Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Angot είπε:

      κορίτσια να ρωτησω 31η εβδομάδα ξεκινά ο 8ος  μήνας; επισης πριν 2 ώρες πήρα ένα buscopan γιατί εχω κατι ενοχλήσεις στην κοιλιά ! δεν μου έκανε δουλειά, μπορώ να πάρω και ένα depon ?

      Μπορείς να πάρεις ναι,ντεπον και απλό παναντολ δεν υπάρχει θέμα 

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ

μιλάμε για 20% ανεργία στο σύνολο του πλυθησμού

Δηλαδή περίπου 50% στις ηλικίες 25-45

πλάκα κάνουμε είναι δυνατόν οι μισοί να είμαστε τεμπέλιδες!!!!!!

Ε θα μας τρελάνουν τελείως με αυτά που διαβάζουμε!

Δεν τα έγραψα ούτε για να κλαφτώ,ούτε για να με λυπηθεί κανένας.

Τα έγραψα για να ανοίξουν τα μυαλά τους και να καταλάβουν οτι δεν είμαστε όλοι ίδιοι.

Σκέφτονται πόοοοοοοοσο ζόρικα τα βγάζει πέρα κανείς?

Οχι,θεωρούν οτι είμαστε άνεργοι απο επιλογή:shock:


fxwxp2.png

EKLUp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το ξερω οτι υπαρχουν ανεργοι που θέλουν να δουλέψουν και ΔΕΝ μπορούν , δεν ζω σε αλλο πλανητη ουτε ειμαι η νταλια χατζηαλεξανδρου... (καλη φαση να ημουν ομως :tongue:)

απλα εθιξα οτι ολοι οσοι ειναι πραγματικα ανεργοι μπαινουν στην ιδια μοιρα με τους αεργους που απλα εχουν καρτα ανεργειας εξυπνα σκεπτομανοι ;)

Ναι βρε κοπέλα μου,αλλά ίσως άθελά σου έτσι όπως το έγραψες μας έβαλες όλους σε 1 άκρη και μας πυροβολείς.........

Ποτέ δεν υπάρχει μόνο άσπρο ή μαύρο,υπάρχουν χιλιάδες αποχρώσεις;)

Εγώ προσωπικά δεν έχω καταλάβει πως μπορούν και τα καταφέρνουν και παίρνουν ταμείο κάθε 5 μήνες πχ.

Όταν πήρα εγώ ταμείο(5 χρόνια πριν)έπρεπε να έχω 200 ένσημα.Απο εκεί και έπειτα μου είχαν πει στον ΟΑΕΔ οτι αν ξαξαπάρω ταμείο δεν θα είναι στα ίδια χρήματα και θα είναι για 6 μήνες και οχι για 1 χρόνο.Τώρα αν ήταν αλήθεια δεν ξέρω!Λογικά ποτέ δεν θα το μάθω:rolleyes:


fxwxp2.png

EKLUp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, είμαι καινούρια στην παρέα σας και επιθυμώ να διαμαρτυρηθώ έντονα για τον τρόπο επιλογής των παιδιών στους παιδικούς μέσω του εσπα. θεωρώ ότι πρέπει να αλλάξει αυτό το σύστημα που πετάει εκτός τις μητέρες για τις οποίες γέμισαν οι σταθμοί που δήλωσαν. ειναι άδικο και αντικοινωνικό να μπαίνουν μητέρες με λιγότερεα μόρια λόγω "σωστής" επιλογής σταθμού. εδώ δεν είναι πανελλαδικές αφού οι σταθμοί δεν έχουν βάσεις. άλλωστε τώρα στις πανελλαδικές πρώτα βγαίνουν οι βαθμολογίες - μαζεύεις μόρια- και μετά επιλέγεις σχολή. δεν συγκρίνεται. είναι αντικοινωνικό αυτό το σύστημα και θα έπρεπε να βασίζεται μόνον στην κατάταξη των μορίων. αν εξαντληθούν οι θέσεις στις 4 επιλογές σου να σε τοποθετήσουν εκεί που υπάρχουν θέσεις και αν θέλεις να δεχτείς. αλλιώς ο επόμενος. μήπως αυτό είναι το πιο δίκαιο???έχω στείλει e-mail eetaa και όπου αλλού μπορώ για να παραπονεθώ και να οργανωθούν οι ενδιαφέρομενες μητέρες για την αδικία. δεν είναι δυνατόν να έχουν μπει 224 μητέρες με λιγότερεα μόρια από εμένα λόγω τυχαίας και όχι έξυπνης, όπως κάποιοι ισχυρίζονται, επιλογής σταθμών.

