Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

10 ώρες πρίν, Mar.Theo είπε:

Σήμερα είχαμε το πρώτο μας ντοπλερ , τα κορίτσια είναι 1800 κ 1760 . . . Μου είπε ο εμβρυολογος ότι τα έχω παραταισμενα , όλες οι μετρήσεις πολύ καλές αλλά στο τέλος μετρήσαμε κ τράχηλο κ μας πέσαν λίγο τα φτερά.  . .πριν ένα μήνα ήταν 3.6 κ τώρα 1.7 . . .  Θα κάνω τις ενεσεις κορτιζόνης για τους πνεύμονες για παν ενδεχόμενο κ μεθαύριο πάω για καρδιοτοκογραφο για να δούμε τις συσπάσεις ( γτ πετρώματα έχω εδώ κ 2 μήνες αλλά δεν καταλαβαίνω αν είναι συσπάσεις) κ μετά βλέπουμε πως πάμε.  . . 

Τέλειο το βάρος σας!! Όντως καλοταισμενες!! Σε ποια εβδομάδα είσαι? Αχ αυτός ο τράχηλος με έχει κάνει τρελή....Πάντως έχω διαβάσει πολλές κοπέλες όπου είχαν κοντό τράχηλο και τα κατάφεραν ως το τέλος έτσι... Ξεκούραση όσο μπορείς και όλα θα πάνε καλά!!

πρίν από 5 λεπτά , Roses! είπε:

Τέλειο το βάρος σας!! Όντως καλοταισμενες!! Σε ποια εβδομάδα είσαι? Αχ αυτός ο τράχηλος με έχει κάνει τρελή....Πάντως έχω διαβάσει πολλές κοπέλες όπου είχαν κοντό τράχηλο και τα κατάφεραν ως το τέλος έτσι... Ξεκούραση όσο μπορείς και όλα θα πάνε καλά!!

Συγνώμη,είδα μετα τις εβδομάδες σου!! Όλα θα πάνε κατευχην και ότι έχουν τέτοιο βάρος είναι πολύ υπέρ σας!! 

Εγώ την Πέμπτη μπαίνω στην 28η και το πρώτο μαξιλαράκι όπως μου είπε ο γιατρός και ακόμα στο κρεβάτι μονό τουαλέτα και πίσω ..Η ψυχολογία μου τον τελευταίο καιρό είναι πιο πάτος πεθαίνεις, δεν έχω ετοιμάσει τίποτα για το μωρό ούτε καν τη βαλίτσα μου...Άγχος τρομερό και νιώθω πως οι μέρες κυλούν αργά και βασανιστικα...Τα παιδιά και αυτά μια άρρωστα,όλο και κάποια δραστηριότητα εξωτερική έχουν όπου δεν μπορούμε σε όλες να παρευρεθούν και γενικά ένας κακός χαμός...

Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω,πως να βοηθήσω τον εαυτό μου να μην με παίρνει τόσο από κάτω μια τα καταφέρνω και 5οχι! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Roses!έχω τράχηλο 1,5εκ από 17η βδομάδα, με περιδεση.... Θέλει πολύ ξεκούραση γιατί τώρα που μεγαλώνουν βαραίνει η μήτρα κ πιέζει τον τράχηλο... Πολύ ξεκούραση, και όσο μπορείς όχι πολύ ώρα όρθια ! 

Μη φοβάσαι θα πάνε όλα καλά, πάρε παράδειγμα από μένα που από 4 μηνών οι γιατροί ήταν προβληματισμενοι 

Θέλω να ρωτήσω κ τις υπόλοιπες κοπέλες σας είπαν να κάνετε το εμβολιο της γρίπης κ του κοκκυτη?  

Έχω φρικάρει μου το είπε ο γιατρός κ πρέπει να το κάνω :wacko:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Penny__ είπε:

@Roses!έχω τράχηλο 1,5εκ από 17η βδομάδα, με περιδεση.... Θέλει πολύ ξεκούραση γιατί τώρα που μεγαλώνουν βαραίνει η μήτρα κ πιέζει τον τράχηλο... Πολύ ξεκούραση, και όσο μπορείς όχι πολύ ώρα όρθια ! 

