Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

πρίν από 59 λεπτά , Αγάπ είπε:

Με το καλό να πάρεις μια τεράστια χοριακη!

Τι αποτέλεσμα είχες Στη διέγερση με την elonva? Μου την είχε προτείνει κι εμένα ένας εξωσωματικος αλλά τελικά διάλεξα άλλον και έμεινα με την απορία εάν όντως μας γλυτώνει από την ταλαιπωρία των καθημερινών ενώσεων.

Ότι γλυτώνεις την ταλαιπωρία δεν το συζητάω...όσο για το αποτέλεσμα δεν ξέρω έκανα 20 ωάρια αλλά μόνο τα 4 προχώρησαν σε βλαστοκυστες,δεν ξέρω αν ευθύνεται το φάρμακο σε αυτήν την περίπτωση.αλλα κατά τα άλλα όλα καλά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

2 ώρες πρίν, MarGe2022 είπε:

Καλησπέρα, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι μου έκαναν. LH, E2, fsh και τέτοιες δεν λες; ναι μου έκαναν. Δεν θυμάμαι να μου είπαν κάτι. Τι θα πρέπει να κοιτάξω; Λες ότι η ΑΜΗ πάει συνδυαστικά με αυτές; Συγγνώμη, απλά είμαι καινούρια σε όλο αυτό και είμαι άσχετη. 

Μη ζητάς συγνώμη καλή μου! Δεν είσαι υποχρεωμένη να τα ξέρεις αυτά. Οι γιατροί έπρεπε να είναι λίγο πιο επεξηγηματικοι και να μην πετάνε πυροτεχνήματα από εδώ και από εκεί.  Γενικά ναι, όλες μαζί τις κοιτάνε τις ορμόνες, η ΑΜΗ από μόνη της δίνει κάποια στοιχεία σε σύνδεση και με την ηλικία κτλ. Και η δική σου η ΑΜΗ δεν φαίνεται τοσο χαμηλή. Απλά δεν καταλαβαίνω πως γίνεται πριν 6 μήνες να είναι τόσο ενθαρρυντικοι και να σου λένε για 8 ωάρια και 6 μήνες μετά να σου λένε ότι έχεις εικόνα μεγαλύτερης γυναίκας. Τι μεσολάβησε; Αυτό θα πρέπει ίσως να επιμείνεις να σου εξηγήσουν. Τη διαφορά στην εικόνα σου πριν 6 μήνες και τώρα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, LeneL said:

Μη ζητάς συγνώμη καλή μου! Δεν είσαι υποχρεωμένη να τα ξέρεις αυτά. Οι γιατροί έπρεπε να είναι λίγο πιο επεξηγηματικοι και να μην πετάνε πυροτεχνήματα από εδώ και από εκεί.  Γενικά ναι, όλες μαζί τις κοιτάνε τις ορμόνες, η ΑΜΗ από μόνη της δίνει κάποια στοιχεία σε σύνδεση και με την ηλικία κτλ. Και η δική σου η ΑΜΗ δεν φαίνεται τοσο χαμηλή. Απλά δεν καταλαβαίνω πως γίνεται πριν 6 μήνες να είναι τόσο ενθαρρυντικοι και να σου λένε για 8 ωάρια και 6 μήνες μετά να σου λένε ότι έχεις εικόνα μεγαλύτερης γυναίκας. Τι μεσολάβησε; Αυτό θα πρέπει ίσως να επιμείνεις να σου εξηγήσουν. Τη διαφορά στην εικόνα σου πριν 6 μήνες και τώρα.

Θα τους ρωτήσω στον επόμενο υπέρηχο, που πιστεύω θα υπάρχει μία καλύτερη εικόνα για το πώς αντιδρώ στα φάρμακα της διέγερσης. Τι να πω...

Σε ευχαριστώ πολύ! Ευτυχώς που έχουμε η μία την άλλη εδώ μέσα! ❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Anna G είπε:

Καλησπέρα Κορίτσια!!!

