Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

tatasa- εγώ θα ρωτούσα όμως αυτή την κυρία που έγραψε την επιστολή κάποια πράγματα.

1. Αφού τα χρήματα που παίρνουν από το εσπα δεν την ικανοποιούν, γιατί πρόσφερε θέσεις και τώρα γιατί διαμαρτύρεται πως δεν τις κάλυψε το πρόγραμμα; Δε στέκει.

2. ναι, οι πληρωμές από το πρόγραμμα αργούν, αλλά στο τέλος δεν χάνεις τα χρήματα. Ποιά εγγύηση έχει πως οι γονείς θα μπορούν και θα πληρώνουν τα τσουχτερά τους δίδακτρα όλη τη χρονιά με την κρίση και τα οικονομικά προβλήματα που προκύπτουν; (η λέξη τσουχτερά που χρησιμοποιώ εν είναι τυχαία- σίγουρα τα δίδακτρα είναι περισσότερα από το πλαφόν του 2700 ευρώ του εσπα αφού παραπονιέται)

3. Ήταν ανάγκη σε επιστολή που μάλιστα ζητά να πρωτοκολληθεί να χρησιμοποιεί εκφράσεις όπως "καρεκλοκένταυροι" και άλλα γραφικά, τα οποία υποβιβάζουν την σοβαρότητα και τη μόρφωση που οφείλει να έχει μια παιδαγωγός-επιχειρηματίας.

4. Έχει καταλάβει πως το πρόγραμμα είναι για να ενισχύσει τις γυναίκες και όχι τους σταθμούς; Για αυτό και οι τοποθετήσεις έγιναν βάση των επιλογών των γυναικών και όχι με αυτόματη τοποθέτηση όπου ναναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

tatasa- εγώ θα ρωτούσα όμως αυτή την κυρία που έγραψε την επιστολή κάποια πράγματα.

1. Αφού τα χρήματα που παίρνουν από το εσπα δεν την ικανοποιούν, γιατί πρόσφερε θέσεις και τώρα γιατί διαμαρτύρεται πως δεν τις κάλυψε το πρόγραμμα; Δε στέκει.

2. ναι, οι πληρωμές από το πρόγραμμα αργούν, αλλά στο τέλος δεν χάνεις τα χρήματα. Ποιά εγγύηση έχει πως οι γονείς θα μπορούν και θα πληρώνουν τα τσουχτερά τους δίδακτρα όλη τη χρονιά με την κρίση και τα οικονομικά προβλήματα που προκύπτουν; (η λέξη τσουχτερά που χρησιμοποιώ εν είναι τυχαία- σίγουρα τα δίδακτρα είναι περισσότερα από το πλαφόν του 2700 ευρώ του εσπα αφού παραπονιέται)

3. Ήταν ανάγκη σε επιστολή που μάλιστα ζητά να πρωτοκολληθεί να χρησιμοποιεί εκφράσεις όπως "καρεκλοκένταυροι" και άλλα γραφικά, τα οποία υποβιβάζουν την σοβαρότητα και τη μόρφωση που οφείλει να έχει μια παιδαγωγός-επιχειρηματίας.

4. Έχει καταλάβει πως το πρόγραμμα είναι για να ενισχύσει τις γυναίκες και όχι τους σταθμούς; Για αυτό και οι τοποθετήσεις έγιναν βάση των επιλογών των γυναικών και όχι με αυτόματη τοποθέτηση όπου ναναι.

Είναι η άποψη σου και σεβαστή..εάν δεν θεωρείς ότι ''αγγίζει'' το πρόβλημα μην το προωθείς..όπως βλέπεις δεν έβαλα το όνομά της γιατί δεν θέλω να κάνω διαφήμιση(εννοείτε) απλά το ανέβασα κι αν κάποια κοπέλα θέλει το προωθεί..νομίζω ότι τόσο καιρό λέμε για διαμαρτυρία κι από εμάς κι από τους ιδιοκτήτες σταθμών και στο κάτω κάτω αν οι σταθμοί επιχορηγηθούνε με επιπλέον χρήματα κι εμείς κερδισμένοι θα βγούμε.


Όταν η ζωή σου δίνει 100 λόγους για να κλάψεις...

Δείξ'της ότι υπάρχουν 1000 λόγοι για να χαμογελάς...!

