Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Πάντως για αυτο που λέτε σχετικά με τα μόρια και την σωστή επιλογη των δομών δεν θα έλεγα ότι ισχύει για όλους, είναι και θέμα τύχης και να το δικαιολογήσω... Πρώτον δεν μπορείς να μαντεψεις τι θα δηλώσει ο καθένας γιατι πχ αν σκεφτείς ότι ένας σταθμος προσφέρει λίγες θεσεις και δεν τον βάλεις πρώτη επιλογη και με τον ίδιο τροπο σκεφτούν και πολλοί άλλοι τότε έχεις πολλές πιθανότητες να μπεις εκει... Επίσης δεν μπορείς να γνωρίζεις ανά περιοχή ποσά μόρια θα μαζέψει ο καθένας ώστε να επιβεβαιωσεις αν τα μόρια σου είναι αρκετά ή ελάχιστα ή στο όριο..

Δεύτερον, όπως ανέφερα και παραπάνω η αδερφη μου δήλωσε πρώτη επιλογη σταθμο ο οποίος έδινε τις περισσότερες θεσεις (70) και λογω περιοχής δεν θα τον επέλεγαν και πολλοι γιατι είναι μακριά απο την πόλη( τελικα τον επέλεξαν 108 ).Και όμως πήρανε μόνο ένα παιδι!

Όσον αφορά τις τιμές στην Ρόδο... Οι τιμές στους δημοτικούς σταθμούς κυμαίνονται απο 80 εώς και 120 ευρω περίπου και οι ιδιωτικοί απο 200 και εώς περίπου 350 ανάλογα με τις παροχές...

Για τους σταθμούς που λένε ότι παίζει να κλείσουν (δημοτικοι) δεν ήταν για τον ΕΣΠΑ αλλα γιατι δεν έχουν προσωπικό λογω του ότι το κρατος δεν τους πληρώνει καιρο τώρα...


RKdwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ τώρα να ξαναρωτήσω- καλά , η επιλογή των δομών που κάνατε όλοι εξαρτήθηκε μόνο από την "στρατηγική";

Δεν λάβατε δηλαδή υπόψη αν τελικά ο κάθε σταθμός που δηλώσατε είναι κατά τη γνώμη σας καλός για τα παιδιά σας;

Δε λέω, κι εμείς καιγόμασταν να περάσουμε, αλλά χίλιες φορές να μείνω σπίτι με το παιδί παρά να το έστελνα σε μέρος που θεωρώ ακατάλληλη, μόνο και μόνο για να το στείλω κάπου.

Spirograph- συμφωνώ μαζί σου και θέλω να προσθέσω ως εγώ όταν διαβάζω εγκεκριμένες καταλαβαίνω πως πρόκειται για θέσεις που πληρούν τις προυποθέσεις ένταξης στο πρόγραμμα, όχι υποχρεωτικά θέσεις που θα πληρωθούν.

Ναι, η εγκύκλιος δεν αποσαφήνιζε πως δεν θα γεμίσουν όλες, αλλά πουθενά δεν έγραφε και πως θα τις καλύψουν οπότε θεωρώ πως από πλευράς τους οι συντάκτες της εταιρίας είναι καλυμμένοι και μάλλον άδικα θα φθαρείτε με όλες αυτές τις διαμαρτυρίες.

Και για να μην παρεξηγηθώ άλλη μια φορά εδώ μέσα, φυσικά και εύχομαι να μπορέσουν όσο γίνεται περισσότερα παιδιά να γίνουν φέτος δεκτά σε σταθμούς.

Μήπως αν επικεντρώνατε τις πιέσεις σε δήμους και πολιτεία να προστεθούν κονδύλια και θέσεις στους δημόσιους σταθμούς, να γίνουν αναδρομικά νέες αιτήσεις κ.λ.π.; Να μην πάει χαμένο τόσο τρέξιμο. Σε τελική ανάλυση πρόκειται για κοινωνικές δομές και η πολιτεία είναι υπεύθυνη περισσότερο από κάποιο πρόγραμμα που διαρκεί 2-3-4 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις ότι πχ εγώ μπήκα με πλάγιο τρόπο ; Αφού αυτός με τα 90 μόρια δεν τον δήλωσε τον σταθμό μου , πως θα μπεί ; Τότε θα υπήρχε πλάγιος τρόπος . Να μπεί αυτός χωρίς να τον έχει δηλώσει καθόλου , μόνο και μόνο επειδή έχει μόρια .

αν ηταν να περασουμε μονο βαση μοριων δεν θα μας εδιναν την δυνατοτητα να επιλεξουμε και δομες.Θα περνουσαμε με σειρα προτεραιοτητας οπου να ΄ναι , χωρις να επιλεγουμε εμεις.