Πρώτη μέρα μετά την ετ σήμερα και δεν μπορώ να βάλω το μυαλό μου σε τάξη. Μερικές φορές λέω στον εαυτό μου δεν θα το σκέφτομαι θα προσπαθήσω να συνεχίσω κανονικά την καθημερινότητα μου,και άλλες φορές λέω θα θεωρήσω τον εαυτό μου είδη έγκυο πως είδη πέτυχε η ετ, εσείς που έχετε κάνει ετ πως αντιμετωπίσατε αυτές τις μέρες τις αναμονής;;; 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι! Τα συναισθήματα και οι σκέψεις είναι ανάμικτα. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι επιστρέψεις στην καθημερινότητα σου με προσοχή και να θεωρεί τον εαυτό σου ότι τα έχει ήδη καταφέρει. Οι δύσκολες μέρες είναι 1-2 μέρες πριν την χοριακή όπου η αγωνία χτυπάει κόκκινο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 6/2/2023 at 9:14 ΜΜ, Xristina96 είπε:

Ισχύει, άλλαξα 3 ενδοκρινολόγους. Αφού πλέον παίρνεις glucophage που επηρεάζει την TSH η δόση θα πρέπει να διαμορφωθεί. Αυτή που παίρνεις καθημερινά. Εάν έκανες διέγερση που και αυτά αυξάνουν πολύ την TSH και εκεί παίρνεις μεγαλύτερη δόση. Εγώ έπαιρνα των 64, ανεβήκαμε πριν την εμβρυομεταφορα στο 76 και μετά το θετικό πήγαμε στο 88. Τώρα που κόβω τα φάρμακα σιγά σιγά θα κάνω επανάληψη πάλι (κάνω ανά 20 μέρες) μήπως χρειάζεται να πέσουμε πάλι στο 76. 

Οι ιδανικοί γιατροί για εμάς είναι οι ενδοκρινολόγοι αναπαραγωγής. 

Δυστυχώς και εγώ στην πρώτη εμβρυομεταφορα ζήτησα TSH εξετάσεις και είδαμε 3.6 όπου προχώρησαν σε εμβρυομεταφορα. Μάλλον πρέπει να τους κυνηγάμε εμείς που έχουμε και ένα θεματικι παραπάνω.

Έχεις πολλές γνώσεις. Μην σου πω ότι γνωρίζεις πλέον πολλά περισσότερα και από γιατρούς.

Το glugophage ρίχνει την tsh?

10 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Καλημέρα! Έχεις δίκιο, τουλάχιστον στο ιντερνετ τα έχω δει και εγώ έτσι αλλά απο συγκεκριμένη μονάδα. Στο κέντρο όμως που ειναι η κοπέλα και εγώ δεν μας τα χαρακτηρίζουν έτσι. Φαντάζομαι ότι ο καθένας κάνει ότι θέλει ή απλά εμάς μας τα μεταφέρουν αλλιώς. Τι να πω!

10 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

Ευχαριστω κοριτσι μου! Εγω ρωταγα παντα κ με τα χιλια ζόρια να πουνε..δε ξέρω γιατι το κανουν αυτο.. εγω μαζευα με φυσικους και απλα τα καταψυχαμε ως 3ης μερας παντα οποτε ειχα στη καταψυξη για παραδειγμα 1 εμβρυο 10 κυτταρων 3ης μερας grade A , 1 εμβρυο 7 κυτταρων 3ης μερας grade A .μετα τα ξεπαγωσαμε κ τα αφησαμε για βλαστοκυστες κ μεταφεραμε  3. ετσι τα καταφερα..βεβαια το αγχος ηταν απειρο ,γιατι ειχα παει για να κανω ετ και μεχρι τελευταια στιγμη να μη ξερω αν θα εφτανε καποιο σε βλαστοκυστη ..

 

Φαντάζομαι την αγωνία σου ..σου λέγανε όμως τριών ημερών grade A ,εμένα μου είπαν ότι το κέντρο τους δεν έχει τέτοιο συμβολισμό grade... Απλά άριστα πολύ καλά μέτρια ,και εκεί αναγκαστικά τους ρώτησα εάν έχουν θρυμματισμους, εσένα στα ονόμαζαν με grade όταν έκανες κατάψυξη την τρίτη μέρα η όταν ήρθε η στιγμή της ετ;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Αγάπ είπε:

Με το καλό να πάρεις μια τεράστια χοριακη!

Τι αποτέλεσμα είχες Στη διέγερση με την elonva? Μου την είχε προτείνει κι εμένα ένας εξωσωματικος αλλά τελικά διάλεξα άλλον και έμεινα με την απορία εάν όντως μας γλυτώνει από την ταλαιπωρία των καθημερινών ενώσεων.

