Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , linaa είπε:

      Οι εξετάσεις για την θρομβοφιλια δεν αλλάζουν αν είχες κάνει πριν δύο χρόνια δεν έχει θρομβολια . Είναι γονιδιακές εξετάσεις Κ είναι στάνταρ από τότε που γεννήθηκες 

      Συμφωνώ! @η ζωή είναι όμορφη οι εξετάσεις θρομβοφιλιας δεν αλλάζουν. Ρώτησε γιατρό αλλά είμαι σίγουρη. @Angot εύχομαι ότι καλύτερο!!!! 🙏

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Roses! είπε:

Να είσαι καλά Σπυριδούλα μου!! 

Εύχομαι σε όλες μας να έχουμε υγιή και τελειομηνα μωράκια στην αγκαλιά μας!! 

Το πρώτο σου παιδάκι είναι? Η αλήθεια είναι ότι και εγώ νιώθω λες και είναι το πρώτο μου..Πολύ άγχος,είναι και η διαφορετικότητα του φύλου είναι και η προωρότητα που δεν θέλω να το ξανά περάσω!! Αλλά εύχομαι και πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά!!

Ναι είναι το πρώτο μου. Ήρθε τόσο εύκολα που δεν το περιμέναμε! Με τη πρώτη φορά! Είναι κάτι απίστευτο. Μαγικό! Δεν το πιστεύουμε ακόμη ότι σε λίγες εβδομάδες θα έχουμε μια μπέμπα στο σπίτι μας. Ανυπομονούμε τόσο πολύ........ Όλα καλά θα πάνε για όλες μας!!!!! Όσες φορές και να γίνει κάποια γυναίκα μαμά πάντα θα έχει άγχος....λογικό είναι... φέρνουμε έναν άνθρωπο στο κόσμο αυτό.....

πρίν από 54 λεπτά , Jennyg είπε:

Εγώ αγχώνομαι με το θηλασμό. Όσες έχετε κι αλλα παιδάκια πως τα είχατε πάει μ’ αυτόν; Βοηθάνε στα μαιευτήρια; Είναι καλό να διαβάσουμε πληροφοριες και να παρακολουθήσουμε σεμινάρια;

Εντωμεταξύ ο αιματοκρίτης έχει πέσει 2 μονάδες από το περασμένο μήνα στο 31,5. Και παίρνω σίδηρο από την αρχή της εγκυμοσύνης γιατί ξεκινησα με 36. Τώρα είναι 34 εβδομάδα. 

Όντως είναι χαμηλός αιματοκρίτης. εγώ ξεκίνησα με 36.6 αιματοκρίτη και τώρα είναι στο 34.5. παίρνω 3 χάπια σιδηρο την ημέρα πλέον. Και φερριτινη 18 με όριο 20. Είναι της εγκυμοσύνης αυτά....

Σχετικά με τον θηλασμό εγώ δεν έχω τόσο άγχος. Ίσως επειδή έχω άγνοια. Προς το παρόν έχω να με αγχώνει η διαδικασία του τοκετού και πως θα καταλάβω ότι έφτασε η ώρα. Χαχαχαχα. Πρώτη φορά βλέπεις οπότε αγχώνομαι.....

1 hour ago, Effita είπε:

Κοριτσια μου τι να πω για εσας με τις 4 εγκυμοσύνες!! Απλα μπραβο σας!Εγω δεύτερη κ μου φαινεται αιωνας.

Παντως εγω βρε κοριτσια μεσα στη μερα εχω αρκετες συσπασεις αλλα δεν είναι απ τη μια μερια ..ειναι σε ολη τη κοιλιτσα κ μου φερνουν κ μια δυσφορια απ το σφυξιμο.Ο τραχηλος τη τελευταια φορα ηταν καλος πάντως.Για να δουμε.

Κορίτσι μου,το έχεις αναφέρει στον γιατρό σου; Έχω κι εγώ έτσι κάτι χαζοπονάκια σαν αυτά τα ήπια πριν μου έρθει περίοδος. Του το έχω αναφέρει και μου είπε ότι είναι φυσιολογικά αν είναι ήπια και όχι δυνατά. Θα κάνω Doppler τη μεθεπόμενη εβδομάδα από ότι μου είπε η γραμματέας του σήμερα στο τηλέφωνο. Σήμερα είμαι 31+1. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Jennyg είπε:

Εγώ αγχώνομαι με το θηλασμό. Όσες έχετε κι αλλα παιδάκια πως τα είχατε πάει μ’ αυτόν; Βοηθάνε στα μαιευτήρια; Είναι καλό να διαβάσουμε πληροφοριες και να παρακολουθήσουμε σεμινάρια;

Εντωμεταξύ ο αιματοκρίτης έχει πέσει 2 μονάδες από το περασμένο μήνα στο 31,5. Και παίρνω σίδηρο από την αρχή της εγκυμοσύνης γιατί ξεκινησα με 36. Τώρα είναι 34 εβδομάδα. 

