Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 4/5/2024 at 2:43 ΜΜ, Faith22 είπε:

      Κορίτσια μου πρότειναν έναν γιατρό στο δημόσιο,στο Αλεξάνδρας.Δεν είναι τεράστιο ρίσκο λέτε?

      Πολλές γυναίκες αποφασίζουν να τους παρακολουθεί κ γιατρός σε δημόσιο νοσοκομείο, ώστε να υπάρχει φάκελος τους εκεί, παράλληλα με ιδιώτη έξω.

      Ρίσκο είναι κ στο ιδιωτικό κατα την γνωμη μου παντα, όλα τα σοβαρά τα στέλνουν στο δημόσιο.

      Κλείσε ένα ραντεβού ν δεις πως θα πάει κ αν ο γιατρός σου αποπνέει εμπιστοσύνη κ καλύπτει τις ανάγκες της κατάστασης σου.

      Όλα θα σου πάνε τέλεια!!❤️

       

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

Να προτείνω και κάτι άλλο , που νομίζω ότι δεν έχει τονιστεί .

Μήπως θα έπρεπε να γίνουν κρούσεις και στους εκάστοτε Δήμους και Δημοτικούς σταθμούς ; Εφόσον και αυτοί δεν πήραν τα παιδάκια που είχαν δηλώσει μέσω του προγράμματος , τότε πάει να πει ότι θα έχουν άδειες θέσεις .

Μήπως λοιπόν θα πρέπει να πιέσετε και αυτούς να δεχτούν αιτήσεις , και από άλλες κοινωνικές ομάδες ( όπως άνεργες) που μέχρι τώρα δεν δεχόντουσαν ; Ίσως έστω και με την πληρωμή λίγο αυξημένων τροφείων ; Γιατί άλλο να δίνεις πχ 300? σε ιδιωτικό σταθμό , και άλλο να δίνεις 150? σε Δημοτικό ( δύσκολο βέβαια και αυτό , αλλά τουλάχιστον θα πάει το παιδί σου κάπου ) .

Επίσης πίεση θα πρέπει να ασκηθεί και στους ιδιωτικούς να ρίξουν τις τιμές τους . Δεν είναι δυνατόν τόσα χρόνια τώρα να εισπράτουν όλοι τα ίδια υπέρογκα ποσά . Ας ρίξουν και αυτοί λίγο τις τιμές τους προκειμένου να έχουν παιδιά , και να μην φυτοζωούν μόνο με τα λεφτά του ΕΣΠΑ ( που μια χαρά τους έρχονται , αλλά τέλος πάντων ) . Ας κόψουν τα παραπανήσια πράγματα που κάνουν ( γαλλικά , πιάνο , εκδρομές κάθε εβδομάδα κτλ κτλ ) , που πολλές φορές είναι για να αυξάνουν απλώς τα δίδακτρα , και ας επικεντρωθούν την διαπαιδαγώγηση των παιδιών μέσα στην τάξη .

Δεν είναι δυνατόν τόσα χρόνια να τα βγάζουν χοντρά , και τώρα να μην θέλουν να κόψουν τίποτε !!!![/quote

σκεψου τι παιζει εδω που ειναι ο σταθμος μονοπωλιο!!!!!!!!!!!


wg46ge0puogpbep1.png

ktir94dfi646aolw.png[/url

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

lefter_2004-

Μήπως θα έπρεπε να γίνουν κρούσεις και στους εκάστοτε Δήμους και Δημοτικούς σταθμούς ; Εφόσον και αυτοί δεν πήραν τα παιδάκια που είχαν δηλώσει μέσω του προγράμματος , τότε πάει να πει ότι θα έχουν άδειες θέσεις

Το έγραψα κι εγώ αυτό το πρωί. Αν υπάρξει πίεση να δωθούν επιπλέον θέσεις από τους δήμους θα αποτελέσει μονιμότερη λύση και για επόμενες χρονιές που δεν θα υπάρχει ΕΣΠΑ.