Link to comment
Share on other sites

δηλ. όσοι δεν περάσαμε στο έσπα μπορούμε να καταθέσουμε στους δήμους, ή θα πάρουν τα παιδάκια που είχαν ήδη δηλώσει και κόπηκαν

όπως έχω ξαναπεί λόγω μετακόμισης δεν πρόλαβα να κάνω χαρτιά και καλά καλά δεν ήξερα που είναι οι δημοτικοί σταθμοί, τώρα μπορώ να επισπέυσω τις διαδικασίες για μεταφορα οικ. μερίδας ή δεν εχει νόημα?

θα πάρουν τα παιδάκια που είχαν καταθέσει αιτήσεις στους δήμους προ ΕΣΠΑ τον Μαιο , με επιλογή εννοείται πάντα και από ό,τι ξέρω στους δημοτικούς σταθμούς δέχονται ΜΟΝΟ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω επιδοτούμαι ήδη 2 χρονιες και ευτυχώς πέρασα και φετος!!

98η από τις 100 που πρόσφερε ο παιδικός και ήταν η πρώτη μου επιλογή με 49,77 μόρια.

Έβαλα μόνο ιδιωτικούς όπως και τις προηγούμενες χρονιές αλλά όπως λέει το καλαμαράκι με απόλυτη στρατηγική!! και πολλή σκέψη!! πχ την απόσταση, τα χρήματα του σχολικού κτλ...

επίσης να προσθέσω ότι περνουσα σε όλες τις επιλογές μου και τα μόρια μου δεν είναι και απο τα καλύτερα!!! ταα εβαλα κάτω σε συγκριση με τα περσυνα και είδα λίγο πολύ προς τα που να κατευθυνθώ...

Είδα μαμαδες με 23,27,30,35,36 μόρια να δηλώνουν τοπ σταθμούς και πάρα πολλές 1 ή δυο επιλογές...

Το συμπέρασμα που βγάζω εγώ είναι ότι θελανε να περάσουν μόνο σε αυτούς-αυτό τον συγκεκριμένο σταθμο... και αφού δεν περάσαν επι πληρωμή θα επιλέξουν αυτόν... άρα δεν εχουν προβλημα να πληρώσουν!!!

edit: και η τυχη να είναι λίγο με το μερος σου.. όντως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


eNortjKzUjIyNLI0NFKyBlwwFW0Czg,,24.png

eNortjKzUjIyNLU0tVSyBlwwFaQC3A,,32.png

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να τον ονομάσεις έτσι , δικαίωμά σου . Εγώ δεν τον θεωρώ χαζό από άποψη ευφυϊας . Θεωρώ όμως ότι δεν έκατσε να το ψάξει όπως εγώ , ότι δεν έκατσε να διαβάσει αυτή την προκύρυξη 500 φορές όπως έκανα εγώ , ότι απλώς πέταξε σε ένα χαρτί 4 σταθμούς ( που δεν είναι σίγουρο ότι έβαλε καν 4 , μπορεί να έβαλε και μόνο 1 ) , και μετά περίμενε ότι άνετα επειδή είχε 80 μόρια , θα περάσει αέρα πατέρα .

Δεν κατάλαβε ότι ο τρόπος και η σειρά κατάταξης των Δομών είναι παρόμοιο σύστημα με το σύστημα των Πανελληνίων εξετάσεων στο σχολείο . Θέλει σκέψη και προγραμματισμό , όχι άντε να γράψουμε κατί να το στείλουμε . :)

καλημερα λεφτερη,

με όλο τον σεβασμό σε εσένα αλλά και σε όλα τα μελή....πρέπει να πω ότι και εγώ έβαλα μια δομή και όχι επειδή το έκανα για πλακά μιας και περισυ ωφελήθηκα από το έσπα....αλλά γιατί στον νόμο Λασιθίου και δήμο Άγιου Νικόλαου υπάρχει ένας και μόνο ιδιωτικός σταθμος στον όποιο εργαζόμουν και γνωρίζω πως δουλεύει. βεβαία υπάρχουν και δημόσιοι θα μου πεις κυρά μου ομως μένω 11χιλ μακριά από τον άγιο με αποτέλεσμα να πρέπει να κάνω 44χιλ ημερησίως και οικονομικά βενζίνη και σέρβις δεν με παίρνει όπως καταλαβαίνεις....γενικά όλοι δεν είμαστε τα ιδία....τώρα θα μου πεις και αν δεν τον έπαιρναν τον γιο σου τι θα έκανες????εγώ το χειμώνα είμαι άνεργη (εποχιακά δυστυχώς εργάζομαι)ευελπιστώ κάτι να γίνει να βρω μια δουλεία….αν λοιπόν έμενε σπίτι έχω και την μαμά μυ εδώ που όμως έχει την γιαγιά μου κατάκοιτη και όσο να ναι είναι πρόβλημα….όμως σαν εκπαιδευτικός και εγώ, έστω από ΙΕΚ , θέλω να συνεχίσει το παΐδι μου να πηγαίνει σχολειό μιας και του προσφέρει πολλά στον χαρακτήρα του και στην εκπαίδευση του!!!επισης να πω οτι εργαζομαι στο μαγαζι του αντρα μου μιας και δεν μπορει να δουλευει ολη μερα 12 ωρες μονος του και οποτε θελει να κανει κατι εκτος τον βοηθαω...

Ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε αλλα ο καθενας χει δικο του χαρμανι….


wg46ge0puogpbep1.png

ktir94dfi646aolw.png[/url

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω επιδοτούμαι ήδη 2 χρονιες και ευτυχώς πέρασα και φετος!!

98η από τις 100 που πρόσφερε ο παιδικός και ήταν η πρώτη μου επιλογή με 49,77 μόρια.

Έβαλα μόνο ιδιωτικούς όπως και τις προηγούμενες χρονιές αλλά όπως λέει το καλαμαράκι με απόλυτη στρατηγική!! και πολλή σκέψη!! πχ την απόσταση, τα χρήματα του σχολικού κτλ...

επίσης να προσθέσω ότι περνουσα σε όλες τις επιλογές μου και τα μόρια μου δεν είναι και απο τα καλύτερα!!! ταα εβαλα κάτω σε συγκριση με τα περσυνα και είδα λίγο πολύ προς τα που να κατευθυνθώ...

Είδα μαμαδες με 23,27,30,35,36 μόρια να δηλώνουν τοπ σταθμούς και πάρα πολλές 1 ή δυο επιλογές...

Το συμπέρασμα που βγάζω εγώ είναι ότι θελανε να περάσουν μόνο σε αυτούς-αυτό τον συγκεκριμένο σταθμο... και αφού δεν περάσαν επι πληρωμή θα επιλέξουν αυτόν... άρα δεν εχουν προβλημα να πληρώσουν!!!

μην γενικευεις... εισαι η περιπτωση

σε περιοχες με πολυ κοσμο και λιγους παιδικους, γινεται σφαγη.. πρεπει να εχει κανεις πανω απο 90 μορια... για να μπεις εστω και σε δημοσιο

ο σαρωνικος (ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΕ ΕΚΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΧΗ, ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΛΗ ΣΧΕΔΟΝ ΤΗΝ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ) εχει 3 σταθμους... οκ, εγω ειχα λιγα μορια 29.. δεν εμπαινα με τιποτα.... αλλα εχω φιλη χωρισμενη με 3 παιδια, και πολλα μορια.. που και παλι δεν μπηκε... δεν ηθελε τοπ σταθμο, εναν απο τους 3 σε οοοοοοοολη την νοτιοανατολικη.... τι επρεπε να κανει δηλαδη, να ερθει θεσσαλονικη?

ξαναλεω, μην γενικευετε, και μην τα ριχνετε σ αυτους που εμειναν απ εξω...

ειναι οι μονοι που δεν φταινε!!!

περασατε, πειτε δοξα τω θεο ημασταν τυχεροι, και τελος


Parents are the last people on earth who ought to have children

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ψάχνοντας σήμερα στο ιντερνετ με την ησυχία μου βρήκα ένα σωρό δημοσιεύματα από τις 27/7 όπου μιλάνε για απόρριψη 55% των μητέρων αν δεν δοθούν 125 εκατομύρια,

http://www.proinanea.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=38534:-------55--&catid=17

http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=704313

Εχει στείλει επιστολές στους αρμόδιους υπουργούς ο πρόεδρος της Κεντρικής Ενωσης Δήμων Ελλάδας (ΚΕΔΕ), Κ. Ασκούνης.