Απο την στιγμη που επιλεγουμε δομες ειναι σωστο το παραπανω!

Στον σταθμο που περασαμε εμεις, επιλεχτηκαν 20 μαμαδες με 51,07 εως 18,94!!!

Η φιλη μου, στην ιδια κατηγορια με εμας και με 10 παραπανω μορια, εμεινε εκτος γιατι δεν τον επελεξε! Ειναι ενας μικρος συνοικιακος σταθμος, στο ισογειο μιας παλιας πολυκατοικιας, και προφανως σε παρα πολλους δεν αρεσε.

Εμενα παντως με ρωτησαν, καλα πως περασες με 23 μορια, ειχες μεσον σιγουρα!!!??? (χαχαχα)

tosodula

Εγώ τώρα να ξαναρωτήσω- καλά , η επιλογή των δομών που κάνατε όλοι εξαρτήθηκε μόνο από την "στρατηγική";

Δεν λάβατε δηλαδή υπόψη αν τελικά ο κάθε σταθμός που δηλώσατε είναι κατά τη γνώμη σας καλός για τα παιδιά σας;

Δε λέω, κι εμείς καιγόμασταν να περάσουμε, αλλά χίλιες φορές να μείνω σπίτι με το παιδί παρά να το έστελνα σε μέρος που θεωρώ ακατάλληλη, μόνο και μόνο για να το στείλω κάπου.

Εννοειται με ενδιαφερει!!!!Απλα δεν τον εκρινα απο το κτιριο, αλλα απο καθαριοτητα, φροντιδα κτλ.


r1OMp3.png KcCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται με ενδιαφερει!!!!Απλα δεν τον εκρινα απο το κτιριο, αλλα απο καθαριοτητα, φροντιδα κτλ.

Συμφωνώ, όλα είναι σημαντικά. Όσο για τον χώρο, το σημαντικό να είναι ασφαλής για μικρά παιδιά και καθαρός. (εδώ που τα λέμε δε με χαλάει και το ευρύχωρος, ευάερος, ευήλιος και καλοδιατηρημένος, χεχε- ζητάω πολλά;):oops:

Link to comment
Share on other sites

εδώ που τα λέμε δε με χαλάει και το ευρύχωρος, ευάερος, ευήλιος και καλοδιατηρημένος, χεχε- ζητάω πολλά;):oops:

ουτε εμενα ...γιαυτο και πρωτη και δευτερη επιλογη τετοιο σταθμο ειχα βαλει, αλλα και παλι τυχερη αισθανομαι!!!!!;)


r1OMp3.png KcCbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας παρακολουθω ανελλιπώς εδω και μερες.

Θα συμφωνήσω με μερικα που εχουν ειπωθεί αλλα με αλλα θα διαφωνήσω...

Για να μην σας μπλεκω με ανούσιες λεπτομέρειες που δεν ειναι της παρούσης, θαθελα μονο να σας πω οτι ειμαι μαζι σας σε ΚΑΠΟΙΕΣ ενεργιες...οχι σε ολες που θα γινουν και δημοσιογραφικά λόγω της ιδιοτητας μου (οπως και εχω κανει).

Η δικη μου περίπτωση μαλλον ειναι χαμενη απο χερι λογω της γνωστής υπόθεσης "ανανέωση κάρτας ανεργίας προ 19-6" αλλα με ενημερωσαν και ειδα και εγω οτι καποια κυρια "μετακόμισε" απο τους με ελλείπείς φακέλους,στις ωφελούμενες με την ιδια ακριβώς περίπτωση και κατι μουχει ερθει ακο εκείνη την ωρα,,,

Τελως παντων.

Φυση θεση αισιοδοξο ατομο, θεωρω οτι ολα θα τελειώσουν προς το συμφέρον ολων μας γιατι το ζω στην καθημερινοτητα μου ναχεις αν προνηπιο που πηγαινει σχολειο απο 6 μηνων και να πρεπει να το σταματήσεις τωρα ...ετσι...αβίαστα και για τον πιο ηλίθιο λόγο.

Και να μην εχεις να στο κρατήσουν για την δουλειά και να σταματήσεις ή να φρενάρεις την κανονικότητα του και την επαφη με την ταξη και την εκπαίδευση που εχει εδω και χροοονια.

Υ.Γ Το μεταφερω και διπλα να μην διπλογραφω...

