Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

........................και οι ανεργοι ειναι οοολοι ανεργοι ? δλδ θελουν πραγματικα να βρουν δουλεια? ή απλως εβγαλαν μια καρτα να υπαρχει?

ολοι εσεις που εχετε καρτα ανεργιας σας πηραν ποτε απ τον οαεδ τηλεφωνο οτι βρεθηκε καποια δουλεια? ή μονο για στατιστικους λογους την βγαζουν αυτην την μαμημενη καρτα?

εεεεελεεεεεεοοοοοοοοος.....

ELEOS..........τώρα θα αμφισβητήσουμε τα πάντα??????

εμένα προσωπικά δεν με πήρανε πότε τηλέφωνο από τον ΟΑΕΔ για να μου πον ότι έχουν κάποια δουλειά......εγώ πάω εκεί και ποτέ δεν έχει τπτ......

και ΟΧΙ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ δεν δέχτηκα να πάω στο σεμιναριο για 500 ευρώ.......και να μην χασω την κάρτα

...........για να μπορέσει να μπει το παιδί μου στον παιδικό και το μεγάλο να έχει την ευκαιρία να πάει χορό ή ζωγραφική στα ΚΔΑΠ γιατί δεν έχω την δυνατότητα να πληρώσω.......

και τελικα τιποτα δεν έγινε

δηλαδή ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!


.....ΟΛΑ ΚΑΛΑ.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και να θιξω και το θεμα των αλλοδαπων - ελληνων με μερικη απασχοληση?

ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΛΟΓΟ : δουλευουν πληρες ωραριο αλλα ο εργοδοτης του δεν θελει να πληρωσει ολο το ενσημο κ τους δηλωνει κ καλα μερικης απασχοληση... θα μου πεις ποιος φταιει σαυτην την περιπτωση? το κολοκρατος...

και οι ανεργοι ειναι οοολοι ανεργοι ? δλδ θελουν πραγματικα να βρουν δουλεια? ή απλως εβγαλαν μια καρτα να υπαρχει?

ολοι εσεις που εχετε καρτα ανεργιας σας πηραν ποτε απ τον οαεδ τηλεφωνο οτι βρεθηκε καποια δουλεια? ή μονο για στατιστικους λογους την βγαζουν αυτην την μαμημενη καρτα?

εεεεελεεεεεεοοοοοοοοος.....

Κοιτα καταλαβαινω οτι για μια εργαζομενη γυναικα ειναι πιο δυσκολο να μην εχει που να αφησει το ή τα παιδακια της.Αλλα εγω ας πουμε μολις γεννηθηκαν τα παιδια αναγκαστηκα να αφησω τη δουλεια μου πρωτον λογο οτι ηταν μακρια και δευτερον θα χρειαζομουνα 600 ευρω και πανω για να τα αφησω σε παιδικο γιατι δεν εχω βοηθεια απο κανεναν οποτε τα κρατησα εγω.Περσυ μπηκανε στο προγραμμα και για ενα ολοκληρο χρονο τι δεν εκανα για να βρω δουλεια αλλα δυστυχως τιποτα.Φετος δεν τα πηρανε οπως παρα πολλες και τωρα πρεπει να μεινω δυο χρονια στο σπιτι μαζι με τα ζουζουνια μου μεχρι να πανε νηπιαγωγειο.Ζουμε με 600 ευρω το μηνα, και να πω οτι απο το 2009 μεχρι το 2011 ο αντρας μου ειχε δουλεψει μονο 4 μηνες.Και μετα απο χρονια ανεργεια ειμαστε παλι τυχεροι που ο αντρας μου βρηκε δουλεια και δουλευει. Τελος, σχετικα με τον ΟΑΕΔ που λες, ο ΟΑΕΔ δεν παιρνει ποτε τηλεφωνο να ενημερωσει τους ανεργους οτι βρεθηκε καποια θεση. Εμεις παμε καθε φορα που ανανεονουμε την καρτα και ρωταμε αν εχει προκυψει καποια θεση στους συμβουλους του ΟΑΕΔ.


l9Iop2.png
Link to comment
Share on other sites

μαμαμα υπαρχουν ατομα που το χουν κανει συστημα: δουλευουν 5 μηνες και καθονται τους υπολοιπους για να παιρνουν ταμειο , και επισης ο ανεργος που δεν εχει βγαλει καρτα ανεργειας δεν ειναι ανεργος και απορριπτεται? δλδ περα απο μοριοδοτηση που τυχον να μην ηξερε οτι παιρνει χρησιμευει σε κατι αλλο? σου βρισκει δουλεια ο οαεδ ?