Άρα το ξέρανε και είχε παρουσιαστεί το πρόβλημα αλλά εμείς δεν είχαμε διαβάσει τίποτα...ή μήπως μου ξέφυγε εμένα;

Αν δε δωθούν τα χρήματα δε βλέπω φως....και σιγά μη βρεθούν δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ψάχνοντας σήμερα στο ιντερνετ με την ησυχία μου βρήκα ένα σωρό δημοσιεύματα από τις 27/7 όπου μιλάνε για απόρριψη 55% των μητέρων αν δεν δοθούν 125 εκατομύρια,

http://www.proinanea.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=38534:-------55--&catid=17

http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=704313

Εχει στείλει επιστολές στους αρμόδιους υπουργούς ο πρόεδρος της Κεντρικής Ενωσης Δήμων Ελλάδας (ΚΕΔΕ), Κ. Ασκούνης.

Άρα το ξέρανε και είχε παρουσιαστεί το πρόβλημα αλλά εμείς δεν είχαμε διαβάσει τίποτα...ή μήπως μου ξέφυγε εμένα;

Αν δε δωθούν τα χρήματα δε βλέπω φως....και σιγά μη βρεθούν δηλαδή!

συμφωνώ και αυτά γνωρίζω και από το δημοτικό σταθμό της περιοχής μου

και για αυτό λέω και πάλι ότι θεωρούν τα αποτελέσματα οριστικά και θα προχωρήσουν με τις αιτήσεις εκτός ΕΣΠΑ γιατί πολύ απλά, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΝ

και όχι από αρχές Σεπτέμβρη όπως ειπώθηκε αλλά από 20 Αυγούστου

Link to comment
Share on other sites

μην γενικευεις... εισαι η περιπτωση

σε περιοχες με πολυ κοσμο και λιγους παιδικους, γινεται σφαγη.. πρεπει να εχει κανεις πανω απο 90 μορια... για να μπεις εστω και σε δημοσιο

ο σαρωνικος (ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΕ ΕΚΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΧΗ, ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΛΗ ΣΧΕΔΟΝ ΤΗΝ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ) εχει 3 σταθμους... οκ, εγω ειχα λιγα μορια 29.. δεν εμπαινα με τιποτα.... αλλα εχω φιλη χωρισμενη με 3 παιδια, και πολλα μορια.. που και παλι δεν μπηκε... δεν ηθελε τοπ σταθμο, εναν απο τους 3 σε οοοοοοοολη την νοτιοανατολικη.... τι επρεπε να κανει δηλαδη, να ερθει θεσσαλονικη?

ξαναλεω, μην γενικευετε, και μην τα ριχνετε σ αυτους που εμειναν απ εξω...

ειναι οι μονοι που δεν φταινε!!!

περασατε, πειτε δοξα τω θεο ημασταν τυχεροι, και τελος

Δεν γενικευω και δεν τα ρίχνω σ αυτους που εμειναν απέξω.. αν είναι δυνατόν!!

Είπα ότι θέλει σκεψη..

Και γνωρίζω ότι είχα τύχη στο θέμα αυτό!!!

Κι εκει που δήλωσα περιοχες εννοώ Ανατολικη θεσσαλονίκη γινεται κακός χαμός!!!

Αυτες που έμειναν έξω με υψηλά μόρια είναι οι περισσότερες στην κατηγορία Α1 λογικό γιατί δεν δίνουν πολλές θεσεις οι παιδικοί..

Σε καμμία περιπτωση πάντως δεν το παίζουμε εξυπνοι...

μακαρι να γίνει κάτι και να μπουνε κι αλλες μανούλες!!


eNortjKzUjIyNLI0NFKyBlwwFW0Czg,,24.png

eNortjKzUjIyNLU0tVSyBlwwFaQC3A,,32.png

Link to comment
Share on other sites

Καθίστε να διαβάσετε ορισμένες τις προηγούμενες τουλάχιστον 100 σελίδες που έχουν γραφτεί το τελευταίο δίμηνο , και μετά να γράφετε τα σενάρια επιστημονικής φαντασίας που γράφετε .

Αν θεωρείσατε ότι επειδή μαζεύεται μερικά μόρια παραπάνω , έχετε δεμένο τον γάιδαρό σας , και θα σας πάρουν κάπου βρέξει χιονίσει , τότε είσασταν γελασμένες . Έχουν γραφτεί ένα σωρό post εδώ , από ανθρώπους που είχαν μια εμπειρία πάνω στο συγκεκριμένο πρόγραμμα , που από την καλή τους την καρδιά αποφάσισαν να βοηθήσουν και τους άλλους ( ίσως και κάποιες φορές εναντίων του συμφέροντός τους ) , και βρέθηκαν ορισμένεςκαι τους κατηγορούν ότι με πλάγια και πονηρά μέσα κατάφεραν να μπούν κάπου .

