντού να ψάχνω τουαλέτα...κ εγώ τη βλέπω σχετικά πιο κάτω την κοιλιά μου νομίζω...αλλά νομίζω ότι είναι κ πολύ σκληρή γενικά ενώ δεν έχω συσπασεις...

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χαχαχα κορίτσια πόσο σας νιώθω με το κατούρημα.... πουθενά δε μπορώ να πάω. Χθες πήγαμε στη συμβολαιογράφο για να υπογράψουμε το σύμφωνο συμβίωσης και έψαχνα τουαλέτα. Είναι πολύ άβολο κάποιες φορές. Πχ στο σούπερ μάρκετ η σε πολυκατάστημα. Γι αυτό στέλνω τον άντρα μου.....

Σχετικά με τη κοιλιά η δική μου δεν είναι χαμηλά. Είναι ολοστρόγγυλη και δεν έχει αλλάξει κάτι....

Η αναβάθμιση στη σελίδα είναι σούπερ!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια εύχομαι σε όλες να χετε τελειομηνες εγκυμοσύνες! Φυσικά δεν είμαι  Φεβρουαρίου , αλλά Ιουλίου.. δηλαδή Ιουνίου λόγο 4ης κύησης με ιστορικά προωροτητας! 

Με το καλό όλες! Υπομονή φάγατε το γάιδαρο..  

*απλά μπήκα να πω ένα γεια!!*

  • Μου αρέσει 6
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΜomOf4 είπε:

Καλημέρα κορίτσια εύχομαι σε όλες να χετε τελειομηνες εγκυμοσύνες! Φυσικά δεν είμαι  Φεβρουαρίου , αλλά Ιουλίου.. δηλαδή Ιουνίου λόγο 4ης κύησης με ιστορικά προωροτητας! 

Με το καλό όλες! Υπομονή φάγατε το γάιδαρο..  

*απλά μπήκα να πω ένα γεια!!*

Καλώς μας ήρθες!!! Καλημέρα και με το καλό το μωράκι σου!!! 

Και εμένα η 4η εγκυμοσύνη είναι ΠΗΤ έχω 9/3 αλλά λόγω προωρότητας και εγώ εύχομαι να μπω έστω στον μήνα μου!! Έχω και θεμα με τον τράχηλο οπότε είμαστε σε αναμμένα κάρβουνα!!  

1 hour ago, SpiridoulaK είπε:

Χαχαχα κορίτσια πόσο σας νιώθω με το κατούρημα.... πουθενά δε μπορώ να πάω. Χθες πήγαμε στη συμβολαιογράφο για να υπογράψουμε το σύμφωνο συμβίωσης και έψαχνα τουαλέτα. Είναι πολύ άβολο κάποιες φορές. Πχ στο σούπερ μάρκετ η σε πολυκατάστημα. Γι αυτό στέλνω τον άντρα μου.....

Σχετικά με τη κοιλιά η δική μου δεν είναι χαμηλά. Είναι ολοστρόγγυλη και δεν έχει αλλάξει κάτι....

Η αναβάθμιση στη σελίδα είναι σούπερ!!!

Με το που βγαίνω έξω θέλω τουαλέτα... απίστευτοοοο... Μέχρι να πάω στον γιατρό απόσταση 20' περίπου με το που μπαίνω πάω τουαλέτα ..βγαίνω από τον υπέρηχο τουαλέτα .. Ευτυχώς είμαι κρεβατωμενη και δεν έχω άβολες στιγμές όπως λέτε ...Φανταστείτε είχα θέμα και πριν την εγκυμοσύνη...μέχρι την μητέρα μου στην Εύβοια δεν υπήρχε περίπτωση να μην κάνουμε στάση για κατούρημα...και εμένα η κοιλιά μου χαμηλά και το μωρό επίσης με το κεφάλι κάτω...πανέτοιμος και αυτός... ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν μου σπρώχνει τον τράχηλο...ένας μήνας έμεινε και κάθε 2 εβδομάδες που πάω στο γιατρό κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα μέχρι να δει τι γίνεται εκεί κάτω !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Roses! είπε:

Και εμένα η 4η εγκυμοσύνη είναι ΠΗΤ έχω 9/3 αλλά λόγω προωρότητας και εγώ εύχομαι να μπω έστω στον μήνα μου!! Έχω και θεμα με τον τράχηλο οπότε είμαστε σε αναμμένα κάρβουνα!!  

Ειλικρινά στο εύχομαι!!  Θα κάνεις ένεση για τα πνευμονακια ;  ρώτησα τον γιατρό μ λεει να κάνω στη 34η . Εγώ ακόμα κ αυτή φοβαμαι🤣 δύσκολο πράγμα η μενν. 

