Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

Πως δεν παίζει? Θα μπορούσες να ήσουν στην Αθήνα! Όσο χρόνο και να είχες σπαταλήσει για το πώς/πού και γιατί.... με τα 51 μόρια ΔΕΝ θα περνούσες φέτος...

"Σβήσε" καλέ, σιγά μην κάτσεις να απολογηθείς γιατί και πώς πέρασες! Αν είναι δυνατόν δλδ!!!

Οχι βρε....δεν εννοώ δεν παίζει το σενάριο να μη μπω....

εννοώ δεν παίζει το σενάριο να ΜΗΝ κανω στρατηγικές έξυπνες επιλογές αφού θα έχω περισσότερες επιλογές δομών κ εννοείται θα ήμουν εκτός με τα 51μοριάκια μου.

Το Νιαγάρα θέλω για να "σβήσω"...............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλα ειμαστε ομως.... απιστευτα ατομα ....

οποιος περασε περασε. μαγκια του και μπραβο του και ολα οκ.

το να κατηγορουμε καποιον γιατι περασε κανοντας τις κινησεις που μπορουσε να κανει ειναι ανοητο τελειως....

υπαρχουν ομως ατομα που μπορει να μπηκαν με πλαγιους τροπους που σε κανουν να εκνευριζεσαι ...

οταν ειχα παει στα γραφεια για να διορθωσουν το ονομα του μικρου γιατι ελειπαν γραμματα και αγχωθηκα εγω μην παρουν και εχουμε θεμα με το λαθος ονομα (τρομαρα μου....) μου ειπαν ατομα που δουλευαν εκει "ξερεις ποσες προσληψεις εχουμε δει μια εβδομαδα πριν την εναρξη των αιτησεων; γιατι δεν πηγες και εσυ σε ενα γνωστο να σε προσλαβει; να 35 μορια αμεσως αμεσως...."

εγω εμεινα καγκελο... ουτε που μου περασε απο το μυαλο κατι τετοιο.... εμεινα με τα 29 μου μορια και ατενιζω το απειρο με σημασια....

οσο για τον τροπο επιλογης των σταθμων... μην κατηγορειτε τις επιλογες που εκαναν καποιοι γιατι υπαρχουν πολλα δεδομενα που μπορει να μην ξερετε...

εγω πχ. ειμαι ανεργη. ηθελα το παιδι μου να παει στον σταθμο γιατι κοντευει τα 3 και ακομα βλεπει αλλα παιδακια και κλαιει, δεν εχει καθολου κοινωνικοποιηση και επισης δεν μιλαει. ολοι οι γιατροι μου συνεστησαν παιδικο. γινεται αυτο με το εσπα, χρυση ευκαιρια λεω αν και τα μορια που μαζευα ... θκατουλεθ

τεσπα. παιρνω την λιστα με τους παιδικους και ξεροντας οτι α. κοστος μετακινησης δεν μπορω να πληρωσω β. μονο ποδαρατοι ή με αστικο λεωφορειο θα πηγαιναμε επελεξα τους 3 πιο κοντινους ιδ. σταθμους χωρις να τους ξερω και φυσικα απο την τυχη μου την μαυρη ειχαν και λιγες θεσεις. και ειπα να βαλω και εναν δημοτικο με πολλες θεσεις, ξεροντας εξαρχης οτι θα εχω μεγαλο προβλημα να κοψω την πανα σε ενα παιδι που δεν μιλαει καθολου.

αν ολα ηταν οπως τα ειχαν πει αρχικα, εμεις τελικα περασαμε στον δημοτικο που επιλεξαμε σαν τελευταια επιλογη μας. αλλά μειναμε απ εξω....

πηγα σημερα σε εναν καινουργιο ιδιωτικο που θα ανοιξει απο σεπτεμβρη κοντα στο σπιτι μας.... της εξηγησα οτι δεν θελω ουτε φαγητο ουτε υπνο, μονο να πηγαινω τον μικρο τις ωρες που κανουν δραστηριοτητες. ξερετε τι ποσο μου ειπε για 2-3 ωρες την μερα ; 230 ευρω !!!!

πειτε μου εσεις τωρα τι να κανω με τον μικρο μου....


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites

taz18-

πειτε μου εσεις τωρα τι να κανω με τον μικρο μου...