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια εχω μια μεγαλη απορια :

λοιπον πχ ειμαι επιλαχον στον χ παιδικο με 41 μορια και μια φιλη σε αλλον παιδικο στον ψ με 47 μορια ( πρωτη επιλαχον στον νομο) .. στον παιδικο τον χ φευγει ενα παιδακι λογω του οτι θελει να παει προνηπια ποιο παιδακι θα παρουν το δικο μου που ειναι επιλαχον σ αυτον τον παιδικο που εφυγε το παιδακι αλλα εχω 41 μορια ή θα ειδοποιησουν τον ψ παιδικο οτι ελευθεροθηκε θεση και θα παρουν σε εκεινον τον παιδικο παιδακι μιας κ η μαμα του ηταν πρωτη επιλαχουσα στον νομο?

ε για πειτε μου παρακαλω πολυ...

ελπιζω βεβαια να σας εξηγησα σωστα το σκεπτικο μου

δεν υπαρχει λογος να μαλωνουμε γενικως ολη η διαδικασια ειναι επιλογης εχει διαφορα "κενα" οσο προς το τροπο που διαχειρηστηκαν το οτι δεν εφταναν τα χρηματα... στην τελικη ας ελεγαν οι δομες που θελουν να μοριοδοτηδουν για πανω απο πχ 25 θεσεις αλλαζει το ποσο και απο 2900 γινεται 2500 ή και 2000... αντι να κοψουν χρηματα απο της δομες εκοψαν απο τους ωφελουμενους! και αυτην η οριζοντια μειωσει τους υψους χρηματοδοτησης των δομων σε περιπτωση υπερβαση του προυπολογισμου σημαινει αυτο που εκαναν ? τωρα εκανα μειωση των θεσεων ... μειωση των ωφελουμενων... κανεναν δικηγορος ρε παιδια τα φωτα του, μηπως μπορουμε να προσβαλλουμε την ανακοινωση - προσκληση?

και κανεις δεν εχει καταλαβει το ερωτημα που εθεσα παραπανω ? :oops:

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομη ρε παιδια...

αν το παιδι εγκριθηκε περσυ για τον χ παιδικο θα πρεπει να εγκριθει για 2 χρονια.. δλδ καθε χρονο θα αλλαζει περιβαλλον λογω πληροτητας, διαθεσιμοτης και μοριοδοτησης??? ελεοοοος για μικρα παιδακια μιλαμε που η προσαρμογη τους ειναι το αλφα και το ωμεγα...

και κατα δευτερον αν δεν φτανει το μπατζιτ για ολους ας κοψουν τα παιδακια που ειναι ηλικιακα για προνηπια , ποιος ο λογος να πηγαινει ενα παιδακι 4 χρονων σε ιδιωτικο παιδικο σταθμο την στιγμη που υπαρχει αντιστοιχη δημοσια βαθμιδα? ανεξαρτητου μοριοδοτησης αυτα τα παιδακια επρεπε να κοψουν!

Link to comment
Share on other sites

melisoula- λογικά θα πάρουν εσένα, αν η φίλη σου δεν έχει δηλώσει το σταθμό.

Προηγείται εκείνος με τα περισσότερα μόρια με την προυπόθεση πως έχει δηλώσει το σταθμό όπου ελευθερώθηκε θέση. Αν τώρα έχει δηλώσει και η φίλη το σταθμό, έστω και κάτω από τη δική σου επιλογή, δεν είμαι σίγουρη:cool:

Link to comment
Share on other sites

και να θιξω και το θεμα των αλλοδαπων - ελληνων με μερικη απασχοληση?

ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΛΟΓΟ : δουλευουν πληρες ωραριο αλλα ο εργοδοτης του δεν θελει να πληρωσει ολο το ενσημο κ τους δηλωνει κ καλα μερικης απασχοληση... θα μου πεις ποιος φταιει σαυτην την περιπτωση? το κολοκρατος...

και οι ανεργοι ειναι οοολοι ανεργοι ? δλδ θελουν πραγματικα να βρουν δουλεια? ή απλως εβγαλαν μια καρτα να υπαρχει?

ολοι εσεις που εχετε καρτα ανεργιας σας πηραν ποτε απ τον οαεδ τηλεφωνο οτι βρεθηκε καποια δουλεια? ή μονο για στατιστικους λογους την βγαζουν αυτην την μαμημενη καρτα?

εεεεελεεεεεεοοοοοοοοος.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


melisoula- λογικά θα πάρουν εσένα, αν η φίλη σου δεν έχει δηλώσει το σταθμό.

Προηγείται εκείνος με τα περισσότερα μόρια με την προυπόθεση πως έχει δηλώσει το σταθμό όπου ελευθερώθηκε θέση. Αν τώρα έχει δηλώσει και η φίλη το σταθμό, έστω και κάτω από τη δική σου επιλογή, δεν είμαι σίγουρη:cool:

ρε συ ομως εκαναν οριζοντια μειωση βασει μοριων δλδ πχ στον νομο θεσ/κης πηραν ατομα μεχρι 48 μορια και τους ταξινομησαν στις δομες που ειχαν επιλεξει.