Link to comment
Share on other sites

Και στο κατω κατω δεν υπαρχει λογος να δημιουργηθει διαμαχη αναμεσα στις εργαζομενες και τις ανεργες...Ολες μας ειμαστε στο ιδιο λουκι πανω κατω σε αυτη την δυσκολη κατασταση που περναμε σε αυτη τη χωρα. Το προβλημα ειναι της ΕΕΤΑΑ, δεν επρεπε να κοψει τοσες θεσεις και δεν χειριστηκαν καθολου σωστα το ολο θεμα. Καλο ειναι να στηριζουμε η μια την αλλη μπας και αλλαξει καποια στιγμη η κατασταση.


l9Iop2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και κατι ακομη ρε παιδια...

αν το παιδι εγκριθηκε περσυ για τον χ παιδικο θα πρεπει να εγκριθει για 2 χρονια.. δλδ καθε χρονο θα αλλαζει περιβαλλον λογω πληροτητας, διαθεσιμοτης και μοριοδοτησης??? ελεοοοος για μικρα παιδακια μιλαμε που η προσαρμογη τους ειναι το αλφα και το ωμεγα...

και κατα δευτερον αν δεν φτανει το μπατζιτ για ολους ας κοψουν τα παιδακια που ειναι ηλικιακα για προνηπια , ποιος ο λογος να πηγαινει ενα παιδακι 4 χρονων σε ιδιωτικο παιδικο σταθμο την στιγμη που υπαρχει αντιστοιχη δημοσια βαθμιδα? ανεξαρτητου μοριοδοτησης αυτα τα παιδακια επρεπε να κοψουν!

Δυστυχως εμένα το παιδάκι μου πέρσι υποχρεώθηκε σε αυτή την αλλάγη αλλά αν είχα χρήματα θα συνέχιζα να πληρώνω τον ίδιωτικό που την πήγαινα απο μηνών δυστυχώς έιχαν αλλαξει οι εποχές ομως και οι μισθοί μας και η σχέση εργασιάς μας.Επίσης το παιδάκι μου είναι προνήπιο δυστυχώς ομως δεν θεωρείτε υποχρεωτική εκπαίδευση πια και δεν υπάρχει χώρος για τα προνήπια γιατι είναι πλήρεις απο τα νήπια.Ηδη μετά απο επιμονή του άντρα μου είχα κάνει τα χαρτιά και την αίτηση αλλά φως στο τούνελ δεν ειδαμε.Ρωτάω εγω λοιπόν τωρα τι να το κάνω το παιδί καλή μου όταν δεν έχω χέρια να με βοηθήσουν και το παιδάκι μου απο 90 μερών που ΄γυρισα εγω στην δουλεία ηταν με γυναίκα στο σπίτι και απο 13 μηνών σε παιδικό:|

Link to comment
Share on other sites

λευτερη αν προσεξεις ομως εχει πινακα με επιλαχουσες ανα νομο οχι ανα δομη.

Αν ανοίξεις το αρχείο με τις επιλάχουσες ανα νομό , θα δείς ότι τέρμα δεξιά από το όνομα λέει και τις δομές .

Link to comment
Share on other sites

melisoula-

η αλλαγη σχολειου και η μεταβαση στα νηπια - προνηπια ειναι απαραιτητη... οποιον εκπαιδευτικο κ να ρωτησεις η δουλεια που γινεται στα προνηπια πολυ δυσκολο θα γινει σε τμημα προνηπιων στον παιδικο

Ως εκπαιδευτικός μίλησα κι εγώ :)

Ναι, η μετάβαση γίνεται στα νήπια, για αυτό και έχει γίνει υποχρεωτική η φοίτηση, για την προετοιμασία του παιδιού να πάει στο σχολείο.

Από εκεί και πέρα θεωρώ πως είναι άτοπο να μιλά κανείς για "δουλειά" που γίνεται στα προνήπια, τα οποία από εκπαιδευτικής άποψης δεν είναι κάτι διαφορετικό από τη φυσιολογική συνέχεια του παιδικού σταθμού. Σε αυτή την την ηλικία δεν είναι ανάγκη το παιδί να διδαχτεί προγραφικές δεξιότητες κ.α. όπως στα νήπια, απλά αρκεί να συνεχίσει η πολύπλευρη εξέλιξη των δυνατοτήτων του με φυσιολογικό και παιχνιδιάρικο τρόπο και χωρίς πίεση.