Μη φοβάσαι θα πάνε όλα καλά, πάρε παράδειγμα από μένα που από 4 μηνών οι γιατροί ήταν προβληματισμενοι 

Θέλω να ρωτήσω κ τις υπόλοιπες κοπέλες σας είπαν να κάνετε το εμβολιο της γρίπης κ του κοκκυτη?  

Έχω φρικάρει μου το είπε ο γιατρός κ πρέπει να το κάνω :wacko:

Έτσι ήμουν στην προηγούμενη εγκυμοσύνη...χαμηλός τράχηλος μεν αλλά με κρεβατωμα έφτασα την 34η εβδομάδα όπου γέννησα από άλλο λόγο και όχι από τον τράχηλο...

Τώρα εδώ από την 16η εβδομάδα ξαπλωμένη πάλι μειώθηκε όπου τελικά έκανα την περίδεση...δεν ξέρω τι φταίει ..Και ούτε θα μάθω ..Κάτι που μου είπε εχθές η μαία μου και φοβήθηκα είναι πως επειδή είναι η 4η εγκυμοσύνη η λεκάνη ανοιχτή το μωρό έχει πάρει θέση και όσο να ναι πιέζει φοβόμαστε τον πρόωρο τοκετό...Μακάρι να τα καταφέρω...

Για εμβόλιο δεν μου έχει πει κάτι θα τον ρωτήσω αύριο που έχουμε ραντεβού...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!!

@Mar.Theo υπέροχα τα μπεμπακια σου κανε λίγο υπομονή ξεκουρασου να περάσει ο καιρός να τα πάρει στην αγκαλιά σου!!

@Penny__για γρίπης που μου ειπε το έκανα ήδη από τα τέλη του Οκτώβρη για κοκκυτη δεν μου έχει αναφέρει κάτι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Penny__ είπε:

@Roses!έχω τράχηλο 1,5εκ από 17η βδομάδα, με περιδεση.... Θέλει πολύ ξεκούραση γιατί τώρα που μεγαλώνουν βαραίνει η μήτρα κ πιέζει τον τράχηλο... Πολύ ξεκούραση, και όσο μπορείς όχι πολύ ώρα όρθια ! 

Μη φοβάσαι θα πάνε όλα καλά, πάρε παράδειγμα από μένα που από 4 μηνών οι γιατροί ήταν προβληματισμενοι 

Θέλω να ρωτήσω κ τις υπόλοιπες κοπέλες σας είπαν να κάνετε το εμβολιο της γρίπης κ του κοκκυτη?  

Έχω φρικάρει μου το είπε ο γιατρός κ πρέπει να το κάνω :wacko:

Έχω κάνει για γρίπη,για κορωνοιο και θα κάνω και του κοκκυτη την άλλη βδομάδα.Φιλια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια!!!29 + 4 σήμερα και τα μπεμπάκια ήταν 1362 και 1272.Μας έφαγαν λάχανο οι μπεμπούλες της Mar Theo!!! Επόμενο ραντεβού αρχές Γενάρη!!!Όλα καλά είπε ο doctor.Αρχες Φλεβάρη  θα τα πάρει!!!

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου. 

Ημέρα εμετών πάλι σήμερα....ήδη μετράω 3. Ότι έχω φάει το έχω βγάλει επιτόπου. Πεινάω -τρώω - ξερνοβολαω!! :)

Τουλάχιστον σήμερα το απόγευμα έρχεται ο άντρας μου επιτέλους!!!!!!!!!! <3

Σχετικα με το εμβόλιο της γρίπης,δεν ξέρω πραγματικά. Θα ρωτήσω τον γιατρό την επόμενη φορά που θα πάω γιατί αρχίζει να με προβληματίζει!

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Ποποπο ρε κάτι κοπελαρες που θα βγάλεις!!! Είναι πάρα πολύ καλές σε βάρος!!! Εσένα η καθημερινότητα σου πως είναι; Αν νιώθουμε δυσφορία και βάρος εμείς που κυοφορούμε ένα μωρό εσείς βρε κορίτσια που έχετε δίδυμα, τουλάχιστον 3,5 κιλά ήδη στη κοιλιά σας,πως νιώθετε;;;

Πρώτον χρόνια σου πολλά για εχθές!!!!! Να έχεις ότι καλύτερο!!!! Να πάνε όλα καλά!!!! Να έχεις μια υγιή τελειομηνη εγκυμοσύνη  !!!!!