νομίζω ότι αν ενώσουμε τις φωνές μας μπορούμε να το αλλάξουμε, τουλάχιστον να μην συνεχιστεί η ίδια αδικία και του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να τον ονομάσεις έτσι , δικαίωμά σου . Εγώ δεν τον θεωρώ χαζό από άποψη ευφυϊας . Θεωρώ όμως ότι δεν έκατσε να το ψάξει όπως εγώ , ότι δεν έκατσε να διαβάσει αυτή την προκύρυξη 500 φορές όπως έκανα εγώ , ότι απλώς πέταξε σε ένα χαρτί 4 σταθμούς ( που δεν είναι σίγουρο ότι έβαλε καν 4 , μπορεί να έβαλε και μόνο 1 ) , και μετά περίμενε ότι άνετα επειδή είχε 80 μόρια , θα περάσει αέρα πατέρα .

Δεν κατάλαβε ότι ο τρόπος και η σειρά κατάταξης των Δομών είναι παρόμοιο σύστημα με το σύστημα των Πανελληνίων εξετάσεων στο σχολείο . Θέλει σκέψη και προγραμματισμό , όχι άντε να γράψουμε κατί να το στείλουμε . :)

για να είμαι ειλικρινής όχι ούτε εγώ το κατάλαβα ότι για να πάω το παιδί μου παιδικό έπρεπε να λύσω τριτοβάθμια εξίσωση, ούτε να διαθέσω το χρόνο που διέθεσα για να περάσω πολυτεχνείο, στο ελλαδιστάν όμως σκεφτόμαστε διαφορετικά,

προσωπικά λόγω μετακόμισης έχασα την προθεσμία για τους δημοτικούς της περιοχής μου, όπου κι εκεί δεν ξέρω αν θα με έπαιρναν λόγω μειωμένων θέσεων, οπότε έκανα τα χαρτιά μου και περίμενα χωρίς πολλά πολλά να δω τι θα γίνει, το ότι τα έκανα πρώτη φορά με καθιστά αυτόματα ανέυθυνη ή ηλίθια?, πέρσι απλά επέλεξα να μην πάει το παιδί μου παιδικό αφού λόγω κρίσης μπορούσα να κάτσω μαζί του σπίτι, φέτος όμως ήθελα να κυνηγήσω λίγο τη δουλειά μου και θα ήθελα και το παιδί να αλλάζει παραστάσεις και να μαθαίνει πράγματα την ώρα που θα πήγαινα σε interviews και θα έφτιαχνα σχέδια στον υπολογιστή

επέλεξα σταθμούς ιδιωτικούς βάσει εντοπιότητας, πάλι ηλίθια?, για να μην κάνει 10 ώρες στο δρόμο, και απέφυγα δημοτικούς γιατί πίστευα ότι με τα μόρια που συγκεντρώνω θα μείνω εκτός λόγω μεγαλύτερης ζήτησης σε οριζόντιο επίπεδο, δηλ. από μαμάδες με ίδια και περισσότερα μόρια, δεν ξέρω ποιοι σταθμοί είναι χάι, απλά αυτοί που είναι κοντά μας έδιναν σχετικά λίγες θέσεις

οκ δε μας πήραν, του χρόνου θα κάνουμε τα χαρτιά μας για προνήπιο κανονικά στο δημοτικό, και αν κάτσει καμιά δουλειά στη μέση της χρονιάς θα πάω σε έναν ιδιωτικό που με βολεύει και είναι καλός

πάντως το ότι μείωσαν τις εγκεκριμένες θέσεις είναι σκάνδαλο! γιατί ακόμη κι έτσι εμάς έστω και με λίγη τύχη θα μας έπαιρναν, όπως και πολλά αλλα παιδάκια που μένουν εκτός γιατί οι γονείς τους δε σκέφτηκαν πονηρά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Οι δύο δήμοι πάντως που έκανα αίτηση εγώ δεν έχουν ιδέα για το τι έγινε....Την μία υπεύθυνη μάλιστα την ενημέρωσα εγώ χτες το πρωί, και μέσω τηλεφώνου είδαμε μαζί τα αποτελέσματα όπου έπαθε σοκ όταν είδε ότι πήραν μόνο 2 παιδιά από τα 20 που είχε ζητήσει στον έναν και 2 από τα 40 που ζητήσει στον δεύτερο παιδικό σταθμό.

Ο δήμος μας που πήρα τώρα δεν έχουν καμία ενημέρωση, παίρνουν τηλέφωνο στο εεταα και φυσικά δε τους βρίσκουν να μιλήσουν και δεν έχουν ιδέα τι θα γίνει.