 Elonva είχα κάνει κι εγώ στη 2η διέγερση... 7 ωοθηλακια από τα οποία γονιμοποιηθηκαν τα 4 και έγιναν βλαστοκυστη τα 2! Η αλήθεια είναι ότι την επέλεξα για ηπιοτερη διέγερση και οικονομικοτερη αλλά με την κανονική διέγερση τουλάχιστον είχα περισσότερα έμβρυα... βέβαια είχαν μεσολαβήσει και 6 χρόνια ανά μέσα στις διεγερσεις...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Anniee είπε:

Να σου ζήσουν τα διδυμακια σου,  ( διδυμανουλα και εγώ ❤) Εγω στην θέση σου θα το προσπαθούσα γιατί τίποτα δεν αποκλείεται,  όλα είναι πιθανότητες , θα ένιωθα ότι τουλάχιστον το πάλεψα μέσα μου και ότι έρθει,  ποτέ δεν ξέρεις , άλλωστε κάθε κύκλος είναι διαφορετικός 

Ακομη και εγώ που δεν έχω φτάσει τα 40 , σκέφτομαι ένα τρίτο μωράκι γιατί και εγώ πέρασα πολλά,  στάθηκα τυχερή και ήρθαν μόνα τους ( οκ έχω και μεγάλη κληρονομικοτητα) , οπότε σκέφτομαι να κάνω κάτι κσι ότι γίνει! 

Να σου ευχηθώ,  να σταθεις τυχερή και να αποκτήσετε ένα ακόμη μωράκι με το καλό ❤

Σε ευχαριστω πολυ κοπελα μου.Αα οποτε καταλαβεινεις απολυτα ! Να ειναι γερα τα παιδακια σου κ σενα .!θα παω για φυσικο τελος του μηνα που θα αδιαθετησω κ βλεπουμε.ωστε για να μη μετανιώσω μετα που δε προσπαθησα εστω μια φορα.

10 ώρες πρίν, Pagor είπε:

Εμένα επειδή μου τα έδωσαν γραμμένα από το Ιασώ ..κ δεν ήξερα τι σημαίνει το grade1 κτλ...τα κοίταξα στο internet...

Λένε ότι όσο καλύτερη είναι η ποιότητα τόσες πιο πολλές πιθανότητες έχει η κάθε γυναίκα...αλλά σε κάθε κοπέλα είναι διαφορετικά ..έχω δει κοπέλα να αποτυχγανει με τέλειο έμβρυο κ να πετυχαίνει ξανά σε άλλη ετ με έμβρυο όχι το ίδιο καλό..αρα δεν ξέρω τι σημασία..ίσως είναι μια μικρή ενδείξη ότι ίσως πάνε καλύτερα ..θα πω ότι το τελικό αποτέλεσμα μετράει μόνο κ μια θετική χοριακη!

 μου ειχε εξηγησει η εμβρυολογος οτι δεν εχει κανενα νοημα γιατι ρωταγα συνεχως ποιότητες .δηλαδη μπορει πχ μια βλαστοκυστη 5ΑΑ να μη πιασει κ να πιασει σε καποια αλλη ετ μια 3 ΒΓ κ να φερει κ τελειομηνη εγκυμοσυνη.ειναι αγχος χωρις λογο τελικα ,αλλα εμεις που τα μετραμε ολα μετραει & ποσο αλλωστε  κ για τη ψυχολογια μας .. 

10 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Καλημέρα! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!!!! Εγώ είμαι 42 αυτή τη στιγμή και με πρόωρη ωοθηκικη ανεπάρκεια διαγνωσμένη από τα 37.. Έκανα λίγες προσπάθειες με δικά μου, φυσικούς και τροποποιημένους φυσικούς και τελικά πήγα με δωρεά. Για να μη μακρηγορω, εμένα με πάνω από 25 fsh δε με έβαζε καν για προσπάθεια.. βέβαια από μήνα σε μήνα αυτό ψιλοαλλαζει, εγώ δλδ είχα κι ένα μήνα που ήταν 45 η fsh και άλλο που έπεσε στο 20. Οπότε ίσως θα έπρεπε να παρακολουθήσεις κάποιους μήνες τις ορμόνες και να βρεις έναν όσο το δυνατόν καλύτερο κύκλο! Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση LeneL Σε μενα ο γιατρος οταν του ελεγα (το 2020) οτι εχω fsh 20 k ισως να ειναι το προβλημα μου αυτο …μου ελεγε «θα ερχεσαι  για φυσικους καθε μηνα θα κανεις εστω 4 μηνες και μη ξαναμετρησεις  fsh γιατι δεν εχει νοημα  (τη μετραγα απο μονη μου στους φυσικους που εκανα καθε μηνα ) ο καθενας γιατρος βεβαια οτι θελει λεει αυτο εχουμε δει..