Δύο μήνες τώρα που γράφονται post σε αυτό το topic , δεν το είχατε πάρει χαμπάρι ; Η είσασταν τόσο σίγουρες ότι με τα μόρια σας δεν είχατε κανένα πρόβλημα , και έτσι δεν θα χρειαζόταν να δείτε τι γράφετε σε αυτό το topic ; Τελικά ίσως έχει δίκιο η kalamaraki , στο τέλος θα βρεθούμε και δαρμένοι και θα είμαστε και οι μαλάκες της υπόθεσης , που είχαμε κάνει φύλλο και φτερό την προκύρυξη και μας βγεί τα μάτια να αναλύουμε τις θέσεις που δίνει η κάθε δομή .

( Αφού καταφέρατε να εκνευρίσετε και την kalamaraki , τι να πώ ;;; ) :)

Όσο για εσένα christina , όταν το έγραφα αυτό που έγραψα για την μια δομή , θημήθηκα εσένα και τον λόγο που δεν είχες επιλέξει και τις 4 . Μίλησα γενικά λοιπον , γιατί δεν νομίζω ότι είναι πολλές στην θέση σου . Το 80% , και ίσως και παραπάνω , δήλωσαν μόνο μια ή δυο δομές , γιατί θεωρούσαν ότι τα μόρια τους έφταναν . Η θεωρούσαν αυτούς τους σταθμούς τοπ , και τους άλλους ''παρακατιανούς'' . Εμείς στον σταθμό που περάσαμε φέτος , είμασταν και πέρισυ . Πέρισυ έδινε 20 θέσεις . Ξέρεις πόσες μητέρες των είχαν δηλώσει σε ΟΛΟ το Ηράκλειο ; Μόνο 16 . Όσες τον δήλωσαν πέρασαν όλες . Πέρασε θυμάμαι και μητέρα με 16 μόρια . Ο σταθμός ούτε απο τους διαφημισμένους είναι , ούτε με τις hi-tech εγκαταστάσεις . Αλλά το πόσο ευχαριστημένοι μείναμε από την περσινη χρονιά , δεν λέγεται . Καταρχήν με την βοήθεια τους , κόψαμε την πάνα , μέσα σε μια εβδομάδα . :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καθίστε να διαβάσετε ορισμένες τις προηγούμενες τουλάχιστον 100 σελίδες που έχουν γραφτεί το τελευταίο δίμηνο , και μετά να γράφετε τα σενάρια επιστημονικής φαντασίας που γράφετε .

Αν θεωρείσατε ότι επειδή μαζεύεται μερικά μόρια παραπάνω , έχετε δεμένο τον γάιδαρό σας , και θα σας πάρουν κάπου βρέξει χιονίσει , τότε είσασταν γελασμένες . Έχουν γραφτεί ένα σωρό post εδώ , από ανθρώπους που είχαν μια εμπειρία πάνω στο συγκεκριμένο πρόγραμμα , που από την καλή τους την καρδιά αποφάσισαν να βοηθήσουν και τους άλλους ( ίσως και κάποιες φορές εναντίων του συμφέροντός τους ) , και βρέθηκαν ορισμένεςκαι τους κατηγορούν ότι με πλάγια και πονηρά μέσα κατάφεραν να μπούν κάπου .

Δύο μήνες τώρα που γράφονται post σε αυτό το topic , δεν το είχατε πάρει χαμπάρι ; Η είσασταν τόσο σίγουρες ότι με τα μόρια σας δεν είχατε κανένα πρόβλημα ; Τελικά ίσως έχει δίκιο η kalamaraki , στο τέλος θα βρεθούμε και δαρμένοι και θα είμαστε και οι μαλάκες της υπόθεσης , που είχαμε κάνει φύλλο και φτερό την προκύρυξη και μας βγεί τα μάτια να αναλύουμε τις θέσεις που δίνει η κάθε δομή .