Επίσης πίεση θα πρέπει να ασκηθεί και στους ιδιωτικούς να ρίξουν τις τιμές τους . Δεν είναι δυνατόν τόσα χρόνια τώρα να εισπράτουν όλοι τα ίδια υπέρογκα ποσά . Ας ρίξουν και αυτοί λίγο τις τιμές τους προκειμένου να έχουν παιδιά , και να μην φυτοζωούν μόνο με τα λεφτά του ΕΣΠΑ ( που μια χαρά τους έρχονται , αλλά τέλος πάντων ) . Ας κόψουν τα παραπανήσια πράγματα που κάνουν ( γαλλικά , πιάνο , εκδρομές κάθε εβδομάδα κτλ κτλ ) , που πολλές φορές είναι για να αυξάνουν απλώς τα δίδακτρα , και ας επικεντρωθούν την διαπαιδαγώγηση των παιδιών μέσα στην τάξη

Χειροκρότημα και υπόκλιση :D

Από τα ελάχιστα επαγγέλματα όπου οι αμοιβές δε λένε να μειωθούν σε επίπεδα ανάλογα της κρίσης που επικρατεί.

Άσε που δε με νοιάζει καθόλου το δίχρονο ή το τρίχρονό μου να μάθει ντε και καλά γαλλικά- όταν το θεωρήσω αναγκαίο θα το πάω να μάθει... Αμάν πια, τα έχουμε κάνει στρατιωτάκια τα μωρά από τα γεννοφάσκια τους.

Link to comment
Share on other sites

λευτέρη μου , δυστυχώς στους δημοτικούς σταθμούς θα καλυφθούν όντως οι υπολοιπόμενες θέσεις με βάση τις αιτήσεις που, στους περισσότερους σταθμούς έχουν ήδη γίνει τον Μάιο, και προηγούνται οι εργαζόμενες γιατί ούτε καν αυτές είναι σίγουρο αν θα απορροφηθούν. κι εγώ τώρα απλά περιμένω μπας και γίνει τίποτα τουλάχιστον έτσι.

όσον αφορά τους ιδιωτικούς σταθμούς εγώ βλέπω ότι αντί να ευαισθητοποιούνται μπροστά στην κατάσταση που δημιουργήθηκε, σντίθετα προσπαθούν να το εκμεταλλευτούν:evil:

Και εμείς κάναμε αίτηση τον Ιούνιο στον Δημοτικό παιδικό . Αλλά εφόσον καταφέραμε να μπούμε στο πρόγραμμα σε ιδιωτικό , θα ελευθερωθεί μια θέση στον Δημοτικό . Κάποιες θέσεις λοιπόν θα ελευθερωθούν . Αν δεχτούν πίεση οι Δήμοι , τότε θα δούμε ποιός έχει κοινωνικό πρόσωπο και ποιος όχι .

Αν όμως κανένας δεν πάει να διαμαρτυθεί , τότε το ποιο πιθανό ότι θα περάσει στο ντούκου το όλο θέμα και από τους ίδιους τους Δήμους ( εδώ δεν απασχολούνται οι μητέρες για να ενδιαφερθούν , και θα ενδιαφερθώ εγώ σαν Δήμος ;;; )

Link to comment
Share on other sites

σκεψου τι παιζει εδω που ειναι ο σταθμος μονοπωλιο!!!!!!!!!!!

Ο σταθμός πόσες θέσεις έδινε στο ΕΣΠΑ ; Πόσα τελικά παιδάκια πήρε ;

Αν τον ρωτήσεις και σου πεί ότι το πρόγραμμα αδίκησε της μητέρες και δεν πήρε όλα τα παιδάκια , ανταπάντησε και εσύ : '' Άρα ενδιαφέρεσαι πρωτίστος για τις μητέρες έτσι ; Ρίξε λοιπόν και εσύ τις τιμές 50% κάτω , για να μπορέσουν περισσότερες μητέρες να έρθουν στο σταθμό σου '' .