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, MarGe2022 είπε:

Κορίτσια, θέλω λίγο τις συμβουλές σας γιατί δεν είμαι καλά. 

Σήμερα ξεκινάω gonal, και μόλις γύρισα από το κέντρο εξωσωματικής όπου μου έκαναν αιματολογικές και υπέρηχο για να επιβεβαιώσουν ότι όλα είναι εντάξει να ξεκινήσουμε. Όταν είχα κάνει το 1ο ραντεβού πριν 6 μήνες, και μου είχαν βγάλει το πρωτόκολλο, είχαν πει ότι "η αριστερή είναι λίγο τεμπέλα" αλλά "υπολογίζουμε να πάρουμε γύρω στα 8 ωαριάκια". Είχα ψιλοχαρεί τότε γιατί λέω, ε εντάξει, κάποια οκ δεν θα γονιμοποιηθούν, αλλά κάποια θα τα καταφέρουν, και κάποια θα είναι υγιή (θυμίζω ότι πάμε σε εξωσωματική και προεμφυτευτικό λόγω στίγματος). Με την αναβολή που πήραμε για να μπορέσει να βελτιωθεί το σπέρμα, και μέχρι να μαζέψουμε χαρτιά και να περάσουμε επιτροπή και να πάρουμε έγκριση για προεμφυτευτικό, υπολογίζαμε αρχικά τέλη Σεπτέμβρη να προχωρήσουμε, οπότε κάποια στιγμή μέσα Σεπτέμβρη έκανα ΑΜΗ η οποία βρέθηκε 1.18. Εν τέλει ο σύζυγος χρειάστηκε περισσότερη θεραπεία, φτάσαμε στο σήμερα όπου είπαμε επιτέλους ξεκινάμε.

Και πάω σήμερα, και μου κάνουν υπέρηχο, και μου βρήκαν τρία ωοθυλάκια μόνο. Μου είπαν ότι η εικόνα του υπερήχου συμβαδίζει με την εικόνα από την ΑΜΗ και ότι έχω ΑΜΗ που υποδηλώνει απόθεμα 40άρας και όχι κοπέλας που κλείνει τώρα τα 36. Μου είπαν ότι θα ξεκινήσω σήμερα τις ενέσεις, και θα με δουν πάλι στο τέλος της βδομάδας για να δούμε πως μεγαλώνουν, αν μεγαλώνουν, κλπ. Μπορεί να μην πάρουμε κανένα, μπορεί να πάρουμε ένα ή τρία. Έπαθα σοκ. Έκανα διάφορες ερωτήσεις εκείνη την ώρα, ρώτησα μήπως απλά είναι ένας κακός μήνας και να το αναβάλλουμε για τον επόμενο, αλλά μου είπαν πάμε να δούμε πως μεγαλώνουν, και μετά αποφασίζουμε. Μου είπαν πως εννοείται ότι αν δεν μεγαλώνουν θα σταματήσουμε την διαδικασία αυτό το μήνα, ότι θα αποφασίσουμε με βάση τα δεδομένα - γενικώς ήταν καθησυχαστικοί αλλά και συγκρατημένοι, και δεν έχω κανένα παράπονο από αυτούς - οι άνθρωποι λένε ότι βλέπουν.

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι οι πιθανότητες να μπορέσω να μαζέψω έναν ικανό αριθμό εμβρύων για να σταλούν για προεμφυτευτικό είναι ελάχιστες, έτσι;;;; Θα πρέπει να κάνω την μία ωοληψία πίσω από την άλλη για να μαζεύω ωάρια. Και είμαι σε φάση, τι κάνω εγώ εδώ πέρα τώρα;;; Φτιάξαμε το σπέρμα και δεν έχουμε ωάρια ρε φίλε;;;;; Μήπως να προσπαθήσω φυσιολογικά και ότι γίνει;;;; 

Έχω καταρρακωθεί αυτήν την στιγμή που σας μιλάω. Βοηθήστε με να καταλάβω τι στο καλό μου συμβαίνει αυτή τη στιγμή, γιατί νιώθω ότι με έχει χτυπήσει κεραυνός. 

Κορίτσι μου, μπορεί απλά να ναι ένας κακός κύκλος. Στη θέση σου δεν θα έκανα διέγερση. Θα έκανα κ τον επόμενο μήνα υπέρηχο να δω αν όντως τόσα έχω η έτυχε. Δεν χρειάζονται βιασύνες. 

