Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Penny__ είπε:

@Roses!έχω 

Θέλω να ρωτήσω κ τις υπόλοιπες κοπέλες σας είπαν να κάνετε το εμβολιο της γρίπης κ του κοκκυτη?  

Έχω φρικάρει μου το είπε ο γιατρός κ πρέπει να το κάνω :wacko:

Όσον αφορά τα εμβόλια είναι μέσα στα πρωτόκολλα εγκυμοσύνης,  ναι μεν σε ενημερώνει ο γυναικολογος αλλά τα συζητάς κ εσύ από μόνη σου αν κάποιος γιατρός το έχει αφήσει για Χ ψ λόγους .  . . Δεν το λέω για σένα το λέω για τις κοπέλες που λένε δεν μας το είπε ο γιατρός μας . . . Το ιδανικό θα ήταν να μας ενημέρωναν οι γιατροί μας για όλα αλλά δυστυχώς είναι ανέφικτο.  . . Πρέπει κ μεις οι ίδιες να το ψάχνουμε κ μετά να το συζητάμε μαζί τους!!! Της γρίπης θα έπρεπε ήδη να έχει γίνει γτ θέλει 15 μέρες για να ενεργοποιηθεί οπότε γίνεται το φθινόπωρο,  τπυ κοκκυτη γίνεται τώρα στο 8ο για να περάσουν τα αντισώματα στο μωρό .  . . 

Όπως επίσης πρέπει να συζητήσουμε μαζί τους κ να μας ενημερώσουν για την φύλαξη λεμφοκυτταρων !! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια!! Έχω τώρα τρεις τέσσερις μέρες που νομίζω ότι έχω βαρύνει απότομα... Από εκεί που σχεδόν δεν καταλαβαίνω ότι είμαι έγκυος, τις τελευταίες μέρες ούτε να σηκωθώ από τον καναπέ δεν μπορώ άνετα... Επίσης, έχω τρελό πιάσιμο στους προσαγωγούς!:blink: Πίστευα μόνο η μέση πονάει στην εγκυμοσύνη, αλλά οι προσαγωγοί μου με έχουν πεθάνει...σχεδόν δεν μπορώ να σηκώσω το πόδι μου...το έχει πάθει καμία άλλη;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Marilou7 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Έχω τώρα τρεις τέσσερις μέρες που νομίζω ότι έχω βαρύνει απότομα... Από εκεί που σχεδόν δεν καταλαβαίνω ότι είμαι έγκυος, τις τελευταίες μέρες ούτε να σηκωθώ από τον καναπέ δεν μπορώ άνετα... Επίσης, έχω τρελό πιάσιμο στους προσαγωγούς!:blink: Πίστευα μόνο η μέση πονάει στην εγκυμοσύνη, αλλά οι προσαγωγοί μου με έχουν πεθάνει...σχεδόν δεν μπορώ να σηκώσω το πόδι μου...το έχει πάθει καμία άλλη;

Το παθαίνω κι εγώ αυτό να μην μπορώ να σηκώσω το πόδι μου, κυρίως όταν κουράζομαι.. προσπάθησε να ξεκουραζεσαι γιατί το σώμα μας καταπονειται πολύ τώρα. Τις τελευταίες ημέρες εγώ είμαι καλύτερα όσον αφορά τα πόδια, αλλά νιώθω πως πιέζεται πολύ η μέση μου και δεν μπορώ να βολευτώ στο κρεβάτι πλέον για να κοιμηθώ!

1 ώρα πρίν, Mar.Theo είπε:

Όσον αφορά τα εμβόλια είναι μέσα στα πρωτόκολλα εγκυμοσύνης,  ναι μεν σε ενημερώνει ο γυναικολογος αλλά τα συζητάς κ εσύ από μόνη σου αν κάποιος γιατρός το έχει αφήσει για Χ ψ λόγους .  . . Δεν το λέω για σένα το λέω για τις κοπέλες που λένε δεν μας το είπε ο γιατρός μας . . . Το ιδανικό θα ήταν να μας ενημέρωναν οι γιατροί μας για όλα αλλά δυστυχώς είναι ανέφικτο.  . . Πρέπει κ μεις οι ίδιες να το ψάχνουμε κ μετά να το συζητάμε μαζί τους!!! Της γρίπης θα έπρεπε ήδη να έχει γίνει γτ θέλει 15 μέρες για να ενεργοποιηθεί οπότε γίνεται το φθινόπωρο,  τπυ κοκκυτη γίνεται τώρα στο 8ο για να περάσουν τα αντισώματα στο μωρό .  . . 