Στην αρχή θέλει γερά νεύρα και υπομονή!! Έπειδη δεν έκανα σεμινάρια μόνο ότι διάβαζα από διάφορες σελίδες μετά την γέννα πήρα σύμβουλο θηλασμού..Μετά αφότου βρείτε τον Ρυθμό σας θα είναι όλα πολύ πιο εύκολα!!

Αιματοκρίτη 24 παρακαλώ...τραγικό...2 σιδηρους παίρνω και τώρα θα πάω την Δευτέρα να κάνω εξετάσεις! Από 37 παρακαλώ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σπυριδούλα μου ναι το εχω πει.Λεει οτι ειναι συσπασεις...χωρις βεβαια να με εχει βακει καρδιοτοκογραφο.Μου εχει πει ξεκούραση πολυ 

Τωρα εχω αλλο θεμα γαι το οποιο με αγχωσε...του ειπα οτι ξεκινησαν παλι οι εμετοι τις τελευταιες μερες κ μου ειπε οτι δεν ειναι φυσιολογικό σε αυτη την εβδομαδα κ με εστειλε να παω για υπέρηχο χολής σημερα οποσδηποτε λεει.Εχω αγχωθει.

Εχει καποια αλλη κοπελα τετοια εμπειρια;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Effita είπε:

Κοριτσια μου τι να πω για εσας με τις 4 εγκυμοσύνες!! Απλα μπραβο σας!Εγω δεύτερη κ μου φαινεται αιωνας.

Παντως εγω βρε κοριτσια μεσα στη μερα εχω αρκετες συσπασεις αλλα δεν είναι απ τη μια μερια ..ειναι σε ολη τη κοιλιτσα κ μου φερνουν κ μια δυσφορια απ το σφυξιμο.Ο τραχηλος τη τελευταια φορα ηταν καλος πάντως.Για να δουμε.

Άμα δεν ενοχλούν τον τράχηλο οι συσπάσεις μη φοβάσαι .. 

Να τον ελέγχεις πάντως το τραχηλο κάθε φορά που πας γιατρό... Είναι λίγο άβολο το ξέρω με τη κοιλιά τούρλα να ντύνομαι κ να ξεντυνομαι στο ιατρείο.... Άστα να πάνε αχαχα

Χολή πέτρες έχω 3 με 4 χρόνια τώρα κ δεν με έχουν ενοχλήσει.. 

Έτυχε να γνωρίσω κοπέλα στο νοσοκομείο που είχε θέμα με τη χολή της πόνους και πολλούς εμετούς αλλά ήταν 38 βδομάδες κ περίμενε να γεννήσει για να κανονίσει κ τη χολή... 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Effita είπε:

Σπυριδούλα μου ναι το εχω πει.Λεει οτι ειναι συσπασεις...χωρις βεβαια να με εχει βακει καρδιοτοκογραφο.Μου εχει πει ξεκούραση πολυ 

Τωρα εχω αλλο θεμα γαι το οποιο με αγχωσε...του ειπα οτι ξεκινησαν παλι οι εμετοι τις τελευταιες μερες κ μου ειπε οτι δεν ειναι φυσιολογικό σε αυτη την εβδομαδα κ με εστειλε να παω για υπέρηχο χολής σημερα οποσδηποτε λεει.Εχω αγχωθει.

Εχει καποια αλλη κοπελα τετοια εμπειρια;

Εγώ μπήκα στον 8ο και ακόμη κάνω εμετούς. Βέβαια έχω από την αρχή της εγκυμοσύνης....εσύ είχες και πριν;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Roses!Αιματοκριτης 24?  Οχχχχ με έβαλες σε σκέψεις.... Ξεκίνησα με αιματοκριτη 43,5  ο γιατρός μου έδωσε να πίνω σίδηρο αλλά δε το ήπια λόγο ότι μου προκαλούσε δυσκοιλιοτητα και δεν έπρεπε να σφιγγομαι με περιδεση κ τράχηλο ανύπαρκτο.

 

Πριν Ένα μήνα είχα 36 αιματοκριτη... 