Και περίμενε να δείς αντίδραση :) Μάλλον θα γελάσεις πολύ :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμείς κάναμε αίτηση τον Ιούνιο στον Δημοτικό παιδικό . Αλλά εφόσον καταφέραμε να μπούμε στο πρόγραμμα σε ιδιωτικό , θα ελευθερωθεί μια θέση στον Δημοτικό . Κάποιες θέσεις λοιπόν θα ελευθερωθούν . Αν δεχτούν πίεση οι Δήμοι , τότε θα δούμε ποιός έχει κοινωνικό πρόσωπο και ποιος όχι .

Αν όμως κανένας δεν πάει να διαμαρτυθεί , τότε το ποιο πιθανό ότι θα περάσει στο ντούκου το όλο θέμα και από τους ίδιους τους Δήμους ( εδώ δεν απασχολούνται οι μητέρες για να ενδιαφερθούν , και θα ενδιαφερθώ εγώ σαν Δήμος ;;; )

το ίδιο λέμε, σήμερα η διευθύντρια μου είπε ότι κάνει διαχωρισμό ποιοι περάσαν μέσω ΕΣΠΑ και τις υπόλοιπες θέσεις θα τις δώσει σε αυτές που είχαν κάνει αίτηση τον Μάιο. εννοείται ότι αν προκύψουν κι άλλες κενές θέσεις θα τις διαθέσει σε άλλες γυναίκες. αυτό όμως είναι εξαιρετικά δύσκολο , δεδομένης της αυξημένης, ούτως ή άλλως ζήτησης. για αυτό και μου είπε ότι θα βγάλουν τα αποτελέσματα μετά τον 15αυγουστο , ώστε αν μείνουν θέσεις να μπουν κι άλλα παιδάκια τον Σεπτέμβριο

Link to comment
Share on other sites

Ο σταθμός πόσες θέσεις έδινε στο ΕΣΠΑ ; Πόσα τελικά παιδάκια πήρε ;

Αν τον ρωτήσεις και σου πεί ότι το πρόγραμμα αδίκησε της μητέρες και δεν πήρε όλα τα παιδάκια , ανταπάντησε και εσύ : '' Άρα ενδιαφέρεσαι πρωτίστος για τις μητέρες έτσι ; Ρίξε λοιπόν και εσύ τις τιμές 50% κάτω , για να μπορέσουν περισσότερες μητέρες να έρθουν στο σταθμό σου '' .

Και περίμενε να δείς αντίδραση :) Μάλλον θα γελάσεις πολύ :)

Πολύ καλό!!!!

εδώ ρε παιδιά στην πόλη που ζω εγώ επειδή πέρσι υπήρχε πρόβλημα με τη χρηματοδότηση των δημοτικών παιδικών σταθμών (να φανταστείς δεν είχαν κάν φαγητό για τα παιδιά και κάποιες βδομάδες δεν λειτούργησαν καθόλου:eek:) και δεν ήταν σίγουρο αν εντέλει θα έπαιρναν παιδιά, ΟΛΟΙ ΟΙιδιωτικοί ανέβασαν τα τροφεία γιατί ήξεραν ότι αναγκαστικά κάποιοι θα στραφούν σε αυτούς! τι να λέμε τώρα

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο λέμε, σήμερα η διευθύντρια μου είπε ότι κάνει διαχωρισμό ποιοι περάσαν μέσω ΕΣΠΑ και τις υπόλοιπες θέσεις θα τις δώσει σε αυτές που είχαν κάνει αίτηση τον Μάιο. εννοείται ότι αν προκύψουν κι άλλες κενές θέσεις θα τις διαθέσει σε άλλες γυναίκες. αυτό όμως είναι εξαιρετικά δύσκολο , δεδομένης της αυξημένης, ούτως ή άλλως ζήτησης. για αυτό και μου είπε ότι θα βγάλουν τα αποτελέσματα μετά τον 15αυγουστο , ώστε αν μείνουν θέσεις να μπουν κι άλλα παιδάκια τον Σεπτέμβριο