Προσωπικά, δεν μου έχει τύχει να πάρω περισσότερα από όσα είδα τη δεύτερη ημέρα, εύχομαι να σου συμβεί αυτό αν τελικά προχωρήσεις. 

Σε αυτό που διαφωνώ πάντα είναι που λέμε συνέχεια η ποιότητα μετρα κτλ, πράγμα σωστό μεν, αλλά δεν παύεις να θες το ψυχολογικό Μαξιλάρι της κατάψυξης για επόμενη προσπάθεια ή για αδερφάκι. 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Nephele78 είπε:

Σε ευχαριστω πολυ κοπελα μου.Αα οποτε καταλαβεινεις απολυτα ! Να ειναι γερα τα παιδακια σου κ σενα .!θα παω για φυσικο τελος του μηνα που θα αδιαθετησω κ βλεπουμε.ωστε για να μη μετανιώσω μετα που δε προσπαθησα εστω μια φορα.

 μου ειχε εξηγησει η εμβρυολογος οτι δεν εχει κανενα νοημα γιατι ρωταγα συνεχως ποιότητες .δηλαδη μπορει πχ μια βλαστοκυστη 5ΑΑ να μη πιασει κ να πιασει σε καποια αλλη ετ μια 3 ΒΓ κ να φερει κ τελειομηνη εγκυμοσυνη.ειναι αγχος χωρις λογο τελικα ,αλλα εμεις που τα μετραμε ολα μετραει & ποσο αλλωστε  κ για τη ψυχολογια μας .. 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση LeneL Σε μενα ο γιατρος οταν του ελεγα (το 2020) οτι εχω fsh 20 k ισως να ειναι το προβλημα μου αυτο …μου ελεγε «θα ερχεσαι  για φυσικους καθε μηνα θα κανεις εστω 4 μηνες και μη ξαναμετρησεις  fsh γιατι δεν εχει νοημα  (τη μετραγα απο μονη μου στους φυσικους που εκανα καθε μηνα ) ο καθενας γιατρος βεβαια οτι θελει λεει αυτο εχουμε δει..

Ναι, αυτό είναι το μόνο σίγουρο, ο κάθε γιατρός έχει τα δικά του.. και άλλωστε εγώ έχω και την ΠΩΑ που μου έδινε ελάχιστες πιθανότητες για να πάω με δικά μου ωάρια ενώ εσύ ήδη έχεις καλό προηγούμενο ( το καλύτερο για την ακρίβεια!!!). Με το καλό να κάνεις την προσπάθειά σου!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Maroxmarox είπε:

Το glugophage ρίχνει την tsh?

Φαντάζομαι την αγωνία σου ..σου λέγανε όμως τριών ημερών grade A ,εμένα μου είπαν ότι το κέντρο τους δεν έχει τέτοιο συμβολισμό grade... Απλά άριστα πολύ καλά μέτρια ,και εκεί αναγκαστικά τους ρώτησα εάν έχουν θρυμματισμους, εσένα στα ονόμαζαν με grade όταν έκανες κατάψυξη την τρίτη μέρα η όταν ήρθε η στιγμή της ετ;

Ο  ενδο μου ειπε οτι εχουν τρελαθει οι εξωσωματικοι κ θελουν την tsh κατω απο 2 ..η tsh και 3 να ειναι σε καποια γυναικα δεν υπαρχει θεμα γιατι εξαρταται απο τις αλλες πχ ft3 ,ft4 .δηλ αν ειναι οκ αυτες εισαι οκ με συνδιασμο και antipto Antigt που ειναι στο ολο πακετο του θυροειδη..και οτι οι περισσοτεροι ενδο εχουν πορωθει κ δινουν γλουκοφαζ το οποιο βοηθα στην υπογονιμοτητα ρυθμιζοντασ τον κυκλο κ φτθαχνει ποιοτητα ωαριων κ στη μειωση των κυστικων ,μειωση βαρους.δηλαδη εμενα ενας ηλιθιος ενδο μου ειπε παρε γλουκοφαζ γιατι κανεις υπογκυκαιμιες κ φαε οτι θες.! Ευτυχως δεν τον ακουσα κ πηγα σε αλλον. Δηλαδη αντι να πει μειωσε υδατάνθρακες γλυκα κ εισαι  οκ μου ειπε παρε γλουκοφαζ.εχουν πορωθει Λοιπον κ δινουν αβερτα κ δεν ειναι σωστο ,παρόλο που ειναι ενα φαρμακο ακινδυνο αλλα με παρενεργειες οπως διαρροια κ φυσικα δε πρεπει να δινεται σε εγκυμοσυνη γιατι ειναι  κατηγορίας β δηλ ουτε κακο κανει ,ουτε καλο.ειναι απλα με ερωτηματικο κ θελει προσοχη κ πρεπει να δινετε ΟΤΑν πραγματικα καποια το χρειαζεται.