Όπως επίσης πρέπει να συζητήσουμε μαζί τους κ να μας ενημερώσουν για την φύλαξη λεμφοκυτταρων !! 

Είναι όμως αδύνατον να γνωρίζει η κάθε γυναίκα για τα πρωτοκολλα της εγκυμοσύνης και να ρωτάει η ίδια πως και τι. Κι εμείς μπορεί να ψαχνόμαστε, αλλά υπάρχουν και γυναίκες οι οποίες απλά ακολουθούν ότι τους λέει ο γιατρός τους, γι αυτό τους πληρώνουμε άλλωστε!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mar.Theo είπε:

Δύσκολα με το βάρος αλλά το προσπαθώ πολύ δεν μπορώ να κάτσω σε μια μεριά αλλά είδες τι έκανα στον τράχηλο.  . . Οποτε φέρω ευθύνη κ τώρα πρέπει να το μαζέψω.  . . Κ το δύσκολο της υπόθεση είναι η νύχτα.    .   . Επειδή πίνω πάρα πολύ νερό την νύχτα σηκώνομαι κάθε μία ώρα για να σηκωθώ κάμω σαν τις γιαγιάδες.  . . Ήθελα κ χαμηλό κρεβάτι παναθεμα με !!! Έχω κάνει τρομερούς τετρακεφαλους πάντως χαχαχαχ!!!

Α ρε κορίτσι!!!! Υπομονή. Έχεις πολύ βάρος οπότε πιο εύκολο να συμβεί κάτι με τον τράχηλο. Δηλαδή θα είσαι η πρώτη που θα γεννήσει από εμάς ε; Στις 34-36 εβδομάδες;;

2 ώρες πρίν, Effita είπε:

Γεια σας κορίτσια μου! 

Διαβασα τα ομορφα νέα σας πολυ χαίρομαι για ολες!

Σπυριδούλα μου να εισαι πολύχρονη με το καλο το μωρακι σου.Μαλλον θα σου κανω παρεα με τους εμετούς...ξεκινησα πάλι ...κ δε μπορωωωωωωω Ειχα σταματησει εναμιση μηνα.

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου...με το καλό και το δικό σου μωράκι!!!!

Σε νιώθω....... απόλυτα.....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mar.Theo είπε:

Όσον αφορά τα εμβόλια είναι μέσα στα πρωτόκολλα εγκυμοσύνης,  ναι μεν σε ενημερώνει ο γυναικολογος αλλά τα συζητάς κ εσύ από μόνη σου αν κάποιος γιατρός το έχει αφήσει για Χ ψ λόγους .  . . Δεν το λέω για σένα το λέω για τις κοπέλες που λένε δεν μας το είπε ο γιατρός μας . . . Το ιδανικό θα ήταν να μας ενημέρωναν οι γιατροί μας για όλα αλλά δυστυχώς είναι ανέφικτο.  . . Πρέπει κ μεις οι ίδιες να το ψάχνουμε κ μετά να το συζητάμε μαζί τους!!! Της γρίπης θα έπρεπε ήδη να έχει γίνει γτ θέλει 15 μέρες για να ενεργοποιηθεί οπότε γίνεται το φθινόπωρο,  τπυ κοκκυτη γίνεται τώρα στο 8ο για να περάσουν τα αντισώματα στο μωρό .  . . 

Όπως επίσης πρέπει να συζητήσουμε μαζί τους κ να μας ενημερώσουν για την φύλαξη λεμφοκυτταρων !! 

Αυτό για τη φύλαξη λεμφοκυτταρων θελωνα το ψάξω κι εγώ οπωσδήποτε γιατί δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως γίνετε κ πόσο κοστίζει...το εμβολιο γρίπης θα το κάνω αύριο...του κοκκυτη δεν ξέρω ακόμα άλλωστε πρέπει να περάσουν 2 βδομάδες μου είπε η γιατρός για να το κάνω μετά το εμβολιο της γρίπης.. 