Το καλό θα ήταν να μην μείνουν μόνο στις θέσεις που είχαν προκυρήξει τον Μάιο και Ιούνιο , αλλά να δώσουν και άλλες . Σε κάποιους μικρούς Δήμους πιστεύω ότι θα είναι δύσκολο αυτό ( να δοθούν παραπάνω θέσεις , από ότι είχαν προγραμματίσει ) , αλλά σε κάποιους άλλους μπορεί να είναι και εύκολο .

Στην τελική ας κόψουν μια εκδήλωση πχ με την Βανδή την πρωτοχρονιά , και ας δώσουν αυτά τα λεφτά για να καλυφθούν θέσεις σε κάποιους σταθμούς . :)

Link to comment
Share on other sites

Το καλό θα ήταν να μην μείνουν μόνο στις θέσεις που είχαν προκυρήξει τον Μάιο και Ιούνιο , αλλά να δώσουν και άλλες . Σε κάποιους μικρούς Δήμους πιστεύω ότι θα είναι δύσκολο αυτό ( να δοθούν παραπάνω θέσεις , από ότι είχαν προγραμματίσει ) , αλλά σε κάποιους άλλους μπορεί να είναι και εύκολο .

Στην τελική ας κόψουν μια εκδήλωση πχ με την Βανδή την πρωτοχρονιά , και ας δώσουν αυτά τα λεφτά για να καλυφθούν θέσεις σε κάποιους σταθμούς . :)

έχεις δίκιο. στο δικό μου όμως δήμο είναι δύσκολο, λόγω εγκαταστάσεων και προσωπικού να πάρουν πάνω από 30 παιδάκια. για αυτό 15 θέσεις καλύφθηκαν από το ΕΣΠΑ και 15 θέσεις θα τις δώσουν τώρα στις υπόλοιπες., που είχαν κάνει αιτήσεις. αν μείνουν θέσεις ενδεχομένως να δώσουν και σε άνεργες.

όσο για τις εκδηλώσεις, στο δήμο μου κανένας λαογραφικός σύλλογος να κάνει εκδήλωση και πολύ μας είναι:D:D

Link to comment
Share on other sites

axxxx lefteri εγω σαν ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ δε με εχουν δεχτει ποτε σε δημοσιο σταθμο τρια χρονια που κανω αιτησεις γιατι υποτιθεται δε φτανουν οι θεσεις...(η δεν εχω καλο μεσον) τιποτα δε θα γινει συνολικα αν πιεσουμε γιατι πολυ απλα οι αιτησεις εχουν γινει και ηδη οι θεσεις δε φτανουν. τελευταια μερα αιτησεων πηγα να κανω τη δικια μου σε σταθμο πολυ εκτος κεντρου που βολευει πολυ συγκεκριμενες περιοχες και αρα οχι μεγαλης ζητησης. πηρα αρ. πρωτοκολου 174. πες και οι 50 απο αυτους τους 174 να μπηκαν με το εσπα (τοσες ηταν οι θεσεις), σκεψου ποσες ακομα θεσεις μενουν για να μοιραστουν αναμεσα σε εργαζομενες μητερες...124!!!! ε ποσα παιδια να παιρνει αυτος ο σταθμος? δεν εχω και πολυ χαμηλο εκκαθαριστικο οποτε παλι απεξω θα μαι. ασε που ρωτουσαν και αν εισαι δημοτης!!!!! εγω φετος θα παω για ενσταση και θα ρωτησω συγκεκριμενους λογους που εδω και 3 χρονια σε 4 διαφορετικους σταθμους δεν εχει παρει ο δημος κανενα απο τα παιδια μου. και μαλιστα θα πληρωνα και αδρα (100 περιπου ευρω) το μηνα.Μηπως δε θελουν τα καλα μου λεφτα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