Τωρα δε το έχω δει λες να έχει κατέβει κι άλλο...  Θα πάω για εξέταση να δω, μακάρι να μη μου δώσει σίδηρο δε παλεύεται αυτή η δυσκοιλιοτητα 😒

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Penny__ είπε:

@Roses!Αιματοκριτης 24?  Οχχχχ με έβαλες σε σκέψεις.... Ξεκίνησα με αιματοκριτη 43,5  ο γιατρός μου έδωσε να πίνω σίδηρο αλλά δε το ήπια λόγο ότι μου προκαλούσε δυσκοιλιοτητα και δεν έπρεπε να σφυγγομαι με περιδεση κ τράχηλο ανύπαρκτο.

 

Πριν Ένα μήνα είχα 36 αιματοκριτη... 

Τωρα δε το έχω δει λες να έχει κατέβει κι άλλο...  Θα πάω για εξέταση να δω, μακάρι να μη μου δώσει σίδηρο δε παλεύεται αυτή η δυσκοιλιοτητα 😒

Εμένα δεν μου έδινε στην αρχή σίδηρο είχα καλό αιμοτοκριτη κτλ...Πολύ μεγάλο θέμα με δυσκοιλιότητα όμως ..πίνω κάθε μέρα ντουφαλακ γιατί και εμένα λόγω τραχήλου δεν ήθελε ζορισμα και ευτυχώς πήγαμε καλά...Νομίζω πως είναι και οργανικό το θέμα γιατί σε όλες τις εγκυμοσύνες ήμουν με τόσο αιματοκρίτη...

Δεν σου έχει δώσει κανένα σκεύασμα ώστε να αποσυμφορηθεί το έντερο? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Roses! είπε:

Εμένα δεν μου έδινε στην αρχή σίδηρο είχα καλό αιμοτοκριτη κτλ...Πολύ μεγάλο θέμα με δυσκοιλιότητα όμως ..πίνω κάθε μέρα ντουφαλακ γιατί και εμένα λόγω τραχήλου δεν ήθελε ζορισμα και ευτυχώς πήγαμε καλά...Νομίζω πως είναι και οργανικό το θέμα γιατί σε όλες τις εγκυμοσύνες ήμουν με τόσο αιματοκρίτη...

Δεν σου έχει δώσει κανένα σκεύασμα ώστε να αποσυμφορηθεί το έντερο? 

Το εφεκολ μου έδωσε αλλά προτίμησα να κόψω το σίδηρο παρά να πίνω αυτή τη αηδία κάθε μέρα άσε που μου είχε προκαλέσει κ διάρροια.... Το ντουφαλακ δε με βοήθησε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Πω πω ακόμα κ με την αναβάθμιση του site πάλι χάνω την μπάλα με τόσες δημοσιεύσεις!!! Δεν προλαβαίνω να τα βλέπω ολα! Τα νέα μου...εγώ πήγα διαβητολογο σήμερα και τα πάω πολύ καλά! Χάρηκα πολύ λέω άξιζε τον κόπο ή τόση πεινα χαχχαχα

Πόσο σας ζηλευω που έχετε ακόμα καλό καιρό εκεί στην Ελλάδα εμείς εδώ δεν τολμάτε να βγούμε απ το σπίτι...να ρωτήσω κουραζοσαστε κι εσείς πολύ τελευταία? Πήγα σήμερα 2 ώρες στο γιατρο κ νοιώθω λες κ έκανα άθλο.. είμαι ξάπλα όλη μέρα..και νομίζω έχω πάλι υπνηλια όπως είχα τους πρώτους μήνες.. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Penny__ είπε:

Άμα δεν ενοχλούν τον τράχηλο οι συσπάσεις μη φοβάσαι .. 

Να τον ελέγχεις πάντως το τραχηλο κάθε φορά που πας γιατρό... Είναι λίγο άβολο το ξέρω με τη κοιλιά τούρλα να ντύνομαι κ να ξεντυνομαι στο ιατρείο.... Άστα να πάνε αχαχα

Χολή πέτρες έχω 3 με 4 χρόνια τώρα κ δεν με έχουν ενοχλήσει.. 

Έτυχε να γνωρίσω κοπέλα στο νοσοκομείο που είχε θέμα με τη χολή της πόνους και πολλούς εμετούς αλλά ήταν 38 βδομάδες κ περίμενε να γεννήσει για να κανονίσει κ τη χολή... 

 

 

 

Ναι τον ελεγχουμε καθε φορα τον τραχηλο.

Τελικα πηγα για υπερηχο χολης.Ολα καλά.Κανενα θεμα.