τα εμβρυα οταν τα βαζανε καταψυξη τοτε μου τηλεφωνούσαν κ ρωταγα για τη ποιοτητα κ μου λεγανε ακριβως αυτο: εχουμε ενα εμβρυο 3ης μερας ποιοτητα Α 8 κυτταρων και το βαζουμε καταψυξη ή εχουμε ενα μοριδιο 12 κυτταρων 4ης ημερας  ποιοτητα Α κ θα το  βαλουμε καταψυξη.οταν ηρθε η ωρα της ετ (γιατι αποφασισαμε να παμε με βλαστοκυστες ) μου ειπανε τη ποιοτητα των βλαστοκυστεων πριν μου τα μεταφερουν γιατι πιο πριν δεν ξεραμε αν θα τα καταφέρνανε ..

 

8 ώρες πρίν, Fifi88 είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Έχω ερώτηση προς όσες γνωρίζουν. Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα της μοριακής ανάλυσης του μικροβιώματος του ενδομητρίου μου. 27% Lactobacillus και 73% Gardnerella..... Αν και περιμένω απάντηση από τον γιατρό μου, έχω λίγο αγχωθεί. Οι γαλακτοβάκιλοι πρεπει να ναι πάνω απο 90% λέει για να είναι φυσιολογική η χλωρίδα της μήτρας... Και διερωτώμαι, μήπως όλο αυτό επηρεάζει την εμφύτευση του εμβρύου? (να σημειώσω πως έκανα την πρώτη μου αποτυχημένη ετ, και με άριστα έμβρυα παρακαλώ,  πριν 2 μήνες...)

Λενε οτι επηρεαζει.. Εχω κανει! Εγω επεμενα στο γιατρο καθως ηθελα να αποκλεισω τα παντα λογω 2 αποτυχημένων ετ και ειχα 100% γαλακτοβακιλους.οποτε δεν εχω εμπειρια αλλα η γμωμη μου ειναι να παρεις προβιοτικα ,κεφιρ κλπ κ να τρως σωστα ,δηλαδη κοψε μαχαιρι τα γλυκα οχι φρουτα κ υδατάνθρακες που κανουν φλεγμονες και μη παρεις  αντιβιωσεις !!

10 ώρες πρίν, MarGe2022 είπε:

Κορίτσια, θέλω λίγο τις συμβουλές σας γιατί δεν είμαι καλά. 

Σήμερα ξεκινάω gonal, και μόλις γύρισα από το κέντρο εξωσωματικής όπου μου έκαναν αιματολογικές και υπέρηχο για να επιβεβαιώσουν ότι όλα είναι εντάξει να ξεκινήσουμε. Όταν είχα κάνει το 1ο ραντεβού πριν 6 μήνες, και μου είχαν βγάλει το πρωτόκολλο, είχαν πει ότι "η αριστερή είναι λίγο τεμπέλα" αλλά "υπολογίζουμε να πάρουμε γύρω στα 8 ωαριάκια". Είχα ψιλοχαρεί τότε γιατί λέω, ε εντάξει, κάποια οκ δεν θα γονιμοποιηθούν, αλλά κάποια θα τα καταφέρουν, και κάποια θα είναι υγιή (θυμίζω ότι πάμε σε εξωσωματική και προεμφυτευτικό λόγω στίγματος). Με την αναβολή που πήραμε για να μπορέσει να βελτιωθεί το σπέρμα, και μέχρι να μαζέψουμε χαρτιά και να περάσουμε επιτροπή και να πάρουμε έγκριση για προεμφυτευτικό, υπολογίζαμε αρχικά τέλη Σεπτέμβρη να προχωρήσουμε, οπότε κάποια στιγμή μέσα Σεπτέμβρη έκανα ΑΜΗ η οποία βρέθηκε 1.18. Εν τέλει ο σύζυγος χρειάστηκε περισσότερη θεραπεία, φτάσαμε στο σήμερα όπου είπαμε επιτέλους ξεκινάμε.