Εκτός θέματος θα βρεθώ τώρα, αλλά:

Αν δεν καταφέρετε σταθμό τελικά, οι προτάσεις για κοινωνικοποίηση που σου έχω είναι οι εξής:

1. Ψάξε τί δραστηριότητες για παιδιά προσφέρονται δωρεάν, συστηματικά ή περιστασιακά στην περιοχή που ζείτε και πήγαινέ τον - ακόμα και κάτι χριστουγεννιατικες εκδηλώσεις σε εμπορικά κέντρα θα τον φέρουν σε επαφή με παιδάκια

2. Αν σας παίρνει οικονομικά, γράψε τον σε κάποια δραστηριότητα για παιδιά όπως ζωγραφική, κολύμβηση κ.λ.π., Για τρίχρονα παιδιά υπάρχουν πράγματα .και σίγουρα με κόστος μικρότερο του παιδικού.

3. Αν τώρα ζεις σε μικρότερο μέρος και δεν υπάρχουν τα παραπάνω, κανόνιζε όσο πιο συχνά γίνεται να βρίσκεστε με γνωστούς που έχουν παιδιά

4. σούπερ sosvσυμβουλή αρχίστε να πηγαίνετε σε κάποια παιδική χαρά καθημερινά περίπου την ίδια ώρα. Σε λίγες μέρες θα έχετε γνωριστεί με παιδάκια και γονείς και θα αρχίσει να ξεθαρρεύει. Έχετε μαζί και κανένα μπισκότο ή φρούτο, να αλληλοκεραστείτε με τους άλλους και καμμιά μπάλα ή φτυαράκια/κουβαδάκια, λειτουργούν σα μαγνήτης για τους άλλους μπόμπιρες.

Το τελευταίο το κάνουμε από τότε που η μικρή δεν είχε χρονίσει καν, τώρα (δυο ετών) χαιρετά παιδάκια, παίζει μαζί τους, καυγαδίζει (χαχα) και όλα καλά.

Και βέβαια εύχομαι πολύ υπομονή- δύσκολο το 24 ώρες τη μέρα μαζί με ένα δραστήριο ζουζούνι :oops:

Link to comment
Share on other sites

και ξαναρωτω? επρεπε κατα τη γνωμη σου να ειναι σε αυτες με ελλιπη φακελο? γιατι αν δεν στειλεις εκκαθαριστικο πρεπει να στειλεις και μια υπευθυνη δηλωση μαζι

λοιπον επειδη εφυγα σας αφησα με αποριες...

η μητερα ειχε εκκαθαριστικο σημειωμα 45.000 το 2011 και 2012 43.000 και επειδη θα την απεκλειαν κατεθεσε μια υ.δ οτι δεν της εχει ερθει το εκαθαριστικο της εφοριας για το 2012 ετσι απλα... χωρις να επισυναψει δηλωση εισοδηματος... και αντι να την δηλωσουν με ελλειπη φακελο της δωσαν 36 μορια :shock: :shock: :shock:

και τα πραγματα εγιναν 100% ετσι... και η ιδια δεν το πιστευει οτι την πηραν με τοση καλη σειρα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να γράψω και γω την άποψή μου που μου έχουν βγει τα ματάκια να διαβάζω τόσες μέρες αυτά που γράφονται.

Είμαι από τις τυχερές που τα κατάφεραν να μπουν. Ναι πέρασα πολλές ώρες μπροστά στον υπολογιστή μου κάνοντας υποθέσεις ποιοι σταθμοί θα είχαν περισσότερες αιτήσεις μετρώντας θέσεις και υπολογίζοντας μεταφορικά. Δήλωσα και τους τρεις σταθμούς στην περιοχή μου που ήταν σε απόσταση που θα μπορούσα να κάνω με τα πόδια και έναν 4ο που είχε σχετικά καλά μεταφορικά. ( εννοείται πως φρόντισα να μάθω γι αυτούς πριν τους δηλώσω). Αν όμως έκοβαν το 70% ή το 80% και όχι το 50% των θέσεων που έκοψαν τελικά στους σταθμούς που δήλωσα, θα ήμουν απ έξω.

Καταλαβαίνω την πικρία των γονιών με περισσότερα μόρια που δεν μπήκαν. Κοιτώντας τις επιλαχούσες είδα ότι κάποιες δήλωσαν λιγότερες από τις 4 δομές που δικαιούνταν αλλά οι περισσότερες είχαν δηλώσει 4. για τις τελευταίες λοιπόν πιστεύω πως δίκαια αισθάνονται αδικημένες. Παρ όλα αυτά όμως από την αρχή ξέραμε, οι περισσότερες πιστεύω, πως βάση το συγκεκριμένο πρόγραμμα μεγάλο ρόλο έπαιζε και η επιλογή δομής.