( Αφού καταφέρατε να εκνευρίσετε και την kalamaraki , τι να πώ ;;; ) :)

Όσο για εσένα christina , όταν το έγραφα αυτό που έγραψα για την μια δομή , θημήθηκα εσένα και τον λόγο που δεν είχες επιλέξει και τις 4 . Μίλησα γενικά λοιπον , γιατί δεν νομίζω ότι είναι πολλές στην θέση σου . Το 80% , και ίσως και παραπάνω , δήλωσαν μόνο μια ή δυο δομές , γιατί θεωρούσαν ότι τα μόρια τους έφταναν . Η θεωρούσαν αυτούς τους σταθμούς τοπ , και τους άλλους ''παρακατιανούς'' . Εμείς στον σταθμό που περάσαμε φέτος , είμασταν και πέρισυ . Πέρισυ έδινε 20 θέσεις . Ξέρεις πόσες μητέρες των είχαν δηλώσει σε όλο το Ηράκλειο ; Μόνο 16 . Όσες τον δήλωσαν πέρασαν όλες . Πέρασε θυμάμαι και μητέρα με 16 μόρια . Ο σταθμός ούτε απο τους διαφημισμένους είναι , ούτε με τις hi-tech εγκαταστάσεις . Αλλά το πόσο ευχαριστημένοι μείναμε από την περσινη χρονιά , δεν λέγεται . Καταρχήν με την βοήθεια τους , κόψαμε την πάνα , μέσα σε μια εβδομάδα . :)

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα..η ξιπασιά καμμιά φορά δεν είναι και ο καλύτερος σύμβουλος..ξέρω μητέρες που λέγανε σιγά μην δηλώσω τον τάδε σταθμό ούτε αυλή δεν έχει και είναι παλιός...τες πα περί ορέξεως η κάθε μία...στο μόνο που διαφωνώ μαζί σου είναι ότι οι δικές μου επιλογές ήτανε και οι 4 μη διαφημισμένοι σταθμοι..σταθμοί της γειτονιάς ας το πω έτσι αλλά δυστυχώς και πάλι δεν μπήκα αφού πήρανε ο ένας 2 παιδάκια ο άλλος 5 ο άλλος 7 κι ο άλλος να πώ την αλήθεια δεν κοίταξα καν!


Όταν η ζωή σου δίνει 100 λόγους για να κλάψεις...

Δείξ'της ότι υπάρχουν 1000 λόγοι για να χαμογελάς...!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα..η ξιπασιά καμμιά φορά δεν είναι και ο καλύτερος σύμβουλος..ξέρω μητέρες που λέγανε σιγά μην δηλώσω τον τάδε σταθμό ούτε αυλή δεν έχει και είναι παλιός...τες πα περί ορέξεως η κάθε μία...στο μόνο που διαφωνώ μαζί σου είναι ότι οι δικές μου επιλογές ήτανε και οι 4 μη διαφημισμένοι σταθμοι..σταθμοί της γειτονιάς ας το πω έτσι αλλά δυστυχώς και πάλι δεν μπήκα αφού πήρανε ο ένας 2 παιδάκια ο άλλος 5 ο άλλος 7 κι ο άλλος να πώ την αλήθεια δεν κοίταξα καν!

θα συμφωνήσω και εγώ.Υπάρχουν γυναίκες που δεν ασχολήθηκαν με την επιλογή των δομών και μπορεί να έμειναν λόγω αυτού έξω παρόλο που είχαν πολλα μόρια και άλλες όπως εγώ που παρόλη την επιλόγη σταθμών έμειναν απέξω λόγω της μείωσης των θέσεων και μόνο.

σε κάθε περίπτωση για μένα προσωπικά το θέμα ΕΣΠΑ έχει τελειώσει διότι από αυτά που κατάλαβα είναι θέμα χρηματοδότησης από το κράτος που δύσκολα θα επιλυθεί ιδίως την περίοδο που ζούμε (κρίση + Αύγουστος = τρελός συνδυασμός) και προσέυχομαι , ελπίζω , εύχομαι να πάρουν εμένα και όσες άλλες μανούλες έμειναν απέξω στους δημοτικούς σταθμούς με καταβολή τροφείων

Link to comment
Share on other sites

Καθίστε να διαβάσετε ορισμένες τις προηγούμενες τουλάχιστον 100 σελίδες που έχουν γραφτεί το τελευταίο δίμηνο , και μετά να γράφετε τα σενάρια επιστημονικής φαντασίας που γράφετε .

Αν θεωρείσατε ότι επειδή μαζεύεται μερικά μόρια παραπάνω , έχετε δεμένο τον γάιδαρό σας , και θα σας πάρουν κάπου βρέξει χιονίσει , τότε είσασταν γελασμένες . Έχουν γραφτεί ένα σωρό post εδώ , από ανθρώπους που είχαν μια εμπειρία πάνω στο συγκεκριμένο πρόγραμμα , που από την καλή τους την καρδιά αποφάσισαν να βοηθήσουν και τους άλλους ( ίσως και κάποιες φορές εναντίων του συμφέροντός τους ) , και βρέθηκαν ορισμένεςκαι τους κατηγορούν ότι με πλάγια και πονηρά μέσα κατάφεραν να μπούν κάπου .