Η καθημερινότητα μου είναι σκάλες πάνω κάτω γιατί έχω τον κοντούλη μου που βγάζω για πιπί.  . . Μαγείρεμα,  δουλειές  , βόλτες κ ταυτόχρονα ετοιμάζουμε το καινούριο μας καφέ όποτε πήγαινα κ από ραντεβού σε ραντεβού για προμηθευτές.  . .αλλά όλα αυτά τα έκανα γτ ήξερα ότι είχα καλό τράχηλο!!! Αμ δε όμως στην πορεία.  . .

6 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Κι εγώ από gov την κατέβασα.. νομίζω δεν χρειάζεται η πρωτότυπη! Αλλά δεν είμαι σίγουρη. Θα πάρω στο μαιευτήριο να ρωτήσω. Εσύ που γεννας?

Γενναω στο Ελενα κ γω δεν νομίζω για το πρωτότυπο αλλά κάπου το διάβασα. . .

6 ώρες πρίν, Arden είπε:

 

Laura δεν πήρα ρηλαξ. Στα δίδυμα που μας τα είχαν δανείσει δεν τους άρεσε και πολύ να κάθονται εκεί μέσα. Κ αν δεν κάνω λάθος δεν επιτρέπεται από νεογέννητα.

Όσον αφορά τα ριλαξ πετάγομαι κ λέω ότι εγώ πήρα αυτά που γίνονται καλαθουνα μετά ριλαξ κ μέχρι ενός σαν καρεκλάκι.    .  . Τα πήρα πιο πολύ γτ επειδή μένω σε μεζονέτα να τα έχω κάτω στο σαλόνι όταν θα κάνω δουλειές!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Tι ωραία που έχετε δει τα μικρά σας. Ανυπομονώ και εγω για το επόμενο ραντεβού. Ευχομαι να ειναι ολα καλα!!

@Mar.Theo και εγω λογω μεζονέτας το χρειάζομαι. Καπως ετσι το είχα σκεφτεί.

Επίσης ξερω πως οι παιδίατροι το προτείνουν εαν τα μωράκια βγάζουν συχνα γουλίες και δεν χονεύουν ευκολα. Λιγο χρονο εκει σε κλίση τα βοηθάει να χονέψουν. 

Ακομα δεν εχω βρει καποιο βεβαια που να μου αρέσει να εχει ζώνη 5 σημείων να εχει τουλαχιστον 3 θεσεις κλισεις πλάτης και να σηκώνει περισσότερα απο 9 kg! Ισως ζητάω πολλα αλλα λογω εμπειριας ξερω τι ζητάω.

@Roses! εχω κανει και γρίπη και κοκκύτη. Οσες σκέφτεστε να τα κανετε μην μεινετε τελευταία στιγμή χρειάζεται χρόνος για να παρετε εσεις και τα μικρα σας αντισώματα.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 55 λεπτά , Laura♡ είπε:

Tι ωραία που έχετε δει τα μικρά σας. Ανυπομονώ και εγω για το επόμενο ραντεβού. Ευχομαι να ειναι ολα καλα!!

@Mar.Theo και εγω λογω μεζονέτας το χρειάζομαι. Καπως ετσι το είχα σκεφτεί.

Επίσης ξερω πως οι παιδίατροι το προτείνουν εαν τα μωράκια βγάζουν συχνα γουλίες και δεν χονεύουν ευκολα. Λιγο χρονο εκει σε κλίση τα βοηθάει να χονέψουν. 

Ακομα δεν εχω βρει καποιο βεβαια που να μου αρέσει να εχει ζώνη 5 σημείων να εχει τουλαχιστον 3 θεσεις κλισεις πλάτης και να σηκώνει περισσότερα απο 9 kg! Ισως ζητάω πολλα αλλα λογω εμπειριας ξερω τι ζητάω.