Ακόμα και η μετάβαση στα νήπια τώρα δεν σημαίνει παντελή αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος- το ιδανικό είναι να γίνεται η μετάβαση ακόμα και στο δημοτικό σχολείο παρέα με κάποιους φίλους που απέκτησε στον παιδικό. Μην ξεχνάμε πως μιλάμε για παιδάκια 5-6 χρονών στα νήπια και τη.ν πρώτη δημοτικου. :-P

και παρεπιπτωντως δεν εχω αμμεσσο ωφελος

το σχόλιό μου δεν αφορούσε τα προνήπια, αλλά και το επόμενο μήνυμά σου που σχολίαζε άνεργους και μετανάστες. Έχει γίνει ήδη μεγάλη κουβέντα και νομίζω πως ήρθε η ώρα να μάθουμε να λειτουργούμε ως συνάνθρωποι, κάθε ένας διαφορετικός και με τις δικές του ανάγκες, και να μάθουμε να μην απαξιώνουμε ο ένας τον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

tasnat τωρα ειδα την απαντηση σου ... αλλλα εγω κολλαω στο οτι απορριπτουν οποιον δεν εχει καρτα με την δικαιολογια οτι ειναι αεργος.. ενω υπαρχει αεργοι που απλως βγαζουν την καρτα για επωφελουνται σε μοριοδοτησεις κτλ...

παραπανω ειπες ομως την μαγικη λεξη

αναγκαστηκα να αφησω την δουλεια μου γτ δεν ειχα που να αφησω τα παιδια μου !!!

Link to comment
Share on other sites

μαμαμα υπαρχουν ατομα που το χουν κανει συστημα: δουλευουν 5 μηνες και καθονται τους υπολοιπους για να παιρνουν ταμειο , και επισης ο ανεργος που δεν εχει βγαλει καρτα ανεργειας δεν ειναι ανεργος και απορριπτεται? δλδ περα απο μοριοδοτηση που τυχον να μην ηξερε οτι παιρνει χρησιμευει σε κατι αλλο? σου βρισκει δουλεια ο οαεδ ?

μακάρι να ήταν επιλογή μου να δουλεύω και να κάθομαι όποτε θέλω.....

αλλά δεν είναι έτσι και αν κάποιοι έχουν βρει το τρόπο και το κάνουν ΤΙ ΝΑ ΠΩ όλοι με κάποιον τρόπο το σύστημα εκμεταλεύονται.....και δεν με νοιάζει για μεμονωμένες περιπτώσεις....

αλλά αν δεν ξέρεις καλύτερα να μην μιλάς ή να ρωτάς!!!!!

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ μειώνονται οι πιθανότητες να βρω δουλειά γιατί τρέχουν προγράμματα και οι εργοδότες απαιτούν πολλές φορές να είσαι μακροχρόνια άνεργος για να σε πάρουν......γιατί έτσι θα επιδοτηθούν.....οπότε δεν έχω μια κάρτα ανεργίας για πλακα αλλά γιατί ελπίζω!!!!!!!


.....ΟΛΑ ΚΑΛΑ.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και να θιξω και το θεμα των αλλοδαπων - ελληνων με μερικη απασχοληση?

ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΛΟΓΟ : δουλευουν πληρες ωραριο αλλα ο εργοδοτης του δεν θελει να πληρωσει ολο το ενσημο κ τους δηλωνει κ καλα μερικης απασχοληση... θα μου πεις ποιος φταιει σαυτην την περιπτωση? το κολοκρατος...

και οι ανεργοι ειναι οοολοι ανεργοι ? δλδ θελουν πραγματικα να βρουν δουλεια? ή απλως εβγαλαν μια καρτα να υπαρχει?

ολοι εσεις που εχετε καρτα ανεργιας σας πηραν ποτε απ τον οαεδ τηλεφωνο οτι βρεθηκε καποια δουλεια? ή μονο για στατιστικους λογους την βγαζουν αυτην την μαμημενη καρτα?

εεεεελεεεεεεοοοοοοοοος.....

Θα σου απαντήσω για την ανεργία για εμένα προσωπικά.

Είμαι σε 1 πόλη με 30,000 κατοίκους(μετάθεση του άντρα μου) εδώ και 5 χρόνια.