Μιλάω πάντα για τους δημοτικούς σταθμούς και για αυτό και επικοινώνησα με τους δήμους μας.

Τέλος να ξαναπώ ότι όσες δουλεύετε άρα έχετε ένσημα μπορείτε να κάνετε αίτηση στους δημοτικούς σταθμούς...ενώ εμείς δεν έχουμε καν αυτή την δυνατότητα μιας και ζητάνε ένσημα και βεβαιώσεις εργοδοτών και από τους 2 γονείς....η μόνη ελπίδα του ανέργου (που φυσικά και δεν είναι επιλογή μας να χτυπιομαστε κάθε μήνα να τα βγάλουμε πέρα με 1 μισθό και αυτός αν υπάρχει σε πολλές περιπτώσεις) είναι το πρόγραμμα της ΕΕΤΑΑ που αν δεν ήταν αυτό δε θα είχαμε καμία ελπίδα (μιλάω πάντα για δημόσιους παιδικούς σταθμούς εγώ προσωπικά).

Τέλος για θυμήστε μου πως να στείλω το εκκαθαριστικό του 2012 στην ΕΕΤΑΑ; Με φαξ, εμέιλ, ταχυδρομικώς; Γιατί για να κατέβω εγώ δεν υπάρχει καμία περίπτωση:evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα, είμαι καινούρια στην παρέα σας και επιθυμώ να διαμαρτυρηθώ έντονα για τον τρόπο επιλογής των παιδιών στους παιδικούς μέσω του εσπα. θεωρώ ότι πρέπει να αλλάξει αυτό το σύστημα που πετάει εκτός τις μητέρες για τις οποίες γέμισαν οι σταθμοί που δήλωσαν. ειναι άδικο και αντικοινωνικό να μπαίνουν μητέρες με λιγότερεα μόρια λόγω "σωστής" επιλογής σταθμού. εδώ δεν είναι πανελλαδικές αφού οι σταθμοί δεν έχουν βάσεις. άλλωστε τώρα στις πανελλαδικές πρώτα βγαίνουν οι βαθμολογίες - μαζεύεις μόρια- και μετά επιλέγεις σχολή. δεν συγκρίνεται. είναι αντικοινωνικό αυτό το σύστημα και θα έπρεπε να βασίζεται μόνον στην κατάταξη των μορίων. αν εξαντληθούν οι θέσεις στις 4 επιλογές σου να σε τοποθετήσουν εκεί που υπάρχουν θέσεις και αν θέλεις να δεχτείς. αλλιώς ο επόμενος. μήπως αυτό είναι το πιο δίκαιο???έχω στείλει e-mail eetaa και όπου αλλού μπορώ για να παραπονεθώ και να οργανωθούν οι ενδιαφέρομενες μητέρες για την αδικία. δεν είναι δυνατόν να έχουν μπει 224 μητέρες με λιγότερεα μόρια από εμένα λόγω τυχαίας και όχι έξυπνης, όπως κάποιοι ισχυρίζονται, επιλογής σταθμών.

νομίζω ότι αν ενώσουμε τις φωνές μας μπορούμε να το αλλάξουμε, τουλάχιστον να μην συνεχιστεί η ίδια αδικία και του χρόνου.

συμφωνω απολυτα την στιγμη που δεν εφταναν οι θεσεις θα επρεπε για ολους θα επρεπε να δηλωνουμε τις δομες βασει προτιμησεις ολου του νομου και οχι 4 μονο , κοινως επρεπε να τονισουν οτι μειωνεται το μπατζιτ δεν θα παρουν ολα τα ατομα και να μπορουσες να δηλωσεις τουλαχιστον 10 δομες....

Link to comment
Share on other sites

melisoula

και συ μου ειπες: οτι δεν γινετε και η πιτα ολοκληρη κ ο σκυλος χορτατος..

Μα συμφωνούμε! Απλά η επιδότηση δε λαμβάνει υπόψη την παιδαγωγική διάσταση του θέματος- δηλαδή αν θες την πίτα ολόκληρη πρέπει μάλλον να πας σταθμό εκτός επιδότησης.

Εκεί ο κάθε ένας μας ζυγίζει τί είναι σωστό για το παιδί του και την τσέπη του.