Ας ελπίσουμε να είναι διαφορετικά αυτή  τη φορά χωρίς προωροτητες και να πάμε σπίτια με τα μωρά μας !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Roses! Καλημέρα καλή μου.... Όταν λέμε συσπάσεις εννοώ αυτό το πέτρωμα που γίνεται για δευτερόλεπτα από την μία πλευρά της κοιλιας χωρίς πόνο... Άλλες φορές έχω λίγες κ άλλες περισσότερες..

Μπορεί κάθε ένα τέταρτο μπορεί κ κάθε 4 ώρες. 

Έχω ενημερώσει το γιατρο, πρόσφατα είδε το τράχηλο είναι μεν κοντός 1,6 αλλά δεμένος με περιδεση.. 

Μου λέει αντέχεις ακόμα, του λέω θα φτάσω στο τέλος και μου λέει μπορεί όχι μέχρι τέλος αλλά θα κρατήσει ακόμα μην ανησυχώ... 

Κάθε μέρα κ μια νίκη, αν δω τα σκούρα να, έχω συνέχεια πετρώματα κάθε 5 η 10 λεπτά θα πάω νοσοκομείο σε 5 λεπτά θα φτάσω..  Δεν έχω ιστορικό απόβολων ούτε πρόωρων τοκετών... Τα παιδιά μου είναι τέλειομηνα... Πιστεύω ότι σε εμένα γίνεται  αυτό λόγω ηλικίας είμαι στα 43 γεμάτα... Στις άλλες εγκυμοσύνες μου ήμουν όλη μέρα έξω βόλτα... Τωρα κρεβατωμενη κ ταβανοθεραπεια 

 

Αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι πρέπει να στείλω τον άντρα μου κ τη πεθερά μου να διαλέξει τα απαραίτητα για το μωρό πφφφφ τσαντιζομαι που δε μπορώ να πάω εγώ.... Θα τους τα γράψω σε λίστα....

Μόνο αυτό με ενοχλεί.. 😔

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΜomOf4 είπε:

Ειλικρινά στο εύχομαι!!  Θα κάνεις ένεση για τα πνευμονακια ;  ρώτησα τον γιατρό μ λεει να κάνω στη 34η . Εγώ ακόμα κ αυτή φοβαμαι🤣 δύσκολο πράγμα η μενν. 

Ας ελπίσουμε να είναι διαφορετικά αυτή  τη φορά χωρίς προωροτητες και να πάμε σπίτια με τα μωρά μας !

Δεν μου είπε τπτ ακόμα!! Λογικά θα πάμε βλέποντας και κάνοντας!!!

Μακάρι,είναι πολύ δύσκολη η .Μενν από πολλούς παράγοντες...Δεν θέλω καθόλου...Για αυτό κάθομαι στα αυγά μου τουλάχιστον να μπω στον μήνα μου και εγώ!!

Από το στόμα σου και στου Θεού τ'αφτι!! Να γυρίσουμε με τα παιδάκια μας σπίτι!! Τι περιμένεις? Έχω 3κοριτσακια και τώρα περιμένω αγοράκι!!!

1 hour ago, Penny__ είπε:

@Roses! Καλημέρα καλή μου.... Όταν λέμε συσπάσεις εννοώ αυτό το πέτρωμα που γίνεται για δευτερόλεπτα από την μία πλευρά της κοιλιας χωρίς πόνο... Άλλες φορές έχω λίγες κ άλλες περισσότερες..

Μπορεί κάθε ένα τέταρτο μπορεί κ κάθε 4 ώρες. 

Έχω ενημερώσει το γιατρο, πρόσφατα είδε το τράχηλο είναι μεν κοντός 1,6 αλλά δεμένος με περιδεση.. 

Μου λέει αντέχεις ακόμα, του λέω θα φτάσω στο τέλος και μου λέει μπορεί όχι μέχρι τέλος αλλά θα κρατήσει ακόμα μην ανησυχώ... 

Κάθε μέρα κ μια νίκη, αν δω τα σκούρα να, έχω συνέχεια πετρώματα κάθε 5 η 10 λεπτά θα πάω νοσοκομείο σε 5 λεπτά θα φτάσω..  Δεν έχω ιστορικό απόβολων ούτε πρόωρων τοκετών... Τα παιδιά μου είναι τέλειομηνα... Πιστεύω ότι σε εμένα γίνεται  αυτό λόγω ηλικίας είμαι στα 43 γεμάτα... Στις άλλες εγκυμοσύνες μου ήμουν όλη μέρα έξω βόλτα... Τωρα κρεβατωμενη κ ταβανοθεραπεια 

 

Αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι πρέπει να στείλω τον άντρα μου κ τη πεθερά μου να διαλέξει τα απαραίτητα για το μωρό πφφφφ τσαντιζομαι που δε μπορώ να πάω εγώ.... Θα τους τα γράψω σε λίστα....