Και πάω σήμερα, και μου κάνουν υπέρηχο, και μου βρήκαν τρία ωοθυλάκια μόνο. Μου είπαν ότι η εικόνα του υπερήχου συμβαδίζει με την εικόνα από την ΑΜΗ και ότι έχω ΑΜΗ που υποδηλώνει απόθεμα 40άρας και όχι κοπέλας που κλείνει τώρα τα 36. Μου είπαν ότι θα ξεκινήσω σήμερα τις ενέσεις, και θα με δουν πάλι στο τέλος της βδομάδας για να δούμε πως μεγαλώνουν, αν μεγαλώνουν, κλπ. Μπορεί να μην πάρουμε κανένα, μπορεί να πάρουμε ένα ή τρία. Έπαθα σοκ. Έκανα διάφορες ερωτήσεις εκείνη την ώρα, ρώτησα μήπως απλά είναι ένας κακός μήνας και να το αναβάλλουμε για τον επόμενο, αλλά μου είπαν πάμε να δούμε πως μεγαλώνουν, και μετά αποφασίζουμε. Μου είπαν πως εννοείται ότι αν δεν μεγαλώνουν θα σταματήσουμε την διαδικασία αυτό το μήνα, ότι θα αποφασίσουμε με βάση τα δεδομένα - γενικώς ήταν καθησυχαστικοί αλλά και συγκρατημένοι, και δεν έχω κανένα παράπονο από αυτούς - οι άνθρωποι λένε ότι βλέπουν.

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι οι πιθανότητες να μπορέσω να μαζέψω έναν ικανό αριθμό εμβρύων για να σταλούν για προεμφυτευτικό είναι ελάχιστες, έτσι;;;; Θα πρέπει να κάνω την μία ωοληψία πίσω από την άλλη για να μαζεύω ωάρια. Και είμαι σε φάση, τι κάνω εγώ εδώ πέρα τώρα;;; Φτιάξαμε το σπέρμα και δεν έχουμε ωάρια ρε φίλε;;;;; Μήπως να προσπαθήσω φυσιολογικά και ότι γίνει;;;; 

Έχω καταρρακωθεί αυτήν την στιγμή που σας μιλάω. Βοηθήστε με να καταλάβω τι στο καλό μου συμβαίνει αυτή τη στιγμή, γιατί νιώθω ότι με έχει χτυπήσει κεραυνός. 

Εχεις δικιο να μην εισαι καλα ολη η φαση ειναι ψυχοφθορα γενικοτερα αλλα θελει ψυχραιμια! Για να εχεις ικανοποιητικο αριθμο εμβρυων για προεμφυτευικο ναι ισως να χρειαστεις να κανεις και καποιον τροποποιημενο φυσικο εξτρα τον επομενο μηνα.ή ξανα διεργεση..μη σε πιανει πανικος ομως  η αμη σου ειναι καλη.φυσιολογικα εγω προσωπικα δε θα το αντεχα να μεινω εγκυος  κ μετα να  δω στους 3 μηνες αν ειναι οκ εφοσον υπαρχει η εξωσωαμτικη. .με το καλο να ξεκινησεις τωρα και 5η μερα θα δειξει πιο καλα τι θα εχεις στον υπερηχο κ στις εξετασεις αιματος..εγω εκανα καθε μηνα ωοληψιες για το φυσικο του μηνα καθως ηταν δυσκολο λογω ηλικιας και κακου ορμονικου να εχω  παραπανω ωαρια.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα!!εύχομαι μωράκια σε όλες μας μες το 2023!

Είμαι καινούρια στο φόρουμ αλλά το διαβάζω από τη πρώτη εξωσωματική. Τώρα βρίσκομαι στη 2η, στις 27-01 έκανα ετ 2 εμβρύων 4ης μέρας και αυτή τη Παρασκευή πάω για χοριακη.

Τη 1η ivf έκανα με menopur & serpafar. δεν μου ταίριαξε καθόλου, πήρα μόνο 1 ώριμο ωάριο, το οποίο γονιμοποιηθηκε όπως επίσης και ένα ανώριμο και προχώρησα σε εγκυμοσύνη η οποία έληξε άδοξα τον 7ο μήνα. Ίσως σας πω κάποια στιγμή στο μέλλον την ιστορία μου. Προς το παρόν εστιάζω σε αυτά τα δύο μέσα μου και εύχομαι να πάνε καλά!

Τώρα στη 2η έκανα με meriofert & serpafar και πήραμε 7 ώριμα. Γονιμοποιηθηκαν τα 4, βάλαμε 2 αλλά τα άλλα 2 δεν προχώρησαν οπότε δεν έχουμε κρυοσυντηρησει κάποιο. 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Katiamaxiking said:

Καλησπέρα στη παρέα!!εύχομαι μωράκια σε όλες μας μες το 2023!