Link to comment
Share on other sites

melisoula-

δλδ καθε χρονο θα αλλαζει περιβαλλον λογω πληροτητας, διαθεσιμοτης και μοριοδοτησης??? ελεοοοος για μικρα παιδακια μιλαμε που η προσαρμογη τους ειναι το αλφα και το ωμεγα...

Κοίτα, δε νομίζω πως είναι εύκολο να έχει κανείς και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο.

ας κοψουν τα παιδακια που ειναι ηλικιακα για προνηπια , ποιος ο λογος να πηγαινει ενα παιδακι 4 χρονων σε ιδιωτικο παιδικο σταθμο την στιγμη που υπαρχει αντιστοιχη δημοσια βαθμιδα

Για τα τετράχρονα παιδάκια η αλλαγή σχολείου δηλαδή δεν είναι δύσκολη; Ίσως και δυσκολότερη λόγω μεγαλύτερης ηλικίας και φίλων που απέκτησαν στον παιδικό.

Ας σταματήσει πια αυτή η νοοτροπία του να "κόψουνε" κάποιους- εντελώς τυχαία πάντα ο κάθε ένας ζητά να "κόψουν" όποιον δεν είναι στη δική του κατηγορία...

Link to comment
Share on other sites

τοσοδουλα , η αλλαγη σχολειου και η μεταβαση στα νηπια - προνηπια ειναι απαραιτητη... οποιον εκπαιδευτικο κ να ρωτησεις η δουλεια που γινεται στα προνηπια πολυ δυσκολο θα γινει σε τμημα προνηπιων στον παιδικο, ο ιδιος ο γονιος απο μονος του θα επρεπε να το σκεφτει ... και παρεπιπτωντως δεν εχω αμμεσσο ωφελος το παιδι σε κδαπ ειχα κανει τα χαρτια του ουδεμια σχεση εχω με επιλαχουσα παιδικου και φυσικα το παιδι το εστειλα προνηπια.... (οταν ηταν 4 χρονων) και δεν ειχα κανει καν τα χαρτια στο εσπα εκεινη την χρονια .. οχι απορριθφηκα και μετα ως ενναλακτικη πηγε προνηπια!

καθε πραγμα στο καιρο του και τον αυγουστο ο κολιος...

Link to comment
Share on other sites

και τί το κάνεις το παιδί όταν τα προνήπια ΔΕΝ έχουν θέση ???? το τρως ????

ή, μήπως, του λες να κάτσεις μόνο του μέχρι το απόγευμα που θα επιστρέψεις από την δουλειά ?????

Ελάτε κόρες, στην Ελλάδα ζούμε, μην λέμε ασυναρτησίες ....μετά συγχωρήσεως κιόλας

Link to comment
Share on other sites

δ

και κανεις δεν εχει καταλαβει το ερωτημα που εθεσα παραπανω ? :oops:

Για το ερώτημα που έθεσες .

Όπως βλέπεις και στους πίνακες , οι μητέρες είναι επιλαχούσες για κάποιους συγκεκριμένους σταθμούς . Δεν είναι επιλαχούσες γενικά . Αν στον σταθμό που δήλωσες εσύ θέση , αδειάσει μια θέση , τότε πέρνουν εσένα . Αν η άλλη μητέρα έχει δηλώσει και αυτή τον σταθμό σου , τότε αυτή με υψηλότερα μόρια θα μπέι και θα μείνεις εσύ έξω , άσχετα με την σειρά προτίμησης που έχει βάλει αυτόν τον σταθμό .

Από αυτά που γράφεις όμως καταλαβαίνω ότη η άλλη μητέρα δεν έχει δηλώσει τον δικό σου σταθμό , σωστά ;;;;

Δεν γίνεται να αδειάσει μια θέση στον Χ σταθμό , και να αναγκάσει η ΕΕΤΑΑ τον Ψ σταθμό να παρει ένα νέο παιδάκι , επειδή αυτή η μητέρα έχει υψηλότερα μόρια .

Πέρισυ είχα διαβάσει εδώ , ότι μέσα στην χρονιά έπαιρναν τηλέφωνο σε επιλαχούσες μανάδες , και τους ρωτούσαν αν ενδιαφέρονται να πάνε τα παιδιά τους σε σταθμούς που δεν συμπληρώθηκαν οι θέσεις . Αυτό όμως φαντάζομαι έγινε όταν και οι επιλάχουσες σε αυτούς τους συγκεκριμένους σταθμούς δεν πήγαν .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...