axxxx lefteri εγω σαν ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ δε με εχουν δεχτει ποτε σε δημοσιο σταθμο τρια χρονια που κανω αιτησεις γιατι υποτιθεται δε φτανουν οι θεσεις...(η δεν εχω καλο μεσον) τιποτα δε θα γινει συνολικα αν πιεσουμε γιατι πολυ απλα οι αιτησεις εχουν γινει και ηδη οι θεσεις δε φτανουν. τελευταια μερα αιτησεων πηγα να κανω τη δικια μου σε σταθμο πολυ εκτος κεντρου που βολευει πολυ συγκεκριμενες περιοχες και αρα οχι μεγαλης ζητησης. πηρα αρ. πρωτοκολου 174. πες και οι 50 απο αυτους τους 174 να μπηκαν με το εσπα (τοσες ηταν οι θεσεις), σκεψου ποσες ακομα θεσεις μενουν για να μοιραστουν αναμεσα σε εργαζομενες μητερες...124!!!! ε ποσα παιδια να παιρνει αυτος ο σταθμος? δεν εχω και πολυ χαμηλο εκκαθαριστικο οποτε παλι απεξω θα μαι. ασε που ρωτουσαν και αν εισαι δημοτης!!!!! εγω φετος θα παω για ενσταση και θα ρωτησω συγκεκριμενους λογους που εδω και 3 χρονια σε 4 διαφορετικους σταθμους δεν εχει παρει ο δημος κανενα απο τα παιδια μου. και μαλιστα θα πληρωνα και αδρα (100 περιπου ευρω) το μηνα.Μηπως δε θελουν τα καλα μου λεφτα?

Να ξεκαθαρίσω πως ότι λέω , το λέω με βάση αυτά που μου έχουν πει σε Δημοτικούς παιδικούς , και χωρίς να έχω εντριφήσει πολύ στο θεμά .

Στο Ηράκλειο πρέπει να έχει τουλάχιστον 10 Δημοτικούς χωρισμένους ανα περιοχές . Ανάλογα με το που διαμένεις , κατατάσεσαι και σε συγκεκριμένο παιδικό . Πχ εγώ εφόσον μένω Αγ.Ιωάννη , δεν μπορώ να πάω να κάνω αίτηση στον σταθμό του Πόρου ή του Γιόφυρου . Θα με στείλουν να πάω στον σταθμό της περιοχής μου . Το ένα σημαντικό που έχω καταλάβει , είναι να είσαι Δημότης και οι γονείς εργαζόμενοι . Το ύψος του εκκαθαριστικού μου είχαν πεί , ότι είναι για να υπολογίσουν τα τροφεία που θα πρέπει να πληρώνεις , και όχι αν θα μπείς ή όχι . Τώρα όμως φαντάζομαι αν κάποιος πάει εκκαθαριστικό με 100.000 , δεν θα μπεί στον παιδικό . Θα πρέπει να έχουν κάποιο πλαφόν .

Το κακό με τους δημοτικούς , είναι ότι περισσότερο πρέπει να παίζει ο γνωστός που θα έχεις μέσα στο Δήμο . Για αυτό και το πρόγραμμα της ΕΕΤΤΑΑ , τα προηγούμενα χρόνια , φαινόταν και ήταν πιο αξιοκρατικό .

Link to comment
Share on other sites

Δν ξέρω φετος κατα πόσο επεξε ρόλο η στρατηγικη στον νομο αττικης τουλάχιστον...απο τη στιγμη που εκοψαν τη λιστα στην κυριολεξια στα 63 μόρια....κ οχι μονο δν καλυφτυκαν θεσεις αλλα σταθμοι που ειχαν υποψηφιες απο 63 μορια κ κατω δν πηραν καν παιδι...