2 ώρες πρίν, Marilou7 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Έχω τώρα τρεις τέσσερις μέρες που νομίζω ότι έχω βαρύνει απότομα... Από εκεί που σχεδόν δεν καταλαβαίνω ότι είμαι έγκυος, τις τελευταίες μέρες ούτε να σηκωθώ από τον καναπέ δεν μπορώ άνετα... Επίσης, έχω τρελό πιάσιμο στους προσαγωγούς!:blink: Πίστευα μόνο η μέση πονάει στην εγκυμοσύνη, αλλά οι προσαγωγοί μου με έχουν πεθάνει...σχεδόν δεν μπορώ να σηκώσω το πόδι μου...το έχει πάθει καμία άλλη;

Εμένα τα πόδια κ οι προσαγωγοι δεν πονάνε αλλά αυτός ο πυελικού πονος που έχω με κουράζει πολύ...δεν μπορώ να βολευτώ ούτε να γυρίσω εύκολα στον υπνο...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Α ρε κορίτσι!!!! Υπομονή. Έχεις πολύ βάρος οπότε πιο εύκολο να συμβεί κάτι με τον τράχηλο. Δηλαδή θα είσαι η πρώτη που θα γεννήσει από εμάς ε; Στις 34-36 εβδομάδες;;

 

Ήταν να γεννήσω στις 36 δλδη γύρω στις 15 Γενάρη.  . . Τώρα μάλλον πάμε πιο νωρίς.  . . Θα σας πω αύριο που θα γυρίσω από την γιατρό!!!! Λογικά απ ότι βλέπω θα είμαι από τις πρωτες. . . Οποτε αν θα έχω χρόνο θα σας ενημερώνω.  . . . Τώρα μου ήρθε ότι πρέπει  να μιλήσω κ με την παιδίατρο . . . Να την γνωρίσω κ αυτή να δω αν είμαστε στα ίδια μήκη κυματος. 

πρίν από 51 λεπτά , Amalia! είπε:

 

Είναι όμως αδύνατον να γνωρίζει η κάθε γυναίκα για τα πρωτοκολλα της εγκυμοσύνης και να ρωτάει η ίδια πως και τι. Κι εμείς μπορεί να ψαχνόμαστε, αλλά υπάρχουν και γυναίκες οι οποίες απλά ακολουθούν ότι τους λέει ο γιατρός τους, γι αυτό τους πληρώνουμε άλλωστε!

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ η κάθε γυναίκα μπορεί να κάνει ότι νομίζει αλλά στο 2022 η ενημέρωση είναι αφθονη από πολλές πηγές.  . . Πχ εδώ μέσα η μία την άλλη την ενημερώνει κάθε μέρα για κάτι καινούριο.  . . Το ότι δεν το λέει ο γιατρός δεν πάει να πει ότι δεν μπορείς να το συζητήσεις μαζί του εκτός αν θες να το αποφύγεις.  . . 

πρίν από 29 λεπτά , Jiji είπε:

Αυτό για τη φύλαξη λεμφοκυτταρων θελωνα το ψάξω κι εγώ οπωσδήποτε γιατί δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως γίνετε κ πόσο κοστίζει...το εμβολιο γρίπης θα το κάνω αύριο...του κοκκυτη δεν ξέρω ακόμα άλλωστε πρέπει να περάσουν 2 βδομάδες μου είπε η γιατρός για να το κάνω μετά το εμβολιο της γρίπης.. 

Υπάρχουν πολλές εταιρείες κ υπάρχει κ μια κρατική.  . . Κλείνεις ραντεβού κ σου λύνουν όλες τις απορίες μέσω τηλεδιάσκεψης. . . Δυστυχώς το κόστος δεν είναι μικρό.  . . Αλλά βάζεις σε μια ζυγαριά τα συν κ τα πλην κ το σκέφτεσαι.  .  . Είναι σαν ένα δώρο σε όλη την οικογένεια με θυσία ενός μισθου

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Στη μέση εγώ δε νιώθω τίποτα ευτυχώς!!! Όλη η πίεση στο μπροστινό τμήμα, χαμηλά στην κοιλιά και στους προσαγωγούς! Την τελευταία φορά μου είπε ο γιατρός πως ο μπέμπης πήρε θέση με το κεφάλι κάτω...ίσως γι αυτό τόση πίεση εκεί...τι να πω... 