Μόνο αυτό με ενοχλεί.. 😔

Είναι δύσκολα...σε καταλαβαίνω απόλυτα...Έχεις όντως αρκετές...

Εγώ παρατήρησα ότι μετά την περίδεση η σύσπαση μου είναι πιο δυνατή!! Δηλαδή θα με πιάσει για δευτερόλεπτα αλλά η ένταση της την καταλαβαίνω καλά!! 

Εύχομαι να αντέξει,εδώ αντέχουν με τόσο τράχηλο γυναίκες χωρίς περίδεση!! Πότε μπαίνεις στον μήνα σου? Εγώ 9/2 που θα μου κόψει το ράμμα και ευελπιστώ να φτάσω ως εκεί!!

Και εμένα αυτό που δεν μπορώ να ετοιμάσω τα πράγματα για το μωρό με σκοτώνει!! Δεν μπορώ να ευχαριστηθω τίποτα ..Θα μου φέρουν κάποια πράγματα οι φίλες μου αλλά ως εκεί...ένα σωρό δουλειές αλλά από την άλλη σκέφτομαι ας κάτσω στα αυγά μου και ας έρθει τελειομηνος και όλα θα τα κάνουμε! 

Κουράγιο και υπομονή!! Θα τα λέμε από εδώ!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Roses! είπε:

Από το στόμα σου και στου Θεού τ'αφτι!! Να γυρίσουμε με τα παιδάκια μας σπίτι!! Τι περιμένεις? Έχω 3κοριτσακια και τώρα περιμένω αγοράκι!!!

Στης 29  του μήνα θα ξέρω  μαλλον! Η χαζή δεν ρώτησα τι προηγούμενη φορά για το τι δείχνει.. δεν ξέρω καν ποσους χτύπους είχε!  3 κοριτσια έχω και εγώ! 

Για να δούμε τι θα είναι αυτό... το ένστικτο μου μ λεει πάλι κοριτσι αλλά μ φαίνεται απίθανο να πιάσω 4/4 ! 

Πως νιώθεις με.το αγορι; τα κοριτσια πως το πηραν; και τι ηλικιες εχουν;

Εμένα πάντως η μεγάλη (6 μιση) όταν της είπα πως θα έχει κ αλλο αδερφάκι έκλαιγε δεν ήθελε! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , ΜomOf4 είπε:

Στης 29  του μήνα θα ξέρω  μαλλον! Η χαζή δεν ρώτησα τι προηγούμενη φορά για το τι δείχνει.. δεν ξέρω καν ποσους χτύπους είχε!  3 κοριτσια έχω και εγώ! 

Για να δούμε τι θα είναι αυτό... το ένστικτο μου μ λεει πάλι κοριτσι αλλά μ φαίνεται απίθανο να πιάσω 4/4 ! 

Πως νιώθεις με.το αγορι; τα κοριτσια πως το πηραν; και τι ηλικιες εχουν;

Εμένα πάντως η μεγάλη (6 μιση) όταν της είπα πως θα έχει κ αλλο αδερφάκι έκλαιγε δεν ήθελε! 

Και εγώ έτσι νόμιζα ότι έχω πάλι κορίτσι!! Αλλά από την αυχενική είχε δείξει τα προσόντα του χι χι!! Δεν είπα του βέβαια και λέω άστο γιατί ποτέ δεν ξέρεις!!! 

Τα κορίτσια μου είναι 10,8,5 και όπως λες η μεγάλη μου δεν θέλει καθόλου....Γενικά δεν ήθελε άλλο αδερφάκι είτε κορίτσι είτε αγόρι...Βέβαια νομίζω πως μόλις το δει θα αλλάξει γνώμη!! Την βλέπω μόλις βλέπουμε ένα μικρό πως κάνει!! Οι άλλες 2νεχουν ξετρελαθει με το μικρό...Θα είναι οι μεγάλες αδερφές βέβαια ξέρω πως το μικρό θα έχει θέματα...Αλλά συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια!!

Είναι πολύ δραστήριος μέσα στη κοιλιά ..δεν ξέρω αν φταίει ότι είναι αγόρι θα σε γελάσω και πεινάω συνέχεια!! Θέλω να τρώω φαγητό ενώ στα κορίτσια ήθελα γλυκά (⁠◔⁠‿⁠◔⁠)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 29 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Ποπό ρε κορίτσια!!! Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας. Πόσο ωραίο που έχετε μεγάλη οικογένεια!!!! Με το καλό τα μωράκια σας!!!! Όλα θα πάνε καλά!!!!

Να είσαι καλά Σπυριδούλα μου!! 

Εύχομαι σε όλες μας να έχουμε υγιή και τελειομηνα μωράκια στην αγκαλιά μας!! 