Είμαι καινούρια στο φόρουμ αλλά το διαβάζω από τη πρώτη εξωσωματική. Τώρα βρίσκομαι στη 2η, στις 27-01 έκανα ετ 2 εμβρύων 4ης μέρας και αυτή τη Παρασκευή πάω για χοριακη.

Τη 1η ivf έκανα με menopur & serpafar. δεν μου ταίριαξε καθόλου, πήρα μόνο 1 ώριμο ωάριο, το οποίο γονιμοποιηθηκε όπως επίσης και ένα ανώριμο και προχώρησα σε εγκυμοσύνη η οποία έληξε άδοξα τον 7ο μήνα. Ίσως σας πω κάποια στιγμή στο μέλλον την ιστορία μου. Προς το παρόν εστιάζω σε αυτά τα δύο μέσα μου και εύχομαι να πάνε καλά!

Τώρα στη 2η έκανα με meriofert & serpafar και πήραμε 7 ώριμα. Γονιμοποιηθηκαν τα 4, βάλαμε 2 αλλά τα άλλα 2 δεν προχώρησαν οπότε δεν έχουμε κρυοσυντηρησει κάποιο. 

 

εύχομαι αυτή την φορά να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

Καλησπέρα στη παρέα!!εύχομαι μωράκια σε όλες μας μες το 2023!

Είμαι καινούρια στο φόρουμ αλλά το διαβάζω από τη πρώτη εξωσωματική. Τώρα βρίσκομαι στη 2η, στις 27-01 έκανα ετ 2 εμβρύων 4ης μέρας και αυτή τη Παρασκευή πάω για χοριακη.

Τη 1η ivf έκανα με menopur & serpafar. δεν μου ταίριαξε καθόλου, πήρα μόνο 1 ώριμο ωάριο, το οποίο γονιμοποιηθηκε όπως επίσης και ένα ανώριμο και προχώρησα σε εγκυμοσύνη η οποία έληξε άδοξα τον 7ο μήνα. Ίσως σας πω κάποια στιγμή στο μέλλον την ιστορία μου. Προς το παρόν εστιάζω σε αυτά τα δύο μέσα μου και εύχομαι να πάνε καλά!

Τώρα στη 2η έκανα με meriofert & serpafar και πήραμε 7 ώριμα. Γονιμοποιηθηκαν τα 4, βάλαμε 2 αλλά τα άλλα 2 δεν προχώρησαν οπότε δεν έχουμε κρυοσυντηρησει κάποιο. 

 

Λυπάμαι πολύ για την κατάληξη της εγκυμοσύνης σου, ειδικά σε τόσο προχωρημένη κύηση δεν μπορώ καν να φανταστώ πως ένιωσες. Ευχομαι να σου πάνε όλα καλά τώρα μέχρι το τέλος, για αρχή μια τεράστια χοριακή την Παρασκευή!

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Katiamaxiking said:

Καλησπέρα στη παρέα!!εύχομαι μωράκια σε όλες μας μες το 2023!

Είμαι καινούρια στο φόρουμ αλλά το διαβάζω από τη πρώτη εξωσωματική. Τώρα βρίσκομαι στη 2η, στις 27-01 έκανα ετ 2 εμβρύων 4ης μέρας και αυτή τη Παρασκευή πάω για χοριακη.

Τη 1η ivf έκανα με menopur & serpafar. δεν μου ταίριαξε καθόλου, πήρα μόνο 1 ώριμο ωάριο, το οποίο γονιμοποιηθηκε όπως επίσης και ένα ανώριμο και προχώρησα σε εγκυμοσύνη η οποία έληξε άδοξα τον 7ο μήνα. Ίσως σας πω κάποια στιγμή στο μέλλον την ιστορία μου. Προς το παρόν εστιάζω σε αυτά τα δύο μέσα μου και εύχομαι να πάνε καλά!

Τώρα στη 2η έκανα με meriofert & serpafar και πήραμε 7 ώριμα. Γονιμοποιηθηκαν τα 4, βάλαμε 2 αλλά τα άλλα 2 δεν προχώρησαν οπότε δεν έχουμε κρυοσυντηρησει κάποιο. 

 

Λυπάμαι πολύ για αυτό που πέρασες. Σου εύχομαι αυτή η προσπάθεια να φτάσει μέχρι τέλους. Καλή επιτυχία!


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...