Επίσης, άσχετο με τους πόνους μας... Μπιμπερό ποια πήρατε;;;γυάλινα ή πλαστικά;;; Επίσης, βάζετε κάποια κρέμα στις θηλές από τώρα;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Marilou7 είπε:

Στη μέση εγώ δε νιώθω τίποτα ευτυχώς!!! Όλη η πίεση στο μπροστινό τμήμα, χαμηλά στην κοιλιά και στους προσαγωγούς! Την τελευταία φορά μου είπε ο γιατρός πως ο μπέμπης πήρε θέση με το κεφάλι κάτω...ίσως γι αυτό τόση πίεση εκεί...τι να πω... 

Επίσης, άσχετο με τους πόνους μας... Μπιμπερό ποια πήρατε;;;γυάλινα ή πλαστικά;;; Επίσης, βάζετε κάποια κρέμα στις θηλές από τώρα;

Καλησπέρα κορίτσι μου. 

εμένα μου φέρανε δώρο μπιμπερο της chicco. Έχει δύο πιπίλες. Η μία είναι για νεογέννητο 0-3 και η άλλη 3-9 μηνών νομίζω. Εύχομαι να μην τα χρησιμοποιήσω μιας και θέλω πολύ να θηλάσω. Επίσης μου έχουν φέρει επιθέματα για τις θήκες της nuk ultra dry και της chicco. Κρέμα δεν έχω πάρει αλλά δεν χρειάζομαι κιόλας τώρα. Έχεις ενοχλήσεις στις θηλές σου;

Νομίζω κάποια είχε αναφέρει ότι είδε μερικές σταγόνες γάλα στο στήθος της....έχει δει καμία άλλη;; Εγώ τίποτα. Συμβαίνει όμως σε κάποιες κι από τον 5ο μήνα και είναι φυσιολογικό....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Marilou7 είπε:

 

Επίσης, άσχετο με τους πόνους μας... Μπιμπερό ποια πήρατε;;;γυάλινα ή πλαστικά;;; Επίσης, βάζετε κάποια κρέμα στις θηλές από τώρα;

2 γυάλινα 2 πλαστικά ( nuk k mam) αν κ εύχομαι να θηλασω κ να βγάζω κ για κατάψυξη κ να χρησιμοποιώ τα μπιμπερό του θηλαστρου .  . . Όνειρα!!! Από κρεμουλα πήρα της Medela λανολινη,  καλά είναι να βάζουμε από τώρα,  προετοιμαζουμε τις θηλες μας ! Ειναι καλύτερα να τα παραγγείλεις από ίντερνετ έχει μεγάλη διαφορά από φαρμακειο .

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Marilou7 είπε:

Στη μέση εγώ δε νιώθω τίποτα ευτυχώς!!! Όλη η πίεση στο μπροστινό τμήμα, χαμηλά στην κοιλιά και στους προσαγωγούς! Την τελευταία φορά μου είπε ο γιατρός πως ο μπέμπης πήρε θέση με το κεφάλι κάτω...ίσως γι αυτό τόση πίεση εκεί...τι να πω... 

Επίσης, άσχετο με τους πόνους μας... Μπιμπερό ποια πήρατε;;;γυάλινα ή πλαστικά;;; Επίσης, βάζετε κάποια κρέμα στις θηλές από τώρα;

Εγώ πήρα μπιμπερό της avent που είναι και ειδικά για τους κολικούς...κρέμα δεν βάζω ακόμα...πρέπει άραγε? Δεν εχω κάποια ενόχληση ούτε έχω βγάλει γάλα ακόμη...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 51 λεπτά , Mar.Theo είπε:

 

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ η κάθε γυναίκα μπορεί να κάνει ότι νομίζει αλλά στο 2022 η ενημέρωση είναι αφθονη από πολλές πηγές.  . . Πχ εδώ μέσα η μία την άλλη την ενημερώνει κάθε μέρα για κάτι καινούριο.  . . Το ότι δεν το λέει ο γιατρός δεν πάει να πει ότι δεν μπορείς να το συζητήσεις μαζί του εκτός αν θες να το αποφύγεις.  