@Roses! εχω κανει και γρίπη και κοκκύτη. Οσες σκέφτεστε να τα κανετε μην μεινετε τελευταία στιγμή χρειάζεται χρόνος για να παρετε εσεις και τα μικρα σας αντισώματα.

 

Εγώ έχω πάρει το ρηλαξ της Chicco που είναι μέχρι 18 κιλά και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένη. Ζώνη 5 σημείων δεν έχει, αλλά έχει διάφορες κλίσεις, ικανοποιητικές μελωδίες και αντέχει στο βάρος. Αυτό ήταν απαιτούμενο για μένα, γιατί ήξερα ότι περιμένω μεγάλο μωρό και τα μέχρι 9 κιλά δε θα μου φτουρουσαν για πολύ.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Melie είπε:

Εγώ έχω πάρει το ρηλαξ της Chicco που είναι μέχρι 18 κιλά και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένη. Ζώνη 5 σημείων δεν έχει, αλλά έχει διάφορες κλίσεις, ικανοποιητικές μελωδίες και αντέχει στο βάρος. Αυτό ήταν απαιτούμενο για μένα, γιατί ήξερα ότι περιμένω μεγάλο μωρό και τα μέχρι 9 κιλά δε θα μου φτουρουσαν για πολύ.

Ευχαριστώ για την απάντηση:)! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mar.Theo είπε:

Πρώτον χρόνια σου πολλά για εχθές!!!!! Να έχεις ότι καλύτερο!!!! Να πάνε όλα καλά!!!! Να έχεις μια υγιή τελειομηνη εγκυμοσύνη  !!!!!

Η καθημερινότητα μου είναι σκάλες πάνω κάτω γιατί έχω τον κοντούλη μου που βγάζω για πιπί.  . . Μαγείρεμα,  δουλειές  , βόλτες κ ταυτόχρονα ετοιμάζουμε το καινούριο μας καφέ όποτε πήγαινα κ από ραντεβού σε ραντεβού για προμηθευτές.  . .αλλά όλα αυτά τα έκανα γτ ήξερα ότι είχα καλό τράχηλο!!! Αμ δε όμως στην πορεία.  . .

Γενναω στο Ελενα κ γω δεν νομίζω για το πρωτότυπο αλλά κάπου το διάβασα. . .

Όσον αφορά τα ριλαξ πετάγομαι κ λέω ότι εγώ πήρα αυτά που γίνονται καλαθουνα μετά ριλαξ κ μέχρι ενός σαν καρεκλάκι.    .  . Τα πήρα πιο πολύ γτ επειδή μένω σε μεζονέτα να τα έχω κάτω στο σαλόνι όταν θα κάνω δουλειές!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου γλυκό. Επίσης με το καλό να υποδεχτείτε τις μπεμπούλες σας!!!!!!

Με το βάρος της κοιλιάς πως τη παλεύεις;;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου γλυκό. Επίσης με το καλό να υποδεχτείτε τις μπεμπούλες σας!!!!!!

Με το βάρος της κοιλιάς πως τη παλεύεις;;;

Δύσκολα με το βάρος αλλά το προσπαθώ πολύ δεν μπορώ να κάτσω σε μια μεριά αλλά είδες τι έκανα στον τράχηλο.  . . Οποτε φέρω ευθύνη κ τώρα πρέπει να το μαζέψω.  . . Κ το δύσκολο της υπόθεση είναι η νύχτα.    .   . Επειδή πίνω πάρα πολύ νερό την νύχτα σηκώνομαι κάθε μία ώρα για να σηκωθώ κάμω σαν τις γιαγιάδες.  . . Ήθελα κ χαμηλό κρεβάτι παναθεμα με !!! Έχω κάνει τρομερούς τετρακεφαλους πάντως χαχαχαχ!!!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου! 

Διαβασα τα ομορφα νέα σας πολυ χαίρομαι για ολες!

Σπυριδούλα μου να εισαι πολύχρονη με το καλο το μωρακι σου.Μαλλον θα σου κανω παρεα με τους εμετούς...ξεκινησα πάλι ...κ δε μπορωωωωωωω Ειχα σταματησει εναμιση μηνα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...