πολυ αδικος ο τροπος που αποφασισαν να κοψουν θεσεις, θα ηταν καλύτερα κατα τη γνωμη μου να κοπει ενα ποσοστο θεσεων απο ολους τους σταθμους κ να ειναι πιο δικαια τα αποτελεσματα για ολους.

Τωρα βεβαια χεστηκαν για τη γνωμη μου/μας.....


ymO6p2.png

sL3vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω πως ότι λέω , το λέω με βάση αυτά που μου έχουν πει σε Δημοτικούς παιδικούς , και χωρίς να έχω εντριφήσει πολύ στο θεμά .

Στο Ηράκλειο πρέπει να έχει τουλάχιστον 10 Δημοτικούς χωρισμένους ανα περιοχές . Ανάλογα με το που διαμένεις , κατατάσεσαι και σε συγκεκριμένο παιδικό . Πχ εγώ εφόσον μένω Αγ.Ιωάννη , δεν μπορώ να πάω να κάνω αίτηση στον σταθμό του Πόρου ή του Γιόφυρου . Θα με στείλουν να πάω στον σταθμό της περιοχής μου . Το ένα σημαντικό που έχω καταλάβει , είναι να είσαι Δημότης και οι γονείς εργαζόμενοι . .

lefter_2004 αυτο που λες το νομιζει πολυς κοσμος αλλα δεν ειναι ετσι! κι εγω ετσι νομιζα αλλα το ψαξα...

Μπορεις να κανεις αιτηση σε οποιο σταθμο θελεις, μπορει να σε βολευει διπλα στη δουλεια σου!!!κι αυτο επειδη οι παιδικοι ειναι για να ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΤΗΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΜΗΤΕΡΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΗΣ...Οποτε δεν εισαι υποχρεωμενος να πας βαση διευθυνσης... το μονο που κοιτανε περιοχη ειναι απο νηπιο και μετα. αλλα και τα προηγουμενα 2 χρονια που εκανα αιτηση και δε ρωτουσαν αν εισαι δημοτης παλι δεν μας πηρανε... Γιαυτο φετος μολις με απορριψουν εχω παει κατευθειαν να κανω ενσταση. και θα το προχωρησω και με το συνηγορο δικαιωματων του παιδιου...κι αν βρεθει εστω μονο μια οικογενεια που να μην εργαζονται και οι 2 γονεις και να εχουν το παιδι τους σε παιδικο θα γινει σοου. επιτελους πρεπιε καποις να βγαλει στη φορα το ρουσφετο-μεσον που υποτιθεται εχει εκλειψει και ειναι ολα αξιοκρατικα (χαχαχαχαχα)... κι αυτο γιατι για να σε παρουν ΛΕΝΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΓΟΝΕΙΣ.. δε το λεω εγω. ασε που αυτο το αν εισαι δημοτης η οχι ειναι τελειως ακυρο ...μιλησα με μια κοπελα που εχει προσφυγει ηδη για την "παρανομια" αυτου του θεματος στο συνηγορο δικ. του παιδιου και της ειπαν οι ιδιοι πως ειναι παρανομο κ εχουν ξεκινησει διαδικασιες. Φυσικα και αν "χωρουσα" στο εσπα δε θα το κανα, αλλα τωρα με τρωει δυο φορες.

Link to comment
Share on other sites

το πώς παίρνουν οι δημοτικοί σταθμοί τα παιδιά, πότε γίνονται αιτήσεις, αν χωρίζουν σε δημοτικά διαμερίσματα, τι τροφεία πληρώνουμε κτλ εξαρτάται κορίτσια απο τον κάθε Δήμο. Αποκλειστικά!!! αρα έχετε δίκιο και οι 2 :P ο καθένας για τον δικό του Δήμο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...