Προσωπικά πιστεύω πως όπως και αν τροποποιήσεις το πρόγραμμα πάλι άδικο θα είναι, γιατί κανείς δεν μπορεί να ξέρει το πόσο ανάγκη έχει κάποια μητέρα να βάλει το παιδί της σε παιδικό, ασχέτως μορίων. Εκτός από το εισόδημα, αν είσαι εργαζόμενη, άνεργη, ανύπαντρη, παντρεμένη, χήρα κλπ πάντα υπάρχουν και άλλα θέματα που δεν μπορούν να ληφθούν υπ όψιν. Αν ο γονιός μου είναι σοβαρά άρρωστος και πρέπει να περνάω τις μέρες μου σε νοσοκομεία, ΕΟΠΥΥ, επιτροπές, αν στα χαρτιά φαίνομαι παντρεμένη γιατί δεν έχω χρήματα για διαζύγιο και ο σύζυγος είναι φευγάτος και ανεύθυνος, αν ξεπερνάω τα 40000 αλλά έχω 5 παιδιά ή 40000 εισόδημα αλλά τεράστια δάνεια που απορροφούν το μεγαλύτερο μέρος του εισοδήματός μου ενοίκια κλπ, αν είμαι δημόσιος υπάλληλος αλλά με τις περικοπές ο μισθός μου είναι μικρός και δεν έχω την δυνατότητα να πάω σε δημόσιο παιδικό σταθμό……..κλπ κλπ κλπ

Για όλο αυτό το μπάχαλο που δημιουργήθηκε δεν είναι υπεύθυνη καμία μητέρα αλλά το κράτος που δεν έδωσε τα χρήματα για να καλυφθούν οι θέσεις. Η ΕΕΤΑΑ που ενώ ήξεραν από την αρχή πως δεν θα μπορούσαν να καλυφθούν όλες οι θέσεις δεν έβγαλαν μια ανακοίνωση να ξέρουμε τι μας γίνετε……

Επαναλαμβάνω τα μικρά μόρια δεν κάνουν μικρότερη την ανάγκη του γονιού να βάλει το παιδί του σε παιδικό.

Αντί λοιπόν να ψάχνουμε να βρούμε μεταξύ μας ποια μας έφαγε την θέση καλό θα ήταν να ακολουθήσουμε πρωτοβουλίες σαν αυτή που ξεκίνησε το γιασεμάκι και να διαμαρτυρηθούμε στους αληθινούς ενόχους.

Ελπίζω να μην πρόσβαλα κανένα απλά ήθελα να πω την άποψη μου…….


as1cCAr0g410010MzcxZHwwMDA5MTRkfE15IGxpdHRsZSBtaXJhY2xlIGlzIA.gif
Link to comment
Share on other sites

και ξανα γραφω ξερω μαμα που δεν κατεθεσε εκκαθαριστικο γιατι ξεπερνουσε τα 40000 και περασε με υψηλη μοριοδοτηση :shock: :shock: :shock:

τις εδωσαν μορια σαν να ειχε εκκαθαριστικο κατω των 6000...

μπορει να εστειλε εκκαθαριστικο του 2012 με ψευδη στοιχεια ισα για να περασει. δεν ξερεις τι εγινε... εγω θα κοιταγα αν υπαρχει τροπος για επανεξεταση φακελου

Link to comment
Share on other sites

http://www.ipetitions.com/petition/eetaa/

Σήμερα τους κάλεσα και τους ρώτησα γιατί μου χώρισαν τα 2 μου μικρά σε διαφορετικούς παιδικούς σταθμούς....Η απάντηση της κυρίας ήταν η εξής....Να λέτε δόξα το θεο κυρία μου που περάσατε..!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


για να μη γινει μπερδεμα αυτο που εβαλε η σαξπα ειναι μια ιδια παραλληλη συλλογη υπογραφων,,,,,απο το ιδιο γκρουπ απλα καποιοι θεωρουν πιο σωστο αυτο το τροπο αλλα και τον αλλο πιο απλο τροπο να διαλεξετε το ιδιο θα γινει,,,,;)

και το λεω γιατι εγω πρωτη αγχωθηκα μολις το ειδα,,,,αχαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω οτι υπαρχει πικρα για το αποτελεσμα απο τους περισσοτερους απο εσας. αν η εεταα ειχε ενημερωσει απο την αρχη για το τι προκειται να κανει θα ηταν διαφορετικα τα πραγματα.