Απο την 1η κιόλας χρονιά έψαχνα για δουλειά.Εννοείται δεν έβρισκα τίποτα γιατί προτιμούσαν τον γνωστό του γνωστού και εγώ για αυτούς είμαι "ξένη(οχι ντόπια δηλ)

Λέω να μην χαραμίσω τον χρόνο που κάθομαι και ξεκινάω να πάρω πτυχίο σε ξένη γλώσσα(να έχω 1 αβανταζ παραπάνω)

Μένω έγκυος(συνηδειτά) οπότε σταματάω το ψάξιμο.

Απο τον ΟΑΕΔ ούτε 1 φορά δεν μου είπαν για δουλειά να μου βρουν,αλλά και όσες φορές ρώτησα(κάθε μήνα εδώ και 5 χρόνια) ποτέ δεν υπήρχε τίποτα.

Τώρα και να βρω δουλειά(αστείο!) δεν μπορώ να πάω με τίποτα.

Παππούδες-γιαγιάδες στα 200χλμ.μακριά

Ποιος να μου κρατήσει τον μικρό?

Γυναίκα?Με τι λεφτά?Εδώ και 5 χρόνια με 1 μισθό είμαστε με όλα τα έξοδα που όλοι ξέρετε και ζείτε(ενοίκια,γιατροί,ΔΕΗ κτλ.)

Το πρόγραμμα ήταν η τελευταία μου ελπίδα να πάει παιδικό τα παιδάκι μου,γιατί ακόμα και στον Δημοτικό σταθμό να έκανα αίτηση δεν θα τον έπαιρναν εφόσον είμαι άνεργη και προηγούνται άλλες κατηγορίες.

Οπότε ΝΑΙ υπάρχουν άνεργοι που θέλουν να δουλέψουν και ΔΕΝ μπορούν


fxwxp2.png

EKLUp2.png

Link to comment
Share on other sites

melisoula-

Ακόμα και η μετάβαση στα νήπια τώρα δεν σημαίνει παντελή αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος- το ιδανικό είναι να γίνεται η μετάβαση ακόμα και στο δημοτικό σχολείο παρέα με κάποιους φίλους που απέκτησε στον παιδικό. Μην ξεχνάμε πως μιλάμε για παιδάκια 5-6 χρονών στα νήπια και τη.ν πρώτη δημοτικου. :-P

εγω ημουν η πρωτη που εθιξα το θεμα προσαρμογης τους παιδιου απο το ενα παιδικο στον αλλον την αλλη χρονια γι αυτο και ειπα οτι επρεπε να ειναι 2 χρονια η εντολη τοποθετησης του παιδιου... και συ μου ειπες: οτι δεν γινετε και η πιτα ολοκληρη κ ο σκυλος χορτατος.. :confused:

και εξαλου δεν μιλαμε για παρκινγκ παιδιων ... α δεν βρηκα να το παρκαρω φετος εδω ας το παρκαρω λιγο παρακατω....

Link to comment
Share on other sites

εμενα με επαιρναν συχνα τηλεφωνο απο τον ΟΑΕΔ για θεσεις εργασιας.αλλα τοτε καθε μηνα επαιρνα ταμειο ανεργιας.οταν τελειωσε το ταμειο ουτε φωνη ουτε ακροαση... καταλαβατε φανταζομαι γιατι.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ΝΑΙ υπάρχουν άνεργοι που θέλουν να δουλέψουν και ΔΕΝ μπορούν

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ

μιλάμε για 20% ανεργία στο σύνολο του πλυθησμού

Δηλαδή περίπου 50% στις ηλικίες 25-45

πλάκα κάνουμε είναι δυνατόν οι μισοί να είμαστε τεμπέλιδες!!!!!!


.....ΟΛΑ ΚΑΛΑ.......

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ΝΑΙ υπάρχουν άνεργοι που θέλουν να δουλέψουν και ΔΕΝ μπορούν

το ξερω οτι υπαρχουν ανεργοι που θέλουν να δουλέψουν και ΔΕΝ μπορούν , δεν ζω σε αλλο πλανητη ουτε ειμαι η νταλια χατζηαλεξανδρου... (καλη φαση να ημουν ομως :tongue:)

απλα εθιξα οτι ολοι οσοι ειναι πραγματικα ανεργοι μπαινουν στην ιδια μοιρα με τους αεργους που απλα εχουν καρτα ανεργειας εξυπνα σκεπτομανοι ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...