Το πρώτο σου παιδάκι είναι? Η αλήθεια είναι ότι και εγώ νιώθω λες και είναι το πρώτο μου..Πολύ άγχος,είναι και η διαφορετικότητα του φύλου είναι και η προωρότητα που δεν θέλω να το ξανά περάσω!! Αλλά εύχομαι και πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Roses! ΠΗΤ έχω 21/2.... Οπότε με καισαρική υπολογίζω 2 βδομάδες νωρίτερα δηλαδή γύρω στις 7/2.....

Αν γεννήσω και το Γενάρη ευχαριστημένη θα είμαι αρκεί το μωρό να πατήσει τα 2 κιλά και πάνω για να μην έχει θέματα.. 

Υπομονή γαιδουρινη, είμαι έτσι από 5 Ιουλίου που έμαθα ότι είμαι έγκυος κ αμέσως κρεβατωθηκα γτ είχα αιμοραγια τότε.... 

Κι εγώ έχω 2 κόρες 12 και 10...δεν είχα σκοπό για άλλο μιας κ πατήσαμε τα 40 αλλά ήταν θέλημα Θεού.. Αχαχα

Έχω κ εγώ λίγο άγχος κ για τη διαφορετικοτητα του φύλου γιατί με τα αγόρια δεν έχω ιδέα τι και πως... Από θηλυκά ότι θες 😍

Θα τα λέμε από εδώ, με το καλό τα μικράκια μας για όλες τις μέλλουσες μανούλες της ομάδας να κρατηθούν όσο μπορούν μέχρι το τέλος 😝

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Penny__ είπε:

@Roses! ΠΗΤ έχω 21/2.... Οπότε με καισαρική υπολογίζω 2 βδομάδες νωρίτερα δηλαδή γύρω στις 7/2.....

Αν γεννήσω και το Γενάρη ευχαριστημένη θα είμαι αρκεί το μωρό να πατήσει τα 2 κιλά και πάνω για να μην έχει θέματα.. 

Υπομονή γαιδουρινη, είμαι έτσι από 5 Ιουλίου που έμαθα ότι είμαι έγκυος κ αμέσως κρεβατωθηκα γτ είχα αιμοραγια τότε.... 

Έχω κ εγώ λίγο άγχος κ για τη διαφορετικοτητα του φύλου γιατί με τα αγόρια δεν έχω ιδέα τι και πως... Από θηλυκά ότι θες 😍

Θα τα λέμε από εδώ, με το καλό τα μικράκια μας για όλες τις μέλλουσες μανούλες της ομάδας να κρατηθούν όσο μπορούν μέχρι το τέλος 😝

Όπως τα λες...γαιδουρινη υπομονή...

Εύχομαι όλα να πάνε κατευχην και να έρθει στην ώρα του!! Και εγώ από τέλος Σεπτεμβρίου είμαι κρεβατωμενη με τον τράχηλο φαντάζομαι εσύ που είσαι έτσι από την αρχή πόση δύναμη έχεις δείξει και έχεις φτάσει ως εδώ! Σου βγάζω το καπέλο!! 

Ούτε εγώ δεν ξέρω πολλά από αγόρια και σίγουρα στην αρχή θα μου φαίνεται κάπως ... διαφορετικά βρε παιδάκι μου ᕙ⁠(⁠ ⁠ ⁠•⁠ ⁠‿⁠ ⁠•⁠ ⁠ ⁠)⁠ᕗ

Κοντευουμε αυτό σκέφτομαι...και έτσι παίρνω λίγη δύναμη...τα κορίτσια του μιλάνε,χαϊδεύουν την κοιλίτσα κάνει και αυτός αισθητή την παρουσία του!! Όλα θα πάνε καλά αυτό να σκέφτεσαι!! Η ψυχολογία είναι το Α και το Ω !! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου τι να πω για εσας με τις 4 εγκυμοσύνες!! Απλα μπραβο σας!Εγω δεύτερη κ μου φαινεται αιωνας.

Παντως εγω βρε κοριτσια μεσα στη μερα εχω αρκετες συσπασεις αλλα δεν είναι απ τη μια μερια ..ειναι σε ολη τη κοιλιτσα κ μου φερνουν κ μια δυσφορια απ το σφυξιμο.Ο τραχηλος τη τελευταια φορα ηταν καλος πάντως.Για να δουμε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγχώνομαι με το θηλασμό. Όσες έχετε κι αλλα παιδάκια πως τα είχατε πάει μ’ αυτόν; Βοηθάνε στα μαιευτήρια; Είναι καλό να διαβάσουμε πληροφοριες και να παρακολουθήσουμε σεμινάρια;

Εντωμεταξύ ο αιματοκρίτης έχει πέσει 2 μονάδες από το περασμένο μήνα στο 31,5. Και παίρνω σίδηρο από την αρχή της εγκυμοσύνης γιατί ξεκινησα με 36. Τώρα είναι 34 εβδομάδα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...