οσοι ομως κατηγορειτε οτι μπηκαμε καποιοι και φαγαμε την θεση καποιου αλλου σκεφτειτε λιγο το παρακατω: αν καναμε τα χαρτια μας και εμπαιναν αυτες με τα υψηλα μορια μονο αναλογα με τις θεσεις και οπου σας εστελνε η εεταα θα ειχατε να λετε μετα ποσο μακρια με εστειλαν, δεν μου αρεσει ο σταθμος, εγω ηθελα καλυτερα εκεινον, δεν με αφησαν να διαλεξω....... και αλλα πολλα....

επιπλεον οταν φετος βλεπω οι ανεργες μητερες να συγκεντρωνουν λογω εκκαθαριστικου περισσοτερα μορια απο τις εργαζομενες, συγνωμη κιολας, αλλα εγω προσωπικα τρελενομαι..... ειδα φιλες μου εργαζομενες να μενουν απεξω και να μπαινει η μανα που καθεται στο σπιτι της και δεν ψαχνει καν για δουλεια. το καταλαβαινω οτι δεν ειναι πολλες οι ανεργες κατ' επιλογη αλλα εγω εχω ηδη δουλεια. δεν θα ηταν αυτο αδικο να μεινω απεξω????

επισης για ολα αυτα που λετε για λανθασμενη μοριοδοτηση κατι πρεπει να γινει. δε γινεται με ψευδη στοιχεια να περνα ή να καταχωρουν οτι θελουν. εμενα αυτο με ξεπερνα!!!!

και εγω στρατηγικα δηλωσα δομες. γιατι φταιω για αυτο? και περσι αυτο εκανα. δεν κοροιδεψα κανεναν. τα στοιχεια που δηλωσα ειναι περα για περα αληθινα και περασα με την αξια μου. τοσο καιρο λεγαμε εδω μεσα οτι θελει και λιγο στρατηγικη η δηλωση των δομων. φταιμε και για αυτο, που ανοιξαμε σε καποιους τα ματια? γιατι δεν κρατησαμε κατι για εμας....

και ειμαι σχεδον σιγουρη οτι οσοι την "πατησαν" εκαναν πρωτη φορα τα χαρτια τους και δεν το εψαξαν καθολου και ακουσαν τον γνωστο, τον γειτονα, τον ιδιοκτητη παιδικο που ειχε συμφερον.

και ευτυχως ειναι η τελευταια χρονια του προγραμματος γιατι σε λιγο θα αισθανθουμε και τυψεις που περασαμε στην πρωτη μας επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο 19:00-20:00 στο ραδιοφωνο του ΣΚΑΙ θα υπαρξει αναφορα σε αυτο το τεραστιο θεμα που εχει δημιουργηθει με την ΕΕΤΑΑ και τους παιδικους σταθμους. Ελπιζω να βγει και απο εκει κατι...


l9Iop2.png
Link to comment
Share on other sites

μπορει να εστειλε εκκαθαριστικο του 2012 με ψευδη στοιχεια ισα για να περασει. δεν ξερεις τι εγινε... εγω θα κοιταγα αν υπαρχει τροπος για επανεξεταση φακελου

δεν εχει στειλει τπτ αφου κ η ιδια δεν το πιστευει οτι περασε...

ενταξει δεν θα κερδισω κατι με την επανεξεταση του φακελου αλλα θελω να σας πω πως δεν ειναι το απλο η μοριοδοτηση να γινει μεσα σε 20 μερες ... τα λαθη σιγουρα ειναι πολλα!

Link to comment
Share on other sites

http://www.ipetitions.com/petition/eetaa/

Σήμερα τους κάλεσα και τους ρώτησα γιατί μου χώρισαν τα 2 μου μικρά σε διαφορετικούς παιδικούς σταθμούς....Η απάντηση της κυρίας ήταν η εξής....Να λέτε δόξα το θεο κυρία μου που περάσατε..!!!!!!!!!!

Ευτυχώς γιατί δεν έχω facebook……….

Πριν το προωθήσω στις επαφές μου, μόνο γυναίκες που αποκλείστηκαν από το πρόγραμμα μπορούν να υπογράψουν ή μπορούμε και η υπόλοιπες?


as1cCAr0g410010MzcxZHwwMDA5MTRkfE15IGxpdHRsZSBtaXJhY2xlIGlzIA.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...