Δεν είπα ότι δεν μπορούμε να συζητάμε με τον γιατρό μας για ότι μας απασχολεί. Είπα πως δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι λέει η βιβλιογραφία της μαιευτικης για να γνωρίζουμε τις παραλείψεις του γιατρού μας. Σπουδάζουν τόσα χρόνια για να κάνουν αυτό το επάγγελμα.. Δεν γίνεται εμείς να ενημερωνομαστε από ένα φόρουμ κι από το Ίντερνετ και να θεωρούμε ότι γνωρίζουμε περισσότερα απο αυτούς. Ή να γνωρίζουμε τι εξετάσεις πρέπει να κάνουμε και πότε. Τα βασικά ξέρουμε. Κι αυτά πολλές φορες τα ξέρουμε λάθος. Το ότι μια κοπέλα στο φόρουμ θα μας πει ότι ο γιατρός της κανε το τάδε, δε σημαίνει απαραιτήτως πως είναι και σωστό κι αν δεν το κάνει ο δικός μας γιατρός τότε είναι λάθος.

πρίν από 8 λεπτά , Jiji είπε:

Εγώ πήρα μπιμπερό της avent που είναι και ειδικά για τους κολικούς...κρέμα δεν βάζω ακόμα...πρέπει άραγε? Δεν εχω κάποια ενόχληση ούτε έχω βγάλει γάλα ακόμη...

Κρεμα έχω πάρει κι εγώ λανολινη, αλλά μαία μου χει πει πως αυτό μπορεί να δώσει ερέθισμα στις θηλες και να ξεκινήσει ο τοκετός νωρίτερα.. εγώ δε θα βάλω από τώρα.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Jennyg είπε:

Καλησπέρα σας! 1η φορά στην παρέα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω από που πήρατε σουτιέν θηλασμού και νυχτικό για το μαιευτήριο; 

Καλωσόρισες!! Πότε γέννας με το καλό?? Σουτιέν θηλασμού εγώ δεν έχω πάρει ακόμα, θα πάρω αφοτου γεννήσω! Νυχτικο πήρα από prenatal Kai apo to moromou.gr

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα θέμα με τις θηλές...ούτε καμία σταγόνα είδα...απλά έχω διαβάσει για αυτή την κρέμα medela που πολλές κοπέλες την βάζουν από τώρα...τώρα σωστό λάθος δεν γνωρίζω...Για μπουκάλια έλεγα να πάρω τα Dr Brown...αλλά βρίσκω μόνο πλαστικά , τα γυάλινα έχουν εξαντληθεί σε όλα τα online φαρμακεία...όπου κ αν κοιτάξω...

Νυχτικά θηλασμού ( δηλαδή απλά με κουμπιά) να σας πω την αλήθεια μου βρήκα ωραιότατα στη λαϊκή της γειτονιάς μου με 10-12 ευρώ! Σουτιέν θηλασμού πήρα δύο από Jumbo... φαίνονται μαλακά και ελπίζω να βολέψουν!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. 

εμένα μου φέρανε δώρο μπιμπερο της chicco. Έχει δύο πιπίλες. Η μία είναι για νεογέννητο 0-3 και η άλλη 3-9 μηνών νομίζω. Εύχομαι να μην τα χρησιμοποιήσω μιας και θέλω πολύ να θηλάσω. Επίσης μου έχουν φέρει επιθέματα για τις θήκες της nuk ultra dry και της chicco. Κρέμα δεν έχω πάρει αλλά δεν χρειάζομαι κιόλας τώρα. Έχεις ενοχλήσεις στις θηλές σου;

Νομίζω κάποια είχε αναφέρει ότι είδε μερικές σταγόνες γάλα στο στήθος της....έχει δει καμία άλλη;; Εγώ τίποτα. Συμβαίνει όμως σε κάποιες κι από τον 5ο μήνα και είναι φυσιολογικό....

Εγώ είχα δει από τον 5ο μήνα λίγες σταγόνες!! Και είδα πάλι πριν 2-3 εβδομαδες. Δεν βλέπω συνέχεια δηλαδή!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...