Δύο μήνες τώρα που γράφονται post σε αυτό το topic , δεν το είχατε πάρει χαμπάρι ; Η είσασταν τόσο σίγουρες ότι με τα μόρια σας δεν είχατε κανένα πρόβλημα , και έτσι δεν θα χρειαζόταν να δείτε τι γράφετε σε αυτό το topic ; Τελικά ίσως έχει δίκιο η kalamaraki , στο τέλος θα βρεθούμε και δαρμένοι και θα είμαστε και οι μαλάκες της υπόθεσης , που είχαμε κάνει φύλλο και φτερό την προκύρυξη και μας βγεί τα μάτια να αναλύουμε τις θέσεις που δίνει η κάθε δομή .

( Αφού καταφέρατε να εκνευρίσετε και την kalamaraki , τι να πώ ;;; ) :)

Όσο για εσένα christina , όταν το έγραφα αυτό που έγραψα για την μια δομή , θημήθηκα εσένα και τον λόγο που δεν είχες επιλέξει και τις 4 . Μίλησα γενικά λοιπον , γιατί δεν νομίζω ότι είναι πολλές στην θέση σου . Το 80% , και ίσως και παραπάνω , δήλωσαν μόνο μια ή δυο δομές , γιατί θεωρούσαν ότι τα μόρια τους έφταναν . Η θεωρούσαν αυτούς τους σταθμούς τοπ , και τους άλλους ''παρακατιανούς'' . Εμείς στον σταθμό που περάσαμε φέτος , είμασταν και πέρισυ . Πέρισυ έδινε 20 θέσεις . Ξέρεις πόσες μητέρες των είχαν δηλώσει σε ΟΛΟ το Ηράκλειο ; Μόνο 16 . Όσες τον δήλωσαν πέρασαν όλες . Πέρασε θυμάμαι και μητέρα με 16 μόρια . Ο σταθμός ούτε απο τους διαφημισμένους είναι , ούτε με τις hi-tech εγκαταστάσεις . Αλλά το πόσο ευχαριστημένοι μείναμε από την περσινη χρονιά , δεν λέγεται . Καταρχήν με την βοήθεια τους , κόψαμε την πάνα , μέσα σε μια εβδομάδα . :)

ξερω οτι μιλουσες γενικα....αλοιμονο!!αλλα ειπα να πω και εγω την περπτωση μου που αν και χαιρομαι που μενω επαρχια σε καποια πραγματα δεν εχω πολλες επιλογες....αν χαιρομαι που περασα(γιατι χαιρομαι να μην πω ψεματα)ειναι επειδη του χρονου θα παει εδω στο χωριο προνηπιο και θα ηταν κριμα να καθεται ενα χρονο να βγει απο τον ρυθμο του σχολειο και μετα να κανω παλι αμαν να ενταχθει στο νεο σχολειο....θα σας πω οτι το καλοπαιδο μου ξεκινησε σεπτεμβριο σχολειο και σταματησε να κλαιει τον ιουνιο.......χαχαχα!!!!

να πω λοιπον και εγω απο την μερια μου σε ολα τα μελη οτι καποιοι εδω μεσα οντως κανανε φυλλο και φτερο την προκυρηξη και ειναι ενας λογος, που αν και εγω την διαβασα 100 φορες,που μπηκα εδω ωστε να καλυψω τα κενα που ειχα απο την αναγνωση της.....


wg46ge0puogpbep1.png

ktir94dfi646aolw.png[/url

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω και κάτι άλλο , που νομίζω ότι δεν έχει τονιστεί .

Μήπως θα έπρεπε να γίνουν κρούσεις και στους εκάστοτε Δήμους και Δημοτικούς σταθμούς ; Εφόσον και αυτοί δεν πήραν τα παιδάκια που είχαν δηλώσει μέσω του προγράμματος , τότε πάει να πει ότι θα έχουν άδειες θέσεις .