1 hour ago, SpiridoulaK είπε:

Εγώ μπήκα στον 8ο και ακόμη κάνω εμετούς. Βέβαια έχω από την αρχή της εγκυμοσύνης....εσύ είχες και πριν;;

Τι σου λεει ο γιατρος είναι φυσιολογικό;; 

Εγω ειχα μεχρι τον 6ο....μετα ηρεμησα λιγο κ τωρα 29 εβδομαδων επεστρεψαν.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Σήμερα έκανα το ντοπλερ! Πολύ καλό ήταν, μια χαρά όλα! Η πριγκίπισσα μου 1900γρ! Πολύ χάρηκα!

Τέλεια!!! Μπράβο Αμαλία!! Τέλειο βάρος η μπουμπούκα!!

13 ώρες πρίν, Jiji είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Πω πω ακόμα κ με την αναβάθμιση του site πάλι χάνω την μπάλα με τόσες δημοσιεύσεις!!! Δεν προλαβαίνω να τα βλέπω ολα! Τα νέα μου...εγώ πήγα διαβητολογο σήμερα και τα πάω πολύ καλά! Χάρηκα πολύ λέω άξιζε τον κόπο ή τόση πεινα χαχχαχα

Πόσο σας ζηλευω που έχετε ακόμα καλό καιρό εκεί στην Ελλάδα εμείς εδώ δεν τολμάτε να βγούμε απ το σπίτι...να ρωτήσω κουραζοσαστε κι εσείς πολύ τελευταία? Πήγα σήμερα 2 ώρες στο γιατρο κ νοιώθω λες κ έκανα άθλο.. είμαι ξάπλα όλη μέρα..και νομίζω έχω πάλι υπνηλια όπως είχα τους πρώτους μήνες.. 

Καλημέρα! Και εγώ μπαίνω από κινητό και δεν βλέπω τις ειδοποιήσεις δεν με βολεύει καθόλου...Μπράβο για τις εξετάσεις σου,οι κόποι σου ανταμειφθεί καν και θα γεννήσεις και θα είσαι μοντέλο...Εγώ πάλι βαρέλι και πιστεύω να με βοηθήσει ο θηλασμός και το ράψιμο..

Η αλήθεια είναι πως έχουμε πολύ καλό καιρό για την εποχή 19-20°C Μέσα Δεκεμβρίου?? Θα μας τον πάει πίσω πάλι τον χειμώνα και εμείς εδώ δεν είμαστε για πολλά πολλά... Σκέφτομαι τα χιόνια και το τι αναταραχές φέρνει ..Ας μην αγχωθω και για αυτό από τώρα ¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯

Από κούραση άλλο τίποτα ..Έχω 3μιση μήνες κρεβατωμενη και νιώθω ότι έχω ατροφισει εντελώς ..κάνω πέντε βήματα από μπάνιο σε κρεβάτι και κάνω λες και έχω ανέβει τις σκάλες τις ζωής μου...Και τα κιλά μου φυσικά δεν βοηθάνε...Κλαψτε μαζί μας!! 

13 ώρες πρίν, Effita είπε:

Ναι τον ελεγχουμε καθε φορα τον τραχηλο.

Τελικα πηγα για υπερηχο χολης.Ολα καλά.Κανενα θεμα.

 

Πάλι καλά!! Ευτυχώς...εγώ είχα στην δεύτερη εγκυμοσύνη αλλά ευτυχώς όχι σε μεγάλο βαθμό και γέννησα και μετά πήγα και την έβγαλα...Έχει πολύ πόνο..

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Είχαμε γιατρό χθες, η μπέμπα έφτασε 1,5 κιλό! Δεν το περίμενα και χάρηκα πολύ. Επόμενο ραντεβού στις 28/12 για Doppler. Κατά τ άλλα μου είπε λίγο προσοχή, γιατί έχει μειωθεί λίγο ο τράχηλος αλλά όχι ανησυχητικά. Έκανα και τοκογραφημα και ήταν καλό!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Arden είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Είχαμε γιατρό χθες, η μπέμπα έφτασε 1,5 κιλό! Δεν το περίμενα και χάρηκα πολύ. Επόμενο ραντεβού στις 28/12 για Doppler. Κατά τ άλλα μου είπε λίγο προσοχή, γιατί έχει μειωθεί λίγο ο τράχηλος αλλά όχι ανησυχητικά. Έκανα και τοκογραφημα και ήταν καλό!

Καλημέρα!! Κι εμένα μειωθηκε λίγο.. όσο πάει βασικά θα μειώνεται από δω και πέρα..  πόσο σου τον μέτρησε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...