Παρεμπιπτόντως η αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος (εντάξη, όχι κάθε χρόνο), αν γίνει με την σωστή υποστήριξη της οικογένειας και του νέου σχολείου δεν είναι πια και τόσο καταστροφική.

linmar-

το σύστημα και θα έπρεπε να βασίζεται μόνον στην κατάταξη των μορίων

Κατά τη γνώμη σου. Εδώ πέρα έχουν γραφτεί τόσες γνώμες όσοι και αυτοί που συμμετέχουν. Το θέμα είναι πως το πρόγραμμα είναι αυτό που είναι και όλοι συμμετείχαμε έχοντας διαβάσει τους βασικούς κανόνες του "παιχνιδιού".

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠον επειδη για καποιο λογο μου χαθηκε το προηγουμενο ποστ μου

το να διαφωνουμε ειναι χασιμο χρονου,,,,ΟΣΕΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΙΘΕΤΕ ΕΛΑΤΕ ΕΔΩ που εχουμε ξεκινησει https://www.facebook.com/groups/413937485310428 και παραλληλα θα ενηρωνομαστε και απο το θρεντ ΕΕΤΑΑ ΑΘΗΝΑ ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ καλεστε κοσμο δε πρεπει να μεινει ετσι το θεμα

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ακομη ερωτηση που θα μπορει να φανει χαζη :

αν εισαι υπαλληλος αοριστου χρονου και παραλληλα εχεις και μαγαζι παιρνεις 35 +35 μορια?

Εξαρτάται από το πώς είσαι δηλωμένη/ασφαλισμένη.

Αν έχεις έναρξη στην εφορία και μπλοκ παροχής είσαι αυτοαπασχολούμενη,

αν πάλι σε έχουν προσλάβει με ΙΚΑ και πήρες απαλλαγή από ΟΑΕΕ προηγείται μάλλον το υπάλληλος.

Απίθανο να σε βάλουν και στα δύο :P

(π.χ. εγώ έχω μπλοκ παροχής, αλλά δούλεψα κάποιες ώρες και με σύμβαση και τους έκοβα απόδειξη= είμαι αυτοαπασχολούμενη.)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το προγραμμα ειναι και για τη σχολικη χρονια 2013-2014?

τουλαχιστον προγραμματισμενο γιατι μ αυτα που συμβαινουν......

ειχα την εντυπωση οτι φετοσ ειναι η τελευταια χρονια....

ξερει κανεισ να μας το διευκρινισει?

Link to comment
Share on other sites

stela52-

το προγραμμα ειναι και για τη σχολικη χρονια 2013-2014?

τουλαχιστον προγραμματισμενο γιατι μ αυτα που συμβαινουν......

ειχα την εντυπωση οτι φετοσ ειναι η τελευταια χρονια....

ξερει κανεισ να μας το διευκρινισει?

Το ΕΣΠΑ που το επιδοτεί είναι ως το 2013.

Αλλά κάπου διάβασα πως αυτό το πρόγραμμα υπάρχει εδώ και πέντε χρόνια (δεν ξέρω αν είναι έγκυρο), οπότε μπορεί να υπήρχε και άρα να ξαναυπάρξει του χρόνου κάτι αντίστοιχο εκτός ΕΣΠΑ. (με την ελπίδα ζούμε, αφού έχουμε ακόμα 3 χρονάκια παιδικού μπροστά μας, χιχι).

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα πάλι με το δήμο μας....εντολή από άνωθεν να κοπούν θέσεις λόγω χρημάτων.....και δυστυχώς μάλλον είναι οριστικό!:(

Η γυναίκα ήταν απελπισμένη, ήδη έχουν 400 αιτήσεις για τους παιδικούς σταθμούς και δε ξέρουν τι θα κάνουν....πολύ ευγενικά μου είπε ότι μπορώ να κάνω αίτηση, δε μου το απαγορεύει κανείς, αλλά είναι ψιλοαδύνατον να γίνει κάτι.

Περιμένουμε τα προνήπια τώρα μήπως και βγει κάτι διαφορετικό....

Link to comment
Share on other sites

stela52-

Το ΕΣΠΑ που το επιδοτεί είναι ως το 2013.

Αλλά κάπου διάβασα πως αυτό το πρόγραμμα υπάρχει εδώ και πέντε χρόνια (δεν ξέρω αν είναι έγκυρο), οπότε μπορεί να υπήρχε και άρα να ξαναυπάρξει του χρόνου κάτι αντίστοιχο εκτός ΕΣΠΑ. (με την ελπίδα ζούμε, αφού έχουμε ακόμα 3 χρονάκια παιδικού μπροστά μας, χιχι).

Έχω την εντύπωση ότι το πρόγραμμα είναι για 2008-2013 αυτή είναι η πενταετία που λες....εγώ είναι η τρίτη χρονιά που κάνω και από τότε ξέραμε ότι είναι μέχρι και το 2013.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...