Μήπως λοιπόν θα πρέπει να πιέσετε και αυτούς να δεχτούν αιτήσεις , και από άλλες κοινωνικές ομάδες ( όπως άνεργες) που μέχρι τώρα δεν δεχόντουσαν ; Ίσως έστω και με την πληρωμή λίγο αυξημένων τροφείων ; Γιατί άλλο να δίνεις πχ 300? σε ιδιωτικό σταθμό , και άλλο να δίνεις 150? σε Δημοτικό ( δύσκολο βέβαια και αυτό , αλλά τουλάχιστον θα πάει το παιδί σου κάπου ) .

Επίσης πίεση θα πρέπει να ασκηθεί και στους ιδιωτικούς να ρίξουν τις τιμές τους . Δεν είναι δυνατόν τόσα χρόνια τώρα να εισπράτουν όλοι τα ίδια υπέρογκα ποσά . Ας ρίξουν και αυτοί λίγο τις τιμές τους προκειμένου να έχουν παιδιά , και να μην φυτοζωούν μόνο με τα λεφτά του ΕΣΠΑ ( που μια χαρά τους έρχονται , αλλά τέλος πάντων ) . Ας κόψουν τα παραπανήσια πράγματα που κάνουν ( γαλλικά , πιάνο , εκδρομές κάθε εβδομάδα κτλ κτλ ) , που πολλές φορές είναι για να αυξάνουν απλώς τα δίδακτρα , και ας επικεντρωθούν την διαπαιδαγώγηση των παιδιών μέσα στην τάξη .

Δεν είναι δυνατόν τόσα χρόνια να τα βγάζουν χοντρά , και τώρα να μην θέλουν να κόψουν τίποτε !!!!

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω και κάτι άλλο , που νομίζω ότι δεν έχει τονιστεί .

Μήπως θα έπρεπε να γίνουν κρούσεις και στους εκάστοτε Δήμους και Δημοτικούς σταθμούς ; Εφόσον και αυτοί δεν πήραν τα παιδάκια που είχαν δηλώσει μέσω του προγράμματος , τότε πάει να πει ότι θα έχουν άδειες θέσεις .

Μήπως λοιπόν θα πρέπει να πιέσετε και αυτούς να δεχτούν αιτήσεις , και από άλλες κοινωνικές ομάδες ( όπως άνεργες) που μέχρι τώρα δεν δεχόντουσαν ; Ίσως έστω και με την πληρωμή λίγο αυξημένων τροφείων ; Γιατί άλλο να δίνεις πχ 300? σε ιδιωτικό σταθμό , και άλλο να δίνεις 150? σε Δημοτικό ( δύσκολο βέβαια και αυτό , αλλά τουλάχιστον θα πάει το παιδί σου κάπου ) .

Επίσης πιέσει θα πρέπει να ασκηθεί και στους ιδιωτικούς να ρίξουν τις τιμές τους . Δεν είναι δυνατόν τόσα χρόνια τώρα να εισπράτουν όλοι τα ίδια υπέρογκα ποσά . Ας ρίξουν και αυτοί λίγο τις τιμές τους προκειμένου να έχουν παιδιά , και να μην φυτοζωούν μόνο με τα λεφτά του ΕΣΠΑ ( που μια χαρά τους έρχονται , αλλά τέλος πάντων ) . Ας κόψουν τα παραπανήσια πράγματα που κάνουν ( γαλλικά , πιάνο , εκδρομές κάθε εβδομάδα κτλ κτλ ) , που πολλές φορές είναι για να αυξάνουν απλώς τα δίδακτρα , και ας επικεντρωθούν την διαπαιδαγώγηση των παιδιών μέσα στην τάξη .

Δεν είναι δυνατόν τόσα χρόνια να τα βγάζουν χοντρά , και τώρα να μην θέλουν να κόψουν τίποτε !!!!

λευτέρη μου , δυστυχώς στους δημοτικούς σταθμούς θα καλυφθούν όντως οι υπολοιπόμενες θέσεις με βάση τις αιτήσεις που, στους περισσότερους σταθμούς έχουν ήδη γίνει τον Μάιο, και προηγούνται οι εργαζόμενες γιατί ούτε καν αυτές είναι σίγουρο αν θα απορροφηθούν. κι εγώ τώρα απλά περιμένω μπας και γίνει τίποτα τουλάχιστον έτσι.

όσον αφορά τους ιδιωτικούς σταθμούς εγώ βλέπω ότι αντί να ευαισθητοποιούνται μπροστά στην κατάσταση που δημιουργήθηκε, σντίθετα προσπαθούν να το εκμεταλλευτούν:evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...